Prawda

Niedziela, 4 grudnia 2022 - 23:55

« Poprzedni Następny »


Oni wszyscy mają krew na rękach


David Collier 2022-04-21


W całej antysyjonistycznej przestrzeni (a to obejmuje media, świat akademicki, polityczny i NGO) są ludzie, którzy przedstawiają syjonistów jako nieludzkich złoczyńców. Kłamstwa, jakie opowiadają ci ludzie, i nienawiść, jaką szerzą, mają konsekwencje w realnym świecie. Oni mają krew niewinnych ludzi na rękach.

Krew płynie ulicami Izraela


Tylko w ostatnich kilku tygodniach arabscy terroryści zamordowali czternastu IzraelczykówZacznę od oczywistego stwierdzenia: bezpośrednio odpowiedzialni za terrorystyczne zamachy w Beer Szewie, Haderze, Bnei Brak i Tel Awiwie są terroryści, którzy dokonali tych brutalnych morderstw.

 

Terroryzm nie jest jednak po prostu działaniem pojedynczych jednostek z bronią. Nikt nie budzi się rano i myśli, że musi wyjść i zamordować cywilów – chyba że został do tego przygotowany przez ideologicznie zdegenerowane środowisko. Terroryści zawsze wierzą, że ich koszmarne zbrodnie są uzasadnione.


I ten kluczowy fakt jest bardzo istotny przy dyskusjach o Izraelu. Bowiem za kulami i nożami, za tą rzezią niewinnych cywilów na izraelskich ulicach, także za radykalnymi islamistycznymi grupami terrorystycznymi stoi dobrze naoliwiony przemysł nienawiści do Żydów – z międzynarodowymi fabrykami, które masowo produkują niekończący się materiał umożliwiający, wzmacniający i dostarczający uzasadnienia potworom, które pragną zabijać Żydów.


Miliony ludzi bardzo daleko od rzeczywistej strefy konfliktu także połyka tę nienawiść – i szerzą oraz promują dalej kłamstwa i demonizującą propagandę o Izraelu. W rezultacie cała ta antyżydowska dezinformacja łączy się i tworzy atmosferę uzasadniającą mordowanie niewinnych izraelskich cywilów.


Nie znaczy to, że bez tych kłamstw i nieustannej demonizacji nie byłoby żadnego terroryzmu wobec Izraelczyków, ale z pewnością byłoby go dużo mniej. Sytuacja jest obecnie tak wynaturzona, że radykalne islamistyczne grupy terrorystyczne często grają na pokaz dla zachodniej publiczności.


Wszyscy rozumiemy samą koncepcję, gdziekolwiek jesteśmy na politycznym spektrum. Kiedy zamordowano Jo Cox, wskazywano na znacznie szerszą winę niż samego mordercy, Thomasa Maira. Kiedy Patrick Wood Crusius zamordował 23 ludzi w masowej strzelaninie w El Paso w Teksasie, “New York Times” nie marnował czasu i natychmiast obwinił atmosferę stworzoną przez Donalda Trumpa.

 

Język ma znaczenie. Prawda ma znaczenie.


Mroczna prawda


Nienawidzący Izraela “Guardian” aż za dobrze rozumie przyczynę i skutek, często mówiąc o atmosferze, która przyczynia się do morderczej przemocy – ale, tak samo jak “New York Times” (także winny demonizowaniu syjonizmu) potrafi dostrzec związek tylko wtedy, kiedy daje im to polityczne korzyści:

 

“Skrajnie prawicowi terroryści karmią się nienawiścią, jaką często podsycają elity, kiedy im to odpowiada”. 

 

Biorąc pod uwagę to, że “Guardian” jest jednym z ważniejszych mediów w Wielkiej Brytanii z obsesją na punkcie Izraela, szerzący dezinformację i demonizujący syjonizm, rzadko kiedy taki całkowity brak samoświadomości jest bardziej oczywisty niż w powyższym cytacie.


W tym przemyśle są gracze, których już wcześniej wskazywaliśmy. Program “Płaca za morderstwo” Autonomii Palestyńskiej, który zachęca do czynów terrorystycznych i nagradza je, jest chyba najczęściej wspominanym przykładem. Jeśli nagradzasz terrorystów i ich rodziny, nie możesz twierdzić, że nie masz krwi na rękach.

 

Prawda jest jednak dużo mroczniejsza i obejmuje znacznie więcej niż tych, którzy tylko obiecują terrorystom i ich rodzinom finansowe bezpieczeństwo.


Co z tymi na Zachodzie, którzy przedstawiają Autonomię Palestyńską jako umiarkowanych (tę AP, która stoi za „płacą za mordowanie”)? Lub z krajami, które finansują AP – lub finansują UNWRA – organ ONZ stworzony w celu uwiecznienia konfliktu, który używa klas szkolnych, by uczyć palestyńskie dzieci antyżydowskiej nienawiści.

 

Albo możemy spojrzeć bliżej domu. Ponieważ żydożercy są wiecznie nienasyceni, istnieje mnóstwo NGO, dziennikarzy i aktywistów (co dzisiaj jest w zasadzie tym samym), którzy biorą pod mikroskop żydowskie państwo i poddają je inspekcji, jakiej nie przetrwałby żaden kraj na świecie. Aby im pomóc, rodzice wysyłają palestyńskie dzieci, by prowokowały żołnierzy, z rzucającymi kamieniami starszymi tuż za nimi – i z 100 kamerami, które wszystkie starają się o najbardziej oszukańcze ujęcie sceny.   


Niemal każdy artykuł o Izraelu, każde doniesienia, jakie pojawia się w tych dniach na Zachodzie, jest wypaczoną relacją i umyślną fikcją.


Amnesty International szerzy nienawiść


Weźmy Amnesty International. Ta NGO spędziła dziesięciolecia na demonizowaniu państwa Izrael. Niedawno opublikowała raport z fałszywym twierdzeniem, że Izrael praktykuje „apartheid”. Ten raport jest online i jest przywoływany jako “prawda” w mediach społecznościowych we wszystkich wątkach o Izraelu.


A przecież raport Amnesty jest nonsensem. Wewnętrzny łańcuch dostarczania informacji dla Amnesty pełen jest Palestyńczyków z długą historią szerzenia skrajnej, antyizraelskiej retoryki w ich CV. Jeden z ich kluczowych pracowników, który nawet był na konferencji prezentującej raport, miał na swoim profilu Facebooka zdjęcia palestyńskich terrorystów.


Zbyt wielu pracowników Amnesty ma obsesję na punkcie Izraela, nawet jeśli są zatrudnieni, by być oczyma tej organizacji w innych częściach świata. Całe to wykoślawienie jest absurdalne, przerażające i najwyraźniej zakorzenione w antyżydowskim rasizmie, i oznacza, że produkcja Amnesty jest splamiona głęboko zakorzenionym antysemityzmem.


A więc Amnesty International szerzy złośliwe i demonizujące fake news o Izraelu. Kłamstwa, które są jawnie tworzone, by grać na uczuciach ludzi. Amnesty głosi te kłamstwa, po to właśnie, by wywołać gniew.


Fakt: – Terroryści zamordowali więcej cywilów w Izraelu na terenach sprzed 1967 roku w dwa miesiące po opublikowaniu kłamstwa Amnesty o „apartheidzie”, niż przez wiele poprzednich lat. Przypadek? – Może.


Świat pełen kłamstw


Niezrozumienie konfliktu i błędne odczytywanie wrogów Izraela nie jest obroną. Ignorancja napędzana obsesyjnym antysemityzmem nie jest wymówką. Amnesty poświęca olbrzymie zasoby na podżeganie do nienawiści i szerzenie kłamstwa o tym, że jedyna demokracja na Bliskim Wschodzie jest nikczemnym reżimem. Trzeba być głupcem, by twierdzić, że te kłamstwa nie mają konsekwencji w realnym świecie.


Na najbardziej podstawowym poziomie – datki stanowią wyraźny przykład – ludzie, którzy połykają te kłamstwa z większym prawdopodobieństwem dają datki na sprawę z palestyńską flagą niż ci, którzy ich nie przyjmują. Gazańscy żebracy, którzy używają Facebooka, żeby dotrzeć do aktywistów z prośbą o pomoc “w nakarmieniu dzieci”, mają większą szansę na nagrodę. Bardzo niewiele pieniędzy, które docierają do palestyńskich rąk, istotnie jest używanych dla polepszenia życia – tragicznie, odwrotność tego jest prawdą – są niemal w całości używane do wzmocnienia tego właśnie przemysłu kłamstw, który tworzy fake news które do tych darów prowadziły.  


Wyobraźmy sobie świat, który mówi prawdę. Miejsce, w którym palestyński terror nie ma apologetów na Zachodzie i żadnej publiczności, przed którą mogą grać. Świat, w którym palestyńscy propagandziści zamieszczają obrazy z usuniętym kontekstem – i nikt ich dalej nie przekazuje. Wyobraźmy sobie świat, w którym Izraelczycy są traktowani jak istoty ludzkie.


Nie ulega wątpliwości, że poziom przemocy były znacznie mniejszy. Kiedy osłabiasz przemysł nienawiści, który wspiera i karmi przemoc – cały konflikt rozpada się. Ile ludzkich istnień to by uratowało? Po obu stronach?


Ale odwrotność jest prawdą. Spójrzcie tylko, co dzieje się online. Izraelczycy są demonizowani i przedstawiani jako „złoczyńcy” przy pomocy tego samego języka, jaki zawsze zarezerwowany jest dla Żydów. „Syjoniści” są „robactwem”, „podludźmi”, „potworami” i są wyjątkowo „nikczemni”.


To nie dzieje się w jakiejś ukrytej, tajnej grupie. Izraelczyków zamienia się w nieludzkich, złych potworów na naszych kampusach. W XXI wieku w finansowanych przez państwo środowiskach Żydzi często czują, że muszą ukrywać swoją tożsamość. I w naszych szkołach, społecznościach kościelnych i związkach zawodowych. Także niektórzy artyści angażują się w to – zapewniając, że ich wielbicielom „mówi się prawdę” o tym, co robią „syjoniści”. A jeszcze jest szambo mediów społecznościowych. Nagle – z wojną w Ukrainie – wszyscy rozpoznają “rosyjską propagandę”. Gdzie byli przez ostatnich kilkadziesiąt lat?


Tworzenie poparcia


Poparcie, jakie to tworzy na ulicy, karmi sam konflikt – nie normalnych Palestyńczyków, którzy żyją w Ramallah lub Jerycho – ale przestrzeń aktywistów – tych, którzy szerzą kłamstwa od początku. Aktywiści tacy jak Mohammed El Kurd prawdopodobnie nie mogą uwierzyć własnemu szczęściu. Może on powiedzieć cokolwiek – niezależnie od tego, jak to absurdalne i oburzające – a ludzie przełkną jego kłamstwa i będą go oklaskiwać – nawet płacą mu tysiące funtów, by pojawił się na kampusie i osobiście powiedział te kłamstwa studentom.

 

Od Trocaire w Irlandii do CAABU w Wielkiej Brytanii lub SJP w USA. Wszyscy oni są w to zaangażowani. I to jeszcze zanim wymienimy grupy takie jak PSC, SPSC, IPSC lub JVP.


Zaangażowani są także politycy, którzy mają obsesję na punkcie Izraela i regularnie dzielą się ze swoimi wyborcami materiałami z przepełnionych nienawiścią miejsc, takich jak Mondoweiss i Electronic Intifada. Ci ludzie wypychają antysemityzm na ulice i głębiej w społeczeństwa, w których żyją – gdzie działa on jak wirus.


Częściowo jest to spowodowane przez słonia w salonie. Rozrost islamizmu na Zachodzie i wpływ, jaki ma to na nasze ulice. Islamiści widzą Izrael jako “islamską ziemię” i są zaangażowani w walkę religijną o jej odzyskanie. Są dzisiaj posłowie w Westminsterze, którzy nie odważyliby się przeciwstawić rosnącemu wpływowi islamistów w ich okręgach wyborczych, i retoryka tych polityków jest coraz bardziej antysyjonistyczna. A to, co dzieje się w Westminsterze, jest tylko ułamkiem tego, co dzieje się na poziomie rad miejskich w niektórych okręgach. Widzimy to najlepiej na kampusie, gdzie nowa przewodnicząca NUS szerzyła w przeszłości ludobójczą, antyżydowską retorykę. Jest ona tylko jedną z wielu ekstremistycznych aktywistów na naszych uniwersytetach. Jest to temat, o którym zbyt niewielu chce otwarcie dyskutować. 

 

Wszystko to nie tylko utrudnia życie Żydom w Wielkiej Brytanii lub USA. „Zwycięstwo dla intifady” nie jest tylko znaczkiem sprzedawanym na imprezach skrajnej lewicy. „Globalna intifada” nie jest tylko pustym zwrotem. Słowa “Chajbar, Chajbar” coś znaczą. I wszystko to pokazuje zielone światło radykalnym islamskim terrorystom.


Ta normalizacja antyżydowskiej nienawiści na Zachodzie może nie być bezpośrednio związana z niedawnymi aktami przemocy, w których życie straciło 14 Izraelczyków. Jednak od Amnesty i BBC do “New York Timesa” – wszyscy oni odegrali rolę w demonizacji syjonizmu. Kiedy więc atmosfera, jaką pomogli stworzyć, daje w wyniku martwych Izraelczyków – to wszyscy oni mają na rękach krew niewinnych.


They all have blood on their hands

14 kwietnia 2022

Tłumaczenie; Małgorzata Koraszewska

David Collier brytyjski badacz i blogier monitorujący głównie brytyjskie media. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1149 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk