Prawda

Czwartek, 6 sierpnia 2020 - 09:19

« Poprzedni Następny »


Palestyńska intifada samochodowa i proces pokojowy Obamy


Khaled Abu Toameh 2014-11-08


Zaczęło się to jako "intifada dzieci" w Jerozolimie, gdzie Palestyńczyków w wieku od ośmiu do osiemnastu lat zachęcano do wyjścia na ulice i rzucania kamieniami i petardami w pojazdy prowadzone przez Izraelczyków i policjantów.

Teraz jednak Palestyńczycy nazywają to “intifadą samochodową” po tym, jak dwóch kierowców palestyńskich umyślnie wjechało w Izraelskich przechodniów w Jerozolimie.


Wielu Palestyńczyków okrzyknęło „intifadę samochodową”, która już kosztowała życie czworga Izraelczyków, w tym 3-miesięcznego niemowlęcia, „naturalną reakcją na zbrodnie izraelskie”.


“Zbrodniami”, o których mówią, są wizyty żydowskich grup i poszczególnych osób na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.


Autonomia Palestyńska [AP], Hamas i Islamski Dżihad wykorzystują te wizyty, by podburzyć Palestyńczyków przeciwko Izraelowi. Ostatnie ataki terrorystyczne w Jerozolimie są bezpośrednim rezultatem tej kampanii podżegania.


Wdowa po Ibrahimie Akkarim, 48-letnim Palestyńczyku, który wjechał samochodem w grupę przechodniów w Jerozolimie 5 listopada, powiedziała, że na jej męża wpłynęły pokazywane w telewizji sceny starć między Palestyńczykami a policją izraelską na Wzgórzu Świątynnym.


Wdowa, po Amirze, powiedziała, że jej mąż przeprowadził ten zamach w odwecie przeciwko izraelskiej “napaści” na meczet Al-Aksa. „Został męczennikiem na rzecz Al-Aksy” – powiedziała.


Zdjęcia kamery bezpieczeństwa z \
Zdjęcia kamery bezpieczeństwa z "Szimon Hatzadik", przystanku tramwajowego w Jerozolimie, pokazują cztery ofiary leżące na torach, zaś terrorysta, członek Hamasu Ibrahim Akkari, ucieka w białej furgonetce, 5 listopada 2014 r. Dwie osoby zostały zabite, a 13 innych jest rannych w tym ataku.

Niedawne wypowiedzi prezydenta AP, Mahmouda Abbasa, także mogły przekonać Akkariego, by wyszedł i wjechał samochodem w grupę Izraelczyków. Dwa tygodnie przed tym zamachem Abbas wezwał Palestyńczyków, by “użyli wszystkich środków” do obrony meczetu Al-Aksa.


"Nie wystarczy mówić, że osadnicy przyszli (na Wzgórze Świątynne), ale trzeba wszelkimi środkami nie dopuszczać ich do wejścia na ten teren. To jest nasza Al-Aksa i oni nie mają żadnego prawa wchodzenia tam i bezczeszczenia go” – powiedział Abbas działaczom Fatahu podczas spotkania w jego biurze w Ramallah.


Jakby tego nie było dość, Abbas pośrednio zachęcał Palestyńczyków do przemocy wobec Izraelczyków przez wychwalanie Palestyńczyka, który postrzelił i poważnie zranił rabina Jehudę Glicka w Jerozolimie 29 października.


Specjalna jednostka policji izraelskiej znalazła go kilka godzin później i zabiła podczas wymiany ognia.  


W liście do rodziny tego niedoszłego zabójcy, Mutaza Hidżaziiego, Abbas napisał: "Z gniewem przyjęliśmy wiadomość o zbrodni brutalnego zabójstwa popełnionej przez terrorystów z izraelskiej armii okupacyjnej przeciwko waszemu synowi, który pójdzie do nieba jako męczennik broniący praw naszego ludu i jego miejsc świętych”.  


Ten list kondolencyjny jest sprzeczny z obietnicą, jaką Abbas złożył sekretarzowi stanu USA, Kerry’emu, że będzie działał na rzecz uspokojenia sytuacji i powstrzyma się od płomiennej retoryki, która prowadzi do dalszej przemocy i rozlewu krwi.


Jeszcze bardziej niepokojące jest szerokie poparcie dla niedawnych zamachów terrorystycznych w Jerozolimie wśród Palestyńczyków.


To poparcie widać głównie w mediach społecznościowych, gdzie aktywiści palestyńscy rozpoczęli kampanię wychwalającą sprawców zamachów samochodowych i zachęcającą innych, by poszli w ich ślady.  


Najpopularniejsza kampania zatytułowana jest Daes, co znaczy ”przejechać” po arabsku.  Daes jest także aluzją do Daesh, arabskiego akronimu ISIS. Kampanie on line przedstawiają rysunki, które zachęcają Palestyńczyków do użycia swoich pojazdów i zabijania Izraelczyków.


Jeden z rysunków przedstawia dziecko z hamasowską przepaska na czole, prowadzące samochód. Podpis brzmi: „O, Palestyńczyku, jedź, jedź naprzód!”


Aktywiści opublikowali wiele innych rysunków o podobnej tematyce jako część kampanii zachęcania Palestyńczyków do przypuszczenia ataków terrorystycznych na Izrael.


Jeden z wielu rysunków opublikowanych przez palestyńskich aktywistów i ich zwolenników w kampanii  Daes [\
Jeden z wielu rysunków opublikowanych przez palestyńskich aktywistów i ich zwolenników w kampanii  Daes ["przejedź"], mającej na celu zachęcenie Palestyńczyków do atakowania samochodami Izraelczyków i zabijania ich w ten sposób.

Antyizraelska kampania i podżeganie przez Abbasa, Hamas, Islamski Dżihad i inne grupy palestyńskie, zbiegają się w czasie z ponowionymi wysiłkami Kerry’ego rozpoczęcia na nowo rozmów pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami, które utknęły w martwym punkcie.


Na początku tego tygodnia Kerry spotkał się w Waszyngtonie z delegacją palestyńską pod przewodnictwem głównego negocjatora OWP, Saeba Erekata, by omówić sposoby ponownego podjęcia rozmów pokojowych.


Wydaje się jednak, że Kerry i administracja Obamy żyją na innej planecie. Podczas gdy próbują znaleźć sposób na ściągnięcie Palestyńczyków z powrotem do stołu negocjacyjnego, przywódcy i organizacje palestyńskie zajęci są podżeganiem ludności przeciwko Izraelowi.


Co gorsza, aktywiści palestyńscy zajęci są organizowaniem kampanii on line, wzywających i zachęcających Palestyńczyków do przypuszczania ataków terrorystycznych na Izraelczyków. Trudno zrozumieć, jak Abbas może wrócić do stołu negocjacyjnego, kiedy tak wielu Palestyńczyków  - na jego rozkaz – zastanawia się, jak zabić więcej Izraelczyków.


Byłoby dobrze, gdyby administracja Obamy zrozumiała, że jest marnowaniem czasu mówienie o jakimkolwiek procesie pokojowym, kiedy przywódcy i aktywiści palestyńscy otwarcie gloryfikują tych, którzy użyli swoich pojazdów do zabicia Izraelczyków.


Administracja Obamy mówi o ożywieniu procesu pokojowego, podczas gdy Abbas mówi swoim ludziom, że Żydzi “bezczeszczą” miejsca święte w Jerozolimie samą swoją obecnością i wychwala zabójcę jako “bohatera” i “męczennika”.


Nie wystarczy, by Kerry słuchał tego, co Abbas lub Erekat mówią mu po angielsku. Zamiast tego Kerry i Obama muszą zacząć również słuchać, co przywódcy i aktywiści palestyńscy mówią swoim ludziom po arabsku.


Ponadto Obamie i Kerry’emu przydałoby się także wejście do Internetu i obejrzenie najnowszych kampanii palestyńskich, które zachęcają i oklaskują zamachy terrorystyczne na Izraelczyków. Może wtedy zrozumieją, że jak długo trwa takie podżeganie, nie ma żadnej szansy na sukces jakiegokolwiek procesu pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami.  


Car Intifada

Gatestone Institute, 7 listopada 2014
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 785 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk