Prawda

Środa, 6 grudnia 2023 - 01:27

« Poprzedni Następny »


Obywatele właściwie poinformowani


Andrzej Koraszewski 2022-03-16

Dmitry Popov (Zdjęcie: Pikabu.ru)
Dmitry Popov (Zdjęcie: Pikabu.ru)

Dlaczego Siergiej Ławrow nie obawiał się wybuchu homeryckiego śmiechu, kiedy na konferencji prasowej z zachodnimi dziennikarzami oznajmił, że Rosja nie napadła na Ukrainę, dodając jeszcze zabawniejsze stwierdzenie, że Rosja nigdy na nikogo nie napadła? Ławrow zna swój fach. Być może należałoby zastanowić się, dlaczego tłum zebranych dziennikarzy nie pokładał się na te wspaniałe słowa przez 90 sekund ze śmiechu, dlaczego dziennikarze ograniczyli się do dyskretnych kpiących półuśmiechów, żeby natychmiast napisać o szczycie bezczelnego kłamstwa w żywe oczy? Inni nie mają takiego profesjonalizmu jak Ławrow ani nie są tak opanowani jak obecni na tej konferencji dziennikarze.

Ławrow mówił do Zachodu i Zachód słuchał jego słów. Właściwie do Zachodu mówił również rzecznik prasowy Kremla, Dimitrij Pieskow, który dementował doniesienia jakoby Rosja prosiła Chiny o broń, zapewniał, że Rosja ma swojej pod dostatkiem, że operacja przebiega zgodnie z planem i zostanie ukończona w terminie.  


Sami Rosjanie są w coraz większym stopniu skazani na kołchoźnik, czyli na państwową telewizję, państwowe radio i państwową prasę. Po zablokowaniu niezależnych mediów i mediów społecznościowych poszukujący innych informacji są skazani na bi, bi, si – czyli baba babie skazała. Prawie, bo nadal działa Telegram (na który ja akurat patrzyłem i patrzę podejrzliwie, ponieważ służył i służy jako narzędzie komunikacji między islamskimi terrorystami), teraz jednak daje w Rosji szansę ucieczki przed tyranią Rozkomnadzoru (instytucji zajmującej się kontrolą mediów). 


To jednak jest coś dla tych, którzy są internetowo sprawni i zadają sobie trud poszukiwania informacji prawdziwych lub nieprawdziwych, ale zawsze zaszyfrowanych. Dla wielu mieszkańców Rosji (podobnie jak dla wielu mieszkańców Polski) kołchoźnik (czyli media państwowe, wzmacniane lub korygowane tylko przez opinie krewnych i sąsiadów) jest całkowicie zadawalającym źródłem informacji.


Co tam serwują? Zatrzymajmy się przy jednym artykule w „Moskiewskim Komsomolcu”. Buszujący tam „publicysta” Dymitrij Popow zapewniał czytelników 8 marca:

W ciągu tygodnia sprawy z Ukrainą w zasadzie stały się jasne; demilitaryzacja i denazyfikacja postępują spójnie, niespiesznie i nieodparcie. Cele te zostaną zrealizowane. W tej chwili druga strona jest gdzieś pomiędzy negocjacjami a akceptacją. O wiele większe znaczenie ma to, jak potoczy się dewesternizacja Rosji. Przecież teraz żyjemy w momencie, w którym istnieje potencjał ery odrodzenia i rosyjskiego renesansu.

Przez lata czytałem w publicystyce arabskiej o marzeniu, żeby zablokować demoralizujące wpływy Zachodu i zachować dziedzictwo czystego islamu. Ten głos był oczywiście silniejszy w meczetach, ale był również silny w mediach głównego nurtu. Liberalne media arabskie zwracają się do niszowej publiczności, oddają się marzeniom o oświeconych władcach absolutnych, którzy założą kaganiec duchownym i zaczną stopniowo wprowadzać kraj na drogę prowadzącą do demokracji. Ich publicyści o ekonomii na ogół nie mają pojęcia, wierzą, że rozłożony na etapy cud dokona się za pośrednictwem systemów oświatowych. Ich nadzieje mają czasem jakieś oparcie w rzeczywistości. Prezydent Egiptu Sisi, apeluje o zmianę religijnego dyskursu, następca tronu w Arabii Saudyjskiej zezwala kobietom na prowadzenie samochodów, a nawet krytykuje wahabizm, w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich zagraniczny dziennikarz ma wrażenie, że Emiraty to właściwie część Zachodu. „Wszyscy” mówią po angielsku, sympatyczni, normalni ludzie, nawet jeśli mężczyźni chodzą w białych sukniach, a kobiety mają chusty na głowach.  


W Rosji spór między słowianofilami i okcydentalistami był silnym nurtem w XIX wieku i  wydawał się interesować już tylko historyków idei. „Moskiewski Komsomolec” informuje, że ten spór przetrwał i wraca z mocą wiary i patriotyzmu.


Wracając na chwilę do Ukrainy Dymitrij Popow pisze:

Jeśli chodzi o aspekty czysto militarne, warto zwrócić uwagę na całkowitą przewagę Rosji w powietrzu (obrona przeciwlotnicza Ukrainy przestała istnieć, jej lotnictwo zostało skutecznie zniszczone), maleją ich zapasy paliwa, jest ogromny postęp w Republice Donieckiej i Ługańskiej, gdzie zneutralizowano najbardziej fanatyczne jednostki ukraińskie.  


Te aspekty militarne wpłynęły już na retorykę Zełeńskiego, który po pierwsze ostudził swój zapał do NATO, (w końcu zdał sobie sprawę, że zachodni partnerzy są gotowi walczyć [z Rosją] tylko ukraińskimi rękami), a po drugie, komentując uznanie, że Krym należy do Rosji i sprawę niepodległości Doniecka i Ługańska, stwierdził, że „możemy o tym dyskutować i znaleźć kompromis na temat tego, jak ludzie będą tam żyć”.

Dla Popowa najważniejsze jest jednak to, jak wojna z Ukrainą zmienia Rosję. „Publicysta” gadzinówki pisze, że ci, którzy spędzili większość swojego życia na Zachodzie, teraz masowo uciekają z Rosji, to ludzie, o których pisze, że „dyskretnie podkopywali kraj, przez niszczenie jego kultury”.      

Wreszcie pszenica jest oddzielana od plew, kraj nie może przegrać w wojnie ideologicznej, „rdza” zżerająca Rosę musi zostać całkowicie wyczyszczona. Nie możemy pozwolić, aby pojawiła się od nowa. Słowa rosyjskiego poety ze Srebrnego Wieku, Georgija Iwanowa, są dziś jak najbardziej aktualne: "Jestem za wojną, za interwencją, jestem za carem, nawet jeśli on nie żyje. Do głębi gardzę rosyjską inteligencją".

Popow pisze dalej, że „inteligencja rosyjska" jest po prostu bardzo głośna, ale uznaje za „inteligencję" tylko swoich rusofobów. „Sprawia to wrażenie, że ‘najlepsi ludzie’, ‘elita’ potępiają kraj”.


To brzmi więcej niż tylko znajomo. Dalej widzimy klasyczny manewr, autor omawianego artykułu łączy oligarchów i ludzi kultury, i pisze, że „prawdziwa rosyjska elita kształtuje się teraz na ukraińskich polach bitew”.  


No i oczywiście Popow obiecuje ożywienie w gospodarce, bo wielcy gracze żywili się na promowaniu zagranicznych firm i wypychaniu rodzimych przedsiębiorstw.   


Zdumiewające jak podobne do siebie są tego rodzaju pieśni rosyjskich słowianofilów i obrońców  świętych narodowych wartości pod innymi szerokościami geograficznymi. Nic co ludzkie nie jest im bliskie. Popow i inni pilnują, żeby obywatele byli zawsze właściwie poinformowani. Czy jest jednak ktoś, kto jest gotów kupić, tę papkę? Obawiam się, że jest wielu, chociaż podobno szybko się wykruszają. Czas pokaże jak szybko.


h/t MEMRI


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1382 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11
Al-Azhar wyraża uznanie dla terroryzmu Hamasu     2023-10-10
Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael     2023-10-09
Kolejna wojna przeciw Żydom   Koraszewski   2023-10-08
Autonomia Palestyńska przyznaje, że nie ma „izraelskiej okupacji”   Flatow   2023-10-07
Gdzie są palestyńskie ustępstwa na rzecz pokoju?   Tawil   2023-10-05
Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?   Toameh   2023-10-03
Palestyńczycy: Izraelskie ustępstwa są oznaką słabości   Tawil   2023-10-02
Kult „antysyjonizmu”   Tabarovsky   2023-10-01
Kolejne palestyńskie marzenie   Ibrahim   2023-09-29
Dlaczego lekceważą trudną sytuację Palestyńczyków w Libanie?   Eid   2023-09-27
Terror palestyński jest wojną religijną na rzecz Allaha przeciwko Żydom. ONZ musi uznać Izraelczyków zamordowanych przez Palestyńczyków za ofiary przemocy na tle religijnym   Marcus   2023-09-26
“Żyd zachowuje się źle” – sfilmujmy to   Collier   2023-09-25
Abbas już wcześniej powiedział to wszystko     2023-09-24
Wątpliwy związek między edukacją a antysemityzmem   Jacoby   2023-09-23
ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk