Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 12:53

« Poprzedni Następny »


Nauczyciel akademicki, patron nożowników


Z materiałów MEMRI 2015-01-03

Plakat Fatahu z grudnia 2014, napis po arabsku: „Pozostaniemy na waszych czaszkach”.
Plakat Fatahu z grudnia 2014, napis po arabsku: „Pozostaniemy na waszych czaszkach”.

Dr Adnan Abu Amer wykłada na uniwersytecie i w odróżnieniu od wielu swoich kolegów w krajach zachodnich nie może narzekać, że przychodząca na studia młodzież jest źle przygotowana do studiów. Przeciwnie, jego studenci byli przygotowywani od przedszkola i nie mają żadnych problemów ze zrozumieniem materiału wykładanego przez doktora Adnana Abu Amera, który, jak można sądzić z jego najnowszego artykułu  w Aljazeera.net, z 19 listopada 2014, wykłada nożownictwo.

Wykładający na uniwersytecie w Gazie wychowawca młodego pokolenia studentów pisał[1] m. in.:

Dr Adnan Abu Amer (zdjęcie: Aljazeera.net)
Dr Adnan Abu Amer (zdjęcie: Aljazeera.net)

"Niedawne operacje Fidai dokonane przez młodych Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w okupowanej Jerozolimie przeciwko armii izraelskiej i osadnikom ujawniają, że lud palestyński uzbroił się w wolę prowadzenia oporu przeciwko okupantowi i nie akceptuje dłużej istniejącej obecnie żałosnej i ponurej sytuacji. Te operacje pokazują, że osiągnęliśmy punkt, z którego nie ma powrotu do poprzedniego status quo, który obejmuje wielokrotne wtargnięcia na Haram (jak nazywany jest teren otaczający meczet Al-Aksa) i wielokrotne ataki na meczet Al-Aksa.


… Fakt, że ludzie z Zachodniego Brzegu i Jerozolimy dołączyli w ostatnich tygodniach do bitwy ruchu oporu, ulepsza i odnawia popularną, prymitywną broń i czyni ją skuteczniejszą niż przedtem. W niedawnych operacjach bojownicy używali wielu różnych rodzajów broni o coraz większym zaawansowaniu – od kamieni i procy, przez noże i inną ostrą broń, do broni palnej. To jakościowe ulepszenie narzędzi oporu używanych w walce przeciwko okupantowi pozwala każdemu członkowi ludu palestyńskiego na prowadzenie oporu tą prymitywną bronią. I tak, jedna osoba wznosi barierę, a druga pali oponę, trzecia robi koktajl Mołotowa, a czwarta kopie okop, piąta rozrzuca na drodze gwoździe, szósta dźga nożem osadnika, a siódma przejeżdża samochodem żołnierza. Palestyna stała się powszechnym warsztatem, gdzie każdy odgrywa jakąś rolę”.


25 grudnia 2014. Jedenastoletnia dziewczynka, Ayala Shapira została przewieziona do szpitala w stanie krytycznym, a jej ojciec został ranny, kiedy jeden terrorysta wybiegł przed samochód, licząc na odruch kierowcy, a drugi, w chwili gdy kierowca zahamował, wrzucił do wnętrza samochodu koktajl Mołotowa.
25 grudnia 2014. Jedenastoletnia dziewczynka, Ayala Shapira została przewieziona do szpitala w stanie krytycznym, a jej ojciec został ranny, kiedy jeden terrorysta wybiegł przed samochód, licząc na odruch kierowcy, a drugi, w chwili gdy kierowca zahamował, wrzucił do wnętrza samochodu koktajl Mołotowa.

 „Przegląd niedawnych operacji oporu przeprowadzonych na terytoriach palestyńskich i rozmaitej użytej broni ujawnia, która broń była najważniejsza – zarówno broń prymitywna, jak broń palna, jak wyszczególnione poniżej:

1.      Kamień: używany do wznoszenia barier, blokowania arterii drogowych i budowania kryjówek i barykad włącznie z zasadzkami. Nawet jeśli kamień w kategoriach wpływu fizycznego nie wywołuje w umyśle obrazu heroicznej walki, ma potężne znaczenie symboliczne, ponieważ podkreśla kontrast między prostą bronią Palestyńczyków a nowoczesną bronią wroga, który posiada bombę atomową.

2.      Proca: ... Palestyńczycy używają procy w operacjach strzelania do sił okupacyjnych i ich rozmaitych środków transportu. Jej znaczenie polega na fakcie, że strzelec może jej użyć, pozostając niewidoczny, co komplikuje sprawy dla sił okupacyjnych. Chociaż ta broń rzadko powoduje śmiertelne uszkodzenia, jest zdolna do spowodowania poważnych ran, jeśli jest używana z bliska i jeśli kamień jest ciężki, a strzelec silny.
  

3.      Pożary i palenie opon: Zeszłego lata Izraelczycy doświadczyli ‘gorącego sezonu’, którego płomienie dotarły do samego serca Izraela. Dziesiątki pożarów wybuchło w lasach i zagajnikach i podpaliły setki hektarów. Te pożary stanowiły dodatkową niespodziankę dla izraelskich aparatów bezpieczeństwa, które niedawno zaczęły budzić się do nowych niespodzianek ruchu oporu.

4.      Barykady i przeszkody: to narzędzie było używane przez ruch oporu, żeby blokować wejścia i ulice dla pojazdów armii okupacyjnej w miastach, wsiach i obozach uchodźców, a to pomogło młodzieży rozdzielić ataki na siły izraelskie między siebie, a jeszcze bardziej, wycofać się w odpowiednim momencie z gwarancją, że pojazdy wojskowe i opancerzone nie mogą ich ścigać…”  

"Noże były bronią najczęściej używaną w niedawnych operacjach przez ludowy opór na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie. Najnowszy atak nożowy w synagodze w Jerozolimie doprowadził do zabicia pięciu Izraelczyków i ranienia ośmiu. Operacje nożowe są ważne, bo ta broń ostra znajduje się w każdym domu i jej użycie ma duże znaczenie – nie tylko w sensie śmiertelnego potencjału, ale dzięki psychologicznym efektowi na Izraelczyków, którzy widzą i pojmują, że żołnierz może zostać zabity nożem także, kiedy trzyma nowoczesny karabin maszynowy.


18 listopada dwóch terrorystów uzbrojonych w noże rzeźnickie i tasaki do mięsa zabiło w synagodze czterech rabinów Moshe Twersky’ego, 59, Aryeha Kupinsky’ego, 43, Avrahama Shmuela Goldberga, 68, oraz Kalman Levine, 55. Sierżant Zidan Nahad Seif (Druz), 30, który interweniował został śmiertelnie ranny i zmarł w szpitalu.
18 listopada dwóch terrorystów uzbrojonych w noże rzeźnickie i tasaki do mięsa zabiło w synagodze czterech rabinów Moshe Twersky’ego, 59, Aryeha Kupinsky’ego, 43, Avrahama Shmuela Goldberga, 68, oraz Kalman Levine, 55. Sierżant Zidan Nahad Seif (Druz), 30, który interweniował został śmiertelnie ranny i zmarł w szpitalu.

Najważniejszą rzeczą jest, że ataki nożowe zmuszają okupanta do otwarcia nowego frontu, który zawsze może wybuchnąć im w twarz. Bowiem ataki nożowe przekreśliły ich zdolność odstraszania i zaszkodziły morale społeczeństwa do punktu, w którym oficerowie armii izraelskiej przyznali, że właściwie stracili zdolność odstraszania Palestyńczyków… Fala ataków nożowych na Zachodnim Brzegu, w Jerozolimie i wewnątrz Zielonej Linii przeciwko zarówno żołnierzom okupanta, jak osadnikom, wywołała zainteresowanie badaniami najważniejszych cech tego nowego sposobu opierania się, z których najważniejszymi są:

  1. Ataki nożowe wybuchły po spadku akcji masowych protestów, co dało początek koncepcji przejścia do etapu jakościowej i wyjątkowej działalności, której jednym z narzędzi i zasobów jest na tym etapie wojna noży.

Dwudziestosześcioletnia Dalia Lemkus zasztyletowana przez terrorystę na przystanku autobusowym 10 listopada 2014.  (Zdjęcie: Flash90)

Dwudziestosześcioletnia Dalia Lemkus zasztyletowana przez terrorystę na przystanku autobusowym 10 listopada 2014.  (Zdjęcie: Flash90)2.     Idea wytrwania w nieustannej działalności oporu i dania Palestyńczykom w granicach Zielonej Linii szansy przystosowania się do oporu i jego działalności, służyła jako katalizator do nasilenia tego rodzaju wojny nożowej przeciwko okupacji, ponieważ nie wymaga wielu ludzi, ale skupia się na małych grupach. W rzeczywistości, wiele akcji nożowych zostało dokonanych przez samotnych wojowników oporu.

3.     To zjawisko rozprzestrzeniło się na całych terytoriach okupowanych i sięgnęło także obszarów w granicach 1948 r., sercu państwa okupacyjnego, wywołując jego strach, że wojna nożowa rozszerzy się na całe jego terytorium. Akcje nożowe skupiają się przede wszystkim na żołnierzach uzbrojonych po zęby – zarówno regularnej armii, jak rezerwistach, jak również personelu straży granicznej i osadnikach.

4.    Akcje nożowe są świadectwem narastającego ducha poświęcenia i męczeństwa w społeczeństwie palestyńskim. Fakt, że wynikiem operacji było zabicie lub skazanie na dożywocie atakującego, nie odstraszył innych wojowników oporu od pójścia tą samą drogą i przeprowadzenia takich samych operacji.

Reakcja Izraela odzwierciedla jego wielki strach, że te operacje nożowe wzrosną i przyznał się on do rosnącego obciążenia swoich aparatów bezpieczeństwa i trudności w zwalczaniu tego rodzaju zjawiska. Okazuje się to być jedno z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zadań aparatów bezpieczeństwa. Jednym z rezultatów wojny noży jest to, że magazyny z bronią w Izraelu zapełniły się ludźmi, którzy przyszli, by kupić broń osobistą do samoobrony po tym, jak niedawne ataki nożowe powtarzały się.  


W tym kontekście oficerowie z Dowództwa Centralnego Izraela powiedzieli, że nie mają magicznego rozwiązania, by powstrzymać palestyńskie operacje nożowe, bo trudno przeszkodzić im w zdobyciu noży. Ponadto, nasilenie operacji nożowych oznacza, że izraelska moc odstraszania maleje codziennie. Paradoksem jest, że Izrael potrafi produkować najnowsze pociski antyrakietowe Arrow, ale jest niezdolny do ochrony swoich obywateli przed atakami nożami.


Wojownicy oporu używają także samochodów i taksówek do przejeżdżania żołnierzy okupanta i osadników, kiedy patrolują piechotą miasta i obozy uchodźców. I istotnie kilka ataków pojazdami było udanych i zabiło lub zraniło wielu żołnierzy..."


22 października w Jerozolimie osiem osób zostało rannych, zginęła trzymiesięczna Chaya Zissel, kiedy palestyński kierowca wjechał samochodem w tłum osób oczekujących na przystanku kolejki podmiejskiej. Druga ofiara tego zamachu, obywatelka Ekwadoru, Karen Yemima Muscara, zmarła w szpitalu.
22 października w Jerozolimie osiem osób zostało rannych, zginęła trzymiesięczna Chaya Zissel, kiedy palestyński kierowca wjechał samochodem w tłum osób oczekujących na przystanku kolejki podmiejskiej. Druga ofiara tego zamachu, obywatelka Ekwadoru, Karen Yemima Muscara, zmarła w szpitalu.[1] Aljazeera.net, 19 listopada 2014.

Źródło: MEMRI, Specjalny Komunikat nr 5916, z 29 grudnia 2014

Tłumaczenie Małgorzata Koraszewska
(Zdjęcia ofiar oraz plakatu Fatahu  dodane przez redakcję "Listów")


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk