Prawda

Poniedziałek, 15 lipca 2019 - 20:11

« Poprzedni Następny »


Palestyńscy podpalacze z latawcami


Vic Rosenthal 2018-06-10Jak zapewne wiecie Arabowie z Gazy wysyłają latawce i balony z płonącymi ładunkami i podpalili olbrzymie przestrzenie pól uprawnych, rezerwatów przyrody, a także kampus uczelni Sapir (tuż na południe od Sderot znajdujący się zaledwie 4,5 kilometra od granicy Strefy Gazy). Olbrzymie przestrzenie już spłonęły a nowe pożary wybuchają przez cały czas. Farmerzy stracili miliony, a życie roślinne i zwierzęce w regionie nie odrodzi się przez długie lata. Nikt jak dotąd nie zginął w ogniu, ale strażacy narażają swoje życie cały czas, kiedy próbują ugasić pożary.

Trwa debata o tym, jak zatrzymać te ataki. Strzelać do nich, mówią jedni. No cóż, wydaje się, że jest tu problem prawny. Nie można po prostu strzelać do cywilów za posiadanie latawca albo balonu. A kiedy już jest w powietrzu, terrorysta, który go wypuścił, jest przestępcą, który musi zostać zatrzymany, a nie poddany doraźnej egzekucji. Więc jedynym sposobem, w jaki można do nich strzelać, jest dokładnie w momencie, kiedy już mają puścić urządzenie podpalające, by powstrzymać ich przed zrobieniem tego. I lepiej strzelać w nogi. Życzę powodzenia.


A więc rozmowy zwracają się ku technice. Drony do przecinania sznurków latawców i podobne pomysły. Hobbyści modeli lotniczych już strącili kilka haczykami na ryby przyczepionymi do ich samolotów. Setki jednak nadal przedostały się.

Niedawno Izrael wysłał na teren w pobliżu Gazy transport przechwytywaczy Tamir, pocisków używanych przez Żelazną Kopułę. Żelazna Kopuła przechwytuje nie tylko produkowane przez Hamas rakiety Kassam, ale potrafi także przechwycić małe pociski moździerzowe. Pociski Tamir są kosztowne (choć można twierdzić, że prawdziwy marginalny koszt Tamira, po rozłożeniu kosztów rozwoju na dużą liczbę jednostek, jest bliższy 5 tysiącom dolarów niż często podawanym 50 tysiącom dolarów) i na ogół dwa są wystrzelone, by przechwycić Kassam, którego wyprodukowanie kosztuje Hamas kilkaset dolarów. Pociski moździerzowe można dostać już za 6 dolarów za sztukę!

Wszystko to brzmi znajomo. Jak powiedział Bret Stephens: “Dlaczego niczego nie oczekuje się od Palestyńczyków, a wszystko im się wybacza, podczas gdy wszystko jest oczekiwane od Izraelczyków i niczego się im nie wybacza?”

Zbudowaliśmy wielowarstwowy system obrony rakietowej, który obejmuje Żelazną Kopułę, ale także kilka innych składników zaprojektowanych do przechwytywania pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu. Cały system jest niewiarygodnie kosztowny, ale dostarcza poziomu obrony, jakiego nie ma żaden inny kraj na świecie. Oczywiście, potrzebujemy tego. Małe rozmiary Izraela i koncentracja ludności powoduje, że jesteśmy bardzo narażeni na ataki rakietowe i nasi wrogowie wiedzą o tym, i ciężko inwestują w tę dziedzinę.


Nie znaczy to, że możemy usiąść i pozwolić naszym wrogom na strzelanie w nas wszystkim, co mają. Żaden z tych systemów nie obiecuje 100% sukcesu, każdy system obronny, który nie ma technologii rodem z science fiction może zostać przytłoczony wystarczająco masywnym atakiem, a nierównowaga ekonomiczna nieodłączna od używania Tamirów – niezależnie od tego, jak obniżymy marginalny koszt – do neutralizowania pocisków moździerzowych za 6 dolarów staje się bolesna.


Jest tu jednak jeszcze jedna kwestia, która wypływa w związku z zapalającymi latawcami i ogólnie z „wielkim marszem powrotu” oraz naszą reakcją na ten nowy pomysł. Izrael kocha technologię, bo umożliwia to wygrywanie wojen bez ranienia niewinnych ludzi. Kochamy defensywną technologię, która umożliwia nam neutralizowanie rakiet wroga, i kochamy ofensywną technologie, która pozwala nam na precyzyjny atak na militarne cele bez szkód ubocznych. Nic nie jest bardziej super niż posłanie pocisku przez okno, by zabić grupę terrorystów bez dotknięcia ich żon i dzieci znajdujących się o piętro wyżej.

Ten rodzaj prowadzenia wojny ma nas podobno chronić w dzisiejszym ultrapieniackim świecie, gdzie atakują nas brygady prawników pracujących dla NGO ds. „praw człowieka”, opłacanych przez naszych wyrafinowanych europejskich wrogów – potomków pogromiarzy, którzy mordowali naszych przodków, a teraz w imię humanitaryzmu, próbują nie dopuścić, byśmy mogli się bronić.

Tyle tylko, że nas nie chroni. Wyjątkowa ostrożność, z jaką IDF odparła inwazję z Gazy, nie przeszkodziła mediom i NGO w oskarżeniu nas o zbrodnie wojenne. Gdyby Hezbollah wystrzelił swoje dziesiątki tysięcy rakiet z Południowego Libanu i bylibyśmy zmuszeni zniszczyć wyrzutnie umieszczone w cywilnych domach, wszystkie nasze ostrzeżenia i cała nasza precyzja w uderzeniach nie powstrzymałyby oskarżeń i prób narzucenia na nas międzynarodowych sankcji.

Są dwa powody tego. Jednym jest, że międzynarodowa talia kart jest ułożona przeciwko nam, albo dlatego, że gracze nie uważają, że Żydzi powinni być suwerenni gdziekolwiek na Bliskim Wschodzie (stanowisko większości krajów muzułmańskich), albo dlatego – jak
francuski prezydent Macron, że cynicznie załatwiają swoje ekonomiczne lub polityczne interesy, nawet kiedy powinno być dla nich oczywiste, iż ich działania zwiększają prawdopodobieństwo wojny, a także ludobójstwa.

To nie jest nic nowego i nie jest prawdopodobne, by to się zmieniło. Drugim powodem jest, że polityka Izraela w ostatnich latach nauczyła naszych wrogów, że apele do „moralności” i prawa międzynarodowego (prawdziwego lub wyimaginowanego) faktycznie wpływają na zachowanie Izraela i ograniczają nasze reakcje obronne, nawet wobec morderczych ataków na nas.

Naszymi Żelaznymi Kopułami, naszym “stukaniem w dach”, naszą przesadną ostrożnością, kiedy pozwalamy snajperom strzelać do Arabów próbujących przedrzeć się przez naszą granicę, naszym użyciem niskowybuchowej broni przy precyzyjnym zabijaniu, nasza tolerancja wobec terroryzmu z prymitywną bronią, jak rzucanie kamieniami i naszym bombardowaniem pustych instalacji militarnych, szkolimy naszych wrogów. Uczymy ich jednej podstawowej zasady: jest dla ciebie normalne, że próbujesz zabijać Żydów.

Gazańczycy nas nienawidzą? Zbudujmy im sztuczną wyspę. Czy może istnieć większe szaleństwo?

O, będziemy się bronić albo biernie, albo z minimum siły ofensywnej. Ale nie wpadniemy we wściekłość i nie będziemy próbowali naprawdę wam dołożyć. To nie są Żydzi z Kiszyniowa lub z Hebronu w 1929 r. Jeśli to konieczne, będziemy walczyć. Ale rozumiemy waszą potrzebę zabijania nas.

W wyniku naszej powściągliwości żąda się od nas jeszcze większej powściągliwości. A w wyniku komunikatu o „zrozumieniu”, jaki wysyłamy naszym wrogom, nieustannie wymyślają nowe sposoby zabijania nas. Dlaczego nie mieliby? Na Bliskim Wschodzie okazywanie dobroci wrogom postrzega się jako słabość, co zaprasza do ataku.

Ostateczna odpowiedź na latawce nie przyjdzie z technologii, bo jeśli potrafimy nacisnąć guzik i strącać je, Hamas wymyśli inną broń i inny sposób na dostarczenie dowodów ich bezgranicznej nienawiści.


Nie, rozwiązanie tego i innych problemów wymaga fundamentalnej zmiany naszego sposobu myślenia. Uważam, że obecna mentalność defensywna jest oparta na tchórzostwie i na zinternalizowaniu wszechobecnego antysemityzmu naszych wrogów, zarówno „gorących” w Gazie, jak „zimnych” w Europie. Do pewnego stopnia sami wierzymy, że strzelanie do Żydów jest akceptowalne.

Pytanie nie powinno brzmieć: „jak zatrzymać zapalające latawce?”. Powinniśmy raczej zapytać: „jak możemy wyrządzić szkody Gazańczykom – zarówno kierownictwu Hamasu, jak ludziom, którzy ich popierają i podzielają ich nienawiść – tak wielkie, tak nieproporcjonalne, że bardzo pożałują prób spalenia naszego kraju.


What to do about the kites?

Elder of Ziyon, 8 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1326 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23
Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk