Prawda

Piątek, 5 marca 2021 - 21:07

« Poprzedni Następny »


Dajr Jasin: kolejny obraz wart tysiąca kłamstw


Petra Marquardt-Bigman 2016-04-24


W zeszłym tygodniu wielu ludzi na Twitterze zaznaczyło rocznicę masakry Dajr Jasin w 1948 r., gdzie siły Irgun i Lehi zabiły około 100 palestyńskich mieszkańców. Wśród szeroko rozpowszechnianych zdjęć, rzekomo pokazujących skutki tej masakry, zauważyłam jedno, które wyglądało podejrzanie: mimo małej rozdzielczości zdjęcia można było dostrzec duże budynki, które w owym czasie byłyby czymś niezwykłym w małej wsi arabskiej; ponadto budynki wyglądały na bardzo uszkodzone – znowu coś, co nie pasowało do broni, jaką mieli wojownicy Irgunu i Lehi – a dodatkowo wydawało się, że niektóre ciała ubrane były w rodzaj pasiaków znanych z nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Zupełnie nie zaskakująco takie osoby jak były minister zdrowia Hamasu, Basem Naim – który nie ma nic przeciwko rozpowszechnianiu fałszywie przypisanych zdjęć, by demonizować Izrael – promował tę wątpliwą fotograficzną „dokumentację”. Wkrótce odkryłam jednak, że angielskojęzyczna egipska gazeta, „Ahram Online” także opublikowałato zdjęcie jako pierwsze w galerii zdjęć o “Dajr Jasin – izraelska masakra w Palestynie 68 lat temu”.


“Ahram” jako źródło zdjęcia podała witrynę internetową palestyńskiego centrum informacyjnego; istotnie, na tej witrynie w artykule z 2015 r. o “Dajr Jasin: niezapomniana masakra” jest to zdjęcie i, nawiasem mówiąc, wyolbrzymia liczbę ofiar: “Setki palestyńskich kobiet, dzieci i starców zostały zabite”. Najwyraźniej, PIC chce, by jego czytelnicy wierzyli, że Irgun i Lehi starannie pomijali wszystkich mężczyzn w kwiecie wieku, nie mówiąc już o arabskich wojownikach.


PIC jest witryną
założoną w 1997 r.; jest dostępna w wielu językach i „ma na celu promowanie świadomości o Palestynie, Palestyńczykach i kwestii palestyńskiej i zrównoważenie często wypaczonego obrazu, jaki prezentują media głównego nurtu”; PIC twierdzi także, że jest „głosem narodu palestyńskiego i jego długiej walki o sprawiedliwość”.


Szkoda, że ten “głos narodu palestyńskiego” ucieka się do taniej propagandy w stylu  “Pallywood”.


Ale oczywiście, propaganda Pallywood działa: kiedy użyłam zrzutu z ekranu tego zdjęcia do programu Grafika Google, Google natychmiast poinformowało, że najbardziej pasuje tu masakra Dajr Jasin. Dopiero kiedy dodałam „obozy nazistowskie”, otrzymałam wynik z recenzji z książki w “Haaretz” z grudnia 2014 r., gdzie było to samo zdjęcie z podpisem: „Rzędy zwłok wypełniają podwórze Baraków Boelcke, podobozu nazistowskiego obozu koncentracyjnego, Mittelbau-Dora. Zdjęcie: Wikicommons / T4c. James E Myers.”


Zdjęcie Wikicommons mozna znaleźć tutaj; oto opis: “Następstwa brytyjskiego nalotu bombowego z 3 i 4 kwietnia 1945 r., który zniszczył Boelcke-Kaserne (Baraki Boelcke) mieszczące się na południowy wschód od miasta Nordhausen i zabił około 1300 więźniów. Baraki były podobozem nazistowskiego obozu koncentracyjnego en:Mittelbau-Dora. Używany jako obóz zapasowy dla chorych i umierających więźniów od stycznia 1945 r., liczby więźniów rosły z kilkuset do ponad 6 tysięcy i z powodu warunków do 100 więźniów umierało każdego dnia”.


Kontynuując poszukiwania, potwierdziłam kolejne podejrzenie: niestrudzony bloger Elder of Ziyon już rozprawił się z fałszywym przypisaniem tego zdjęcia, które odkrył trzy lata temu kiedy Omid Safi, profesor badań islamskich w University of North Carolina at Chapel Hill, użył tego zdjęcia do zilustrowania postu na blogu o masakrze Dajr Jasin. Jak napisał w uaktualnieniu Elder of Ziyon, Safi usunął potem to zdjęcie i zastąpił je innym – które także nie miało nic wspólnego z Dajr Jasin i najprawdopodobniej pochodziło z masakr w Sabra i Szatila popełnionych przez libańskich falangistów we wrześniu 1982 r. Nie trzeba dodawać, że także to zdjęcie pozostaje popularne jako rzekomy obraz następstw masakry Dajr Jasin; podobne zdjęcie (#10) znajduje się także w galerii „Ahram Online”.


Być może nie jest dziwne, że Arabowie i Palestyńczycy nieustannie twierdzą, że Izraelczycy i Żydzi fałszują własną historię – czy to chodzi o dowody starożytnych korzeni żydowskich w historycznej Ziemi Izraela, czy dowody ludobójstwa popełnionego na Żydach europejskich. W końcu, jak to jest obszernie udokumentowane, Palestyńczycy i ich zwolennicy robią to cały czas i jest zupełnie oczywiste, że nie uważają, iż jest w jakikolwiek sposób naganne fabrykowanie, albo fałszywe przypisywanie zdjęć, by promować swoją narrację o niemal niepojętym źle izraelskim i syjonistycznym. Osobiście uważam za szczególnie żałosne, że robią to nawet w takim wypadku jak masakra Dajr Jasin, gdzie wydawałoby się, że kłamstwo nic nie dodaje, ponieważ jest to rzeczywiście plama na historii walki Izraela o niepodległość.


Nie da się jednak zaprzeczyć, że ten całkowity brak uczciwości i prawości zyskał szeroką akceptację, a nawet akademicką aprobatę. Dzięki osławionej grupie antyizraelskiej, “Jewish Voice for Peace”, dowiedzieliśmy się niedawno, że “dziesiątki szanowanych akademików palestyńskich, izraelskich i amerykańskich” stanowczo protestują przeciwko „szokującemu i oburzającemu aktowi cenzorowania narracji palestyńskiej w podręcznikach USA”. „Narracja palestyńska”, która jest tak brutalnie „cenzurowana” jest odzwierciedlona w serii map, rzekomo dokumentujących przejęcie przez Izrael ziemi „palestyńskiej”. Pokazano jednak, że te mapy całkowicie wprowadzają w błąd i, jak to ujął jeden z krytyków, akademicy, którzy chcą uczyć na ich podstawie, chyba „nie powinni być akademikami”.


Akademicy, którzy żądają, by amerykańskich studentów uniwersyteckich uczono z podręczników, przedstawiających mapy, które wprowadzają w błąd i demonizują Izrael, pewnie nie widzą także problemu z używaniem zdjęć z nazistowskich obozów koncentracyjnych dla zilustrowania „palestyńskiej narracji” o masakrze Dajr Jasin. Cóż złego jest w wyolbrzymieniu liczby ofiar i dekonstrukcji Dajr Jasin – lub gdziekolwiek indziej, jak długo Palestyńczycy czują, że promuje to ich „narrację” martyrologii z rąk Izraela?


Nie trzeba dodawać, że koncepcja, iż subiektywnych “narracji” nie powinno się analizować, ale zamiast tego należy je akceptować jako w jakiś sposób równoważne faktograficznej rzeczywistości, jest modna także poza konfliktem arabsko-izraelskim i odzwierciedla szersze trendy intelektualne (lub, można powiedzieć, szerszy upadek intelektualny). Jednak nawet w czasach, kiedy modne jest twierdzenie, że nie ma obiektywnych faktów, faktem pozostaje, że zdjęcie, które jest tak popularne jako obraz masakry Dajr Jasin, jest – faktycznie – zdjęciem zbombardowanego obozu nazistowskiego. Wiele mówi także fakt, że palestyńskie centrum informacji postanowiło promować to zdjęcie jako dokumentację masakry Dajr Jasin. Było to zdecydowanie udane oszustwo: Google w to uwierzyło, „Ahran Online” uwierzyła; i niezliczeni użytkownicy mediów społecznościowych nadal promują to zdjęcie rok po roku.


Niebawem znajdą się dziesiątki “szanowanych” akademików, którzy będą żądać, by to zdjęcie figurowało w amerykańskich podręcznikach i służyło przy nauczaniu studentów o masakrze Dajr Jasin. Przecież, skoro Palestyńczycy czują, że to zdjęcie poprawnie pokazuje to, co zdarzyło się w Dajr Jasin, to jest to prawomocna część ich „narracji”, prawda? I może aktywiści, którzy obchodzą rocznicę masakry Dajr Jasin demonstracją w Jerozolimie przez wyczytywanie nazwisk ofiar, mogliby w przyszłości dodać nazwiska ofiar bombardowania Baraków Boelcke? Byłoby ich wtedy ponad dziesięciokrotnie więcej – więc byłoby to bardziej dramatyczne, a ponieważ fakty nic nie znaczą, można wszystko, prawda?


Deir-Yassin another picture worth a thousand lies

Times of Israel, 15 kwietnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPetra Marquardt-Bigman

Mieszka w Izraelu, wychowała się w Niemczech, pochodzi z rodziny niemieckich uchodźców z terenów dzisiejszej Polski, studiowała w USA, gdzie obroniła pracę doktorską o amerykańskim wywiadzie w nazistowskich Niemczech, prowadzi blog "The Warped Mirror".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Prawda o Deir Yassin Ola 2016-04-28


Brunatna fala

Znalezionych 831 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk