Prawda

Środa, 28 wrzesnia 2022 - 20:23

« Poprzedni Następny »


Obywatele właściwie poinformowani


Andrzej Koraszewski 2022-03-16

Dmitry Popov (Zdjęcie: Pikabu.ru)
Dmitry Popov (Zdjęcie: Pikabu.ru)

Dlaczego Siergiej Ławrow nie obawiał się wybuchu homeryckiego śmiechu, kiedy na konferencji prasowej z zachodnimi dziennikarzami oznajmił, że Rosja nie napadła na Ukrainę, dodając jeszcze zabawniejsze stwierdzenie, że Rosja nigdy na nikogo nie napadła? Ławrow zna swój fach. Być może należałoby zastanowić się, dlaczego tłum zebranych dziennikarzy nie pokładał się na te wspaniałe słowa przez 90 sekund ze śmiechu, dlaczego dziennikarze ograniczyli się do dyskretnych kpiących półuśmiechów, żeby natychmiast napisać o szczycie bezczelnego kłamstwa w żywe oczy? Inni nie mają takiego profesjonalizmu jak Ławrow ani nie są tak opanowani jak obecni na tej konferencji dziennikarze.

Ławrow mówił do Zachodu i Zachód słuchał jego słów. Właściwie do Zachodu mówił również rzecznik prasowy Kremla, Dimitrij Pieskow, który dementował doniesienia jakoby Rosja prosiła Chiny o broń, zapewniał, że Rosja ma swojej pod dostatkiem, że operacja przebiega zgodnie z planem i zostanie ukończona w terminie.  


Sami Rosjanie są w coraz większym stopniu skazani na kołchoźnik, czyli na państwową telewizję, państwowe radio i państwową prasę. Po zablokowaniu niezależnych mediów i mediów społecznościowych poszukujący innych informacji są skazani na bi, bi, si – czyli baba babie skazała. Prawie, bo nadal działa Telegram (na który ja akurat patrzyłem i patrzę podejrzliwie, ponieważ służył i służy jako narzędzie komunikacji między islamskimi terrorystami), teraz jednak daje w Rosji szansę ucieczki przed tyranią Rozkomnadzoru (instytucji zajmującej się kontrolą mediów). 


To jednak jest coś dla tych, którzy są internetowo sprawni i zadają sobie trud poszukiwania informacji prawdziwych lub nieprawdziwych, ale zawsze zaszyfrowanych. Dla wielu mieszkańców Rosji (podobnie jak dla wielu mieszkańców Polski) kołchoźnik (czyli media państwowe, wzmacniane lub korygowane tylko przez opinie krewnych i sąsiadów) jest całkowicie zadawalającym źródłem informacji.


Co tam serwują? Zatrzymajmy się przy jednym artykule w „Moskiewskim Komsomolcu”. Buszujący tam „publicysta” Dymitrij Popow zapewniał czytelników 8 marca:

W ciągu tygodnia sprawy z Ukrainą w zasadzie stały się jasne; demilitaryzacja i denazyfikacja postępują spójnie, niespiesznie i nieodparcie. Cele te zostaną zrealizowane. W tej chwili druga strona jest gdzieś pomiędzy negocjacjami a akceptacją. O wiele większe znaczenie ma to, jak potoczy się dewesternizacja Rosji. Przecież teraz żyjemy w momencie, w którym istnieje potencjał ery odrodzenia i rosyjskiego renesansu.

Przez lata czytałem w publicystyce arabskiej o marzeniu, żeby zablokować demoralizujące wpływy Zachodu i zachować dziedzictwo czystego islamu. Ten głos był oczywiście silniejszy w meczetach, ale był również silny w mediach głównego nurtu. Liberalne media arabskie zwracają się do niszowej publiczności, oddają się marzeniom o oświeconych władcach absolutnych, którzy założą kaganiec duchownym i zaczną stopniowo wprowadzać kraj na drogę prowadzącą do demokracji. Ich publicyści o ekonomii na ogół nie mają pojęcia, wierzą, że rozłożony na etapy cud dokona się za pośrednictwem systemów oświatowych. Ich nadzieje mają czasem jakieś oparcie w rzeczywistości. Prezydent Egiptu Sisi, apeluje o zmianę religijnego dyskursu, następca tronu w Arabii Saudyjskiej zezwala kobietom na prowadzenie samochodów, a nawet krytykuje wahabizm, w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich zagraniczny dziennikarz ma wrażenie, że Emiraty to właściwie część Zachodu. „Wszyscy” mówią po angielsku, sympatyczni, normalni ludzie, nawet jeśli mężczyźni chodzą w białych sukniach, a kobiety mają chusty na głowach.  


W Rosji spór między słowianofilami i okcydentalistami był silnym nurtem w XIX wieku i  wydawał się interesować już tylko historyków idei. „Moskiewski Komsomolec” informuje, że ten spór przetrwał i wraca z mocą wiary i patriotyzmu.


Wracając na chwilę do Ukrainy Dymitrij Popow pisze:

Jeśli chodzi o aspekty czysto militarne, warto zwrócić uwagę na całkowitą przewagę Rosji w powietrzu (obrona przeciwlotnicza Ukrainy przestała istnieć, jej lotnictwo zostało skutecznie zniszczone), maleją ich zapasy paliwa, jest ogromny postęp w Republice Donieckiej i Ługańskiej, gdzie zneutralizowano najbardziej fanatyczne jednostki ukraińskie.  


Te aspekty militarne wpłynęły już na retorykę Zełeńskiego, który po pierwsze ostudził swój zapał do NATO, (w końcu zdał sobie sprawę, że zachodni partnerzy są gotowi walczyć [z Rosją] tylko ukraińskimi rękami), a po drugie, komentując uznanie, że Krym należy do Rosji i sprawę niepodległości Doniecka i Ługańska, stwierdził, że „możemy o tym dyskutować i znaleźć kompromis na temat tego, jak ludzie będą tam żyć”.

Dla Popowa najważniejsze jest jednak to, jak wojna z Ukrainą zmienia Rosję. „Publicysta” gadzinówki pisze, że ci, którzy spędzili większość swojego życia na Zachodzie, teraz masowo uciekają z Rosji, to ludzie, o których pisze, że „dyskretnie podkopywali kraj, przez niszczenie jego kultury”.      

Wreszcie pszenica jest oddzielana od plew, kraj nie może przegrać w wojnie ideologicznej, „rdza” zżerająca Rosę musi zostać całkowicie wyczyszczona. Nie możemy pozwolić, aby pojawiła się od nowa. Słowa rosyjskiego poety ze Srebrnego Wieku, Georgija Iwanowa, są dziś jak najbardziej aktualne: "Jestem za wojną, za interwencją, jestem za carem, nawet jeśli on nie żyje. Do głębi gardzę rosyjską inteligencją".

Popow pisze dalej, że „inteligencja rosyjska" jest po prostu bardzo głośna, ale uznaje za „inteligencję" tylko swoich rusofobów. „Sprawia to wrażenie, że ‘najlepsi ludzie’, ‘elita’ potępiają kraj”.


To brzmi więcej niż tylko znajomo. Dalej widzimy klasyczny manewr, autor omawianego artykułu łączy oligarchów i ludzi kultury, i pisze, że „prawdziwa rosyjska elita kształtuje się teraz na ukraińskich polach bitew”.  


No i oczywiście Popow obiecuje ożywienie w gospodarce, bo wielcy gracze żywili się na promowaniu zagranicznych firm i wypychaniu rodzimych przedsiębiorstw.   


Zdumiewające jak podobne do siebie są tego rodzaju pieśni rosyjskich słowianofilów i obrońców  świętych narodowych wartości pod innymi szerokościami geograficznymi. Nic co ludzkie nie jest im bliskie. Popow i inni pilnują, żeby obywatele byli zawsze właściwie poinformowani. Czy jest jednak ktoś, kto jest gotów kupić, tę papkę? Obawiam się, że jest wielu, chociaż podobno szybko się wykruszają. Czas pokaże jak szybko.


h/t MEMRI


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk