Prawda

Sobota, 21 maja 2022 - 04:47

« Poprzedni Następny »


“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie


Gerald M. Steinberg 2021-09-21

Antyizraelska  demonstracja podczas Światowej Konferencji przeciw rasizmowi w Durban w 2001 roku(Zdjęcie: MIKE HUTCHINGS / REUTERS)

Antyizraelska  demonstracja podczas Światowej Konferencji przeciw rasizmowi w Durban w 2001 roku

(Zdjęcie: MIKE HUTCHINGS / REUTERS)Na początku września 2001 roku przedstawiciele wielkich i wspaniałych obrońców praw człowieka zebrali się w Durbanie w Republice Południowej Afryki na konferencji zwołanej przez ONZ, by zlikwidować rasizm i dyskryminację. Spotkali się zaledwie w kilka dni po nieludzkim zamachu w Jerozolimie, wysadzeniu ludzkiej bomby w pizzerii wypełnionej nastolatkami i młodymi rodzinami, zabijając i okaleczając ponad 140 Izraelczyków. Uczestnicy konferencji w Durban nie wspomnieli jednak palestyńskich bomb ani izraelskich ofiar; dla samozwańczych przywódców międzynarodowej moralności Izraelczycy nie mają praw człowieka. Zamiast tego uczestnicy reprezentujący ONZ i potężne organizacje pozarządowe (NGO) skupili się na demonizowaniu Izraela i syjonizmu.

Konferencja w Durbanie wypracowała model antysemityzmu XXI wieku. Związek Arabskich Prawników rozdawał karykatury Żydów z kłami ociekającymi krwią i delegaci rozchwytywali  egzemplarze Protokołów mędrców Syjonu, osławionej fałszywki carskiej Ochrany. Płomiennej nienawiści na forum konferencji towarzyszyły dobrze zorganizowane masowe marsze ulicami z plakatami oznajmiającymi, że „Syjonizm jest rasizmem”. 


Nieżyjący już Tom Lantos, członek Kongresu z Kalifornii, ocalały z Holocaustu i członek amerykańskiej delegacji, powiedział o konferencji w Durbanie jako o “najbardziej odrażającym pokazie nienawiści do Żydów, jaki widziałem od czasów nazizmu” Profesor Irwin Colter z kanadyjskiej delegacji, powiedział później: „Jeśli 9/11 było Kristallnacht terroru, to Durban był Mein Kampf”. Dodatkiem do jadowitej atmosfery byli honorowi goście, Jaser Arafat i palestyńska propagandzistka, Hanan Ashrawi, których dostarczono samolotem, by potępili izraelski “apartheid.” 


Należy się uznanie oficjalnym delegacjom amerykańskiej i izraelskiej za wymaszerowanie z tego dyplomatycznego forum oraz Kanadzie i niektórym Europejczykom za wynegocjowanie nieco łagodniejszej wersji końcowego tekstu. 


Dygnitarze ONZ jednak pod przewodnictwem Wysokiej Komisarz Praw Człowieka, Mary Robinson, i jej potężne, sojusznicze NGO nie mieli żadnych zastrzeżeń – wręcz przeciwnie, byli aktywnymi uczestnikami tego festiwalu nienawiści. W warsztatach i na spotkaniach plenarnych z pięcioma tysiącami uczestników uciszano tych kilku delegatów NGO, którzy nie byli częścią antyizraelskiej ciżby. 


ONZ i przywódcy NGO w żadnym razie nie zostali zaskoczeni. Plan zagarnięcia tej konferencji został uknuty na miesiące wcześniej, podczas przygotowawczej konferencji w Teheranie. Tam rozwinięto strategię zrównania Izraela z apartheidem południowoafrykańskim jako plan wojenny na pełną skalę.


W Durbanie, Końcowa Deklaracja i Program Działania NGO, spisany w Teheranie, był planem bitwy w wojnie politycznej. Izrael otrzymał etykietę “rasistowskiego państwa apartheidu”, winnego “ludobójstwa” i „rasistowskich zbrodni wobec Palestyńczyków”. Wezwano wszystkie kraje do wdrożenia polityki “całkowitej izolacji Izraela jako państwa apartheidu”.  Po przyjęciu tego dokumentu nienawiści, uczestnicy świętowali.


Procesem – od przygotowań do spotkania w Teheranie aż do końcowej deklaracji – w przeważającej mierze kierowały potężne NGO, szczególnie Human Rights Watch (HRW), i jej palestyńscy partnerzy. Przed otwarciem sesji dyrektor generalny HRW, który ma długą historię wrogości wobec Izraela, powiedział dziennikarzowi w wywiadzie: "Oczywiście, izraelskie rasistowskie praktyki są odpowiednim tematem”. Podczas Forum NGO Reed Brody, który stał na czele delegacji HRW, jak przekazali Tom Lantos, profesor Anne Bayefsky, aktywnie włączył się w zablokowanie żydowskich delegatów. Inni uczestnicy  mówili, że „milczenie HRW było przygnębiające”.


Po krytyce wyrażonej przez założyciela HRW, Roberta Bernsteina i darczyńców dla tej organizacji, HRW twierdziła, że potępiła końcową rezolucję. Ich wersję powtórzono w kwietniu 2021 roku w artykule “New York Timesa”, zachwalając równocześnie najnowszą kampanię HRW o “apartheidzie” ale cytując Brody’ego rzekomo mówiącego Forum, że jest „niesłuszne zrównywanie syjonizmu z rasizmem”. Wszystkie dowody sugerują jednak coś zupełnie innego.   


Istotnie, bezpośrednio po konferencji w Durbanie, te same NGO i sojusznicy ONZ przeszli do wdrażania tej strategii. HRW przewodziła innym grupom w oskarżeniach o zbrodnie wojenne po każdej izraelskiej reakcji na terror, czy to ze strony Hamasu z Gazy, czy Hezbollahu z Libanu. W 2021 roku HRW kontynuowała publikowanie powodzi “raportów” i posuwała demonizację Izraela coraz dalej. Wymyślili nawet i propagowali unikatową definicję apartheidu, by lobbować Międzynarodowy Trybunał Karny, żeby otworzył dochodzenie przeciwko Izraelczykom. Równolegle HRW i sieć NGO propagowała bojkot izraelskich uniwersytetów, przedsiębiorstw, sportowców i wydarzeń kulturalnych, do czego często dołączały grupy z różnych kościołów z agendami klasycznego, teologicznego antysemityzmu, a wszystko pod sztandarem BDS (bojkotem, dywestycją i sankcjami).


Nieustanne podbijanie bębenka deklaracji konferencji w Durban znacząco przyczyniło się do agresywnych antysemickich ataków na całym świecie. Niedawne statystyki z USA, Wielkiej Brytanii i krajów europejskich pokazują wzrost nienawiści skierowanej przeciwko Żydom i żydowskim lub izraelskim celom. 


Tak czy inaczej, program wytyczony podczas konferencji w Durbanie pozostaje stałą częścią działalności ONZ. 22 września Zgromadzenie Ogólne będzie gościć Durban IV – jednodniowe wydarzenie, na którym dygnitarze i stowarzyszone NGO będą „świętować” sukcesy tego programu. Prezydent Biden i przywódcy Kanady, Wielkiej Brytanii i szeregu państw europejskich ogłosili, że ich rządy nie będą w tym uczestniczyć. 


Jednak echa tego pierwszego antyrasistowskiego festiwalu nienawiści do Żydów rozchodzą się i oddziałują nadal z narastającym antysemityzmem i obsesyjnym izraelożerstwem pod płaszczykiem praw człowieka. Teraz, podobnie jak w 2001 roku, wielu z tych, którzy twierdzą, że przemawiają w imię moralności i prawa, nadal popierają sprawców nieludzkiej brutalności i przemilczają ofiary terroru i rasizmu. To jest dziedzictwo konferencji w Durban po 20 latach.  


”Celebrating” 20 Years Since the UN Durban Hatefest

Jewish Journal, 9 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Gerald Steinberg
 

Urodzony w Wielkiej Brytanii, studiował fizykę i równolegle  historię Bliskiego Wschodu, ma doktoraty z fizyki i z teorii zarządzania, jest profesorem nauk politycznych na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor, instytutu śledzącego działalność międzynarodowych NGO na Bliskim Wschodzie.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1057 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk