Prawda

Niedziela, 16 grudnia 2018 - 00:41

« Poprzedni Następny »


Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?


Vic Rosenthal 2018-07-05


Erdoğan i jego partia zdobyli solidne zwycięstwo w wyborach w tym tygodniu, gwarantując tym samym, że stosunki między Turcją a Izraelem będą jeszcze gorsze. Powodem jest historia antyizraelskiej retoryki i działań tureckiego prezydenta, gdy tylko chce zmobilizować swoją islamistyczną bazę lub promować samego siebie w świecie islamskim. Nie są to też tylko słowa, jako że dostarcza wsparcia Hamasowi i stoi za antyizraelską działalnością we wschodniej Jerozolimie.

Izrael miał dobre stosunki z Turcją przed nastaniem Erdoğana, tak samo jak miał dobre stosunki z innym nie-arabskim mocarstwem w regionie, Iranem, przed rewolucją islamską 1979 r. Islamistyczna ideologia nie pozostawia jednak miejsca na niepodległe państwo żydowskie w regionie, więc żaden z tych nowych reżimów nie może traktować tej „ohydy” inaczej niż z wrogością. A nienawiść do Żydów i Izraela nadal jest popularna na muzułmańskim Bliskim Wschodzie.


Dzisiaj Izrael ma lepsze stosunki z niektórymi ze swoich tradycyjnych wrogów arabskich, włącznie z rzeczywistymi traktatami pokojowymi z Egiptem i Jordanią, ale również obserwujemy zmniejszone napięcia z kilkoma innymi, jak na przykład z Arabią Saudyjską. Jednak nawet długotrwały pokój z Egiptem, mimo czynnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa między Izraelem i reżimem Al-Sisiego nie zbliża się nawet do obietnic poczynionych w traktacie pokojowym, który wzywa do „wymiany kulturalnej we wszystkich dziedzinach” i do „powstrzymania się od wrogiej propagandy”.  Egipskie siły bezpieczeństwa nękają Egipcjan, którzy odwiedzają Izrael, egipscy artyści i akademicy bojkotują Izrael, a egipskie media pełne są sponsorowanych przez rząd oszczerstw i teorii spiskowych o Izraelu i Żydach.  

 

„Pokój” z 1994 r z Jordanią jest jeszcze mniej „pokojowy”, włącznie z kilkoma incydentami przemocy na przestrzeni lat, w tym koszmarne morderstwo w 1997 r. siedmiu izraelskich uczennic przez jordańskiego żołnierza, który do dnia dzisiejszego nie odczuwa skruchy. Wymiana kulturalna i turystyka jordańska także nie istnieją. Członek rodziny jednej z zamordowanych dziewczynek powiedział, że „pokój z Jordanią jest między nami [Izraelczykami] a rodziną królewską – nie z narodem lub parlamentem”.  

 

Arabia Saudyjska na wiele sposobów zmiękczyła swoją poprzednio totalnie wrogą politykę wobec Izraela. W ciągu ostatnich 10 lat; pozwoliła jednej linii lotniczej na loty w swojej przestrzeni powietrznej w drodze do Izraela (ale nie pozwoliła na to izraelskiej linii lotniczej); uczestniczyła w tajnych rozmowach z Izraelem, Jordanią i USA w sprawie Iranu; i prawdopodobnie po cichu współpracuje z izraelskim zwalczaniem irańskiego projektu nuklearnego. Było nawet kilka głosów w mediach saudyjskich krytykujących antysemityzm. Nie ma jednak powodu patrzenia na tę małą odwilż jako na cokolwiek innego niż marginalny wyraz saudyjskich interesów geopolitycznych.

 

Palestyńscy Arabowie to kolejna historia. Z powodu kilku pokoleń wychowywanych w edukacji do nienawiści, stosunki z Palestyńczykami od czasu porozumień w Oslo zarówno w Gazie, jak w Judei/Samarii, tylko pogorszyły się. Niedawna „intifada noży i samochodów” oraz zapalające latawce pokazują stopień, do jakiego Palestyńczycy przesiąkli propagandą nienawiści, które nieustannie płynie ze strony Hamasu i OWP. Młody Palestyńczyk wstaje rano, wychodzi na ulicę i patrzy żydowskiej dziewczynie w oczy zanim wbije jej nóż w serce. Palestyńczycy nienawidzą syjonizmu, nienawidzą Izraela i wielu z nich głęboko nienawidzi Żydów.


Ale Jordania, Egipt, Arabia Saudyjska i kilka innych bliskowschodnich krajów, które jeszcze nie są pod dominacją irańską, mogą współpracować z nami w praktycznych sprawach, włącznie z współpracą wojskową. Dlaczego więc nie mogą pozbyć się antysemityzmu? Uważam, że odpowiedzią jest fundamentalna dla islamu idea, że Żydzi muszą być podporządkowani muzułmanom. Umiarkowany muzułmanin może tolerować Żydów i dobrze ich traktować, ale Żydzi rządzący muzułmanami (lub pokonujący ich w wojnie) – no cóż, tego już za wiele. Kiedy więc widzą Izrael z jego potężną armią, dominującego nad Arabami, doprowadza ich to do szaleństwa i powoduje odradzanie się tradycyjnej postaci muzułmańskiego antysemityzmu, tej z „małpami i świniami”.

 

A co z Europą: dlaczego rozwinięte narody Europy Zachodniej, podobno najbardziej postępowe kraje świata, są tak wrogie wobec państwa żydowskiego? Dlaczego na tak wiele sposobów wspierają naszych palestyńskich wrogów – pieniędzmi, propagandą, wojną prawną, finansowaniem antyizraelskich NGO, rezolucjami ONZ, ułatwianiem bojkotów przez oznakowywanie naszych produktów? Dlaczego próbują utrzymać śmiechu warte rozróżnienie między antysemityzmem, do którego – jak twierdzą – czują odrazę, a „krytyką Izraela”, która nieodmiennie obejmuje delegitymizację, demonizację i podwójne standardy? Co zmusza ich do zajmowania takiego stanowiska? 


Czy to tylko strach przed terroryzmem i obawa przed odwetem bliskowschodnich producentów ropy naftowej? Czy to pragnienie polityków, by zdobyć względy ich coraz większej muzułmańskiej populacji? Te powody są do pewnego stopnia prawdziwe, ale nie wystarczają do wyjaśnienia złośliwości publicznych wyrazów antyizraelskich uczuć, jakie widzimy na demonstracjach lub słyszymy od polityków. Jest coś głęboko osobistego w ich niechęci do państwa żydowskiego.

 

Wiele jest wyjaśnień niechęci Europy do Izraela. Izrael jest etnicznym państwem narodowym, a oni nienawidzą nacjonalizmu. Są zawstydzeni, że tak wielu Europejczyków było wspólnikami Hitlera i państwo żydowskie utrudnia im zapomnienie tego. Nadal odczuwają resztki trwającego dwa tysiące lat chrześcijańskiego antysemityzmu. Wreszcie, moje ulubione: jeśli Izrael, państwo Żydów, jest równie złe, jak Reich, to Europejczycy nie muszą mieć tak wielkiego poczucia winy, że stali z boku (lub pomagali), kiedy mordowano Żydów.

 

Przechodząc do Stanów Zjednoczonych, podział polityczny jest głębszy i bardziej bolesny niż kiedykolwiek był za mojego życia. Duża część partii Demokratycznej wybrała demonstrowanie palestyńskiej flagi jako część swojej podstawowej ideologii i jej potencjalni kandydaci rywalizują o to, kto jest bardziej antyizraelski. Obecna administracja jest całkiem proizraelska, ale jeśli i kiedy druga strona przejmie władzę, spodziewam się, że amerykańska polityka wobec Izraela będzie jeszcze bardziej negatywna niż polityka administracji Obamy.


Bernie Sanders, jeden z kandydatów do prezydenckiej nominacji Demokratów, zajmuje najbardziej skrajne stanowisko antyizraelskie ze wszystkich głównych kandydatów, mniej lub bardziej przyjmując narrację Hamasu o „Marszu Powrotu”, demonizując Izrael za strzelanie do „nieuzbrojonych demonstrantów”, a także traktując „prawo powrotu” do Izraela dla potomków arabskich uchodźców – wezwanie do położenia kresu państwu żydowskiemu – jako uprawnione żądanie. 

 

W USA nie ma dużej populacji muzułmańskiej (jeszcze) i nie ma zależności od bliskowschodniej ropy. Palestyńscy terroryści zabijali i zabijają Amerykanów i nie ma kraju, który ciężej pracowałby nad tym, by być dobry sojusznikiem Ameryki niż Izrael. Niemniej amerykańska lewica traktuje Izrael jak swojego najgorszego wroga, posuwając się do absurdów w próbach powiązania Izraela z każdą kwestią, dla której mogą znaleźć oddźwięk. Amerykański policjant zastrzelił nieuzbrojonego czarnego mężczyznę? Amerykańscy policjanci odbyli szkolenie w Izraelu, więc Izrael jest odpowiedzialny!


To jest ciekawy przykład. Mój syn uczy izraelski personel sił bezpieczeństwa używania broni palnej. Naturalnie, olbrzymi nacisk kładzie się na rozróżnianie między uzbrojonymi terrorystami lub przestępcami a niewinnymi cywilami. Co mogłoby być ważniejsze? Można założyć, że amerykańscy policjanci szkoleni tutaj otrzymywali to samo szkolenie. Według lewicy jednak Amerykanin przyjeżdża tutaj, żeby nauczyć się rasizmu, uczy się najpierw strzelać do czarnych, a zadawać pytania później. Oskarżenie jest monstrualne, ale czynione powszechnie. I daje mu się wiarę.


We wszystkich tych wypadkach, na Bliskim Wschodzie, w Europie, a także w USA antysemityzm – lub skrajny antyizraelizm (zasadniczo jedno i to samo) – jest głównym, głęboko zakorzenionym czynnikiem motywującym antyizraelską politykę (nawet kiedy polityk, o którego chodzi, taki jak Bernie Sanders, jest Żydem).


Konsekwencją tego jest, że apele do racjonalnego interesu własnego naszych wrogów nigdy nie doprowadzą do pokoju, ponieważ nie mają oni racjonalnych motywacji. Możemy odprężyć się i tylko koncentrować na tym, byśmy byli wystarczająco silni militarnie, dyplomatycznie, cybernetycznie i ekonomicznie, by odpierać ich ataki.


What drives anti-Israel politics?

29 czerwca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Mieszka w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 591 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk