Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 03:47

« Poprzedni Następny »


Zły, Brzydki i Głupi


Noru Tsalic 2014-03-12

Wepchnięci w defensywę niektórzy obrońcy Izraela czują się zmuszeni do zaczynania od: “Izrael można krytykować tak samo, jak każdy inny kraj”. No cóż, ja uważam, że nie można.

Nie krytykuje się bowiem żadnego innego kraju. Jak można krytykować kraj? Jak można rzucać oskarżenia na cały naród? “Krytyka Izraela jest uprawniona” – mówią niektórzy. Nie, nie jest. Nie można zasadnie krytykować kraju lub narodu – ten rodzaj generalizacji jest szczytem bigoterii.


Oczywiście można (i powinno się) krytykować dyktatorskie rządy – nie reprezentują one narodu; można (i powinno się) analizować działania demokratycznych rządów – i poddawać je krytyce, jeśli jest po temu powód. Nie „krytykuje” się jednak Syrii; krytykuje się reżim Assada. Nie krytykuje się Włoch, chociaż można słusznie krytykować aktualny rząd.

 

„Krytycy Izraela” jednak są często dokładnie tym, co sugeruje ta nazwa: krytykami kraju i narodu. To prawda, bardziej „wyrafinowani” spośród nich zrozumieli, że nie wygląda to zbyt dobrze; często mówią więc o „Netanjahu” lub „prawicowym rządzie Izraela”. Są to jednak tylko eufemizmy: nie trzeba kopać głęboko, żeby zobaczyć, iż ci „krytycy” nie są przeciwko temu lub tamtemu rządowi, że ich celem są wszystkie rządy izraelskie – lewicowe, prawicowe i centrowe.

 

Oczywiście można krytykować pana Netanjahu, tak samo jak można krytykować premiera brytyjskiego Camerona i prezydenta francuskiego Hollande. Jeśli jednak dokopujesz  wszystkim rządom izraelskim, od Ben Guriona do Szamira, od Goldy Meir do Ehuda Baraka – to kim jesteś, jak nie ekstremistą?

 

Izrael jest jedynym krajem, który jest w ten sposób krytykowany. I jego krytycy dzielą się na trzy kategorie: Logo Kampanii Solidarności z Palestyną nie pozostawia wątpliwości, o jakiej „Palestynie” mówią.

 

Pierwszą są “nienawistnicy” – tacy jak “Electronic Intifada” i Kampania Solidarności z Palestyną. Nie cierpią Izraela do tego stopnia, że nie chcą lub nie potrafią ukryć swojej nienawiści. Łatwo jest usunąć cienką warstewkę oszustwa, której mogą się czepiać – i ujawnić nagą prawdę: oni po prostu chcą, żeby Izrael zniknął z mapy świata.

 

 

Stanowisko drugiej kategorii jest bardziej złożone – widzą oni siebie jako “iusticiaria” (wymiar sprawiedliwości). Twierdzą, że nie nienawidzą Izraela za to „czym jest” (państwem Żydów), ale za to, „co robi”. Problem (poza generalizacją) polega na tym, że podczas gdy zwalczają Izrael (lub „[wszelki] rząd izraelski”), mają bardzo niewiele do powiedzenia na temat krajów/rządów, które „robią” te same rzeczy – a także dużo, dużo gorsze.

 

Na przykład, mogą oni z oburzeniem wskazywać na „osiedla izraelskie na Zachodnim Brzegu” i wzywać do bojkotu i sankcji przeciwko nim lub przeciwko Izraelowi jako całości.

 

Nie wzywają jednak do podobnego bojkotu chińskich osiedli w Tybecie, tureckich osadników na Cyprze, marokańskich osadników na Saharze Zachodniej itd. Ani też nie zwalczają apartheidu płci w Arabii Saudyjskiej, prześladowań Bahajów w Iranie lub chronicznych pogwałceń praw człowieka w całym świecie arabskim i gdzie indziej. Nawet jeśli uzna się ich oskarżenia przeciwko Izraelowi, jest jasne, że „iusticiaria” nie walczą z przestępstwem, ale z jednym konkretnym krajem. A to stanowi o różnicy między „sprawiedliwością” i „prześladowaniem”.


Trzecia kategoria jest chyba jeszcze bardziej interesująca. Są oni “miłośnikami”. Twierdzą oni – a kimże jestem, by im nie wierzyć? – że krytykują Izrael “z miłości”. Istotnie, kochają go tak bardzo, że po prostu nie mogą znieść, kiedy widzą, że robi coś, co nie jest absolutnie doskonałe; chcą, by był „światłem dla narodów”.

 

Co więc jest w tym złego? No cóż, właściwie nic – jak długo jest to „w granicach rozsądku”. Widzicie, mam syna – i naprawdę, naprawdę go kocham. Mimo tego, że często nie spełnia moich oczekiwań – na ogół, jak sądzę, dlatego, że moje oczekiwania są tak nierealistycznie wygórowane. Czasami krytykuję go – z miłości. To jest w porządku. Gdybym jednak krytykował go bezustannie; gdybym beształ go nie za zawalone egzaminy – ale za to, że nie ma samych szóstek, jakich oczekuję; gdybym wypominał mu jego wady i nigdy nie chwalił jego osiągnięć; a jeśli, na domiar wszystkiego, robiłbym to publicznie, żeby pokazać wszystkim, jak jest cholernie niedoskonały – to byłbym wrednym a nie kochającym rodzicem.

 

Czy to w Izraelu, czy w Diasporze, olbrzymia większość Żydów – około 95% - należy do czwartej kategorii, kategorii popierających Izrael. Nie jest tak, że nie krytykują tego czy innego polityka, danego rządu albo konkretnej głupiej decyzji. Istotnie robią to; w końcu krytykowanie jest żydowskim sportem narodowym. Są jednak także dumni z osiągnięć Izraela; rozumieją jego niesłychanie trudną sytuację. I chociaż ich oczekiwania są podniebne, są gotowi wybaczyć państwu żydowskiemu, że nie jest „światłem dla narodów” przez siedem  dni w tygodniu – oraz dwukrotnie w soboty. To nie jest krytyka kraju. To JEST miłość

 

Co ciekawe, nikła mniejszość żydowskich krytyków Izraela nie należy do jednej z powyższych trzech kategorii – są oni reprezentowani w każdej z nich.

 

Ahmedineżad: “Kto powiedział, że Żydzi są mądrzy? Nie mogę uwierzyć, jak głupie są te błazny z Neturei!' [1]

 Wśród nienawistników znajdujemy szaleńców religijnych, takich jak Neturei Karta, wraz z ekstremistami ze skrajnej lewicy, takimi jak Israeli Committee Against House Demolitions (ICAHD). Ci pierwsi wyglądają, pachną i mówią jak wyjęci żywcem z XVII wieku; ci drudzy przedstawiają się jak jakiś rodzaj „postępowej” awangardy XXVII wieku. Dzień i noc. Zgadzają się tylko co do jednego – że państwo żydowskie nie powinno istnieć. Neturei Karta uważa, że Bóg chce mieć Żydów rozproszonych i uciskanych aż do czasu, kiedy dołączą do Neturei Karta; dla ICAHD „postęp” oznacza Żydów jako mniejszość w państwie arabskim – albo „jednym państwie” palestyńsko-izraelskim, albo (co, jak mówią, jest bardziej pożądane) w jednym „bycie politycznym” obejmującym także Jordanię, Syrię, Liban i Irak. Do tych dwóch organizacji dołączają w tej niesławnej kategorii tacy ludzie jak Philip Weiss (Mondoweiss), Gilad Atzmon, Richard Falk i kilku skrajnie lewicowych, urodzonych jako Żydzi bojówkarzy politycznych, przebranych za akademików.


Kto to jest, Fidel Castro? Nie, to jest Jeff Halper z “Israeli Committee Against House Demolitions”.
Kto to jest, Fidel Castro? Nie, to jest Jeff Halper z “Israeli Committee Against House Demolitions”.

Druga kategoria zawiera prawdopodobnie większość członków organizacji takich jak Jews for Justice for Palestine, B’tselem, etc. Ale są to heterogeniczne, „parasolowe” grupy i jest prawdopodobne, że część ich członków przepływa do pozostałych dwóch kategorii.

 

Trzecia kategoria zawiera J-Street, Peace Now, Rabbis for Human Rights i Yachad. Deklarują oni “miłość” do Izraela, uderzając w niego przy każdej okazji i pomagając osłabić jego pozycję negocjacyjną. To jest rzeczywiście „tough love”! Gdybym wylewał taką miłość na buntowniczą głowę mojego syna, powiedziałby (i słusznie): „Wiesz co, tato? Zostaw mnie w spokoju – idź ‘kochać’ kogoś innego!”

 

[1] Ruch skupiający ultraortodoksyjnych Żydów odrzucających syjonizm i protestujących przeciw istnieniu państwa Izrael przed nastaniem przyjściem Mesjasza.  Znani z podejmowania wspólnych akcji protestacyjnych z organizacjami palestyńskimi.

 

The bad, The Ugly and The Stupid

Politically-incorrect Politics, 7 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaNoru Tsalic

Izraelski bloger, obecnie pracuje w Wielkiej Brytanii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 980 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk