Prawda

Niedziela, 18 kwietnia 2021 - 13:17

« Poprzedni Następny »


„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać


Liat Collins 2018-07-21

INPA i Gilad Gabai, 17 lipca 2018.. (zdjęcie: INPA AND GILAD GABAI)
INPA i Gilad Gabai, 17 lipca 2018.. (zdjęcie: INPA AND GILAD GABAI)

To był nowy zwrot w obecnej wojnie środowiskowej prowadzonej z Gazy przeciwko Izraelowi. Po setkach latawców, balonów i wypełnionych helem prezerwatyw z doczepionymi urządzeniami zapalającymi, które spaliły ogromne połacie ziemi uprawnej, lasów i rezerwatów przyrody, w tym tygodniu Hamas wymyślił nową broń. Zapomnij o psach wojny i przywitaj to, co szybko zostało ochrzczone „ognistym sokołem”. 16 lipca pracownik Urzędu Przyrody i Parków Izraela (INPA) znalazł martwego sokoła pustułkę wiszącego na drzewie, za uprząż ze stalowymi drutami i materiałem zapalającym. Tego niosącego śmierć ptaka znaleziono po pożarze w parku narodowym Habesor.

Od wybuchu „wojny ogniem” około trzech miesięcy temu spalono niemal 700 hektarów ziemi w rezerwatach przyrody i parkach narodowych w pobliżu Strefy Gazy, jak mówi przedstawiciel INPA. Jest to ułamek ogólnych szkód wyrządzonych przez politykę spalonej ziemi Hamasu. 


Jak pisała 15 lipca Ilanit Chernick w „Jerusalem Post”, Izraelski Kongres Żydowski (IJC) wraz z zastępcą przewodniczącego Knesetu, Hilikiem Barem, rozpoczął globalną kampanię, by uświadomić zasięg zniszczeń, prezentując dane, z którymi ludzie łatwo mogli się identyfikować, szczególnie w ostatnich dniach mistrzostw świata w piłce nożnej. Z hasztagiem #IzraelPodOgniem pokazują, że ogólnie spalono  blisko 2000 hektarów ziemi, z grubsza odpowiednik 5000 boisk futbolowych.

Dyrektor wykonawczy IJC, Arsen Ostrovsky, powiedział Chernick, że skupili się głównie na Europie, skąd jedyną odpowiedzią na wojnę przez podpalenia była ogłuszająca cisza.   

Jest to cisza, która panuje także wśród zdewastowanej flory i fauny. Sam sokół prawdopodobnie zginął od ognia, tak jak zginęły gryzonie i inne małe zwierzęta, stanowiące jego pokarm, które zostały zmiecione z powierzchni ziemi przez szalejące pożary.

Kilkakrotnie pisałam o tym, bo prześladują mnie obrazy dzikiej zwierzyny, która nie mogła uciec przed płomieniami. Do tego tygodnia nie brałam pod uwagę możliwości, że terroryści Hamasu świadomie będą próbowali używać zwierząt, by spowodować jeszcze więcej zniszczeń.

“Jaki rodzaj człowieka wymyśla przyczepianie urządzeń zapalających do latawców i balonów, dziecięcych zabawek” – retorycznie pytał mnie w zeszłym tygodniu mój palestyński kolega, równie jak ja zaszokowany tą najnowsza bronią używaną przez Hamas i ich partnerów z Islamskiego Dżihadu. 


Być może „ogniste sokoły” nie powinny były nas zaskoczyć. Hamas konsekwentnie używa dzieci jako ludzkich tarcz, magazynuje broń w szkołach i odpala rakiety ze szkół. Również teraz, wykorzystuje dzieci do wysyłania zapalających latawców. Albo Izrael uderza w dzieci, wypracowując natychmiastowe zwycięstwo propagandowe dla Hamasu, albo pożary niszczą „syjonistyczną” ziemię, co podnosi morale terrorystycznej organizacji. I mów tu o dwóch pieczeniach przy jednym ogniu.  


Po znalezieniu sokoła INPA powiedział, że rozważa wniesienie skargi „zgodnie z właściwymi traktatami międzynarodowymi” w sprawie używania zwierząt do ataków terrorystycznych.

Musi być więcej nacisków na NGO i na rządy, by potępiły te ataki. Przyjaciele sugerowali zwrócenie się do PETA, by zajęła stanowisko. Pod koniec tygodnia ta organizacja praw zwierząt wydała bardzo ogólne potępienie na Twitterze, mówiąc ogólnie o używaniu zwierząt w wojnach. Nie umiem powstrzymać się przed myślą, że problem polega na tym, iż ofiary tej ekologicznej katastrofy są na terytorium Izraela.   

Świat zazwyczaj ziewa na cyniczne i systematyczne akcje Palestyńczyków, jak długo skierowane są one przeciwko Izraelowi. W końcu, od Izraela oczekuje się, że potulnie pogodzi się z setkami ataków rakietowych. Mój tydzień zaczął się, kiedy otworzyłam wiadomości w sobotni wieczór, żeby odkryć, że moi przyjaciele w Sderot nie mieli takiego samego spokojnego szabatu, jakim ja cieszyłam się w Jerozolimie. Około 200 rakiet i pocisków moździerzowych spadło na Południe Izraela między piątkiem wieczór a sobotą wieczór. Większość z nich przechwycił system obronny Żelazna Kopuła, ale niektóre spadły na dziedziniec synagogi i w innych miejscach. Czworo ludzi odniosło rany, a nie wolno nie doceniać realnych i długotrwałych ran emocjonalnych tych, którzy przeżyli szok. 

W duchu futbolowych analogii IJC należy zauważyć, że na wypadek ataku rakietowego mieszkańcy Sderot mają 15 sekund na złapanie swoich dzieci, starych rodziców i domowych zwierzaków i schowanie się w najbliższym schronie. Ilu piłkarzy biegających po boisku potrafiłoby to zrobić? Mieszkańcy tzw. „Koperty Gazy”, przylegającego do Gazy obszaru, mają tylko siedem sekund na dokonanie tego samego, ratującego życie wyczynu.

Poza płonącym sokołem w tym samym tygodniu wysłano więcej urządzeń zapalających i rakiet, wyrządzając szkody, między innymi, w przedszkolu i na dziedzińcu szkoły. Tylko ktoś o bardzo wypaczonej psychice może uważać to za „pokojowy” lub „uprawniony” protest Palestyńczyków.

Izrael musi teraz zdecydować, jak odpowiedzieć. Sednem sprawy jest pytanie: czy powściągliwość reakcji na zapalające latawce doprowadziła do eskalacji liczby i zasięgu tych ataków, czy też zapobiegła wojnie – wojnie, którą Izrael wygrałby militarnie, a Gazańczycy wygraliby na forum  światowej opinii publicznej? Obie strony odniosłyby wiele strat w ludziach.

Hamas trzyma Gazę żelazną ręką. Gdyby postanowił zakończyć wojnę pożarów, płomienie wygasłyby natychmiast.  Autonomia Palestyńska spogląda z Ramallah z zadowoleniem. Hamas jest jej przysięgłym wrogiem i niewielu by się przejęło w AP, gdyby Hamas wywołał atak odwetowy Izraela na dużą skalę. Sama AP zapewnia, że Gaza musi nadal cierpieć z powodu braku paliwa i elektryczności i nie wypłaca pensji, by zapewnić ekonomiczny kryzys.    

W tym tygodniu premier Benjamin Netanjahu dwukrotnie odwiedził Południe, częściowo w solidarności z jego mieszkańcami, częściowo, by uspokoić członków swojej bazy politycznej, którzy mówią, że nie robi on dosyć, częściowo, żeby przyglądać się manewrom wojskowym, a częściowo, żeby przekazać komunikat Hamasowi: „Nie sprawdzajcie nas”.  

Hasłem kampanii Hamasu wzdłuż granicy między Izraelem a Gazą, która trwa już czwarty miesiąc, jest „Wielki Marsz Powrotu”. Jest to próba odzyskania uwagi świata, która to uwaga osłabła, bo odciągnęły ją wojny domowe i masakry w krajach muzułmańskich w następstwie Wiosny Arabskiej. Ale nazwa tej kampanii wiele mówi: nie skupia się ona na pokojowym budowaniu państwa palestyńskiego w Gazie, ale raz jeszcze podkreśla pragnienie pozbycia się państwa żydowskiego. Raz jeszcze Palestyńczycy rozgrywają kartę ofiary, podczas gdy są agresorami.

Jak na ironię, podczas gdy członkowie Hamasu w Gazie maszerują na granicę, podpalają ziemię i zabijają zwierzęta, próbują przeniknąć do Izraela i grożą zabiciem i porwaniem izraelskich cywilów i żołnierzy, na północy Syryjczycy powiewający białą flagą zebrali się na granicy w pobliżu Kunajtry, prosząc o więcej pomocy i o schronienie. Izrael, choć odmówił im wejścia do kraju, dostarcza pomocy humanitarnej i medycznej.

Po całkowitym wycofaniu się Izraela z Gazy w 2005 r. Gaza mogła wybrać zostanie Singapurem nad Morzem Śródziemnym. Zamiast tego jej przywódcy wypełnili własne kufry i stała się jeszcze jednym upadłym państwem bliskowschodnim, jak Syria.

Palestyńscy przywódcy w Gazie wiedzą, że nie dostarcza się przesłania pokoju przez przyczepianie urządzeń zapalających do zabawek dziecinnych i do żywych stworzeń. Płonące  sokoły i gołębie pokoju różnią się upierzeniem i nie latają parami.


„Ognisty sokół” jest symbolem bardzo realnego dylematu Izraela, jak odpowiedzieć na potworności z Gazy: jest to dylemat walki lub ucieczki. Tymczasem Hamas, z jego wykorzystywaniem dzieci i zwierząt, kala własne gniazdo. Pora, by społeczność międzynarodowa przycięła skrzydła Hamasu i ostrzegła tę organizację terrorystyczną, że jeśli nie powstrzyma przemocy, nigdy nie będzie wolna jak ptak – będzie cierpieć katusze jak ten biedny schwytany sokół, którego umyślnie zadręczyli.


Fire falcons and the fight or flight dilemma

Jerusalem Post, 19 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 843 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprowadzenie terminologii Holocaustu do utrwalania fałszu i demonizowania Izraela   Hirsch   2021-04-17
Niewidzialna wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Rosenthal   2021-04-06
Obcinanie głów dzieciom w Mozambiku   Bergman   2021-04-03
“Wojna jest podstępem, czyli pytanie, którą Kartę OWP czytasz?   Fitzgerald   2021-03-30
Autonomia Palestyńska daje mordercom rodziny Fogel 50 procent podwyżki   Fitzgerald   2021-03-25
W poszukiwaniu nowych sposobów finansowania terrorystycznego reżimu   Flatow   2021-03-22
Ludzie ludziom szykują ten los   Koraszewski   2021-03-21
Kiedy skrajna lewica walczy z antysemityzmem…     2021-03-19
Teheran nie daje mi spokoju   Chesler   2021-03-16
Kaszmir – sojusz militarny Azerbejdżanu, Turcji i Pakistanu   Ahmad   2021-03-09
“New York Times” wybiela Turcję   Frantzman   2021-03-09
Palestyńscy terroryści do Bidena: nie wierz palestyńskiemu kierownictwu   Tawil   2021-03-08
Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk