Prawda

Poniedziałek, 16 wrzesnia 2019 - 04:19

« Poprzedni Następny »


Nihil novi


Ludwik Lewin 2019-07-11

Wiec brytyjskiej Partii Pracy na rzecz \
Wiec brytyjskiej Partii Pracy na rzecz "wyzwolenia" Palestyny. (Zdjęcie z lipca 2014, RonFFlickr.)

W sobotnie popołudnie siedzę na ławce w paryskim parku Buttes Chaumont. Aleją przewijają się całe rodziny chasydzkie, mężczyźni w kapeluszach, a nawet w lisich czapach, kobiety w perukach lub chustkach szczelnie owijających głowy.  


Po chwili zmienia się nieco nastrój, pojawiają się młodzi Sefaradzi w mikroskopijnych jarmułkach i w wyraźnie dobrych humorach, przekrzykują się i podbiegają, jakby grając w berka. Z sąsiedniej ławki patrzą na to kobiety w hidżabach, ale pilnując wzrokiem dzieci bawiących się na trawnikach, nie zauważają chyba tego żydowskiego pochodu. 


Znaczy idylla w laickiej Francji, gdzie zgodnie z republikańskim hasłem – wolność, równość, braterstwo – nikogo nie obchodzi, kto w co wierzy albo nie wierzy.


Można by było tak myśleć, gdyby nie wspomnienie Sary Halimi, zamordowanej na rzut kamieniem stąd, zrzuconej z balkonu swego mieszkania przez Malijczyka recytującego wersety Koranu i wykrzykującego Allah akbar – zabiłem szatana!


Ta zbrodnia dokonana została w kwietniu 2017 r., na kilka tygodni przed pierwszą turą francuskich wyborów prezydenckich. Media ledwie wspomniały o tym zabójstwie – nie wszystkie i w krótkich notatkach. 


Władze francuskie od lat twierdzą, że bezwzględnie walczą z antysemityzmem, ale ta bezwzględność dosyć jest względna. Antysemityzm najbardziej jest potępiany, gdy sprawcami są przedstawiciele skrajnej prawicy. Gdy obelgi wykrzykują lub napadają muzułmanie wywodzący się z Płn. czy Czarnej Afryki, nie nazywa się potępianych po imieniu, a nawet całkiem mija się z prawdą. I nikt – no oprócz kilku Żydów – okiem nie mrugnie. 


W roku 2005, podczas zamieszek na przedmieściach paryskich, chuligani rzucający koktajlami Mołotowa, krzyczeli „Sarkozy brudny Żyd!”. Tę scenę pokazał „Kanal+”. Ponieważ dźwięk był nieco niewyraźny, potrzebne były napisy. Na napisach widniało „Sarkozy brudny faszysta”. W lutym br. filozof Alain Finkekraut miał nieszczęście wyjść na ulicę w pobliżu sobotniej manifestacji „żółtych kamizelek”.  Obrzucony został obelgami, wyraźnie słyszałem „brudny Żyd”. W sprawozdaniach wydobyto tylko „syjonistę”. Szczęśliwie sąd uznał, że i „zatentegowany syjonista to obelga antysemicka i skazał jednego z krzyczących. 


Szczególnie przeraża – choć nie powinno dziwić – to, co się dzieje w Niemczech. 


Komisarz rządu niemieckiego do spraw antysemityzmu Felix Klein powiedział, że nie może już doradzać Żydom noszenia kipy przez cały czas i wszędzie w Niemczech. Wcześniej, bardzo podobnie sformułował to prezes Centralnej Rady Żydów Niemiec Josef Schuste. 


Te rady wynikają z rozszalałego na niemieckich portalach społecznościowych antysemityzmu, wpisów wdrażanych w życie tysiącami antysemickich zaczepek i ataków. W Niemczech wybuchła polemika na temat tego, kim są ich sprawcy. Według oficjalnych statystyk to przede wszystkim skrajna prawica, ale obserwatorzy przekonani są, że władze starają się zamaskować udział muzułmańskich imigrantów w tych napadach. Liczbę Żydów w Niemczech szacuje się na 100 tysięcy, muzułmanów na około 4 miliony.


Wielka Brytania, choć z Europy się wypisuje, gdy chodzi o Żydów robi się coraz bardziej europejska. Według brytyjskiego dwutygodnika Privete Eye, byli pracownicy Partii Pracy przygotowują ujawnienie ponad stu tysięcy maili, w których widać, jak ekipa obecnego jej szefa Jeremy’ego Corbyna, chroni działaczy Labour oskarżanych o antysemityzm. 


W marcu brytyjska Komisja Równości i Praw Człowieka wszczęła dochodzenie przeciw partii Corbyna w związku z tolerowaniem antysemityzmu pośród jej członków. Toczą się spory o to, czy sprzyjanie antysemityzmowi w Partii Pracy pojawiło się wraz z Corbynem, czy też promowali je już jego poprzednicy. Ta debata jest zapewne ważna dla Brytyjczyków, ale Żydzi widzą, że wcześniejszy czy późniejszy, antysemityzm tego stronnictwa, które ma wielkie szanse dojść do władzy, jest obecnie stałą, na którą godzą się Brytyjczycy.


To z Albionu pochodzi definicja antysemityzmu jako „nienawidzenie Żydów ponad potrzebę”. Uczucia Anglików wobec Żydów nigdy nie były zbyt gorące. Do podniesienia temperatury, ale pewnie nie w interesującą nas stronę, mogło przyczynić się szacowne BBC, które od lat karmi telewidzów opowieściami o rzekomym izraelskim apartheidzie, a nawet o „ludobójstwie” w Gazie.  


Przy okazji poruszania tego ostatniego tematu w dokumencie „Jeden Dzień w Gazie”, pokazano wywiad z młodym mieszkańcem Gazy, który dzieli się z reporterem ochotą na obcinanie głów Żydom. BBC przetłumaczyło arabskie „Żydzi” na „Izraelczycy”, po to, by „Palestyńczyk” nie mógł być oskarżony o nienawiść do Żydów. Wywiązał się z tego spór, do którego wciągnięto ekspertów. Nikt nie wpadł na to, że niezależnie od słów jakich użył rozmówca BBC, marzy on o krwawej zbrodni. 


Media demokratycznych krajów, na co dzień zawiadamiając o terrorystycznych zamachach, zaczynają od stwierdzenia, że policja izraelska zabiła iluś tam „Palestyńczyków” i dopiero później wspominają, że te ofiary zadźgały nożem Izraelczyków, których najchętniej nazywa się „osadnikami”, nawet jeśli byli z Hajfy. 


W „Listach z Naszego Sadu” przeczytałem jak nawet w Ameryce, „Żydzi przyzwyczajeni od dziesiątków lat do tego, że antysemityzm jest uważany w USA raczej za coś w rodzaju wstydliwej choroby, ze zdziwieniem i przerażeniem odkrywają, że zaczyna mieć poczesne miejsce nie tylko w mainstreamowej prasie, ale i w Izbie Reprezentantów”. A to dzięki zawoalowanym muzułmańskim deputowanym do Izby – paniom Ilhan Omar i Rashidzie Tlaib. 


Z Ameryki przyszedł również antysemityzm „antyrasistowski”, oskarżający Żydów o to, że są Biali i jako tacy odpowiedzialni za wszystkie grzechy tej rasy. Taka nienawiść szerzyć się zaczęła najpierw na amerykańskich uniwersytetach, a obecnie przedostała się do Europy i wykorzystywana jest przez przeróżne stowarzyszenia do walki z „islamofobią”, która przede wszystkim oznacza zakaz krytykowania czegokolwiek, czego dopuściliby się muzułmanie.

 

Patrząc na ten dorobek lewicy chciałoby się poprzeć obóz przeciwny. Argumentów za tym dostarcza Daniel Pipes, amerykański publicysta, który odmawia miana skrajnie prawicowych, takim partiom jak włoska Liga, węgierski Fidesz czy polski PiS.  


Ich wspólnym mianownikiem, twierdzi Pipes, jest zdecydowanie by w czasach masowej imigracji i rozbicia kulturowego, uchronić historyczną kulturę Europy. Pipes zdaje sobie sprawę z wad przywódców typu Orbána i z tego, że wiele z tych partii ma antydemokratyczne korzenie. Np. austriacką Partię Wolności założył były esesman. Szwedzcy Demokraci byli na początku grupką neofaszystowską. 


Daniel Pipes przekonany jest, że nie ma to dziś większego znaczenia – „nie grzebmy w trupach” – nawołuje – „patrzmy jaka jest ich dzisiejsza polityka i czego bronią te partie”.

 

Prawdą jest, że te partie już dawno przestały głosić antysemityzm. Prawdą jest jednak również, że bardzo często zdarzają się im potknięcia i przejęzyczenia, zdradzające, że nawet nowoczesny populista, wciąż jest tradycyjnym antysemitą podszyty. Pani Le Pen, odżegnująca się od ojcowskiego antysemityzmu, kiedy w 2017 przeszła do II tury wyborów prezydenckich, zrezygnowała na chwilę z przewodzenia swej partii i jej prezesem mianowała – przez niedopatrzenie – kolegę, który negował mordowanie Żydów w komorach gazowych.  A w Ameryce Ann Coulter, uznawana za myślicielkę skrajnej prawicy, jakby polemizując, ale zgadzając się z muzułmankami z Izby Reprezentantów, wrzuciła Żydów do jednego worka z kaznodziejami Czarnych Kościołów i kolorowymi lesbijkami z uniwersyteckich kampusów, którzy zjednoczeni są w nienawiści do „białego mężczyzny”. 

 

Dyrektywa jest jasna, sformułowana już w carskiej Rosji, jej widmo krąży po Europie, a jutro ogarnie cały świat. A brzmiała: Бей жидов, спасай Россию! Bij Żydów, Ratuj Rosję! 

 

Tekst pierwszy raz opublikowany w  czerwcowym numerze „Słowa Żydowskiego”.

 

 Ludwik Lewin

 

Dziennikarz i poeta, od 1967 roku mieszka w Paryżu, wieloletni korespondent Polskiej Sekcji BBC.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Bezradność Jan Res 2019-07-13
1. Szczytem bezradności kuba 2019-07-11


Brunatna fala

Znalezionych 678 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk