Prawda

Czwartek, 18 sierpnia 2022 - 06:22

« Poprzedni Następny »


Kiedy rakiety Hamasu uderzają w izraelskie domy, zapomnij o niuansach


Jonathan S. Tobin 2021-05-16

Uszkodzone domy w izraelskim mieście Petach Tikwa, w które uderzyły rakiety wystrzelone przez Hamas z Gazy na Izrael, 13 maja 2021. Zdjęcie Flash90.
Uszkodzone domy w izraelskim mieście Petach Tikwa, w które uderzyły rakiety wystrzelone przez Hamas z Gazy na Izrael, 13 maja 2021. Zdjęcie Flash90.

Nie ma dwóch równoprawnych opinii o tym konflikcie. Jeśli obchodzą cię Żydzi i Arabowie, to tych, którzy kłamią o apartheidzie i atakują cywilów, trzeba pokonać, a nie nagradzać.


Minęło niemal siedem lat od wojny z Gazą latem 2014 roku, ale dyskusja wokół obecnych walk toczących się między Izraelem a Hamasem wygląda, jak gdyby odbywała się według tego samego scenariusza. Tak samo jak wtedy podnosi się wiele głosów w obronie Izraela. Inni mówią, że popierają Palestyńczyków. Najbardziej jednak wpływowe głosy w mediach i popkulturze mówią nam, że mamy odrzucić narracje lub wersje historii każdej ze stron. Chcą, byśmy podjęli zniuansowaną dyskusję o konflikcie.  


Prawdą jest, że trzeba ubolewać nad ludzkim cierpieniem – niezależnie od tożsamości ofiary. Jest także prawdą, że stuletni konflikt między Żydami i Arabami jest skomplikowany i aż nazbyt często źle rozumiany. I, jak we wszystkich wojnach, po obu stronach są niewinne ofiary.


Choć przyznajemy, że to prawda, istnieją granice tego, co globalna perspektywa, w której notuje się grzechy obu stron, może nam powiedzieć, co rzeczywiście się dzieje. Instynktowną reakcją tych, którzy mówią, że obie strony są siebie warte, jest przekonanie, że wszystkie wojny są wyłącznie szaleństwem, w którym obie wojujące strony należy w równym stopniu potępić.


U podstaw starań promowania zabawy w „niuanse” w sprawie konfliktu między Izraelem a Hamasem jest jednak coś fundamentalnie nieuczciwego.

 

Są tacy, jak Jodi Rudoren, redaktorka “The Forward” (która poprzednio produkowała  wypaczone relacje “New York Timesa” z walk między Izraelem a Hamasem w 2012 i 2014 roku), którzy mówią nam, byśmy zapomnieli o historii konfliktu, ponieważ jest to niekończący się spór, który tylko przeszkadza obu stronom w pójściu naprzód i zawarciu pokoju.

 

Do pewnego stopnia to podejście stosuje Trevor Noah, prezenter znacznie ważniejszego forum, “The Daily Show,” upolitycznionego, komediowego programu telewizyjnego, z którego, niestety, wielu młodych widzów czerpie większość wiadomości dnia. Noah, urodzony w Południowej Afryce artysta komediowy, który pozuje w amerykańskiej telewizji na rozdawcę głębokich obserwacji, w równym stopniu lekceważy przeszłość, ponieważ – w jego wypaczonej wersji historii – jest to tylko niekończący się spór, w którym nikt nie ma racji.

 

W tego rodzaju komentarzach nie tyle chodzi o doprowadzenie do lepszego zrozumienia, ile o przedstawianie Palestyńczyków jako godnych współczucia słabszych, których prześladują Izraelczycy, rutynowo przedstawiani jako bezwzględni prześladowcy. Podpiera się to, jak to było w 2014 roku, statystyką. W chwili kiedy to piszę, siedmiu Izraelczyków zginęło od masowego ostrzału rakietami i pociskami prowadzonego przez Hamas i inne grupy terrorystyczne w Strefie Gazy na żydowskie miasta, miasteczka i wsie. Jako kontrast – około 100 Palestyńczyków zginęło w Gazie w wyniku uderzeń Izraelskich Sił Obronnych na pozycje Hamasu.


Wielu, ale nie wszyscy, zabici Palestyńczycy byli funkcjonariuszami Hamasu, odpowiedzialnymi za ataki na Izrael. Inni zostali zabici przez rakiety Hamasu, które spadły za wcześnie i uderzyły we własną ludność. Ważne jednak jest to, że arabscy cywile nie byli i nie są celem IDF. Część z nich zginęła, jak to się zdarzało w przeszłości, ponieważ mimo heroicznych wysiłków Izraelczyków, by ostrzec cywilów i umożliwić im ucieczkę ze stanowisk Hamasu i uderzać tylko w prawomocne militarne cele, terroryści używają cywilnych Palestyńczyków jako ludzkiej tarczy.

 

Podobnie jak wielu, którzy twierdzą, że stosują zniuansowane podejście, Noah oczekuje, że Izrael okaże większą powściągliwość. Według tego powszechnego argumentu reakcja żydowskiego państwa jest nieproporcjonalna, ponieważ w walkach ginie więcej Palestyńczyków niż Izraelczyków.


Mowa o proporcjonalnej reakcji jest zakłamana. Czy krytycy Izraela rzeczywiście byliby zadowoleni, gdyby Izrael odpowiadał na ataki Hamasu w podobny sposób, po prostu strzelając w kierunku palestyńskich centrów populacyjnych? Oczywiście, że nie.


Jeśli ginie większa liczba Palestyńczyków, to dlatego, że ich islamscy władcy uważają to za optymalny wynik, który pomaga im oczerniać Izrael. Gdyby dbali o ratowanie życia, budowaliby schrony dla swoich mieszkańców. Gaza, która ma najbardziej chyba na świecie wyszukany i rozległy system tuneli, ma schrony, ale one nie są dla ludzi. Są w nich rakiety, którymi ostrzeliwują Izrael, i są dla tych, którzy je odpalają.


Czy ci, którzy wysuwają takie argumenty, byliby szczęśliwsi, gdyby ginęło więcej Izraelczyków? Może. Ale niechęć znacznej części społeczności międzynarodowej, włącznie z tymi, którzy utrzymują, że reprezentują organizacje “praw człowieka”, do pociągnięcia Hamasu do odpowiedzialności, dobrze pokazuje, co jest złowrogiego w dyskursie o tym konflikcie.


Nie ma też żadne rzeczywistej moralnej równoważności w argumentach, które rzekomo były pretekstem decyzji Hamasu, by zasypać Izrael ponad 2000 rakiet i pocisków w tym tygodniu.


Mimo wypaczonych relacji o sprawie sądowej dotyczącej praw własności w Szejk Dżarrah w Jerozolimie, Żydzi nie kradli palestyńskiej ziemi. Twierdzenia o skandalicznym zachowaniu izraelskim na Wzgórzu Świątynnym są równie fałszywe, ponieważ tamtejsze meczety zamieniono na magazyny pocisków i fajerwerków użytych przeciwko policji, która starała się przywrócić porządek podczas rozruchów i prób zakłócenia żydowskich modlitw przy Ścianie Zachodniej.

 

Ani też nie ma miejsca na “bezstronne” argumenty o dziesięcioleciach palestyńskiego odrzucania propozycji pokojowych ani w sprawie tego, co nastąpiło, kiedy Hamas postanowił przelicytować dyktatora Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa i jego partię Fatahu, którzy wezwali do rozruchów w mieście, przez wystąpienia jako mocniejszy „obrońca” Jerozolimy i zaatakowanie Izraela gradem rakiet skierowanych na izraelskie miasta i wsie.


Częścią problemu jest także to, że ludzie po prostu rozkładają ręce w obliczu stopnia skomplikowania tego konfliktu i cierpień, jakie powoduje. Uznają wypowiadanie sądów o dwóch stronach konfliktu za rodzaj udzielania usprawiedliwienia wojny, zamiast moralnej reakcji na obronę niedoskonałej, niemniej funkcjonującej demokracji, przed agresją  terrorystycznych grup.


Niestety, wielu ludzi patrzy na Izrael przez soczewkę antysemickich postaw o Żydach i niechęci do prawa posiadania przez nich państwa. Dla ludzi na szybko rosnącym lewym skrzydle Partii Demokratycznej Izrael jest uciskającym państwem kolonialnym, które narzuca „apartheid” na niewinnych Palestyńczyków. Tę narrację słyszeliśmy o konflikcie w czwartek wieczorem, kiedy 11 lewicowych członków Kongresu przez godzinę mieszało Izrael z błotem i przedstawiało Palestyńczyków jako niewinne ofiary ciemiężącej siły.

 

Należy się uznanie dziewięciu innym Demokratom, którzy wcześniej wstali, żeby bronić Izraela i potępić Hamas.


Problemem tutaj nie jest tylko fakt, że lewicowy “Oddział” Demokratów urósł liczebnie. Ci, którzy mieszają Izrael z błotem, zdobyli wpływy, bo ich idee są obecnie modne. Ideologia intersekcjonalizmu, której nauczają, a w której państwo Izrael jest fałszywie oznakowane jako wyraz “białego przywileju” i “rasizmu” została formalnie zaakceptowana przez jej przyjęcie przez ruch Black Lives Matter oraz idee krytycznej teorii rasy, które leżą u podstaw jednego i drugiego.


To ustawia w niemożliwej pozycji ludzi, którzy twierdzą, że popierają Izrael przy równoczesnym poparciu dla tej ideologii, ponieważ to właśnie intersekcjonalność pozwala tym, którzy usprawiedliwiają rolę Hamasu – grupy, która przysięgła zniszczenie jedynego państwa żydowskiego na planecie – na udawanie, że bronią sprawiedliwości, a nie morderców.


Ci, którzy reagują na obecny konflikt pogardą dla obu stron i poszukiwaniem bezstronnej pozycji, czynią więcej szkody niż pożytku.


Kiedy islamistyczni terroryści zarzucają Izrael gradem rakiet i pocisków, nie wystarczy mówić o skomplikowaniu ani modlić się o pokój. Jedyną moralną rzeczą w obliczu oszczerstw rzucanych na Izrael jest potępienie kłamstw o apartheidzie i potępienie terroryzmu, a nie mówienie o powściągliwości obu stron.  


Jeśli obchodzi cię sprawiedliwość i życie Żydów i Arabów, jak również teoretyczna nadzieja na zakończenie konfliktu, musisz popierać starania pokonania Hamasu – nie ugłaskania lub nagrodzenia go, co może stać się, jeśli międzynarodowe naciski wymuszą zawieszenie broni zanim jego potencjał powodowania dalszych szkód zostanie wystarczająco zredukowany.


Do momentu, w którym Hamas zostanie praktycznie rozbrojony, cała mowa o niuansach po prostu pomaga tym, którzy umyślnie rozlewają krew tak Żydów, jak i Arabów, by wspierać własną agendę zakorzenioną w nienawiści. Ci, którzy nie potrafią tego pojąć, lub ci, którzy czepiają się ideologicznych tez o przywileju, by uzasadnić swoje stanowisko, nie wyrażają współczucia ani nawet neutralności. Pomagają w mordowaniu.


When Hamas fires missiles at Israeli homes, forget-nuance

JNS.Org, 14 maja 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJonathan S. Tobin

Amerykański dziennikarz, redaktor naczelny JNS.org, (Jewish News Syndicate). Komentuje również na łamach National Review, New York Post, The Federalist, w prasie izraelskiej m. in. na łamach Haaretz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1090 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk