Prawda

Wtorek, 11 grudnia 2018 - 23:20

« Poprzedni Następny »


Ekstremistyczny islam jest jak nazizm


Abd Al-Rahman Al-Rashed 2015-12-09

Hezbollah - irańska wersja islamskiego ekstremizmu
Hezbollah - irańska wersja islamskiego ekstremizmu

W artykule z 22 listopada znany dziennikarz saudyjski, 'Abd Al-Rahman Al-Rashed, były redaktor naczelny wychodzącej w Londynie gazety “Al-Sharq Al-Awsat” i były dyrektor Al-Arabiya TV, pisze, że terroryzmu nie można wyeliminować przez likwidację jego przywódców, ponieważ w ich miejsce pojawiają się nowi. Ani też nie można ich wyeliminować przez wycofywanie się z terytoriów, tak jak amerykańskie wycofanie się z Iraku, które miało przynieść kres terroryzmowi przeciwko siłom amerykańskim. Skutecznym sposobem walki z terroryzmem jest zwalczanie ideologii ekstremistycznej, na której się opiera. Podkreśla on, że ludzie, którzy szerzą tę ideologię – tacy jak kaznodzieje, osobowości medialne i nauczyciele – są znacznie bardziej niebezpieczni niż przywódcy terroru, tacy jak bin Laden, bo są w stanie tworzyć nowych przywódców terroru i nowe organizacje, kiedy wyeliminuje się stare.

Poniżej podajemy fragmenty dwóch artykułów tego autora z witryny internetowej Al-Arabiya. 


'Abd Al-Rahman Al-Rashed (zdjęcie: al-Arabiya.net)

'Abd Al-Rahman Al-Rashed (zdjęcie: al-Arabiya.net)W artykule z 22 listopada 2015 r. Al-Rashed napisał: "W maju 2011 r. miliony ludzi na całym świecie oglądały koniec organizacji Al-Kaida, lub, żeby być dokładnym, koniec przywódcy tej organizacji, Osamy bin Ladena, który został zabity podczas akcji wywiadu. Ciało bin Ladena, zawinięte w płachty i żelazne łańcuchy, wrzucono do morza. Wszystko, co symbolizował, także skończyło się wraz z jego śmiercią i Al-Kaida, która przerażała świat, także została z nim pochowana. Wszystkie ważne postaci tej organizacji zostały zabite albo aresztowane…


Wierzono, że to, co było motywem terroryzmu – militarna obecność USA w Iraku – także zakończy się, kiedy USA wycofają się.


Uważam, że problem związany jest z wadliwą diagnozą pierwotnego źródła. W terroryzmie nie chodziło ani o przywódców, ani o ich osobiste motywy, ale o ideologię szerzoną przez kaznodziejów, osobistości medialne, nauczycieli i wierzących głęboko w ekstremizm, którzy są bardziej niebezpieczni niż bin Laden i Zarkawi. Ci ludzie zdolni są do stworzenia alternatywnego przywództwa i organizacji pod innymi hasłami i na innych obszarach. Oni wynaleźli Abu Bakra Al-Bagdadiego jako alternatywę dla bin Ladena i Państwo Islamskie Iraku i Syrii (ISIS) jako alternatywę dla Al-Kaidy. Syria stała się nowym polem bitwy i filmy wideo bin Ladena zostały zastąpione przez Twittera, Facebooka i WhatsApp. Stali się jeszcze bardziej niebezpieczni.


Wojna wróciła do punktu wyjścia, ale terroryści różnią się dzisiaj od swoich poprzedników. Organizacje nie tylko powiększyły się, ale mają więcej ekspertów i więcej wpływów. Zniszczyły samolot rosyjski używając bomby, która według ocen zawierała zaledwie kilogram materiałów wybuchowych i przeprowadziły serię zamachów terrorystycznych w Paryżu. Terrorystyczne odgałęzienie ISIS w Nigerii przekroczyło granicę do Mali i wzięło na zakładników gości hotelowych. Następnie ISIS twierdziło, że dokonało egzekucji zakładnika chińskiego i groziło Stanom Zjednoczonym rychłą akcją. Wszystkie te akty terrorystyczne, które przeraziły świat, popełniono w niecały miesiąc”.


Utworzona przez Arafata, zbrojona i szkolona przez USA policja palestyńska. Zdjęcie z 9 maja 2006
Utworzona przez Arafata, zbrojona i szkolona przez USA policja palestyńska. Zdjęcie z 9 maja 2006

"Dzisiejszy ekstremistyczny islam jest także faszystowski i przypomina nazizm, który był oparty na koncepcjach dyskryminacji i eliminacji”   


Sądzę, że popełniono szereg błędów, jeśli chodzi o zrozumienie ‘nowego’ terroryzmu. Pierwszym błędem jest wiara, że organizacja terrorystyczna upada wraz z zamordowaniem jej przywódców. Drugim jest wiara, że deklarowane wymówki są motywem terroryzmu – szczególnie przez wiązanie tych wymówek z planami wyzwolenia z przeszłości; na przykład, twierdzenie, że wycofanie się USA z Iraku przyniesie kres terroryzmowi. Al-Kaida narodziła się sześć lat przed inwazją na Irak i jeszcze bardziej rozrosła się już po wycofaniu się USA.


Trzecim błędem jest wiara, że rozwiązaniem jest wycofanie się z obszarów kryzysu, jak to, co stało się w Wietnamie. USA wycofały swoje wojska z Iraku i odmówiły wejścia do Syrii. Czwartym błędem jest zaangażowanie się w grę sekciarską przez popieranie szyitów lub sunnitów przeciwko sobie. Piątym i najważniejszym błędem jest przyjęcie łagodnego stanowiska wobec ideologii ekstremistycznych, które są głównym problemem i źródłem siły terroryzmu.


Po samobójstwie Adolfa Hitlera i spaleniu jego ciała zwycięzcy w tej wojnie nie tylko podnieśli flagę zwycięstwa nad Berlinem, ale także zakazali głoszenia ideologii nazistowskiej. Zabronili nauczania jej i propagowania, i nie dopuścili tych, którzy byli z nią w jakikolwiek sposób związani, do praktykowania jakiejkolwiek działalności społecznej.


Dzisiejszy ekstremistyczny islam jest także faszystowski i przypomina nazizm, który był oparty na koncepcjach dyskryminacji i eliminacji. Podobnie jak nazizm, ekstremistyczny islam oparty jest na absolutnej lojalności wobec ideologii i na nienawiści i wrogości wobec innych, zarówno muzułmanów, jak i nie-muzułmanów. Jeśli chcecie wyeliminować Al-Kaidę, ISIS i Front Al-Nusra, musicie zwalczyć ideologię. Bez tego możemy oczekiwać, że najbliższe stulecie będzie pełne anarchii i terroryzmu"[1].


Hamas, część Bractwa Muzułmańskiego, organizacja zbrojona przez Katar, Turcję i Iran i wspomagana finansowo przez Unię Europejską i ONZ.
Hamas, część Bractwa Muzułmańskiego, organizacja zbrojona przez Katar, Turcję i Iran i wspomagana finansowo przez Unię Europejską i ONZ.

"Na Bliskim Wschodzie naszą wersją nacjonalistycznego faszyzmu jest ekstremizm religijny, który jest równie niebezpieczny i destrukcyjny”


W artykule z 28 maja 2015 r. Al-Rashed napisał: "Nie jest przypadkiem, że w niektórych krajach Zachodu, gdzie konstytucje wyraźnie stanowią o ochronie wolności słowa, nazizm jest w drodze wyjątku zakazany w przekonaniach i w praktyce, a ci, którzy łamią to prawo, są karani. Nie jest to hipokryzja ani odejście od wolności. Nazizm jest zakazany, ponieważ jest ideologią ekstremistyczną, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla narodu. Jego krwawa historia jest nowoczesna i jego ogień nadal tli się pod popiołami. Idee ekstremistyczne są obecne wszędzie, ale ponieważ ekstremizm nazistowski jest bardzo niebezpieczny, kraje liberalne, które najbardziej wierzą w wolność, postanowiły go nie tolerować.


Na Bliskim Wschodzie naszą wersją nacjonalistycznego faszyzmu jest ekstremizm religijny, który jest równie niebezpieczny i równie destrukcyjny...


Naziści wierzyli w wyniesienie rasy białej ponad wszystkie inne. Nazizm spowodował zniszczenie Europy z 60 milionami ludzi zabitych. Po tej katastrofie większość przyjęła na siebie odpowiedzialność za niedopuszczenie, by ta ekstremistyczna ideologia zdominowała ich społeczeństwa. Można być religijnym i narodowym patriotą bez poświęcania się eliminowaniu innych.


Obawiamy się, że jesteśmy na początku drogi do zniszczenia naszego regionu przez pozwolenie ekstremistom na narzucanie swoich planów społeczeństwu… Przeciwstawianie się tym grupom jest odpowiedzialnością każdego. Rządy mają tu największy obowiązek do wypełnienia, ich podstawowym zadaniem powinno być dostarczanie ochrony przed złem grup ekstremistycznych, które działają ponad granicami…


Ekstremistom udało się posiać zamęt w postrzeganiu przez ludzi tego, co jest sprawiedliwe i niesprawiedliwe i kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Próbują także podzielić ludzi przez klasyfikowanie ich według sekt, przynależności etnicznej, dobra i zła do takiego stopnia, że wzmocnili ideę tożsamości alternatywnych do miłości do własnego kraju, która ma być ponad plemieniem i wyznaniem, ma być wspólnotą, gdzie wszyscy powinni mieć te same prawa i obowiązki.


Niebezpieczny ekstremizm rozszerza się i wymaga poważnych ograniczeń. Nie jest do przyjęcia, że nauczyciel na uniwersytecie, kaznodzieja w meczecie lub pracownik ministerstwa podżegają przeciwko pewnym w społeczeństwie. Rząd jest odpowiedzialny za takie czyny, bo zatrudnia tych ludzi.


Rząd nie może zgadzać się na zdradę i musi karać każdego, kto łamie prawo. Ci ekstremiści, czy o tym wiedzą, czy nie, niszczą strukturę społeczną od podstaw. Są oni bardziej niebezpieczni dla społeczeństwa niż zagraniczni wrogowie, którzy ponoszą porażkę, kiedy ludzie są zjednoczeni, a zwyciężają, kiedy w kraju są spory i podziały.


Tym co zobowiązuje nas do uchwalenia praw narzucających kary na rasizm i sekciarstwo, jest wspólna postawa duchownych, intelektualistów i przywódców społecznych, którzy opowiedzieli się za jednością i uważają zeszłotygodniowy samobójczy zamach bombowy na meczet szyicki w saudyjskim mieście Al-Kadeh za atak przeciwko nim wszystkim. Dziesiątki autorów, myślicieli i ludzi o czystym sumieniu pisało o potępieniu tego zamachu. To była największa kampania solidarności, jaką kiedykolwiek widziała Arabia Saudyjska. Oświadczenie króla przeciwko ekstremizmowi zachęciło ich, by dali wyraz potępieniu. Te silne manifestacje obaliły twierdzenia ekstremistów o ich popularności i wpływach i potwierdziły, że państwo może kierować projektem eliminacji ekstremizmu zanim popsuje najważniejszy filar społeczeństwa: jego młodzież" [2].

 

Przypisy (nie spolszczone):

 

[1] English.alarabiya.net, November 23, 2015. The Arabic article appeared in the London daily Al-Sharq Al-Awsat on November 22.

[2] English.alarabiya.net, May 28, 2015. The Arabic article appeared the same day in the London daily Al-Sharq Al-Awsat.

Źródło: MEMRI,Specjalny komunikat Nr 6233, 4 grudnia 2015. (zdjęcia dodane przez redakcję "Listów")

Polska strona MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 590 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk