Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 11:46

« Poprzedni Następny »


Polityka jest martwa, zabiła ją sztuka w Nablus


Mel Alexenberg 2014-07-01

Prezydent Peres spotyka się z rodzinami porwanych nastolatków Zdjęcie: COURTESY OF THE PRESIDENT'S RESIDENCE

Prezydent Peres spotyka się z rodzinami porwanych nastolatków Zdjęcie: COURTESY OF THE PRESIDENT'S RESIDENCE1 czerwca w przemówieniu w Knessecie na cześć laureatów Nagrody Wolfa 2014 prezydent Shimon Peres oświadczył, że “polityka jest martwa”. Mówił na tle olbrzymich gobelinów Chagalla do liderów nauki i sztuki, którzy otrzymywali tę prestiżową nagrodę.

 

Uczone przemówienie Peresa wyrażało nadzieję, że pokój nadejdzie, kiedy sąsiedzi Izraela dołączą do tworzenia lepszego życia dla swoich narodów dzięki apolitycznym badaniom naukowym i twórczości artystycznej. Pełniąc wiele ról w rządach Izraela Peres z bliska widział fatalną porażkę wszystkich “procesów pokojowych” i “map drogowych”, od Oslo do Obamy.

Jego przemówienie “polityka jest martwa” potwierdziło następnego dnia połączenie Fatahu z Hamasem, organizacją uznaną za terrorystyczną przez UE, USA, Egipt i liczne inne kraje. Kiedy nowo sformowany rząd w Ramallah pozował do zdjęć, rakiety z Gazy spadały na Izrael. Maska „umiarkowania” Fatahu spadła, ujawniając terrorystów w garniturach. Przez cały czas Fatah nie różnił się od wojowniczego, dżihadystycznego Hamasu, który wzywa do zniszczenia Izraela i wymordowania wszystkich jego Żydów.


Fatah – w języku angielskim – omamił świat, który uwierzył, że chce on pokoju, podczas gdy po arabsku wzywali do unicestwienia Izraela i wysławiali terrorystycznych masowych morderców, nadając ich imiona placom, ulicom i szkołom. W programie dla dzieci nadanym w oficjalnej telewizji Autonomii Palestyńskiej można zobaczyć dziecko z dumą recytujące wiersz, w którym nazywa Żydów “najbardziej nikczemnym pośród stworzeń, barbarzyńskimi małpami i paskudnymi świniami”.

Przynajmniej byli uczciwi, mówiąc po angielsku, że nigdy nie zaakceptują Izraela jako narodowego państwa narodu żydowskiego. Poparło ich dobitne oświadczenie Ligi Arabskiej na szczycie w Kuwejcie w marcu 2014 r.: “Wyrażamy nasze absolutne i kategoryczne odrzucenie uznania Izraela jako państwa żydowskiego.

Hamas zawsze był szczery, wyraźnie pisząc o swoich celach na witrynie internetowej w języku angielskim, żeby wszyscy mogli zobaczyć: “Tak zwane rozwiązania pokojowe i konferencje międzynarodowe stoją w sprzeczności z Islamskim Ruchem Oporu”. Karta Hamasu stanowi, że jedyną drogą jest zniszczenie państwa syjonistycznego przez walkę zbrojną i masowe morderstwa: “Dzień Sądu Ostatecznego nie nadejdzie, aż muzułmanie będą walczyć z Żydami i zabiją ich”.

Zapominając o 11 Września, do prezydenta Baracka Obamy i sekretarza stanu Johna Kerry’ego dołączyli współcześni Chamberlainowie z UE w skandowaniu “pokój w naszych czasach”. Ignorują własne określenie terrorystów i z otwartymi rękoma przyjmują wysiłki wspólnego frontu Fatahu z Hamasem, by wymazać Izrael z mapy. Ci niemający rozeznania Amerykanie i antysemiccy Europejczycy postanowili zignorować fakt, że na czele nowego „technokratycznego rządu” Autonomii Palestyńskiej stanął Rami Hamdallah, wieloletni rektor Uniwersytetu An-Nadżah w Nablus, siedlisku nienawiści do Izraela i Ameryki oraz centrum rekrutacji terrorystów.

Wzywając do pokoju poprzez wspólne prace Arabów i Żydów w dziedzinie nauki i sztuki, prezydent Peres powtórzył słowa widniejące na witrynie internetowej Centrum Pokoju Peresa, które mówią, że sztuka i kreatywność mogą zainspirować nowe podejście i stworzyć nowe metafory, by przekształcić postawy utrwalone w starych wzorach wzajemnej nieufności i uprzedzeń. Jego nadzieje niweczy użycie sztuki przez studentów Hamdallaha do gloryfikacji masowego mordowania Żydów. Zamiast tworzyć sztukę o pokoju stworzyli dzieło sztuki pławiące się w śmierci 15 Izraelczyków, w tym siedmiorga dzieci i kobiety w ciąży oraz okaleczeniu ponad stu innych w sierpniu 2001 r.

Na uniwersytecie Hamdallaha zainstalowano groteskową wystawę sztuki celebrująca rzeź dokonaną przez palestyńskiego zamachowca samobójcę na kobietach, mężczyznach, dzieciach i całych rodzinach jedzących pizzę w centrum Jerozolimy. Grupa studentów wydziału sztuk pięknych uniwersytetu An-Nadżar zbudowała replikę pizzerii Sbarro, miejsca masakry.

Widzowie oglądają realistycznie wyrzeźbione części ciał i kawałki pizzy rozrzucone po miejscu owego performance.

Ubrany w mundur wojskowy i czarną maskę artysta performance wszedł do repliki pizzerii pod znakiem “Koszer Sbarro” i zdetonował symulowaną bombę, a tłum oklaskiwał to. Wchodząc i wychodząc widzowie entuzjastycznie wycierali buty o flagi izraelską i amerykańską, położone jako wycieraczki.

Następnie mogli oglądać manekina ubranego w strój terrorysty obok wielkiego głazu. Nagranie, umieszczone za głazem, wołało po arabsku: „O wierny, za mną jest Żyd, przyjdź i zabij go”. W innym pomieszczeniu dwóch studentów przebranych za zamachowców samobójców, każdy z Koranem w jednej ręce i kałasznikowem w drugiej, recytowali przed kamerą wideo makabryczne testamenty, jakie zamachowcy samobójcy nagrywają zanim dokonają swoich śmiercionośnych zamachów.

Historyk sztuki islamskiej, Elisabeth Siddiqui, pisze w arabskim piśmie “Al-Madrashah Al-Ula”, że sztuka jest zwierciadłem kultury i światopoglądu. Podkreśla, że nie ma wypadku, do którego to powiedzenie stosuje się bardziej bezpośrednio, niż sztuka w świecie islamskim.

 

Jako były profesor sztuki na Columbia University i badacz z MIT Center for Advanced Visual Studies, zgadzam się z Siddiqui.

Wartości Hamdallaha są odzwierciedlone w sztuce jego studentów, którzy chwalą terroryzm i ludobójstwo.  

Innym artystycznym podżeganiem jest logo rady studenckiej uniwersytetu An-Nadżah. W tle jest częściowo zasłonięta zielona mapa Izraela i terytoriów. Czarny karabin M-16 nałożony jest na górną część mapy wraz z czarną flagą przyczepioną do karabiny po lewej stronie. Po prawej stronie czarne litery składają się na napis „Blok muzułmańskiej Palestyny”. Karabin spoczywa na globie, który z kolei spoczywa na Koranie. Otaczając glob i Koran jest czerwony półksiężyc z napisem: „Narodowy Uniwersytet Al-Nadżah”.

 

Zielony jest kolorem islamu; fakt, że zarówno Izrael (i terytoria), jak glob, są zielone oznacza pragnienie zislamizowania ich. Karabin i flaga symbolizują wojowniczość. Koran na którym opiera się glob, uważany jest za podstawę ruchu. Czerwony półksiężyc symbolizuje islam.

Pod strażą Ramiego Hamdallaha rada studentów Al-Nadżah propaguje antysemicką przemoc i rekrutuje studentów palestyńskich do grup terrorystycznych. Rada, niemal w całości opanowana przez frakcje lojalne wobec Hamasu, Islamskiego Dżihadu i Fatahu, gloryfikuje zamachy samobójcze i propaguje dżihad przeciwko Izraelowi. Sam Hamas opisał An-Nadżah jako „cieplarnię męczenników”.

Makabryczna wystawa sztuki An-Nadżah, logo symbolizujące wyeliminowanie Izraela, które ma doprowadzić do podboju całego świata, oraz terrorystyczna działalność rady studentów ujawniają wartości Hamdallaha.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas, który mianował Ramiego Hamdallaha, zapewnił sekretarza stanu Kerry’ego, że jego nowy, technokratyczny rząd jest oddany zasadom nie stosowania przemocy i negocjacjom.

Hamdallah, posiadający tytuł doktora filozofii rektor uniwersytetu, na którym celebruje się masowe morderstwa, jest pasującym wyborem dla Abbasa, który buduje pomniki terrorystom i którego własna praca doktorska zaprzeczała Holocaustowi. Żaden z nich nie jest tylko technokratą.

Peres ma rację. Polityka jest martwa. Zamordowana przez sztukę w Nablus.

 

Politics is dead killed by art in Nablus

Jerusalem Post, 23 czerwca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Mel Alexenberg

Artysta i badacz związków między sztuką, nauką i techniką. Studiował biologię w Nowym Yorku, gdzie uzyskał również doktorat ze studiów międzydyscyplinarnych, dotyczących sztuki, nauki i psychologii.

Wykładał sztukę na Columbia University,  jest członkiem zespołu doradców b. prezydenta Izraela, Szymona Peresa.

 

P.S. Wczoraj znaleziono na Hebronie ciała trzech porwanych przed dwoma tygodniami izraelskich chłoców. Według wstępnych informacji, najprawdopodobniej zostali zamordowali wkrótce po porwaniu. 

Od kilku dni trwały ataki rakietowe na ludność izrelską z Gazy, w nocy z poniedziałku na wtorek lotnictwo izraelskie zatakowało stanowiska rakietowe  Hamasu i Islamskiego Dżihadu. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk