Prawda

Niedziela, 5 lipca 2020 - 02:19

« Poprzedni Następny »


Milczenie „Guardiana”


Adam Levick 2014-03-15


Wczoraj (12 marca 2014) o 16:27 czasu izraelskiego “Guardian” opublikował esej Margot Ellis, zastępczyni komisarza generalnego UNRWA, o tym, co – jak twierdzi – jest narastającym kryzysem humanitarnym na Zachodnim Brzegu i w Gazie. Jej artykuł “Aid money follows the cameras, which is why Palestine is suffering so badly” [Pieniądze pomocowe idą tam, gdzie są kamery i dlatego Palestyńczycy tak bardzo cierpią], z 12 marca jest typowy dla “Guardiana”, bo za cierpienia palestyńskie obwinia Izrael i w artykule mającym ponad 800 słów nie ma ani jednego słowa o odpowiedzialności Hamasu lub Autonomii Palestyńskiej.

Ellis nie tylko przedstawia Palestyńczyków jako bierne ofiary, ale twierdzi – w gazecie, która obsesyjnie dostarcza relacji z Izraela i terytoriów palestyńskich – że media nie poświęcają wystarczającej uwagi ich strasznemu losowi i, co może jeszcze bardziej absurdalne,  biorąc pod uwagę ich udział w ogólnej pomocy międzynarodowej, że Palestyńczycy nie dostają sprawiedliwej części funduszy. Na żądania Ellis składał się apel o zwiększenie uwagi poświęcanej cierpieniom Palestyńczyków, podniesienie środków pomocowych dla UNRWA i zakończenie (legalnej) blokady Gazy.

 

O 17:14 tego samego dnia, kiedy dzieci izraelskie wracały do domu ze szkoły, w całym południowym Izraelu rozległy się syreny Kodu Czerwieni, kiedy terroryści z Gazy wystrzelili około 40 rakiet i pocisków moździerzowych (znanych inaczej jako 40 indywidualnych zbrodni wojennych) [* Późniejsze dane na temat liczby wystrzelonych rakiet znajdują się pod artykułem. – A.K. ] na cywilów izraelskich, powodując, że w miastach takich jak Sderot i Netiwot tysiące spędziły noc w schronach.

 

Ten najnowszy atak dokłada się do ponad 8 tysięcy takich ataków od kiedy Izrael wycofał się z Gazy w 2005 r., i stanowi największą salwę od zakończenia operacji "Filar Obrony" w listopadzie 2012 r.

 

Co ciekawe, jeśli spojrzysz na strony “Guardiana” IzraelPalestyna i Gaza, to chociaż zobaczysz ich sprawozdanie na żywo z wczorajszej wizyty premiera Camerona w Izraelu, włącznie z Live Blog z jego przemówienia w Knessecie, nie znajdziesz ani jednej wzmianki o ataku palestyńskim. (Jak dotąd jedyną wzmianką odnoszącą się do tego ataku jest krótka depesza AP w dziale World News, którą niełatwo zlokalizować.)

 

Oczywiście, milczenie „Guardiana” w obliczu tak wyraźnego pogwałcenia prawa międzynarodowego – umyślne ostrzeliwanie cywilów – przez Palestyńczyków w Gazie należy widzieć w kontekście konsekwentnej odmowy tej grupy medialnej do uznania odpowiedzialności Palestyńczyków za własne, destrukcyjne zachowania.

 

 Jeśli czytasz “Guardiana”, można ci niemal wybaczyć, jeśli nie wiesz, że Hamas – grupa rządząca Gazą – odrzuca istnienie państwa żydowskiego w jakichkolwiek granicach, indoktrynuje swoją młodzież morderczą ideologią antysemicką i kieruje się swoją kartą założycielską, w które cytowane są Protokoły mędrców Syjonu jako „dowód”, że Żydzi próbują opanować świat.

 

Ponadto, kiedy “Guardian” aprobuje oceny społecznych i ekonomicznych problemów w Gazie “międzynarodowych ekspertów” takich jak Ellis, ale nie wspomina o szkodliwym wpływie ekstremistycznej, islamistycznej ideologii Hamasu, ich sprzeniewierzenia funduszy przekazanych na rozwój na budowanie tuneli dla terrorystycznej działalności i na produkcję broni oraz  tyranię, jaką narzucają na kobiety, gejów, mniejszości religijne i dysydentów politycznych, odbiera on czytelnikom możliwość zrozumienia szerszego kontekstu obecnego procesu pokojowego.

 

Oczywiście, lekcja wyciągnięta z wycofania się Izraela z Gazy i z trwającego terroru dochodzącego ze Strefy Gazy, może umknąć wielu ludziom na lewicy, ale jest intuicyjnie zrozumiała dla większości Izraelczyków. Sondaże w Izraelu, które pokazują przeważające poparcie dla rozmów, popierają (w zasadzie) utworzenie państwa palestyńskiego, ale pokazują także wielki sceptycyzm, że jakiekolwiek porozumienia z Mahmoudem Abbasem da w wyniku rzeczywisty pokój, odzwierciedlają bolesną lekcję wyciągniętą z wycofania się z Południowego Libanu, z terroru zrodzonego z porozumień w Oslo i z wycofania się z Gazy. 

 

Niezdolność wielu ludzi lewicy do zdecydowanego potępienia terroru islamistów z Gazy i przypisania choćby minimalnej odpowiedzialności przywódcom palestyńskim za obecne działania zbrojne, mówi sceptycznej, zmęczonej wojną publiczności izraelskiej, że jeśli wycofanie się z Zachodniego Brzegu da w wyniku (czego się obawiają) ekstremistyczne władze rządzące Palestyną, to te „postępowe” głosy nadal będą milczeć w obliczu niekończącego się terroru, a prawdopodobnie będą winić Izrael za kroki zapobiegające i odwetowe, wywołane takimi atakami.

 

Podczas gdy nawet ludzie, którzy twierdzą, że są przyjaźni wobec państwa żydowskiego, niezmordowanie pouczają Izraelczyków o potrzebie rozwiązania w postaci dwóch państw –  zawiera to często z lekka przykrytą groźbę nieokreślonych konsekwencji, jeśli Izrael nie dokona wystarczających ustępstw, która według tych prawiących kazania krytyków jest niezbędna dla pokoju – bardzo niewielu uważa za stosowne ostrzegać Palestyńczyków przed konsekwencjami ich podżegania, terroru i antysemityzmu, przenikających ich społeczeństwo. 

 

Jak długo nie pociąga się Palestyńczyków do odpowiedzialności za ich zachowanie, które jest sprzeczne z dążeniem do pokoju i koegzystencji, a zwolennicy rozwiązania w postaci dwóch państw odmawiają wzięcia pod uwagę poprzednich niepowodzeń formuły „ziemia za pokój” przy dyskutowaniu obecnej formuły dwóch państw, tak długo Izraelczycy nie będą mieli bodźców do czynienia bolesnych kompromisów, zawsze wymaganych od nich przez pyszałkowate i moralnie świętoszkowate „głosy postępowe” na Zachodzie.  

 

What the Guardian lefts silence about 40 Palestinian war crimes means to the peace process   

 

CiF Watch, 13 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Adam Levick

Autor i redaktor naczelny strony internetowej CiF Watch zajmującej się monitorowaniem antysemityzmu na łamach "Comment is Free" strony internetowej "Guardiana" i "Observera".

 Strona www autora* Times of Israel z 14 marca informuje, że w środę 13 marca z terenu Gazy wystrzelono ponad 60 rakiet w kierunku Izraela. Armia izraelska odpowiedziała ogniem artyleryjskim, niszcząc 29 stanowisk rakietowych. Islamski Dżihad twierdzi, że wystrzelił 130 rakiet. (Pewna część rakiet nie dolatuje do granic Izraela spadając na terenie Gazy.) Jak podają źródła palestyńskie z Gazy, w czwartek co najmniej trzech Palestyńczyków odniosło rany, najprawdopodobniej podczas odpalania rakiet. Również w czwartek Egipt wynegocjował zawieszenie broni.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 774 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk