Prawda

Czwartek, 16 lipca 2020 - 18:51

« Poprzedni Następny »


Od Stanford do Milgrama do BDS
wszyscy wiemy, jak to działa


David Collier 2015-12-10


 

W1971 r. zespół psychologów zaprojektował i przeprowadził niezwykły eksperyment, który przerwano, kiedy dotarto do półmetka. Stanfordzki eksperyment więzienny jest obecnie obowiązkową lekturą w programach dla studentów pierwszego roku psychologii i nie tylko. Najbardziej godne uwagi w tym eksperymencie było nie nadużycie władzy, ani utrata bezstronności i obiektywności kierującego eksperymentem, ale to, że mimo, iż około 50 osób z zewnątrz widziało pogarszanie się zachowań uczestników w miarę upływu czasu, tylko jedna osoba zakwestionowała jego moralność (co wreszcie doprowadziło do wczesnego przerwania eksperymentu). 


Po drugiej wojnie światowej było wiele eksperymentów, które miały odpowiedzieć na pytanie “jak to się stało”, jak horror Holocaustu mógł powstać w społeczeństwie przemysłowym i stosunkowo oświeconym. W 1961 r. rozpoczął się eksperyment Milgrama, zainspirowany przez proces Eichmanna, z zamiarem znalezienia odpowiedzi na pytanie: “ czy tylko wykonywali rozkazy, czy byli wspólnikami?’ W 1967 r. eksperyment Trzeciej Falipokazał atrakcyjność faszyzmu przez stworzenie w szkole ruchu społecznego. Zdanie jednego z uczniów, który brał w tym udział:  

“Uważaj, za kim idziesz, bo nigdy nie wiesz, gdzie cię zaprowadzi”. Mark Hancock (uczeń Trzeciej Fali)

Uczyłem się o tych i innych eksperymentach na pierwszym roku studiów. Czytałem także dużo o eksperymentach, które pokazywały zakres i moc manipulacyjną grupy. W sumie, to, czego się z nich dowiadujemy, to że istnieje powód, dla którego żyjemy pod rządami prawa. Otrzymujemy władzę z mocy prawa, nasze prawa są tworzone w systemie demokratycznym i równoważymy te władze starannie przez trzy organy: legislacyjny, wykonawczy i sądowniczy. Ludźmi, którzy powinni być świadomi tego, co dzieje się, kiedy władza tworzy swoje centra poza tymi kręgami, są przede wszystkim akademicy na uniwersytetach.


Ruchy społeczne w każdym narodzie są ograniczone ramami prawa, w jakich działają, ale co z ruchami międzynarodowymi; ruchami takimi jak BDS (ruch Bojkotu, Dywestycji, Sankcji) skierowanym przeciwko Izraelowi, który przekracza granice, czerpie soki żywotne z mediów społecznościowych i istnieje niemal wyłącznie w cyberprzestrzeni? Co ogranicza nadużycia władzy tych ruchów? Jak można karmić takie zwierzę i nie martwić się o to, co dzieje się z władzą, jaką ono tworzy?


BDS ma konkretne cele
. Jednym z nich jest zmuszenie Izraela do podporządkowania się niewiążącej rezolucji ONZ (GA194). BDS definiuje ją jako prawo międzynarodowe, mimo że niczym takim nie jest. Żąda zalania Izraela (nie państwa palestyńskiego) uchodźcami, co de facto położyłoby kres demokratycznemu państwu Izraela. Ci, którzy popierają BDS, niekoniecznie popierają to stanowisko, widzą oni ruch bojkotu po prostu jako sposób popchnięcia procesu pokojowego lub, używając kategorii eksperymentu Milgrama, po prostu wymierzenie małego szoku elektrycznego. Przywódcy BDS, tacy jak Omar Barghouti, otwarcie oznajmiają, że są zwolennikami Palestyny bez żadnego Izraela, lub, używając kategorii eksperymentu Milgrama, dostarczenia wystarczającego napięcia elektrycznego, by zabić badanego. Kiedy ludzie dają siłę Omarowi Barghoutiemu przez oddanie mu “swoich głosów”, nie oni decydują, kiedy eksperyment zostanie zakończony.


Zrozumcie: z dziesiątków tysięcy eksperymentów społecznych, które wykonano, nie ma ani jednego, dosłownie ani jednego przykładu, który sugerowałby, że nadawanie mocy ruchowi BDS jest dobrym pomysłem. Ruch ten ukrywa swoje cele, nagina swoje reguły, nie ma władzy wykonawczej, nie ma władzy legislacyjnej i nie ma sądownictwa. Jest to potwór karmiący się różnymi poziomami nienawiści. Ci, którzy żywią mniejszą nienawiść, wymierzają małe szoki elektryczne, pozostawiając prawdziwemu potworowi zadanie śmiertelnych ciosów. Także stowarzyszenia islamskie na kampusach uniwersyteckich wzmacniają się przy każdym głosie, jaki otrzymuje BDS. Ci, którzy nadają mocy BDS, działają tak, jakby nie ponosili żadnej odpowiedzialności za sposób, w jaki inni nadużywają władzy, jaką im dali. BDS jest potworem kierowanym przez twardogłowych antysemitów, ci, którzy są najbardziej bezwzględni, ci, którzy żywią największą nienawiść, ci, którzy są gotowi wymierzyć najsilniejszy cios – to są ludzie, którzy w rzeczywistości kierują tym ruchem.


Przed kilkoma dniami BDS nadużył władzy wobec 13-letniej dziewczynki. 13-letnia Izraelka, Shachar Rabinovitch, wysłała pytania do (byłej?) nauczycielki akademickiej z Cambridge, Senior Research Associate, Marshy Ann Levine.


Nazywam się Shachar Rabinovitch i jestem z Izraela. Robię pracę dla szkoły o koniach i byłoby wspaniale, gdyby mogła pani odpowiedzieć mi na kilka pytań.1. Jakie pradawne rasy koni przetrwały i stanowią podstawę ras, które znamy dzisiaj?2. Jak pradawni ludzie tworzyli nowe rasy lub utrzymywali te, które już istniały?3.Których pradawnych ras najwięcej używali pradawni ludzie i do czego je używali?4. Gdzie żyły te pradawne rasy koni?Dziękuję za przeczytanie moich pytań. Shachar Rabinovitch Droga Shachar RabinovitchOdpowiem na twoje pytania, kiedy w Palestynie będzie pokój i sprawiedliwość dla Palestyńczyków.<br />Jestem członkiem Żydzi za Sprawiedliwością dla Palestyńczyków. Popieram Bojkot, Dywestycje, Sankcje. Jesteś dzieckiem, ale jeśli jesteś wystarczająco duża, żeby pisać do mnie, to jesteś wystarczająco duża, żeby poznać historię Izraela i jaki to wpłynęło na lud palestyński. Może twoja rodzina ma takie poglądy, jak ja, ale wątpię w to. Proponuję więc, żebyś zajrzała na ten link [link].Z poważaniemDr Marsha Levine

Nazywam się Shachar Rabinovitch i jestem z Izraela. Robię pracę dla szkoły o koniach i byłoby wspaniale, gdyby mogła pani odpowiedzieć mi na kilka pytań.

1. Jakie pradawne rasy koni przetrwały i stanowią podstawę ras, które znamy dzisiaj?

2. Jak pradawni ludzie tworzyli nowe rasy lub utrzymywali te, które już istniały?

3.Których pradawnych ras najwięcej używali pradawni ludzie i do czego je używali?

4. Gdzie żyły te pradawne rasy koni?

Dziękuję za przeczytanie moich pytań. Shachar Rabinovitch

 

Droga Shachar Rabinovitch

Odpowiem na twoje pytania, kiedy w Palestynie będzie pokój i sprawiedliwość dla Palestyńczyków.


Jestem członkiem Żydzi za Sprawiedliwością dla Palestyńczyków. Popieram Bojkot, Dywestycje, Sankcje. Jesteś dzieckiem, ale jeśli jesteś wystarczająco duża, żeby pisać do mnie, to jesteś wystarczająco duża, żeby poznać historię Izraela i jaki to wpłynęło na lud palestyński. Może twoja rodzina ma takie poglądy, jak ja, ale wątpię w to. Proponuję więc, żebyś zajrzała na ten link [link].

Z poważaniem

Dr Marsha LevineDwa tygodnie temu American Anthropological Association (AAA) przeważającą większością głosów zatwierdziło nadanie mocy BDS. Ich małym szokiem elektrycznym był bojkot instytucji, nie zaś osób. Kontynuacją był ten bojkot 13-letniej dziewczynki. Czy zechcą to przyznać, czy nie, AAA jest stroną winną. Nie możesz nadawać mocy ruchowi i nie brać odpowiedzialności za jego czyny. Fakt, że ta nauczycielka akademicka czuje tak ślepą nienawiść, że daje trzynastolatce jadowitą odpowiedź, jest haniebny. Im dłużej zastanawiasz się nad tym, co napisała Levine, tym jest to gorsze. Zapytana o sprawę Levine powiedziała – w potoku obelg wobec Izraelczyków– że „Żydzi stali się potworami”. Dodała też: „Nie prosiłam jej, żeby wysyłała mi ten e-mail. Nie wiem, skąd wzięła mój adres. Mogę robić, co chcę. Nie zapraszałam jej, żeby do mnie pisała”.

 

Jak może zaświadczyć wielu akademików, którzy byli osobiście bojkotowani, idea “bojkotu instytucjonalnego” jest wprowadzaniem w błąd i ma przekonać tylko tych, którzy skłonni są wymierzyć jedynie mały szok elektryczny. Izraelscy akademicy często są zakrzykiwani, odmawia im się wejścia i są otwarcie bojkotowani. Winę za to ponosi również każdy, kto nadaje mocy któremukolwiek szczeblowi ruchu BDS. Kiedy dodajesz swój głos do BDS, upoważniasz takich ludzi jak Marsha Levine, dodajesz sił bigotom, rasistom, antysemitom. Nie do ciebie należy decyzja kto i co będzie robił.


Inne grupy, które nadają mocy BDS, popierają bojkot imprez kulturalnych i artystycznych, jak to wyjaśniło niedawne ogłoszenie w „Guardianie”. Kiedy więc taki ruch upoważnia wrzeszczącą tłuszczę, by zakazała występu artystycznego obywateli USA z powodu ich osobistych „poglądów politycznych”, każdy z sygnatariuszy tego ogłoszenia ponosi odpowiedzialność za taką haniebną cenzurę. Niektórzy mogą wykreślać sobie inną nieprzekraczalną linię w piasku, ale w ruchu, który nie ma wyraźnej wizji, ani statutowych ram, nie ma reguł, nie ma przepisów i nie ma sufitu, wszystko gdzieś staje się dozwolone. Ruch, który jest zakażony jawnymi rasistowskimi poglądami i głęboko zakorzenioną nienawiścią, oczywiście będzie okazywał rasizm i nienawiść. Korumpuje także od wewnątrz i w eksperymencie stanfordzkim nawet ten, który prowadził eksperyment pogubił się kiedy sytuacja się pogorszyła. Nikt nie jest odporny. Wiemy, jak kończą się takie eksperymenty społeczne, widzieliśmy już to wszystko wcześniej.


Nie chodzi o wytykanie palcami i karanie poszczególnych akademików. Chodzi o usuniecie samego wirusa, który zakaża uczelnie. Chodzi o zidentyfikowanie go i pokazanie, czy jest obecny, a następnie o wydobycie go i wyeliminowanie. Niezależnie od tego, jakie masz poglądy polityczne, BDS jest ruchem niebezpiecznym, podstępnym, który korumpuje i nieustannie przegina się do swojej najbardziej ekstremalnej wizji. Nie ma znaczenia, co myślisz, w co wierzysz lub gdzie jest twoja nieprzekraczalna linia, kiedy tworzysz takiego potwora jak BDS, jego wizję do samego końca przeprowadzą sadystyczni, brutalni, ekstremalni ideolodzy. Akademicy są tymi właśnie ludźmi, którzy powinni wiedzieć to lepiej niż większość innych, niemniej to oni są właśnie tymi, którzy prowadzą natarcie. Wydaje się, że niektórzy z nich powinni cofnąć się i przestudiować, co dzieje się, kiedy władza przejęta jest niedemokratycznie i zamknięta wewnętrznie, co wnosi do tego równania nacisk grupy odniesienia i jak ludzie reagują na władzę w specjalnych okolicznościach. BDS stoi przed naciskiem prawnym w narodach, które zidentyfikowały niedemokratyczną, rasistowską, niebezpieczną groźbę, jaką zawiera BDS. Francja już go zakazała, pora, by to samo zrobiła Wielka Brytania.


From Stanford to Milgram to BDS

Beyond the Great Divide, 1 grudnia 2015  

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 779 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk