Prawda

Środa, 20 marca 2019 - 12:23

« Poprzedni Następny »


Izrael jest jednym wielkim osiedlem


Bassam Tawil 2018-03-14

Palestyńczycy nie czynią różnicy między Żydem mieszkającym w osiedlu na przedmieściach Betlejem na Zachodnim Brzegu, a Żydem mieszkającym w takich miastach jak Hajfa, Tel Awiw lub Ejlat. Wszyscy Żydzi, mówią, są “okupantami” i “osadnikami”. Zdjęcie: Panorama Tel Awiwu. (Zdjęcie: Ted Eytan/Flickr)
Palestyńczycy nie czynią różnicy między Żydem mieszkającym w osiedlu na przedmieściach Betlejem na Zachodnim Brzegu, a Żydem mieszkającym w takich miastach jak Hajfa, Tel Awiw lub Ejlat. Wszyscy Żydzi, mówią, są “okupantami” i “osadnikami”. Zdjęcie: Panorama Tel Awiwu. (Zdjęcie: Ted Eytan/Flickr)

Nie ulega wątpliwości, że Ismail Radwan jest terrorystą, ale w odróżnieniu od innych przywódców i rzeczników palestyńskich, przynajmniej jest uczciwy.  


W czasie, kiedy większość przywódców palestyńskich mówi światu, że osiedla są rzeczywistą “przeszkodą” dla pokoju, Radwan, wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu, wyjaśnił w zeszłym tygodniu, że w konflikcie z Izraelem nie chodzi o Żydów mieszkających w osiedlach na Zachodnim Brzegu. Prawdą jest, że Palestyńczycy uważają Izrael za jedno wielkie osiedle, które musi zostać wykorzenione z Bliskiego Wschodu.


Palestyńczycy nie czynią różnicy między Żydem mieszkającym w osiedlu na przedmieściach Betlejem na Zachodnim Brzegu, a Żydem mieszkającym w takich miastach jak Hajfa, Tel Awiw lub Ejlat. Wszyscy Żydzi, mówią, są “okupantami” i “osadnikami”, którzy muszą “wrócić, skąd przyszli”.  


Dla Palestyńczyków prawdziwa „okupacja” zaczęła się z ustanowieniem Izraela w 1948 r.


Powiedzmy jasno: kiedy Palestyńczycy – i niektórzy z ich zwolenników w społeczności międzynarodowej, włącznie z Europą – mówią, że chcą zakończenia “okupacji”, mają na myśli to, że chcą zobaczyć kres istnienia Izraela, kropka. Nie chcą wyrzucać Żydów z ich domów w osiedlach; chcą wygnać Żydów z całego kraju.


Według Palestyńczyków konflikt nie rozpoczął się w 1967 r., kiedy wschodnia Jerozolima, Zachodni Brzeg i Strefa Gazy dostały się pod kontrolę izraelską. W oczach Palestyńczyków wszyscy Żydzi są „osadnikami” i kolonialistami”. Cały kraj, twierdzą, rozciągający się od Rzeki Jordan do Morza Śródziemnego należy do muzułmanów i żaden muzułmanin nie ma prawa zrezygnować z żadnej jego części na rzecz nie-muzułmanów.


Innymi słowy, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas, muzułmanin, będzie uważany za “kafra”, “apostatę i zdrajcę, jeśli kiedykolwiek zgodzi się na oddanie “muzułmańskiej” ziemi Żydom.  


Dlatego naiwnością jest zakładanie, że Abbas kiedykolwiek podpisze jakiekolwiek porozumienie z Izraelem.


Ani Abbas, ani żaden inny przywódca palestyński nie może zaakceptować niczego mniej niż 100 procent; a 100 procent znaczy cały Izrael. Nie znaczy 100 procent w “granicach 1967” czyli Zachodni Brzeg, Strefa Gazy i wschodnia Jerozolima. Tak, Palestyńczycy chcą „pokoju”, ale to znaczy pokój bez Izraela. Rzeczywisty pokój, twierdzą Palestyńczycy, będzie osiągnięty tylko po eliminacji Izraela i zniknięciu Żydów.  


Dla Palestyńczyków zaakceptowanie “prawa Izraela do istnienia” jest aktem zdrady. Muzułmanie nie mają akceptować obecności Żydów na ziemi, która jest własnością muzułmanów.  


Za każdym razem, kiedy Abbas oznajmia o swoim oddaniu wobec rozwiązania w postaci dwóch państw, zostaje natychmiast potępiony przez swoich ludzi i przez innych Arabów i muzułmanów. Dla nich „rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza zaakceptowanie obecności Izraela na Bliskim Wschodzie; oznacza także pozwolenie Żydom do życia na „muzułmańskiej” ziemi – „zbrodnia”, która według islamskiego nauczania jest karana śmiercią.


Wróćmy do przedstawiciela Hamasu, Ismaila Radwana.


Dlaczego słuszne jest powiedzenie, że chociaż jest terrorystą, jest nadal uczciwy? Jego zasługą jest to, że mówi prawdę i nie ukrywa tego, co większość Palestyńczyków tylko myśli. Jest wielu palestyńskich terrorystów i grup terroru, które nigdy nie marnują okazji, by przypomnieć nam, że ich prawdziwym celem jest zniszczenie Izraela, nie zaś zawarcie z nim pokoju.


Podczas wiecu w Strefie Gazy 23 lutego Radwan powiedział tysiącom zwolenników jego grupy terroru, że nie ma niczego takiego jak wschodnia i zachodnia Jerozolima. „Całe miasto należy do Palestyńczyków i muzułmanów – powiedział. – Zjednoczone miasto Jerozolima jest i pozostanie stolicą Palestyny”.


Dlaczego jest to ważna wypowiedź, na którą trzeba zwrócić uwagę administracji USA i reszty społeczności międzynarodowej? Ponieważ zasadniczo podsumowuje istotę całego konfliktu izraelsko-arabskiego: a mianowicie, że wielu Arabów i muzułmanów nadal nie zaakceptowało prawa Izraela do istnienia w jakichkolwiek granicach.


Oświadczenie Radwana pojawiło się w odpowiedzi na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.


Palestyńczycy, co jest bardzo wymowne, całkowicie sprzeciwiają się przeniesieniu ambasady – mimo że ma być w zachodniej, a nie we wschodniej części miasta. Dlaczego Palestyńczyk, który popiera rozwiązanie w postaci dwóch państw (z wschodnią Jerozolimą jako stolicą państwa palestyńskiego), miałby sprzeciwiać się przeniesieniu ambasady do zachodniej Jerozolimy? Czy Palestyńczycy istotnie akceptują izraelską suwerenność w zachodniej Jerozolimie? Czy akceptują izraelską suwerenność na jakimkolwiek kawałku ziemi między Morzem Śródziemnym a Rzeką Jordan? Czy akceptują izraelską suwerenność w Tel Awiwie?


Odpowiedź jest wyraźna i prosta: Nie.


Radwan jest orzeźwiająco szczery w tej sprawie. Jego pogląd nie jest poglądem mniejszości Palestyńczyków: takie poglądy od dawna są częścią głównego nurtu myślenia wśród Palestyńczyków.


Ostatnim razem kiedy Hamas, który otwarcie dąży do zniszczenia Izraela, stawał do wolnych i uczciwych palestyńskich wyborów parlamentarnych w 2006 r., jego kandydaci wygrali z łatwością. Gdyby wybory odbyły się jutro, Hamas znowu wygrałby.


Prosto mówiąc: większość Palestyńczyków nadal uważa Izrael za cudzoziemski twór i obce ciało, które supermocarstwa zachodnie narzuciły Arabom i muzułmanom, mimo faktu, że Żydzi żyli tam od czterech tysięcy lat, jak widać z wszystkich wykopalisk archeologicznych, które potwierdzają materiał zawarty w Biblii. Palestyńczycy chcą wyzwolić “całą Palestynę” – rozumiejąc przez to dzisiejszy Izrael. O to idzie cała palestyńska „walka narodowa”. Nie chodzi o “wyzwolenie” pewnych części “historycznej Palestyny”. Zamiast tego  chodzi o “wyzwolenie każdego centymetra Palestyny” i o wygnanie Żydów z kraju i z regionu.


Mahmoud Abbas jest znanym kłamcą, który nie tylko kwestionował Holocaust, ale także specjalizuje się w wypaczaniu historii. W przemówieniu do Centralnej Rady Palestyńskiej w styczniu tego roku Abbas powiedział, że Izrael jest „kolonialnym projektem, który nie ma nic wspólnego z judaizmem”. Za plecami miał wielki plakat z mapą “Palestyny”, na której nie było Izraela.  


Tym razem Abbas, podobnie jak Hamas, jest uczciwy. Jego słowa o „kolonialnym projekcie” pokazują, że on, podobnie jak wielu Palestyńczyków, ma problem z samym istnieniem Izraela.


Dla Abbasa problemem nie są osiedla, granice lub status Jerozolimy. Widzi on Żydów jako siłę okupacyjną i jako osadników niezależnie od tego, gdzie żyją. Mapa za jego plecami mówi, że Abbas i większość Palestyńczyków walczą, by wygnać Żydów i zastąpić Izrael arabskim państwem.  


Takie mapy nie są nowością w krajobrazie palestyńskim; można je znaleźć w podręcznikach szkolnych i rozmaitych mediach. Każdy, kto patrzy na prognozę pogody w palestyńskiej stacji telewizyjnej, zobaczy, że Hajfa, Tel Awiw, Tyberiada i Jaffa są "okupowanymi" miastami.


Każdy kto śledzi wiadomości w palestyńskich mediach, zobaczy, że wszyscy Żydzi, czy mieszkają w osiedlu na Zachodnim Brzegu, czy w Tel Awiwie, są nazywani "osadnikami".


Podsumowując, to nie decyzja Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia ambasady do tego miasta jest powodem obecnego oburzenia palestyńskiego.


Tym, co naprawdę przeszkadza Palestyńczykom, jest fakt, że Izrael z Żydami istnieje, koniec kropka. Palestyńczycy chcą całej Jerozolimy. Chcą całej „Palestyny”. Chcą usunięcia Izraela z planety. Pora posłuchać tego, co Palestyńczycy mówią – po arabsku – i zrozumieć, że w konflikcie nie chodzi o Jerozolimę i nie chodzi o osiedla.


Palestinians: Israel is One Big Settlement

Gatestone Institute, 26 lutego 2018

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 624 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk