Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 21:32

« Poprzedni Następny »


W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm


Jonathan S. Tobin 2022-04-20

Antyizraelski protest w Londynie w czerwcu 2021r. Credit: Loredana Sangiuliano
Antyizraelski protest w Londynie w czerwcu 2021r. Credit: Loredana Sangiuliano

Przed 1948 rokiem powszechnie dyskutowano o państwie żydowskim. Dzisiaj, kiedy synagoga w Chicago oznajmia, że jest wroga wobec syjonizmu, oznacza to opowiedzenie się po stronie tych, którzy masakrują Izraelczyków.

 

Ile trzeba śmiertelnych zamachów w Izraelu, zanim otrzyma to nazwę kolejnej intifady? Czwartkowe wydarzenie, w którym palestyński zamachowiec zabił trzy osoby i zranił wielu innych w centrum Tel Awiwu spowodował, że Izraelczycy zastanawiają się, czy czwarta taka potworność w ostatnich dwóch tygodniach jest jedynie początkiem nowego kryzysu bezpieczeństwa. Jest jednak mniej ważne, jak nazwać tę serię morderstw niż to, czy świat zareaguje tak jak zawsze reaguje na przemoc wobec Izraela, czyli większym współczuciem dla morderców niż dla ich ofiar?


A jednak, nawet w takich czasach jak te, niektórzy amerykańscy Żydzi ani nie czują empatii dla ludności Izraela, ani nie popierają ich prawa do samostanowienia i samoobrony. Głośna decyzja synagogi w Chicago, by oficjalnie ogłosić, że synagoga poświęcona jest sprawie antysyjonizmu, może uczyniła ją wyjątkiem wśród amerykańskich Żydów, których, (jak pokazują sondaże), ponad 80 procent uważa, że “dbanie o Izrael” jest zasadnicze dla bycia Żydem. Uwaga jednak poświęcona Tzedek Chicago (jak nazywa się ta synagoga) jest tylko najnowszym przykładem, który pokazuje wrogość Żydów ze skrajnej lewicy wobec istnienia Izraela.

 

Jej członkowie i ci, którzy podzielają ich poglądy, twierdzą, że istnienie Izraela jest niesprawiedliwością. Podpisują się pod wersją judaizmu, który nie tylko odrzuca pewne religijne przekonania i praktyki, stanowiące od bardzo dawna świętość dla większości Żydów – w tym dla większości amerykańskich Żydów, którzy identyfikują się z liberalnymi denominacjami. Zarówno reformowany, jak konserwatywny judaizm oficjalnie jest syjonistyczny. Ale część ruchu rekonstrucjonistycznego i ich odgałęzienia nieortodoksyjnego żydostwa idą dalej i fetyszyzują Diasporę. Ich judaizm odarty jest z wszelkiej specyficzności i korzeni w Ziemi Izraela i żydowskiej narodowości, i składa się wyłącznie z uniwersalnych przekonań, które – dziwacznie – wydaję się utrzymywać, że wszystkie narody mają podstawowe prawa poza Żydami.


Podczas gdy “Platforma z Pittsburghu” ruchu reformowanego z 1885 roku była oficjalnie antysyjonistyczna, dwaj najwięksi przywódcy amerykańskiego syjonizmu z pierwszej połowy XX wieku byli reformowanymi rabinami - Abba Hillel Silver i Stephen Wise (który jest pamiętany z powodu milczenia i sprzeciwu wobec wysiłków ratowania europejskich Żydów podczas Holocaustu).


Antysyjonizm miał znaczne poparcie do 1948 roku, ponieważ wielu Żydów obawiało się, że utworzenie żydowskiego państwa podważy ich prawo do równego obywatelstwa. Holocaust dowiódł jednak potrzeby żydowskiego państwa i zamiast podważyć żydowskie prawa do utworzenie Izraela uczynił, że Żydzi wyprostowali się, a równocześnie inspirował większość Amerykanów do większego szacunku dla ich żydowskich sąsiadów.

 

Poparcie dla syjonizmu stało się normą wśród amerykańskich ŻydówPoparcie dla syjonizmu stało się normą wśród amerykańskich Żydów, którzy tłumnie stawali w obronie żydowskiego państwa podczas kryzysów 1948, 1967 i 1973 roku. Problemem jednak było to, że plemienna i wyznaniowa natura Izraela wydawała się zaprzeczać uniwersalistycznym i bezwyznaniowym ideałom wielu Amerykanów. Miało to szczególne znaczenie wśród Żydów, których polityczny liberalizm czynił, że nieprzychylnie patrzyli na kraj zbudowany na koncepcji konkretnego narodu zamiast takiego, który traktował swoją misję w szerszych kategoriach.  


Z tego punktu widzenia mały, ale nie bez znaczenia powrót antysyjonizmu w najnowszym pokoleniu nie jest zaskakujący.


Chociaż antysyjonistyczne grupy, takie jak Jewish Voices for Peace i IfNotNow nie mają szerokiego poparcia, ich punkt oparcia na kampusach uniwersyteckich zaczął rozszerzać się na resztę społeczności. Rośnie poparcie lewicowej bazy Partii Demokratycznej dla toksycznych idei intersekcjonalności, która porównuje palestyńską wojnę z Izraelem do walki o prawa obywatelskie w Stanach Zjednoczonych. Wpuszczanie ideologów krytycznej teorii rasy do szkół i korporacji, by tam prowadzili indoktrynację, dostarcza również platformy antysyjonistom. Ta koncepcja nielogicznie przylepia Żydom i ich państwu etykietę beneficjentów „białego przywileju”, a więc z definicji ciemiężców.


W praktyce tworzy to uzasadnienie dla antysyjonizmu i tych, którzy wierzą w wybieranie żydowskiego państwa, jako jedynego na świecie, do dyskryminującego bojkotu BDS. Dostarcza także uzasadnienia dla odmawiania Żydom tych samych praw, o odmowie których nikt nawet nie pomyślałby, gdyby chodziło o jakikolwiek inny naród, akceptując w ten sposób zachowanie, które jest nie do odróżnienia od antysemityzmu.  


To ma znaczenie, ponieważ Żydzi, którzy popierają antysyjonizm, dostarczają intelektualnej przykrywki i legitymacji tym, którzy nie zadowalają się tylko mówieniem o świecie bez Izraela, ale stosują przemoc, by osiągnąć swój perwersyjny cel. Dlatego ten kontrast między niedawnymi zamachami w Izraelu i okazywaniem cnoty przez synagogę w Chicago, szokuje.


W przeszłości, nawet jeśli potępiano akty terroryzmu wobec Izraela, międzynarodowa prasa (i podobno przyjazne zachodnie rządy), zawsze w taki lub inny sposób umieli obwinić ofiary tego terroru. Ci jednak, którzy twierdzą (jak niektórzy robią to obecnie), że działania zabójców są zrozumiałą, choć godną ubolewania, reakcją na “okupację” lub jakiś inny punkt z listy rzekomych izraelskich grzechów, raz jeszcze błędnie rozumieją naturę tego konfliktu.


Jak to Palestyńczycy uczynili całkowicie jasnym przez ostatnie stulecie, mają problem nie z tym, co Izrael robi, ale z samym faktem jego istnienia. Widząc, że odrzucali jedną propozycję rozwiązania w postaci dwóch państw za drugą, poparcie dla takiego planu wśród Izraelczyków osłabło.  


Myśl o ponad 7 milionach izraelskich Żydów rezygnujących z suwerennego państwa, które chroni ich narodowe istnienie, jest szaleństwem. I to nie tylko dlatego, że inwazja na Ukrainę pokazuje, co dzieje się, kiedy wrodzy sąsiedzi czują się wystarczająco mocni, by próbować zniszczyć kraj. Jest to także lekcja, której nawet pobieżna znajomość żydowskiej historii udziela uczniom. Przez 20 stuleci żydowska bezsilność i brak suwerenności nad swoją starożytną ojczyzną były receptą na upokorzenie, ucisk i masakry, których kulminacją był Holocaust.


Patrząc z perspektywy czasu, debaty wśród Żydów o zaletach posiadania państwa przed Holocaustem wydają się niemądre. Wówczas jednak, wielu mogło sądzić, że żydowskie państwo jest mrzonką, zaś zdobycie praw dla religijnych mniejszości w krajach, gdzie rozpowszechniony był antysemityzm, było priorytetem, więc te argumenty miały więcej sensu. Rzeź 6 milionów mężczyzn, kobiet i dzieci była jednak ostatecznym dowodem, że nie można dłużej tolerować żydowskiej bezsilności i że musi się zapewnić Żydom prawo do ich starożytnej ojczyzny.


Ale antysemityzm i nietolerancja wobec żydowskiego samostanowienia nie zniknęły wraz z nazistowskim reżimem; pozostają nierozerwalnie związane z palestyńską tożsamością narodową i islamistyczną ideologią. Znalazły także miejsce na intersekcjonalnej lewicy. Jak Palestyńczycy pokazywali raz za razem, ich celem nie jest odebranie Izraelowi terytoriów, który zdobył w wojnie obronnej w 1967 roku. Nie chcą uznać prawomocności żydowskiego państwa, niezależnie od tego, gdzie przeciągnięte będą jego granice.


Ci Żydzi, którzy teraz nazywają siebie antysyjonistami, nie są, jak niektórzy twierdzą, orędownikami sprawiedliwszego świata lub tymi, którzy chcą naprawić krzywdy wyrządzone Arabom. Świata bez Izraela nie można osiągnąć bez prowadzenia wojny z jego obywatelami i odebrania im siłą wolności i praw. Czy przyznają to, czy nie, ci antysyjoniści stają po stronie tych, którzy dążą do zlikwidowania jedynego żydowskiego państwa na planecie tymi samymi środkami przemocy i nienawiści, które zawsze były narzędziami antysemitów. Członkowie synagogi Tzedek w Chicago mogą twierdzić, że ich synagoga broni sprawiedliwości, ale jest jak najdalsza od reprezentowania idealistycznego nurtu judaizmu lub poparcia dla praw człowieka. Lewicowa wojna z Izraelem jest wyrazem odwiecznej nienawiści do Żydów.  


Kiedy Izraelczycy opłakują swoich zabitych i bronią się, reakcją pozostałych amerykańskich Żydów na tę antysyjonistyczną synagogę powinna być pogarda, nie zaś ciekawość lub tolerancja.


In the 21st century, anti-Zionism means anti-Semitism

JNS Org, 8 kwietnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk