Prawda

Czwartek, 9 kwietnia 2020 - 19:03

« Poprzedni Następny »


Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi


Elder of Ziyon 2019-04-15


Widzę czasami niekończące się dyskusje na Twitterze o tym, czy Palestyńczycy są narodem lub czy przed powstaniem Izraela palestyńscy Arabowie byli narodem.  

Niektórzy zauważają, że trudno jest zaprzeczać, że Palestyńczycy są narodem dzisiaj, niezależnie od tego, co było w historii, a więc historia tego, czy byli przedtem odrębnym narodem, właściwie nie ma znaczenia.


Historia jednak ma znaczenie. Znajomość historii tego, jak stali się „Palestyńczykami”, jest kluczem do zrozumienia dzisiejszego Bliskiego Wschodu.


Do 1947 roku Arabowie w Palestynie byli po prostu na ogół Arabami. Słowo „Palestyńczyk” odnosiło się niemal wyłącznie do żydowskich mieszkańców Palestyny.

[Palestyńczycy przyjmują wiwatami WarburgówHAJFA, Palestyna, 25 lutego (AP)Wielki tłum wiwatujących Palestyńczyków był w porcie dziś popołudniu, kiedy Felix M. Warburg, bankier z Nowego Jorku, i pani Warburg przybyli na Conte di Savoia.]

[Palestyńczycy przyjmują wiwatami Warburgów

HAJFA, Palestyna, 25 lutego (AP)

Wielki tłum wiwatujących Palestyńczyków był w porcie dziś popołudniu, kiedy Felix M. Warburg, bankier z Nowego Jorku, i pani Warburg przybyli na Conte di Savoia.]
PALESTYŃCZYCY WSPIERAJĄ RAF<br />Uciekinierzy spod hitleryzmu korzystają z okazji, by walczyć z nazistamiTelegram do „New York Times”.KAIR, Egipt, 31 lipca – Dokładnie trzy lata temu Royal Air Force na Bliskim Wschodzie otwarł szeregi dla ochotników z Palestyny. Obecnie, według oświadczenia wydanego przez kwaterę główną RAF, Palestyńczycy „stanowią znaczącą część sił powietrznych imperium”.<br />Ci ochotnicy służą jako urzędnicy, mechanicy, kierowcy, monterzy, operatorzy radiowi, tłumacze i fotografowie. Kilka miesięcy temu kilku zostało wybranych, by służyć jako piloci i obecnie otrzymują szkolenie w Rodezji.<br />Wśród tych, którzy w ten sposób korzystają z okazji, by walczyć z hitleryzmem, jest wielu uchodźców żydowskich z kilku krajów. Jeden z mechaników RAF był pilotem w słynnym niemieckim szwadronie Richtofen podczas I Wojny Światowej.<br />Jedenastu Palestyńczyków personelu RAF wymieniono w rozkazach dziennych.]

PALESTYŃCZYCY WSPIERAJĄ RAF
Uciekinierzy spod hitleryzmu korzystają z okazji, by walczyć z nazistami

Telegram do „New York Times”.

KAIR, Egipt, 31 lipca – Dokładnie trzy lata temu Royal Air Force na Bliskim Wschodzie otwarł szeregi dla ochotników z Palestyny. Obecnie, według oświadczenia wydanego przez kwaterę główną RAF, Palestyńczycy „stanowią znaczącą część sił powietrznych imperium”.
Ci ochotnicy służą jako urzędnicy, mechanicy, kierowcy, monterzy, operatorzy radiowi, tłumacze i fotografowie. Kilka miesięcy temu kilku zostało wybranych, by służyć jako piloci i obecnie otrzymują szkolenie w Rodezji.
Wśród tych, którzy w ten sposób korzystają z okazji, by walczyć z hitleryzmem, jest wielu uchodźców żydowskich z kilku krajów. Jeden z mechaników RAF był pilotem w słynnym niemieckim szwadronie Richtofen podczas I Wojny Światowej.
Jedenastu Palestyńczyków personelu RAF wymieniono w rozkazach dziennych.]Także Karta OWP z 1964 r.  wielokrotnie używała określenia „palestyński Arab”, by odróżnić go od palestyńskiego Żyda, bo o nim nadal myśleli ludzie, kiedy w 1964 roku słyszeli słowo „Palestyńczyk”.

 

Jak więc zostali „Palestyńczykami”? Jak stali się narodem?

 

Grupa staje się narodem, kiedy jej członkowie mają ze sobą coś wspólnego. Arbitralne granice Brytyjskiego Mandatu, który trwał mniej niż trzydzieści lat, nie wystarczyły, by Arabowie z Palestyny poczuli się „Palestyńczykami”.

 

Identyfikowali się ze swoimi klanami, swoimi wsiami, swoją religią i ze swoją arabską tożsamością, ale bycie „Palestyńczykami” nie było częścią ich tożsamości (z rzadkimi wyjątkami). Zazwyczaj Arabowie swobodnie przemieszczali się po świecie arabskim, kiedy skłaniały ich do tego susze lub wojny, albo bodźce ekonomiczne. Arabskie klany mocno trzymały się swojego pochodzenia, na ogół z Arabii lub Jemenu, i plemiona często pozostawały razem, kiedy przemieszczały się z jednego kraju arabskiego do drugiego.   

 

Także dzisiaj, jeśli weźmiesz popularne palestyńskie nazwisko i spojrzysz na historię tej rodziny po arabsku, zobaczysz, skąd pierwotnie pochodzą. Nie znajdziesz wielu, którzy powiedzą, że pochodzą z Palestyny. Zazwyczaj wywodzą swoją historię z Arabii i Jemenu, chociaż jest wielu, którzy pochodzą z Afryki Północnej.  

 

Dopiero w 1948 roku palestyńscy Arabowie zaczęli mieć coś wspólnego – a to dzięki temu, jak traktowali ich arabscy bracia – nie zaś Żydzi.  

 

Arabowie często przybywali do Palestyny z przyczyn ekonomicznych. Dziesiątki tysięcy Syryjczyków przybyło w latach 1920. z powodu suszy w regionie Hauran. Badania demograficzne pokazują, że największy wzrost populacji arabskiej w latach przed 1948 rokiem nieodmiennie zachodził na obszarach żydowskich, gdzie był przemysł i miejsca pracy. Wielu jednak w razie potrzeby podróżowało z powrotem do Libanu lub Syrii. 

 

Podczas rozruchów 1936-9 wielu bogatszych Arabów przeniosło się do Libanu, by uniknąć kłopotów i przeczekać u swoich rozległych rodzin.   

 

Krótko mówiąc, ponieważ Arabowie w Palestynie uważali się po prostu za Arabów, nie zaś za Palestyńczyków, było im stosunkowo łatwo podjąć decyzję o wyjeździe podczas wojny 1948 roku, żeby być ze swoimi arabskimi braćmi, którzy – jak zakładali – przyjmą ich tak, jak przyjmowali przez całą historię, kiedy migrowali swobodnie po świecie arabskim. Ci, którzy zostali i walczyli o swoje domy, nie byli zjednoczeni jako palestyńscy Arabowie, ale mieli związki ze swoimi wsiami i nie było centrum dowodzenia, ponieważ Arabowie we wsiach w Palestynie nie czuli specjalnego powinowactwa z Arabami z innych wsi. 

 

Tym razem jednak, po raz pierwszy (na ile mi wiadomo) arabska migracja nie została dobrze przyjęta przez innych Arabów. 

 

Powód jest prosty. Arabowie byli głęboko zawstydzeni przegraniem wojny ze znienawidzonymi, pogardzanymi Żydami, którzy w społeczeństwach arabskich zawsze byli obywatelami drugiej kategorii. Palestyńscy Arabowie przypominali reszcie świata arabskiego o ich hańbie. Zamiast integrować uchodźców, trzymali ich osobno. Winili Zachód za pozwolenie na narodziny Izraela i nalegali, by to Zachód – tj. ONZ – płacił za mieszkanie i edukację palestyńskich Arabów.

 

Co najważniejsze, Liga Arabska zrozumiała, że uchodźcy mogą być potężną bronią przeciwko Izraelowi, bo gdyby powrócili, nie byłoby dłużej państwa żydowskiego.   

 

Każdy Arab z Palestyny stał się pionkiem w tej grze.

 

Była jeszcze inna ważna przyczyna, dla której narody arabskie chciały użyć Palestyńczyków jako mięsa armatniego przeciwko Izraelowi. Wiedzieli, że mieli w swoich granicach niespokojną, bezdomną i bezpaństwową populację i nie chcieli, by obwiniała ona swoich gospodarzy o swoje położenie. Stworzyli mit, że lud palestyński został wysiedlony przez Żydów, żeby zwrócić ich nienawiść ku Żydom i Izraelowi – i odwrócić ją od przywódców arabskich, którzy odmawiali im naturalizacji (z wyjątkiem Jordanii). [Ale przedtem, w czasie wojny wzywali, by odeszli ze swoich domów i dali wolne pole do działania armiom arabskim. Obiecywali im powrót, kiedy Żydzi zostaną zepchnięci do morza. Przyp. tłum.] 

 

I tak zaczął się naród palestyński. Ich przywódcy i przywódcy arabscy zgodzili się, że potrzebują oni tożsamości i utrzymywali, że przez trzymanie ich osobno zachowają nienaruszoną tożsamość palestyńskich Arabów. Zostanie obywatelami krajów arabskich oznaczałoby, że ich rodząca się tożsamość palestyńska znikłaby, a wraz z nią znikłaby główna broń przeciwko Izraelowi. Jak przywódca OWP, Ahmed Szukajri powiedział w 1966 roku, kiedy palestyńska tożsamość jeszcze była in statu nascendi:

“Państwa arabskie nie zintegrują uchodźców palestyńskich, ponieważ integracja byłaby powolnym procesem likwidacji problemu Palestyny” – oświadczył Ahmed Szukajri, przewodniczący Organizacji Wyzwolenia Palestyny dzisiaj w wywiadzie.

“W skutek tego uchodźcy nie chcą być zintegrowani – kontynuował – Jeśli nie ma palestyńskiego narodu, nie ma palestyńskiej sprawy. Nie możemy sobie dzisiaj wyobrazić babilońskiej sprawy, bo nie ma Babilończyków. Ale wychodzimy z założenia, że wkrótce osiągniemy wyzwolenie Palestyny”.

Notowania Arabów, jeśli idzie o ich stosunek do Palestyńczyków, są dość złe. Palestyńscy Arabowie byli masakrowani, deportowani i uzyskali niewiele praw. Nauczono ich jednak, że są lojalnymi Arabami i jedynymi ludźmi, których muszą winić za swoje ciężkie położenie, są Żydzi. 

 

UNRWA jest dużą częścią problemu. Na początku UNRWA próbowała przenieść palestyńskich Arabów do krajów takich jak Irak i działała na rzecz uczynienia z nich produktywnych obywateli krajów ich gospodarzy. Arabskie narody opierały się temu jednak i wkrótce UNRWA używała własnych pieniędzy do zatrudnienia tysięcy palestyńskich Arabów – którzy następnie narzucili własną agendę na UNRWA, na jej misję i na jej podręczniki. Dlatego też Palestyńczycy, i tylko Palestyńczycy, są nadal uważani za „uchodźców’ dziesięciolecia po tym, jak wszyscy inni spośród milionów uchodźców czasów II Wojny Światowej zostali dawno osiedleni gdzie indziej.  

 

 Nawet jeśli chcesz winić Żydów o wysiedlenie setek tysięcy Arabów, jedynymi ludźmi winnymi ich trwającego przez siedemdziesiąt lat nieszczęścia są narody arabskie. Świat odmawia uznania tego lub choćby żądania, by narody arabskie zajęły się swoimi „gośćmi”, w sposób, jakiego oczekuje się od wszystkich innych. 

 

Sami Palestyńczycy chcą zostać obywatelami krajów, w których żyją. Kiedy Egipt i Liban na krótko zmieniły reguły obywatelstwa, pozwalając na naturalizację wielu Palestyńczyków, dziesiątki tysięcy Palestyńczyków natychmiast skorzystało z okazji. Nawet przywódcy Hamasu zostali egipskimi obywatelami! 

 

Nie może być pokoju bez tego, by Arabowie przyjęli odpowiedzialność za Palestyńczyków mieszkających w ich krajach. Mit o starożytnym narodzie palestyńskim jest jedną z przeszkód do traktowania ich tak samo jak każdą inną populację uchodźców. Dlatego też prawda ma znaczenie – prawda jest konieczna, by przybliżyć wszystkich do prawdziwego pokoju.

 

Yes, Palestinian identity is only meant as a weapon against Israel

Elder of Ziyon, 4 kwietnia 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 748 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk