Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 06:15

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Hamas wysyła Palestyńczyków na śmierć na granicy z Izraelem?


Khaled Abu Toameh 2023-10-03

<span>Hamas wysyła teraz Palestyńczyków w Gazie, by atakowali Izraelczyków na granicy z Izraelem za pomocą materiałów wybuchowych, koktajli Mołotowa i kamieni, ponieważ Hamas jest najwyraźniej zdenerwowany faktem, że jego przyjaciele w Katarze zmniejszyli swoje miesięczne dotacje finansowe. Na zdjęciu: protestujący na granicy z Izraelem w maju 2019 (<span>Abed Rahim Khatib/Flash90</span> ).</span>
Hamas wysyła teraz Palestyńczyków w Gazie, by atakowali Izraelczyków na granicy z Izraelem za pomocą materiałów wybuchowych, koktajli Mołotowa i kamieni, ponieważ Hamas jest najwyraźniej zdenerwowany faktem, że jego przyjaciele w Katarze zmniejszyli swoje miesięczne dotacje finansowe. Na zdjęciu: protestujący na granicy z Izraelem w maju 2019 (Abed Rahim Khatib/Flash90 ).

Ostatnio wspierana przez Iran palestyńska grupa terrorystyczna Hamas ponownie zachęca Palestyńczyków żyjących pod jej rządami w Strefie Gazy do maszerowania w kierunku granicy z Izraelem i atakowania Izraelczyków. Podobne protesty w 2018 r., również zachęcane i sponsorowane przez Hamas, doprowadziły do śmierci lub obrażeń setek Palestyńczyków.


Te antyizraelskie protesty trwały rok i zakończyły się bez zauważalnych osiągnięć Hamasu. Izrael zgodził się złagodzić niektóre ograniczenia nałożone na Strefę Gazy, takie jak rozszerzenie strefy połowowej o trzy mile i zezwolenie na import większej ilości surowców dla fabryk cywilnych.


Jednak ostatnie ataki Hamasu na Izraelczyków wydają się być w mniejszym stopniu powiązane z Izraelem, który w ciągu ostatnich dwóch lat podjął szereg działań mających na celu pobudzenie gospodarki i poprawę warunków życia Palestyńczyków w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy. Środki te obejmują wydanie pozwoleń na pracę w Izraelu dla ponad 17 tysięcy Palestyńczyków.


Hamas wysyła teraz Palestyńczyków, by zostali zabici lub ranni na granicy z Izraelem, ponieważ najwyraźniej jest zdenerwowany swoimi przyjaciółmi w Katarze, państwie Zatoki, które od dawna wspiera organizację Bractwo Muzułmańskie, której Hamas jest odgałęzieniem. Hamas jest wyraźnie zaskoczony, ponieważ Katar zmniejszył miesięczne dotacje finansowe, które przez ostatnie pięć lat dostarczał ruchowi islamistycznemu w Strefie Gazy.


Oto, co się dzieje. Kraj arabski (Katar) decyduje, że chce przekazać mniej środków palestyńskiej grupie terrorystycznej (Hamas). Hamas, zamiast kierować swoje żale do Kataru, w odpowiedzi wysyła młodych Palestyńczyków, aby rzucali urządzeniami wybuchowymi, koktajlami Mołotowa i kamieniami w izraelskich żołnierzy wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Najwyraźniej Hamas ma nadzieję, że „syjonistyczny wróg” (Izrael) przyjdzie mu na ratunek, wywierając presję na Katar, aby nie obcinał dotacji finansowych. Ponieważ wielu przywódców siedzi w Doha, Hamas musi obawiać się publicznego wystąpienia przeciwko Katarowi.


Salama Marouf, dyrektor Biura Mediów kontrolowanego przez Hamas, potwierdził, że Katarczycy zmniejszyli dotację finansową o kilka milionów dolarów. Powiedział, że oprócz zmniejszenia przez Katar dotacji deficyt finansowy w budżecie Hamasu przypisuje się także spadkowi dochodów, który zaostrzył kryzys gospodarczy w Strefie Gazy.


Chociaż Katar nie przedstawił żadnych wyjaśnień w związku ze swoją decyzją o zmniejszeniu dotacji finansowej, źródło bliskie Hamasowi powiedziało BBC, że posunięcie to było powiązane z niezadowoleniem Katarczyków niedawnymi staraniami Hamasu o przywrócenie stosunków z reżimem prezydenta Bashara Assada w Syrii. Wkrótce po wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r. władze syryjskie wydaliły przywódców Hamasu i zamknęły ich biura w Damaszku za to, że nie stanęli po stronie reżimu Assada przeciwko grupom rebeliantów.


Stosunki między Katarem a Syrią są napięte od początku wojny domowej w Syrii. Następnie Katar wspierał grupy rebeliantów mające na celu obalenie reżimu Assada. Według doniesień Katar podobno dostarczał broń, amunicję i wsparcie finansowe grupom rebeliantów, takim jak Wolna Armia Syryjska i Armia Podboju.


Hamas i inne grupy terrorystyczne próbowały przedstawić wznowione protesty w pobliżu granicy z Izraelem jako reakcję na izraelskie „prowokacje”, w szczególności wizyty Żydów w Haram al-Sharif (Szlachetne Sanktuarium) na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Odbywające się od kilku lat wizyty nie wpłynęły jednak na dostęp muzułmanów do świętego miejsca.


Funkcjonariusz bezpieczeństwa Hamasu w Strefie Gazy przyznał, że ataki na izraelskich żołnierzy wzdłuż granicy wynikają z różnic między Hamasem a Katarem w sprawie dotacji od Kataru. Funkcjonariusz powiedział, że urzędnicy służby cywilnej, w tym wyżsi urzędnicy Hamasu, nie otrzymali pełnych wynagrodzeń z powodu zmniejszenia dotacji finansowej. Innymi słowy, Hamas przyznaje, że wznowiona przemoc nie jest powiązana z Jerozolimą czy Wzgórzem Świątynnym, ale z pragnieniem jego przywódców uzyskania większych funduszy od Kataru.


Komentując ponowne ataki na izraelskich żołnierzy wzdłuż granicy, były negocjator pokojowy Autonomii Palestyńskiej i minister gabinetu Hassan Asfour ostro skrytykował Hamas za przekształcenie protestów w „zatrutą broń” przeciwko ludności Strefy Gazy. Asfour oskarżył Hamas i jego przywódców, „którzy siedzą w hotelach w Doha”, o wykorzystywanie kwestii Jerozolimy i meczetu Al-Aksa do wysyłania młodych mężczyzn na starcia z armią izraelską.


Podczas gdy przywódcy Hamasu najwyraźniej boją się krytykować Katar, dziennikarz powiązany z Hamasem, Radżab al-Madhoun, oskarżył Katar o przyłączenie się do Izraela w celu utrzymania względnego spokoju, jaki panował w Strefie Gazy przez ostatnie dwa lata. Al-Madhoun zacytował anonimowe źródła Hamasu, które mówiły, że Katar na żądanie Izraela wstrzymywał fundusze dla Palestyńczyków w Strefie Gazy, aby wywrzeć na nich presję, aby powstrzymali się od przeprowadzania ataków terrorystycznych na Izrael, zwłaszcza podczas żydowskich świąt we wrześniu i październiku.


Jednak prawdziwy szantaż pochodzi ze strony Hamasu. Po pierwsze, Hamas sugeruje, że jeśli nie otrzyma funduszy, oskarży Katarczyków o współpracę z Izraelem, szkodząc wizerunkowi tego państwa Zatoki w krajach arabskich i islamskich. Po drugie, Hamas otwarcie stwierdza, że będzie nadal wysyłać Palestyńczyków, by atakowali izraelskich żołnierzy w pobliżu granicy, jeśli Katarczycy nie wznowią pomocy finansowej.


Kontrowersje wokół dotacji finansowych to kolejny przykład tego, jak przywódcy palestyńscy (w tym przypadku Hamas) regularnie poświęcają swoją młodzież dla pieniędzy. Przywódcy Hamasu, z których większość wiedzie wygodne życie w Katarze, Turcji i Libanie, wydają się mało przejmować tym, że Palestyńczycy zostaną zabici lub ranni podczas ataków na wojska izraelskie. Wydaje się, że interesuje ich to, jak wzbogacić siebie i swoje rodziny oraz kontynuować Dżihad (świętą wojnę), aby zniszczyć Izrael. Wydaje się również, że nie przejmują się tym, że tysiące palestyńskich pracowników nie będzie mogło codziennie wjechać do Izraela do pracy z powodu przemocy na granicy.


Czy społeczność międzynarodowa potępi przywódców Hamasu za wysyłanie młodych mężczyzn na śmierć w imię otrzymania pieniędzy? Z doświadczenia wiemy, że to jest mało prawdopodobne. O wiele bardziej prawdopodobne jest, że usłyszymy głośne i gorzkie potępienie Izraela za „otwarcie ognia” do palestyńskich protestujących wzdłuż granicy ze Strefą Gazy.


Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/19997/hamas-sending-palestinians-to-die

Gatestone Institute, 26 września 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Khaled Abu Toameh 
- urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1433 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Utrzymywanie olbrzymiego arsenału broni i oczekiwanie, że Zachód nakarmi głodujących Jemeńczyków   Stalinsky   2024-02-28
Jeśli Hamas przyznaje, że zginęło 6000 terrorystów, wiesz, że rzeczywista liczba jest co najmniej dwukrotnie większa     2024-02-27
„Przebudzone” skrzydło HamasuOd Londynu po Nowy Jork młodzi radykałowie stali się żołnierzami nienawiści do Żydów.   O'Neill   2024-02-27
Hamas: Palestyńscy cywile są także terrorystami   Toameh   2024-02-26
Premier Kataru: Nie należy oczekiwać, że Hamas uwolni zakładników za „zawieszenie broni”Negocjacje z terrorystami kończą się tylko w jeden sposób.   Greenfield   2024-02-25
Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk