Prawda

Piątek, 22 czerwca 2018 - 12:57

« Poprzedni Następny »


Palestyńscy podpalacze z latawcami


Vic Rosenthal 2018-06-10Jak zapewne wiecie Arabowie z Gazy wysyłają latawce i balony z płonącymi ładunkami i podpalili olbrzymie przestrzenie pól uprawnych, rezerwatów przyrody, a także kampus uczelni Sapir (tuż na południe od Sderot znajdujący się zaledwie 4,5 kilometra od granicy Strefy Gazy). Olbrzymie przestrzenie już spłonęły a nowe pożary wybuchają przez cały czas. Farmerzy stracili miliony, a życie roślinne i zwierzęce w regionie nie odrodzi się przez długie lata. Nikt jak dotąd nie zginął w ogniu, ale strażacy narażają swoje życie cały czas, kiedy próbują ugasić pożary.

Trwa debata o tym, jak zatrzymać te ataki. Strzelać do nich, mówią jedni. No cóż, wydaje się, że jest tu problem prawny. Nie można po prostu strzelać do cywilów za posiadanie latawca albo balonu. A kiedy już jest w powietrzu, terrorysta, który go wypuścił, jest przestępcą, który musi zostać zatrzymany, a nie poddany doraźnej egzekucji. Więc jedynym sposobem, w jaki można do nich strzelać, jest dokładnie w momencie, kiedy już mają puścić urządzenie podpalające, by powstrzymać ich przed zrobieniem tego. I lepiej strzelać w nogi. Życzę powodzenia.


A więc rozmowy zwracają się ku technice. Drony do przecinania sznurków latawców i podobne pomysły. Hobbyści modeli lotniczych już strącili kilka haczykami na ryby przyczepionymi do ich samolotów. Setki jednak nadal przedostały się.

Niedawno Izrael wysłał na teren w pobliżu Gazy transport przechwytywaczy Tamir, pocisków używanych przez Żelazną Kopułę. Żelazna Kopuła przechwytuje nie tylko produkowane przez Hamas rakiety Kassam, ale potrafi także przechwycić małe pociski moździerzowe. Pociski Tamir są kosztowne (choć można twierdzić, że prawdziwy marginalny koszt Tamira, po rozłożeniu kosztów rozwoju na dużą liczbę jednostek, jest bliższy 5 tysiącom dolarów niż często podawanym 50 tysiącom dolarów) i na ogół dwa są wystrzelone, by przechwycić Kassam, którego wyprodukowanie kosztuje Hamas kilkaset dolarów. Pociski moździerzowe można dostać już za 6 dolarów za sztukę!

Wszystko to brzmi znajomo. Jak powiedział Bret Stephens: “Dlaczego niczego nie oczekuje się od Palestyńczyków, a wszystko im się wybacza, podczas gdy wszystko jest oczekiwane od Izraelczyków i niczego się im nie wybacza?”

Zbudowaliśmy wielowarstwowy system obrony rakietowej, który obejmuje Żelazną Kopułę, ale także kilka innych składników zaprojektowanych do przechwytywania pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu. Cały system jest niewiarygodnie kosztowny, ale dostarcza poziomu obrony, jakiego nie ma żaden inny kraj na świecie. Oczywiście, potrzebujemy tego. Małe rozmiary Izraela i koncentracja ludności powoduje, że jesteśmy bardzo narażeni na ataki rakietowe i nasi wrogowie wiedzą o tym, i ciężko inwestują w tę dziedzinę.


Nie znaczy to, że możemy usiąść i pozwolić naszym wrogom na strzelanie w nas wszystkim, co mają. Żaden z tych systemów nie obiecuje 100% sukcesu, każdy system obronny, który nie ma technologii rodem z science fiction może zostać przytłoczony wystarczająco masywnym atakiem, a nierównowaga ekonomiczna nieodłączna od używania Tamirów – niezależnie od tego, jak obniżymy marginalny koszt – do neutralizowania pocisków moździerzowych za 6 dolarów staje się bolesna.


Jest tu jednak jeszcze jedna kwestia, która wypływa w związku z zapalającymi latawcami i ogólnie z „wielkim marszem powrotu” oraz naszą reakcją na ten nowy pomysł. Izrael kocha technologię, bo umożliwia to wygrywanie wojen bez ranienia niewinnych ludzi. Kochamy defensywną technologię, która umożliwia nam neutralizowanie rakiet wroga, i kochamy ofensywną technologie, która pozwala nam na precyzyjny atak na militarne cele bez szkód ubocznych. Nic nie jest bardziej super niż posłanie pocisku przez okno, by zabić grupę terrorystów bez dotknięcia ich żon i dzieci znajdujących się o piętro wyżej.

Ten rodzaj prowadzenia wojny ma nas podobno chronić w dzisiejszym ultrapieniackim świecie, gdzie atakują nas brygady prawników pracujących dla NGO ds. „praw człowieka”, opłacanych przez naszych wyrafinowanych europejskich wrogów – potomków pogromiarzy, którzy mordowali naszych przodków, a teraz w imię humanitaryzmu, próbują nie dopuścić, byśmy mogli się bronić.

Tyle tylko, że nas nie chroni. Wyjątkowa ostrożność, z jaką IDF odparła inwazję z Gazy, nie przeszkodziła mediom i NGO w oskarżeniu nas o zbrodnie wojenne. Gdyby Hezbollah wystrzelił swoje dziesiątki tysięcy rakiet z Południowego Libanu i bylibyśmy zmuszeni zniszczyć wyrzutnie umieszczone w cywilnych domach, wszystkie nasze ostrzeżenia i cała nasza precyzja w uderzeniach nie powstrzymałyby oskarżeń i prób narzucenia na nas międzynarodowych sankcji.

Są dwa powody tego. Jednym jest, że międzynarodowa talia kart jest ułożona przeciwko nam, albo dlatego, że gracze nie uważają, że Żydzi powinni być suwerenni gdziekolwiek na Bliskim Wschodzie (stanowisko większości krajów muzułmańskich), albo dlatego – jak
francuski prezydent Macron, że cynicznie załatwiają swoje ekonomiczne lub polityczne interesy, nawet kiedy powinno być dla nich oczywiste, iż ich działania zwiększają prawdopodobieństwo wojny, a także ludobójstwa.

To nie jest nic nowego i nie jest prawdopodobne, by to się zmieniło. Drugim powodem jest, że polityka Izraela w ostatnich latach nauczyła naszych wrogów, że apele do „moralności” i prawa międzynarodowego (prawdziwego lub wyimaginowanego) faktycznie wpływają na zachowanie Izraela i ograniczają nasze reakcje obronne, nawet wobec morderczych ataków na nas.

Naszymi Żelaznymi Kopułami, naszym “stukaniem w dach”, naszą przesadną ostrożnością, kiedy pozwalamy snajperom strzelać do Arabów próbujących przedrzeć się przez naszą granicę, naszym użyciem niskowybuchowej broni przy precyzyjnym zabijaniu, nasza tolerancja wobec terroryzmu z prymitywną bronią, jak rzucanie kamieniami i naszym bombardowaniem pustych instalacji militarnych, szkolimy naszych wrogów. Uczymy ich jednej podstawowej zasady: jest dla ciebie normalne, że próbujesz zabijać Żydów.

Gazańczycy nas nienawidzą? Zbudujmy im sztuczną wyspę. Czy może istnieć większe szaleństwo?

O, będziemy się bronić albo biernie, albo z minimum siły ofensywnej. Ale nie wpadniemy we wściekłość i nie będziemy próbowali naprawdę wam dołożyć. To nie są Żydzi z Kiszyniowa lub z Hebronu w 1929 r. Jeśli to konieczne, będziemy walczyć. Ale rozumiemy waszą potrzebę zabijania nas.

W wyniku naszej powściągliwości żąda się od nas jeszcze większej powściągliwości. A w wyniku komunikatu o „zrozumieniu”, jaki wysyłamy naszym wrogom, nieustannie wymyślają nowe sposoby zabijania nas. Dlaczego nie mieliby? Na Bliskim Wschodzie okazywanie dobroci wrogom postrzega się jako słabość, co zaprasza do ataku.

Ostateczna odpowiedź na latawce nie przyjdzie z technologii, bo jeśli potrafimy nacisnąć guzik i strącać je, Hamas wymyśli inną broń i inny sposób na dostarczenie dowodów ich bezgranicznej nienawiści.


Nie, rozwiązanie tego i innych problemów wymaga fundamentalnej zmiany naszego sposobu myślenia. Uważam, że obecna mentalność defensywna jest oparta na tchórzostwie i na zinternalizowaniu wszechobecnego antysemityzmu naszych wrogów, zarówno „gorących” w Gazie, jak „zimnych” w Europie. Do pewnego stopnia sami wierzymy, że strzelanie do Żydów jest akceptowalne.

Pytanie nie powinno brzmieć: „jak zatrzymać zapalające latawce?”. Powinniśmy raczej zapytać: „jak możemy wyrządzić szkody Gazańczykom – zarówno kierownictwu Hamasu, jak ludziom, którzy ich popierają i podzielają ich nienawiść – tak wielkie, tak nieproporcjonalne, że bardzo pożałują prób spalenia naszego kraju.


What to do about the kites?

Elder of Ziyon, 8 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1069 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Marsz na rzecz terroryzmu w Londynie? Żaden problem   Bergman   2018-06-21
Etniczna czystka północnego Cypru. Wyznania turecko-cypryjskiego masowego mordercy   Bulut   2018-06-19
O chorobie psychicznej i wspomaganym samobójstwie   Coyne   2018-06-18
NGO finansowane z zagranicy - władza polityczna i prawowita demokracja   Steinberg   2018-06-18
Palestyna: Oblanie egzaminu historii   Sherman   2018-06-17
Wielka Brytania: Nowa akcja na rzecz islamskich praw o bluźnierstwie?   Bergman   2018-06-16
Sport, czyli szlachetna rywalizacja   Koraszewski   2018-06-15
Gangi gwałcicieli: opowieść z zielonego Oxfordshire   Murray   2018-06-15
Odrażający antysemityzm w ONZ   Bayefsky   2018-06-11
Palestyńscy podpalacze z latawcami   Rosenthal   2018-06-10
Unijne i palestyńskie nielegalne „fakty w terenie”   Tawil   2018-06-09
Odrastające głowy hydry nazizmu   Koraszewski   2018-06-08
Iran odpłaca za ciosy Izraelowi palestyńską krwią   Kedar   2018-06-07
Kobiety są ofiarami islamskich ekstremistów   Ayari   2018-06-06
Palestyńska „zdrada”   Tawil   2018-06-05
Dobrzy Europejczycy marzą choćby o proporcjonalności   Koraszewski   2018-06-04
Jak multikulturowy, intersekcjonalny postkolonializm cofa nas do Średniowiecza   Rosenthal   2018-06-03
Kolonizowanie martwych Gazy dla teatru kadiszu   Frantzman   2018-06-01
Propalestyńskie organizacje praw człowieka gwiżdżą na Palestyńczyków i na prawa człowieka   Tawil   2018-05-31
Problem mediów z Izraelem   Rosenthal   2018-05-30
Kazania na górkach   Koraszewski   2018-05-29
Norweska NGO gubi drogę na granicy Gazy   Steinberg   2018-05-28
Samodzielnie stworzona Nakba Palestyńczyków   Yemini   2018-05-26
Pięć filarów palestynizmu   Rosenthal   2018-05-25
Pilny list otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Gutteresa   Kalulu   2018-05-24
Palestyńczycy: prawdziwa blokada Gazy   Toameh   2018-05-23
Cywilizacja zderzeń narracji   Koraszewski   2018-05-22
Trump przestaje karmić krokodyla   Rosenthal   2018-05-22
Zachód zdradza Kurdów   Meotti   2018-05-21
Gaza, Daniel i toporna robota   Tsalic   2018-05-19
Czy media rzeczywiście rozumieją przemoc w Gazie?   Plosker   2018-05-17
Zasłona dymna: sześć tygodni przemocy na granicy Gazy   Kemp   2018-05-16
220 nalotów na Palestyńczyków; świat ziewa   Toameh   2018-05-14
Ku politycznemu wymarciu   Carmon   2018-05-11
Kiedy nawet ateiści wierzą w fatwy i zaklęcia   Koraszewski   2018-05-10
Czy Putin realizuje idee Sołżenicyna, jak sądzą niektórzy analitycy?   de Lazari   2018-05-10
Palestyńczycy: nowy zwrot w starym kłamstwie   Tawil   2018-05-09
Dlaczego jestem wdzięczny Mahmoudowi Abbasowi   Rosenthal   2018-05-08
Igrzysk, igrzysk, pal diabli chleb   Koraszewski   2018-05-07
Artykuł w “Guardianie” kwestionuje “sztywną ortodoksję” Jom Ha’atzmaut, że Izrael powinien istnieć   White   2018-05-06
Dlaczego nienawidzisz Izraela?   O'Neill   2018-05-01
Proces Tariqa Ramadana o gwałt: obwinianie  ofiar   Meotti   2018-04-27
Zabójcza broń Hamasu: kombinacja rasizmu i antysemityzmu   Maroun   2018-04-26
Europejska imigracja: zakonnice won, terrorystów zapraszamy   Murray   2018-04-25
Niebezpieczne ignorowanie islamskiego antysemityzmu   Bergman   2018-04-24
Dlaczego chrześcijanie potrzebują samostanowienia w Iraku   Bulut   2018-04-23
Wielka Brytania: finansowanie nauki wysadzania się w powietrze   Murray   2018-04-20
Kto jest “uchodźcą”? Żydzi z Maroka a Palestyńczycy z Izraela   Dershowitz   2018-04-19
Tajemny świat Autonomii Palestyńskiej   Tawil   2018-04-18
Bliskowschodnie dziennikarstwo stadne: wszyscy zgadzają się   Landes   2018-04-17
Wolność, rynek, innowacje i wstawanie z kolan   Koraszewski   2018-04-16
Antysemityzm szaleje w Turcji   Bulut   2018-04-16
Izraelski dylemat afrykańskich migrantów   i Daniel Pomerantz   2018-04-15
Nieograniczona tania energia zmieniłaby społeczeństwo   Ridley   2018-04-14
“Obowiązek nienawidzenia Brytanii”   Murray   2018-04-14
Gaza: To co jest ludobójczymi rozruchami dla jednego, jest pokojowymi demonstracjami dla innego   Ruda (Daled Amos)   2018-04-12
Szwedzka minister spraw zagranicznych nie jest antysemitką, ona jest demagogiem   Flatow   2018-04-10
Nieodwzajemniona miłość Erdogana do ArabówBurak Bekdil   Bekdil   2018-04-09
Spotkanie na szczycie Turcja-Iran-Rosja     2018-04-08
Co wspólnego mają Alt-Right i Regresywna Lewica   Anomaly   2018-04-07
Chrześcijanie Nigerii dzisiaj, chrześcijanie Europy jutro   Meotti   2018-04-07
Apartheid w Judei i Samarii narzucony przez AP, wspierany przez Oslo   Maroun   2018-04-06
Co naprawdę znaczy wizyta saudyjskiego księcia?   Charai   2018-04-04
Pseudonauka i pseudoinformacja   Koraszewski   2018-04-02
Mity i fakty: śmiertelne “protesty ” Gazy   Pomerantz   2018-04-02
Prawo powrotu: kłamstwo, które zabija   Maroun   2018-04-01
Intersekcjonalność, plemienność i Farrakhan   Greenfield   2018-03-29
“Washington Post” broni Funduszu Męczenników AP   Pomerantz   2018-03-29
Turecka dyplomacja: bierz zakładników   Bulut   2018-03-28
Pora, by Zachód poszedł w ślady Izraela   Kasheikal   2018-03-27
Masakra Jazydów w Afrin: zabite dzieci, zbombardowane wsie, zniszczone świątynie   Bulut   2018-03-25
Dlaczego Arabowie tak nienawidzą Palestyńczyków?   Kedar   2018-03-24
Stu francuskich intelektualistów ostrzega przed islamskim totalitaryzmem      Fitzgerald   2018-03-23
Prawo Izraela do samoobrony   Rosenthal   2018-03-21
Żydowskie curesy   Lewin   2018-03-19
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – część II   MacEoin   2018-03-18
Jak lewica stała się własnym najgorszym wrogiem – Część I   MacEoin   2018-03-17
Czy zachodni "Zatroskani" rzeczywiście troszczą się o pomoc dla Syryjczyków i Palestyńczyków?   Meotti   2018-03-13
Amerykański syndrom i Katar   Carmon   2018-03-12
Zabobony w postkolonialnej Afryce   Igwe   2018-03-10
"Ohydne przestępstwo" szkolnego programu   Tawil   2018-03-09
Izrael – państwo antyimperialistyczne   Krygier   2018-03-08
Świat mówi „nie”, ale już nie cały świat   Koraszewski   2018-03-07
#MeToo w meczecie   Meotti   2018-03-06
Oxfam, NGO i efekt aureoli    Steinberg   2018-03-04
Poinformujmy Abbasa: Wieczną stolicą “Palestyny” nie jest Jerozolima, jest nią Damaszek     2018-03-03
Więź społeczna, dziedzictwo krwi i rządy jego kurewskiej mości   Koraszewski   2018-03-02
Lekcje historii z dziesiątków lat pod rządami islamizmu   Rafizadeh   2018-03-02
Łupki są prawdziwą rewolucją energetyczną   Ridley   2018-03-01
Jak Izrael, Diaspora i Polska mogą opanować debatę o Holocauście   Frantzman   2018-03-01
Cenzorscy millennialsi są nowymi wiktorianami   Ridley   2018-02-27
Kto spowodował kryzys zdrowotny w Gazie?   Pomerantz   2018-02-27
Przyzwolenie, czyli dziś wolno zabijać   Koraszewski   2018-02-26
Amnesty wie, że to konflikt wewnętrzny między Palestyńczykami spowodował kryzys w Gazie, ale i tak obwinia Izrael     2018-02-26
Śmierć demokracji?   MacEoin   2018-02-25
Zachodnie feministki: hipokryzja hidżabu   Khan   2018-02-24
Europejscy apologeci arabsko-islamskiego ucisku i terroryzmu   Meotti   2018-02-23
Religia i polityka w zwarciu między Arabią Saudyjską a Katarem   Kedar   2018-02-21
Każdy naród powinien uchwalić prawa przeciwko fatwom   Nasreen   2018-02-19
Potworności, o których nikt nie mówi   Toameh   2018-02-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk