Prawda

Poniedziałek, 19 lutego 2018 - 18:38

« Poprzedni Następny »


Prawdziwy Hamas: przykro mi, moi drodzy!


Bassam Tawil 2017-03-26


O co właściwie chodzi Hamasowi, kiedy mówi, że “akceptuje” niepodległe państwo palestyńskie na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i w Jerozolimie Wschodniej bez uznania prawa Izraela do istnienia?


Czy jest to oznaka umiarkowania i pragmatyzmu ze strony ekstremistycznego, islamskiego ruchu terroru? Czy też jest to sztuczka z zamiarem oszukania wszystkich, a szczególnie łatwowiernych ludzi Zachodu, by uwierzyli, że Hamas porzucił strategię zniszczenia Izraela na rzecz rozwiązania w postaci dwóch państw?


Niedawne doniesienia sugerowały,że Hamas posuwa się w kierunku “ogłoszenia państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r.”

Według tych doniesień Hamas rozważa także zmianę swojej Karty tak, by nie zawierała już antysemickich oświadczeń. Karta, napisana w sierpniu 1988 r., zawiera antysemickie fragmenty i charakteryzuje społeczeństwo izraelskie jako podobne do nazistów w swoim okrucieństwie. Te same doniesienia twierdzą także, że zrewidowana Karta oznajmi również, że ten ruch terroru nie jest częścią Bractwa Muzułmańskiego.   

Niektórzy analitycy w Izraelu i na Zachodzie interpretują te doniesienia jako oznaki, że Hamas wreszcie popiera politykę pragmatyzmu wobec Izraela i Żydów. Są szczególnie podnieceni domniemanymi intencjami Hamasu ogłoszenia (w zrewidowanej Karcie), że konflikt jest “tylko z syjonizmem, nie zaś z Żydami na całym świecie”.  

Sądząc z analiz opublikowanych w ostatnich kilku dniach przez niektórych komentatorów i “ekspertów” spraw palestyńskich, można dojść do wniosku, że Hamas jest na drodze do ogłoszenia dramatycznej zmiany w swojej pełnej nienawiści ideologii. Niestety, fakty pokazują coś innego.

Zmiany lub nie, ruch nie ma żadnego zamiaru porzucenia dżihadu skierowanego na zniszczenie Izraela i zabijanie Żydów.

Domniemana zmiana polityki Hamasu jest iluzoryczna. Prawdziwe jest to, co Hamas mówi w dzień i w nocy po arabsku. W rzeczywistości, funkcjonariusze Hamasu mówią bardzo wyraźnie, kiedy zwracają się po arabsku do swojej ludności. Niemniej wielu analityków zachodnich i izraelskich nie chce zawracać sobie głowy faktami.

Kiedy Hamas mówi o “zaakceptowaniu” państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r. bez uznania prawa Izraela do istnienia, w rzeczywistości mówi: „Dajcie nam państwo, żebyśmy mogli użyć go jako bazy do zniszczenia Izraela”.

Jeden z wysokich rangą oficjeli Hamasu, Ismail Radwan, nie pozostawia żadnych wątpliwości, kiedy to wyjaśnia. Hamas, powiada, nie sprzeciwia się ustanowieniu państwa palestyńskiego w “granicach” 1967 r., ale nie znaczy to, że “uznamy okupację syjonistyczną. Cała ziemia palestyńska należy do pokoleń palestyńskich i islamskich”. Powtórzył także sprzeciw Hamasu wobec jakichkolwiek negocjacji z Izraelem.

Także jeden z przywódców Hamasu, Mahmoud Zahar, pospieszył z odrzuceniem twierdzenia, że jego ruch zmierza ku akceptacji rozwiązania w postaci dwóch państw. Wzywając do nasilenia “intifady” przeciwko Izraelowi, Zahar powiedział, że celem Hamasu jest „wyzwolenie całej Palestyny”.

Hamas zaprzecza także zamiarom zerwania więzi z Bractwem Muzułmańskim. “Te doniesienia mają na celu zbrukanie reputacji Hamasu w oczach świata” - wyjaśnił wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu. Zaprzeczył też, jakoby Hamas miał planować porzucenie walki zbrojnej przeciwko Izraelowi na rzecz pokojowego, powszechnego „oporu”.  

Niektóre doniesienia sugerowały, że przywódcy Hamasu, Chaled Maszaal i Ismail Hanijeh, są tymi, którzy nalegają na zmiany w Karcie ruchu. Nawet jednak jeśli Maszaalowi i Hanijehowi uda się to, nie ma gwarancji, że podporządkuje się temu skrzydło wojskowe Hamasu.  

Niedawne wewnętrzne i tajne wybory w Hamasie wyniosły Jahje Sinwara na stanowisko najwyższego przywódcy tego ruchu w Strefie Gazy. Jego wybór postrzega się jako wskazówkę rosnących wpływów militarnego skrzydła Hamasu. Sinwar, skazany morderca, został kilka lat temu zwolniony z więzienia izraelskiego. Jego dojście do władzy jest także znakiem, że Hamas zmierza ku większemu ekstremizmowi i terroryzmowi i przygotowuje kolejną wojnę z Izraelem.

Militarne skrzydło Hamasu ma dość nierówną historię podporządkowywania się dyrektywom przywódców politycznych ruchu. Na przykład, wielokrotne próby Maszaala i Hanijeha zakończenia sporu z Autonomią Palestyńską (AP) Mahmouda Abbasa były raz za razem niweczone przez militarne skrzydło Hamasu i innych przywódców ruchu, przede wszystkim Zahara.  

Przypomnijmy coroczne wiece, organizowane w Strefie Gazy przez militarne skrzydło Hamasu. Na tych wiecach zamaskowani terroryści Hamasu przypominają światu, że ich prawdziwym celem jest „wyzwolenie całej Palestyny”.

 

Na jednym z takich wieców Zahar oznajmił, że Hamas już ma armię, której misją jest „wyzwolenie całej Palestyny”. Powiedział: “Z wolą Boga ta armia dojdzie do Jerozolimy”.  

Hamas pozostaje oddany wszystkim formom terroryzmu przeciwko Izraelczykom. Nie ma absolutnie żadnych oznak, że ten ruch zmierza do zatwierdzenia pokojowego i powszechnego oporu przeciwko Izraelowi. Prawdą jest odwrotność: Hamas nigdy nie traci okazji, by wyjaśnić, że nadal zachęca do terroryzmu przeciwko Izraelowi. Najnowsze takie zapewnienie pojawiło się w tym tygodniu, kiedy jeden z jego rzeczników, Abdel Latif Al-Kanou, wydał  oświadczenie, w którym chwalił zamach nożowy na dwóch policjantów izraelskich w Jerozolimie. Wychwalając zamach jako „heroiczną operację” rzecznik podkreślił, że „intifada” przeciwko Izraelowi będzie trwała.

To nie jest pierwszy raz, kiedy Hamas mówi o “zaakceptowaniu” państwa palestyńskiego w liniach sprzed 1967 r.

W przeszłości cytowano czasami funkcjonariuszy Hamasu, którzy mówili, że nie wykluczają możliwości, iż ich ruch któregoś dnia zaakceptuje taką koncepcję. Te wypowiedzi jednak zawsze pojawiały się w kontekście prób Hamasu przełamania narastającej izolacji Strefy Gazy.

Najnowsze doniesienia w sprawie wysuwanej propozycji zmian w Karcie Hamasu także należy widzieć w kontekście trwających wysiłków zakończenia izolacji. Jest to jednak tylko zasłona dymna do wprowadzenia w błąd społeczności międzynarodowej i sprawienia, by uwierzyła, że ruch jest na drodze do stonowania swoich morderczych zamiarów.

Co więc wywołuje tę nieszczerą "zmianę zdania"?

Doniesienia, że administracja Trumpa rozważa możliwość wciągnięcia Bractwa Muzułmańskiego na listę grup terrorystycznych. Najbardziej prawdopodobne jest, że Hamas po prostu stara się pokazać pozory, że idzie w kierunku umiarkowania. Innymi słowy, Hamas jest gotowy kłamać – przynajmniej po angielsku – o swojej niezależności od Bractwa Muzułmańskiego.  

Niepokoi to, że niektórzy ludzie Zachodu już powielają informację, że oszukańcza taktyka Hamasu jest “wielką zmianą” ideologii i planów tego ruchu. Faktem jednak pozostaje, że Hamas jest nadal organizacją terrorystyczną, która nie porzuciła ani nie porzuci planów wyeliminowania Izraela i zabicia tak wielu Żydów, jak to możliwe. Oto dawka zabójczej rzeczywistości: Hams stara się o rozciągnięcie swojego panowania na Zachodni Brzeg jako część planu zniszczenia Izraela. Chce, by Izrael dał Palestyńczykom więcej ziemi, której można będzie użyć jako odskoczni do zepchnięcia Żydów do morza. Taki jest Hamas, czy to się nam podoba, czy nie.

The Real Hamas: Sorry Folks!

Gatestone Institute, 15 marca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Palestyński badacz i dziennikarz mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 512 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14
Gdzie się podziali antyfaszyści?   Koraszewski   2017-05-13
Witamy w czterech stolicach antysemityzmu Europy   Meotti   2017-05-01
Strajk głodowy głodnego władzy i spragnionego krwi   Collins   2017-04-30
Dlaczego należy obejrzeć film o ludobójstwie Ormian – “The Promise”   Bulut   2017-04-24
Tureckie nadzieje na konfrontację z Zachodem     2017-04-01
Prawdziwy Hamas: przykro mi, moi drodzy!   Tawil   2017-03-26
Antagonizmy i sojusze “międzynarodowej lewicy”   Herf   2017-03-25
Dlaczego antysemici nazywają ludzi “nazistami”?   Frantzman   2017-03-24
Polowanie na czarownice, zastraszanie i antysemityzm   Collier   2017-03-20
Transformacyjna moc narracji palestyńskiej   Rosenthal   2017-03-13
Nowi przywódcy Hamasu w Gazie i co to oznacza dla edukacji ku coraz gorszej przyszłości   Roth   2017-03-03
Skandynawia: Cytadela antysemityzmu Zachodu   Meotti   2017-02-28
W czym Iran jest dobry   Roth   2017-02-27
Wiecie, to Palestyńczycy zbudowali Jerozolimę     2017-02-05
Chrześcijanie karzą obrońcę chrześcijan na Bliskim Wschodzie   Maroun   2017-01-09
Czy Mahmoud Abbas będzie wypłacał pensje podpalaczom?   Marcus   2016-12-12
Intifada USA: Szalejące płomienie kłamstw na kampusach USA   Chesler   2016-12-08
Iran, Hamas i danse macabre   Toameh   2016-11-30
“Allahu, zabij odrażających chrześcijan”Muzułmańskie prześladowania chrześcijan, sierpień 2016   Ibrahim   2016-11-29
Cicha wojna Agence France Presse przeciw Izraelowi   Mamou   2016-11-23
Gwiazda Dawida staje się w Niemczech swastyką   Meotti   2016-11-20
Strzeż się pełzającego religijnego faszyzmu w Azji   Frantzman   2016-11-16
Palestyńczycy: Fatah przygotowuje się do wojny z Izraelem   Toameh   2016-11-03
Palestyńczycy: "Jesteśmy z ciebie dumni.  Zabiłeś Żydów!"   Tawil   2016-10-30
Europa eksportowała dżihadyzm tak jak kiedyś eksportowała nazizm   Fratzman   2016-10-29
Kiedy profesorowie zmieniają się w durni   Apfel   2016-10-28
Kulturowy Szoah przeciwko Żydom   Meotti   2016-10-27
Mutujący wirus antysemityzmu   Sacks   2016-10-26
Prawo do szydzenia z religii   Murray   2016-10-21
Prezydent Abbas – „ten Żyd"   Toameh   2016-10-20
Palestyńscy mordercy i ich zachodni pomagierzy   Milliere   2016-10-18
Drogi aktywisto antyizraelski   Basker   2016-10-06
"Cnotliwi" nowi naziści   Meotti   2016-09-26
Zachodni wydawcy poddają się islamowi   Meotti   2016-09-21
Pięćdziesiąt rzekomo rasistowskich praw   Levick   2016-09-19
Islam i antysemityzm w Malezji     2016-09-13
Droga Lindo Sarsour: co jest postępowego w Palestynie?   Marquardt-Bigman   2016-09-07
Oficjalny “koktajl terroru” Turcji   Bekdil   2016-09-05
Czy Żydzi, którzy odmawiają wyrzeczenia się Izraela, są wykluczeni z grup “postępowych”?   Dershowitz   2016-09-02
Czy USA wspierają współpracę UNRWA-Hamas?   Bedein   2016-08-30
Duchowni, którzy grożą reformatorom i wychwalają morderców   Murray   2016-08-27
"Nie ma miejsca dla tworu syjonistycznego w regionie"   Toameh   2016-08-23
Kiedy „barbarzyńca” jest zbyt uprzejmym słowem na palestyńskiego terrorystę   Flatow   2016-08-13
Wizja świata, czyli świętość przerywana   Koraszewski   2016-08-11
Żydowski problem w Black Lives Matter jest także problemem czarnych   Valdary   2016-08-10
Kaszmir: Nowe Państwo Islamskie popierane przez „New York Times” i BBC   Uniyal   2016-08-08
Przewodnik po leksykonie palestyńskim   Toameh   2016-08-07
Dobre wiadomości, złe wiadomości   Bekdil   2016-08-05
Orędownik ludobójstwa żydowskich „niemowląt” i „staruszek”   Dershowitz   2016-08-04
Dżihadyści: kogo obierają za cel?   Murray   2016-08-01
Wyjdź za mąż za swojego gwałciciela   Bekdil   2016-07-31
“Żydzi są naszym nieszczęściem” – wydanie XXI wieku   Marquardt-Bigman   2016-07-28
ISIS, nazizm i zniszczenie Iraku   Frantzman   2016-07-27
Państwo Islamskie zmienia strategię   Spyer   2016-07-26
Irański obłęd antysemityzmu     2016-07-23
Turcja: Świat wstrzymał oddech   Koraszewski   2016-07-19
Kogo bigoci obwiniają za strzelaninę w Ameryce? Oczywiście, Izrael!   Dershowitz   2016-07-19
Zabicie dwojga Żydów otrzymało owację na stojąco od UE   Meotti   2016-07-16
Masowa czystka etniczna Żydów jest prawdziwym dziedzictwem XX wieku   Frentzman   2016-07-13
Przerwać finansowanie palestyńskiego terroru   Greenfield   2016-07-11
Antysyjonizm: XXI-wieczne wcielenie najdłuższej nienawiści   Landes   2016-07-06
Walka o pokój trwa   Koraszewski   2016-06-27
Skąd pochodzą pieniądze na trwające dziesięciolecia nieszczęście pod nazwą UNRWA?     2016-06-11
Bangladesz: O nienawiści do Izraela   Bustle   2016-06-08
68 lat arabskiego obwiniania Izraela za swoje nieszczęścia trafiło na żyłę złota we Francji     2016-06-06
Decydenci, pedagodzy i dysydenci   Koraszewski   2016-06-02
Szczęśliwe dzieciństwo w Gazie   Dżihad   2016-06-01
Światowa Organizacja Zdrowia w oparach zbrodniczego absurdu     2016-05-28
Czy Rada Praw Człowieka ONZ stała się potworem Frankensteina?   Neuer   2016-05-27
Wizyta w starych i nowych piekłach Europy dostarcza przypomnienia o ważności Izraela   Dershowitz   2016-05-26
Jezus – Palestyńczyk i świat w rękach Chazarów   Koraszewski   2016-05-24
Antysemityzm Iranu   Rafizadeh   2016-05-22
Alchemia narodowości palestyńskiej   Sherman   2016-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk