Prawda

Wtorek, 6 czerwca 2023 - 04:03

« Poprzedni Następny »


Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem


Elder of Ziyon 2023-02-11

Zdjęcie z dzielnicy żydowskiej w Libii, data nieznana prawdopodobnie początek ubiegłego stulecia. (Courtesy of JIMENA)
Zdjęcie z dzielnicy żydowskiej w Libii, data nieznana prawdopodobnie początek ubiegłego stulecia. (Courtesy of JIMENA)

Były szef Human Rights Watch, Ken Roth, i inni izraelożercy lubią powtarzać twierdzenie, że antysemickie ataki muzułmanów na Żydów są często reakcją na działania Izraela, a zatem działania Izraela są częściowo odpowiedzialne za te antysemickie ataki.  

 

Jest w tym małe ziarno prawdy, ale współcześni antysemici patrzą na tę kwestię z niewłaściwej strony.

 

Potrzebujemy krótkiego przeglądu stosunku islamu do Żydów.


Były szef Human Rights Watch, Ken Roth, i inni izraelożercy lubią powtarzać twierdzenie, że antysemickie ataki muzułmanów na Żydów są często reakcją na działania Izraela, a zatem działania Izraela są częściowo odpowiedzialne za te antysemickie ataki.  

 

Jest w tym małe ziarno prawdy, ale współcześni antysemici patrzą na tę kwestię z niewłaściwej strony.

 

Potrzebujemy krótkiego przeglądu stosunku islamu do Żydów.

 

Wielu apologetów twierdzi, że Żydzi prosperowali pod rządami muzułmanów i powtarzają, że Żydzi przeżyli „złoty wiek” w Hiszpanii pod rządami islamu. Celowo wymazują dwie główne, ale krytyczne cechy żydowskiego życia w krajach muzułmańskich.

 

Pierwszą rzeczą, którą ignorują, jest to, że chociaż Żydzi w islamie nie cierpieli tak bardzo, jak w chrześcijaństwie, nadal były okresy poważnych prześladowań. Jewish Virtual Library podsumowuje niektóre z najgorszych przypadków:

30 grudnia 1066 r. Joseph HaNagid, żydowski wezyr Granady w Hiszpanii, został ukrzyżowany przez arabski tłum, który przystąpił do zrównania z ziemią żydowskiej dzielnicy miasta i wymordowania jej 5 tysięcy mieszkańców. Zamieszki wywołali muzułmańscy kaznodzieje, którzy gniewnie sprzeciwiali się temu, co uważali za nadmierną żydowską władzę polityczną.

 

Podobnie w 1465 r. arabski tłum w Fezie wymordował tysiące Żydów, pozostawiając tylko 11 żywych, po tym, jak żydowski zastępca wezyra potraktował muzułmankę w obraźliwy sposób. Zabójstwa wywołały falę podobnych masakr w całym Maroku.

 

Inne masowe mordy Żydów na ziemiach arabskich miały miejsce w Maroku w VIII wieku, gdzie całe społeczności zostały zniszczone przez muzułmańskiego władcę Idrisa I; w Afryce Północnej w XII wieku, gdzie Almohadzi siłą nawrócili lub zdziesiątkowali kilka społeczności; w Libii w 1785 r., gdzie Ali Burzi Pasza zamordował setki Żydów; w Algierze, gdzie dokonano masakry Żydów w latach 1805, 1815 i 1830 oraz Marrakeszu w Maroku, gdzie w latach 1864-1880 zamordowano setki Żydów.

 

Dekrety nakazujące zniszczenie synagog wydano w Egipcie i Syrii (1014, 1293-4, 1301-2), Iraku (854-859, 1344) i Jemenie (1676). Pomimo zakazu zawartego w Koranie, Żydzi byli zmuszani do przejścia na islam pod groźbą śmierci w Jemenie (1165 i 1678), Maroku (1275, 1465 i 1790-92) oraz Bagdadzie (1333 i 1344).

Jednak te prześladowania i pogromy nie były nawet blisko koszmaru życia tych, którzy byli pod rządami chrześcijańskimi, a to z dwóch powodów: islam nie żywił takiej antypatii do judaizmu jako religii, jaką miało chrześcijaństwo, a przywódcy muzułmańscy pozwalali Żydom, którzy zostali zmuszeni do konwersji, na powrót do judaizmu w późniejszych pokoleniach. W tym samym czasie większość żydowskich przywódców rabinicznych na ziemiach muzułmańskich stwierdziła, że nawrócenie na islam nie jest uważane za kult bożków i nie wymaga męczeństwa; Żydzi mogli akceptować muzułmańską deklarację wiary bez naruszania prawa Tory i pozostać tajnymi Żydami znacznie łatwiej niż krypto-Żydzi w Hiszpanii i Portugalii.  


Drugą rzeczą, którą apologeci ignorują, jest wszechobecna kwestia statusu dhimmi. Żydzi byli prawnie zdefiniowani jako obywatele drugiej kategorii i zwykle musieli poddać się upokarzającym zasadom i podatkowi dżizji w zamian za ochronę ze strony państwa. Pod każdym względem było to oficjalne prześladowanie mniejszości – apartheid, jeśli wolisz – ograniczające sposób, w jaki Żydzi mogli się zachowywać, ubierać, modlić, pracować, podróżować i kontaktować się z muzułmanami. 


Biorąc pod uwagę fakt, że Żydzi nie mieli lepszych opcji, ogólnie akceptowali ten kompromis, ponieważ większość krajów chrześcijańskich była gorsza. Muzułmanie oczywiście dobrze się czuli w tym systemie klasowym, z muzułmanami na górze, dhimmi pośrodku i niewiernymi na dole, których w ogóle nie można było tolerować. 


Przez większą część tysiąclecia taka była sytuacja Żydów w świecie muzułmańskim – akceptowano obywatelstwo drugiej kategorii, przerywane okazjonalnymi przypadkami poważnych prześladowań. 


To był status quo. 


syjonizm naruszył to status quo.


Syjonizm to filozofia, według której Żydzi zasługują na traktowanie dokładnie tak, jak inne narody. Jest to zgodne z nowoczesnością – i całkowicie niezgodne z muzułmańskim poglądem na Żydów od VIII wieku. 


Dzisiejsi muzułmanie nie atakują Żydów, ponieważ Żydzi źle traktują muzułmanów i Arabów. Wiedzą, że muzułmanie są traktowani znacznie gorzej w innych krajach muzułmańskich. Atakują Żydów, ponieważ nie mogą znieść świata, w którym Żydzi domagają się swoich praw, i chcą umieścić Żydów z powrotem na ich właściwym miejscu.  Nie chcą, aby Żydzi kwestionowali ich światopogląd. Chcą cofnąć czas do starych dobrych czasów, kiedy mogli uderzyć Żydów za jazdę na osiołku. 


Dlatego twierdzą, że chcą państwa dwunarodowego – ale tylko takiego, w którym stanowią większość. Byłby to krok w kierunku przywrócenia ich kontroli nad Żydami i przywrócenia Żydów do statusu dhimmi. Wszystko inne jest obrazą ich dumy i honoru. 


Jak lepiej potwierdzić swoją wyższość niż atakować żydowskie instytucje i naród żydowski? Jak inaczej powrócić do sytuacji, w której Żydzi boją się zdenerwować swoich muzułmańskich panów, niż dzisiaj zaszczepić strach poprzez terror?


Tak więc, w wąskim sensie, izraelskie działania prowokują muzułmańskie ataki antysemickie – ponieważ izraelskie działania pokazują światu, że Żydzi nie będą już dłużej popychani, nie będą już zależni od nie-Żydów w sprawie własnego bezpieczeństwa. Żydzi są gotowi aktywnie powstrzymywać ataki terrorystyczne na swoich warunkach, a nie poddawać się kaprysom obecnego władcy. 


Więc tak, niektóre ataki muzułmanów na Żydów są rzeczywiście reakcją na działania Izraela – ale nie są one wet za wet, ani cyklem przemocy. Są próbą cofnięcia Żydów o kilka szczebli do tego, co muzułmanie uważają za ich właściwe miejsce. 


To tylko część tej historii. Antysemityzm sięga znacznie głębiej. Jest to niezwykle adaptacyjna nienawiść, a to tylko jeden składnik wersji palestyńskiej. Chrześcijanie palestyńscy podtrzymują ideę supersesjonizmu Kościoła; palestyńscy socjaliści przedstawiają konflikt jako kwestię klasową, w której Żydzi są klasą uciskającą, islamiści tacy jak Hamas wierzą, że zabijanie Żydów jest niezbędnym krokiem do zbawienia podczas Sądu Ostatecznego. O dziwo, wszystkie te sprzeczne filozofie antysemityzmu pięknie współistnieją, ponieważ sam antysemityzm jest, jak sądzę, niezależnym sposobem myślenia, który może znaleźć nieskończony zestaw wymówek, aby usprawiedliwić nienawiść, i jest to jedyny system wierzeń, który Palestyńczycy mają wspólnie. (I właśnie dlatego dzisiejsi „postępowcy”, którzy powinni sprzeciwiać się instytucji dhimmi i popierać syjonizm jako żydowski ruch praw mniejszości, znajdują zamiast tego wymówki, by sprzeciwiać się żydowskim dążeniom do samostanowienia.)


Jednak w historycznych muzułmańskich ramach odniesienia, współczesny antysemityzm jest pragnieniem przywrócenia Żydów na ich miejsce. I za każdym razem, gdy Izrael pokazuje, że Żydzi mają prawa, muzułmanie głównego nurtu są wystarczająco wściekli na to upokorzenie, by chcieć zabijać Żydów i terroryzować ich, by podporządkowali się, tak jak robili to w „starych, dobrych czasach”.


Oczywiście, szalony psychologiczny związek między Żydami działającymi asertywnie w swojej obronie, a muzułmanami atakującymi Żydów, nie jest winą Żydów. Tylko bigoci myślą, że muzułmanie nie potrafią kontrolować swoich emocji, że nie mogą zaakceptować wielokulturowego świata, w którym wszyscy ludzie mają prawa i że nie są odpowiedzialni za swoje czyny. I tylko antysemici winią Żydów za antysemickie ataki.


Ale związek istnieje. 


A jeśli mamy toczyć wojnę ze wszystkimi rodzajami antysemityzmu, musimy zrozumieć różne i często sprzeczne motywacje, które sprawiają, że nienawiść do Żydów jest tak pociągająca dla tak wielu osób. 


(Część informacji od profesora Marka R. Cohena)

 

There is a relationship between Zionism and modern Islamic antisemitism

Elder of Ziyon, 30 stycznia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Elder of Ziyon - blog amerykańskiego badacza antysemityzmu w mediach i organizacjach. 

 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1256 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dezorientacja śmiercionośnego dziennikarstwa: o zachodnich mediach i konflikcie arabsko-izraelskim   Landes   2023-06-05
Dżihadystyczny konflikt w wojnie rosyjsko-ukraińskiej   Stalinsky   2023-05-31
Niewygodne palestyńskie ofiary   Fitzgerald   2023-05-31
Prawdziwe znaczenie “Od rzeki do morza Palestyna będzie wolna”   Tawil   2023-05-25
Chrześcijanie w Nigerii są mordowani jak zwierzęta   Ibrahim   2023-05-25
Jak Palestyńczycy próbują zniszczyć Liban   Tawil   2023-05-23
Żydzi mieli wszelkie powody, by obawiać się ludobójstwa w 1948 roku     2023-05-22
"Economist" promuje "elokwentnego krytyka" istnienia Izraela   Levick   2023-05-21
Inny dżihad Palestyńczyków przeciwko Izraelowi   Tawil   2023-05-20
Iran prowadzi wojnę z narodem palestyńskim   Eid   2023-05-19
Izrael pod ostrzałem i bojaźliwa odpowiedź Zachodu   Kemp   2023-05-18
Strefa Gazy – zawsze pamiętaj jak doszliśmy do tego   Collier   2023-05-17
Rakiety z Gazy i rakiety z UE   Bryen   2023-05-14
Terroryści tureckiego Hezbollahu: nowi sojusznicy Erdoğana   Bekdil   2023-05-11
Przywódcy organizacji praw człowieka są zgodni: Podżeganie do przemocy jest okropne i nielegalne. Podżeganie do mordowania Żydów jest jednak heroiczne     2023-05-11
1660 Izraelczyków zginęło od czasu obietnicy Palestyńczyków o zakończeniu terroru   Bard   2023-05-10
Berlin staje się sceną protestów wzywających do eksterminacji ludności Izraela      2023-05-09
Zasięg i metodologia najnowszego antyizraelskiego raportu Amnesty International pokazują, że jego stronniczość była zamierzona od samego początku     2023-05-08
Zrozumienie ideologii Autonomii Palestyńskiej: nielegalne stworzenie Izraela i jego nieuchronny upadek - w 40 oświadczeniach AP   Marcus   2023-05-07
Autonomia Palestyńska i Fatah ostro potępiają przewodniczącą Komisji Europejskiej za wideo z gratulacjami dla Izraela w 75. rocznicę jego powstania       2023-05-06
Rzeczywiste łamanie praw człowieka   Tawil   2023-05-02
Gdyby Americans for Peace Now postawili na swoim, Izrael byłby karany za aresztowanie morderców   Flatow   2023-04-30
Nazistowska idea „Judy” jest identyczna z antysyjonistycznym pojęciem „Izrael”     2023-04-29
To, że krzyczą „Śmierć Żydom!”, nie oznacza, że są antysemitami   Pandavar   2023-04-26
Mit „okupacji” jest motorem antysemickiego terroru   Tobin   2023-04-24
„Organizacje praw człowieka” pozwalają światu ponownie nienawidzić Żydów     2023-04-23
Co naprawdę dzieje się w świętych miejscach Jerozolimy?   Tawil   2023-04-22
BBC promuje nowy antysemityzm     2023-04-20
Jak dochodzi do Holokaustu   Chesler   2023-04-19
O czym rozmawiano w Bejrucie?     2023-04-17
Nienawiść w cieniu terrorystycznego ataku   Collier   2023-04-16
“Śmierć Izraelowi” – irański plan ataku na Izrael   Kedar   2023-04-15
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą wznowić rozmów pokojowych z Izraelem   Tawil   2023-04-14
Świat muzułmański musi zjednoczyć się przeciwko Izraelowi     2023-04-12
Was gesagt werden muss (Co musi zostać powiedziane)   Koraszewski   2023-04-11
Antyizraelska polityka Bidena wzmacnia Iran i palestyńskich terrorystów   Tawil   2023-04-10
Wszyscy Kreteńczycy to kłamcy…   Koraszewski   2023-04-09
Dla „Guardiana” jedno państwo żydowskie to o jedno państwo żydowskie za dużo   Levick   2023-04-08
W poszukiwaniu znaków czasu   Koraszewski   2023-04-05
Co powiedziała matka palestyńskiemu terroryście…   Flatow   2023-04-02
“Palestyńczycy”: wielkie kłamstwo, które ujawnił Smotrich   Pandavar   2023-03-31
„Terroryści uwielbiają nowe technologie. Co zrobią ze sztuczną inteligencją (AI)?”   Stalinsky   2023-03-28
Pomylony plan administracji Bidena walki z palestyńskim terroryzmem   Tawil   2023-03-25
Gdy tylko @Amnesty rozpoczęła kampanię „apartheidu”, przestali wspominać o libańskiej/jordańskiej dyskryminacji Palestyńczyków     2023-03-24
Doradca Abbasa: Polityka Autonomii Palestyńskiej opiera się na planie kolejnych etapów   Marcus   2023-03-20
Palestyńscy uchodźcy: od 1948 roku do dzisiaj   Lax   2023-03-15
Autonomia Palestyńska walczy o prawa dla terrorystów!   Tawil   2023-03-15
Oto kolejny dowód, że @Amnesty jest antysemicka     2023-03-09
Słowa poprzedzają czyny   Carmon   2023-03-08
Algorytmy Google z 2010 roku, które promowały dżihad, są ponownie analizowane w Sądzie Najwyższym w sprawach dotyczących federalnego prawa   Stalinsky   2023-03-07
Nie ma szczepionki na wirusa nienawiści do Żydów     2023-03-05
Cały świat może się mylić   Landes   2023-03-04
Czy media byłyby tak obojętne?   Spencer   2023-03-03
Palestyńczycy i wiedza o Holokauście   Fitzgerald   2023-03-01
Oszczerstwo „apartheidu” jest całkowicie fałszywe i antysemickie     2023-02-26
Shamima Begum, „panna młoda ISIS”, jaki obiekt kampanii newswashing   Bulut   2023-02-25
Unia Europejska i administracja Bidena akceptują palestyńskie kłamstwa   Tawil   2023-02-25
Powrót masakry, której nie było   Rosenthal   2023-02-21
Ludobójstwo w Nigerii: administracja Bidena tuszuje fakty   Ibrahim   2023-02-20
Co zatem „sprowokowało” atak w Ramot?   Flatow   2023-02-14
Czy negocjacje pokojowe zapobiegają terrorowi?   Levick   2023-02-13
Mnemozyna, półbogini pamięci   Koraszewski   2023-02-12
Istnieje związek między syjonizmem a współczesnym arabskim antysemityzmem     2023-02-11
“New York Times” i OWP są stworzeni dla siebie   Bard   2023-02-10
Administracja Bidena trzyma się umyślnej ślepoty   Amos   2023-02-08
Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk