Prawda

Czwartek, 2 lipca 2020 - 15:53

« Poprzedni Następny »


Problem z „pokojem”


Khaled Abu Toameh 2020-06-15

Wygląda na to, że minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej, Riad Malki popełnił „zbrodnię”. Powiedział, że Palestyńczycy są gotowi do spotkania z Izraelczykami! Dla palestyńskiego kierownictwa Izrael i administracja USA są obecnie głównymi wrogami Palestyńczyków. Nie wolno rozmawiać z żadnym przedstawicielem Izraela ani USA.
Wygląda na to, że minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej, Riad Malki popełnił „zbrodnię”. Powiedział, że Palestyńczycy są gotowi do spotkania z Izraelczykami! Dla palestyńskiego kierownictwa Izrael i administracja USA są obecnie głównymi wrogami Palestyńczyków. Nie wolno rozmawiać z żadnym przedstawicielem Izraela ani USA.

Wygląda na to, że minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej, Riad Malki, popełnił „zbrodnię". Powiedział, że Palestyńczycy są gotowi do spotkania z Izraelczykami! Malki wypowiedział te skandaliczne słowa podczas spotkania w zeszłym tygodniu z zagranicznymi dziennikarzami.


"Palestyńskie kierownictwo ma zaufanie do rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina” - powiedział Malki, nawiązując do możliwości odbycia wideokonferencji między prezydentem AP, Mahmoudem Abbasem i izraelskim premierem, Benjaminem Netanjahu, pod auspicjami rosyjskiego prezydenta. „Palestyńczycy rozważą tę możliwość, jeśli Rosja uzna to za użyteczne”.  


Palestyńskie kierownictwo od 2014 roku bojkotuje rozmowy pokojowe z Izraelem. Od 2017 roku palestyńskie kierownictwo bojkotuje także administrację USA w reakcji na decyzję prezydenta Trumpa uznania, że Jerozolima jest stolicą Izraela.


19 maja Abbas ogłosił swoją decyzję o wycofaniu się ze wszystkich umów i porozumień z Izraelem i USA, włącznie z kooperacją w sprawach bezpieczeństwa. Dla palestyńskiego kierownictwa Izrael i USA są teraz głównymi wrogami Palestyńczyków. Nie wolno rozmawiać z żadnym przedstawicielem Izraela ani USA. Mówienie o spotkaniach z izraelskimi lub amerykańskimi przedstawicielami stało się tabu.


Zatem wypowiedź Malkiego wywołała powszechny gniew wśród Palestyńczyków, z których część potępiła go i wzywała do jego rezygnacji ze stanowiska.


Co istotne, tymi, którzy obecnie potępiają Malkiego, nie są jedynie ekstremistyczne grupy, sprzeciwiające się jakiemukolwiek procesowi pokojowemu z Izraelem, ale także rządzona przez Abbasa frakcja, Fatah. To jest ten sam Fatah, o którym międzynarodowe media systematycznie mówią  jako o „umiarkowanej” frakcji Palestyńczyków.  


Pełna nazwa założonego w 1959 roku Fatahu brzmi: Palestyński Narodowy Ruch Wyzwolenia. W 1967 roku Fatah dołączył do OWP, która podpisała Umowy z Oslo w 1993 roku, pozornie po to, by zakończyć izraelsko-palestyński konflikt dzięki terytorialnym ustępstwom.  


W owym czasie przywódca OWP, Jaser Arafat, wysłał list do izraelskiego premiera, Icchaka Rabina, twierdząc, że OWP jest gotowa uznać prawo Izraela do istnienia, zobowiązać się do znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego i odrzucić wszelkie formy terroryzmu.


Dwadzieścia siedem lat później przywódcy Fatahu ewidentnie wierzą, że prowadzenie negocjacji z Izraelem jest „zbrodnią” i że Palestyńczycy, którzy nadal wierzą w proces pokojowy z Izraelczykami, co najmniej powinni zostać usunięci ze swoich stanowisk.


Odpowiadając na wypowiedź Malkiego, wysoki rangą funkcjonariusz Fatahu, Tawfik Tirawi, wydał ostre ostrzeżenie palestyńskiemu ministrowi spraw zagranicznych i oskarżył go o działania łamiące palestyński „narodowy konsensus”. Zwracając się do Malkiego ten funkcjonariusz Fatahu powiedział:

"Pora, żebyś poszedł do domu i zastanowił się nad sobą. Nie jesteś dłużej w stanie wyrazić z minimalną dyplomacją aspiracji [palestyńskiego] ludu. Od premiera pilnie wymaga się, by cię zastąpił”.

Z powodu tego, kim jest Tirawi i jak wysoką pozycję ma w Fatahu, jego atak na palestyńskiego ministra spraw zagranicznych ma znaczenie. Tirawi, który jest generałem brygady i członkiem Komitetu Centralnego Fatahu, stworzył i dowodził palestyńską Służbę Ogólnego Wywiadu w 1994 roku.  


Jest także istotne, że po ataku Tirawiego na Malkiego żaden przywódca Fatahu nie wystąpił w obronie Malkiego. Milczenie Fatahu można w rzeczywistości uznać za poparcie wezwania Tirawiego do usunięcia palestyńskiego polityka, który wyraził gotowość spotkania z Izraelczykami.


Tymczasem atak Tirawiego na Malkiego został gorąco przyjęty przez kilka grup palestyńskich, które odrzucają prawo Izraela do istnienia, włącznie z finansowanymi przez Iran Hamasem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem (PIJ).


Hamas powiedział, że słowa Malkiego wskazują, że palestyńskie kierownictwo nie jest poważne, kiedy grozi odejściem od wszystkich umów i porozumień z Izraelem. „Te wypowiedzi pokazują, że palestyńskiemu kierownictwu brak woli przeciwstawienia się [izraelskim] planom anektowania Zachodniego Brzegu” – powiedział rzecznik Hamasu Hazem Kassem. „Pokazują również, że kierownictwo palestyńskie nadal stawia na stosunki z okupacyjnym rządem”.  


PIJ powiedział w osobnej wypowiedzi, że oświadczenie Malkiego ”ujawnia rozmiary zamieszania w Autonomii Palestyńskiej”.  Według PIJ, słowa te ujawniają także „sprzeczne stanowiska i działania palestyńskich polityków w sprawie spotkań z wrogiem”.


Należący do OWP Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP) wezwał do usunięcia Malkiego i pociągnięcia go do odpowiedzialności za gotowość do wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem. „LFWP patrzy z powagą na wypowiedź przypisaną Malkiemu, która odzwierciedla trwające trzymanie się Autonomii Palestyńskiej iluzji negocjacji [z Izraelem]” - brzmiała wypowiedź tej grupy. „LFWP uważa te słowa za część trendu, który zwraca się przeciwko palestyńskiemu narodowemu i frakcyjnemu konsensusowi”.  


Inna grupa z OWP, Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny (DFWP) wezwał Malkiego: ”skończ ze swoją polityczną herezją i podporządkuj się decyzjom ciał ustawodawczych [OWP], Rady Narodowej i Centralnej”. Te decyzje mówią o zerwaniu wszystkich stosunków z Izraelem, włącznie z kooperacją w sprawach bezpieczeństwa między palestyńskimi siłami bezpieczeństwa a IDF na Zachodnim Brzegu. DFWP powiedział, że wypowiedź Malkiego „przekazuje niebezpieczne stanowisko i zamiary, które są sprzeczne z ogólnym trendem przyjętym przez Palestyńczyków wobec Izraela”.  


Nie zaskakuje to, że Malkiego z powodu jego gotowości do prowadzenia dialogu z Izraelem,  spotyka także kampania podżegania na rozmaitych platformach mediów społecznościowych.


Ataki na Malkiego nie są niespodzianką, biorąc pod uwagę narastające uczucia antyizraelskie i antyamerykańskie wśród Palestyńczyków.


Ta wrogość jest bezpośrednim rezultatem trwającego podżegania ze strony palestyńskiego kierownictwa i jego płomiennej retoryki przeciwko Izraelowi i USA. Dzień za dniem palestyńscy przywódcy wbijają w umysły swojej ludności, że Izrael odrzuca pokój i popełnia „zbrodnie wojenne” wobec Palestyńczyków.


Ci sami przywódcy twierdzą, że administracja USA i Trump są „stronniczy” na korzyść Izraela i nienawidzą Palestyńczyków. Kiedy w taki sposób radykalizujesz ludzi przeciwko Izraelowi i USA, jak możesz oczekiwać od palestyńskich przywódców nie zawetowania spotkania z Izraelczykami?


W obecnej sytuacji niemożliwe jest mówienie o ponownym podjęciu procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami, jak Malki dowiedział się w bolesny sposób, jeśli choćby słowo o negocjacjach z ust palestyńskiego przywódcy oznacza – co najmniej – śmiertelny cios dla jego kariery.


Ponadto, kiedy Malki jest atakowany także przez „umiarkowanych”, można tylko zapytać, co „nieumiarkowani” mają w zanadrzu dla tego oblężonego ministra spraw zagranicznych – lub dla każdego innego przywódcy, który mógłby ośmielić się na powrót do stołu negocjacyjnego z Izraelem?


Palestinians: The Problem with ’Peace’

Gatestone Institute, 8 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 773 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk