Prawda

Niedziela, 8 grudnia 2019 - 15:22

« Poprzedni Następny »


Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu


Majid Rafizadeh 2018-10-22

Kościół grecko prawosławny Panny Marii w Teheranie w Iranie (Zdjęcie: Orijentolog/Wikimedia Commons)
Kościół grecko prawosławny Panny Marii w Teheranie w Iranie (Zdjęcie: Orijentolog/Wikimedia Commons)

Często można usłyszeć szyickich kaznodziei i przywódców, którzy mówią, że islam uznaje „Ludzi Księgi”, co odnosi się do chrześcijan i Żydów. To zapewnienie brzmi, jak gdyby islam dawał chrześcijanom i Żydom taki sam status jak muzułmanom.


Potwierdził to niedawno prezydent republiki Iranu, Hassan Rouhani, kiedy powiedział, że „Chrześcijanie mają takie same prawa jak inni”. Mógłby ktoś sądzić, że chrześcijanie są stosunkowo bezpieczni w Iranie. Tak nie jest.


W przemówieniach i na papierze te słowa dają wrażenie, że chrześcijanie są nie tylko mile widziani w Iranie, ale że mają równe prawa i ochronę. Jednak codzienne doświadczenia chrześcijan w Iranie opowiadają zupełnie inną historię.


Przemoc i prześladowania chrześcijan pod stosowanym w Iranie prawem szariatu znacząco nasiliły się. Niedawna sprawa pokazuje traumatyczne przeżycia pastora Victora Bet-Tamraza i jego żony, Szamiram Issavi, etnicznych chrześcijan asyryjskich oraz Amina Afshar Naderiego i Hadiego Asgariego, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo z islamu. Wszyscy zostali skazani przez Rewolucyjny Sąd w Teheranie na długoletnie kary więzienia. Mimo twierdzeń Iranu, że daje im równe prawa i ochronę, mogą nigdy już nie zobaczyć wolności. 


Jakie straszliwe przestępstwo popełnili, by zasłużyć na tak surową karę? Z pewnością musiało to być coś więcej niż po prostu to, że są chrześcijanami?  Przecież prezydent Iranu wyjaśnił, że chrześcijanie mają równe prawa. Oskarżenia przeciwko nim zawierały niejasne określenia, takie jak prowadzenie „nielegalnej aktywności religijnej” i zagrażanie „bezpieczeństwu narodowemu”.  

Dlaczego miałaby w Iranie istnieć niechęć do chrześcijan, która skłania do tego rodzaju prześladowań, jakie spotkały tę czwórkę ludzi? Mimo że chrześcijanie stanowią bardzo małą część populacji, zgodnie z irańskim prawem szariatu zawsze uważano ich za zagrożenie „bezpieczeństwa narodowego”. Cała populacja Iranu liczy z grubsza 80 milionów, z czego – według rozmaitych szacunków - między 117 tysięcy a 3 miliony jest chrześcijanami.


Społeczność międzynarodowa zwróciła ostatnio uwagę na nadużycia władzy wobec chrześcijan w Iranie. Najnowszy raport Amnesty International wskazał, że „chrześcijanie w Iranie są obiektem nękania, arbitralnych aresztowań i zatrzymań, niesprawiedliwych procesów i uwięzień na podstawie oskarżeń związanych ze sprawami bezpieczeństwa narodowego tylko z powodu ich wyznania”.


Warto zauważyć, że przed rewolucją islamską, starając się o zdobycie poparcia i władzy, fundamentalistyczni przywódcy muzułmańscy obiecywali chrześcijanom w Iranie, że będą mieli takie same prawa jak obywatele muzułmańscy. Zapewniali także chrześcijan, że będą mogli swobodnie praktykować swoją wiarę. Dlatego też wielu chrześcijan, wierząc w te obietnice wolności, poparła muzułmańskich przywódców. Jednak po zwycięstwie rewolucji islamskiej każdy, kto nie wierzył w islamistyczne i rewolucyjne ideały teokracji szariatu, stał się wrogiem. Niedawno irański prezydent powiedział:

"Nasza rewolucja zwyciężała, kiedy byliśmy wszyscy razem. Wszystkie irańskie rasy, wszystkie irańskie religie, szyici i sunnici, muzułmanie, chrześcijanie, żydzi i zaratusztrianie – każdy, kto wierzy w konstytucję, to jest nasze kryterium. On jest rewolucjonistą i trzeba go szanować”. 

Te obietnice były fałszywe.  

W reakcji na najnowsze prześladowania chrześcijan Amnesty International wystosowała apel o „pilną akcję”. Wezwała reżim irański do "anulowania wyroków Victora Bet-Tamraza, Szamiram Isavi, Amina Afszar-Naderiego i Hadiego Asgariego, ponieważ zostali skazani wyłącznie za pokojowe korzystanie z prawa do wolności wyznania, wolności słowa i zgromadzeń w ramach swojej wiary chrześcijańskiej”. Jest jednak dużo więcej historii prześladowania chrześcijan w Iranie, nie tylko tych czworga.


Wielu innych chrześcijan zostało uwięzionych po bezpodstawnych oskarżeniach, takich jak „Agitacja przeciwko Republice Islamskiej na rzecz chrześcijaństwa”. Organizacja "Article 18", która działa na rzecz wolności wyznania i wspiera prześladowanych chrześcijan, którzy żyją pod rządami szariatu, napisała na Twitterze 9 sierpnia 2018 r.:

#Chrześcijańska para poinformowała, że sąd w Bouszehr właśnie skazał ich & 10 innych #irańskich chrześcijan na rok więzienia każdy za „Agitację przeciwko Republice Islamskiej na rzecz chrześcijaństwa” Ta grupa chrześcijańskich nawróconych została aresztowana 7 kwietnia 2015 r.

Nie ma jeszcze żadnych informacji o ich uwolnieniu.


Inna chrześcijańska para, która nawróciła się z islamu, została niedawno oskarżona o „orientację na ziemie chrześcijańskie”, jak informuje „Mohabat News”. Mimo że powiedziano chrześcijanom, że mają prawo do praktykowania swojej religii, są za to aresztowani i dręczeni.  


Pastor Joucef Nadarchani został wcześniej skazany na śmierć za apostazję, ponieważ nawrócił się z islamu na chrześcijaństwo. Po silnych naciskach ze strony organizacji praw człowieka, islamscy przywódcy Iranu zamienili wyrok śmierci Nadarchaniego na 10 lat więzienia. Ukradną mu 10 lat życia tylko za to, że praktykował swoją wiarę.


American Center for Law & Justice w Waszyngtonie rozpoczął zbieranie podpisów pod  petycją domagającą się uwolnienia Nadarchaniego. Do 2 października ponad 112 tysięcy ludzi podpisało tę petycję. ACLJ podkreślił, że „Działania Iranu łamią jego konstytucję, która gwarantuje wolność wyznania, jak również [łamią] wiele międzynarodowych traktatów o prawach człowieka”. Mimo wszystkich apeli pozostaje on jednak w więzieniu.


Niektórym może się to wydawać dezorientujące i wewnętrznie sprzeczne; ważne jest zauważenie, że w krajach rządzonych przez prawo szariatu konstytucja jest podrzędna wobec prawa islamskiego.


Kiedy radykalny islam zdobywa władzę, każdy paragraf konstytucji staje się zależny od jego zgodności z szariatem. Prawa, które obiecuje konstytucja, zostają pozbawione mocy wykonawczej.  Chrześcijanie w Iranie, którzy wierzyli, że poparcie islamskiej rewolucji będzie oznaczało zdobycie ochrony i równych praw, żyją obecnie w nieustannym strachu. Tylko zwiększony nacisk ze strony społeczności międzynarodowej może doprowadzić do zmiany w Iranie, która może dać tym niewinnym ludziom pewną obronę przed brutalnością, jak ich spotyka.  


Nie wystarczy mieć nadzieję, że któregoś dnia prześladowanie chrześcijan w Iranie skończy się; globalna społeczność musi podjąć działania, by zapewnić, że reżim irański będzie przestrzegał własnej konstytucji i dostarczy ochrony i równych praw swoim chrześcijanom.   


Christians Sentenced to Death Under Sharia Law

Gatestone Institute, 14 października 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1424 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spisek przeciwko szczelinowaniu   Ridley   2019-12-07
W studio aktorów uświadomionych: jak szkoliłam przyszłych lekarzy, by pilnowali swoich zaimków   Slatz   2019-12-06
Antysyjonizm na kampusie widziany oczyma syryjskiego uchodźcy    Dandachi   2019-12-06
Pies Pawłowa wiecznie żywy   Koraszewski   2019-12-05
Elizabeth Warren gra kartą ”seksizmu”   Jacoby   2019-12-04
Irańczycy: “Dlaczego świat milczy, kiedy nasz rząd nas morduje?”   Bulut   2019-11-30
Zerwana zasłona zniewolenia   Koraszewski   2019-11-28
Socjalizm stał się antysemityzmem oświeconych   Tobin   2019-11-28
Dokąd zmierzają ludowe powstania na Bliskim Wschodzie?   Fernandez   2019-11-23
Socjalizm? Nie, dziękuję.   Koraszewski   2019-11-20
Hańba Europie     2019-11-19
Izrael nie może pozwolić tym, którzy wzywają do jego zniszczenia, na pozostawanie w kraju   Yemini   2019-11-18
”Guardian” nie kwestionuje kłamstw Omara Shakira z HRW   Levick   2019-11-17
Aktywiści klimatyczni koncentrują się na złych rozwiązaniach   Lomborg   2019-11-16
Spirala islamskiego terroru   Koraszewski   2019-11-14
Żelazna Kopuła przechwytując rakiety zamyka usta uprawnionej krytyce Izraela     2019-11-11
Kiedy spotkania z historią gubią się w cyberprzestrzeni   Collins   2019-11-10
Niezrozumiana Palestyna   Marquardt-Bigman   2019-11-09
Coolidge i FDR mieli rację w sprawie pracowników państwowych i związków zawodowych   Jacoby   2019-11-07
Zakaz mowy nienawiści nie chroni Żydów ani przed jej przyczynami, ani skutkami   Amos   2019-11-07
Rozkład normalny i paranormalny   Koraszewski   2019-11-05
Milczący świadkowie w wojnie przeciwko Żydom   Chesler   2019-11-05
Pochowajcie Baghdadiego, ale nie jego zbrodnie   Collins   2019-11-03
Straszna wrzawa na ulicy Żydowskiej   Koraszewski   2019-11-02
Autonomia Palestyńska i jej pieniądze   Bedein   2019-11-01
Obwiniony przez fałszywe skojarzenie: Izrael ”w szczególności”   Plosker   2019-10-30
Kościół, który szerzy nienawiść   Pour   2019-10-26
Nie, Omar Barghouti nie jest współzałożycielem ruchu bojkotu, BDS   Steinberg   2019-10-25
Netanjahu, media i los izraelskiej demokracji   Glick   2019-10-23
Dlaczego nauki ścisłe są ścisłe, a nauki społeczne rozwiązłe?   Koraszewski   2019-10-23
Kolejny cios zadany przez ONZ prawom człowieka   Neuer   2019-10-21
Ogórkowi Żydzi w Paryżu   Lewin   2019-10-19
Palestyńczycy kradną elektryczność, a potem winią Izrael   Tawil   2019-10-18
Syryjskiej wojny domowej nie wywołała zmiana klimatu   Lomborg   2019-10-17
Syzyf znowu marzy   Landes   2019-10-16
Gra Teheranu w ciuciubabkę   Taheri   2019-10-15
BDS: odporny na rozsądek i wiedzę   MacEoin   2019-10-14
ISIS wraca pod skrzydła Turcji   Coughlin   2019-10-13
Pierwsze dymy w następnej wojnie bliskowschodniej   Frantzman   2019-10-12
Walczyli obok USA przez pięć lat, żeby zbombardował ich sojusznik USA z NATO   Frantzman   2019-10-11
Powrót nieumiarkowanych katolików i innych   Koraszewski   2019-10-09
Lekcje z północnej Syrii   Spyer   2019-10-09
Czy palestyńscy przywódcy chcą lepszego życia dla swojej ludności?   Toameh   2019-10-08
Rosjanie i Polacy raz jeszcze   i Andrzej Koraszewski   2019-10-07
Trzech skrajnie prawicowych przywódców zamierza stworzyć telewizję „zwalczającą islamofobię”   Frantzman   2019-10-07
Czy regulowanie antysemityzmu na kampusach jest cenzurą?   Tobin   2019-10-05
Turcja: Alarmująca rozprawa z dziennikarzami, rozpaczliwy apel do ONZ   Bulut   2019-10-03
Co następne dla Turcji? Broń jądrowa!   Bekdil   2019-10-01
Kolejne palestyńskie oszczerstwo o Izraelu i Żydach   Tawil   2019-09-29
Dlaczego Egipt nie chce pomóc Gazie   Toameh   2019-09-25
Kiedy muzułmanie prześladują gejów, jest to wina Żydów   Greenfield   2019-09-24
Jak despoci interpretują umowy z Zachodem   Tawil   2019-09-22
Dlaczego Arabowie nienawidzą Palestyńczyków   Toameh   2019-09-20
Brexit i jego efekty na Bliskim Wschodzie   Gross   2019-09-17
Dlaczego Izraelczycy nigdy nie zapomnieli swojego 9/11   Tobin   2019-09-16
Palestyńczycy: ofiary arabskiej dyskryminacji i rasizmu   Toameh   2019-09-09
Izraelczycy, Palestyńczycy i ”Love Island”   Tsalic   2019-09-08
Negocjacje USA-Taliban: śmiertelna pułapka Kataru   Carmon   2019-09-07
Niebezpieczny stalinizm „przebudzonych” na skrajnej lewicy   Dershowitz   2019-09-07
Czego amerykańscy Żydzi nie rozumieją o BDS   Greenfield   2019-09-06
Odwaga twierdzenia, że nie wszystkie kultury są równe   Hill   2019-09-05
Globalna nieodpowiedzialność: brak procesów ISIS za zbrodnie wojenne   Frantzman   2019-09-04
Czy Autonomia Palestyńska przygotowuje kolejną intifadę?   Tawil   2019-09-02
BBC przedstawia Izrael jako kraj, którego armia krzywdzi palestyńskie dzieci   Plosker   2019-08-29
Muzułmanie przeciwko antysemityzmowi   MacEoin   2019-08-28
W Absurdystanie bez zmian   Koraszewski   2019-08-27
Jak TRUMP rozpoczął wojnę domową między Hamasem a agendą ONZ   Greenfield   2019-08-27
Najdłużej istniejąca teoria spiskowa   MacEoin   2019-08-26
Dlaczego zachodni lewicowcy uwielbiają prawicowych ekstremistów za granicą?   Frantzman   2019-08-26
Iran: chłostanie martwego osła jest daremne   Taheri   2019-08-25
Palestyńczycy: co jest złego w budowaniu szpitala?   Tawil   2019-08-21
Czy Izrael jest państwem bliskowschodnim?   Koraszewski   2019-08-19
Czy Palestyńczycy w Gazie mogą zbuntować się przeciwko Hamasowi?   Toameh   2019-08-18
Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk