Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 16:36

« Poprzedni Następny »


Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości


Hussain Abdul-Hussain 2021-10-08

Muhammad Bakr Hussein, trzyletni palestyński chłopiec trafiony kamieniem podczas ataku izraelskiego gangu na jego wioskę. Palestyńskie media informowały, że chłopiec jest w stanie ciężkim. Izraelskie media pokazały chłopca w kilka godzin później w szpitalu, gdzie był leczony. Izraelska policja aresztowała również trzech podejrzanych Izraelczyków. O tym jednak nie informowały już ani palestyńskie media, ani antyizraelscy aktywiści.

Muhammad Bakr Hussein, trzyletni palestyński chłopiec trafiony kamieniem podczas ataku izraelskiego gangu na jego wioskę. Palestyńskie media informowały, że chłopiec jest w stanie ciężkim. Izraelskie media pokazały chłopca w kilka godzin później w szpitalu, gdzie był leczony. Izraelska policja aresztowała również trzech podejrzanych Izraelczyków. O tym jednak nie informowały już ani palestyńskie media, ani antyizraelscy aktywiści.Pomijając istotne szczegóły, zmieniają doniesienie w propagandę. Osadnicy w pobliżu południowego Hebronu podobno napadli na palestyńską wioskę, obrzucając jej mieszkańców kamieniami, co sprowokowało  Palestyńczyków do odwetu. Doniesienie w palestyńskim dzienniku „Al-Ayyam ” nosiło tytuł: „Obrażenia, w tym dziecko w stanie krytycznym, wynikiem bestialskiego ataku osadników”. Gazeta zamieściła zdjęcie przedstawiające chłopca leżącego na noszach, zaintubowanego i z zamkniętymi oczyma.


Izraelska telewizja Kan 11 również poinformowała o tym ataku, pokazując wybite szyby w palestyńskich domach i przeprowadziła wywiady z Palestyńczykami, którzy opowiadali, co się stało. Dziennikarz telewizji Kan 11 pojechał również do szpitala i rozmawiał z ojcem rannego chłopca. Ojciec  miał przypięty hebrajski napis „osoba towarzysząca”. Jego syn Muhammad Bakr Hussein został przewieziony do izraelskiego szpitala Soroka Medical Center w Beer-Szewie.


W doniesieniu telewizyjnym chłopiec wyglądał dość dobrze i w żadnym przypadku nie był w stanie krytycznym. Z pewnością dziecko było w szoku, ale na szczęście nic nie zagraża jego życiu. O tym jednak, że przeżył, nie przeczytasz ani w prasie palestyńskiej, ani na stronach internetowych takich organizacji jak B’Tselem – które „informują” tylko wtedy, kiedy można powiedzieć, że Palestyńczycy są krzywdzeni, ale nigdy kiedy ci sami Palestyńczycy są ratowani przez izraelskich sanitariuszy i izraelskie szpitale.


B’Tselem nigdy nie informuje, kiedy Palestyńczyk zabija Izraelczyka, ani kiedy Izrael podejmuje kroki prawne przeciwko żydowskim napastnikom lub oferuje opiekę medyczną ofiarom palestyńskim. Jest tu tylko jeden przekaz: obrazy pokazujące  Izraelczyków strzelających do Palestyńczyków lub Palestyńczyków pokazywanych wyłącznie jako ofiary.


W mediach palestyńskich ta sprawa zaczęła się i zakończyła na informacji o tym, że Izraelczycy zaatakowali Palestyńczyków, powodując hospitalizację dziecka będącego w „krytycznym stanie” (patrz zdjęcie poniżej). A przecież  historia nie skończyła na tym. Gazeta „The Times of Israel” donosiła, że izraelska policja aresztowała trzech „żydowskich podejrzanych o atak na Palestyńczyków na południowych wzgórzach Hebron”. Gazeta informowała  również, że izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid nazwał  „Obrzucenie kamieniami Palestyńczyków przez Izraelczyków ‘terrorem’ i powiedział, że sprawcy muszą zostać postawieni przed sądem”.


Tak więc, podczas gdy Izrael ściga izraelskich napastników łamiących prawo, czytelnicy palestyńskich mediów lub stron internetowych antyizraelskich organizacji będą przekonani, że napastnikom uszło to na sucho.


Ten rodzaj dezinformacji nie jest przypadkowy, to jest stały wzór. Spójrzmy na inny przykład. W wiadomościach z grudnia 2020 r., kiedy Izraelka Esther Horgan wyszła na samotny poranny jogging, została zaatakowana i zamordowana przez  Palestyńczyka Muhammada Marwaha Kabha.


Pomimo pomocy ze strony przyjaciół i rodziny, Kabha został aresztowany i postawiony przed sądem, gdzie przyznał się do popełnienia zbrodni.


W lutym 2021 r. Izrael za karę zburzył dom tego terrorysty. Podczas gdy wielu twierdzi, że wyburzenie domu jest nieetyczną karą, ale w Izraelu nie ma kary śmierci, a nawet gdyby była i Kabha zostałby stracony, jego rodzina do końca życia otrzymywałaby comiesięczną pensję „rodziny męczennika”. Taka nagroda zachęca Palestyńczyków do popełniania samobójczych ataków. Śmierć lub uwięzienie okazuje się dobrym źródłem dochodu dla reszty rodziny, co przekreśla odstraszający efekt egzekwowania prawa w stosunku do terrorystów. Wyburzenie domów terrorystów jest więc próbą zniwelowania efektu palestyńskich nagród za mordowanie Żydów.


Kiedy władze izraelskie nakazały zburzenie domu Kabhy, palestyńska oficjalna agencja prasowa WAFA  informowała: „Okupacja wysadza w powietrze dom jeńca wojennego Muhammada Kabhy w wiosce Tora na południe od Dżaninu”. WAFA pisała również, że w rezydencji Kabhy o powierzchni 180 metrów kwadratowych mieszkała jego rodzina z czwórką dzieci i ich matką.


Palestyńska agencja prasowa nie przedstawiła żadnego tła w sprawie morderstwa popełnionego przez Kabhę, ograniczając się do informacji, że Kabha był aresztowany od 24 grudnia, a jego brat odbywa karę sześciu i pół roku więzienia.


Nie każdy izraelskie działanie jest uzasadnione lub etyczne. Tak jak w każdym innym narodzie, w Izraelu są ludzie dobrzy i źli. Znajdziesz tam przestępców i stróżów prawa. Ale prezentowanie wszystkich izraelskich organów ścigania tak, żeby ich działania wyglądały na niczym niesprowokowane i celowe nękanie Palestyńczyków, jest obrzydliwą propagandą. Relacjonowanie połowy wiadomości jest zorganizowaną i systematyczną kampanią oczerniania państwa żydowskiego i podżegania przeciwko niemu opinii światowej.


Tak więc czytelnicy powinni wiedzieć – za każdym razem, gdy czytają palestyńskie media, oglądają strony internetowej grup takich jak B’Tselem lub uzyskują „wiadomości” z kont w mediach społecznościowych – nie są to uczciwe ani profesjonalne źródła wiadomości. Są to narzędzia propagandy, które wyrywają fakty o tym, co się naprawdę stało, z kontekstu i obracają je w kłamstwa, które podżegają do nienawiści.


<span>Zdjęcie tego samego trzyletniego Muhammada Bakra Husseina, kiedy był przewożony do szpitala. Ten obraz był szeroko rozpowszechniany, zwłaszcza w mediach palestyńskich i w relacjach antyizraelskich. Późniejszych zdjęć chłopca, który szybko wracał do zdrowia w izraelskim szpitalu, woleli nie pokazywać.</span>
Zdjęcie tego samego trzyletniego Muhammada Bakra Husseina, kiedy był przewożony do szpitala. Ten obraz był szeroko rozpowszechniany, zwłaszcza w mediach palestyńskich i w relacjach antyizraelskich. Późniejszych zdjęć chłopca, który szybko wracał do zdrowia w izraelskim szpitalu, woleli nie pokazywać.

Palestinian media, activists report half the news

House of Wisdom, 1 października 2021

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski


Od redakcji „Listów z naszego sadu”


Ciekawa rzecz, że kiedykolwiek pojawia się zarzut agresji żydowskich osadników wobec Palestyńczyków nikt nie pyta, co do powiedzenia mają ci napastnicy. Izraelska blogerka Sheri Oz znalazła  jedną opowieść „drugiej strony”, która zaczyna się od uświadomienia, że było to święto żydowskie, a tym samym (przynajmniej teoretycznie), pobożni Żydzi mogą się tylko bronić w przypadku zagrożenia życia. Co więcej, nie powinni mieć przy sobie telefonów czy aparatów fotograficznych. Tak więc, ponieważ tego rodzaju bójki są nie tylko na kamienie, ale i na dokumentację, więc incydent był udokumentowany tylko przez stronę arabską. Autor relacji, którą przytacza Sheri Oz, twierdzi, że były dwa incydenty, pierwszy, kiedy grupa wędrujących młodych  żydowskich osadników została zaatakowana kamieniami. Bójka została przerwana przez przyjazd żołnierzy IDF. Żołnierze odjechali, a po godzinie kilkudziesięciu młodych Arabów zaczęło się zbliżać do żydowskiej osady. W reakcji młodzi Żydzi zaczęli ich gonić i z tej ich akcji mamy relacje filmowe. Tak czy inaczej, całej prawdy nie znamy, ale wnioski arabskiego obserwatora mieszkającego w Stanach Zjednoczonych pozostają w  mocy.                 Hussain Abdul-Hussain


Iracko-libański dziennikarz mieszkający w Waszyngtonie.  Pracuje jako analityk w instytucie Fundacji Defence of Democrecies. Wcześniej pracował w utworzonej przez amerykański Kongres Arabic TV, przed tym był reporterem w wychodzącej w Bejrucie The Daily Star. Jest absolwentem Amerykańskiego Uniwersytetu w Bejrucie, gdzie studiował historię Bliskiego Wschodu.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1967 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk