Prawda

Sobota, 27 lutego 2021 - 11:48

« Poprzedni Następny »


Wojna i hańba


Daniel Greenfield 2014-01-27


Była jesień 1938 r. i zgłoszono wniosek o zatwierdzenie “polityki rządu Jego Królewskiej Mości, dzięki której  zapobiegnięto wojnie podczas ostatniego kryzysu, oraz o poparcie wysiłków [rządu] dla zabezpieczenia trwałego pokoju”.

Polityka, o której tu mowa, to Układ Monachijski, który pokroił Czechosłowację, a wojna, której zapobiegnięto, to II wojna światowa, która rozpoczęła się wkrótce potem. O nadziei, że można zapobiec wojnie przez appeasement, Winston Churchill powiedział: „Wielka Brytania i Francja musiały wybierać między wojną a hańbą. Wybrały hańbę. Będą miały wojnę”.

Powtarzając echem ten stary wniosek monachijski, pro-irańska lewica nazywa umowę nuklearną, która pozwala Iranowi na zatrzymanie bomb i centryfug, „osiągnięciem” Obamy. Każdy Demokrata, który to kwestionuje, oskarżany jest o blokowanie jedynego osiągnięcia w polityce zagranicznej, jakie może sobie przypisywać ich przywódca.

“Cory Booker chce storpedować wielkie osiągnięcie Obamy” – krzyczy “New Republic”. W MSNBC Chris Hayes oskarżył  szesnastu senatorów demokratycznych, którzy chcieli zaostrzenia kroków wobec Iranu, o dążenie do wojny, sabotowanie „największego osiągnięcia Obamy w polityce zagranicznej” ze „strachu” przed lobby izraelskim.

Hayes i MSNBC powtarzali tylko słowa innego słynnego Demokraty, Josepha P. Kennedy’ego, który ostrzegał, że sprzeciw “mediów żydowskich” wobec Układu Monachijskiego oznacza “przykładanie zapałki do lontu pod światem”.  

Samuel Hoare, minister spraw wewnętrznych, o którym król Jerzy V powiedział: "No more coals to Newcastle, no more Hoares to Paris", ostrzegał przed tymi, którzy chcieli ostrzejszego tonu, żeby położyć kres programowi podboju Hitlera, podobnie jak dzisiejsi Hoare’owie ostrzegają  przed tymi, którzy chcą położyć kres programowi nuklearnemu Iranu.

Hoare ostrzegał: “Skończyłoby się to z pewnością klęską, gdybyśmy, w tym samym czasie, kiedy próbujemy mediacji i osiągnięcia pokojowego rozwiązania, zaakceptowali rady tych, którzy mówili, że musimy postawić Herr Hitlera przed publicznym ultimatum. Posunę się dalej, mówię, że gdybyśmy postawili ultimatum w dniach bezpośrednio poprzedzających mowę w Norymberdze, Europa byłaby dziś pogrążona w wojnie światowej”.

Dzisiejsi Hoare’owie ostrzegają, że zacieśnienie sankcji wobec Iranu i żądania, by zamknął program nuklearny, doprowadzą do wojny. Przez lata Hoare’owie z Partii Demokratycznej twierdzili stanowczo, że sankcje są jedynym sposobem powstrzymania Iranu przed staniem się państwem nuklearnym. Obecnie Hoare’owie mówią, że sankcje doprowadzą do alienacji Iranu i do wojny.

Rzecznik Obamy, Jay Carney, powiedział, że alternatywą do umowy nuklearnej byłaby wojna. Ci, którzy popierają sankcje, “zamkną drzwi dyplomacji” – ostrzegła Bernadette Meehan, rzeczniczka Narodowej Rady Bezpieczeństwa, mówiąc, że niepowodzenie umowy zmusi Obamę do “wyboru między opcją militarną, a pozwoleniem na kontynuację nuklearnego programu Iranu”.

Ponieważ umowa pozwala na kontynuację nuklearnego programu Iranu, mamy bufet składający się z trzech dań, z których każde prowadzi do jakiegoś rodzaju konfliktu. Jedyne różnice polegają na datach i możliwościach wroga.

Taki właśnie był problem z Monachium.

Hitler już przygotowywał plany wojny z Wielką Brytanią i Francją, która miała zacząć się trzy lub cztery lata po wykończeniu Czechosłowacji. Jedyną rzeczą, jaką osiągnął Układ Monachijski, było przyspieszenie planów Hitlera z trzech lat do jednego roku, dzięki pozwoleniu mu na szybsze niż się spodziewał załatwienie sprawy czeskiej.

“Narody Imperium Brytyjskiego były zjednoczone z narodami Niemiec, Francji i Włoch, a ich obawy, ich gorące pragnienie pokoju przesycały całą atmosferę konferencji” – powiedział Chamberlain podczas debaty w Izbie Gmin.

Jest “nowa atmosfera”  w rozmowach z Iranem, powiedział najwyższy ekspert ds. Iranu Rady Stosunków Zagranicznych. Departament Stanu nazwał atmosferę „konstrukcyjną”. “Dajcie pokojowi szansę” – wzywał Obama.

“Kiedy nadejdzie pora na werdykt o postępowaniu premiera… nikt z nas nie obawia się tego werdyktu” – zakończył Hoare. Historia miała wydać werdykt na Chamberlaina, jakiego nie wydała na żadnego innego premiera brytyjskiego w historii, czyniąc jego nazwisko synonimem tchórzliwego appeasementu.

A potem głos zabrał Winston Churchill. “Zacznę od powiedzenia najbardziej niepopularnej i najbardziej niemile widzianej rzeczy… ponieśliśmy totalną i  bezwzględną porażkę”.


Lady Astor, której sympatie do nazizmu były dobrze znane, przerwała mu okrzykiem “Nonsens”. Pisała ona do Josepha P. Kennedy’ego, że Hitler musiałby się znacznie bardziej „dobrać do skóry” tym „zabójcom Chrystusa”, zanim ona zgodziłaby się na „Armagedon, by ich ratować”.

 

„Obraca się koło historii – pisała. – Kim jesteśmy, by stawać na drodze przyszłości?”

Churchill jednak, podobnie jak William F. Buckley, wierzył w stawianie barykad dla totalitaryzmów, ich Rzesz, ich Republik Ludowych i ich Kalifatów, z okrzykiem “stop”.

“Zażądano funta, przystawiając pistolet do skroni. Kiedy został wręczony, zażądano dwóch funtów – ripostował Churchill. – Wreszcie dyktator zgodził się wziąć jednego funta siedemnaście szylingów i sześć pensów, a resztę później za obietnicę dobrej woli na przyszłość”.

To podsumowuje negocjacje z totalitaryzmem, czy są nim nazistowskie Niemcy, komunistyczna Rosja, czy islamski Iran. Totalitaryzm podnosi żądania, a mediatorzy pokoju świętują zwycięstwo z powodu kompromisu, który daje tyranom to, czego chcieli i czyni wojnę nieuniknioną z powodu appeasementu.

 

“Przywódcy Iranu powinni zrozumieć, że nie prowadzę polityki powstrzymania ekspansji; prowadzę politykę niedopuszczenia, by Iran zdobył broń nuklearną” – powiedział Obama w 2012 r. Obecnie nie jest to nawet polityka powstrzymania.

Osiągnięcie polityki zagranicznej Obamy składa się z pozwolenia Iranowi na robienie niemal wszystkiego co chce, w dziedzinie nuklearnej w nadziei, że nie pójdzie na całego. Powstrzymanie zostało zastąpione polityką appeasementu. Iran w tej umowie otrzymuje dziewięć dziesiątych swoich ambicji nuklearnych, trzymając w rękach pistolet, a weźmie resztę, kiedy mu to będzie odpowiadało, trzymając w rękach bombę nuklearną.

“Przez te pięć lat zostaliśmy przeniesieni z pozycji bezpieczeństwa tak nieodpartego i niepodważalnego, że nie chciało się nam o nim myśleć – powiedział Churchill – przeniesieni w pięć lat z pozycji bezpiecznej i niepodważalnej do tej, w jakiej znajdujemy się teraz”. Przez pięć lat Obamy Stany Zjednoczone zostały w podobny sposób zmienione z mocarstwa w pionek. Zostały odarte z bezpieczeństwa i sprzedano je, żeby zdobyć aprobatę wrogów. Są zatrzaśnięte w tym samym procesie oferowania bezwartościowych gwarancji swoim sojusznikom, a potem zdradzania tych sojuszników, by uniknąć ryzyka, że sojusznicy mogą kiedyś zażądać spełnienia owych gwarancji i zdemaskować ich bezwartościowość.

To była polityka Chamberlaina wobec Czechosłowacji, którą potępiał Churchill. To jest polityka Obamy z jego tablicą bezwartościowych czerwonych linii.  

“Uwolnieni od niepokoju na wschodzie i zabezpieczywszy zasoby, które niezmiernie zmniejszą, jeśli nie usuną całkowicie, działanie środka odstraszającego w postaci blokady morskiej, władcy nazistowskich Niemiec będą mieli wolny wybór, w którą stronę zechcą zwrócić oczy” – powiedział Churchill.

Podobnie, umowa nuklearna odcina niemal wszystkie opcje Ameryce i jej sojusznikom i wyposaża Iran w bardzo wiele opcji. A kiedy już będą mieli broń nuklearną, ich opcje będą niemal nieograniczone.

Replika Chamberlaina na słowa Churchilla zamieniła problem praktyczny w filozoficzny.

“Wydaje mi się, że w rzeczywistości są tylko dwie możliwe alternatywy. Jedną z nich jest oparcie się na poglądzie, że każdy przyjazny stosunek, lub, powiem, możliwy stosunek, z państwem totalitarnym jest niemożliwy, że zapewnienia, jakie dano mi osobiście, są bezwartościowe, że mają złowrogie zamiary i są zdecydowani na zdominowanie Europy i stopniowe zniszczenie demokracji” – powiedział, recytując prawdziwe fakty o Niemczech nazistowskich tonem sugerującym teorię spiskową w taki sam sposób, w jaki pro-irańska lewica traktuje wypowiedzi o morderczej polityce i celach Iranu. 

Gdyby ta ponura rzeczywistość istotnie była rzeczywistością, argumentował Chamberlain, to: “Nie ma nadziei na przyszłość cywilizacji ani na żadną z rzeczy, które czynią, że warto żyć”.

Pokój nie był już dłużej programem racjonalnym, ale filozoficznym. Świat, w którym dyktatorów nie można z powodzeniem ugłaskać, gdzie wojnie nie można zapobiec negocjacjami, nie był światem, w którym on chciał żyć. Ugłaskiwanie Iranu i każdego innego wroga idzie śladami tej samej użalającej się nad sobą logiki.

Albo świat jest wspaniałym miejscem, gdzie wojnie można zapobiec spotkaniami i negocjacjami, albo jest skazanym miejscem, w którym i tak nikt nie chce żyć.

Dla Churchilla negocjacje były praktyczną strategią z praktycznym celem, ale zwolennicy appeasementu uczynili z negocjacji wartość samą w sobie zupełnie niezależnie od jakichkolwiek faktów w rzeczywistości i od wyników tychże negocjacji. Negocjacje były ważne, ponieważ musiało się zapobiec wojnie, niezależnie od tego, czy można jej było zapobiec, czy porozumienie było moralne i czy było cokolwiek warte.

Przez uczynienie negocjacji pokojowych absolutem moralnym, można było ignorować kwestie praktyczne, a potworności moralne, takie jak rozbiór Czechosłowacji, można było racjonalizować jako coś niezbędnego dla większego dobra, jakim był pokój. Każdą informację, która temu zaprzeczała, topiono w entuzjazmie – nie dla Hitlera, ale dla pokoju z Hitlerem, co w sposób nieunikniony stawało się nie do odróżnienia od entuzjazmu dla Hitlera.

Skoro pokój zależał od Hitlera i cała nadzieja cywilizacji spoczywała na gotowości Hitlera do życia w pokoju, Chamberlainowie i ich Hoaresowie musieli wierzyć, że Hitler wierzy, iż cywilizacja ma wartość i warto żyć. Ich dzisiejsi odpowiednicy podstawili Najwyższego Przywódcę Iranu w miejsce Führera z Niemiec, ale poza tym popełniają raz jeszcze dokładnie ten sam błąd.


Postanowili, że aby wierzyć w pokój światowy, muszą wierzyć w Hitlera, Stalina Chameneiego i wszystkie inne potwory w historii. Muszą wierzyć, że reżimy, które bezustannie mówią o wojnie, budują broń wojenną i torturują i mordują własną ludność przy byle kaprysie, w jakiś sposób podzielają ich nadzieje na pokój.

 

„Wydaje mi się, że najsilniejszy argument przeciwko nieuchronności wojny można znaleźć w czymś, co uznaje każdy w całej Izbie. Jest to uniwersalna awersja ludzi do wojny, ich nienawiść wobec koncepcji rozpoczęcia wzajemnego zabijania się” – powiedział Chamberlain.  

Nie istnieje jednak taka uniwersalna awersja. Gdyby była, wojna byłaby wyjątkiem,  a nie regułą.

Aby wierzyć w pokój, Chamberlain musiał kłamać swojemu sumieniu, ludziom go otaczającym, całemu krajowi i światu. To się nie zmieniło, czy mowa o nazistowskich Niemczech, czy o Iranie.

War and dishonor

Sultan Knish, 21 stycznia 2014Daniel Greenfield

Amerykański pisarz i publicysta, mieszka w Nowym Jorku. Prowadzi stronę internetową Sultan Knish

Redakcja „Listów”:

Uzupełnieniem rozważań Greenfielda  jest poniższy (trwający zaledwie nieco ponad minutę) film pod tytułem: „Pobożne życzenia i rzeczywistość na Bliskim Wschodzie”


Na tym filmie zobaczysz, co mówią przywódcy Palestyńczyków, równocześnie John Kerry powtarza w kółko: To jest Bliski Wschód, ale jestem optymistą. Dlaczego jestem tak pełen nadziei? Bo uważam, że negatywy braku pokoju są tak nie do przyjęcia, tak niebezpieczne dla każdego, że nie potrafię nie wierzyć, że ludzie wybiorą mądrzejszą drogę i spróbują znaleźć rozwiązanie.
Dziennikarka: Kiedy?
Kerry: Mam nadzieję, że wkrótce. Najlepsze, co możemy zrobić, to pracować na rzecz "wkrótce".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 829 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk