Prawda

Sobota, 17 sierpnia 2019 - 14:46

« Poprzedni Następny »


Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu


Majid Rafizadeh 2018-10-22

Kościół grecko prawosławny Panny Marii w Teheranie w Iranie (Zdjęcie: Orijentolog/Wikimedia Commons)
Kościół grecko prawosławny Panny Marii w Teheranie w Iranie (Zdjęcie: Orijentolog/Wikimedia Commons)

Często można usłyszeć szyickich kaznodziei i przywódców, którzy mówią, że islam uznaje „Ludzi Księgi”, co odnosi się do chrześcijan i Żydów. To zapewnienie brzmi, jak gdyby islam dawał chrześcijanom i Żydom taki sam status jak muzułmanom.


Potwierdził to niedawno prezydent republiki Iranu, Hassan Rouhani, kiedy powiedział, że „Chrześcijanie mają takie same prawa jak inni”. Mógłby ktoś sądzić, że chrześcijanie są stosunkowo bezpieczni w Iranie. Tak nie jest.


W przemówieniach i na papierze te słowa dają wrażenie, że chrześcijanie są nie tylko mile widziani w Iranie, ale że mają równe prawa i ochronę. Jednak codzienne doświadczenia chrześcijan w Iranie opowiadają zupełnie inną historię.


Przemoc i prześladowania chrześcijan pod stosowanym w Iranie prawem szariatu znacząco nasiliły się. Niedawna sprawa pokazuje traumatyczne przeżycia pastora Victora Bet-Tamraza i jego żony, Szamiram Issavi, etnicznych chrześcijan asyryjskich oraz Amina Afshar Naderiego i Hadiego Asgariego, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo z islamu. Wszyscy zostali skazani przez Rewolucyjny Sąd w Teheranie na długoletnie kary więzienia. Mimo twierdzeń Iranu, że daje im równe prawa i ochronę, mogą nigdy już nie zobaczyć wolności. 


Jakie straszliwe przestępstwo popełnili, by zasłużyć na tak surową karę? Z pewnością musiało to być coś więcej niż po prostu to, że są chrześcijanami?  Przecież prezydent Iranu wyjaśnił, że chrześcijanie mają równe prawa. Oskarżenia przeciwko nim zawierały niejasne określenia, takie jak prowadzenie „nielegalnej aktywności religijnej” i zagrażanie „bezpieczeństwu narodowemu”.  

Dlaczego miałaby w Iranie istnieć niechęć do chrześcijan, która skłania do tego rodzaju prześladowań, jakie spotkały tę czwórkę ludzi? Mimo że chrześcijanie stanowią bardzo małą część populacji, zgodnie z irańskim prawem szariatu zawsze uważano ich za zagrożenie „bezpieczeństwa narodowego”. Cała populacja Iranu liczy z grubsza 80 milionów, z czego – według rozmaitych szacunków - między 117 tysięcy a 3 miliony jest chrześcijanami.


Społeczność międzynarodowa zwróciła ostatnio uwagę na nadużycia władzy wobec chrześcijan w Iranie. Najnowszy raport Amnesty International wskazał, że „chrześcijanie w Iranie są obiektem nękania, arbitralnych aresztowań i zatrzymań, niesprawiedliwych procesów i uwięzień na podstawie oskarżeń związanych ze sprawami bezpieczeństwa narodowego tylko z powodu ich wyznania”.


Warto zauważyć, że przed rewolucją islamską, starając się o zdobycie poparcia i władzy, fundamentalistyczni przywódcy muzułmańscy obiecywali chrześcijanom w Iranie, że będą mieli takie same prawa jak obywatele muzułmańscy. Zapewniali także chrześcijan, że będą mogli swobodnie praktykować swoją wiarę. Dlatego też wielu chrześcijan, wierząc w te obietnice wolności, poparła muzułmańskich przywódców. Jednak po zwycięstwie rewolucji islamskiej każdy, kto nie wierzył w islamistyczne i rewolucyjne ideały teokracji szariatu, stał się wrogiem. Niedawno irański prezydent powiedział:

"Nasza rewolucja zwyciężała, kiedy byliśmy wszyscy razem. Wszystkie irańskie rasy, wszystkie irańskie religie, szyici i sunnici, muzułmanie, chrześcijanie, żydzi i zaratusztrianie – każdy, kto wierzy w konstytucję, to jest nasze kryterium. On jest rewolucjonistą i trzeba go szanować”. 

Te obietnice były fałszywe.  

W reakcji na najnowsze prześladowania chrześcijan Amnesty International wystosowała apel o „pilną akcję”. Wezwała reżim irański do "anulowania wyroków Victora Bet-Tamraza, Szamiram Isavi, Amina Afszar-Naderiego i Hadiego Asgariego, ponieważ zostali skazani wyłącznie za pokojowe korzystanie z prawa do wolności wyznania, wolności słowa i zgromadzeń w ramach swojej wiary chrześcijańskiej”. Jest jednak dużo więcej historii prześladowania chrześcijan w Iranie, nie tylko tych czworga.


Wielu innych chrześcijan zostało uwięzionych po bezpodstawnych oskarżeniach, takich jak „Agitacja przeciwko Republice Islamskiej na rzecz chrześcijaństwa”. Organizacja "Article 18", która działa na rzecz wolności wyznania i wspiera prześladowanych chrześcijan, którzy żyją pod rządami szariatu, napisała na Twitterze 9 sierpnia 2018 r.:

#Chrześcijańska para poinformowała, że sąd w Bouszehr właśnie skazał ich & 10 innych #irańskich chrześcijan na rok więzienia każdy za „Agitację przeciwko Republice Islamskiej na rzecz chrześcijaństwa” Ta grupa chrześcijańskich nawróconych została aresztowana 7 kwietnia 2015 r.

Nie ma jeszcze żadnych informacji o ich uwolnieniu.


Inna chrześcijańska para, która nawróciła się z islamu, została niedawno oskarżona o „orientację na ziemie chrześcijańskie”, jak informuje „Mohabat News”. Mimo że powiedziano chrześcijanom, że mają prawo do praktykowania swojej religii, są za to aresztowani i dręczeni.  


Pastor Joucef Nadarchani został wcześniej skazany na śmierć za apostazję, ponieważ nawrócił się z islamu na chrześcijaństwo. Po silnych naciskach ze strony organizacji praw człowieka, islamscy przywódcy Iranu zamienili wyrok śmierci Nadarchaniego na 10 lat więzienia. Ukradną mu 10 lat życia tylko za to, że praktykował swoją wiarę.


American Center for Law & Justice w Waszyngtonie rozpoczął zbieranie podpisów pod  petycją domagającą się uwolnienia Nadarchaniego. Do 2 października ponad 112 tysięcy ludzi podpisało tę petycję. ACLJ podkreślił, że „Działania Iranu łamią jego konstytucję, która gwarantuje wolność wyznania, jak również [łamią] wiele międzynarodowych traktatów o prawach człowieka”. Mimo wszystkich apeli pozostaje on jednak w więzieniu.


Niektórym może się to wydawać dezorientujące i wewnętrznie sprzeczne; ważne jest zauważenie, że w krajach rządzonych przez prawo szariatu konstytucja jest podrzędna wobec prawa islamskiego.


Kiedy radykalny islam zdobywa władzę, każdy paragraf konstytucji staje się zależny od jego zgodności z szariatem. Prawa, które obiecuje konstytucja, zostają pozbawione mocy wykonawczej.  Chrześcijanie w Iranie, którzy wierzyli, że poparcie islamskiej rewolucji będzie oznaczało zdobycie ochrony i równych praw, żyją obecnie w nieustannym strachu. Tylko zwiększony nacisk ze strony społeczności międzynarodowej może doprowadzić do zmiany w Iranie, która może dać tym niewinnym ludziom pewną obronę przed brutalnością, jak ich spotyka.  


Nie wystarczy mieć nadzieję, że któregoś dnia prześladowanie chrześcijan w Iranie skończy się; globalna społeczność musi podjąć działania, by zapewnić, że reżim irański będzie przestrzegał własnej konstytucji i dostarczy ochrony i równych praw swoim chrześcijanom.   


Christians Sentenced to Death Under Sharia Law

Gatestone Institute, 14 października 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1351 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Chińczycy trzymają się mocno   Koraszewski   2019-08-17
Najnowszy horror ONZ: ignorowani uchodźcy chrześcijańscy   Bulut   2019-08-16
Państwo, naród, społeczeństwo   Koraszewski   2019-08-15
Zaślepienie w sprawie muzułmańskiego antysemityzmu   Julius   2019-08-15
Polowania na czarownice wymagają międzynarodowego działania   Igwe   2019-08-13
"Sprawiedliwość" jest dla lewicy antyizraelskim wytrychem. Nie ma nic wspólnego z prawdziwą sprawiedliwością.     2019-08-12
Barack Obama i ludobójstwa    Isaac   2019-08-10
Słabość cywilizacji i zderzenie barbarii z barbarią   Koraszewski   2019-08-09
Demon ISIS jest w nas wszystkich     2019-08-09
Coraz groźniejszy impas między cywilizacjami   MacEoin   2019-08-07
Dlaczego Palestyńczycy zaatakowali Saudyjczyka?   Toameh   2019-08-03
Jordania podziela obawy Izraela   Koraszewski   2019-08-02
Schadenfreude i skandal w UNRWA   Blum   2019-08-01
Szczęśliwe zakończenie dramatów palestyńczyka prześladowanego za uratowanie rannych Żydów   Blum   2019-07-31
Jordania, pokój i jak niewiele się naprawdę zmieniło   Roth   2019-07-30
Demaskowanie oszukańczych organizacji praw człowieka   Gerstenfeld   2019-07-24
Biafra kiedyś i w przyszłości?   Fitzgerald   2019-07-24
W BDS nie chodzi o bojkot. Chodzi o zamianę Izraela w państwo pariasa.     2019-07-23
Kocha, lubi, szanuje   Koraszewski   2019-07-22
Pora, by Europa przebolała ”najgorszą możliwą umowę”   Coughlin   2019-07-21
Zamienianie Holocaustu w metaforę   Greenfield   2019-07-20
Tylko nie nazywaj jej palestyńską Arabką!   Flatow   2019-07-19
Trzy „nie”, które ustawiły Bliski Wschód na drodze konfliktu   Lipman   2019-07-18
USA i Iran: Co NIE jest mądrą polityką   Rafizadeh   2019-07-16
Dziesięciolecia szczucia na brytyjskich Żydów   Collier   2019-07-16
Zbadaj swoje przesądy   Koraszewski   2019-07-15
"Hamas nie boi się wyborów"   Toameh   2019-07-14
Niemcy: niektóre mowy nienawiści są ”równiejsze od innych”   Bergman   2019-07-12
Słowa Lindy Sarsour, „Jezus był Palestyńczykiem”, ignorują żydowską historię   Frantzman   2019-07-10
Niemcy, które zbroiły Saddama Husajna, mówią, że państwo kurdyjskie zaszkodzi pokojowi   Frantzman   2019-07-09
Palestyńska bieda: kto nie ma udziału w bogactwie?     2019-07-08
Afryka: alarmujący wzrost prześladowań chrześcijan   Bulut   2019-07-07
Palestyńska wojna z przedsiębiorcami   Tawil   2019-07-06
Nie potrzebujemy żadnej edukacji   Collins   2019-07-02
Czy zbliża się wielka wojna?   Koraszewski   2019-07-01
Abstrakcyjna ludzka godność   Ferus   2019-06-30
Moje świadectwo o reparacjach za niewolnictwo   Hughes   2019-06-29
Pamięć o Jazydach i Lalisz w Światowy Dzień Uchodźcy   Frantzman   2019-06-28
Bahrajn dowodzi raz jeszcze: jeśli ”pokój” nie jest etapem do zniszczenia Izraela, to palestyńscy przywódcy nie są zainteresowani     2019-06-27
Nowa kultura politycznej przemocy w Turcji   Bekdil   2019-06-23
Zły sen Arabów: absorbowanie Palestyńczyków   Toameh   2019-06-21
Podtrzymuję to, co napisałam o „Palestynie”   Chesler   2019-06-20
Zakrywanie kultury, żeby ”nie urazić”   Meotti   2019-06-18
Dlaczego geje stają po stronie kultur, które ich mordują?   Rosenthal   2019-06-17
Szanse rozmowy o prawdziwym arabsko-izraelskim pokoju na konferencji w Bahrajnie   Bryen   2019-06-16
Palestyńczyk wbija nóż i natychmiast pojawiają się usprawiedliwienia   Flatow   2019-06-15
Oczywiście Palestyńczycy nie potrafią się rządzić. Bowiem w rzeczywistości nie chcą zbudować państwa – chcą zniszczyć inne państwo     2019-06-11
(Niezbyt) ukryte manipulacje mediów   Cohen   2019-06-10
Nigdy więcej   Lewin   2019-06-10
Rezerwiści na służbie walczą o Izrael na amerykańskich kampusach uniwersyteckich   Greenfield   2019-06-09
Biały terroryzm on line: identyfikowanie potencjalnych zagrożeń   Michael Davis   2019-06-08
Problem w Niemczech jest większy niż ”jarmułka”   Tobin   2019-06-08
Świat jest dziwaczny, skoro jedynym człowiekiem, który naprawdę próbuje pomóc Palestyńczykom, jest Jared Kushner – a wszyscy inni są przeciwko     2019-06-07
Dlaczego ”New York Times” próbuje storpedować plan pokojowy Trumpa?   Dershowitz   2019-06-04
Długie życie Roberta Bernsteina   Koraszewski   2019-06-03
WHO, Francja i flirtowanie z antysemityzmem   Yemini   2019-06-02
Dlaczego Palestyńczycy są tak przeciwni „Umowie Stulecia”?   Kedar   2019-06-01
Nowa lista Hamasu ze ”zdrajcami”   Toameh   2019-05-31
Akademicka wolność dla mnie, ale nie dla ciebie   Altabef   2019-05-29
Zbrodnia wojenna!: umieszczenie karteczki w Ścianie Zachodniej   Dershowitz   2019-05-28
Socjalizm to paskudna rzecz   Koraszewski   2019-05-27
Czy powinniśmy porównywać Indie i Izrael?   Julius   2019-05-27
Dajcie pokojowi szansę!   Tsalic   2019-05-26
Jak palestyńscy przywódcy karzą pacjentów   Tawil   2019-05-25
Jaka przyszłość czeka amerykańskich Żydów   Rosenthal   2019-05-24
Imigracja, czyli jak współczuć i być mądrym   Koraszewski   2019-05-23
Iran otrzymał status państwa nuklearnego   Yigal Carmon   2019-05-22
Flirty UE z Ligą Arabską   Bergman   2019-05-19
Coraz węższy, zaściankowy pryzmat dziennikarstwa   Murray   2019-05-16
Kiedy ajatollah rozgrywa swojego  dżokera   Taheri   2019-05-15
”Pinkwashing” i Izrael: jak działać przeciwko własnym, najlepszym interesom   MacEoin   2019-05-14
Sankcje USA nałożone na mułłów działają   Rafizadeh   2019-05-11
Czyje to było zwycięstwo?   Skalski   2019-05-11
Największy zdecentralizowany pomnik pamięci na świecie   Gross   2019-05-03
Raport o naszym niewstąpieniu do Unii   Ferus   2019-05-01
Unicestwienie chrześcijańskiego życia i ludzi: gdzie jest oburzenie Zachodu?   Meotti   2019-04-30
Niemiecki rząd: antyizraelski i proirański   Frank   2019-04-28
Dajmy priorytet zapobieganiu przemocy domowej   Lomborg   2019-04-25
Wzgórza Golan i głębie hipokryzji   Mor   2019-04-24
Naród Islamu i ”społeczna sprawiedliwość” kobiet   MacEoin   2019-04-22
Cierpienia ludności Gazy   Kedar   2019-04-18
Dyplomaci w ONZ dokonują antysemickich czynów   Gerstenfeld   2019-04-16
Dlaczego Palestyńczycy uciekają z Libanu   Toameh   2019-04-14
Powodzie, mułłowie i Kopciuszek w kamaszach   Taheri   2019-04-12
“Dla jednego terrorysta…” – fragment książki   Landes   2019-04-12
Milan Kundera ostrzegał nas przed historyczną amnezją. Teraz widzimy ją znowu.   Morrison   2019-04-11
Morderstwa w Christchurch: prawdziwi współsprawcy   Milliere   2019-04-10
Zbrodnie Zachodu wobec prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie   Bergman   2019-04-09
Tysiące muzułmańskich kobiet zgwałconych, torturowanych, zabitych w syryjskich więzieniach. Gdzie są media, ONZ, grupy „praw człowieka”?   Tawil   2019-04-04
Inne porozumienie w sprawie pokoju   Toameh   2019-04-02
Wielka Brytania delegalizuje Hezbollah   Bergman   2019-04-01
Hamed Abdel-Samad o lewicy: Rasism niskich oczekiwań; Oni traktują muzułmanów jak małpy w zoo     2019-03-31
Turcja: Dziesiątki tysięcy ściganych sądownie za „obrażenie” Erdoğana   Bulut   2019-03-30
Fronda: „Brawo Polska - Wzgórza Golan nie dla Izraela!!!”   Koraszewski   2019-03-29
Podtrzymywanie palestyńskiej ”narracji”   Bergman   2019-03-28
Dla BBC nikab to „symbol buntu”   Pearson   2019-03-27
Zastraszony "New York Times" opublikował kłamstwa o ”większość Arabów usuniętych siłą z ich domów w Jaffie”     2019-03-26
To jeszcze nie apokalipsa   Jacoby   2019-03-25
Kolonialne pochodzenie sympatii do ”Żon ISIS”   Frantzman   2019-03-25
Izrael kontra jego wrogowie w Europie   Blum   2019-03-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk