Prawda

Poniedziałek, 6 lipca 2020 - 18:57

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?


Khaled Abu Toameh 2018-07-28

Generał Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, Gholamhossein Gheybparvar. (Zdjęcie: Tasnim via Wikimedia Commons)
Generał Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, Gholamhossein Gheybparvar. (Zdjęcie: Tasnim via Wikimedia Commons)

Podczas gdy Narody Zjednoczone, Izrael i USA proponują plany złagodzenia cierpień Palestyńczyków w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy, Iran zobowiązuje się do kontynuowania finansowej i militarnej pomocy dla palestyńskich grup terroru.  


Wtrącanie się Iranu w wewnętrzne sprawy Palestyńczyków nie jest niczym nowym. Irańczycy od dawna zaopatrują grupy terrorystyczne Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w pieniądze i broń. Gdyby nie wsparcie Iranu, te dwie grupy, które nie uznają prawa Izraela do istnienia, nie byłyby w stanie pozostawać przy władzy w tej nadbrzeżnej enklawie.


Wsparcie palestyńskich grup terroru przez Iran ma podwójny cel: pierwszym jest podważenie Autonomii Palestyńskiej, na czele której stoi Mahmoud Abbas, a którą Teheran uważa za pionek w rękach USA i Izraela; a drugim przybliżenie celu Iranu zniszczenia Izraela.


W tym tygodniu otrzymaliśmy kolejne przypomnienie o prawdziwym celu Iranu. Przywódca „Rewolucji Islamskiej” Iranu, ajatollah Ali Chamenei, powiedział, że Palestyńczycy zwyciężą swoich wrogów i "zobaczą dzień, kiedy fałszywy reżim syjonistyczny" znika. Powiedział, że „nikczemna polityka” prezydenta USA Donalda Trumpa jest skazana na niepowodzenie.


Tak więc Iranu nie obchodzą trudne warunki życia Palestyńczyków w Strefie Gazy. Jego przywódcy mają nadzieję, że Palestyńczycy dożyją dnia zlikwidowania Izraela. Dlatego też Iran nadal wspiera każdą palestyńską grupę, która dąży do zniszczenia Izraela.


Tego samego dnia, kiedy Chamenei wygłaszał te słowa w Teheranie, jeden z jego generałów, Gholamhossein Gheybparvar, przemawiał na konferencji, która odbywała się równocześnie w Strefie Gazy i w Teheranie. Gheybparavar jest wysokim rangą oficerem w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej i dowódcą sił Basidż – „Siły mobilizacji oporu”. Główną misją tych sił jest dławienie protestów przeciwko reżimowi w Teheranie.


W nagranym przemówieniu irański generał powiedział przedstawicielom Hamasu, Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu i innych grup terrorystycznych, że jest "dumny" z ich "oporu" przeciwko Izraelowi. Powiedział, że ta konferencja, nosząca tytuł "Mokry proch/opór nie jest terroryzmem” jest wyrazem arabskiej i islamskiej jedności przeciwko wrogom Arabów i muzułmanów. Irański generał powiedział, że Iran i „oś oporu” nie boją się „gróźb” Trumpa.


Palestyńskie grupy terrorystyczne powiedziały po konferencji, że zachęciło ich zobowiązanie irańskiego generała wspierania ich w walce przeciwko Izraelowi i USA.


Chader Habib, wysoki rangą funkcjonariusz Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy, powiedział, że irańsko-palestyńska konferencja była zarówno „symboliczna, jak ważna”. Konferencja, powiedział, służyła jako przypomnienie, że Iran kontynuuje wsparcie palestyńskiego „oporu” i odstraszy Izrael od atakowania Strefy Gazy w reakcji na zamachy  na jego obywateli. Przemówienie irańskiego generała, dodał, miało na celu przekazanie przesłania wielu krajom, by wspierały palestyńskie grupy „oporu” w Strefie Gazy. „Izrael jest potencjalnym zagrożeniem dla Arabów i muzułmanów” – powiedział Habib.   


Kilku mówców na konferencji, podniesionych na duchu  tym irańskim poparciem, wezwało do utworzenia  "zjednoczonego arabsko-islamskiego frontu” przeciwko Izraelowi i USA. Podkreślili także, że zamachy terrorystyczne na Izrael będą trwały i chwalili Iran za ich pełne poparcie palestyńskich frakcji w Strefie Gazy.


Obiecując dalszą pomoc palestyńskim grupom terrorystycznym Iran oferuje dwóm milionom mieszkańców Strefy Gazy więcej rozlewu krwi i przemocy. Irański generał nie zaoferował zbudowania Palestyńczykom szpitala ani szkoły. Ani też nie zaoferował dostarczenia pomocy finansowej na projekty, które dałyby pracę bezrobotnym Palestyńczykom w Strefie Gazy. Jego komunikatem dla Palestyńczyków w Strefie Gazy było: Iran da wam tyle pieniędzy i broni, ile potrzebujecie, jak długo jesteście oddani dżihadowi (świętej wojnie) przeciwko Izraelowi i „wielkiemu szatanowi”, USA.


To irańskie przesłanie dla palestyńskich grup terrorystycznych pojawiło się w czasie, kiedy kilka instytucji międzynarodowych próbuje rozwiązać „humanitarny i ekonomiczny” kryzys w Strefie Gazy. Na czele tych starań stoi Specjalny Koordynator ONZ ds. Bliskowschodniego Procesu Pokojowego, Nikołaj Mładenow, który w ostatnich tygodniach starał się zapobiec kolejnej wojnie w Strefie Gazy.  


Jest jednak mało prawdopodobne, by te starania powiodły się, jak długo Iran kontynuuje wsparcie palestyńskich grup terrorystycznych. Iran najwyraźniej chce zachować kontrolę nad Palestyńczykami, by posłużyć się nimi w niedopuszczeniu do pokoju i stabilności między Arabami i Izraelem. Iran nie pomaga grupom terrorystycznym z miłości do Palestyńczyków, ale by przybliżyć realizację swojego celu zlikwidowania „fałszywego reżimu syjonistycznego”. 


Jeśli ktokolwiek niepokoi się irańską interwencją w wewnętrzne sprawy palestyńskie, to jest to prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas i jego rządząca frakcja, Fatah. "Nie chcemy stać się pionkami w rękach Iranu - powiedział Ra'fat Elayan, wysoki rangą funkcjonariusz Fatahu. - Iran używa Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu jako kart przeciwko Izraelowi i USA, a to będzie miało negatywny wpływ na słuszną sprawę palestyńską. Wielokrotnie ostrzegaliśmy te dwie grupy przed irańską interwencją w sprawy palestyńskie”.   


Tymczasem wydaje się, że Hamas chce jednego i drugiego. Z jednej strony, Hamas chce, by społeczność międzynarodowa wkroczyła i pomogła ludności Strefy Gazy. Z drugiej strony, Hamas chce, by Iran kontynuował finansowanie terroryzmu. Ten sam Hamas, który mówi przedstawicielom ONZ, że chce polepszyć warunki życia ludzi w Strefie Gazy, jest tym, który wyciąga rękę do Iranu, by otrzymać fundusze i broń.  


Możemy wyciągnąć wniosek z niepokoju Abbasa i Fatahu: jeśli nawet oni niepokoją się trwającymi staraniami Iranu, by infiltrować palestyńską arenę, USA i reszta świata muszą znaleźć sposoby na powstrzymanie Iranu przed używaniem Palestyńczyków jako broni w walce o rozszerzenie swojego panowania na coraz więcej krajów na Bliskim Wschodzie i po to, by realizować swoje mordercze plany.


Iran przyniósł wyłącznie nieszczęście Irakowi, Jemenowi, Libanowi i Syrii. Teraz ktoś musi wkroczyć i zatrzymać Iran przed postawieniem stopy w Strefie Gazy i używaniem Palestyńczyków jako mięsa armatniego w kampanii Teheranu przeciwko USA i Izraelowi. Jak można to zrobić? Nie jest to skomplikowane. Jakakolwiek międzynarodowa pomoc dla Strefy Gazy musi być uwarunkowana od zakończenia destrukcyjnych starań Iranu, by rekrutować Palestyńczyków jako swoich żołnierzy. Takie to proste.  


Why Iran Supports Palestinian Terror Groups

Gatestone Institute, 19 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 775 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk