Prawda

Środa, 21 sierpnia 2019 - 22:16

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?


Khaled Abu Toameh 2018-07-28

Generał Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, Gholamhossein Gheybparvar. (Zdjęcie: Tasnim via Wikimedia Commons)
Generał Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, Gholamhossein Gheybparvar. (Zdjęcie: Tasnim via Wikimedia Commons)

Podczas gdy Narody Zjednoczone, Izrael i USA proponują plany złagodzenia cierpień Palestyńczyków w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy, Iran zobowiązuje się do kontynuowania finansowej i militarnej pomocy dla palestyńskich grup terroru.  


Wtrącanie się Iranu w wewnętrzne sprawy Palestyńczyków nie jest niczym nowym. Irańczycy od dawna zaopatrują grupy terrorystyczne Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w pieniądze i broń. Gdyby nie wsparcie Iranu, te dwie grupy, które nie uznają prawa Izraela do istnienia, nie byłyby w stanie pozostawać przy władzy w tej nadbrzeżnej enklawie.


Wsparcie palestyńskich grup terroru przez Iran ma podwójny cel: pierwszym jest podważenie Autonomii Palestyńskiej, na czele której stoi Mahmoud Abbas, a którą Teheran uważa za pionek w rękach USA i Izraela; a drugim przybliżenie celu Iranu zniszczenia Izraela.


W tym tygodniu otrzymaliśmy kolejne przypomnienie o prawdziwym celu Iranu. Przywódca „Rewolucji Islamskiej” Iranu, ajatollah Ali Chamenei, powiedział, że Palestyńczycy zwyciężą swoich wrogów i "zobaczą dzień, kiedy fałszywy reżim syjonistyczny" znika. Powiedział, że „nikczemna polityka” prezydenta USA Donalda Trumpa jest skazana na niepowodzenie.


Tak więc Iranu nie obchodzą trudne warunki życia Palestyńczyków w Strefie Gazy. Jego przywódcy mają nadzieję, że Palestyńczycy dożyją dnia zlikwidowania Izraela. Dlatego też Iran nadal wspiera każdą palestyńską grupę, która dąży do zniszczenia Izraela.


Tego samego dnia, kiedy Chamenei wygłaszał te słowa w Teheranie, jeden z jego generałów, Gholamhossein Gheybparvar, przemawiał na konferencji, która odbywała się równocześnie w Strefie Gazy i w Teheranie. Gheybparavar jest wysokim rangą oficerem w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej i dowódcą sił Basidż – „Siły mobilizacji oporu”. Główną misją tych sił jest dławienie protestów przeciwko reżimowi w Teheranie.


W nagranym przemówieniu irański generał powiedział przedstawicielom Hamasu, Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu i innych grup terrorystycznych, że jest "dumny" z ich "oporu" przeciwko Izraelowi. Powiedział, że ta konferencja, nosząca tytuł "Mokry proch/opór nie jest terroryzmem” jest wyrazem arabskiej i islamskiej jedności przeciwko wrogom Arabów i muzułmanów. Irański generał powiedział, że Iran i „oś oporu” nie boją się „gróźb” Trumpa.


Palestyńskie grupy terrorystyczne powiedziały po konferencji, że zachęciło ich zobowiązanie irańskiego generała wspierania ich w walce przeciwko Izraelowi i USA.


Chader Habib, wysoki rangą funkcjonariusz Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy, powiedział, że irańsko-palestyńska konferencja była zarówno „symboliczna, jak ważna”. Konferencja, powiedział, służyła jako przypomnienie, że Iran kontynuuje wsparcie palestyńskiego „oporu” i odstraszy Izrael od atakowania Strefy Gazy w reakcji na zamachy  na jego obywateli. Przemówienie irańskiego generała, dodał, miało na celu przekazanie przesłania wielu krajom, by wspierały palestyńskie grupy „oporu” w Strefie Gazy. „Izrael jest potencjalnym zagrożeniem dla Arabów i muzułmanów” – powiedział Habib.   


Kilku mówców na konferencji, podniesionych na duchu  tym irańskim poparciem, wezwało do utworzenia  "zjednoczonego arabsko-islamskiego frontu” przeciwko Izraelowi i USA. Podkreślili także, że zamachy terrorystyczne na Izrael będą trwały i chwalili Iran za ich pełne poparcie palestyńskich frakcji w Strefie Gazy.


Obiecując dalszą pomoc palestyńskim grupom terrorystycznym Iran oferuje dwóm milionom mieszkańców Strefy Gazy więcej rozlewu krwi i przemocy. Irański generał nie zaoferował zbudowania Palestyńczykom szpitala ani szkoły. Ani też nie zaoferował dostarczenia pomocy finansowej na projekty, które dałyby pracę bezrobotnym Palestyńczykom w Strefie Gazy. Jego komunikatem dla Palestyńczyków w Strefie Gazy było: Iran da wam tyle pieniędzy i broni, ile potrzebujecie, jak długo jesteście oddani dżihadowi (świętej wojnie) przeciwko Izraelowi i „wielkiemu szatanowi”, USA.


To irańskie przesłanie dla palestyńskich grup terrorystycznych pojawiło się w czasie, kiedy kilka instytucji międzynarodowych próbuje rozwiązać „humanitarny i ekonomiczny” kryzys w Strefie Gazy. Na czele tych starań stoi Specjalny Koordynator ONZ ds. Bliskowschodniego Procesu Pokojowego, Nikołaj Mładenow, który w ostatnich tygodniach starał się zapobiec kolejnej wojnie w Strefie Gazy.  


Jest jednak mało prawdopodobne, by te starania powiodły się, jak długo Iran kontynuuje wsparcie palestyńskich grup terrorystycznych. Iran najwyraźniej chce zachować kontrolę nad Palestyńczykami, by posłużyć się nimi w niedopuszczeniu do pokoju i stabilności między Arabami i Izraelem. Iran nie pomaga grupom terrorystycznym z miłości do Palestyńczyków, ale by przybliżyć realizację swojego celu zlikwidowania „fałszywego reżimu syjonistycznego”. 


Jeśli ktokolwiek niepokoi się irańską interwencją w wewnętrzne sprawy palestyńskie, to jest to prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas i jego rządząca frakcja, Fatah. "Nie chcemy stać się pionkami w rękach Iranu - powiedział Ra'fat Elayan, wysoki rangą funkcjonariusz Fatahu. - Iran używa Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu jako kart przeciwko Izraelowi i USA, a to będzie miało negatywny wpływ na słuszną sprawę palestyńską. Wielokrotnie ostrzegaliśmy te dwie grupy przed irańską interwencją w sprawy palestyńskie”.   


Tymczasem wydaje się, że Hamas chce jednego i drugiego. Z jednej strony, Hamas chce, by społeczność międzynarodowa wkroczyła i pomogła ludności Strefy Gazy. Z drugiej strony, Hamas chce, by Iran kontynuował finansowanie terroryzmu. Ten sam Hamas, który mówi przedstawicielom ONZ, że chce polepszyć warunki życia ludzi w Strefie Gazy, jest tym, który wyciąga rękę do Iranu, by otrzymać fundusze i broń.  


Możemy wyciągnąć wniosek z niepokoju Abbasa i Fatahu: jeśli nawet oni niepokoją się trwającymi staraniami Iranu, by infiltrować palestyńską arenę, USA i reszta świata muszą znaleźć sposoby na powstrzymanie Iranu przed używaniem Palestyńczyków jako broni w walce o rozszerzenie swojego panowania na coraz więcej krajów na Bliskim Wschodzie i po to, by realizować swoje mordercze plany.


Iran przyniósł wyłącznie nieszczęście Irakowi, Jemenowi, Libanowi i Syrii. Teraz ktoś musi wkroczyć i zatrzymać Iran przed postawieniem stopy w Strefie Gazy i używaniem Palestyńczyków jako mięsa armatniego w kampanii Teheranu przeciwko USA i Izraelowi. Jak można to zrobić? Nie jest to skomplikowane. Jakakolwiek międzynarodowa pomoc dla Strefy Gazy musi być uwarunkowana od zakończenia destrukcyjnych starań Iranu, by rekrutować Palestyńczyków jako swoich żołnierzy. Takie to proste.  


Why Iran Supports Palestinian Terror Groups

Gatestone Institute, 19 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 667 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk