Prawda

Niedziela, 20 października 2019 - 18:23

« Poprzedni Następny »


Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael


Khaled Abo Toameh 2019-07-26

Z jednej strony, Hamas wysyła Palestyńczyków, by prowokowali izraelskich żołnierzy na granicy Gazy z Izraelem pod hasłem „Nie dla negocjacji [z Izraelem]”. Z drugiej strony, Hamas błaga Egipcjan i ONZ, by pomogli zaaranżować zawieszenie ognia z Izraelem. Na zdjęciu: przywódca Hamasu, Ismail Hanija pozdrawia protestujących w Gazie przy płocie granicznym z Izraelem, 15 maja 2018 roku. (Zdjęcie: Spencer Platt/Getty Images)
Z jednej strony, Hamas wysyła Palestyńczyków, by prowokowali izraelskich żołnierzy na granicy Gazy z Izraelem pod hasłem „Nie dla negocjacji [z Izraelem]”. Z drugiej strony, Hamas błaga Egipcjan i ONZ, by pomogli zaaranżować zawieszenie ognia z Izraelem. Na zdjęciu: przywódca Hamasu, Ismail Hanija pozdrawia protestujących w Gazie przy płocie granicznym z Izraelem, 15 maja 2018 roku. (Zdjęcie: Spencer Platt/Getty Images)

Kiedy Palestyńczycy rozpoczęli cotygodniowe protesty wzdłuż granicy Gazy z Izraelem w marcu 2018 r., powiedzieli, że głównym celem było zmuszenie Izraela do zniesienia „blokady” Strefy Gazy. Protest jednak, według organizatorów, ma zupełnie inny cel: osiągnięcie „prawa powrotu” palestyńskich uchodźców i ich potomków do Izraela.  


Protesty, prowadzone pod nazwą ”Wielki Marsz Powrotu” został od tego czasu przejęte przez Hamas i inne działające w Gazie zbrojne grupy palestyńskie, które używają ich do swoich politycznych celów.


Cotygodniowe demonstracje nie mają dłużej na celu zniesienie ”blokady”  Strefy Gazy ani nawet utorowania drogi milionom uchodźców i ich potomków do powrotu na teren Izraela.


12 lipca cotygodniowy protest wzdłuż granicy z Izraelem odbywał się pod hasłem "Nie dla negocjacji [z Izraelem], nie dla pojednania [z Izraelem] i nie dla uznania [izraelskiego] tworu”.


Te Trzy Nie wydają się bazować na Rezolucji Chartumskiej uchwalonej na zakończenie szczytu Ligi Arabskiej, który zebrał się trzy miesiące po wojnie sześciodniowej 1967 r. między Izraelem a krajami arabskimi: Nie dla pokoju z Izraelem, nie dla uznania Izraela i nie dla negocjacji z nim.  


Decydując się na protesty po hasłem ”Trzech Nie” organizatorzy ”Wielkiego Marszu Powrotu” raz jeszcze dowiedli, że w cotygodniowych demonstracjach nie chodzi o poprawę warunków życia Palestyńczyków ani o złagodzenie restrykcji narzuconych na Strefę Gazy. Zamiast tego przesłaniem, jakie organizatorzy wysyłają Palestyńczykom i reszcie świata, jest: „Nie uznajemy prawa Izraela do istnienia i dlatego nigdy nie będziemy z nim prowadzić negocjacji ani nie zawrzemy pokoju”.  


Nawet niektórzy Palestyńczycy wyrazili zdumienie  wobec protestów ”Trzy Nie”, nazywając je ”nierealistycznymi” i ”absurdalnymi”.


Hassan Asfour, były minister Autonomii Palestyńskiej (AP) i politolog, szydził z decyzji organizatorów, by użyć „Trzy Nie” podczas protestów wzdłuż granicy z Izraelem. Potępił tę decyzję jako „szkodliwą” i powiedział, że organizatorzy demonstracji „stali się obcy na scenie publicznej i angażują się w polityczny cynizm”. Następnie powiedział:

"Nierealistyczne slogany nigdy nie służą walce narodowej. Nie wierzymy, że istnieje Palestyńczyk, który mógłby przeczytać ten slogan („Trzy Nie”) bez ośmieszenia się, ponieważ widzi, jak kontakty Arabów z Izraelem stały się bliższe niż kontakty z Palestyńczykami”.

Protesty w najbliższy piątek będą odbywały się pod hasłem "Palenie syjonistycznej flagi”. Organizatorzy ogłosili, że „pokojowe” i „ludowe” protesty będą kontynuowane „aż Palestyńczycy osiągną swoje prawa”. Protesty wzdłuż granicy z Izraelem, powiedzieli, mają także na celu udaremnienie pokojowego planu prezydenta USA, Donalda Trumpa, dla Bliskiego Wschodu, znanego także jako „Umowa Stulecia”, jak również  anulowanie Porozumień z Oslo, podpisanych w 1993 roku przez Izrael i Palestyńczyków.


W oczach Hamasu i organizatorów cotygodniowych demonstracji palenie „syjonistycznej flagi” i udaremnianie planu pokojowego, by zakończyć konflikt z Izraelem, jest częścią „pokojowego” i „ludowego” protestu.  


W czerwcu cotygodniowe protesty prowadzono pod hasłem "Piątek udaremniania konferencji w Bahrajnie” – w sprawie niedawno przeprowadzonych warsztatów ekonomicznych pod kierownictwem USA, "Peace to Prosperity" [Pokój do zamożności], sponsorowanych przez administrację Trumpa. Autonomia Palestyńska wezwała Palestyńczyków i Arabów do bojkotowania warsztatów pod pretekstem, że jest to część planu Trumpa „zlikwidowania sprawy palestyńskiej”.


Podczas warsztatów administracja Trumpa przedstawiła ekonomiczną część ”Planu Stulecia” -planu, który "reprezentuje najbardziej jak dotąd ambitne i wszechstronne starania na rzecz narodu palestyńskiego i który ma potencjał fundamentalnie przekształcić Zachodni Brzeg i Gazę, i otworzyć nowy rozdział w palestyńskiej historii”.  


Tysiące Palestyńczyków, którzy brali udział w proteście przeciwko warsztatom w Bahrajnie, w rzeczywistości mówili ”nie” ekonomicznemu dobrobytowi i poprawieniu własnych warunków życia. Jak na ironię, organizatorzy cotygodniowych protestów działali przeciwko własnym zadeklarowanym celom: zakończenia „blokady” i poprawienia warunków życia Palestyńczyków w Strefie Gazy.  


W kwietniu organizatorzy cotygodniowych protestów raz jeszcze dowiedli, że demonstracje w pobliżu granicy z Izraelem nie mają nic wspólnego z cierpieniami Palestyńczyków w Strefie Gazy. Kwietniowe protesty odbywały się pod hasłem "Razem przeciwko normalizacji [z Izraelem]” i demonstracje kierowały się przeciwko pewnym państwom arabskim, które Palestyńczycy oskarżali o normalizację stosunków z Izraelem.


Co dziwaczne, podczas gdy organizatorzy cotygodniowych protestów głoszą sprzeciw dla negocjacji z Izraelem, równocześnie prowadzą pośrednie rozmowy z Izraelem o sposobach osiągniecia rozejmu miedzy Izraelem i Hamasem.  


Te pośrednie negocjacje odbywają się pod auspicjami Egiptu i Organizacji Narodów Zjednoczonych. W zeszłym tygodniu egipska delegacja wysokich rangą oficerów bezpieczeństwa odwiedziła Izrael, Zachodni Brzeg i Strefę Gazy w ramach starań o zachowanie porozumienia o rozejmie.


Hamas powiedział, że zgodnie z niepisanymi warunkami Izrael zgodził się stopniowo znosić restrykcje wobec Strefy Gazy w zamian za spokój. Izraelskie kroki obejmują rozszerzenie strefy połowów i pozwolenie Katarowi na dostarczenie finansowej pomocy Palestyńczykom w Strefie Gazy. Jednak trwający ostrzał rakietowy i wysyłanie balonów zapalających ze Strefy Gazy na Izrael przeszkodziły wprowadzeniu w życie tych porozumień.  

 
Z jednej strony, Hamas wysyła Palestyńczyków, by prowokowali izraelskich żołnierzy na granicy Gazy z Izraelem pod hasłem „Nie dla negocjacji [z Izraelem]”. Z drugiej strony, Hamas błaga Egipcjan i ONZ, by pomogli zaaranżować zawieszenie ognia z Izraelem. Ataki na Izrael wydają się sposobem Hamasu na próbę zmuszenia Izraelczyków do większych i szybszych ustępstw.  


Pozostałe dwa „Nie” Hamasu – nie dla uznania Izraela i nie dla zawarcia pokoju z Izraelem – nie są niespodzianką. W rzeczywistości wydaje się, że Hamas przypomina Palestyńczykom o swoich prawdziwych celach, wyłożonych w jego karcie z 1988 roku:

"Nie ma rozwiązania dla sprawy palestyńskiej poza Dżihadem (świętą wojną). Inicjatywy, propozycje i międzynarodowe konferencje są marnowaniem czasu i daremnymi przedsięwzięciami… [Hamas] wierzy, że ziemia Palestyny jest islamskim Wakf poświęconym dla przyszłych pokoleń muzułmanów aż do Dnia Sądu Ostatecznego. Ani jej, ani żadnej jej części nie można zaprzepaścić”.

Najwyraźniej Hamas, zamiast szukać sposobów rozwiązania kryzysu ekonomicznego w Strefie Gazy, korzysta z cotygodniowych protestów, by szerzyć swoją ideologię.


Ponadto, Hamas stara się obecnie cofnąć Palestyńczyków o 52 lat do dni, kiedy kraje arabskie wydały swoją deklarację z trzema „Nie”.


Czy to jest wszystko, co Hamas ma do zaoferowania Palestyńczykom 12 lat po przejęciu przemocą Strefy Gazy? Niestety, tysiące Palestyńczyków nadal co piątek słucha wezwania swoich przywódców, by pójść na granicę, ignorując to, że ich przywódcy są głównie odpowiedzialni za ciągnięcie ich od jednej katastrofy do drugiej. Teraz, kiedy Hamas raz jeszcze ujawnił swoje prawdziwe zamiary, powinien zmienić nazwę cotygodniowych protestów z „Wielki Marsz Powrotu na „Marsz dla zniszczenia Izraela” lub „Marsz dla zniszczenia pokoju”. 


The Hamas March to Destroy Israel

Gatestone Institute, 15 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 685 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk