Prawda

Piątek, 10 kwietnia 2020 - 03:57

« Poprzedni Następny »


Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael


Khaled Abo Toameh 2019-07-26

Z jednej strony, Hamas wysyła Palestyńczyków, by prowokowali izraelskich żołnierzy na granicy Gazy z Izraelem pod hasłem „Nie dla negocjacji [z Izraelem]”. Z drugiej strony, Hamas błaga Egipcjan i ONZ, by pomogli zaaranżować zawieszenie ognia z Izraelem. Na zdjęciu: przywódca Hamasu, Ismail Hanija pozdrawia protestujących w Gazie przy płocie granicznym z Izraelem, 15 maja 2018 roku. (Zdjęcie: Spencer Platt/Getty Images)
Z jednej strony, Hamas wysyła Palestyńczyków, by prowokowali izraelskich żołnierzy na granicy Gazy z Izraelem pod hasłem „Nie dla negocjacji [z Izraelem]”. Z drugiej strony, Hamas błaga Egipcjan i ONZ, by pomogli zaaranżować zawieszenie ognia z Izraelem. Na zdjęciu: przywódca Hamasu, Ismail Hanija pozdrawia protestujących w Gazie przy płocie granicznym z Izraelem, 15 maja 2018 roku. (Zdjęcie: Spencer Platt/Getty Images)

Kiedy Palestyńczycy rozpoczęli cotygodniowe protesty wzdłuż granicy Gazy z Izraelem w marcu 2018 r., powiedzieli, że głównym celem było zmuszenie Izraela do zniesienia „blokady” Strefy Gazy. Protest jednak, według organizatorów, ma zupełnie inny cel: osiągnięcie „prawa powrotu” palestyńskich uchodźców i ich potomków do Izraela.  


Protesty, prowadzone pod nazwą ”Wielki Marsz Powrotu” został od tego czasu przejęte przez Hamas i inne działające w Gazie zbrojne grupy palestyńskie, które używają ich do swoich politycznych celów.


Cotygodniowe demonstracje nie mają dłużej na celu zniesienie ”blokady”  Strefy Gazy ani nawet utorowania drogi milionom uchodźców i ich potomków do powrotu na teren Izraela.


12 lipca cotygodniowy protest wzdłuż granicy z Izraelem odbywał się pod hasłem "Nie dla negocjacji [z Izraelem], nie dla pojednania [z Izraelem] i nie dla uznania [izraelskiego] tworu”.


Te Trzy Nie wydają się bazować na Rezolucji Chartumskiej uchwalonej na zakończenie szczytu Ligi Arabskiej, który zebrał się trzy miesiące po wojnie sześciodniowej 1967 r. między Izraelem a krajami arabskimi: Nie dla pokoju z Izraelem, nie dla uznania Izraela i nie dla negocjacji z nim.  


Decydując się na protesty po hasłem ”Trzech Nie” organizatorzy ”Wielkiego Marszu Powrotu” raz jeszcze dowiedli, że w cotygodniowych demonstracjach nie chodzi o poprawę warunków życia Palestyńczyków ani o złagodzenie restrykcji narzuconych na Strefę Gazy. Zamiast tego przesłaniem, jakie organizatorzy wysyłają Palestyńczykom i reszcie świata, jest: „Nie uznajemy prawa Izraela do istnienia i dlatego nigdy nie będziemy z nim prowadzić negocjacji ani nie zawrzemy pokoju”.  


Nawet niektórzy Palestyńczycy wyrazili zdumienie  wobec protestów ”Trzy Nie”, nazywając je ”nierealistycznymi” i ”absurdalnymi”.


Hassan Asfour, były minister Autonomii Palestyńskiej (AP) i politolog, szydził z decyzji organizatorów, by użyć „Trzy Nie” podczas protestów wzdłuż granicy z Izraelem. Potępił tę decyzję jako „szkodliwą” i powiedział, że organizatorzy demonstracji „stali się obcy na scenie publicznej i angażują się w polityczny cynizm”. Następnie powiedział:

"Nierealistyczne slogany nigdy nie służą walce narodowej. Nie wierzymy, że istnieje Palestyńczyk, który mógłby przeczytać ten slogan („Trzy Nie”) bez ośmieszenia się, ponieważ widzi, jak kontakty Arabów z Izraelem stały się bliższe niż kontakty z Palestyńczykami”.

Protesty w najbliższy piątek będą odbywały się pod hasłem "Palenie syjonistycznej flagi”. Organizatorzy ogłosili, że „pokojowe” i „ludowe” protesty będą kontynuowane „aż Palestyńczycy osiągną swoje prawa”. Protesty wzdłuż granicy z Izraelem, powiedzieli, mają także na celu udaremnienie pokojowego planu prezydenta USA, Donalda Trumpa, dla Bliskiego Wschodu, znanego także jako „Umowa Stulecia”, jak również  anulowanie Porozumień z Oslo, podpisanych w 1993 roku przez Izrael i Palestyńczyków.


W oczach Hamasu i organizatorów cotygodniowych demonstracji palenie „syjonistycznej flagi” i udaremnianie planu pokojowego, by zakończyć konflikt z Izraelem, jest częścią „pokojowego” i „ludowego” protestu.  


W czerwcu cotygodniowe protesty prowadzono pod hasłem "Piątek udaremniania konferencji w Bahrajnie” – w sprawie niedawno przeprowadzonych warsztatów ekonomicznych pod kierownictwem USA, "Peace to Prosperity" [Pokój do zamożności], sponsorowanych przez administrację Trumpa. Autonomia Palestyńska wezwała Palestyńczyków i Arabów do bojkotowania warsztatów pod pretekstem, że jest to część planu Trumpa „zlikwidowania sprawy palestyńskiej”.


Podczas warsztatów administracja Trumpa przedstawiła ekonomiczną część ”Planu Stulecia” -planu, który "reprezentuje najbardziej jak dotąd ambitne i wszechstronne starania na rzecz narodu palestyńskiego i który ma potencjał fundamentalnie przekształcić Zachodni Brzeg i Gazę, i otworzyć nowy rozdział w palestyńskiej historii”.  


Tysiące Palestyńczyków, którzy brali udział w proteście przeciwko warsztatom w Bahrajnie, w rzeczywistości mówili ”nie” ekonomicznemu dobrobytowi i poprawieniu własnych warunków życia. Jak na ironię, organizatorzy cotygodniowych protestów działali przeciwko własnym zadeklarowanym celom: zakończenia „blokady” i poprawienia warunków życia Palestyńczyków w Strefie Gazy.  


W kwietniu organizatorzy cotygodniowych protestów raz jeszcze dowiedli, że demonstracje w pobliżu granicy z Izraelem nie mają nic wspólnego z cierpieniami Palestyńczyków w Strefie Gazy. Kwietniowe protesty odbywały się pod hasłem "Razem przeciwko normalizacji [z Izraelem]” i demonstracje kierowały się przeciwko pewnym państwom arabskim, które Palestyńczycy oskarżali o normalizację stosunków z Izraelem.


Co dziwaczne, podczas gdy organizatorzy cotygodniowych protestów głoszą sprzeciw dla negocjacji z Izraelem, równocześnie prowadzą pośrednie rozmowy z Izraelem o sposobach osiągniecia rozejmu miedzy Izraelem i Hamasem.  


Te pośrednie negocjacje odbywają się pod auspicjami Egiptu i Organizacji Narodów Zjednoczonych. W zeszłym tygodniu egipska delegacja wysokich rangą oficerów bezpieczeństwa odwiedziła Izrael, Zachodni Brzeg i Strefę Gazy w ramach starań o zachowanie porozumienia o rozejmie.


Hamas powiedział, że zgodnie z niepisanymi warunkami Izrael zgodził się stopniowo znosić restrykcje wobec Strefy Gazy w zamian za spokój. Izraelskie kroki obejmują rozszerzenie strefy połowów i pozwolenie Katarowi na dostarczenie finansowej pomocy Palestyńczykom w Strefie Gazy. Jednak trwający ostrzał rakietowy i wysyłanie balonów zapalających ze Strefy Gazy na Izrael przeszkodziły wprowadzeniu w życie tych porozumień.  

 
Z jednej strony, Hamas wysyła Palestyńczyków, by prowokowali izraelskich żołnierzy na granicy Gazy z Izraelem pod hasłem „Nie dla negocjacji [z Izraelem]”. Z drugiej strony, Hamas błaga Egipcjan i ONZ, by pomogli zaaranżować zawieszenie ognia z Izraelem. Ataki na Izrael wydają się sposobem Hamasu na próbę zmuszenia Izraelczyków do większych i szybszych ustępstw.  


Pozostałe dwa „Nie” Hamasu – nie dla uznania Izraela i nie dla zawarcia pokoju z Izraelem – nie są niespodzianką. W rzeczywistości wydaje się, że Hamas przypomina Palestyńczykom o swoich prawdziwych celach, wyłożonych w jego karcie z 1988 roku:

"Nie ma rozwiązania dla sprawy palestyńskiej poza Dżihadem (świętą wojną). Inicjatywy, propozycje i międzynarodowe konferencje są marnowaniem czasu i daremnymi przedsięwzięciami… [Hamas] wierzy, że ziemia Palestyny jest islamskim Wakf poświęconym dla przyszłych pokoleń muzułmanów aż do Dnia Sądu Ostatecznego. Ani jej, ani żadnej jej części nie można zaprzepaścić”.

Najwyraźniej Hamas, zamiast szukać sposobów rozwiązania kryzysu ekonomicznego w Strefie Gazy, korzysta z cotygodniowych protestów, by szerzyć swoją ideologię.


Ponadto, Hamas stara się obecnie cofnąć Palestyńczyków o 52 lat do dni, kiedy kraje arabskie wydały swoją deklarację z trzema „Nie”.


Czy to jest wszystko, co Hamas ma do zaoferowania Palestyńczykom 12 lat po przejęciu przemocą Strefy Gazy? Niestety, tysiące Palestyńczyków nadal co piątek słucha wezwania swoich przywódców, by pójść na granicę, ignorując to, że ich przywódcy są głównie odpowiedzialni za ciągnięcie ich od jednej katastrofy do drugiej. Teraz, kiedy Hamas raz jeszcze ujawnił swoje prawdziwe zamiary, powinien zmienić nazwę cotygodniowych protestów z „Wielki Marsz Powrotu na „Marsz dla zniszczenia Izraela” lub „Marsz dla zniszczenia pokoju”. 


The Hamas March to Destroy Israel

Gatestone Institute, 15 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 748 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk