Prawda

Środa, 14 kwietnia 2021 - 16:41

« Poprzedni Następny »


Nikt nie powstrzyma wzrostu
islamu w Europie


Z materiałów MEMRI 2015-02-22

PUIC, Stambuł. Yeni Akit, 21 stycznia 2015.
PUIC, Stambuł. Yeni Akit, 21 stycznia 2015.

21 stycznia 2015 r. w przemówieniu na spotkaniu Związku Parlamentarnego Państw Członkowskich Organizacji Współpracy Arabskiej (PUIC) w Stambule prezydent turecki Recep Tayyip Erdogan zaatakował Zachód, oskarżając go o spiskowanie przeciwko światu islamskiemu i powodowanie, że muzułmanie zabijają się wzajemnie. Powiedział, że rozlewa się krew muzułmańska i wezwał kraje muzułmańskie do "zjednoczenia się i pokonania następców Lawrence’a z Arabii, którzy starają się skłócić Bliski Wschód". Ostrzegł także Zachód przed „wielkim niebezpieczeństwem” islamofobii [1].


Podczas późniejszej wizyty  w Etiopii, Dżibuti i Somalii, podczas, której towarzyszyła mu  duża delegacja urzędników i biznesmanów, wielokrotnie atakował Zachód, szczególnie UE. Turcja – mówił Erdogan - sprawdzała UE: „Czy są przeciwnikami islamofobii, czy nie? Jeśli są, muszą zaakceptować Turcję. Inaczej UE dowiedzie twierdzenia, że jest klubem chrześcijańskim”. Powiedział też, że Turcja nie będzie stała pod drzwiami Europy i błagała, by pozwolono jej na wejście.


Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii premier Ahmet Davutoglu, jako pierwszy uczestniczący premier Turcji od stycznia 2009 r., kiedy ówczesny premier Erdogan, zbiegł z podium krzycząc, że izraelski prezydent Simon Peres „dobrze wie, jak zabijać dzieci”, twierdził, że islam jest i zawsze będzie rdzenną religią w Europie, od Al-Andalus do państw osmańskich. Dodał, że Europa obawia się potęgi nowej Turcji i że Turcja jest „terapią” na dolegliwości Europy [2].


Poniżej podajemy fragment tych przemówień oraz doniesień medialnych, pokazujące wzrastającą wrogość polityki rządzącej Turcją partii AKP wobec Zachodu:


"Istnieją poważne spiski przeciwko światu islamskiemu”


W przemówieniu z 21 stycznia na PUIC w Stambule, turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Zachód prowadzi poważne spiski i gry przeciwko krajom islamskim i że powodują oni, iż muzułmanie zabijają innych muzułmanów [3]. "Musimy uważać - powiedział - rozlewana krew jest krwią muzułmanów. Ci, którzy zabijają, i ci, którzy giną, są wszyscy muzułmanami. Nieznani terroryści - a nie wiemy, komu oni służą i czyimi są pionkami - nie reprezentują świata islamskiego”.


Erdogan podobnie jak robił to już wiele razy wcześniej, narzekał, że Rada Bezpieczeństwa ONZ ma pięciu stałych członków, ale nie ma wśród nich kraju muzułmańskiego. Nikt nie pozwoliłby na przedstawicielstwo 56 krajów muzułmańskich, a te kraje muszą do tego doprowadzić.


Wzywając kraje muzułmańskie, by ostrzegły Zachód przed niebezpiecznymi konsekwencjami islamofobii powiedział, że żadna wolność słowa nie może dawać prawa do nieposzanowania świętych wartości innych.


Po Etiopii kolejnym miejscem, w którym Erdogan zatrzymał się podczas swojej afrykańskiej wizyty było Dżibuti. Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Dżibuti, Ismailem Omarem Guellehem, Erdogan powiedział [4]: "Kontynuujemy proces akcesyjny do UE, Nie jest dla nas ważne, czy nas zaakceptują, czy nie. W rzeczywistości sprawdzamy Europę. Czy są w stanie strawić członkostwo państwa z muzułmańską populacją? Czy są przeciwko islamofobii, czy nie? Jeśli są, to muszą zaakceptować Turcję. Inaczej, UE dowiedzie twierdzenia, że jest to klub chrześcijański.


Turcja jest potężnym krajem. Jeśli wy [tj. UE] nadal widzicie Turcję jako kraj, który będzie błagał pod waszymi drzwiami, żebyście ją wpuścili - Turcja nie jest krajem, który błaga. Jeśli zostaniemy zaakceptowani, dołączymy, a jeśli nie, pójdziuemy własną drogą.


Turcja jest członkiem NATO, OECD i wielu innych organizacji. Dlaczego UE miałaby nas nie zaakceptować? Znaczy to, że mają inny problem, tj. islamofobię”.


Uwagi Erdogana o członkostwie UE pojawiły się tydzień po tym, jak krytykował UE i mówił „trzymajcie wasze spostrzeżenia dla siebie”, po krytyce rozprawy z mediami w Turcji [5].


Także w styczniu UE wydała oświadczenie wraz z raportem postępów w sprawie akcesji Turcji, w którym pisano: "Rządy prawa i poszanowanie fundamentalnych swobód tworzą trzon procesu negocjacyjnego UE. Pod tym względem Turcja obecnie nie spełnia oczekiwań, jakie mamy wobec kraju kandydującego do UE. Niepokój Parlamentu Europejskiego skupia się na wolności słowa i niezależności sądownictwa - dwoma zasadniczymi składnikami otwartej demokracji". Reagując na to natychmiast, Erdogan powiedział 17 stycznia: “Pofatygujcie się i przyjedźcie do Turcji, żeby Turcja mogła zamiast tego dać wam lekcję demokracji”. Powiedział także: “Ci, którzy próbują nam doradzać, muszą zrozumieć, że Turcja nie jest już dłużej starą Turcją. Nie obchodzi nas, czy nas zaakceptujecie, czy nie”.


Turecki wicepremier w Afryce


25 stycznia 2015 r. turecki wicepremier, Numan Kurtulmus, który towarzyszył Erdoganowi w jego podróży po Afryce, powiedział: „Po raz pierwszy od czasu odejścia Osmanów Afrykanie widzą białą rękę, która nie wykorzystuje, nie zniewala ani nie bije ich po głowach - białą rękę, która nie eksploatuje ich kopalń, nie eliminuje ich wartości, nie asymiluje ich ani nie widzi ich jako podludzi. Widzą teraz białą rękę Turcji, która widzi ich jak równych i jak braci. Jest to rodzaj przebudzenia dla Afryki. Może to zabrać dużo czasu, ale budujemy serdeczne związki. Próbujemy pomóc odrodzeniu tych czarnoskórych, ale o czułym sercu ludzi" [6].


Premier turecki Davutoglu w Szwajcarii


Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos premier turecki Ahmet Davutoglu odwiedził Zurych i przemawiał do dużego zgromadzenia mieszkających w Europie Turków [7]: "Mówię to stąd, z Zurychu. Islam jest rdzenną religią Europy i będzie nią nadal. Mimo blokad, przesądów i wielu prowokacji, Turcja będzie kontynuowała drogą do członkostwa w UE. Będziemy szli tą drogą głównie dla was Turków w Europie. Ponieważ reprezentujecie tutaj naszą kulturę, nasze tradycje, nasz język i naszą religię i ponieważ mamy tutaj, w Europie, 45 milionów muzułmanów, Turcja będzie częścią Europy. Nigdy nie będziemy błagać ani składać specjalnych próśb; wejdziemy z honorem, z głowami podniesionymi wysoko. Wejdziemy do UE z naszym językiem, naszymi tradycjami i naszą religią - islamem. Żyjecie dumnie w Europie z naszą kulturą. Czy kiedykolwiek poświęcilibyśmy choć odrobinę naszej kultury? Z łaski Allaha, nigdy nie pochylimy głów. Jesteśmy wnukami herosów, którzy walczyli w Gallipoli i którzy nigdy nie pochylili głów.


W 2002 r., kiedy my [AKP] doszliśmy do władzy, oni [UE] powiedzieli, że Turcja jest za biednym, za słabym krajem, że stałaby się ciężarem dla Europy. Dzięki Allahowi, dzisiaj Turcja jest wzrastającym mocarstwem na świecie, prezydującym członkiem G20. Niczego od nich nie chcemy. Doszliśmy do tego punktu naszym potem i dzięki podatkom płaconym przez naszą ludność, dzięki naszej moralnej i ciężko pracującej ludności. Oby Allah nigdy nie spowodował, że będziemy czegokolwiek potrzebowali od kogokolwiek.


A teraz te same kręgi europejskie mówią, że jesteśmy zbyt silni, by zostać zaakceptowani. Tak silni, że zmienilibyśmy charakter Europy i zajmowali jedną czwartą Parlamentu Europejskiego. Mówię teraz z tego miejsca: ‘Nie jesteśmy ciężarem dla Europy. Turcja jest kuracją dla Europy!’ Turcja jest kuracją na ich chorobę rasizmu. Jesteśmy kuracją na ich spowolnienie gospodarcze, jesteśmy kuracją na ich utratę siły.


Ponownie wołam z Zurychu: islam jest rdzenną religią Europy i nadal będzie jej rdzenną religią. Od Andaluzji do Osmanów i - pół wieku temu - z świętym marszem naszego ludu, który przybył tutaj z każdego krańca Anatolii. Dźwięk azan [islamskie wezwanie do modłów], przyniesiony przez tych herosów do Europy, kopuły meczetów, którymi upstrzony jest ten kontynent, wszystko to będzie bronione. Będziemy kontynuować walkę przeciwko wszystkim, którzy sięgają, by te meczety uszkodzić. Całuję czoła moich braci, którzy przynieśli zawołanie “Allahu Akbar” do Zurychu. Niechaj Allah błogosławi tych, którzy was wychowali. Błogosławieni niech będą ci, którzy przybyli tutaj tylko z walizką w biedzie, ale z bogatymi sercami wypełnionymi wiarą islamu. Jak święci byli ci ludzie, którzy przybyli i posiali tutaj ziarna, które, z wolą Allaha, nadal rosną w potężne drzewo sprawiedliwości w centrum Europy. Nikt nie będzie w stanie powstrzymać tego”.


Turecki premier Ahmet Davutoglu przemawia w Zurychu, Takvim, 23 stycznia 2015.
Turecki premier Ahmet Davutoglu przemawia w Zurychu, Takvim, 23 stycznia 2015.

Erdogan krytykuje Waszyngton


Mówiąc do dziennikarzy na pokładzie samolotu podczas powrotu z podróży po Afryce, prezydent Erdogan przysiągł, że Turcja nigdy nie zmieni swojej polityki wobec Syrii i zaproponował, by USA zrewidowały własną politykę [8].


O nieporozumieniach Turcja-USA powiedział; „Nasze stanowisko jest dobrze znane. Naszym celem jest reżim syryjski. Jasno przedstawiłem, zarówno prezydentowi USA Obamie, jak wiceprezydentowi Bidenowi, że rozwiązane muszą zostać trzy sprawy: ustanowienie stref bezpieczeństwa w Syrii, deklaracja o strefach zakazu lotów i rozpoczęcie operacji szkolenia i wyposażenia dla rebeliantów syryjskich.


Krytykując USA za to, że nie zwalcza już reżimu Assada powiedział, że negatywny rozwój sytuacji w Syrii, szczególnie w regionie Aleppo, doprowadzi do tego, co stało się w Iraku - “narodzin kurdyjskiego Iraku północnego. Nie chcemy rządzonej przez Kurdów Syrii północnej. Nie zaakceptujemy tego”.


Narzekał na skupienie USA na irackim mieście Kobane i krytykował próby USA dostarczenia broni kurdyjskim wojownikom: „Powiedzieliśmy im, by nie zrzucali tej broni, że byłby to błąd. Mimo naszych ostrzeżeń, niestety, trzy samoloty transportowe zrzuciły tę broń i połowa poszła do ISIS. Kto więc karmi ISIS?”


Turcja jest jedynym krajem, który nie podpisał deklaracji przewodniczących parlamentów europejskich przeciwko antysemityzmowi


Także 27 stycznia 2015 r. W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu, po dyskusji okrągłego stołu w Pradze z 30 przewodniczącymi parlamentów krajów europejskich, delegacja turecka była jedyną, która odmówiła podpisania wspólnej deklaracji wzywającej do “zerowej tolerancji dla antysemityzmu" [9].


Deklaracja stwierdzała między innymi: „Współczesne przykłady antysemityzmu w życiu publicznym obejmują wypaczenie lub negację Holocaustu z zamiarem zranienia Żydów na całym świecie oraz państwa Izrael. Jest konieczne, by parlamenty, rządy, organizacje międzynarodowe i społeczeństwa obywatelskie na całym świecie przyjęły politykę zerowej tolerancji wobec tych zjawisk”.


Przypisy :

[1] Yeni Akit, Hurriyet Daily News, 21 stycznia 2015.
[2] Cumhuriyet, Radikal, 23 stycznia 2015.
[3] Yeni Akit, 21 stycznia 2015.
[4] Today’s Zaman, Kanal Haber, 24 stycznia 2015.
[5] Today’s Zaman, 24 stycznia 2015.
[6] Yeni Akit, 25 stycznia 2015.
[7] Radikal, AA (Anatolia News Agency), 23 stycznia 2015.
[8] Hurriyet Daily News, Today’s Zaman, 27 stycznia 2015.
[9] Algemeiner.com, January 27, 2015; Times of Israel, 27 stycznia 2015.

 

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Źródło: specjalny Komunikat nr 5962 z 9 lutego 2015


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 842 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk