Prawda

Poniedziałek, 2 sierpnia 2021 - 13:15

« Poprzedni Następny »


Nihil novi


Ludwik Lewin 2019-07-11

Wiec brytyjskiej Partii Pracy na rzecz \
Wiec brytyjskiej Partii Pracy na rzecz "wyzwolenia" Palestyny. (Zdjęcie z lipca 2014, RonFFlickr.)

W sobotnie popołudnie siedzę na ławce w paryskim parku Buttes Chaumont. Aleją przewijają się całe rodziny chasydzkie, mężczyźni w kapeluszach, a nawet w lisich czapach, kobiety w perukach lub chustkach szczelnie owijających głowy.  


Po chwili zmienia się nieco nastrój, pojawiają się młodzi Sefaradzi w mikroskopijnych jarmułkach i w wyraźnie dobrych humorach, przekrzykują się i podbiegają, jakby grając w berka. Z sąsiedniej ławki patrzą na to kobiety w hidżabach, ale pilnując wzrokiem dzieci bawiących się na trawnikach, nie zauważają chyba tego żydowskiego pochodu. 


Znaczy idylla w laickiej Francji, gdzie zgodnie z republikańskim hasłem – wolność, równość, braterstwo – nikogo nie obchodzi, kto w co wierzy albo nie wierzy.


Można by było tak myśleć, gdyby nie wspomnienie Sary Halimi, zamordowanej na rzut kamieniem stąd, zrzuconej z balkonu swego mieszkania przez Malijczyka recytującego wersety Koranu i wykrzykującego Allah akbar – zabiłem szatana!


Ta zbrodnia dokonana została w kwietniu 2017 r., na kilka tygodni przed pierwszą turą francuskich wyborów prezydenckich. Media ledwie wspomniały o tym zabójstwie – nie wszystkie i w krótkich notatkach. 


Władze francuskie od lat twierdzą, że bezwzględnie walczą z antysemityzmem, ale ta bezwzględność dosyć jest względna. Antysemityzm najbardziej jest potępiany, gdy sprawcami są przedstawiciele skrajnej prawicy. Gdy obelgi wykrzykują lub napadają muzułmanie wywodzący się z Płn. czy Czarnej Afryki, nie nazywa się potępianych po imieniu, a nawet całkiem mija się z prawdą. I nikt – no oprócz kilku Żydów – okiem nie mrugnie. 


W roku 2005, podczas zamieszek na przedmieściach paryskich, chuligani rzucający koktajlami Mołotowa, krzyczeli „Sarkozy brudny Żyd!”. Tę scenę pokazał „Kanal+”. Ponieważ dźwięk był nieco niewyraźny, potrzebne były napisy. Na napisach widniało „Sarkozy brudny faszysta”. W lutym br. filozof Alain Finkekraut miał nieszczęście wyjść na ulicę w pobliżu sobotniej manifestacji „żółtych kamizelek”.  Obrzucony został obelgami, wyraźnie słyszałem „brudny Żyd”. W sprawozdaniach wydobyto tylko „syjonistę”. Szczęśliwie sąd uznał, że i „zatentegowany syjonista to obelga antysemicka i skazał jednego z krzyczących. 


Szczególnie przeraża – choć nie powinno dziwić – to, co się dzieje w Niemczech. 


Komisarz rządu niemieckiego do spraw antysemityzmu Felix Klein powiedział, że nie może już doradzać Żydom noszenia kipy przez cały czas i wszędzie w Niemczech. Wcześniej, bardzo podobnie sformułował to prezes Centralnej Rady Żydów Niemiec Josef Schuste. 


Te rady wynikają z rozszalałego na niemieckich portalach społecznościowych antysemityzmu, wpisów wdrażanych w życie tysiącami antysemickich zaczepek i ataków. W Niemczech wybuchła polemika na temat tego, kim są ich sprawcy. Według oficjalnych statystyk to przede wszystkim skrajna prawica, ale obserwatorzy przekonani są, że władze starają się zamaskować udział muzułmańskich imigrantów w tych napadach. Liczbę Żydów w Niemczech szacuje się na 100 tysięcy, muzułmanów na około 4 miliony.


Wielka Brytania, choć z Europy się wypisuje, gdy chodzi o Żydów robi się coraz bardziej europejska. Według brytyjskiego dwutygodnika Privete Eye, byli pracownicy Partii Pracy przygotowują ujawnienie ponad stu tysięcy maili, w których widać, jak ekipa obecnego jej szefa Jeremy’ego Corbyna, chroni działaczy Labour oskarżanych o antysemityzm. 


W marcu brytyjska Komisja Równości i Praw Człowieka wszczęła dochodzenie przeciw partii Corbyna w związku z tolerowaniem antysemityzmu pośród jej członków. Toczą się spory o to, czy sprzyjanie antysemityzmowi w Partii Pracy pojawiło się wraz z Corbynem, czy też promowali je już jego poprzednicy. Ta debata jest zapewne ważna dla Brytyjczyków, ale Żydzi widzą, że wcześniejszy czy późniejszy, antysemityzm tego stronnictwa, które ma wielkie szanse dojść do władzy, jest obecnie stałą, na którą godzą się Brytyjczycy.


To z Albionu pochodzi definicja antysemityzmu jako „nienawidzenie Żydów ponad potrzebę”. Uczucia Anglików wobec Żydów nigdy nie były zbyt gorące. Do podniesienia temperatury, ale pewnie nie w interesującą nas stronę, mogło przyczynić się szacowne BBC, które od lat karmi telewidzów opowieściami o rzekomym izraelskim apartheidzie, a nawet o „ludobójstwie” w Gazie.  


Przy okazji poruszania tego ostatniego tematu w dokumencie „Jeden Dzień w Gazie”, pokazano wywiad z młodym mieszkańcem Gazy, który dzieli się z reporterem ochotą na obcinanie głów Żydom. BBC przetłumaczyło arabskie „Żydzi” na „Izraelczycy”, po to, by „Palestyńczyk” nie mógł być oskarżony o nienawiść do Żydów. Wywiązał się z tego spór, do którego wciągnięto ekspertów. Nikt nie wpadł na to, że niezależnie od słów jakich użył rozmówca BBC, marzy on o krwawej zbrodni. 


Media demokratycznych krajów, na co dzień zawiadamiając o terrorystycznych zamachach, zaczynają od stwierdzenia, że policja izraelska zabiła iluś tam „Palestyńczyków” i dopiero później wspominają, że te ofiary zadźgały nożem Izraelczyków, których najchętniej nazywa się „osadnikami”, nawet jeśli byli z Hajfy. 


W „Listach z Naszego Sadu” przeczytałem jak nawet w Ameryce, „Żydzi przyzwyczajeni od dziesiątków lat do tego, że antysemityzm jest uważany w USA raczej za coś w rodzaju wstydliwej choroby, ze zdziwieniem i przerażeniem odkrywają, że zaczyna mieć poczesne miejsce nie tylko w mainstreamowej prasie, ale i w Izbie Reprezentantów”. A to dzięki zawoalowanym muzułmańskim deputowanym do Izby – paniom Ilhan Omar i Rashidzie Tlaib. 


Z Ameryki przyszedł również antysemityzm „antyrasistowski”, oskarżający Żydów o to, że są Biali i jako tacy odpowiedzialni za wszystkie grzechy tej rasy. Taka nienawiść szerzyć się zaczęła najpierw na amerykańskich uniwersytetach, a obecnie przedostała się do Europy i wykorzystywana jest przez przeróżne stowarzyszenia do walki z „islamofobią”, która przede wszystkim oznacza zakaz krytykowania czegokolwiek, czego dopuściliby się muzułmanie.

 

Patrząc na ten dorobek lewicy chciałoby się poprzeć obóz przeciwny. Argumentów za tym dostarcza Daniel Pipes, amerykański publicysta, który odmawia miana skrajnie prawicowych, takim partiom jak włoska Liga, węgierski Fidesz czy polski PiS.  


Ich wspólnym mianownikiem, twierdzi Pipes, jest zdecydowanie by w czasach masowej imigracji i rozbicia kulturowego, uchronić historyczną kulturę Europy. Pipes zdaje sobie sprawę z wad przywódców typu Orbána i z tego, że wiele z tych partii ma antydemokratyczne korzenie. Np. austriacką Partię Wolności założył były esesman. Szwedzcy Demokraci byli na początku grupką neofaszystowską. 


Daniel Pipes przekonany jest, że nie ma to dziś większego znaczenia – „nie grzebmy w trupach” – nawołuje – „patrzmy jaka jest ich dzisiejsza polityka i czego bronią te partie”.

 

Prawdą jest, że te partie już dawno przestały głosić antysemityzm. Prawdą jest jednak również, że bardzo często zdarzają się im potknięcia i przejęzyczenia, zdradzające, że nawet nowoczesny populista, wciąż jest tradycyjnym antysemitą podszyty. Pani Le Pen, odżegnująca się od ojcowskiego antysemityzmu, kiedy w 2017 przeszła do II tury wyborów prezydenckich, zrezygnowała na chwilę z przewodzenia swej partii i jej prezesem mianowała – przez niedopatrzenie – kolegę, który negował mordowanie Żydów w komorach gazowych.  A w Ameryce Ann Coulter, uznawana za myślicielkę skrajnej prawicy, jakby polemizując, ale zgadzając się z muzułmankami z Izby Reprezentantów, wrzuciła Żydów do jednego worka z kaznodziejami Czarnych Kościołów i kolorowymi lesbijkami z uniwersyteckich kampusów, którzy zjednoczeni są w nienawiści do „białego mężczyzny”. 

 

Dyrektywa jest jasna, sformułowana już w carskiej Rosji, jej widmo krąży po Europie, a jutro ogarnie cały świat. A brzmiała: Бей жидов, спасай Россию! Bij Żydów, Ratuj Rosję! 

 

Tekst pierwszy raz opublikowany w  czerwcowym numerze „Słowa Żydowskiego”.

 

 Ludwik Lewin

 

Dziennikarz i poeta, od 1967 roku mieszka w Paryżu, wieloletni korespondent Polskiej Sekcji BBC.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Bezradność Jan Res 2019-07-13
1. Szczytem bezradności kuba 2019-07-11


Brunatna fala

Znalezionych 926 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22
Mam dość   Ezra   2021-05-21
Po drugiej stronie lustra   Koraszewski   2021-05-19
Zastępcza wojna Iranu przeciwko Izraelowi   Toameh   2021-05-18
Iran ujawnia swoją strategię doradzając Hamasowi w wojnie przeciwko Izraelowi   Frantzman   2021-05-17
Dejudaizacja Jerozolimy w 1948 roku   Carlson   2021-05-17
Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach   Tobin   2021-05-16
Naszym prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela   Tawil   2021-05-15
Dzisiejsze oszczerstwo o rytuale krwi   Rosenthal   2021-05-14
Stara sztuczka Mahmouda Abbasa: antysemickie podżeganie   Blum   2021-05-13
Irańska pułapka   i Sarah N. Stern   2021-05-12
Słoń nienawiści do Żydów w salonie   Glick   2021-05-08
Dlaczego Abbas nie chce wyborów   Tawil   2021-05-07
Nasi wrogowie podłożyli kognitywną bombę   Rosenthal   2021-05-06
Były dyrektor CIA zaleca Żydom więcej empatii   Frantzman   2021-05-03
Czy naprawdę rozpoczęła się era amerykańskiej klęski?     2021-05-01
Human Rights Watch nienawidzi Izraela   Abdul-Hussain   2021-05-01
Czy Ameryka nadal stoi za Izraelem? Zapytajcie jego wrogów   Rosenthal   2021-04-26
Idea tak głupia, że tylko publicysta „Guardiana” może w nią wierzyć   Levick   2021-04-25
Administracja Bidena oszukuje Żydów     2021-04-21
Palestyńskie wybory: czego administracja Bidena nie chce wiedzieć   Toameh   2021-04-20
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka „Guardiana”   Levick   2021-04-19
Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk