Prawda

Wtorek, 11 sierpnia 2020 - 11:07

« Poprzedni Następny »


Nikogo nie powinna zaskakiwać brutalność ISIS


Alan Dershowitz 2014-09-11

Terroryzm okazał się skuteczną taktyką. Działa. Dlatego został metodą działania ISIS.Zdjęcie: REUTERS

Terroryzm okazał się skuteczną taktyką. Działa. Dlatego został metodą działania ISIS.

Zdjęcie: REUTERS


Społeczność międzynarodowa wydaje się być zaskoczona rozmiarami brutalności ISIS. Obcięcie głów dwóm Amerykanom, zamordowanie tysięcy chrześcijan i muzułmanów i szerokie poparcie dla tych brutalnych morderców zaskoczyło świat. Powinniśmy się jednak byli tego spodziewać, bo przez ostatnie pół wieku społeczność międzynarodowa nagradzała ten właśnie rodzaj zachowania, jaki teraz potępiamy u ISIS. W skrócie: terroryzm okazał się skuteczną taktyką. Działa. Dlatego został metodą działania ISIS. Dlatego jest metodą działania Al-Kaidy. Dlatego jest metodą działania Boko Haram. Dlatego jest metodą działania talibów. I dlatego jest metodą działania Hamasu.

Porównajmy nagłośnienie i sukcesy tych grup, które stosują terroryzm jako główną taktykę  reakcji na swoje frustracje, z innymi  pokrzywdzonymi grupami, które odrzucają terroryzm. Po porwaniu i zamordowaniu trzech izraelskich uczniów, brutalnym zmasakrowaniu rodziny Fogel i rozmieszczeniu rakiet i tuneli wśród cywilów Hamas jest wśród Palestyńczyków bardziej popularny niż kiedykolwiek. Tak samo jest z Hezbollahem.


Obecnie pojawiło się ISIS, które szybko staje się ulubioną grupą niezadowolonych radykałów, ponieważ to ich brutalność jest dziś na pierwszych stronach gazet.  

Porównajmy te sukcesy z niepowodzeniem narodu tybetańskiego, którego okupacja trwa dłużej niż rzekoma okupacja Zachodniego Brzegu i Gazy, ale gdzie właściwie nie ma żadnego zainteresowania ze strony świata. Świat domaga się sprawiedliwości dla Palestyńczyków, pozwalając równocześnie Kurdom na pozostawanie bezpaństwowcami mimo zobowiązań traktatowych i innych obietnic. Dlaczego? Czy dlatego, że Kurdowie rzadziej angażowali się w terroryzm, podczas gdy Palestyńczycy wyspecjalizowali się w nim od czasu założenia Organizacji Wyzwolenia Palestyny na początku lat 1960. – a także przedtem?

Sukces prowadzi do naśladownictwa, a sukces organizacji terrorystycznych szerzy się szybko i nikt nie powinien być zaskoczony.  

ISIS już osiągnął sukces w wyniku swoich brutalnych czynów. Zapłacono im miliony dolarów w ramach okupu za zakładników. Użyli tych pieniędzy do zwerbowania większej liczby członków. Teraz inne  muzułmańskie grupy terrorystyczne chcą połączyć z nimi siły, ponieważ pokazali, że w świecie brutalnego terroryzmu wyróżniają się największą i nieustannie pokazywaną w telewizjach brutalnością.

Popatrzmy na następującą, hipotetyczną sytuację. Nowa grupa z poważnymi roszczeniami wynajmuje niemoralną firmę konsultacyjną, by uzyskać poradę na temat najskuteczniejszej taktyki osiągnięcia swoich celów. Taka firma konsultacyjna może zalecić, by naśladowali Hamas, ISIS, Al-Kaidę i inne grupy terrorystyczne, a nie Tybetańczyków lub Kurdów. Ta porada będzie oczywiście niemoralna, ale będzie dobra w świetle prostej analizy kosztów i zysków. 

Jedynym sposobem pokonania terroryzmu jest odwrócenie tego rachunku kosztów i zysków. Wymagałoby to jednak międzynarodowego porozumienia, zgodnie z którym wszystkie kraje na świecie zobowiązałby się do odmawiania ustępstw wobec terrorystów, nie płacenia okupu terrorystom, nie legitymizowania organizacji terrorystycznych i nie traktowania ich jako grup moralnie i politycznie równoważnych z demokracjami, z którymi walczą. Wymagałoby to także, by żaden kraj pod naciskiem nie zwalniał z więzień schwytanych terrorystów oraz by stawiał ich przed sądem bądź przekazywał ich do kraju, na którego terenie popełnili swoje zbrodnie.

Dzisiaj widzimy postępowanie dokładnie odwrotne. Przywódcy światowi, tacy jak Jimmy Carter i Desmond Tutu, żądają, byśmy traktowali Hamas, który pod względem brutalności dorównuje ISIS, jako legalną organizację polityczną. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyznało państwowość grupie, która zaczęła swoją działalność od   mordowania cywilów, w tym dzieci. Komitet Pokojowej Nagrody Nobla uhonorował Jasera Arafata, Ojca Chrzestnego terroryzmu, który do dnia śmierci nie odstąpił od tej taktyki. Kraje europejskie płaciły okup terrorystom. Wiele krajów europejskich – Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i inne – uwolniły terrorystów, włącznie z masowymi mordercami, którzy powrócili do działalności terrorystycznej. Także Izrael brał udział w wymianie więźniów z grupami terrorystycznymi.

Czym innym są negocjacje – bezpośrednie lub pośrednie – z terrorystami, którzy trzymają niewinnych ludzi jako zakładników. Takie negocjacje mogą być złem koniecznym.  Kraje demokratyczne są czasami zmuszone do negocjacji z Mafią, Ku Klux Klanem i innymi gangami przestępczymi. Nigdy jednak nie powinniśmy przyznawać im honorów i legitymizować ich, jak to zrobiliśmy z terrorystami palestyńskimi. Świat nie powinien również potępiać i wytaczać procesów demokracjom, które walczą z organizacjami terrorystycznymi, używającymi własnych cywilów jako ludzkich tarcz. Obecna postawa wobec terroryzmu jest receptą na naśladownictwo i powtarzanie się terroryzmu jako najskuteczniejszej taktyki.

Nie bądźmy zatem zaskoczeni, kiedy grupa taka jak ISIS uczy się tragicznej lekcji z historii naśladuje sukces i nagłośnienie nie zaś porażkę i przemilczenie. ISIS robi dokładnie to, co poradziłaby im niemoralna firma konsultacyjna. Nie powinniśmy więc być zaskoczeni. Powinniśmy natomiast zmienić kurs i rozwinąć reakcje na terroryzm, które nigdy nie pozwolą, by ta taktyka odnosiła sukcesy. Terrorystom nie wolno pozwalać na to, by ich metoda była skuteczna. Niestety, dzisiaj ta metoda działa.  


No one should be surprised at ISIS brutality, because the world rewards terrorism

Jerusalem Post, 4 września 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaAlan Morton Dershowitz

Amerykański prawnik i komentator spraw międzynarodowych. Emerytowany wykładowca prawa konstytucyjnego (w 1967 roku w wieku lat 28 został najmłodszym profesorem zwyczajnym prawa w historii Harvard Law School).


Dershowitz jest autorem wielu książek, wśród których najgłośniejszą jest The Case for Israel (2003). Jest to książka, z którą można się zgadzać lub nie, ale która jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto próbuje zrozumieć zawikłany obraz konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz sposobu postrzegania Izraela przez resztę świata.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 786 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk