Prawda

Czwartek, 8 grudnia 2022 - 20:34

« Poprzedni Następny »


“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie


Gerald M. Steinberg 2021-09-21

Antyizraelska  demonstracja podczas Światowej Konferencji przeciw rasizmowi w Durban w 2001 roku(Zdjęcie: MIKE HUTCHINGS / REUTERS)

Antyizraelska  demonstracja podczas Światowej Konferencji przeciw rasizmowi w Durban w 2001 roku

(Zdjęcie: MIKE HUTCHINGS / REUTERS)Na początku września 2001 roku przedstawiciele wielkich i wspaniałych obrońców praw człowieka zebrali się w Durbanie w Republice Południowej Afryki na konferencji zwołanej przez ONZ, by zlikwidować rasizm i dyskryminację. Spotkali się zaledwie w kilka dni po nieludzkim zamachu w Jerozolimie, wysadzeniu ludzkiej bomby w pizzerii wypełnionej nastolatkami i młodymi rodzinami, zabijając i okaleczając ponad 140 Izraelczyków. Uczestnicy konferencji w Durban nie wspomnieli jednak palestyńskich bomb ani izraelskich ofiar; dla samozwańczych przywódców międzynarodowej moralności Izraelczycy nie mają praw człowieka. Zamiast tego uczestnicy reprezentujący ONZ i potężne organizacje pozarządowe (NGO) skupili się na demonizowaniu Izraela i syjonizmu.

Konferencja w Durbanie wypracowała model antysemityzmu XXI wieku. Związek Arabskich Prawników rozdawał karykatury Żydów z kłami ociekającymi krwią i delegaci rozchwytywali  egzemplarze Protokołów mędrców Syjonu, osławionej fałszywki carskiej Ochrany. Płomiennej nienawiści na forum konferencji towarzyszyły dobrze zorganizowane masowe marsze ulicami z plakatami oznajmiającymi, że „Syjonizm jest rasizmem”. 


Nieżyjący już Tom Lantos, członek Kongresu z Kalifornii, ocalały z Holocaustu i członek amerykańskiej delegacji, powiedział o konferencji w Durbanie jako o “najbardziej odrażającym pokazie nienawiści do Żydów, jaki widziałem od czasów nazizmu” Profesor Irwin Colter z kanadyjskiej delegacji, powiedział później: „Jeśli 9/11 było Kristallnacht terroru, to Durban był Mein Kampf”. Dodatkiem do jadowitej atmosfery byli honorowi goście, Jaser Arafat i palestyńska propagandzistka, Hanan Ashrawi, których dostarczono samolotem, by potępili izraelski “apartheid.” 


Należy się uznanie oficjalnym delegacjom amerykańskiej i izraelskiej za wymaszerowanie z tego dyplomatycznego forum oraz Kanadzie i niektórym Europejczykom za wynegocjowanie nieco łagodniejszej wersji końcowego tekstu. 


Dygnitarze ONZ jednak pod przewodnictwem Wysokiej Komisarz Praw Człowieka, Mary Robinson, i jej potężne, sojusznicze NGO nie mieli żadnych zastrzeżeń – wręcz przeciwnie, byli aktywnymi uczestnikami tego festiwalu nienawiści. W warsztatach i na spotkaniach plenarnych z pięcioma tysiącami uczestników uciszano tych kilku delegatów NGO, którzy nie byli częścią antyizraelskiej ciżby. 


ONZ i przywódcy NGO w żadnym razie nie zostali zaskoczeni. Plan zagarnięcia tej konferencji został uknuty na miesiące wcześniej, podczas przygotowawczej konferencji w Teheranie. Tam rozwinięto strategię zrównania Izraela z apartheidem południowoafrykańskim jako plan wojenny na pełną skalę.


W Durbanie, Końcowa Deklaracja i Program Działania NGO, spisany w Teheranie, był planem bitwy w wojnie politycznej. Izrael otrzymał etykietę “rasistowskiego państwa apartheidu”, winnego “ludobójstwa” i „rasistowskich zbrodni wobec Palestyńczyków”. Wezwano wszystkie kraje do wdrożenia polityki “całkowitej izolacji Izraela jako państwa apartheidu”.  Po przyjęciu tego dokumentu nienawiści, uczestnicy świętowali.


Procesem – od przygotowań do spotkania w Teheranie aż do końcowej deklaracji – w przeważającej mierze kierowały potężne NGO, szczególnie Human Rights Watch (HRW), i jej palestyńscy partnerzy. Przed otwarciem sesji dyrektor generalny HRW, który ma długą historię wrogości wobec Izraela, powiedział dziennikarzowi w wywiadzie: "Oczywiście, izraelskie rasistowskie praktyki są odpowiednim tematem”. Podczas Forum NGO Reed Brody, który stał na czele delegacji HRW, jak przekazali Tom Lantos, profesor Anne Bayefsky, aktywnie włączył się w zablokowanie żydowskich delegatów. Inni uczestnicy  mówili, że „milczenie HRW było przygnębiające”.


Po krytyce wyrażonej przez założyciela HRW, Roberta Bernsteina i darczyńców dla tej organizacji, HRW twierdziła, że potępiła końcową rezolucję. Ich wersję powtórzono w kwietniu 2021 roku w artykule “New York Timesa”, zachwalając równocześnie najnowszą kampanię HRW o “apartheidzie” ale cytując Brody’ego rzekomo mówiącego Forum, że jest „niesłuszne zrównywanie syjonizmu z rasizmem”. Wszystkie dowody sugerują jednak coś zupełnie innego.   


Istotnie, bezpośrednio po konferencji w Durbanie, te same NGO i sojusznicy ONZ przeszli do wdrażania tej strategii. HRW przewodziła innym grupom w oskarżeniach o zbrodnie wojenne po każdej izraelskiej reakcji na terror, czy to ze strony Hamasu z Gazy, czy Hezbollahu z Libanu. W 2021 roku HRW kontynuowała publikowanie powodzi “raportów” i posuwała demonizację Izraela coraz dalej. Wymyślili nawet i propagowali unikatową definicję apartheidu, by lobbować Międzynarodowy Trybunał Karny, żeby otworzył dochodzenie przeciwko Izraelczykom. Równolegle HRW i sieć NGO propagowała bojkot izraelskich uniwersytetów, przedsiębiorstw, sportowców i wydarzeń kulturalnych, do czego często dołączały grupy z różnych kościołów z agendami klasycznego, teologicznego antysemityzmu, a wszystko pod sztandarem BDS (bojkotem, dywestycją i sankcjami).


Nieustanne podbijanie bębenka deklaracji konferencji w Durban znacząco przyczyniło się do agresywnych antysemickich ataków na całym świecie. Niedawne statystyki z USA, Wielkiej Brytanii i krajów europejskich pokazują wzrost nienawiści skierowanej przeciwko Żydom i żydowskim lub izraelskim celom. 


Tak czy inaczej, program wytyczony podczas konferencji w Durbanie pozostaje stałą częścią działalności ONZ. 22 września Zgromadzenie Ogólne będzie gościć Durban IV – jednodniowe wydarzenie, na którym dygnitarze i stowarzyszone NGO będą „świętować” sukcesy tego programu. Prezydent Biden i przywódcy Kanady, Wielkiej Brytanii i szeregu państw europejskich ogłosili, że ich rządy nie będą w tym uczestniczyć. 


Jednak echa tego pierwszego antyrasistowskiego festiwalu nienawiści do Żydów rozchodzą się i oddziałują nadal z narastającym antysemityzmem i obsesyjnym izraelożerstwem pod płaszczykiem praw człowieka. Teraz, podobnie jak w 2001 roku, wielu z tych, którzy twierdzą, że przemawiają w imię moralności i prawa, nadal popierają sprawców nieludzkiej brutalności i przemilczają ofiary terroru i rasizmu. To jest dziedzictwo konferencji w Durban po 20 latach.  


”Celebrating” 20 Years Since the UN Durban Hatefest

Jewish Journal, 9 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Gerald Steinberg
 

Urodzony w Wielkiej Brytanii, studiował fizykę i równolegle  historię Bliskiego Wschodu, ma doktoraty z fizyki i z teorii zarządzania, jest profesorem nauk politycznych na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor, instytutu śledzącego działalność międzynarodowych NGO na Bliskim Wschodzie.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1152 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk