Prawda

Sobota, 28 maja 2016 - 01:58

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Palestyńczycy i Holocaust


Petra Marquardt-Bigman 2014-04-28


W ostatnich tygodniach kilka doniesień naświetliło jadowite reakcje na wizytę grupy studentów palestyńskich w Auschwitz pod koniec marca. Ta kontrowersyjna wizyta – podobno pierwsza w swoim rodzaju – została zorganizowana w ramach wspólnego programu o Pojednaniu i Rozwiązaniu Konfliktu uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie w Niemczech i uniwersytetu Ben Guriona na Negewie i kierował nią profesor uniwersytetu Al-Kuds Mohammed S. Dajani.

Doniesienia medialne z tej wizyty nie pozostawiają wątpliwości, że profesor Dajani zareagował na obelgi i groźby wobec siebie z godną podziwu odwagą i prawością; jest także jasne, że stanowił inspirację dla studentów, którzy uczestniczyli w tej wyprawie. Ponadto organizatorzy tego programu w sposób oczywisty mieli najlepsze możliwe intencje. Niemniej jest chyba godne ubolewania, że nikt nie uczynił wysiłku, by wykorzystać tę okazję do przekazania studentom palestyńskim lekcji historii o kolaboracji Hadż Amina al-Husseiniegoz nazistami. Jak powiedział potem jeden ze studentów palestyńskich, którzy odwiedzili Auschwitz: „Jest dziwną rzeczą dla Palestyńczyka pojechanie do nazistowskiego obozu śmierci. Ale zalecałbym taką wyprawę”.


Jest oczywiste, że ten student był całkowicie nieświadomy tego, że kiedy Palestyńczycy odwiedzają nazistowski obóz śmierci, nie bardzo mogą czuć się jak całkowicie bezstronni obserwatorzy, dla których ta wyprawa jest nieco „dziwna”. Wręcz przeciwnie, kiedy Palestyńczycy odwiedzają nazistowski obóz śmierci, idą śladami człowieka, o którym mówi się czasami jako o “muftim Hitlera” i mają okazję zrozumienia, co ten palestyński sojusznik nazistów widział i co planował dla Bliskiego Wschodu po zwycięstwie nazistów, na które miał nadzieję.W opublikowanej niedawno książce Nazis, Islamists, and the Making of the Modern Middle East Barry Rubin i Wolfgang Schwanitz piszą, że albo sam al-Husseini, albo jeden z jego bliskich współpracowników i krewny, odwiedził w czerwcu 1942 r. Sachsenhausen razem z trzema innymi funkcjonariuszami arabskimi (s. 2); istnieją także wiarygodne informacje, że w rok później “Eichmann osobiście zabrał al-Husseiniego na wizytę w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Majdanek”. (s. 164)


Rubin i Schwanitz przedstawiają także dokumenty, że w tym czasie al-Husseini wiele podróżował po okupowanej przez Niemcy Polsce i na początku lipca 1943 r. był gościem Himmlera w ukraińskim mieście Żytomir. Jak al-Husseini napisał później we własnych pamiętnikach, Himmler powiedział mu przy tej okazji. że naziści już „zlikwidowali około trzech milionów Żydów”. (s. 188)


Zrzut z ekranu pokazujący zdjęcie ze spotkania Hadż Amina al-Husseiniego<br /> z przywódcą SS Heinrichem Himmlerem,<br /> z dedykacją:<br /> \
Zrzut z ekranu pokazujący zdjęcie ze spotkania Hadż Amina al-Husseiniego
z przywódcą SS Heinrichem Himmlerem,
z dedykacją:
"Jego Ekscelencji Wielkiemu Muftiemu na pamiątkę; 4 VII: 1943; H.Himmler".


Była to najwyraźniej dobra wiadomość dla al-Husseiniego. Podczas gdy nazistom początkowo wystarczało rozwiązanie ich „problemu żydowskiego” przez wygnanie Żydów z Niemiec i z terenów okupowanych przez Niemcy, Rubin i Schwanitz twierdzą, że znaczenie, jakie przypisywali sojuszowi z palestyńskim muftim, było jednym z czynników, które doprowadziły do przyjęcia „ostatecznego rozwiązania”. Ponieważ al-Husseini chciał, by ziemie arabskie, którymi zamierzał rządzić, były równie judenrein, jak nazistowskie Niemcy i Europa, naziści uznali to za jeden więcej powód do wniosku, że w ich interesie leży systematyczne zabijanie Żydów.


Według Rubina i Schwanitza nie było całkowitym przypadkiem to, że wkrótce “po spotkaniu z wielkim muftim Hitler nakazał rozesłanie zaproszeń na konferencję, która miała odbyć się w willi przy jeziorze Wannsee. Celem tego spotkania było wszechstronne zaplanowanie eksterminacji wszystkich Żydów Europy”. (s. 8) Al-Husseini był także “pierwszym nie-Niemcem poinformowanym o tym planie, jeszcze zanim został on formalnie przedstawiony na konferencji. Zadanie to powierzono samemu Adolfowi Eichmannowi. Eichmann informował al-Husseiniego w pokoju map w kwaterze głównej SS, posługując się prezentacją przygotowaną na konferencję. Jak wspominał adiutant Eichmanna, wielkiemu muftiemu bardzo to zaimponowało, był pod takim wrażeniem tego projektu ludobójstwa, że poprosił Eichmanna o wysłanie eksperta […] do Jerozolimy, by był jego osobistym doradcą przy zakładaniu obozów śmierci i komór gazowych, kiedy już Niemcy wygrają wojnę, a on będzie przy władzy”. (s. 8-9) 


Naziści wierzyli, że – w odróżnieniu od niektórych innych przywódców arabskich, którzy okazali zainteresowanie współpracą z nimi – mufti cieszył się ponad narodowym uznaniem i wpływami z powodu swojej pozycji przywódcy religijnego. Wynikający z tego szacunek nazistów dla al-Husseiniego nie tylko znajdował wyraz w jego dostępie do najwyższych eszelonów kierownictwa nazistowskiego – włącznie z długą audiencją u Hitlera – ale także w wystawnym zakwaterowaniu i przekazywanych pieniądzach:


“W listopadzie 1941 r. al-Husseini przybył do Berlina, a przywitanie go pokazywało, że Niemcy widzą go jako przyszłego przywódcę Arabów i muzułmanów […] Umieszczono go w luksusowym Zamku Bellevue, kiedyś domu niemieckiego następcy tronu, a dzisiaj oficjalnej rezydencji niemieckiego prezydenta. Al-Husseini otrzymywał na swoje potrzeby osobiste i polityczne sumę równoważną dzisiaj około dwunastu milionom dolarów rocznie. Fundusze na to uzyskiwano ze sprzedaży złota zabranego Żydom zesłanym do obozów koncentracyjnych. Idąc tym wzorem al-Husseini na swoje biuro poprosił i otrzymał przejęty apartament żydowski. Jego personel był zakwaterowany w sześciu innych domach przydzielonych przez Niemców. Ponadto al-Husseini otrzymał apartament w wytwornym hotelu berlińskim Hotel Adlon, a na wakacje luksusowe zakwaterowanie w Hotel Zittau i Zamku Oybin w Saksonii”. (s.5)


Zupełnie nie jest więc “dziwną rzeczą dla Palestyńczyka pojechanie do nazistowskiego obozu śmierci” – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że al-Husseini pozostaje czczonym przywódcą palestyńskim. W ostatnich latach prezydent palestyński Mahmoud Abbas wielokrotnie składał hołd al-Husseiniemu, co niewątpliwie rzuca cień na dzisiejszą wiadomość, że po raz pierwszy Abbas wydał specjalne oświadczenie z okazji izraelskiego Dnia Pamięci Holocaustu i Bohaterstwa [1], opisując Holocaust jako “najbardziej ohydną zbrodnię przeciwko ludzkości, jaka zdarzyła się w nowoczesnej erze”.


Tego oświadczenia nie powinno się lekceważyć, ponieważ niewątpliwie wywoła wściekłe reakcje tych wszystkich, którzy twierdzą, że palestyńska „nakba” była porównywalną tragedią. Niemniej ci, którzy pędzą teraz, by chwalić Abbasa za to oświadczenie, powinni zatrzymać się na chwilę i rozważyć, jak wiele więcej można by osiągnąć dla perspektyw prawdziwego pojednania i pokoju, gdyby Palestyńczycy i inni Arabowie byli wreszcie skłonni do skonfrontowania własnych powiązań historycznych z erą nazistowską. Jak słusznie piszą Rubin i Schwanitz: „Reżimy, które później rządziły Irakiem przez czterdzieści lat, Syrią przez pięćdziesiąt lat i Egiptem przez sześćdziesiąt lat, wszystkie zostały ustanowione przez grupy i przywódców, którzy byli sympatykami nazizmu”. (s. 4) Biorąc pod uwagę ponowne pojawienie się islamizmu, jest nie mniej ważne, by zrozumieć, że ta „ideologia nosi piętno al-Husseiniego i innych kolaborantów nazizmu z czasów wojny, szczególnie zaś Bractwo Muzułmańskie”.


[1] Izraelski Dzień Pamięci Holocaustu i Bohaterstwa łączy pamięć o Zagładzie i o Powstaniu w Getcie Warszawskim, przypada na dzień 27 miesiąca Nisan (w tym roku jest to 28 kwietnia.)

 

The Palestinians and the holocaust

The Warped Mirror, 27 kwietnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPetra Marquardt-Bigman

Mieszka w Izraelu, wychowała się w Niemczech, pochodzi z rodziny niemieckich uchodźców z terenów dzisiejszej Polski, studiowała w USA, gdzie obroniła pracę doktorską o amerykańskim wywiadzie w nazistowskich Niemczech, prowadzi blog "The Warped Mirror".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 417 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czy Rada Praw Człowieka ONZ stała się potworem Frankensteina?   Neuer   2016-05-27
Wizyta w starych i nowych piekłach Europy dostarcza przypomnienia o ważności Izraela   Dershowitz   2016-05-26
Jezus – Palestyńczyk i świat w rękach Chazarów   Koraszewski   2016-05-24
Antysemityzm Iranu   Rafizadeh   2016-05-22
Alchemia narodowości palestyńskiej   Sherman   2016-05-21
Jazydzka dziewczyna opowiada o piekle gwałtów ISIS   Ibrahim   2016-05-20
Turcja? W UE?   Bulut   2016-05-16
Prawdziwa pretensja Arabów do Żydów   Maroun   2016-05-14
Iran planuje sprawowanie kontroli nad państwem palestyńskim   Toameh   2016-05-13
Endemiczna nienawiść do Żydów     2016-05-12
Pozorowana wojna Turcji z dżihadystami   Bekdil   2016-05-11
Leżące u podstaw przyczyny i zasłony dymne   Sherman   2016-05-09
Postęp nie wyklucza horroru   Yemini   2016-05-08
Używanie Gandhiego do uświęcenia terroryzmu   Uniyal   2016-05-07
Pokój zaczyna się od  przeciwstawienia się nienawiści   Maroun   2016-05-06
Kolejny powrót brunatnej fali   Koraszewski   2016-04-28
Holocaust, lewica i powrót nienawiści   Palmer   2016-04-28
Nie umiemy uczyć się na błędach   Imani   2016-04-27
Jak przeżyć na Bliskim Wschodzie   Kedar   2016-04-27
Pośrodku wojny syryjskiej Iran zbroi Hezbollah do śmiertelnego konfliktu z Izraelem   Uniyal   2016-04-26
Żydzi, którzy bezczeszczą pamięć Holocaustu, by przypodobać się antysemitom   Maroun   2016-04-25
Dajr Jasin: kolejny obraz wart tysiąca kłamstw   Marquardt-Bigman   2016-04-24
 Palestyńskie podżeganie rodzi terroryzm    Uniyal   2016-04-21
Dlaczego Palestyńczycy wzywają do obalenia Abbasa   Toameh   2016-04-18
Jak rozległa jest "szara strefa" ISIS w Europie?   Meotti   2016-04-15
96 lat terroru arabskiego wobec Żydów   Roth   2016-04-13
BDS: pomaganie Palestyńczykom czy promowanie nienawiści?   Goel   2016-04-11
USA w Wielkanoc: Kiedy chrześcijanie są masakrowani, odwróć wzrok   Ibrahim   2016-04-06
"Dyktator" Egiptu, "Demokrata" Turcji   Bekdil   2016-04-04
Jak podatnicy amerykańscy sfinansowali zamordowanie weterana wojny w Iraku   Greenfield   2016-03-27
Europa musi skonfrontować swoją rzeczywistość   Yemini   2016-03-26
Nowy wspaniały świat bez antysemitów   Koraszewski   2016-03-25
Przestańmy wreszcie ściskać terrorystów   Raza   2016-03-24
“Intelektualiści” przemysłu pastwienia się nad Izraelem   Meotti   2016-03-21
Iran: “Izrael powinien być starty z powierzchni Ziemi”     2016-03-20
Zrywając boki ze śmiechu   Toameh   2016-03-19
Według ONZ  ISIS i Izrael są takie same   Meotti   2016-03-18
Iran, równocześnie z wspieraniem ludobójstwa w Syrii, wzywa do “jedności muzułmańskiej” w walce z Izraelem   Uniyal   2016-03-16
Osłanianie faszyzmu tarczą wolności słowa   Frantzman   2016-03-10
Francja: krytykuj islam i żyj pod ochroną policyjną   Meotti   2016-03-08
Zachód finansuje tortury w Autonomii Palestyńskiej   Toameh   2016-03-07
Nie definiuj dla mnie antysemityzmu!   Goldberg   2016-03-04
Czego spodziewać się w Iranie   Singh   2016-03-03
Palestyńczycy: Kerry i gra w zaciemnianie   Toameh   2016-03-01
‘Mein Kampf’ jako projekt edukacyjny   Koraszewski   2016-02-29
Potęga Iranu rzuca USA na kolana     2016-02-29
Od Hitlera do Erdogana: Bierność liberałów w obliczu kolejnego rosnącego imperium faszystowskiego   Ahmed   2016-02-25
Wesołych urodzin, Republiko Islamska   Blum   2016-02-23
Pamiętają barbarzyńców, zapominają o ofiarach   Roth   2016-02-21
Zorganizowana pro-palestyńska schizofrenia pozarządowa   Collier   2016-02-19
Iran zbudował wielki potencjał     2016-02-16
Hamas: "Handlarze wojną", którzy dążą do zniszczenia Izraela   Toameh   2016-02-14
From Gaza with Love   Koraszewski   2016-02-12
Turcja: Śmierć wolności słowa   Bekdil   2016-02-10
Palestyńskie działania na rzecz "pokoju"   Milliere   2016-02-08
Szanowny Panie Sekretarzu generalny Ban Ki-moon,   Neuer   2016-02-07
Zrozumieć krzywą kalifatu   Greenfield   2016-02-05
List do University of Kent – antysemityzm na kampusie     2016-02-03
Upamiętnianie martwych i nienawiść żywych   Bergman   2016-02-01
Głodzenie cywilów pod nadzorem ONZ     2016-01-31
OWP nie można naprawić     2016-01-30
Holocaust rozpoczął się od słów, nie od masowego zabijania   i Sara Bloomfield   2016-01-29
Stowarzyszenie Dzieci Eichmanna   Koraszewski   2016-01-28
Zwolennicy ISIS planują przejęcie Strefy Gazy   Toameh   2016-01-22
Lekcje, których wszyscy możemy się nauczyć   Tawil   2016-01-20
Tureccy dziennikarze o tureckich związkach z ISIS     2016-01-19
Wyłania się lewica popierająca Hamas   Herf   2016-01-18
Kiedy prawa człowieka nie są już ważne dla organizacji pozarządowych   Collier   2016-01-16
Oddal obraz   Bellerose   2016-01-13
Przywódcy palestyńscy zapowiadają kolejny rok przemocy   Toameh   2016-01-11
Palestyńscy dziennikarze przeciw robieniu z dzieci morderców     2016-01-09
Rzeczywiste zagrożenie dla chrześcijan palestyńskich: radykalny islam   Tawil   2016-01-08
Dlaczego Palestyńczycy kochają morderców dzieci   Tawil   2016-01-04
Arabowie żyjący na Zachodzie nie walczą z arabskim antysemityzmem – to jest niemoralne i nie ma na to żadnego usprawiedliwienia   Maroun   2015-12-29
ISIS sprzedaje jazydzkie kobiety i dzieci w Turcji   Bulut   2015-12-28
ISIS kieruje wzrok na Wschód     2015-12-27
List obywatela szwedzkiego do Margot Wallström      2015-12-26
ISIS w Libii i innych afrykańskich krajach   Koraszewski   2015-12-25
Czy ideologia ISIS zaatakowała już polskie umysły?   Koraszewski   2015-12-23
Przywilej terrorysty   Frantzman   2015-12-18
Okupowani z wyboru: dlaczego nie popieram sprawy palestyńskiej     2015-12-17
Palestyńczycy: Prawdziwy cel intifady   Tawil   2015-12-15
Pora nazwać ekstremizm islamski po imieniu     2015-12-13
Umiarkowani muzułmanie i test prawdy   Koraszewski   2015-12-12
Od Stanford do Milgrama do BDSwszyscy wiemy, jak to działa     2015-12-10
Ekstremistyczny islam jest jak nazizm     2015-12-09
Liczącej 5 tysięcy lat kulturrze asyryjskej grozi ostateczne zniszczenie   Bulut   2015-12-07
ISIS jest tylko jedną częścią globalnej rewolty dżihadystycznej   Nawaz   2015-12-06
Turcja: niewłaściwy partner do walki z terrorem   Bekdil   2015-12-05
Uchodźcy żydowscy nigdy nie byli tak popularni jak obecnie   Marquardt-Bigman   2015-12-01
Turcja zabija w Kurdystanie, świat milczy   Bulut   2015-11-30
Bankructwo i błoto   Tawil   2015-11-29
Po co nam fakty, kiedy mamy Izrael?     2015-11-28
Iran: Dwójkę poetów czeka 99 batów i więzienie   Taheri   2015-11-25
Kiedy Obama i Zachód zaczną słyszeć, co mówi Hamas?   Toameh   2015-11-24
Nowy rasizm Wielkiej Brytanii   Murray   2015-11-23
Nie kupuj u Żyda, dobij Palestyńczyka   Koraszewski   2015-11-22
Dlaczego poszedłem na wojnę z ISIS   Gallagher   2015-11-21
Czy Zachód zastosuje izraelskie strategie antyterrorystyczne?    Horovitz   2015-11-20
Cały świat muzułmański potępia ...   Koraszewski   2015-11-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Niedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.Moc Chrystusa zmusza cię


Technika, konsumeryzm i papież


W obronie pesymizmuTracąc moją religię?Ewolucja pomogła im...Konstytucyjni demokraciPAP ma Alę, Ala ma Hamas


HomeopatiaWięcej żywnościKiedy słowa zabijają?Uprawy GMOZderzenie barbariiAteizm wśród czarnychTurcja, kraj NATONaturalnoSc zyciaPodpala West BankHow do we get to nowUo, zaklinacz deszczu


Abraham aresztowanyMarsz lunatyków do ArmagedonuChcesz zmniejszyć zanieczyszczenie walcz z biedąGry zespołowe plemników
 


Pozostale wiadomosci
 


Osa zatyka