Prawda

Piątek, 22 wrzesnia 2023 - 15:57

« Poprzedni Następny »


Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem


Elder of Ziyon 2023-02-11

Zdjęcie z dzielnicy żydowskiej w Libii, data nieznana prawdopodobnie początek ubiegłego stulecia. (Courtesy of JIMENA)
Zdjęcie z dzielnicy żydowskiej w Libii, data nieznana prawdopodobnie początek ubiegłego stulecia. (Courtesy of JIMENA)

Były szef Human Rights Watch, Ken Roth, i inni izraelożercy lubią powtarzać twierdzenie, że antysemickie ataki muzułmanów na Żydów są często reakcją na działania Izraela, a zatem działania Izraela są częściowo odpowiedzialne za te antysemickie ataki.  

 

Jest w tym małe ziarno prawdy, ale współcześni antysemici patrzą na tę kwestię z niewłaściwej strony.

 

Potrzebujemy krótkiego przeglądu stosunku islamu do Żydów.


Były szef Human Rights Watch, Ken Roth, i inni izraelożercy lubią powtarzać twierdzenie, że antysemickie ataki muzułmanów na Żydów są często reakcją na działania Izraela, a zatem działania Izraela są częściowo odpowiedzialne za te antysemickie ataki.  

 

Jest w tym małe ziarno prawdy, ale współcześni antysemici patrzą na tę kwestię z niewłaściwej strony.

 

Potrzebujemy krótkiego przeglądu stosunku islamu do Żydów.

 

Wielu apologetów twierdzi, że Żydzi prosperowali pod rządami muzułmanów i powtarzają, że Żydzi przeżyli „złoty wiek” w Hiszpanii pod rządami islamu. Celowo wymazują dwie główne, ale krytyczne cechy żydowskiego życia w krajach muzułmańskich.

 

Pierwszą rzeczą, którą ignorują, jest to, że chociaż Żydzi w islamie nie cierpieli tak bardzo, jak w chrześcijaństwie, nadal były okresy poważnych prześladowań. Jewish Virtual Library podsumowuje niektóre z najgorszych przypadków:

30 grudnia 1066 r. Joseph HaNagid, żydowski wezyr Granady w Hiszpanii, został ukrzyżowany przez arabski tłum, który przystąpił do zrównania z ziemią żydowskiej dzielnicy miasta i wymordowania jej 5 tysięcy mieszkańców. Zamieszki wywołali muzułmańscy kaznodzieje, którzy gniewnie sprzeciwiali się temu, co uważali za nadmierną żydowską władzę polityczną.

 

Podobnie w 1465 r. arabski tłum w Fezie wymordował tysiące Żydów, pozostawiając tylko 11 żywych, po tym, jak żydowski zastępca wezyra potraktował muzułmankę w obraźliwy sposób. Zabójstwa wywołały falę podobnych masakr w całym Maroku.

 

Inne masowe mordy Żydów na ziemiach arabskich miały miejsce w Maroku w VIII wieku, gdzie całe społeczności zostały zniszczone przez muzułmańskiego władcę Idrisa I; w Afryce Północnej w XII wieku, gdzie Almohadzi siłą nawrócili lub zdziesiątkowali kilka społeczności; w Libii w 1785 r., gdzie Ali Burzi Pasza zamordował setki Żydów; w Algierze, gdzie dokonano masakry Żydów w latach 1805, 1815 i 1830 oraz Marrakeszu w Maroku, gdzie w latach 1864-1880 zamordowano setki Żydów.

 

Dekrety nakazujące zniszczenie synagog wydano w Egipcie i Syrii (1014, 1293-4, 1301-2), Iraku (854-859, 1344) i Jemenie (1676). Pomimo zakazu zawartego w Koranie, Żydzi byli zmuszani do przejścia na islam pod groźbą śmierci w Jemenie (1165 i 1678), Maroku (1275, 1465 i 1790-92) oraz Bagdadzie (1333 i 1344).

Jednak te prześladowania i pogromy nie były nawet blisko koszmaru życia tych, którzy byli pod rządami chrześcijańskimi, a to z dwóch powodów: islam nie żywił takiej antypatii do judaizmu jako religii, jaką miało chrześcijaństwo, a przywódcy muzułmańscy pozwalali Żydom, którzy zostali zmuszeni do konwersji, na powrót do judaizmu w późniejszych pokoleniach. W tym samym czasie większość żydowskich przywódców rabinicznych na ziemiach muzułmańskich stwierdziła, że nawrócenie na islam nie jest uważane za kult bożków i nie wymaga męczeństwa; Żydzi mogli akceptować muzułmańską deklarację wiary bez naruszania prawa Tory i pozostać tajnymi Żydami znacznie łatwiej niż krypto-Żydzi w Hiszpanii i Portugalii.  


Drugą rzeczą, którą apologeci ignorują, jest wszechobecna kwestia statusu dhimmi. Żydzi byli prawnie zdefiniowani jako obywatele drugiej kategorii i zwykle musieli poddać się upokarzającym zasadom i podatkowi dżizji w zamian za ochronę ze strony państwa. Pod każdym względem było to oficjalne prześladowanie mniejszości – apartheid, jeśli wolisz – ograniczające sposób, w jaki Żydzi mogli się zachowywać, ubierać, modlić, pracować, podróżować i kontaktować się z muzułmanami. 


Biorąc pod uwagę fakt, że Żydzi nie mieli lepszych opcji, ogólnie akceptowali ten kompromis, ponieważ większość krajów chrześcijańskich była gorsza. Muzułmanie oczywiście dobrze się czuli w tym systemie klasowym, z muzułmanami na górze, dhimmi pośrodku i niewiernymi na dole, których w ogóle nie można było tolerować. 


Przez większą część tysiąclecia taka była sytuacja Żydów w świecie muzułmańskim – akceptowano obywatelstwo drugiej kategorii, przerywane okazjonalnymi przypadkami poważnych prześladowań. 


To był status quo. 


syjonizm naruszył to status quo.


Syjonizm to filozofia, według której Żydzi zasługują na traktowanie dokładnie tak, jak inne narody. Jest to zgodne z nowoczesnością – i całkowicie niezgodne z muzułmańskim poglądem na Żydów od VIII wieku. 


Dzisiejsi muzułmanie nie atakują Żydów, ponieważ Żydzi źle traktują muzułmanów i Arabów. Wiedzą, że muzułmanie są traktowani znacznie gorzej w innych krajach muzułmańskich. Atakują Żydów, ponieważ nie mogą znieść świata, w którym Żydzi domagają się swoich praw, i chcą umieścić Żydów z powrotem na ich właściwym miejscu.  Nie chcą, aby Żydzi kwestionowali ich światopogląd. Chcą cofnąć czas do starych dobrych czasów, kiedy mogli uderzyć Żydów za jazdę na osiołku. 


Dlatego twierdzą, że chcą państwa dwunarodowego – ale tylko takiego, w którym stanowią większość. Byłby to krok w kierunku przywrócenia ich kontroli nad Żydami i przywrócenia Żydów do statusu dhimmi. Wszystko inne jest obrazą ich dumy i honoru. 


Jak lepiej potwierdzić swoją wyższość niż atakować żydowskie instytucje i naród żydowski? Jak inaczej powrócić do sytuacji, w której Żydzi boją się zdenerwować swoich muzułmańskich panów, niż dzisiaj zaszczepić strach poprzez terror?


Tak więc, w wąskim sensie, izraelskie działania prowokują muzułmańskie ataki antysemickie – ponieważ izraelskie działania pokazują światu, że Żydzi nie będą już dłużej popychani, nie będą już zależni od nie-Żydów w sprawie własnego bezpieczeństwa. Żydzi są gotowi aktywnie powstrzymywać ataki terrorystyczne na swoich warunkach, a nie poddawać się kaprysom obecnego władcy. 


Więc tak, niektóre ataki muzułmanów na Żydów są rzeczywiście reakcją na działania Izraela – ale nie są one wet za wet, ani cyklem przemocy. Są próbą cofnięcia Żydów o kilka szczebli do tego, co muzułmanie uważają za ich właściwe miejsce. 


To tylko część tej historii. Antysemityzm sięga znacznie głębiej. Jest to niezwykle adaptacyjna nienawiść, a to tylko jeden składnik wersji palestyńskiej. Chrześcijanie palestyńscy podtrzymują ideę supersesjonizmu Kościoła; palestyńscy socjaliści przedstawiają konflikt jako kwestię klasową, w której Żydzi są klasą uciskającą, islamiści tacy jak Hamas wierzą, że zabijanie Żydów jest niezbędnym krokiem do zbawienia podczas Sądu Ostatecznego. O dziwo, wszystkie te sprzeczne filozofie antysemityzmu pięknie współistnieją, ponieważ sam antysemityzm jest, jak sądzę, niezależnym sposobem myślenia, który może znaleźć nieskończony zestaw wymówek, aby usprawiedliwić nienawiść, i jest to jedyny system wierzeń, który Palestyńczycy mają wspólnie. (I właśnie dlatego dzisiejsi „postępowcy”, którzy powinni sprzeciwiać się instytucji dhimmi i popierać syjonizm jako żydowski ruch praw mniejszości, znajdują zamiast tego wymówki, by sprzeciwiać się żydowskim dążeniom do samostanowienia.)


Jednak w historycznych muzułmańskich ramach odniesienia, współczesny antysemityzm jest pragnieniem przywrócenia Żydów na ich miejsce. I za każdym razem, gdy Izrael pokazuje, że Żydzi mają prawa, muzułmanie głównego nurtu są wystarczająco wściekli na to upokorzenie, by chcieć zabijać Żydów i terroryzować ich, by podporządkowali się, tak jak robili to w „starych, dobrych czasach”.


Oczywiście, szalony psychologiczny związek między Żydami działającymi asertywnie w swojej obronie, a muzułmanami atakującymi Żydów, nie jest winą Żydów. Tylko bigoci myślą, że muzułmanie nie potrafią kontrolować swoich emocji, że nie mogą zaakceptować wielokulturowego świata, w którym wszyscy ludzie mają prawa i że nie są odpowiedzialni za swoje czyny. I tylko antysemici winią Żydów za antysemickie ataki.


Ale związek istnieje. 


A jeśli mamy toczyć wojnę ze wszystkimi rodzajami antysemityzmu, musimy zrozumieć różne i często sprzeczne motywacje, które sprawiają, że nienawiść do Żydów jest tak pociągająca dla tak wielu osób. 


(Część informacji od profesora Marka R. Cohena)

 

There is a relationship between Zionism and modern Islamic antisemitism

Elder of Ziyon, 30 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Elder of Ziyon - blog amerykańskiego badacza antysemityzmu w mediach i organizacjach. 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1314 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

ARABSKA gazeta wychodząca W LONDYNIE PROPAGUJE ANTYSEMITYZM I WSPARCIE DLA TERRORU     2023-09-19
YouTube  i polscy neonaziści     2023-09-19
Celem palestyńskiego procesu pokojowego było zwiększenie terroryzmu   Marcus   2023-09-17
Jak zostać stypendystą podoktoranckim w Columbii? Napisz 341 stron antyizraelskiego bełkotu!     2023-09-13
Irańska strategia brania zachodnich zakładników   A. Savyon*   2023-09-13
22 lata od 9/11 i napięcie wciąż narasta – dżihadyści czekają na kolejną szansę   Stalinsky   2023-09-12
Jak palestyńskie dziecko zostaje terrorystą?   Flatow   2023-09-10
Nazistowskie przemówienie w Ramallah ilustruje szerszą historię   Glick   2023-09-09
Abbas: Hitler walczył z europejskimi Żydami z powodu ich lichwiarstwa     2023-09-08
HRW zamazuje dowody udziału nieletnich w palestyńskim terroryzmie     2023-09-06
Naziści nadali nienawiści do Żydów akademickie oblicze. Ich spadkobiercy mają „Instytut krytycznych badań nad syjonizmem”     2023-09-04
Którymi drogami powraca nazizm?   Koraszewski   2023-09-03
“Washington Post” o “dobrych” terrorystach   Tawil   2023-09-01
Syria, kraj zgubiony w wiadomościach   Taheri   2023-09-01
Walka Indii z dżihadem   Bulut   2023-08-31
Kilka uwag o palestyńskiej fladze   Collier   2023-08-30
Obwinianie wyłącznie Izraela za problemy psychiczne w Strefie Gazy jest po prostu kolejną formą nienawiści do Żydów     2023-08-29
Norweg melduje Radzie Bezpieczeństwa   Koraszewski   2023-08-27
Irański IRGC przechwala się sukcesami wśród Palestyńczyków i Hezbollahu   Frantzman   2023-08-26
Dlaczego nowe palestyńskie rakiety mają znaczenieMogą wyrządzić znacznie więcej szkód niż karabin czy nóż.   Flatow   2023-08-25
„Musimy prowadzić ‘Wielki Dżihad’, żeby zbudować Wielki Iran”     2023-08-25
Prawdziwe słonie w salonie (edycja 2023)     2023-08-17
Palestyńczycy wołają o pomoc   Tawil   2023-08-15
Czy nikt nie pyta, dlaczego w Dżenin jest obóz dla uchodźców?   Bard   2023-08-14
Kara śmierci dla mordercy i tolerancja dla jego propagandy   Stalinsky   2023-08-11
Przykład tego, jak środowisko akademickie tworzy antyizraelską narrację z kłamstw     2023-08-10
Dlaczego MEMRI przestał używać usługi Cloudflare i dlaczego rząd USA powinien zrobić to samo   Stalinsky   2023-08-09
Finansowana przez Unię Europejską edukacja do dżihadu i męczeństwa   Tawil   2023-08-05
Abbas po raz kolejny mówi Palestyńczykom, żeby poszli do diabła     2023-08-04
Pamiętając, co dzieje się, kiedy Żydzi polegają na innych   Amos   2023-08-03
Rosnące zagrożenie północnego Izraela przez Hezbollah   Lax   2023-08-02
Jeden news dziennie   Koraszewski   2023-08-01
Więc uważasz, że Izrael powinien zburzyć swoje mury?   Collier   2023-07-31
Palestyńskie obozy letnie: szkolenie do mordowania Żydów   Tawil   2023-07-30
Irański plan wypędzenia Żydów z „Palestyny”   Tawil   2023-07-19
ONZ i Arabowie wybielają okrucieństwa Baszara Assada, obwiniają za nie – zgadnij kogo?   Tawil   2023-07-15
Oszczerstwo BBC i hańba stronniczych mediów   Collier   2023-07-14
Tylko Palestyńczycy mogą powoływać się na religię w celach nacjonalistycznych     2023-07-12
Jak walczyć z rosnącym zagrożeniem antysemityzmem – Część I: Reakcją Zachodu jest radzenie sobie z antysemityzmem zamiast walki z antysemitami   Carmon   2023-07-10
Gwałtowny wzrost terroru palestyńskiego jest przedsmakiem „rozwiązania” w postaci dwóch państw   Tobin   2023-07-07
Święto, pogrzeb i nieudane przywództwo   Roth   2023-07-06
Horror życia jako chrześcijanin w muzułmańskim Pakistanie: tylko jeden miesiąc   Ibrahim   2023-07-05
Podwójne standardy: tylko Palestyńczycy mają prawo odczuwać gniew     2023-07-01
‘Protokoły mędrców Syjonu’ w świecie arabskim i muzułmańskim – w przeszłości i obecnie   Carmon   2023-06-28
Dlaczego oni nienawidzą Izraela   Flatow   2023-06-26
Co kryje się za eskalacją palestyńskiej ofensywy terrorystycznej   Glick   2023-06-23
Wojna dżihadu przeciwko chrześcijanom w Afryce   Fernandez   2023-06-23
ONZ potwierdza ideologię AP, że stworzenie Izraela było „zbrodnią”   Marcus   2023-06-20
“Guardian” sięga nowego dna pisząc o izraelskiej nikczemności   Levick   2023-06-18
Dżihad Organizacji Narodów Zjednoczonych przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-06-17
Wreszcie artykuł po arabsku opisujący antypalestyński rasizm w Libanie     2023-06-16
Skandaliczny raport ONZ atakuje zwolenników Izraela na całym świecie   Bayefsky   2023-06-15
Dlaczego tak wielu antyizraelskich zwolenników BDS popiera wojnę Putina przeciwko Ukrainie?   Kapoano   2023-06-14
Amnesty-UK: „Pierzmy ludziom mózgi, żeby nienawidzili Izraela, ucząc ich przy tym gotowania”     2023-06-13
Kobiety, które podsycają płomienie nienawiści   Chesler   2023-06-12
Cztery mity o arabsko-izraelskim konflikcie obalone przez jeden incydent terrorystyczny   Flatow   2023-06-11
Izraelożercy uwielbiają, kiedy giną palestyńskie dzieci     2023-06-09
Farhud i “sprawa” PalestyńskaNazizm nadal inspiruje Palestyńczyków   Julius   2023-06-07
Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk