Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 16:58

« Poprzedni Następny »


Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości


Hussain Abdul-Hussain 2021-10-08

Muhammad Bakr Hussein, trzyletni palestyński chłopiec trafiony kamieniem podczas ataku izraelskiego gangu na jego wioskę. Palestyńskie media informowały, że chłopiec jest w stanie ciężkim. Izraelskie media pokazały chłopca w kilka godzin później w szpitalu, gdzie był leczony. Izraelska policja aresztowała również trzech podejrzanych Izraelczyków. O tym jednak nie informowały już ani palestyńskie media, ani antyizraelscy aktywiści.

Muhammad Bakr Hussein, trzyletni palestyński chłopiec trafiony kamieniem podczas ataku izraelskiego gangu na jego wioskę. Palestyńskie media informowały, że chłopiec jest w stanie ciężkim. Izraelskie media pokazały chłopca w kilka godzin później w szpitalu, gdzie był leczony. Izraelska policja aresztowała również trzech podejrzanych Izraelczyków. O tym jednak nie informowały już ani palestyńskie media, ani antyizraelscy aktywiści.Pomijając istotne szczegóły, zmieniają doniesienie w propagandę. Osadnicy w pobliżu południowego Hebronu podobno napadli na palestyńską wioskę, obrzucając jej mieszkańców kamieniami, co sprowokowało  Palestyńczyków do odwetu. Doniesienie w palestyńskim dzienniku „Al-Ayyam ” nosiło tytuł: „Obrażenia, w tym dziecko w stanie krytycznym, wynikiem bestialskiego ataku osadników”. Gazeta zamieściła zdjęcie przedstawiające chłopca leżącego na noszach, zaintubowanego i z zamkniętymi oczyma.


Izraelska telewizja Kan 11 również poinformowała o tym ataku, pokazując wybite szyby w palestyńskich domach i przeprowadziła wywiady z Palestyńczykami, którzy opowiadali, co się stało. Dziennikarz telewizji Kan 11 pojechał również do szpitala i rozmawiał z ojcem rannego chłopca. Ojciec  miał przypięty hebrajski napis „osoba towarzysząca”. Jego syn Muhammad Bakr Hussein został przewieziony do izraelskiego szpitala Soroka Medical Center w Beer-Szewie.


W doniesieniu telewizyjnym chłopiec wyglądał dość dobrze i w żadnym przypadku nie był w stanie krytycznym. Z pewnością dziecko było w szoku, ale na szczęście nic nie zagraża jego życiu. O tym jednak, że przeżył, nie przeczytasz ani w prasie palestyńskiej, ani na stronach internetowych takich organizacji jak B’Tselem – które „informują” tylko wtedy, kiedy można powiedzieć, że Palestyńczycy są krzywdzeni, ale nigdy kiedy ci sami Palestyńczycy są ratowani przez izraelskich sanitariuszy i izraelskie szpitale.


B’Tselem nigdy nie informuje, kiedy Palestyńczyk zabija Izraelczyka, ani kiedy Izrael podejmuje kroki prawne przeciwko żydowskim napastnikom lub oferuje opiekę medyczną ofiarom palestyńskim. Jest tu tylko jeden przekaz: obrazy pokazujące  Izraelczyków strzelających do Palestyńczyków lub Palestyńczyków pokazywanych wyłącznie jako ofiary.


W mediach palestyńskich ta sprawa zaczęła się i zakończyła na informacji o tym, że Izraelczycy zaatakowali Palestyńczyków, powodując hospitalizację dziecka będącego w „krytycznym stanie” (patrz zdjęcie poniżej). A przecież  historia nie skończyła na tym. Gazeta „The Times of Israel” donosiła, że izraelska policja aresztowała trzech „żydowskich podejrzanych o atak na Palestyńczyków na południowych wzgórzach Hebron”. Gazeta informowała  również, że izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid nazwał  „Obrzucenie kamieniami Palestyńczyków przez Izraelczyków ‘terrorem’ i powiedział, że sprawcy muszą zostać postawieni przed sądem”.


Tak więc, podczas gdy Izrael ściga izraelskich napastników łamiących prawo, czytelnicy palestyńskich mediów lub stron internetowych antyizraelskich organizacji będą przekonani, że napastnikom uszło to na sucho.


Ten rodzaj dezinformacji nie jest przypadkowy, to jest stały wzór. Spójrzmy na inny przykład. W wiadomościach z grudnia 2020 r., kiedy Izraelka Esther Horgan wyszła na samotny poranny jogging, została zaatakowana i zamordowana przez  Palestyńczyka Muhammada Marwaha Kabha.


Pomimo pomocy ze strony przyjaciół i rodziny, Kabha został aresztowany i postawiony przed sądem, gdzie przyznał się do popełnienia zbrodni.


W lutym 2021 r. Izrael za karę zburzył dom tego terrorysty. Podczas gdy wielu twierdzi, że wyburzenie domu jest nieetyczną karą, ale w Izraelu nie ma kary śmierci, a nawet gdyby była i Kabha zostałby stracony, jego rodzina do końca życia otrzymywałaby comiesięczną pensję „rodziny męczennika”. Taka nagroda zachęca Palestyńczyków do popełniania samobójczych ataków. Śmierć lub uwięzienie okazuje się dobrym źródłem dochodu dla reszty rodziny, co przekreśla odstraszający efekt egzekwowania prawa w stosunku do terrorystów. Wyburzenie domów terrorystów jest więc próbą zniwelowania efektu palestyńskich nagród za mordowanie Żydów.


Kiedy władze izraelskie nakazały zburzenie domu Kabhy, palestyńska oficjalna agencja prasowa WAFA  informowała: „Okupacja wysadza w powietrze dom jeńca wojennego Muhammada Kabhy w wiosce Tora na południe od Dżaninu”. WAFA pisała również, że w rezydencji Kabhy o powierzchni 180 metrów kwadratowych mieszkała jego rodzina z czwórką dzieci i ich matką.


Palestyńska agencja prasowa nie przedstawiła żadnego tła w sprawie morderstwa popełnionego przez Kabhę, ograniczając się do informacji, że Kabha był aresztowany od 24 grudnia, a jego brat odbywa karę sześciu i pół roku więzienia.


Nie każdy izraelskie działanie jest uzasadnione lub etyczne. Tak jak w każdym innym narodzie, w Izraelu są ludzie dobrzy i źli. Znajdziesz tam przestępców i stróżów prawa. Ale prezentowanie wszystkich izraelskich organów ścigania tak, żeby ich działania wyglądały na niczym niesprowokowane i celowe nękanie Palestyńczyków, jest obrzydliwą propagandą. Relacjonowanie połowy wiadomości jest zorganizowaną i systematyczną kampanią oczerniania państwa żydowskiego i podżegania przeciwko niemu opinii światowej.


Tak więc czytelnicy powinni wiedzieć – za każdym razem, gdy czytają palestyńskie media, oglądają strony internetowej grup takich jak B’Tselem lub uzyskują „wiadomości” z kont w mediach społecznościowych – nie są to uczciwe ani profesjonalne źródła wiadomości. Są to narzędzia propagandy, które wyrywają fakty o tym, co się naprawdę stało, z kontekstu i obracają je w kłamstwa, które podżegają do nienawiści.


<span>Zdjęcie tego samego trzyletniego Muhammada Bakra Husseina, kiedy był przewożony do szpitala. Ten obraz był szeroko rozpowszechniany, zwłaszcza w mediach palestyńskich i w relacjach antyizraelskich. Późniejszych zdjęć chłopca, który szybko wracał do zdrowia w izraelskim szpitalu, woleli nie pokazywać.</span>
Zdjęcie tego samego trzyletniego Muhammada Bakra Husseina, kiedy był przewożony do szpitala. Ten obraz był szeroko rozpowszechniany, zwłaszcza w mediach palestyńskich i w relacjach antyizraelskich. Późniejszych zdjęć chłopca, który szybko wracał do zdrowia w izraelskim szpitalu, woleli nie pokazywać.

Palestinian media, activists report half the news

House of Wisdom, 1 października 2021

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski


Od redakcji „Listów z naszego sadu”


Ciekawa rzecz, że kiedykolwiek pojawia się zarzut agresji żydowskich osadników wobec Palestyńczyków nikt nie pyta, co do powiedzenia mają ci napastnicy. Izraelska blogerka Sheri Oz znalazła  jedną opowieść „drugiej strony”, która zaczyna się od uświadomienia, że było to święto żydowskie, a tym samym (przynajmniej teoretycznie), pobożni Żydzi mogą się tylko bronić w przypadku zagrożenia życia. Co więcej, nie powinni mieć przy sobie telefonów czy aparatów fotograficznych. Tak więc, ponieważ tego rodzaju bójki są nie tylko na kamienie, ale i na dokumentację, więc incydent był udokumentowany tylko przez stronę arabską. Autor relacji, którą przytacza Sheri Oz, twierdzi, że były dwa incydenty, pierwszy, kiedy grupa wędrujących młodych  żydowskich osadników została zaatakowana kamieniami. Bójka została przerwana przez przyjazd żołnierzy IDF. Żołnierze odjechali, a po godzinie kilkudziesięciu młodych Arabów zaczęło się zbliżać do żydowskiej osady. W reakcji młodzi Żydzi zaczęli ich gonić i z tej ich akcji mamy relacje filmowe. Tak czy inaczej, całej prawdy nie znamy, ale wnioski arabskiego obserwatora mieszkającego w Stanach Zjednoczonych pozostają w  mocy.                 Hussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz mieszkający w Waszyngtonie.  Pracuje jako analityk w instytucie Fundacji Defence of Democrecies. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2125 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy da się naprawić Human Rights Watch?   Steinberg   2022-05-28
Porozmawiajmy o „nakbie” i o tym, kto jest naprawdę odpowiedzialny za cierpienie Palestyńczyków   Tobin   2022-05-27
Czy politycy mogą być racjonalni?   Koraszewski   2022-05-25
Uchodźcy, ekonomia, zazdrość i nienawiść   Koraszewski   2022-05-23
BDS: Rosja versus Izrael   Kontorovich   2022-05-22
Oszałamiające kłamstwo najbardziej wpływowego muzułmanina na świecie   Ibrahim   2022-05-21
Narcyzm moralny i psychologia porażki   Landes   2022-05-20
Dlaczego Erdoğan szantażuje NATO?   Bekdil   2022-05-19
Radości, których dostarcza antysemityzm   Garrard   2022-05-19
Dlaczego Joe Biden ma taką obsesję na punkcie izraelskich osiedli?   Flatow   2022-05-17
Bardzo potrzebny rurociąg EastMed oczekuje na zaaprobowanie   Bergman   2022-05-17
Smutek wolności utopionej w krwi   Koraszewski   2022-05-16
Jak Biden rozpoczął wojnę z MBS, a potem przyszedł żebrać   Abdul-Hussain   2022-05-14
Urok intratnej neutralności   Koraszewski   2022-05-13
Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm   Wójcik   2022-05-12
Dlaczego Rosja sądziła, że opowiadanie o “nazistach” będzie przekonujące   Franzman   2022-05-09
Rektor Princeton odrzuca wolność słowa i demonizuje jej obrońców   Klainerman   2022-05-07
Błogosławieństwo uczenia się na pamięć   Jacoby   2022-05-06
Wojna Rosji z Ukrainą: Bez szminki   Tsalic   2022-05-03
W redakcji „New York Timesa” słowo „okupowany” sprawia kłopot   Flatow   2022-05-03
Spiskowe teorie szacownego “Guardiana”   Collier   2022-05-01
Czarny Piotruś w rękawie Putina   Koraszewski   2022-04-30
Odstraszanie Chin: USA powinny uzbroić Tajwan po zęby – natychmiast   Chang   2022-04-29
Bliski Wschód: amerykańska wizja   Taheri   2022-04-28
Kursy walut w czasach putinowskiej zarazy   Koraszewski   2022-04-27
Przypomnienie o wszystkich tych palestyńskich uchodźcach   Bard   2022-04-27
Recenzja książki People Love Dead Jews     2022-04-26
Długi zbiór krótkich tematów   Rosenthal   2022-04-25
Turcja: Strzeżcie się islamistów niosących dary   Bekdil   2022-04-23
Dno nienawiści do Izraela   Levick   2022-04-22
Problem z świadkami Boga i z błaznami w kapłańskich szatach   Koraszewski   2022-04-21
Sprawy, których nie zauważają apologeci Putina   Taheri   2022-04-19
Europa kocha Palestyńczyków i udaje, że nie wie dlaczego   Koraszewski   2022-04-17
„Guardian” trzyma się narracji „biernej ofiary” w sprawie arabskiej przestępczości   Levick   2022-04-16
Gaz ziemny dla Hezbollahu, ale nie dla UE?   Bryen   2022-04-15
Nie, Sekretarzu Blinken, palestyński terror nie jest “bezsensowny”   Suissa   2022-04-15
Kiedy rządy stają po stronie antysemitów   Tobin   2022-04-14
“Kiedy Biden zobaczy, że jego błędy szkodzą interesom Ameryki?”   Toameh   2022-04-13
Wielki rosyjski energetyczny przekręt   Meotti   2022-04-12
Wojna zmienia ludzi w bestie   Koraszewski   2022-04-12
To demografia, głupcze!   Bard   2022-04-10
Wykopanie Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ jest pustym gestem   Tobin   2022-04-07
Nieskończona ignorancja wiązania potrzeb Ukrainy z izraelską Żelazną Kopułą   Frantzman   2022-04-07
Jak Unia Europejska finansuje działania na Zachodnim Brzegu łamiące międzynarodowe prawo i podważające pokój   Van Koningsveld   2022-04-06
Obywatel i jego ewolucja w czasie i przestrzeni   Koraszewski   2022-04-06
Irański emerytowany generał: Rosja nie powinna być pośrednikiem w rozmowach nuklearnych     2022-04-05
Pod sztandarem walki z faszyzmem i o prawa człowieka   Koraszewski   2022-04-04
Prawdziwy powód krytykowania izraelskiej reakcji pomocowej dla Ukrainy   Altabef   2022-04-04
Oskarżenie o apartheid, Porozumienie Abrahamowe i “właściwa strona historii”     2022-04-03
Co się dzieje w gabinecie Putina?   Koraszewski   2022-04-01
Czy wywiad USA podrasowuje dowody o Iranie?   Bard   2022-03-31
PMW demaskuje żałosne “potępienie” terroru przez Abbasa   Marcus   2022-03-31
Jak Putin wydał miliony na szerzenie fałszywych informacji o szczelinowaniu   Ridley   2022-03-30
Wiara i człowieczeństwo - przypadek islamu   Koraszewski   2022-03-29
Dla Żydów fake news nie zaczynają się od Trumpa – zaczynają się od Al Dury   Amos   2022-03-28
Arabia Saudyjska i ZEA odmawiają poparcia USA przeciwko Rosji, ponieważ USA odmawiają poparcia ich przeciwko Iranowi     2022-03-28
BBC, rewizja historii i wynalezienie starożytnej Palestyny   Collier   2022-03-27
Grupa na wydziale prawa Harvardu, próbuje tak zdefiniować “apartheid”, by pasował do Izraela     2022-03-26
Czekiści z ulicy Sezamkowej   Koraszewski   2022-03-26
“Uczyńmy antyamerykańskie dyktatury znowu wielkimi”   Rafizadeh   2022-03-25
Kolejny palestyński “umiarkowany” jest zdemaskowany   Flatow   2022-03-24
Porażka odstraszania   Stewart   2022-03-24
Posłaniec z nieudanej przeszłości wskazuje ku problematycznej przyszłości   Tobin   2022-03-23
Jak odstraszyć wystraszonego, że nie dość straszy?   Koraszewski   2022-03-21
Czechosłowacka opcja   Rosenthal   2022-03-20
Zwycięzcą w wojnie z Ukrainą nie będzie Rosja ani Ameryka. Będą nim Chiny   Stern   2022-03-19
Jeśli chcesz prawdziwego pokoju, nie nalegaj na podział Jerozolimy, @USAmnIsrael     2022-03-19
Dlaczego świat tak bardzo obchodzi to, co Izrael robi w sprawie Ukrainy?   Tobin   2022-03-18
Amnesty International przyznaje, że chce zniszczenia Izraela   Collier   2022-03-17
Wymyślanie dyskryminacji tam gdzie jej nie ma   Abdul-Hussain   2022-03-16
Przeciwstawianie się Putinowi jest czymś więcej niż sympatią dla słabszego   Tobin   2022-03-15
Sonata na cztery kałachy i czołg   Koraszewski   2022-03-15
Nowa Wielka Gra   i Hügo Krüger   2022-03-14
Reakcje “przebudzonych” na wojnę w Ukrainie   Goska   2022-03-14
Coraz więcej i więcej…   Bard   2022-03-13
To nie jest irańska umowa Obamy. To jest coś dużo, dużo gorszego   Noronha   2022-03-12
Eksperci szukający zrozumienia   Koraszewski   2022-03-10
“Między Kijowem a Gazą” – ukrainizacja palestyńskiej narracji     2022-03-09
Ruch Putina na rzecz podkopania obudzonego Zachodu   Blum   2022-03-08
Putin i prawo niezamierzonych konsekwencji   Taheri   2022-03-08
Następnym celem zastraszania przez Rosję może być Izrael   Svetlova   2022-03-06
Dlaczego irańscy mułłowie są zachwyceni nuklearną umową z Bidenem   Rafizadeh   2022-03-05
Niemcy w historycznym zwrocie porzucają proputinowską politykę wobec Rosji   Kern   2022-03-05
Rosyjski tyran Władimir Putin   Newell   2022-03-04
Moce sprawcze globalnego znikania   Zbierski   2022-03-04
Barbarzyńcy doszli do wniosku, że już można   Koraszewski   2022-03-02
Czego Izrael musi nauczyć się z wojny w Ukrainie   Steinberg   2022-03-01
Dlaczego Arabowie nie ufają administracji Bidena   Toameh   2022-02-27
Minął kolejny dzień wojny   Koraszewski   2022-02-27
Najlepszy sojusznik Putina   Koraszewski   2022-02-26
Spojrzeć kłamstwu w oczy   Koraszewski   2022-02-25
Katar i gry wojenne   Collins   2022-02-25
Wolność słowa w Wielkiej Brytanii?   Bergman   2022-02-24
Czy zwracamy zbyt dużo, czy zbyt mało uwagi na “Szwadron”?   Tobin   2022-02-24
Mój ojciec był idiotą   Koraszewski   2022-02-23
Pięciogwiazdkowy dżihad palestyńskich przywódców   Toameh   2022-02-22
Administracja Bidena blokuje gazociąg z Izraela do Europy   Kern   2022-02-22
Dramat mieszkańców Gazy   Fitzgerald   2022-02-19
Nie wolno zaprzeczać nazistowskim korzeniom arabskiego antysemityzmu   Julius   2022-02-17
Kto pamięta Gitę Sahgal?   Koraszewski   2022-02-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk