Prawda

Środa, 20 marca 2019 - 12:24

« Poprzedni Następny »


Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu


Majid Rafizadeh 2018-10-22

Kościół grecko prawosławny Panny Marii w Teheranie w Iranie (Zdjęcie: Orijentolog/Wikimedia Commons)
Kościół grecko prawosławny Panny Marii w Teheranie w Iranie (Zdjęcie: Orijentolog/Wikimedia Commons)

Często można usłyszeć szyickich kaznodziei i przywódców, którzy mówią, że islam uznaje „Ludzi Księgi”, co odnosi się do chrześcijan i Żydów. To zapewnienie brzmi, jak gdyby islam dawał chrześcijanom i Żydom taki sam status jak muzułmanom.


Potwierdził to niedawno prezydent republiki Iranu, Hassan Rouhani, kiedy powiedział, że „Chrześcijanie mają takie same prawa jak inni”. Mógłby ktoś sądzić, że chrześcijanie są stosunkowo bezpieczni w Iranie. Tak nie jest.


W przemówieniach i na papierze te słowa dają wrażenie, że chrześcijanie są nie tylko mile widziani w Iranie, ale że mają równe prawa i ochronę. Jednak codzienne doświadczenia chrześcijan w Iranie opowiadają zupełnie inną historię.


Przemoc i prześladowania chrześcijan pod stosowanym w Iranie prawem szariatu znacząco nasiliły się. Niedawna sprawa pokazuje traumatyczne przeżycia pastora Victora Bet-Tamraza i jego żony, Szamiram Issavi, etnicznych chrześcijan asyryjskich oraz Amina Afshar Naderiego i Hadiego Asgariego, którzy nawrócili się na chrześcijaństwo z islamu. Wszyscy zostali skazani przez Rewolucyjny Sąd w Teheranie na długoletnie kary więzienia. Mimo twierdzeń Iranu, że daje im równe prawa i ochronę, mogą nigdy już nie zobaczyć wolności. 


Jakie straszliwe przestępstwo popełnili, by zasłużyć na tak surową karę? Z pewnością musiało to być coś więcej niż po prostu to, że są chrześcijanami?  Przecież prezydent Iranu wyjaśnił, że chrześcijanie mają równe prawa. Oskarżenia przeciwko nim zawierały niejasne określenia, takie jak prowadzenie „nielegalnej aktywności religijnej” i zagrażanie „bezpieczeństwu narodowemu”.  

Dlaczego miałaby w Iranie istnieć niechęć do chrześcijan, która skłania do tego rodzaju prześladowań, jakie spotkały tę czwórkę ludzi? Mimo że chrześcijanie stanowią bardzo małą część populacji, zgodnie z irańskim prawem szariatu zawsze uważano ich za zagrożenie „bezpieczeństwa narodowego”. Cała populacja Iranu liczy z grubsza 80 milionów, z czego – według rozmaitych szacunków - między 117 tysięcy a 3 miliony jest chrześcijanami.


Społeczność międzynarodowa zwróciła ostatnio uwagę na nadużycia władzy wobec chrześcijan w Iranie. Najnowszy raport Amnesty International wskazał, że „chrześcijanie w Iranie są obiektem nękania, arbitralnych aresztowań i zatrzymań, niesprawiedliwych procesów i uwięzień na podstawie oskarżeń związanych ze sprawami bezpieczeństwa narodowego tylko z powodu ich wyznania”.


Warto zauważyć, że przed rewolucją islamską, starając się o zdobycie poparcia i władzy, fundamentalistyczni przywódcy muzułmańscy obiecywali chrześcijanom w Iranie, że będą mieli takie same prawa jak obywatele muzułmańscy. Zapewniali także chrześcijan, że będą mogli swobodnie praktykować swoją wiarę. Dlatego też wielu chrześcijan, wierząc w te obietnice wolności, poparła muzułmańskich przywódców. Jednak po zwycięstwie rewolucji islamskiej każdy, kto nie wierzył w islamistyczne i rewolucyjne ideały teokracji szariatu, stał się wrogiem. Niedawno irański prezydent powiedział:

"Nasza rewolucja zwyciężała, kiedy byliśmy wszyscy razem. Wszystkie irańskie rasy, wszystkie irańskie religie, szyici i sunnici, muzułmanie, chrześcijanie, żydzi i zaratusztrianie – każdy, kto wierzy w konstytucję, to jest nasze kryterium. On jest rewolucjonistą i trzeba go szanować”. 

Te obietnice były fałszywe.  

W reakcji na najnowsze prześladowania chrześcijan Amnesty International wystosowała apel o „pilną akcję”. Wezwała reżim irański do "anulowania wyroków Victora Bet-Tamraza, Szamiram Isavi, Amina Afszar-Naderiego i Hadiego Asgariego, ponieważ zostali skazani wyłącznie za pokojowe korzystanie z prawa do wolności wyznania, wolności słowa i zgromadzeń w ramach swojej wiary chrześcijańskiej”. Jest jednak dużo więcej historii prześladowania chrześcijan w Iranie, nie tylko tych czworga.


Wielu innych chrześcijan zostało uwięzionych po bezpodstawnych oskarżeniach, takich jak „Agitacja przeciwko Republice Islamskiej na rzecz chrześcijaństwa”. Organizacja "Article 18", która działa na rzecz wolności wyznania i wspiera prześladowanych chrześcijan, którzy żyją pod rządami szariatu, napisała na Twitterze 9 sierpnia 2018 r.:

#Chrześcijańska para poinformowała, że sąd w Bouszehr właśnie skazał ich & 10 innych #irańskich chrześcijan na rok więzienia każdy za „Agitację przeciwko Republice Islamskiej na rzecz chrześcijaństwa” Ta grupa chrześcijańskich nawróconych została aresztowana 7 kwietnia 2015 r.

Nie ma jeszcze żadnych informacji o ich uwolnieniu.


Inna chrześcijańska para, która nawróciła się z islamu, została niedawno oskarżona o „orientację na ziemie chrześcijańskie”, jak informuje „Mohabat News”. Mimo że powiedziano chrześcijanom, że mają prawo do praktykowania swojej religii, są za to aresztowani i dręczeni.  


Pastor Joucef Nadarchani został wcześniej skazany na śmierć za apostazję, ponieważ nawrócił się z islamu na chrześcijaństwo. Po silnych naciskach ze strony organizacji praw człowieka, islamscy przywódcy Iranu zamienili wyrok śmierci Nadarchaniego na 10 lat więzienia. Ukradną mu 10 lat życia tylko za to, że praktykował swoją wiarę.


American Center for Law & Justice w Waszyngtonie rozpoczął zbieranie podpisów pod  petycją domagającą się uwolnienia Nadarchaniego. Do 2 października ponad 112 tysięcy ludzi podpisało tę petycję. ACLJ podkreślił, że „Działania Iranu łamią jego konstytucję, która gwarantuje wolność wyznania, jak również [łamią] wiele międzynarodowych traktatów o prawach człowieka”. Mimo wszystkich apeli pozostaje on jednak w więzieniu.


Niektórym może się to wydawać dezorientujące i wewnętrznie sprzeczne; ważne jest zauważenie, że w krajach rządzonych przez prawo szariatu konstytucja jest podrzędna wobec prawa islamskiego.


Kiedy radykalny islam zdobywa władzę, każdy paragraf konstytucji staje się zależny od jego zgodności z szariatem. Prawa, które obiecuje konstytucja, zostają pozbawione mocy wykonawczej.  Chrześcijanie w Iranie, którzy wierzyli, że poparcie islamskiej rewolucji będzie oznaczało zdobycie ochrony i równych praw, żyją obecnie w nieustannym strachu. Tylko zwiększony nacisk ze strony społeczności międzynarodowej może doprowadzić do zmiany w Iranie, która może dać tym niewinnym ludziom pewną obronę przed brutalnością, jak ich spotyka.  


Nie wystarczy mieć nadzieję, że któregoś dnia prześladowanie chrześcijan w Iranie skończy się; globalna społeczność musi podjąć działania, by zapewnić, że reżim irański będzie przestrzegał własnej konstytucji i dostarczy ochrony i równych praw swoim chrześcijanom.   


Christians Sentenced to Death Under Sharia Law

Gatestone Institute, 14 października 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1251 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Janczarzy silnej tożsamości, czyli więź społeczna i grupy odniesienia   Koraszewski   2019-03-16
Amnesty International narzeka na sytuację, którą pomogła stworzyć   Flatow   2019-03-16
Badanie – nadal nie ma związku między autyzmem a szczepionką MMR   Novella   2019-03-15
Każdego dnia jedenastu chrześcijan zostaje zabitych za swoją wiarę   Ibrahim   2019-03-15
Julian Baggini: Jak możemy nadal podziwiać postaci z przeszłości, które były ksenofobami   Coyne   2019-03-13
Czy jest miejsce dla energii odnawialnej?   Novella   2019-03-11
Kto pomoże uratować Jazydów?   Saleh   2019-03-11
Były sobie drzewa   Ferus   2019-03-10
Dlaczego energia odnawialna nie może uratować planety   Shellenberger   2019-03-09
Zjednoczony Kościół Chrystusa niesprawiedliwie atakuje Izrael   MacEoin   2019-03-09
Putin wchodzi do klubu oszukanych przez mułłów   Taheri   2019-03-08
Oburzenie w Syrii i Iraku, że  członkowie isis są na Zachodzie traktowani jak znakomitości   Frantzman   2019-03-06
Nie widzimy lasu zza drzew   Lomborg   2019-03-05
Polowanie na Benjamina Netanjahu   Rosenthal   2019-03-04
Europa: Próba legitymizacji irańskiego reżimu   Meotti   2019-03-01
Turcja: Jednoczenie ”Armii Islamu”, by pokonać pewien kraj   Bulut   2019-02-27
Żydzi powinni móc mieszkać wszędzie   Maroun   2019-02-26
Filipiny: chrześcijanie mordowani, bomby w kościołach   Ibrahim   2019-02-21
40. rocznica Islamskiej Republiki Iranu   Rafizadeh   2019-02-21
Ludzie, którzy twierdza, że „Palestyna jest kwestią rasowej sprawiedliwości”, są prawdziwymi rasistami     2019-02-20
Unia Europejska wchodzi w kompletny orwellizm   Bergman   2019-02-19
Amerykanin w Warszawie i kilka uwag o historii   Koraszewski   2019-02-18
Fikcyjny Abbas jest wymówką, by patrzeć w inną stronę   Maroun   2019-02-18
To nie okupacja zabiła Ori Ansbacher   Yemini   2019-02-17
TIPH i groźby: tymczasowe i permanentne   Collins   2019-02-13
Kiedy Ameryka porzuci Afganistan, zapłacą za to kobiety   Chesler   2019-02-13
Dlaczego Teheran przekracza tylko „różowe linie”   Taheri   2019-02-12
Żydowski głos w Organizacji Narodów Zjednoczonych   Rogatchi   2019-02-11
Dlaczego Palestyńczycy sprzeciwiają się antyirańskiej koalicji   Toameh   2019-02-10
“Palestyński rząd” umiera, oksymoron się rodzi   Flatow   2019-02-08
Jeszcze Polska nie zginęła, czyli byle do wiosny   Koraszewski   2019-02-08
Nowy rok, ta sama stara Turcja   Bekdil   2019-02-05
Co kogo rani i jak mocno?   Koraszewski   2019-02-02
Niesprawiedliwy system sprawiedliwości Turcji: atak na ormiańskiego posła   Bulut   2019-02-01
Organizacja założona, by informować o więźniach sumienia, apeluje do  naszych sumień, by nie kupować u Żyda     2019-01-31
Co to znaczy, że jestem humanistą   Igwe   2019-01-30
Obiektyw Matti Friedmana i syzyfowe błoto   Rosenthal   2019-01-30
Pierwsza Żydówka, jaką spotkałem w Iranie   Rafizadeh   2019-01-29
Gdzie są granice nienawiści?   Koraszewski   2019-01-28
Termity, bigoci i GOAT: racjonalizacja współudziału w antysemityzmie   Dershowitz   2019-01-28
Antysemickie tworzenie stereotypów Żydów przez Palestyńczyków   Tavil   2019-01-25
Czy Rashida Tlaib jest winna bigoterii?    Dershowitz   2019-01-22
W poszukiwaniu mądrego…   Koraszewski   2019-01-22
Rząd USA odmawia ujawnienia antyizraelskiego podżegania w palestyńskich podręcznikach szkolnych   Bedein   2019-01-20
Nowe ”Monachium” Europy: Iran   Meotti   2019-01-16
Inna intersekcjonalność: ofiary islamu   Levin   2019-01-13
Pozostawianie ubogich tego świata w ciemności jest niemoralne   Lonborg   2019-01-12
Refleksje wokół kontrowersji na University of Michigan   Landes   2019-01-11
Dzieci Rewolucji Kulturalnej   Banker   2019-01-11
Duch pionierski Palestyńczyków   Shaw   2019-01-09
Jesteś tym, co czytasz, czego słuchasz, co  oglądasz   Koraszewski   2019-01-04
Polska - Szwecja - Ukraina   Garczyński-Gąssowski   2019-01-03
Przemysł produkcji kłamstw   Herf   2019-01-01
Romantyczna sztuka nierządu   Koraszewski   2018-12-31
Odpowiedź Mariam Barghouti, której ”Forward” nie wydrukuje   Landes   2018-12-29
Litera środowiskowej narracji, czy duch prawdy?   Koraszewski   2018-12-27
 Szpital za pokojową nagrodę Nobla   Frantzman   2018-12-26
Arabski historyk przyznaje, że nie ma palestyńskiego narodu   Bergman   2018-12-25
Zapomnij o rozwiązaniu w postaci dwóch państw: nieszablonowe myślenie o konflikcie izraelsko-palstyńskim     2018-12-21
Nowy wspaniały świat, czyli ludzie w sieci   Koraszewski   2018-12-20
Nowa Inkwizycja   Glick   2018-12-20
Młodzież pyta, prezydent Egiptu odpowiada     2018-12-19
Nowa cenzura, czyli powrót Policji Myśli?   Chesler   2018-12-18
Terror zapłatą za ludzkie zachowania   Flatow   2018-12-16
Zabijanie żydowskich dzieci!   Sherman   2018-12-13
Dlaczego prasa zwraca mniejszą uwagę na mordowanie dziennikarzy nie nazywających się Chaszodżdżi   Baum   2018-12-12
Ciemności znowu kryją ziemię   Koraszewski   2018-12-11
Palestyńczycy, o których nikt nie mówi   Tawil   2018-12-09
ONZ odrzuca rezolucję potępiającą terroryzm Hamasu   Koraszewski   2018-12-08
Sprawa palestyńska jest „islamska”     2018-12-07
Gdzie był UNIFIL, kiedy Hezbollah kopał tunel terroru?   Amos   2018-12-06
Pryncypialność i elastyczność w rozwiązywaniu problemów społecznych   Koraszewski   2018-12-05
Kindertransport – okazjonalna wielkoduszność   Gur   2018-12-04
List dra Denisa MacEoina do Edinburgh University Students' Association   MacEoin   2018-12-02
"Palestyna" urojona   Chesler   2018-12-01
Izrael i Jazydzi   Frantzman   2018-11-29
Nowy niebezpieczny zakręt Unii Europejskiej   Murray   2018-11-27
Kochaj Bliźniego   Lewin   2018-11-26
Żydzi Afryki Północnej pod rządami muzułmańskimi   Blum   2018-11-25
Jak saudyjskie „dary" dla amerykańskich uniwersytetów wybielają religię   Ibrahim   2018-11-23
Bardzo głupia decyzja Airbnb   Maroun   2018-11-22
”Independent”: 3700 słów przyjaznej Hamasowi propagandy   Levick   2018-11-20
Palestyńskie groźby wobec arabskiej normalizacji stosunków z Izraelem   Toameh   2018-11-17
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2018-11-17
Powyborcza zaduma: Dokąd zmierzasz Ameryko? Dokąd zmierzacie amerykańscy Żydzi?   Chesler   2018-11-14
Sto lat nowej Europy   Koraszewski   2018-11-13
Antysemityzm jest przede wszystkim nienawiścią, polityka jest tylko wymówką     2018-11-11
Jak Izrael mógłby zwyciężyć w dzisiejszym asymetrycznym konflikcie   Rosenthal   2018-11-10
Mord w Stambule i walka o supremację w świecie sunnickim   Carmon   2018-11-08
Brutalne przebudzenie z palestyńskiego snu   Kedar   2018-11-06
Jesień oświecenia, czyli powszechne zniechęcenie do logiki   Koraszewski   2018-11-05
Pakistan: Asia Bibi uniewinniona po latach oczekiwania na śmierć za ”bluźnierstwo”   Meotti   2018-11-01
Funkcjonariusz z Gazy: HAMAS i FATAH zamienili naszych ludzi w żebraków   Toameh   2018-10-30
”Saudyjska afera” w Stambule ujawnia rywalizację sunnicko sunnicką   Bekdil   2018-10-27
Orzeczenie sprzeczne z rozsądkiem   Yemini   2018-10-26
Prawo, religia i sekularyzacja  w Nigerii   Igwe   2018-10-22
Chrześcijanie skazani na śmierć pod prawem szariatu   Rafizadeh   2018-10-22
Czasem Internet może korygować fake news, a nie tylko je szerzyć   Gross   2018-10-21
Kiepsko skrywany antysemityzm Facebooka   Maroun   2018-10-16
Turcja buduje meczety, likwiduje chrześcijaństwo   Bulut   2018-10-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk