Prawda

Niedziela, 4 maja 2025 - 12:30

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników


David Collier 2023-10-21


Wszystkim trudno nam jest przetrawić całą grozę tego, co wydarzyło się zaledwie tydzień temu – i nie jestem wyjątkiem. Od ataku prawie nie sypiam, a większość dni spędzam na platformach mediów społecznościowych, walcząc o to, by prawda została usłyszana. Ale to nie jest post o wydarzeniach w Izraelu. Chcę opowiedzieć o tym, co dzieje się tutaj – na Zachodzie – a szczególnie w Wielkiej Brytanii.

Demonstracja islamistów


Wczoraj, w sobotę 14 października, w Londynie miała miejsce duża antyizraelska demonstracja. Śledzenie tych grup jest częścią mojej „walki” – więc zaledwie siedem dni po masakrze ponad 1400 Żydów przez terrorystów Hamasu, znalazłem się wśród ludzi, którzy w zasadzie (czy chcą się do tego przyznać, czy nie) – identyfikują się bardziej z terrorystami niż z ich ofiarami.


Demonstracja rozpoczęła się przy budynku BBC w Portland Place i szła Regent Street w kierunku Westminsteru. Szacuję, że wzięło w nim udział około 70 tysięcy osób. Byli tam wszyscy sympatycy morderców – Stowarzyszenie Muzułmanów w Wielkiej Brytanii, Przyjaciele Al Aksa, Forum Palestyny w Wielkiej Brytanii – cały szereg organizacji islamistycznych z historią wspierania nikczemników na Bliskim Wschodzie:



Ta demonstracja miała w przeważającej mierze charakter islamistyczny. Na przestrzeni lat była to duża zmiana. Dawno minęły czasy, gdy skrajnie lewicowe białe twarze dominowały na antyizraelskich wydarzeniach. Teraz jest to morze islamu. Szacuję, że około 80–85% demonstrantów wyglądało na muzułmanów. Wielu białych, którzy byli obecni, robiło to w towarzystwie muzułmańskich przyjaciół.


I były plakaty, które ci ludzie trzymali:



„Zwycięstwo ruchu oporu” – oczywiście tego samego „oporu”, który właśnie brutalnie zamordował ponad 1400 Izraelczyków.


Inną znaną grupą, która organizowała to wydarzenie, była 
toksyczna Kampania Solidarności z Palestyną. Równie znaczące były plakaty z hasłem „Zaistniej, stawiaj opór”, które rozdawali:



Inni zrobili własne wiele mówiące plakaty:



Niektórzy nawet umieszczali na plecach sylwetki paralotniarzy. Bez wątpienia, by pokazać solidarność z terrorystami, którzy zamordowali setki ludzi na koncercie.



Nie widziałem nigdzie ani jednego znaku solidarności z zamordowanymi Żydami.


Oglądałem tę demonstrację z Simonem Cobbsem z Sussex Friends of Israel. Patrzyliśmy, jak szła ta przygnębiająca parada, składająca się z dziesiątek tysięcy ludzi. Czuliśmy, że Żydzi nie mają tu przyszłości. 


Uniwersytet


Demonstracja to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Wyobraź sobie, jak żydowscy studenci na uniwersytecie czuli się przez cały tydzień. Kiedy dowiadywali się o tragedii ze swoich mediów społecznościowych, a na kampusie powiewano flagami palestyńskimi. Potrzebowali wsparcia swoich uniwersytetów. Ale dostali coś zupełnie innego.


W 2019 r. były ataki terrorystyczne na dwa meczety w Christchurch. Zginęło 51 niewinnych ludzi – i cały świat się zatrzymał. Jeden przykład: Uniwersytet Cambridge wydał wówczas natychmiastowe oświadczenie solidarności:



Zorganizowali nawet czuwanie i zamówili autobusy dla tych, którzy chcieli dołączyć do wydarzeń odbywających się w Londynie.


Tylko w masakrze, która miała miejsce na festiwalu muzycznym, zamordowano co najmniej 250 osób. 5 razy więcej niż w Christchurch. Jednak po ataku terrorystycznym w Izraelu na Twitterze UCU nie było żadnych informacji. Żadnego oświadczenia o poparciu dla Żydów i żadnego czuwania. Tak naprawdę, kiedy Uniwersytet Cambridge w końcu wydał oświadczenie, w rzeczywistości wydał oświadczenie o „obu stronach”. Terroryści Hamasu gwałcili kobiety, zamordowali dzieci, dokonali masakry uczestników imprezy i zamordowali ponad 1400 osób. Jakie OBIE STRONY?


Nawet artykuł w Varsity, który dotyczył reakcji uniwersytetu, dostrzegł potrzebę narracji „obu stron” i zwrócenie się do społeczeństwa palestyńskiego o komentarz, a ono z kolei szybko próbowało zracjonalizować i usprawiedliwić atak. Czy możesz sobie wyobrazić, że po 11 września uniwersytet kontaktuje się z islamistami na kampusie, aby poprosić, by któryś z nich przedstawił „kontekst” i przesłanie na temat „zła amerykańskiego imperializmu”? Z pewnością 11 września również nie wydarzył się w „próżni”. Nic nie wydarza się w próżni.


Problem jest prosty. Uniwersytet nie składał ofert wsparcia studentom żydowskim, ponieważ obawiali się, że mogą urazić swoich muzułmańskich studentów. Przez ostatnie kilka dziesięcioleci islamiści (nie, nie wszyscy muzułmanie) wlewali truciznę do żył brytyjskiego narodu, co całkowicie złamało busolę moralną naszego narodu.


Nasze zjełczałe media


BBC nie nazwie napastników terrorystami. Robią, co mogą, by osłabić poparcie dla Izraela. Nie wystarczy wskazywać palcem na tendencje lewicowe. W BBC, Sky, „Guardianie” i prawie wszędzie indziej pracują obecnie także islamiści.


Przez dziesięciolecia potępialiśmy jedynie „brutalny ekstremizm”, pozwalając muzułmańskim „ekstremistom nieużywającym przemocy” uczyć w naszych szkołach i na uniwersytetach oraz zostawać dziennikarzami w naszych mediach. W jaki sposób BBC może tworzyć treści, które obrażają uczucia religijne i etyczne jej muzułmańskich pracowników? Nie będzie, nie może i nie robi tego. BBC stale kształtuje swoje treści tak, aby „nie urazić” swoich części składowych. Mają skrajnie lewicowych Żydów i nieużywających przemocy ekstremistycznych muzułmanów, którzy współpracują, aby wytyczyć ścieżkę. „Wrogość wobec Izraela” jest czymś naturalnym, co należy propagować.


I pamiętajcie, jeśli posuniecie się za daleko w krytykowaniu islamistycznego ekstremizmu tego rodzaju, który nie używa przemocy, szybko zostaniecie nazwani „islamofobami”.


Środowisko akademickie


Choć media nadal podlegają pewnym standardom, środowisko akademickie jest krainą wolności. Islamiści i skrajna lewica mogą tam robić, co im się podoba. Przez dziesięciolecia kroplówkami wpuszczali do szerszego społeczeństwa niszczycielską pseudonaukę. Program „dekolonizacji” jest obecny wszędzie, od przestrzeni muzealnej i edukacji po służbę zdrowia. To tsunami ma swoje źródło w środowisku akademickim, wraz z innymi truciznami, takimi jak badania gender i krytyczna teoria rasy.


Ale co oznacza „dekolonizacja”? Cóż, wygląda na to, że wszyscy dowiedzieliśmy się o tym w sobotni poranek, kiedy zamordowano ponad 1400 Żydów i akademicy przypomnieli nam, że „dekolonizacja nie jest metaforą”.



Autorką tego obrzydliwego tweeta jest dr Yara Hawari, która przeszła przez taśmę produkcyjną Illana Pappego na Uniwersytecie w Exeter (po raz pierwszy spotkałem ją na konferencji w Exeter w 2015 r.) Ten nikczemny przekaz o dekolonizacji został powtórzony w całym świecie akademickim, a różne tweety na ten temat rozeszły się jak ogień po prerii.


Te przerażające tweety pochodzą od dr Sary Camacho Felix. Jest adiunktem (edukacja) i kierowniczką programu w LSE. Wydaje się, że wspiera palestyński ruch oporu we „wszystkich jego formach”. Które w ten sobotni poranek obejmowały gwałcenie młodych dziewcząt i zarzynanie niemowląt.



Dr Sara Salem jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Socjologii LSE. Dezaktywowała swoje konto na Twitterze, ale zdążyłem zarchiwizować ten tweet. W jej oczach, niezależnie od tego, jak złe byłyby działania przeciwko nim – Izraelczycy „nigdy nie mogą być ofiarami”:



Jak środowisko akademickie może być tak zagubione, że zamordowano 1400 Żydów, a ci ludzie nadal stają po stronie morderców?


Studenci


Czego możemy oczekiwać od naszych studentów, mając takich nauczycieli?

  1. Hanin Barghouti, przedstawicielka ds. studentek w związku studentów Uniwersytetu Sussex, podczas antyizraelskiej demonstracji w Brighton wypowiadała się, nazywając ataki Hamasu „inspirującymi” i „pięknymi”.
  2. Urzędnikowi ds. opieki społecznej na Uniwersytecie w Cambridge spodobała się seria oburzających tweetów, w tym jeden sugerujący, że atak terrorystyczny był powodem do świętowania, a cała akcja nie wymaga przeprosin.
  3. Podczas publicznej demonstracji Dana Abuqamar, specjalistka ds. różnorodności na Uniwersytecie w Manchesterze, mówiła o swojej „dumie  i radości” z „oporu” Hamasu.

Wszyscy studenci działają w ramach swoich związków studenckich. Wszyscy mają role związane z dobrem innych studentów. Wszyscy są gotowi oklaskiwać rzeź niewinnych Żydów.


Na ulicach


Kiedy środowisko akademickie i media zostały zatrute od wewnątrz, moralne mechanizmy obronne narodu upadły. W ciągu kilku godzin od rzezi Żydów masy ludzi wyruszyły, aby wesprzeć palestyński „opór”. Zdjęcia z Londynu i Manchesteru:



Nie chodzi tylko o islamistów. Skrajna lewica rozmieściła swoje plakaty wzywające do zwycięstwa Palestyńczyków – pokazujące, dlaczego słuszne jest „stawianie oporu”.



Do tego dochodzi otwarte nawoływanie do przemocy. 8 października Richard Barnard (współzałożyciel Palestine Action, grupy, która nieustannie niszczy fabryki w Wielkiej Brytanii) – podczas propalestyńskiego wydarzenia przemawiał na temat obecnej przemocy. Wykorzystał atak Hamasu jako inspirację – mówiąc słuchającym go ludziom, że „to dla nich dopiero początek” – i że muszą zamienić „Powódź Al Aksa” (nazwa operacji Hamasu) w „tsunami na cały świat”.


W swoim wystąpieniu wspierał zakazaną grupę terrorystyczną i nawoływał do przemocy wobec brytyjskich Żydów. Do chwili publikacji tego tekstu NIE ZOSTAŁ ARESZTOWANY.


Przygnębiające bagno


To przerażające dni. Naukowcy i studenci – a także ci, którzy twierdzą, że są postępowi – stoją u boku terrorystów w ich dążeniu do zabicia jak największej liczby Żydów. Tego nie dałoby się wymyślić.


Mówili: „nigdy więcej”. Ale prosty fakt jest taki: po dniu, w którym doszło do największej rzezi Żydów od czasów Holokaustu – środowisko akademickie świętowało – odbyły się uroczystości wśród studentów – a także na ulicach Europy i Stanów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o nasze media oraz organy krajowe i społeczne – były one w większości zbyt zajęte próbą nie obrażania muzułmanów, aby móc okazać solidarność z ponad 1400 zamordowanymi Żydami.


Przygnębiające bagno moralne.


Żydzi powinni być po prostu wdzięczni, że istnieje państwo żydowskie. I wszyscy musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby je wesprzeć.


Link do oryginału: https://david-collier.com/streets-full-of-haters/

15 października 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


David Collier – brytyjski bloger i badacz antysemityzmu w mediach i organizacjach.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Brunatna fala

Znalezionych 1674 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kenia: Dżihadyści atakują kraj, w którym większość stanowią chrześcijanie   Bulut   2025-05-04
Terroryzm islamski to ludobójstwo   Greenfield   2025-05-04
Czy człowiek negujący Holokaust może być wybitnym biblistą?   Gomes   2025-05-03
Krew w buszu, milczenie na Zachodzie: Chrześcijanie giną, podczas gdy Gaza kradnie łzy   Finlayson   2025-04-30
Tak, ale… Antysemityzm a antysyjonizm – współczesna kontynuacja tej samej nienawiści?   Walter   2025-04-30
Konferencja islamskich duchownych w Pakistanie wzywa do dżihadu przeciwko Izraelowi     2025-04-29
Wojna Izraela z Hamasem?   Koraszewski   2025-04-27
Plan Autonomii Palestyńskiej: zalać Izrael uchodźcami z Gazy, którzy „wrócą do swoich miast” w Izraelu   Zilberdik   2025-04-26
Nie tylko Hamas! Przywódcy religijni Autonomii Palestyńskiej zgadzają się, że islam zabrania istnienia Izraela   Marcus   2025-04-25
Groteskowa zdrada kobiet i Żydów przez lewicę   O'Neill   2025-04-24
Największa teoria spiskowa kiedykolwiek wymyślona – i rzeczywisty spisek, o którym nikt nie mówi   Pessin   2025-04-23
Tanecznym krokiem powraca przeszłość   Koraszewski   2025-04-21
Dżihad szaleje w Afryce, a Zachód odwraca wzrok   i Uzay Bulut   2025-04-12
Długi cień nazistowskiej twierdzy   Koraszewski   2025-04-03
Nowa Syria pod rządami islamistów   Stalinsky   2025-04-02
Odrodzenie nazistowskiej ideologii w antysemityzmie Autonomii Palestyńskiej   Marcus   2025-03-31
Krytyka definicji antysemityzmu @IHRA w @Guardian jest obraźliwą, oszukańczą propagandą     2025-03-30
Dlaczego przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego spotkał się ze zwolennikiem 7 października?   i Itamar Marcus   2025-03-29
Przeciwdziałanie negacjonistom 7 października   Cohen   2025-03-28
Film dokumentalny o masakrze dokonanej przez Hamas   Canlorbe   2025-03-27
Barbarzyńskie rozbijanie naszej cywilizacji   O'Neill   2025-03-24
Jak cementowała się podłość   Koraszewski   2025-03-22
Wielokrotnie składanie ofiar z dzieci powraca z kart starożytnej historii   Oz   2025-03-20
Wiele mówiąca dziura pamięci   O'Neill   2025-03-19
Dokumenty znalezione w sieci gazańskich tuneli   Koraszewski   2025-03-18
Najwyżsi rangą funkcjonariusze Hamasu: Żadnych dyskusji o rozbrojeniu nas     2025-03-17
Kłamstwa, które tak niewielu przeszkadzają   Koraszewski   2025-03-15
Katar dla początkujących: złowrogi reżim stojący za Al-Dżazirą   Mirisch   2025-03-14
Opłakiwanie zabitych żydowskich dzieci to „biała supremacja”   Greenfield   2025-03-13
Przywódca Autonomii Palestyńskiej: Kobieta zyskuje „szacunek i wysoki status w społeczeństwie, gdy jej syn ginie jako męczennik”   i Itamar Marcus   2025-03-12
Palestyńska tożsamość narodowa jest kłamstwem   Ephraim D. Tepler   2025-03-06
Nie dajcie się oszukać: Autonomia Palestyńska nie wstrzymała wypłat dla terrorystów   Tawil   2025-02-25
Zachodni liberałowie, parada trumien dała wam drugą szansę, na którą nie zasługujecie   Pandavar   2025-02-25
Plan Autonomii Palestyńskiej: Żydzi powinni udać się do Ameryki lub Europy, a mieszkańcy Gazy powinni zalać Izrael   i Itamar Marcus   2025-02-24
Śmierć rodziny Bibas jest plamą na naszym sumieniu   O'Neill   2025-02-22
Najnowsze kłamstwo terrorystów z kultury honoru/wstydu: „Dzieci rodziny Bibas zostały porwane jako akt współczucia dla Shiri”     2025-02-22
Hamasowscy mordercy dzieci i popsuta globalna busola moralna   Tobin   2025-02-21
“Katar to Hamas i Hamas to Katar”   Toameh   2025-02-20
Dziwna niechęć do postrzegania Żydów jako ofiar   O'Neill   2025-02-19
Ohydne inscenizacje przekazywania zakładników przez Hamas to zbrodnia wojenna. @Amnesty, @HRW i @MKCK mogłyby temu zapobiec już dziś – ale nie chcą tego zrobić     2025-02-14
Jak Hamas planuje udaremnić plan Trumpa dotyczący Gazy   Toameh   2025-02-11
Outsourcing – czyli jak Zachód wraca do swoich chrześcijańskich korzeni, ale już bez chrześcijaństwa.   Koraszewski   2025-02-11
Izrael prawdopodobnie, na pewno, być może popełnił ludobójstwo   Koraszewski   2025-02-10
Nie jestem Żydem, ale dzień 7 października 2023 roku zmienił moje życie   Malicki   2025-02-09
Akredytowana przy ONZ organizacja oskarża Izrael o dokonywanie „holokaustu” na Palestyńczykach co najmniej od 2008 r.     2025-02-06
Prawdziwą przyczyną jest i zawsze była nienawiść do Żydów. @Amnesty nie zwalcza jej – ona do niej zachęca     2025-02-04
Piewcy śmierci świętują w ruinach   Koraszewski   2025-02-03
Zazdrość o HolokaustDlaczego antyizraelska tłuszcza atakuje Żydów ich własną historią?   O'Neill   2025-02-03
W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu: Hańba   Pandavar   2025-01-29
Zero tolerancji dla pustych słów pamięci o Holokauście   Tobin   2025-01-28
Oszczerstwo o „naukobójstwie” to kolejny powód, dla którego Trump powinien pozbawić funduszy instytucje praktykujące antysemityzm   Tobin   2025-01-22
Diament w Parlamencie Europejskim   Koraszewski   2025-01-22
Umowa, która utrzymuje Hamas u władzy, nie ma sensu   Toameh   2025-01-20
LFWP przechodzi hollywoodzką metamorfozę: kiedyś ruch znany z porwań i zabójstw – obecnie jest akceptowany jako główny nurt   Stalinsky   2025-01-17
Palestyński dziennikarz: atak Hamasu jest wielkim sukcesem     2025-01-13
Odcięcie NGO od przemysłu propagandowego   Steinberg   2025-01-12
Jak „pro-palestyńscy” protestujący w rzeczywistości szkodzą Palestyńczykom   Toameh   2025-01-11
Organizacje pozarządowe napędzające antysemityzm w Europie, część II: Wielka Brytania   Williams   2025-01-09
Ci sami ludzie, którzy na nowo definiują „ludobójstwo”, na nowo definiują również „zniszczony szpital”, ponieważ wiele szpitali w Gazie po zniszczeniu jakimś cudem leczy pacjentów     2025-01-09
Hamas nadal kontroluje duże części Gazy   Frantzman   2025-01-07
Najpierw przyszli po syryjskich Żydów…   Julius   2025-01-05
„Intifada” dociera do Nowego Orleanu   O'Neill   2025-01-04
Dlaczego tureckie imperium Erdogana stanowi rosnące zagrożenie   Bryen   2025-01-04
Cały świat i reszta   Koraszewski   2024-12-31
W tym roku Izrael pokazał nam, co naprawdę oznacza antyfaszyzm   O'Neill   2024-12-30
Organizacje pozarządowe napędzające antysemityzm w Europie i na świecie   Williams   2024-12-30
Rosnące zagrożenie terrorystyczne w północnej części Zachodniego Brzegu   Frantzman   2024-12-27
Wszystkie słońca kalifatu   Koraszewski   2024-12-27
Gdzie jest oburzenie w czasie Bożego Narodzenia?   Stalinsky   2024-12-26
Magiczna sztuczka Autonomii Palestyńskiej! Zmień starożytnych Żydów w Palestyńczyków, a nagle Palestyńczycy mają historię   Ephraim D. Tepler   2024-12-24
Dowód na to, że media są stronnicze, sprzyjają grupie terrorystycznej i są przeciwne Żydom     2024-12-23
Nienawiść i obojętność we współczesnej Australii   Lehmann   2024-12-20
Organizacja Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowy Trybunał Karny są w stanie wojny z Izraelem   Donnelly   2024-12-07
Organizacje pozarządowe wzywające do embarga na broń dla Izraela są niebezpieczne i pełne hipokryzji   Deutsch   2024-12-06
Wojna prawna staje się globalna   Collins   2024-12-04
Hamas uważa zawieszenie broni w Libanie za kapitulację Izraela i żąda podobnych warunków   i Ephraim D. Tepler   2024-12-02
Przykro mi, Alanie Dershowitz, ale żyjemy w świecie, w którym prawda się nie liczy     2024-11-30
UNRWA zatrudnia palestyńskich terrorystów, gloryfikuje przemoc i terroryzm   Tawil   2024-11-25
Czynienie przestępstwa z obrony życia przez Żydów   O'Neill   2024-11-24
Międzynarodowy system nie nadaje się do naprawy   Glick   2024-11-24
Bezlitosny cynizm lewicy wobec pogromu w Amsterdamie potwierdza, jak bardzo jest ona zagubiona moralnie.   O'Neill   2024-11-24
Zaniechanie działań przez policję jest niezbędnym składnikiem pogromu   Julius   2024-11-21
„Nigdy więcej?” Nie   Bryen   2024-11-19
Nowy raport ujawnia głębokie powiązania edukatorów UNRWA z terroryzmem     2024-11-19
Ponowne pojawienie się nienawiści do Żydów w Amsterdamie   Chesler   2024-11-16
Hamas musi zostać pokonany, a nie zalegalizowany   Toameh   2024-11-15
Ponowny atak dżumy   Koraszewski   2024-11-14
Ukraina jest w stanie wojny z Rosją… i Koreą Północną i Iranem   Cohen   2024-11-13
Hamas i Hezbollah zagrażają USA   Stalinsky   2024-11-09
Słynni pisarze nienawidzący Żydów   Chesler   2024-11-07
Grupa parasolowa „Islamski Ruch Oporu w Iraku” została utworzona po 7 października wyłącznie w celu atakowania Izraela i USA     2024-11-06
Czego media starają się nie widzieć   Tawil   2024-11-04
Popieranie Hamasu i Hezbollahu jest modne, więc dlaczego nie talibów?   Finlayson   2024-10-31
Pokusa ignorowania zła   Koraszewski   2024-10-31
Siły Obronne Izraela uderzają w „szkołę”   Fitzgerald   2024-10-25
Czwarta władza i test moralności   Koraszewski   2024-10-23
Porażka UNIFIL-u   Fitzgerald   2024-10-21
Dlaczego zachodnia „solidarność” jest wyrokiem śmierci dla Palestyńczyków   O'Neill   2024-10-20
Szokujący nowy raport ONZ to manipulacja w obronie Hamasu   Bayevsky   2024-10-20
Edukacja w Autonomii Palestyńskiej: Nie ma miejsca na rozwiązanie w postaci dwóch państw   Bedein   2024-10-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk