Prawda

Sobota, 15 grudnia 2018 - 21:35

« Poprzedni Następny »


Palestyńscy podpalacze z latawcami


Vic Rosenthal 2018-06-10Jak zapewne wiecie Arabowie z Gazy wysyłają latawce i balony z płonącymi ładunkami i podpalili olbrzymie przestrzenie pól uprawnych, rezerwatów przyrody, a także kampus uczelni Sapir (tuż na południe od Sderot znajdujący się zaledwie 4,5 kilometra od granicy Strefy Gazy). Olbrzymie przestrzenie już spłonęły a nowe pożary wybuchają przez cały czas. Farmerzy stracili miliony, a życie roślinne i zwierzęce w regionie nie odrodzi się przez długie lata. Nikt jak dotąd nie zginął w ogniu, ale strażacy narażają swoje życie cały czas, kiedy próbują ugasić pożary.

Trwa debata o tym, jak zatrzymać te ataki. Strzelać do nich, mówią jedni. No cóż, wydaje się, że jest tu problem prawny. Nie można po prostu strzelać do cywilów za posiadanie latawca albo balonu. A kiedy już jest w powietrzu, terrorysta, który go wypuścił, jest przestępcą, który musi zostać zatrzymany, a nie poddany doraźnej egzekucji. Więc jedynym sposobem, w jaki można do nich strzelać, jest dokładnie w momencie, kiedy już mają puścić urządzenie podpalające, by powstrzymać ich przed zrobieniem tego. I lepiej strzelać w nogi. Życzę powodzenia.


A więc rozmowy zwracają się ku technice. Drony do przecinania sznurków latawców i podobne pomysły. Hobbyści modeli lotniczych już strącili kilka haczykami na ryby przyczepionymi do ich samolotów. Setki jednak nadal przedostały się.

Niedawno Izrael wysłał na teren w pobliżu Gazy transport przechwytywaczy Tamir, pocisków używanych przez Żelazną Kopułę. Żelazna Kopuła przechwytuje nie tylko produkowane przez Hamas rakiety Kassam, ale potrafi także przechwycić małe pociski moździerzowe. Pociski Tamir są kosztowne (choć można twierdzić, że prawdziwy marginalny koszt Tamira, po rozłożeniu kosztów rozwoju na dużą liczbę jednostek, jest bliższy 5 tysiącom dolarów niż często podawanym 50 tysiącom dolarów) i na ogół dwa są wystrzelone, by przechwycić Kassam, którego wyprodukowanie kosztuje Hamas kilkaset dolarów. Pociski moździerzowe można dostać już za 6 dolarów za sztukę!

Wszystko to brzmi znajomo. Jak powiedział Bret Stephens: “Dlaczego niczego nie oczekuje się od Palestyńczyków, a wszystko im się wybacza, podczas gdy wszystko jest oczekiwane od Izraelczyków i niczego się im nie wybacza?”

Zbudowaliśmy wielowarstwowy system obrony rakietowej, który obejmuje Żelazną Kopułę, ale także kilka innych składników zaprojektowanych do przechwytywania pocisków balistycznych średniego i dalekiego zasięgu. Cały system jest niewiarygodnie kosztowny, ale dostarcza poziomu obrony, jakiego nie ma żaden inny kraj na świecie. Oczywiście, potrzebujemy tego. Małe rozmiary Izraela i koncentracja ludności powoduje, że jesteśmy bardzo narażeni na ataki rakietowe i nasi wrogowie wiedzą o tym, i ciężko inwestują w tę dziedzinę.


Nie znaczy to, że możemy usiąść i pozwolić naszym wrogom na strzelanie w nas wszystkim, co mają. Żaden z tych systemów nie obiecuje 100% sukcesu, każdy system obronny, który nie ma technologii rodem z science fiction może zostać przytłoczony wystarczająco masywnym atakiem, a nierównowaga ekonomiczna nieodłączna od używania Tamirów – niezależnie od tego, jak obniżymy marginalny koszt – do neutralizowania pocisków moździerzowych za 6 dolarów staje się bolesna.


Jest tu jednak jeszcze jedna kwestia, która wypływa w związku z zapalającymi latawcami i ogólnie z „wielkim marszem powrotu” oraz naszą reakcją na ten nowy pomysł. Izrael kocha technologię, bo umożliwia to wygrywanie wojen bez ranienia niewinnych ludzi. Kochamy defensywną technologię, która umożliwia nam neutralizowanie rakiet wroga, i kochamy ofensywną technologie, która pozwala nam na precyzyjny atak na militarne cele bez szkód ubocznych. Nic nie jest bardziej super niż posłanie pocisku przez okno, by zabić grupę terrorystów bez dotknięcia ich żon i dzieci znajdujących się o piętro wyżej.

Ten rodzaj prowadzenia wojny ma nas podobno chronić w dzisiejszym ultrapieniackim świecie, gdzie atakują nas brygady prawników pracujących dla NGO ds. „praw człowieka”, opłacanych przez naszych wyrafinowanych europejskich wrogów – potomków pogromiarzy, którzy mordowali naszych przodków, a teraz w imię humanitaryzmu, próbują nie dopuścić, byśmy mogli się bronić.

Tyle tylko, że nas nie chroni. Wyjątkowa ostrożność, z jaką IDF odparła inwazję z Gazy, nie przeszkodziła mediom i NGO w oskarżeniu nas o zbrodnie wojenne. Gdyby Hezbollah wystrzelił swoje dziesiątki tysięcy rakiet z Południowego Libanu i bylibyśmy zmuszeni zniszczyć wyrzutnie umieszczone w cywilnych domach, wszystkie nasze ostrzeżenia i cała nasza precyzja w uderzeniach nie powstrzymałyby oskarżeń i prób narzucenia na nas międzynarodowych sankcji.

Są dwa powody tego. Jednym jest, że międzynarodowa talia kart jest ułożona przeciwko nam, albo dlatego, że gracze nie uważają, że Żydzi powinni być suwerenni gdziekolwiek na Bliskim Wschodzie (stanowisko większości krajów muzułmańskich), albo dlatego – jak
francuski prezydent Macron, że cynicznie załatwiają swoje ekonomiczne lub polityczne interesy, nawet kiedy powinno być dla nich oczywiste, iż ich działania zwiększają prawdopodobieństwo wojny, a także ludobójstwa.

To nie jest nic nowego i nie jest prawdopodobne, by to się zmieniło. Drugim powodem jest, że polityka Izraela w ostatnich latach nauczyła naszych wrogów, że apele do „moralności” i prawa międzynarodowego (prawdziwego lub wyimaginowanego) faktycznie wpływają na zachowanie Izraela i ograniczają nasze reakcje obronne, nawet wobec morderczych ataków na nas.

Naszymi Żelaznymi Kopułami, naszym “stukaniem w dach”, naszą przesadną ostrożnością, kiedy pozwalamy snajperom strzelać do Arabów próbujących przedrzeć się przez naszą granicę, naszym użyciem niskowybuchowej broni przy precyzyjnym zabijaniu, nasza tolerancja wobec terroryzmu z prymitywną bronią, jak rzucanie kamieniami i naszym bombardowaniem pustych instalacji militarnych, szkolimy naszych wrogów. Uczymy ich jednej podstawowej zasady: jest dla ciebie normalne, że próbujesz zabijać Żydów.

Gazańczycy nas nienawidzą? Zbudujmy im sztuczną wyspę. Czy może istnieć większe szaleństwo?

O, będziemy się bronić albo biernie, albo z minimum siły ofensywnej. Ale nie wpadniemy we wściekłość i nie będziemy próbowali naprawdę wam dołożyć. To nie są Żydzi z Kiszyniowa lub z Hebronu w 1929 r. Jeśli to konieczne, będziemy walczyć. Ale rozumiemy waszą potrzebę zabijania nas.

W wyniku naszej powściągliwości żąda się od nas jeszcze większej powściągliwości. A w wyniku komunikatu o „zrozumieniu”, jaki wysyłamy naszym wrogom, nieustannie wymyślają nowe sposoby zabijania nas. Dlaczego nie mieliby? Na Bliskim Wschodzie okazywanie dobroci wrogom postrzega się jako słabość, co zaprasza do ataku.

Ostateczna odpowiedź na latawce nie przyjdzie z technologii, bo jeśli potrafimy nacisnąć guzik i strącać je, Hamas wymyśli inną broń i inny sposób na dostarczenie dowodów ich bezgranicznej nienawiści.


Nie, rozwiązanie tego i innych problemów wymaga fundamentalnej zmiany naszego sposobu myślenia. Uważam, że obecna mentalność defensywna jest oparta na tchórzostwie i na zinternalizowaniu wszechobecnego antysemityzmu naszych wrogów, zarówno „gorących” w Gazie, jak „zimnych” w Europie. Do pewnego stopnia sami wierzymy, że strzelanie do Żydów jest akceptowalne.

Pytanie nie powinno brzmieć: „jak zatrzymać zapalające latawce?”. Powinniśmy raczej zapytać: „jak możemy wyrządzić szkody Gazańczykom – zarówno kierownictwu Hamasu, jak ludziom, którzy ich popierają i podzielają ich nienawiść – tak wielkie, tak nieproporcjonalne, że bardzo pożałują prób spalenia naszego kraju.


What to do about the kites?

Elder of Ziyon, 8 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1187 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28
Czy sztuczna inteligencja zapewni nam sztuczny racjonalizm?   Koraszewski   2018-09-25
Dlaczego Żydzi są rdzenną ludnością Palestyny – a Arabowie nie są   Amos   2018-09-25
Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk