Prawda

Sobota, 24 października 2020 - 13:46

« Poprzedni Następny »


Sprawa Al-Dury po 20 latach


Richard Landes 2020-10-06

Niemal wszystkie kraje arabskie wydały znaczki pocztowe z chłopcem Al Durah, wzywające do intifady.
Niemal wszystkie kraje arabskie wydały znaczki pocztowe z chłopcem Al Durah, wzywające do intifady.

Niemal wszystkie kraje arabskie wydały znaczki pocztowe z chłopcem Al Durah, wzywające do intifady.


Dzisiaj [30 września] jest 20 rocznica najbardziej katastrofalnego wydarzenia roku 2000, wydarzenia, które rzuciło długi cień na nieszczęśliwe pierwsze dziesięciolecia burzliwego nowego millennium. Tego dnia palestyński kamerzysta filmował to, co twierdził, że było autentyczną sytuacją, chłopca ostrzeliwanego i zabitego przez Izraelczyków, a francusko-izraelski dziennikarz wyciął z tego krótkie fragmenty (wycinając ostatnią scenę, która skłaniała do zupełnie innych wniosków) i nadał wraz z towarzyszącą temu narracją w telewizji France2. Wizerunek Muhammada al Dura pod ogniem z narracją, że to żołnierze IDF strzelali do niego, stał się symbolem w skali światowej palestyńskiego cierpienia z rąk okrutnych Izraelczyków. Szybko stał się również “symbolem nienawiści” i miał większy natychmiastowy i długoterminowy wpływ na nowe stulecie/millennium niż jakikolwiek inny taki wehikuł podżegania do nienawiści.


Krzyk podniósł się w Umma [religijna wspólnota islamska], dla jednych bólu, dla innych wściekłości, ale dla wszystkich jako jasny sygnał, że Niewierny, pod przewodem pary szatanów – Izraela i USA – prowadzi wojnę z muzułmanami. Jak dotąd żadne pojedyncze zdarzenie nie zrobiło więcej dla wywołania ducha dżihadu przeciwko Zachodowi niż właśnie ten film, który, jak szybko wskazał bin Laden w swoim wideo rekrutującym do globalnego dżihadu, wymagał zemsty na wszystkich al Yahood [Żydach] i ich sojusznikach. Zemsta usprawiedliwiała samobójcze zamachy na cywilów (dwie uprzednio „zakazane” praktyki).  To uczucie było tak silne, że nawet “konserwatywny” al Azhar musiał ustąpić przed uświęceniem tej kombinacji – operacji męczeńskich. Choć sam symbol al-Dura nie był apokaliptyczny, napędzał apokaliptyczną narrację dżihadu: dla #PokoleniaKalifatu Izrael był Dajjalem (Antychrystem).


Zachód poszedł za przykładem. Toksyczni dziennikarze, tacy jak Robert Fisk, szybko potwierdzili oskarżenie o umyślne morderstwo. Podczas gdy poprzednio takie oskarżenia uważano za podłe, jeśli nie gorzej, teraz porównywanie Izraela do nazistów stało się powszechne. Znana francuska prezenterka wiadomości, mówiąc w imieniu wielu, zadeklarowała, że al Durah “wymazał, zastąpił wizerunek chłopca w warszawskim Getcie”. To była nowa, postmodernistyczna “narracja zastąpienia”. Zamiast chrześcijan lub muzułmanów zastępujących Izrael jako prawdziwy wybrany naród, poprzednio wybrany naród zastąpił nazistów, a biedna palestyńska ofiara doznawała losu Żydów. Postępowy refren brzmiał: “Izrael utracił moralną rację”. Laureaci Nagrody Nobla, politycy, dyplomaci, nagradzani dramaturdzy i dziennikarze, znani akademicy, dygnitarze ONZ, Żydzi i nie-Żydzi, wszyscy włączyli się do chóru, sprzymierzając się z dżihadystyczną, apokaliptyczną narracją: Izrael, nowi naziści, są świeckim Antychrystem.  


Każda próba oporu, na przykład, twierdzenie, że film France2 o al Dura był inscenizacją, w istocie, tanim fałszerstwem, uważana była za okrutną obojętność wobec palestyńskiego cierpienia, „obwinianiem ofiary”, podważaniem „wyższej prawdy”. Izraelscy dziennikarze tacy jak Bet Michaeli twierdzili, że na “100% Izraelczycy go zabili”, a Larry Derfner szydził z tych, którzy sprzeciwiali się, nazywając ich zwolennikami teorii spiskowych. Nawet James Fallows, który znalazł potwierdzenie, że Izraelczycy nie zastrzelili ojca i syna, nie mógł uwierzyć, że to było zainscenizowane, ponieważ ktoś z pewnością położyłby temu kres.  Izraelscy rzecznicy odrzucali każdego, kto wierzył w taki absurdalny spisek. Badanie komisji Kuperwassera z 2013 roku, podobnie jak wiele innych prób zwrócenia uwagi na najbardziej tragiczny aspekt tej sprawy, nie zdobyło posłuchu… także wśród większości izraelskich dziennikarzy.


Sprawa Al Dury usprawiedliwiała ataki terrorystyczne na Izrael w umysłach zarówno muzułmanów, jak nie-Żydów, szczególnie Europejczyków. “Jaki mają wybór?” – odpowiadali ludzie postępowi, kiedy Palestyńczycy atakowali izraelskich cywilów. Oni jedynie stawiają opór, a przemoc ich rozpaczliwych protestów – na przykład wysadzanie w powietrze pizzerii pełnych dzieci i ich dziadków w centrum Jerozolimy – przyjmowano jako “miarę izraelskiej winy”. U szczytu kampanii samobójczego terroru, stawanie po stronie Palestyńczyków było “papierkiem lakmusowym liberalnej postawy”. Sugerowanie, że ta ohydna przemoc była ludobójczą ambicją, a nie wyrazem desperacji pozbawionego państwa społeczeństwa, było gwarancją „anulowania”.


Kiedy tradycyjne media zachodnie w kwietniu 2002 roku rozprzestrzeniły mem “masakra w Dżanin”, wszystko, co Palestyńczycy twierdzili o al Dura, że IDF umyślnie morduje dzieci, podparło nowe i równie nieuczciwe twierdzenia o masowych egzekucjach setek i tysięcy. Przez całe tygodnie, także po uzyskaniu dostępu do obozu, media publikowały te twierdzenia jako wiadomości. Gniewne protesty na Zachodzie oskarżały Izrael o ludobójstwo i znaczna większość Europejczyków wierzyła w to. Politycy tacy jak Livingstone, Gallaway i Corbyn, pacyfistyczne akademiczki, takie jak Judith Butler, otwarcie opowiadali się po stronie Hamasu mimo jego nie ukrywanego opowiadania się za ludobójstwem. Jak zauważył Irwin Cotler Izrael jest jedynym krajem, który jest równocześnie obiektem gróźb ludobójstwa i oskarżonym o popełnienie go.  


Intencjonalnie lub nie, przez przekazywanie śmiercionośnej narracji o al Dura i jej pochodnych, przez zaledwiemilczenie w sprawie popełnionych błędów, przez dalsze ufanie głosom tych, którzy rzucili pierwsze oskarżenia, przez odrzucanie izraelskiego sprzeciwu jako propagandy, przez promowanie obrazów palestyńskiego cierpienia za każdym razem, kiedy IDF ścierała się w dżihadystami, przez nie informowanie lub informowanie z opóźnieniem o wypadkach, kiedy rakiety Hamasu zabijały gazańskie dzieci, i przez nieinformowanie o ludobójczej (przypominającej nazistowską), propagandzie Hamasu i AP, tradycyjne media zachodnie stanowiły jedną z najpotężniejszych broni w wojnie poznawczej, jaką zwolennicy kalifatu prowadzili przeciwko Zachodowi. Było kwestią wiary na Zachodzie nie mówienie o “radykalnym islamie”, ponieważ mogło to potwierdzić rekrutacyjną narrację  dżihadystów o “starciu cywilizacji”. Było to jednak niczym w porównaniu ze sposobem, w jaki film o al Dura i wszystkie następujące po nim, śmiercionośne narracje o Izraelczykach zabijających niewinnych muzułmanów rozpalały tę “narrację”.


Sprawa al Dura była pierwszym, odnoszącym sukces oszczerstwem o rytuale krwi na Zachodzie od czasu, kiedy naziści doprowadzili swoją ekumeniczną nienawiścią do Żydów do wszystkich śmierci w latach 1930. i 40. Odmiennie od wcześniejszych wersji, tę rozpuścił Żyd i poniosły ją w świat profesjonalne media, a główny wpływ tego zadziałał na lewicowe, postępowe kręgi, co zrodziło “nowy antysemityzm” w jego wcieleniu XXI wieku: eliminacyjny „anty-syjonizm”. Dzisiaj, rosnąca fala nienawiści do Żydów ze wszystkich kierunków, z prawa, z lewa, od muzułmanów, chrześcijan, świeckich, poinformowanych i nie poinformowanych, zaczęła się 30 września 2000 roku.  


Niektórym nadal przeszywa serce.

Salem Barahmeh@Barahmeh·Sep 25

Miałem 11 lat, kiedy pierwszy raz oglądałem ten materiał filmowy. Mohamed Dura chroniony przez swojego tatę przed izraelskimi kulami. W jednej chwili błagali o życie, w następnej byli martwi. Miał 12 lat, należeliśmy do tego samego pokolenia. Przerażenie w jego oczach nadal wstrząsa mną do głębi 20 lat później.  

Inni nigdy nie słyszeli o tym dzięki medium, które, kiedy pokazuje się im ich błędy w sprawie Izraela, wolą porzucić sprawę. Czy o tym wiemy, czy nie, ci z nas, którzy wkraczają w to ponuro wyglądające trzecie dziesięciolecie XXI wieku, jesteśmy dziedzicami wywołanej przez sprawę al Dura nowej fali nienawiści do Żydów i jej akompaniamentu - fake news, teorii spiskowej i przemocy.


Choć wielu może uważać ten epizod za historię, nabrał on szczególnego znaczenia w roku 2020, roku pierwszego porozumienia Abrahamowego. Choć oszczerstwo o al Dura dokonało straszliwych szkód zarówno reputacji Izraela, jak moralnie zdezorientowanemu Zachodowi, bez porównania największymi ofiarami był świat arabski i muzułmański, wepchnięty w ramiona samobójczych dżihadystów przez nieustanne pokazywanie na nowo przez ich media tego potwornego oszczerstwa. Dla dzisiejszych umiarkowanych zrozumienie, że Izrael nie jest ich wrogiem ale potencjalnie sojusznikiem w polepszeniu życia ich ludności, ponowne rozważenie sprawy al Dura2 oferuje szczególnie cenną wskazówkę. Jak powiedziało kilku uczciwych dziennikarzy arabskich, #FakeNews jest czymś w rodzaju arabskiej specjalności, a przez zdecydowanie zbyt długi czas opinią publiczną manipulowali nieuczciwi i złowrodzy aktorzy udający dziennikarzy. W duchu samokrytyki, ponowna ocena tego incydentu może dać niezmierny wkład zarówno do stosunków arabsko-izraelskich, jak do arabskiej prawości dziennikarskiej. Kto wie, może wszyscy ci zachodni dziennikarze, którzy uważają, że jest to głupawa teoria spiskowa, nauczą się czegoś od swoich arabskich kolegów.  

 

Al Durah Affair 20 Years On

The Augean Stables, 30 września 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaRichard Allen Landes


Amerykański historyk, wykładowca na Boston University, dyrektor bostońskiego Center for Millennial Studies. Autor szeregu książek o średniowieczu i ruchach apokaliptycznych. Obserwator konfliktu na Bliskim Wschodzie (to on ukuł pojęcie „Pallywood” na wyprodukowane ze statystami filmy mające być „dowodami” przeciwko Izraelowi). Jest również autorem dwuczęściowej druzgoczącej analizy  tzw. „Raportu Goldstone’a”.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 799 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk