Prawda

Sobota, 4 kwietnia 2020 - 20:38

« Poprzedni Następny »


Dajr Jasin: kolejny obraz wart tysiąca kłamstw


Petra Marquardt-Bigman 2016-04-24


W zeszłym tygodniu wielu ludzi na Twitterze zaznaczyło rocznicę masakry Dajr Jasin w 1948 r., gdzie siły Irgun i Lehi zabiły około 100 palestyńskich mieszkańców. Wśród szeroko rozpowszechnianych zdjęć, rzekomo pokazujących skutki tej masakry, zauważyłam jedno, które wyglądało podejrzanie: mimo małej rozdzielczości zdjęcia można było dostrzec duże budynki, które w owym czasie byłyby czymś niezwykłym w małej wsi arabskiej; ponadto budynki wyglądały na bardzo uszkodzone – znowu coś, co nie pasowało do broni, jaką mieli wojownicy Irgunu i Lehi – a dodatkowo wydawało się, że niektóre ciała ubrane były w rodzaj pasiaków znanych z nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Zupełnie nie zaskakująco takie osoby jak były minister zdrowia Hamasu, Basem Naim – który nie ma nic przeciwko rozpowszechnianiu fałszywie przypisanych zdjęć, by demonizować Izrael – promował tę wątpliwą fotograficzną „dokumentację”. Wkrótce odkryłam jednak, że angielskojęzyczna egipska gazeta, „Ahram Online” także opublikowałato zdjęcie jako pierwsze w galerii zdjęć o “Dajr Jasin – izraelska masakra w Palestynie 68 lat temu”.


“Ahram” jako źródło zdjęcia podała witrynę internetową palestyńskiego centrum informacyjnego; istotnie, na tej witrynie w artykule z 2015 r. o “Dajr Jasin: niezapomniana masakra” jest to zdjęcie i, nawiasem mówiąc, wyolbrzymia liczbę ofiar: “Setki palestyńskich kobiet, dzieci i starców zostały zabite”. Najwyraźniej, PIC chce, by jego czytelnicy wierzyli, że Irgun i Lehi starannie pomijali wszystkich mężczyzn w kwiecie wieku, nie mówiąc już o arabskich wojownikach.


PIC jest witryną
założoną w 1997 r.; jest dostępna w wielu językach i „ma na celu promowanie świadomości o Palestynie, Palestyńczykach i kwestii palestyńskiej i zrównoważenie często wypaczonego obrazu, jaki prezentują media głównego nurtu”; PIC twierdzi także, że jest „głosem narodu palestyńskiego i jego długiej walki o sprawiedliwość”.


Szkoda, że ten “głos narodu palestyńskiego” ucieka się do taniej propagandy w stylu  “Pallywood”.


Ale oczywiście, propaganda Pallywood działa: kiedy użyłam zrzutu z ekranu tego zdjęcia do programu Grafika Google, Google natychmiast poinformowało, że najbardziej pasuje tu masakra Dajr Jasin. Dopiero kiedy dodałam „obozy nazistowskie”, otrzymałam wynik z recenzji z książki w “Haaretz” z grudnia 2014 r., gdzie było to samo zdjęcie z podpisem: „Rzędy zwłok wypełniają podwórze Baraków Boelcke, podobozu nazistowskiego obozu koncentracyjnego, Mittelbau-Dora. Zdjęcie: Wikicommons / T4c. James E Myers.”


Zdjęcie Wikicommons mozna znaleźć tutaj; oto opis: “Następstwa brytyjskiego nalotu bombowego z 3 i 4 kwietnia 1945 r., który zniszczył Boelcke-Kaserne (Baraki Boelcke) mieszczące się na południowy wschód od miasta Nordhausen i zabił około 1300 więźniów. Baraki były podobozem nazistowskiego obozu koncentracyjnego en:Mittelbau-Dora. Używany jako obóz zapasowy dla chorych i umierających więźniów od stycznia 1945 r., liczby więźniów rosły z kilkuset do ponad 6 tysięcy i z powodu warunków do 100 więźniów umierało każdego dnia”.


Kontynuując poszukiwania, potwierdziłam kolejne podejrzenie: niestrudzony bloger Elder of Ziyon już rozprawił się z fałszywym przypisaniem tego zdjęcia, które odkrył trzy lata temu kiedy Omid Safi, profesor badań islamskich w University of North Carolina at Chapel Hill, użył tego zdjęcia do zilustrowania postu na blogu o masakrze Dajr Jasin. Jak napisał w uaktualnieniu Elder of Ziyon, Safi usunął potem to zdjęcie i zastąpił je innym – które także nie miało nic wspólnego z Dajr Jasin i najprawdopodobniej pochodziło z masakr w Sabra i Szatila popełnionych przez libańskich falangistów we wrześniu 1982 r. Nie trzeba dodawać, że także to zdjęcie pozostaje popularne jako rzekomy obraz następstw masakry Dajr Jasin; podobne zdjęcie (#10) znajduje się także w galerii „Ahram Online”.


Być może nie jest dziwne, że Arabowie i Palestyńczycy nieustannie twierdzą, że Izraelczycy i Żydzi fałszują własną historię – czy to chodzi o dowody starożytnych korzeni żydowskich w historycznej Ziemi Izraela, czy dowody ludobójstwa popełnionego na Żydach europejskich. W końcu, jak to jest obszernie udokumentowane, Palestyńczycy i ich zwolennicy robią to cały czas i jest zupełnie oczywiste, że nie uważają, iż jest w jakikolwiek sposób naganne fabrykowanie, albo fałszywe przypisywanie zdjęć, by promować swoją narrację o niemal niepojętym źle izraelskim i syjonistycznym. Osobiście uważam za szczególnie żałosne, że robią to nawet w takim wypadku jak masakra Dajr Jasin, gdzie wydawałoby się, że kłamstwo nic nie dodaje, ponieważ jest to rzeczywiście plama na historii walki Izraela o niepodległość.


Nie da się jednak zaprzeczyć, że ten całkowity brak uczciwości i prawości zyskał szeroką akceptację, a nawet akademicką aprobatę. Dzięki osławionej grupie antyizraelskiej, “Jewish Voice for Peace”, dowiedzieliśmy się niedawno, że “dziesiątki szanowanych akademików palestyńskich, izraelskich i amerykańskich” stanowczo protestują przeciwko „szokującemu i oburzającemu aktowi cenzorowania narracji palestyńskiej w podręcznikach USA”. „Narracja palestyńska”, która jest tak brutalnie „cenzurowana” jest odzwierciedlona w serii map, rzekomo dokumentujących przejęcie przez Izrael ziemi „palestyńskiej”. Pokazano jednak, że te mapy całkowicie wprowadzają w błąd i, jak to ujął jeden z krytyków, akademicy, którzy chcą uczyć na ich podstawie, chyba „nie powinni być akademikami”.


Akademicy, którzy żądają, by amerykańskich studentów uniwersyteckich uczono z podręczników, przedstawiających mapy, które wprowadzają w błąd i demonizują Izrael, pewnie nie widzą także problemu z używaniem zdjęć z nazistowskich obozów koncentracyjnych dla zilustrowania „palestyńskiej narracji” o masakrze Dajr Jasin. Cóż złego jest w wyolbrzymieniu liczby ofiar i dekonstrukcji Dajr Jasin – lub gdziekolwiek indziej, jak długo Palestyńczycy czują, że promuje to ich „narrację” martyrologii z rąk Izraela?


Nie trzeba dodawać, że koncepcja, iż subiektywnych “narracji” nie powinno się analizować, ale zamiast tego należy je akceptować jako w jakiś sposób równoważne faktograficznej rzeczywistości, jest modna także poza konfliktem arabsko-izraelskim i odzwierciedla szersze trendy intelektualne (lub, można powiedzieć, szerszy upadek intelektualny). Jednak nawet w czasach, kiedy modne jest twierdzenie, że nie ma obiektywnych faktów, faktem pozostaje, że zdjęcie, które jest tak popularne jako obraz masakry Dajr Jasin, jest – faktycznie – zdjęciem zbombardowanego obozu nazistowskiego. Wiele mówi także fakt, że palestyńskie centrum informacji postanowiło promować to zdjęcie jako dokumentację masakry Dajr Jasin. Było to zdecydowanie udane oszustwo: Google w to uwierzyło, „Ahran Online” uwierzyła; i niezliczeni użytkownicy mediów społecznościowych nadal promują to zdjęcie rok po roku.


Niebawem znajdą się dziesiątki “szanowanych” akademików, którzy będą żądać, by to zdjęcie figurowało w amerykańskich podręcznikach i służyło przy nauczaniu studentów o masakrze Dajr Jasin. Przecież, skoro Palestyńczycy czują, że to zdjęcie poprawnie pokazuje to, co zdarzyło się w Dajr Jasin, to jest to prawomocna część ich „narracji”, prawda? I może aktywiści, którzy obchodzą rocznicę masakry Dajr Jasin demonstracją w Jerozolimie przez wyczytywanie nazwisk ofiar, mogliby w przyszłości dodać nazwiska ofiar bombardowania Baraków Boelcke? Byłoby ich wtedy ponad dziesięciokrotnie więcej – więc byłoby to bardziej dramatyczne, a ponieważ fakty nic nie znaczą, można wszystko, prawda?


Deir-Yassin another picture worth a thousand lies

Times of Israel, 15 kwietnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPetra Marquardt-Bigman

Mieszka w Izraelu, wychowała się w Niemczech, pochodzi z rodziny niemieckich uchodźców z terenów dzisiejszej Polski, studiowała w USA, gdzie obroniła pracę doktorską o amerykańskim wywiadzie w nazistowskich Niemczech, prowadzi blog "The Warped Mirror".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Prawda o Deir Yassin Ola 2016-04-28


Brunatna fala

Znalezionych 746 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk