Prawda

Czwartek, 6 sierpnia 2020 - 09:08

« Poprzedni Następny »


Zły, Brzydki i Głupi


Noru Tsalic 2014-03-12

Wepchnięci w defensywę niektórzy obrońcy Izraela czują się zmuszeni do zaczynania od: “Izrael można krytykować tak samo, jak każdy inny kraj”. No cóż, ja uważam, że nie można.

Nie krytykuje się bowiem żadnego innego kraju. Jak można krytykować kraj? Jak można rzucać oskarżenia na cały naród? “Krytyka Izraela jest uprawniona” – mówią niektórzy. Nie, nie jest. Nie można zasadnie krytykować kraju lub narodu – ten rodzaj generalizacji jest szczytem bigoterii.


Oczywiście można (i powinno się) krytykować dyktatorskie rządy – nie reprezentują one narodu; można (i powinno się) analizować działania demokratycznych rządów – i poddawać je krytyce, jeśli jest po temu powód. Nie „krytykuje” się jednak Syrii; krytykuje się reżim Assada. Nie krytykuje się Włoch, chociaż można słusznie krytykować aktualny rząd.

 

„Krytycy Izraela” jednak są często dokładnie tym, co sugeruje ta nazwa: krytykami kraju i narodu. To prawda, bardziej „wyrafinowani” spośród nich zrozumieli, że nie wygląda to zbyt dobrze; często mówią więc o „Netanjahu” lub „prawicowym rządzie Izraela”. Są to jednak tylko eufemizmy: nie trzeba kopać głęboko, żeby zobaczyć, iż ci „krytycy” nie są przeciwko temu lub tamtemu rządowi, że ich celem są wszystkie rządy izraelskie – lewicowe, prawicowe i centrowe.

 

Oczywiście można krytykować pana Netanjahu, tak samo jak można krytykować premiera brytyjskiego Camerona i prezydenta francuskiego Hollande. Jeśli jednak dokopujesz  wszystkim rządom izraelskim, od Ben Guriona do Szamira, od Goldy Meir do Ehuda Baraka – to kim jesteś, jak nie ekstremistą?

 

Izrael jest jedynym krajem, który jest w ten sposób krytykowany. I jego krytycy dzielą się na trzy kategorie: Logo Kampanii Solidarności z Palestyną nie pozostawia wątpliwości, o jakiej „Palestynie” mówią.

 

Pierwszą są “nienawistnicy” – tacy jak “Electronic Intifada” i Kampania Solidarności z Palestyną. Nie cierpią Izraela do tego stopnia, że nie chcą lub nie potrafią ukryć swojej nienawiści. Łatwo jest usunąć cienką warstewkę oszustwa, której mogą się czepiać – i ujawnić nagą prawdę: oni po prostu chcą, żeby Izrael zniknął z mapy świata.

 

 

Stanowisko drugiej kategorii jest bardziej złożone – widzą oni siebie jako “iusticiaria” (wymiar sprawiedliwości). Twierdzą, że nie nienawidzą Izraela za to „czym jest” (państwem Żydów), ale za to, „co robi”. Problem (poza generalizacją) polega na tym, że podczas gdy zwalczają Izrael (lub „[wszelki] rząd izraelski”), mają bardzo niewiele do powiedzenia na temat krajów/rządów, które „robią” te same rzeczy – a także dużo, dużo gorsze.

 

Na przykład, mogą oni z oburzeniem wskazywać na „osiedla izraelskie na Zachodnim Brzegu” i wzywać do bojkotu i sankcji przeciwko nim lub przeciwko Izraelowi jako całości.

 

Nie wzywają jednak do podobnego bojkotu chińskich osiedli w Tybecie, tureckich osadników na Cyprze, marokańskich osadników na Saharze Zachodniej itd. Ani też nie zwalczają apartheidu płci w Arabii Saudyjskiej, prześladowań Bahajów w Iranie lub chronicznych pogwałceń praw człowieka w całym świecie arabskim i gdzie indziej. Nawet jeśli uzna się ich oskarżenia przeciwko Izraelowi, jest jasne, że „iusticiaria” nie walczą z przestępstwem, ale z jednym konkretnym krajem. A to stanowi o różnicy między „sprawiedliwością” i „prześladowaniem”.


Trzecia kategoria jest chyba jeszcze bardziej interesująca. Są oni “miłośnikami”. Twierdzą oni – a kimże jestem, by im nie wierzyć? – że krytykują Izrael “z miłości”. Istotnie, kochają go tak bardzo, że po prostu nie mogą znieść, kiedy widzą, że robi coś, co nie jest absolutnie doskonałe; chcą, by był „światłem dla narodów”.

 

Co więc jest w tym złego? No cóż, właściwie nic – jak długo jest to „w granicach rozsądku”. Widzicie, mam syna – i naprawdę, naprawdę go kocham. Mimo tego, że często nie spełnia moich oczekiwań – na ogół, jak sądzę, dlatego, że moje oczekiwania są tak nierealistycznie wygórowane. Czasami krytykuję go – z miłości. To jest w porządku. Gdybym jednak krytykował go bezustannie; gdybym beształ go nie za zawalone egzaminy – ale za to, że nie ma samych szóstek, jakich oczekuję; gdybym wypominał mu jego wady i nigdy nie chwalił jego osiągnięć; a jeśli, na domiar wszystkiego, robiłbym to publicznie, żeby pokazać wszystkim, jak jest cholernie niedoskonały – to byłbym wrednym a nie kochającym rodzicem.

 

Czy to w Izraelu, czy w Diasporze, olbrzymia większość Żydów – około 95% - należy do czwartej kategorii, kategorii popierających Izrael. Nie jest tak, że nie krytykują tego czy innego polityka, danego rządu albo konkretnej głupiej decyzji. Istotnie robią to; w końcu krytykowanie jest żydowskim sportem narodowym. Są jednak także dumni z osiągnięć Izraela; rozumieją jego niesłychanie trudną sytuację. I chociaż ich oczekiwania są podniebne, są gotowi wybaczyć państwu żydowskiemu, że nie jest „światłem dla narodów” przez siedem  dni w tygodniu – oraz dwukrotnie w soboty. To nie jest krytyka kraju. To JEST miłość

 

Co ciekawe, nikła mniejszość żydowskich krytyków Izraela nie należy do jednej z powyższych trzech kategorii – są oni reprezentowani w każdej z nich.

 

Ahmedineżad: “Kto powiedział, że Żydzi są mądrzy? Nie mogę uwierzyć, jak głupie są te błazny z Neturei!' [1]

 Wśród nienawistników znajdujemy szaleńców religijnych, takich jak Neturei Karta, wraz z ekstremistami ze skrajnej lewicy, takimi jak Israeli Committee Against House Demolitions (ICAHD). Ci pierwsi wyglądają, pachną i mówią jak wyjęci żywcem z XVII wieku; ci drudzy przedstawiają się jak jakiś rodzaj „postępowej” awangardy XXVII wieku. Dzień i noc. Zgadzają się tylko co do jednego – że państwo żydowskie nie powinno istnieć. Neturei Karta uważa, że Bóg chce mieć Żydów rozproszonych i uciskanych aż do czasu, kiedy dołączą do Neturei Karta; dla ICAHD „postęp” oznacza Żydów jako mniejszość w państwie arabskim – albo „jednym państwie” palestyńsko-izraelskim, albo (co, jak mówią, jest bardziej pożądane) w jednym „bycie politycznym” obejmującym także Jordanię, Syrię, Liban i Irak. Do tych dwóch organizacji dołączają w tej niesławnej kategorii tacy ludzie jak Philip Weiss (Mondoweiss), Gilad Atzmon, Richard Falk i kilku skrajnie lewicowych, urodzonych jako Żydzi bojówkarzy politycznych, przebranych za akademików.


Kto to jest, Fidel Castro? Nie, to jest Jeff Halper z “Israeli Committee Against House Demolitions”.
Kto to jest, Fidel Castro? Nie, to jest Jeff Halper z “Israeli Committee Against House Demolitions”.

Druga kategoria zawiera prawdopodobnie większość członków organizacji takich jak Jews for Justice for Palestine, B’tselem, etc. Ale są to heterogeniczne, „parasolowe” grupy i jest prawdopodobne, że część ich członków przepływa do pozostałych dwóch kategorii.

 

Trzecia kategoria zawiera J-Street, Peace Now, Rabbis for Human Rights i Yachad. Deklarują oni “miłość” do Izraela, uderzając w niego przy każdej okazji i pomagając osłabić jego pozycję negocjacyjną. To jest rzeczywiście „tough love”! Gdybym wylewał taką miłość na buntowniczą głowę mojego syna, powiedziałby (i słusznie): „Wiesz co, tato? Zostaw mnie w spokoju – idź ‘kochać’ kogoś innego!”

 

[1] Ruch skupiający ultraortodoksyjnych Żydów odrzucających syjonizm i protestujących przeciw istnieniu państwa Izrael przed nastaniem przyjściem Mesjasza.  Znani z podejmowania wspólnych akcji protestacyjnych z organizacjami palestyńskimi.

 

The bad, The Ugly and The Stupid

Politically-incorrect Politics, 7 marca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaNoru Tsalic

Izraelski bloger, obecnie pracuje w Wielkiej Brytanii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 785 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk