Prawda

Środa, 21 sierpnia 2019 - 22:13

« Poprzedni Następny »


„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać


Liat Collins 2018-07-21

INPA i Gilad Gabai, 17 lipca 2018.. (zdjęcie: INPA AND GILAD GABAI)
INPA i Gilad Gabai, 17 lipca 2018.. (zdjęcie: INPA AND GILAD GABAI)

To był nowy zwrot w obecnej wojnie środowiskowej prowadzonej z Gazy przeciwko Izraelowi. Po setkach latawców, balonów i wypełnionych helem prezerwatyw z doczepionymi urządzeniami zapalającymi, które spaliły ogromne połacie ziemi uprawnej, lasów i rezerwatów przyrody, w tym tygodniu Hamas wymyślił nową broń. Zapomnij o psach wojny i przywitaj to, co szybko zostało ochrzczone „ognistym sokołem”. 16 lipca pracownik Urzędu Przyrody i Parków Izraela (INPA) znalazł martwego sokoła pustułkę wiszącego na drzewie, za uprząż ze stalowymi drutami i materiałem zapalającym. Tego niosącego śmierć ptaka znaleziono po pożarze w parku narodowym Habesor.

Od wybuchu „wojny ogniem” około trzech miesięcy temu spalono niemal 700 hektarów ziemi w rezerwatach przyrody i parkach narodowych w pobliżu Strefy Gazy, jak mówi przedstawiciel INPA. Jest to ułamek ogólnych szkód wyrządzonych przez politykę spalonej ziemi Hamasu. 


Jak pisała 15 lipca Ilanit Chernick w „Jerusalem Post”, Izraelski Kongres Żydowski (IJC) wraz z zastępcą przewodniczącego Knesetu, Hilikiem Barem, rozpoczął globalną kampanię, by uświadomić zasięg zniszczeń, prezentując dane, z którymi ludzie łatwo mogli się identyfikować, szczególnie w ostatnich dniach mistrzostw świata w piłce nożnej. Z hasztagiem #IzraelPodOgniem pokazują, że ogólnie spalono  blisko 2000 hektarów ziemi, z grubsza odpowiednik 5000 boisk futbolowych.

Dyrektor wykonawczy IJC, Arsen Ostrovsky, powiedział Chernick, że skupili się głównie na Europie, skąd jedyną odpowiedzią na wojnę przez podpalenia była ogłuszająca cisza.   

Jest to cisza, która panuje także wśród zdewastowanej flory i fauny. Sam sokół prawdopodobnie zginął od ognia, tak jak zginęły gryzonie i inne małe zwierzęta, stanowiące jego pokarm, które zostały zmiecione z powierzchni ziemi przez szalejące pożary.

Kilkakrotnie pisałam o tym, bo prześladują mnie obrazy dzikiej zwierzyny, która nie mogła uciec przed płomieniami. Do tego tygodnia nie brałam pod uwagę możliwości, że terroryści Hamasu świadomie będą próbowali używać zwierząt, by spowodować jeszcze więcej zniszczeń.

“Jaki rodzaj człowieka wymyśla przyczepianie urządzeń zapalających do latawców i balonów, dziecięcych zabawek” – retorycznie pytał mnie w zeszłym tygodniu mój palestyński kolega, równie jak ja zaszokowany tą najnowsza bronią używaną przez Hamas i ich partnerów z Islamskiego Dżihadu. 


Być może „ogniste sokoły” nie powinny były nas zaskoczyć. Hamas konsekwentnie używa dzieci jako ludzkich tarcz, magazynuje broń w szkołach i odpala rakiety ze szkół. Również teraz, wykorzystuje dzieci do wysyłania zapalających latawców. Albo Izrael uderza w dzieci, wypracowując natychmiastowe zwycięstwo propagandowe dla Hamasu, albo pożary niszczą „syjonistyczną” ziemię, co podnosi morale terrorystycznej organizacji. I mów tu o dwóch pieczeniach przy jednym ogniu.  


Po znalezieniu sokoła INPA powiedział, że rozważa wniesienie skargi „zgodnie z właściwymi traktatami międzynarodowymi” w sprawie używania zwierząt do ataków terrorystycznych.

Musi być więcej nacisków na NGO i na rządy, by potępiły te ataki. Przyjaciele sugerowali zwrócenie się do PETA, by zajęła stanowisko. Pod koniec tygodnia ta organizacja praw zwierząt wydała bardzo ogólne potępienie na Twitterze, mówiąc ogólnie o używaniu zwierząt w wojnach. Nie umiem powstrzymać się przed myślą, że problem polega na tym, iż ofiary tej ekologicznej katastrofy są na terytorium Izraela.   

Świat zazwyczaj ziewa na cyniczne i systematyczne akcje Palestyńczyków, jak długo skierowane są one przeciwko Izraelowi. W końcu, od Izraela oczekuje się, że potulnie pogodzi się z setkami ataków rakietowych. Mój tydzień zaczął się, kiedy otworzyłam wiadomości w sobotni wieczór, żeby odkryć, że moi przyjaciele w Sderot nie mieli takiego samego spokojnego szabatu, jakim ja cieszyłam się w Jerozolimie. Około 200 rakiet i pocisków moździerzowych spadło na Południe Izraela między piątkiem wieczór a sobotą wieczór. Większość z nich przechwycił system obronny Żelazna Kopuła, ale niektóre spadły na dziedziniec synagogi i w innych miejscach. Czworo ludzi odniosło rany, a nie wolno nie doceniać realnych i długotrwałych ran emocjonalnych tych, którzy przeżyli szok. 

W duchu futbolowych analogii IJC należy zauważyć, że na wypadek ataku rakietowego mieszkańcy Sderot mają 15 sekund na złapanie swoich dzieci, starych rodziców i domowych zwierzaków i schowanie się w najbliższym schronie. Ilu piłkarzy biegających po boisku potrafiłoby to zrobić? Mieszkańcy tzw. „Koperty Gazy”, przylegającego do Gazy obszaru, mają tylko siedem sekund na dokonanie tego samego, ratującego życie wyczynu.

Poza płonącym sokołem w tym samym tygodniu wysłano więcej urządzeń zapalających i rakiet, wyrządzając szkody, między innymi, w przedszkolu i na dziedzińcu szkoły. Tylko ktoś o bardzo wypaczonej psychice może uważać to za „pokojowy” lub „uprawniony” protest Palestyńczyków.

Izrael musi teraz zdecydować, jak odpowiedzieć. Sednem sprawy jest pytanie: czy powściągliwość reakcji na zapalające latawce doprowadziła do eskalacji liczby i zasięgu tych ataków, czy też zapobiegła wojnie – wojnie, którą Izrael wygrałby militarnie, a Gazańczycy wygraliby na forum  światowej opinii publicznej? Obie strony odniosłyby wiele strat w ludziach.

Hamas trzyma Gazę żelazną ręką. Gdyby postanowił zakończyć wojnę pożarów, płomienie wygasłyby natychmiast.  Autonomia Palestyńska spogląda z Ramallah z zadowoleniem. Hamas jest jej przysięgłym wrogiem i niewielu by się przejęło w AP, gdyby Hamas wywołał atak odwetowy Izraela na dużą skalę. Sama AP zapewnia, że Gaza musi nadal cierpieć z powodu braku paliwa i elektryczności i nie wypłaca pensji, by zapewnić ekonomiczny kryzys.    

W tym tygodniu premier Benjamin Netanjahu dwukrotnie odwiedził Południe, częściowo w solidarności z jego mieszkańcami, częściowo, by uspokoić członków swojej bazy politycznej, którzy mówią, że nie robi on dosyć, częściowo, żeby przyglądać się manewrom wojskowym, a częściowo, żeby przekazać komunikat Hamasowi: „Nie sprawdzajcie nas”.  

Hasłem kampanii Hamasu wzdłuż granicy między Izraelem a Gazą, która trwa już czwarty miesiąc, jest „Wielki Marsz Powrotu”. Jest to próba odzyskania uwagi świata, która to uwaga osłabła, bo odciągnęły ją wojny domowe i masakry w krajach muzułmańskich w następstwie Wiosny Arabskiej. Ale nazwa tej kampanii wiele mówi: nie skupia się ona na pokojowym budowaniu państwa palestyńskiego w Gazie, ale raz jeszcze podkreśla pragnienie pozbycia się państwa żydowskiego. Raz jeszcze Palestyńczycy rozgrywają kartę ofiary, podczas gdy są agresorami.

Jak na ironię, podczas gdy członkowie Hamasu w Gazie maszerują na granicę, podpalają ziemię i zabijają zwierzęta, próbują przeniknąć do Izraela i grożą zabiciem i porwaniem izraelskich cywilów i żołnierzy, na północy Syryjczycy powiewający białą flagą zebrali się na granicy w pobliżu Kunajtry, prosząc o więcej pomocy i o schronienie. Izrael, choć odmówił im wejścia do kraju, dostarcza pomocy humanitarnej i medycznej.

Po całkowitym wycofaniu się Izraela z Gazy w 2005 r. Gaza mogła wybrać zostanie Singapurem nad Morzem Śródziemnym. Zamiast tego jej przywódcy wypełnili własne kufry i stała się jeszcze jednym upadłym państwem bliskowschodnim, jak Syria.

Palestyńscy przywódcy w Gazie wiedzą, że nie dostarcza się przesłania pokoju przez przyczepianie urządzeń zapalających do zabawek dziecinnych i do żywych stworzeń. Płonące  sokoły i gołębie pokoju różnią się upierzeniem i nie latają parami.


„Ognisty sokół” jest symbolem bardzo realnego dylematu Izraela, jak odpowiedzieć na potworności z Gazy: jest to dylemat walki lub ucieczki. Tymczasem Hamas, z jego wykorzystywaniem dzieci i zwierząt, kala własne gniazdo. Pora, by społeczność międzynarodowa przycięła skrzydła Hamasu i ostrzegła tę organizację terrorystyczną, że jeśli nie powstrzyma przemocy, nigdy nie będzie wolna jak ptak – będzie cierpieć katusze jak ten biedny schwytany sokół, którego umyślnie zadręczyli.


Fire falcons and the fight or flight dilemma

Jerusalem Post, 19 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 667 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk