Prawda

Niedziela, 24 października 2021 - 17:54

« Poprzedni Następny »


Od Stanford do Milgrama do BDS
wszyscy wiemy, jak to działa


David Collier 2015-12-10


 

W1971 r. zespół psychologów zaprojektował i przeprowadził niezwykły eksperyment, który przerwano, kiedy dotarto do półmetka. Stanfordzki eksperyment więzienny jest obecnie obowiązkową lekturą w programach dla studentów pierwszego roku psychologii i nie tylko. Najbardziej godne uwagi w tym eksperymencie było nie nadużycie władzy, ani utrata bezstronności i obiektywności kierującego eksperymentem, ale to, że mimo, iż około 50 osób z zewnątrz widziało pogarszanie się zachowań uczestników w miarę upływu czasu, tylko jedna osoba zakwestionowała jego moralność (co wreszcie doprowadziło do wczesnego przerwania eksperymentu). 


Po drugiej wojnie światowej było wiele eksperymentów, które miały odpowiedzieć na pytanie “jak to się stało”, jak horror Holocaustu mógł powstać w społeczeństwie przemysłowym i stosunkowo oświeconym. W 1961 r. rozpoczął się eksperyment Milgrama, zainspirowany przez proces Eichmanna, z zamiarem znalezienia odpowiedzi na pytanie: “ czy tylko wykonywali rozkazy, czy byli wspólnikami?’ W 1967 r. eksperyment Trzeciej Falipokazał atrakcyjność faszyzmu przez stworzenie w szkole ruchu społecznego. Zdanie jednego z uczniów, który brał w tym udział:  

“Uważaj, za kim idziesz, bo nigdy nie wiesz, gdzie cię zaprowadzi”. Mark Hancock (uczeń Trzeciej Fali)

Uczyłem się o tych i innych eksperymentach na pierwszym roku studiów. Czytałem także dużo o eksperymentach, które pokazywały zakres i moc manipulacyjną grupy. W sumie, to, czego się z nich dowiadujemy, to że istnieje powód, dla którego żyjemy pod rządami prawa. Otrzymujemy władzę z mocy prawa, nasze prawa są tworzone w systemie demokratycznym i równoważymy te władze starannie przez trzy organy: legislacyjny, wykonawczy i sądowniczy. Ludźmi, którzy powinni być świadomi tego, co dzieje się, kiedy władza tworzy swoje centra poza tymi kręgami, są przede wszystkim akademicy na uniwersytetach.


Ruchy społeczne w każdym narodzie są ograniczone ramami prawa, w jakich działają, ale co z ruchami międzynarodowymi; ruchami takimi jak BDS (ruch Bojkotu, Dywestycji, Sankcji) skierowanym przeciwko Izraelowi, który przekracza granice, czerpie soki żywotne z mediów społecznościowych i istnieje niemal wyłącznie w cyberprzestrzeni? Co ogranicza nadużycia władzy tych ruchów? Jak można karmić takie zwierzę i nie martwić się o to, co dzieje się z władzą, jaką ono tworzy?


BDS ma konkretne cele
. Jednym z nich jest zmuszenie Izraela do podporządkowania się niewiążącej rezolucji ONZ (GA194). BDS definiuje ją jako prawo międzynarodowe, mimo że niczym takim nie jest. Żąda zalania Izraela (nie państwa palestyńskiego) uchodźcami, co de facto położyłoby kres demokratycznemu państwu Izraela. Ci, którzy popierają BDS, niekoniecznie popierają to stanowisko, widzą oni ruch bojkotu po prostu jako sposób popchnięcia procesu pokojowego lub, używając kategorii eksperymentu Milgrama, po prostu wymierzenie małego szoku elektrycznego. Przywódcy BDS, tacy jak Omar Barghouti, otwarcie oznajmiają, że są zwolennikami Palestyny bez żadnego Izraela, lub, używając kategorii eksperymentu Milgrama, dostarczenia wystarczającego napięcia elektrycznego, by zabić badanego. Kiedy ludzie dają siłę Omarowi Barghoutiemu przez oddanie mu “swoich głosów”, nie oni decydują, kiedy eksperyment zostanie zakończony.


Zrozumcie: z dziesiątków tysięcy eksperymentów społecznych, które wykonano, nie ma ani jednego, dosłownie ani jednego przykładu, który sugerowałby, że nadawanie mocy ruchowi BDS jest dobrym pomysłem. Ruch ten ukrywa swoje cele, nagina swoje reguły, nie ma władzy wykonawczej, nie ma władzy legislacyjnej i nie ma sądownictwa. Jest to potwór karmiący się różnymi poziomami nienawiści. Ci, którzy żywią mniejszą nienawiść, wymierzają małe szoki elektryczne, pozostawiając prawdziwemu potworowi zadanie śmiertelnych ciosów. Także stowarzyszenia islamskie na kampusach uniwersyteckich wzmacniają się przy każdym głosie, jaki otrzymuje BDS. Ci, którzy nadają mocy BDS, działają tak, jakby nie ponosili żadnej odpowiedzialności za sposób, w jaki inni nadużywają władzy, jaką im dali. BDS jest potworem kierowanym przez twardogłowych antysemitów, ci, którzy są najbardziej bezwzględni, ci, którzy żywią największą nienawiść, ci, którzy są gotowi wymierzyć najsilniejszy cios – to są ludzie, którzy w rzeczywistości kierują tym ruchem.


Przed kilkoma dniami BDS nadużył władzy wobec 13-letniej dziewczynki. 13-letnia Izraelka, Shachar Rabinovitch, wysłała pytania do (byłej?) nauczycielki akademickiej z Cambridge, Senior Research Associate, Marshy Ann Levine.


Nazywam się Shachar Rabinovitch i jestem z Izraela. Robię pracę dla szkoły o koniach i byłoby wspaniale, gdyby mogła pani odpowiedzieć mi na kilka pytań.1. Jakie pradawne rasy koni przetrwały i stanowią podstawę ras, które znamy dzisiaj?2. Jak pradawni ludzie tworzyli nowe rasy lub utrzymywali te, które już istniały?3.Których pradawnych ras najwięcej używali pradawni ludzie i do czego je używali?4. Gdzie żyły te pradawne rasy koni?Dziękuję za przeczytanie moich pytań. Shachar Rabinovitch Droga Shachar RabinovitchOdpowiem na twoje pytania, kiedy w Palestynie będzie pokój i sprawiedliwość dla Palestyńczyków.<br />Jestem członkiem Żydzi za Sprawiedliwością dla Palestyńczyków. Popieram Bojkot, Dywestycje, Sankcje. Jesteś dzieckiem, ale jeśli jesteś wystarczająco duża, żeby pisać do mnie, to jesteś wystarczająco duża, żeby poznać historię Izraela i jaki to wpłynęło na lud palestyński. Może twoja rodzina ma takie poglądy, jak ja, ale wątpię w to. Proponuję więc, żebyś zajrzała na ten link [link].Z poważaniemDr Marsha Levine

Nazywam się Shachar Rabinovitch i jestem z Izraela. Robię pracę dla szkoły o koniach i byłoby wspaniale, gdyby mogła pani odpowiedzieć mi na kilka pytań.

1. Jakie pradawne rasy koni przetrwały i stanowią podstawę ras, które znamy dzisiaj?

2. Jak pradawni ludzie tworzyli nowe rasy lub utrzymywali te, które już istniały?

3.Których pradawnych ras najwięcej używali pradawni ludzie i do czego je używali?

4. Gdzie żyły te pradawne rasy koni?

Dziękuję za przeczytanie moich pytań. Shachar Rabinovitch

 

Droga Shachar Rabinovitch

Odpowiem na twoje pytania, kiedy w Palestynie będzie pokój i sprawiedliwość dla Palestyńczyków.


Jestem członkiem Żydzi za Sprawiedliwością dla Palestyńczyków. Popieram Bojkot, Dywestycje, Sankcje. Jesteś dzieckiem, ale jeśli jesteś wystarczająco duża, żeby pisać do mnie, to jesteś wystarczająco duża, żeby poznać historię Izraela i jaki to wpłynęło na lud palestyński. Może twoja rodzina ma takie poglądy, jak ja, ale wątpię w to. Proponuję więc, żebyś zajrzała na ten link [link].

Z poważaniem

Dr Marsha LevineDwa tygodnie temu American Anthropological Association (AAA) przeważającą większością głosów zatwierdziło nadanie mocy BDS. Ich małym szokiem elektrycznym był bojkot instytucji, nie zaś osób. Kontynuacją był ten bojkot 13-letniej dziewczynki. Czy zechcą to przyznać, czy nie, AAA jest stroną winną. Nie możesz nadawać mocy ruchowi i nie brać odpowiedzialności za jego czyny. Fakt, że ta nauczycielka akademicka czuje tak ślepą nienawiść, że daje trzynastolatce jadowitą odpowiedź, jest haniebny. Im dłużej zastanawiasz się nad tym, co napisała Levine, tym jest to gorsze. Zapytana o sprawę Levine powiedziała – w potoku obelg wobec Izraelczyków– że „Żydzi stali się potworami”. Dodała też: „Nie prosiłam jej, żeby wysyłała mi ten e-mail. Nie wiem, skąd wzięła mój adres. Mogę robić, co chcę. Nie zapraszałam jej, żeby do mnie pisała”.

 

Jak może zaświadczyć wielu akademików, którzy byli osobiście bojkotowani, idea “bojkotu instytucjonalnego” jest wprowadzaniem w błąd i ma przekonać tylko tych, którzy skłonni są wymierzyć jedynie mały szok elektryczny. Izraelscy akademicy często są zakrzykiwani, odmawia im się wejścia i są otwarcie bojkotowani. Winę za to ponosi również każdy, kto nadaje mocy któremukolwiek szczeblowi ruchu BDS. Kiedy dodajesz swój głos do BDS, upoważniasz takich ludzi jak Marsha Levine, dodajesz sił bigotom, rasistom, antysemitom. Nie do ciebie należy decyzja kto i co będzie robił.


Inne grupy, które nadają mocy BDS, popierają bojkot imprez kulturalnych i artystycznych, jak to wyjaśniło niedawne ogłoszenie w „Guardianie”. Kiedy więc taki ruch upoważnia wrzeszczącą tłuszczę, by zakazała występu artystycznego obywateli USA z powodu ich osobistych „poglądów politycznych”, każdy z sygnatariuszy tego ogłoszenia ponosi odpowiedzialność za taką haniebną cenzurę. Niektórzy mogą wykreślać sobie inną nieprzekraczalną linię w piasku, ale w ruchu, który nie ma wyraźnej wizji, ani statutowych ram, nie ma reguł, nie ma przepisów i nie ma sufitu, wszystko gdzieś staje się dozwolone. Ruch, który jest zakażony jawnymi rasistowskimi poglądami i głęboko zakorzenioną nienawiścią, oczywiście będzie okazywał rasizm i nienawiść. Korumpuje także od wewnątrz i w eksperymencie stanfordzkim nawet ten, który prowadził eksperyment pogubił się kiedy sytuacja się pogorszyła. Nikt nie jest odporny. Wiemy, jak kończą się takie eksperymenty społeczne, widzieliśmy już to wszystko wcześniej.


Nie chodzi o wytykanie palcami i karanie poszczególnych akademików. Chodzi o usuniecie samego wirusa, który zakaża uczelnie. Chodzi o zidentyfikowanie go i pokazanie, czy jest obecny, a następnie o wydobycie go i wyeliminowanie. Niezależnie od tego, jakie masz poglądy polityczne, BDS jest ruchem niebezpiecznym, podstępnym, który korumpuje i nieustannie przegina się do swojej najbardziej ekstremalnej wizji. Nie ma znaczenia, co myślisz, w co wierzysz lub gdzie jest twoja nieprzekraczalna linia, kiedy tworzysz takiego potwora jak BDS, jego wizję do samego końca przeprowadzą sadystyczni, brutalni, ekstremalni ideolodzy. Akademicy są tymi właśnie ludźmi, którzy powinni wiedzieć to lepiej niż większość innych, niemniej to oni są właśnie tymi, którzy prowadzą natarcie. Wydaje się, że niektórzy z nich powinni cofnąć się i przestudiować, co dzieje się, kiedy władza przejęta jest niedemokratycznie i zamknięta wewnętrznie, co wnosi do tego równania nacisk grupy odniesienia i jak ludzie reagują na władzę w specjalnych okolicznościach. BDS stoi przed naciskiem prawnym w narodach, które zidentyfikowały niedemokratyczną, rasistowską, niebezpieczną groźbę, jaką zawiera BDS. Francja już go zakazała, pora, by to samo zrobiła Wielka Brytania.


From Stanford to Milgram to BDS

Beyond the Great Divide, 1 grudnia 2015  

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 964 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk