Prawda

Środa, 1 grudnia 2021 - 04:49

« Poprzedni Następny »


Szczur i mangusta: bajka współczesna


Noru Tsalic 2014-07-02

<div>Sprowadzone jako naturalne deratyzatory, mangusty wkrótce okazały się jeszcze jednym szkodnikiem...</div>

Sprowadzone jako naturalne deratyzatory, mangusty wkrótce okazały się jeszcze jednym szkodnikiem...Nie, to nie zdarzyło się “dawno temu w odległej galaktyce”. To zdarzyło się na archipelagu hawajskim; i wszystko zaczęło się pod koniec XIX wieku. W owym czasie karaibscy właściciele plantacji byli zmęczeni nieustanną wojną ze szczurami na polach – gryzoniami, które pożerały ich cenną trzcinę cukrową. W 1872 r. facet o nazwisku W.B. Espaut wpadł na oryginalny pomysł: czemu nie sprowadzić kilku mangust indyjskich – tych bezpretensjonalnych ssaków znanych jako entuzjastyczni łowcy szczurów.

Espaut pojechał do Indii, złapał kilka mangust i sprowadził je na Jamajkę. Dumny ze swojego osiągnięcia napisał nawet artykuł, wychwalający mangustę jako najlepszą rzecz od czasu pokrojonego bochenka chleba. Te mięsożerne ssaki mnożyły się i prosperowały. Zjadały dużo szczurów, ale także, jak wyjaśniał z satysfakcją Espaut:


"węże, jaszczurki, kraby, ropuchy i larwy wielu chrząszczy oraz gąsienice są niszczone”.


Tę gorąca pochwałę dostrzegli hawajscy plantatorzy trzciny cukrowej, których także dręczyła plaga szczurów. Sprowadzenie na Hawaje mangust jako naturalnych deratyzatorów wydawało się takim eleganckim rozwiązaniem. Co prawda w 1883 r. pewien mądry farmer hawajski napisał list do “Planter Monthly”, doradzając ostrożność:


"Można kwestionować, czy mądre będzie wprowadzenie tego zwierzęcia na wyspy. Byłoby ważne dowiedzieć się najpierw więcej o naturze tego stworzenia, bo mogą okazać się złem”.


Kto jednak słucha takich proroctw nieszczęścia? Po co ciężko pracować przy polowaniu i wyłapywaniu szczurów, kiedy można po prostu pozwolić mangustom na rozprawienie się z nimi? „Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem”. Niech żyje sojusz między człowiekiem i mangustą!


...podczas gdy szczury nadal mnożyły się i prosperowały.
...podczas gdy szczury nadal mnożyły się i prosperowały.

Problem – jak się wkrótce okazało – polegał na tym, że mangusty zabijały nie tylko szczury; zabijały ptaki, zjadały jaja, owoce, użyteczne gady, nawet małe jelonki. To prawda, mangusty także polowały na szczury i wiele ich zabijały, ale daleko nie wszystkie. W rzeczywistości gryzonie nadal rozmnażały się – i to samo robiły mangusty. Co gorsza, zarówno szczury, jak mangusty są nosicielami choroby o nazwie leptospiroza, która może być śmiertelna dla człowieka. Krótko mówiąc, zamiast pozbyć się jednego szkodnika, nieszczęśni Hawajczycy mieli teraz dwa. Do dnia dzisiejszego muszą używać trucizny i pułapek – tylko teraz walczą zarówno ze szczurami, jak i z mangustami.


Ponieważ prezydent USA Barack Obama spędził dzieciństwo na Hawajach, można by oczekiwać, że wie o tym historycznym błędzie. A byłoby to pożyteczne, bo z tego wynika ważna lekcja.


W niedawnych dniach gang fanatyków religijnych opanował duże połacie tego, co kiedyś nazywało się Syrią i Irakiem. Uważają się za przedstawicieli Boga na ziemi i mają zamiar wszystkim dostarczyć radości średniowiecznego islamu sunnickiego – bo inaczej wszyscy gorzko pożałują. Krótko mówiąc – są szkodnikami. I to niebezpiecznymi: już zabili niezliczone tysiące ludzi – głównie muzułmanów szyickich i alawitów.


Co więc należy zrobić? USA, Wielka Brytania lub NATO mogliby, oczywiście, interweniować militarnie. Ale wplątanie się w kolejną wojnę w Domu Islamu jest niepopularne wśród społeczeństw zachodnich; i walka z ISIS mogłaby wywołać niezmierne niezadowolenie szejków naftowych, którzy uchodzą za „sojuszników” Zachodu na Bliskim Wschodzie.


Dlatego też przedstawiono pomysł zlecenia problem ISIS Iranowi. W końcu szyicka Republika Islamska jest jedyną rzeczą, której sunniccy fanatycy nienawidzą bardziej od liberalnej demokracji. „Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem”. Lub „zwalczaj ogień ogniem”. Albo jakikolwiek z wielu wyświechtanych banałów, jakich używają politycy, by usprawiedliwić moralnie odrażające czyny.


Sekretarz stanu John Kerry nie tracił czasu i rozpoczął rozmowy w tej sprawie z reżimem mułłów. Zapytany, czy możliwa jest kooperacja militarna, Kerry odpowiedział:


"Nie wykluczyłbym niczego, co byłoby konstruktywne i dostarczyło prawdziwej stabilności".


Stabilności??  A co z moralnością? Co ze zdrowym rozsądkiem? Czy nie jest to ten sam reżim, który wziął amerykańskich dyplomatów jako zakładników – gwałcąc odwieczne reguły zachowania? Czy nie jest to ten sam reżim, który jest winny masowych mordów niewinnych ludzi, zarówno w Iranie jak za granicą?


Ale pomysł walki z zarazą ISIS przez popieranie równie złośliwej zarazy mułłów, jest nie tylko mdląco niemoralny – jest także niewiarygodnie głupi. Tak, „głupi” jest jedynym sposobem określenia tego, kto nieustannie powtarza te same błędy, nigdy nie wyciągając z nich wniosków. Czy nie popełniliśmy już wiele razy dokładnie tego rodzaju błędu??? Czy Zachód nie wspierał pieniędzmi, bronią i wsparciem „moralnym” (zarówno bezpośrednio jak poprzez Arabię Saudyjską) dżihadystów afgańskich przeciwko szkodnikom radzieckim – tylko po to, by „dostać w zamian” talibów i ich „gości” z Al-Kaidy? Czy Zachód nie wspierał bezwzględnego dyktatora Saddama Husajna przeciwko irańskiemu „wspólnemu wrogowi” i czy ta bliskowschodnia wersja Frankensteina nie prześladowała później nasjego narodu i całego regionu?  W rzeczywistości także program nuklearny mułłów – który Zachód teraz rozpaczliwie stara się powstrzymać – narodził się z obaw islamskiego Iranu przed Irakiem, popieranym przez Zachód i uzbrojonym w broń masowego zniszczenia. Co więc, zdaniem panów Obamy i Kerry’ego, ma zdarzyć się tym razem, kiedy wygląda, jakby Zachód miał poprzeć potencjalnie nuklearny Iran w starciu z sannickimi ekstremistami? Gdzie na przykład stanie, ich zdaniem, sunnicki nuklearny Pakistan wobec takiego konfliktu??


To nie jest “realpolitik”; to jest naprawdę, naprawdę zły pomysł. Równie nieprzemyślany jak sprowadzenie mangust, by zwalczały szczury – ale nieskończenie bardziej niszczący. Podobnie jak nieszczęśni farmerzy hawajscy z pewnością wylądujemy z dwoma szkodnikami. Na dodatek uzbrojonymi w broń jądrową!


The rat and mongoose modern fable

Politically-incorrect Politics, 28 czerwca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaNoru Tsalic

Izraelski bloger, obecnie pracuje w Wielkiej Brytanii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 981 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk