Prawda

Niedziela, 18 listopada 2018 - 23:44

« Poprzedni Następny »


Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu


Majid Rafizadeh 2018-10-22

Kościół grecko prawosławny Panny Marii w Teheranie w Iranie (Zdjęcie: Orijentolog/Wikimedia Commons)
Kościół grecko prawosławny Panny Marii w Teheranie w Iranie (Zdjęcie: Orijentolog/Wikimedia Commons)

Często można usłyszeć szyickich kaznodziei i przywódców, którzy mówią, że islam uznaje „Ludzi Księgi”, co odnosi się do chrześcijan i Żydów. To zapewnienie brzmi, jak gdyby islam dawał chrześcijanom i Żydom taki sam status jak muzułmanom.


Potwierdził to niedawno prezydent republiki Iranu, Hassan Rouhani, kiedy powiedział, że „Chrześcijanie mają takie same prawa jak inni”. Mógłby ktoś sądzić, że chrześcijanie są stosunkowo bezpieczni w Iranie. Tak nie jest.


W przemówieniach i na papierze te słowa dają wrażenie, że chrześcijanie są nie tylko mile widziani w Iranie, ale że mają równe prawa i ochronę. Jednak codzienne doświadczenia chrześcijan w Iranie opowiadają zupełnie inną historię.


Przemoc i prześladowania chrześcijan pod stosowanym w Iranie prawem szariatu znacząco nasiliły się. Niedawna sprawa pokazuje traumatyczne przeżycia pastora Victora Bet-Tamraza i jego żony, Szamiram Issavi, etnicznych chrześcijan asyryjskich oraz Amina Afshar Naderiego i Hadiego Asgariego, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo z islamu. Wszyscy zostali skazani przez Rewolucyjny Sąd w Teheranie na długoletnie kary więzienia. Mimo twierdzeń Iranu, że daje im równe prawa i ochronę, mogą nigdy już nie zobaczyć wolności. 


Jakie straszliwe przestępstwo popełnili, by zasłużyć na tak surową karę? Z pewnością musiało to być coś więcej niż po prostu to, że są chrześcijanami?  Przecież prezydent Iranu wyjaśnił, że chrześcijanie mają równe prawa. Oskarżenia przeciwko nim zawierały niejasne określenia, takie jak prowadzenie „nielegalnej aktywności religijnej” i zagrażanie „bezpieczeństwu narodowemu”.  

Dlaczego miałaby w Iranie istnieć niechęć do chrześcijan, która skłania do tego rodzaju prześladowań, jakie spotkały tę czwórkę ludzi? Mimo że chrześcijanie stanowią bardzo małą część populacji, zgodnie z irańskim prawem szariatu zawsze uważano ich za zagrożenie „bezpieczeństwa narodowego”. Cała populacja Iranu liczy z grubsza 80 milionów, z czego – według rozmaitych szacunków - między 117 tysięcy a 3 miliony jest chrześcijanami.


Społeczność międzynarodowa zwróciła ostatnio uwagę na nadużycia władzy wobec chrześcijan w Iranie. Najnowszy raport Amnesty International wskazał, że „chrześcijanie w Iranie są obiektem nękania, arbitralnych aresztowań i zatrzymań, niesprawiedliwych procesów i uwięzień na podstawie oskarżeń związanych ze sprawami bezpieczeństwa narodowego tylko z powodu ich wyznania”.


Warto zauważyć, że przed rewolucją islamską, starając się o zdobycie poparcia i władzy, fundamentalistyczni przywódcy muzułmańscy obiecywali chrześcijanom w Iranie, że będą mieli takie same prawa jak obywatele muzułmańscy. Zapewniali także chrześcijan, że będą mogli swobodnie praktykować swoją wiarę. Dlatego też wielu chrześcijan, wierząc w te obietnice wolności, poparła muzułmańskich przywódców. Jednak po zwycięstwie rewolucji islamskiej każdy, kto nie wierzył w islamistyczne i rewolucyjne ideały teokracji szariatu, stał się wrogiem. Niedawno irański prezydent powiedział:

"Nasza rewolucja zwyciężała, kiedy byliśmy wszyscy razem. Wszystkie irańskie rasy, wszystkie irańskie religie, szyici i sunnici, muzułmanie, chrześcijanie, żydzi i zaratusztrianie – każdy, kto wierzy w konstytucję, to jest nasze kryterium. On jest rewolucjonistą i trzeba go szanować”. 

Te obietnice były fałszywe.  

W reakcji na najnowsze prześladowania chrześcijan Amnesty International wystosowała apel o „pilną akcję”. Wezwała reżim irański do "anulowania wyroków Victora Bet-Tamraza, Szamiram Isavi, Amina Afszar-Naderiego i Hadiego Asgariego, ponieważ zostali skazani wyłącznie za pokojowe korzystanie z prawa do wolności wyznania, wolności słowa i zgromadzeń w ramach swojej wiary chrześcijańskiej”. Jest jednak dużo więcej historii prześladowania chrześcijan w Iranie, nie tylko tych czworga.


Wielu innych chrześcijan zostało uwięzionych po bezpodstawnych oskarżeniach, takich jak „Agitacja przeciwko Republice Islamskiej na rzecz chrześcijaństwa”. Organizacja "Article 18", która działa na rzecz wolności wyznania i wspiera prześladowanych chrześcijan, którzy żyją pod rządami szariatu, napisała na Twitterze 9 sierpnia 2018 r.:

#Chrześcijańska para poinformowała, że sąd w Bouszehr właśnie skazał ich & 10 innych #irańskich chrześcijan na rok więzienia każdy za „Agitację przeciwko Republice Islamskiej na rzecz chrześcijaństwa” Ta grupa chrześcijańskich nawróconych została aresztowana 7 kwietnia 2015 r.

Nie ma jeszcze żadnych informacji o ich uwolnieniu.


Inna chrześcijańska para, która nawróciła się z islamu, została niedawno oskarżona o „orientację na ziemie chrześcijańskie”, jak informuje „Mohabat News”. Mimo że powiedziano chrześcijanom, że mają prawo do praktykowania swojej religii, są za to aresztowani i dręczeni.  


Pastor Joucef Nadarchani został wcześniej skazany na śmierć za apostazję, ponieważ nawrócił się z islamu na chrześcijaństwo. Po silnych naciskach ze strony organizacji praw człowieka, islamscy przywódcy Iranu zamienili wyrok śmierci Nadarchaniego na 10 lat więzienia. Ukradną mu 10 lat życia tylko za to, że praktykował swoją wiarę.


American Center for Law & Justice w Waszyngtonie rozpoczął zbieranie podpisów pod  petycją domagającą się uwolnienia Nadarchaniego. Do 2 października ponad 112 tysięcy ludzi podpisało tę petycję. ACLJ podkreślił, że „Działania Iranu łamią jego konstytucję, która gwarantuje wolność wyznania, jak również [łamią] wiele międzynarodowych traktatów o prawach człowieka”. Mimo wszystkich apeli pozostaje on jednak w więzieniu.


Niektórym może się to wydawać dezorientujące i wewnętrznie sprzeczne; ważne jest zauważenie, że w krajach rządzonych przez prawo szariatu konstytucja jest podrzędna wobec prawa islamskiego.


Kiedy radykalny islam zdobywa władzę, każdy paragraf konstytucji staje się zależny od jego zgodności z szariatem. Prawa, które obiecuje konstytucja, zostają pozbawione mocy wykonawczej.  Chrześcijanie w Iranie, którzy wierzyli, że poparcie islamskiej rewolucji będzie oznaczało zdobycie ochrony i równych praw, żyją obecnie w nieustannym strachu. Tylko zwiększony nacisk ze strony społeczności międzynarodowej może doprowadzić do zmiany w Iranie, która może dać tym niewinnym ludziom pewną obronę przed brutalnością, jak ich spotyka.  


Nie wystarczy mieć nadzieję, że któregoś dnia prześladowanie chrześcijan w Iranie skończy się; globalna społeczność musi podjąć działania, by zapewnić, że reżim irański będzie przestrzegał własnej konstytucji i dostarczy ochrony i równych praw swoim chrześcijanom.   


Christians Sentenced to Death Under Sharia Law

Gatestone Institute, 14 października 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1169 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15
Skrzyżowanie Netzarim i narodziny Fake News   Landes   2018-10-14
Wierzę tej palestyńskiej nastolatce   Flatow   2018-10-12
Polityczne paradoksy więzi niemiecko-izraelskich   Sucharewicz   2018-10-11
Narodowe prawo Izraela i palestyńskie kłamstwa   Tawil   2018-10-10
Czy oczekiwanie od Arabów mniej niż od Żydów jest w porządku?   Maroun   2018-10-09
Dzisiaj opublikowana książka   Novella   2018-10-09
”Antysyjonizm” traktuje o Żydach, głupcze!   Tsalic   2018-10-08
Szwecja – schronieniem przestępców   Bergman   2018-10-07
A gdyby Kavanaugh był libaralnym muzułmaninem oskarżonym o terroryzm?   Dershowitz   2018-10-06
Na marginesie tegorocznej Nagrody Pokojowej Nobla     2018-10-06
Przekłuwanie mitu palestyńskich uchodźców   Rosenthal   2018-10-05
Chińska medycyna i policja myśli   Novella   2018-10-05
Trzy „nie” Palestyńczyków: co mają na myśli   Tawil   2018-10-04
Uderzający rasizm Autonomii Palestyńskiej   Bergman   2018-10-03
”Antyimperializm” i apologetyka morderstwa   Sixsmith   2018-10-03
Kto napisał te słowa o Jerozolimie?   Gross   2018-10-02
Samobójcza nienawiść Europy do Ameryki   Koraszewski   2018-10-01
Refleksje o Oslo i procesie pokojowym   Collins   2018-10-01
Dlaczego nie mogę krytykować własnej religii?   Rafizadeh   2018-09-30
Przywódca Hamasu przyznaje, że protesty graniczne są zainscenizowane, nikogo to nie obchodzi   Bergman   2018-09-28
Czy sztuczna inteligencja zapewni nam sztuczny racjonalizm?   Koraszewski   2018-09-25
Dlaczego Żydzi są rdzenną ludnością Palestyny – a Arabowie nie są   Amos   2018-09-25
Wyznanie: od 15 lat leczę się z islamofobii   Lindenberg   2018-09-24
Niewidomy w Betlejem   Flatow   2018-09-23
Co myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2018-09-21
To ”oni”, a nie ”on” zabili Ari Fulda   Peter   2018-09-20
Jak „New York Times” wybiela radykalny islam   Emerson   2018-09-18
Czas zakończyć fałszywą i krzywdzącą narrację   Rosenthal   2018-09-16
Dlaczego Clintonowie dzielili scenę z Farrakhanem?   Dershowitz   2018-09-15
Czy Facebook wspomaga radykalizm?   Rosenthal   2018-09-14
Abbas popełnia te same błędy, co Arafat     2018-09-14
Mosad w Paryżu, albo jak francuska prasa denuncjuje francuskich Żydów   Lewin   2018-09-10
Konfederacja jordańsko-palestyńska – dlaczego nie?   Yemini   2018-09-07
UNRWA i Żydzi   Julius   2018-09-06
Netanjahu, tragicznie, ma rację – Świat nie chroni słabych   Frantzman   2018-09-05
Jerozolima: dlaczego przywódcy palestyńscy mówią ”nie głosujcie”   Tawil   2018-09-04
YouTube blokuje ujawnianie antysemityzmu     2018-09-02
Podział Francji przez Macrona?   Mamou   2018-09-01
Fałszywi sojusznicy Ameryki w Zatoce    Bekdil   2018-08-31
Sfabrykowany kryzys humanitarny UNRWA   Bedein   2018-08-24
Mauretania: USA muszą żądać natychmiastowego uwolnienia przed wyborami kandydata ruchu przeciwko niewolnictwu   Blum   2018-08-23
Wielka Brytania: Dyskryminacja wobec chrześcijańskich uchodźców   Bergman   2018-08-22
Arabski dwugłos o pokoju na Bliskim Wschodzie     2018-08-21
Izrael – nie ma takiego państwa   Koraszewski   2018-08-20
Wybielanie skrajnie prawicowego charakteru partii politycznych na Bliskim Wschodzie   Frantzman   2018-08-20
Wielka Brytania wita ekstremistów – raz za razem   Murray   2018-08-18
Demokratyczna republika Somalilandu    Clarfield   2018-08-16
Chomsky nazywa rosyjską ingerencję dowcipem – zgadnijcie, kogo obwinia?   Dershowitz   2018-08-09
Mój problem z białością   Valdary   2018-08-08
O demokracji   Rosenthal   2018-08-07
Walka z ogniem pod ogniem     2018-08-06
Arabski polityk: Arabowie przegrali wojny i muszą zapłacić cenę     2018-08-05
Znów więcej „Nigdy więcej”   Koraszewski   2018-08-04
Turcja Erdoğana: niechciana w ziemiach arabskich   Bekdil   2018-08-02
Syryjscy działacze o Ahed Tamimi   Frantzman   2018-08-01
Wielkie urojenie brytyjskiego Foreign Office   Murray   2018-07-31
Spustoszenie i zaprzeczenie: Kambodża i akademicka lewica   Blackwell   2018-07-28
Perwersyjna i nikczemna broń - palestyńscy uchodźcy   Rosenthal   2018-07-27
Gdzie Rzym, gdzie Krym, czyli słów kilka o spotkaniach na szczytach   Koraszewski   2018-07-26
 Elektroniczne papierosy i ograniczanie szkód   Ridley   2018-07-25
Żydzi i marzenie wszystkich rdzennych ludów   Bellerose   2018-07-25
Niewypowiedziane wojny przeciwko Izraelowi: Niemcy Wschodnie i skrajna lewica Niemiec Zachodnich w latach 1967-1981: Wywiad z Jeffreyem Herfem   Herf   2018-07-24
Jak Richard Dawkins rasistą został   Koraszewski   2018-07-23
Czego chcą Arabowie? W co wierzą? Co myślą?   Roth   2018-07-23
Po co Izraelowi konstytucja?   Koraszewski   2018-07-22
Historia udaremnionego zamachu terrorystycznego   Rafizadeh   2018-07-20
Plucie na Izrael to wielki (wspierany przez państwo) biznes   Bergman   2018-07-19
Kaczka trojańska i jej wredne potomstwo   Koraszewski   2018-07-18
Futbol i inne rodzaje „postępowego” kolonializmu   Tsalic   2018-07-17
Orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazują, że nie ma „prawa powrotu” i że Gaza nie jest okupowana   Amos   2018-07-16
Biskup Graham Tomlin i demonizacja Izraela   MacEoin   2018-07-13
Wyrazy uznania dla Lee Kuan Yew   Fitzgerald   2018-07-09
Czy poczucie winy zabija Zachód od środka?   Meotti   2018-07-08
Jak pomóc sąsiadom, którzy uciekają przed swoimi   Koraszewski   2018-07-06
Lata po ludobójstwie Jazydzi pilnie potrzebują pomocy   Bulut   2018-07-04
Racjonalizm przerywany, czyli mambo-jumbo wiecznie żywe   Koraszewski   2018-07-02
Oszczerstwo o niemowlęciu z Gazy: równe narracje; nierówne traktowanie   Plosker   2018-07-01
Mega-antysemici współczesnego świata   Gerstenfeld   2018-06-29
Zachodnioeuropejskie postawy wobec Żydów: raport z dużego badania     Gerstenfeld   2018-06-27
Kolejny rok suszy, czy zdążymy się obudzić?   Koraszewski   2018-06-25
Jak NGO pomagają imigrantom   Frantzman   2018-06-24
Dlaczego nie bronimy się?   Rosenthal   2018-06-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk