Prawda

Środa, 3 marca 2021 - 02:43

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

“Humaniści” wszystkich krajów łączcie się


Andrzej Koraszewski 2014-08-16

Kim jest Shawan Jabarin? Zdaniem organizacji Human Rights Watch to wybitny palestyński obrońca praw człowieka, który był najlepszym kandydatem  na członka ciała doradczego HRW, zaś według izraelskiego Sądu Najwyższego jest to aktywny członek kierownictwa terrorystycznego ugrupowania „Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny”.

Brytyjską publiczność poinformował o tej nowej nominacji do ciała doradczego szacownej organizacji obrońców praw człowieka były redaktor naczelny „The Sunday Times”, Sir Harold Evans. W Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przeciwko polityce Human Rights Watch zaprotestował jej założyciel i wieloletni przewodniczący Robert L. Bernstein.

 

Organizacja, w której kierownictwie podobno zasiada nowy doradca HRW, specjalizuje się w porwaniach samolotów, zamachach samobójczych i zabójstwach polityków. Sam Jabarin twierdzi, że nie ma z tą organizacją nic wspólnego. Izraelski wywiad dysponuje dowodami, które sąd uznał za przekonujące. 

 

Wśród protestujących jest również przewodniczący NGO Monitor, profesor Gerald Steinberg,który stwierdził, że „wraz z tą nominacją ostatecznie kończy się udawanie, że Human Rights Watch jest organizacją stojącą na straży moralnych zachowań”. 

 

Pomijając nawet wszelkie związki Jabarina z jednoznacznie terrorystyczną organizacją, kierowana przez niego organizacja „obrony praw człowieka” Al-Haq, zdaniem krytyków zajmuje się raczej delegitymizacją Izraela, aniżeli faktyczną obroną praw człowieka i nominacja tego człowieka jest – zdaniem profesora Steinberga - policzkiem dla ofiar terroru tak w samym Izraelu, jak i w wielu innych punktach świata.

 

Rzeczniczka organizacji Human Rights Watch, Emma Daly, przekazała prasie oświadczenie HRW z 2009 roku, w którym wspomina się o orzeczeniu izraelskiego Sądu Najwyższego, pisząc że HRW „wielokrotnie” odnosiła się do orzeczenia izraelskiego Sądu Najwyższego w sprawie Jabarina. „Jak pisaliśmy w naszym oświadczeniu – napisała obecnie - decyzja sądu oparta była na utajnionych dowodach od władz izraelskich i ani Jabarin, ani jego adwokaci nie mogli ich zobaczyć ani zakwestionować.

 

W tej sytuacji mamy więcej zaufania do dobrze udokumentowanej opinii Jabarina jako uczciwego obrońcy praw człowieka działającego w sferze publicznej od ponad dwóch dekad.”

 

Cała sprawa przypomina historię zwolnionej z Amnesty International etatowej działaczki, która odważyła się skrytykować politykę kierownictwa AI. W 2010 roku opublikowaliśmy w „Racjonaliście” relację Gity Sahgal:  

 

Amnesty International i Cageprisoners


Dziś rano „Sunday Times" opublikował artykuł o związku Amnesty International z grupą, która popiera talibów i propaguje idee islamskiej prawicy. Zacytowano mnie w tym artykule, ponieważ wyrażałam zaniepokojenie bardzo widocznymi związkami Amnesty z byłym więźniem Guantanamo Moazzamem Beggiem. Uważam, że Amnesty International naraża swoją reputację przez stowarzyszanie się z Beggiem, który przewodzi organizacji Cageprisoners, aktywnie propagującą idee i ludzi islamskiej prawicy.


Kilka godzin po publikacji tego artykułu dostałam informację, że Amnesty zawiesiła mnie w pracy.


Przychodzą takie momenty, choć zdarzają się rzadko, kiedy wielka organizacja musi zapytać: jeśli okłamujemy siebie samych, to czy może wymagać prawdy od innych? Bowiem dla obrony standardu naszych wystąpień w sprawie tortur, protestu najmocniejszego i najgłębiej zakorzenionego w międzynarodowych konwencjach o prawach człowieka, Amnesty International upiększyła historię i poglądy polityczne byłego więźnia Guantanamo Moazzama Begga i zupełnie nie potrafiła zrozumieć charakteru jego organizacji Cageprisoners.


Tragedia polega na tym, że niezbędne potępienie tortur zostało w sposób niewybaczalny połączone z nadaniem politycznej legitymacji osobom i organizacjom należącym do islamskiej prawicy.


Zawsze sprzeciwiałam się nielegalnemu przetrzymywaniu i torturowaniu muzułmanów w Guantanamo Bay podczas tak zwanej Wojny z Terrorem. Byłam przerażona i wstrząśnięta traktowaniem ludzi takich jak Moazzem Begg i osobiście mu to powiedziałam. Głośno sprzeciwiałam się próbom usprawiedliwiania przez rządy "torture lite".


Nie chodzi tu o wolność opinii Moazzama Begga ani o jego prawo do głoszenia swoich poglądów - już korzysta z tych praw w takim stopniu, w jakim powinien. Chodzi o fundamentalną kwestię — by ruch na rzecz praw człowieka zachowywał obiektywny dystans od grup i idei, które są oddane systematycznej dyskryminacji i w zasadniczy sposób podminowują uniwersalność praw człowieka. Podniosłam tę kwestię z powodu mojej wiary w prawa człowieka dla wszystkich.


Wysłałam do kierownictwa dwa memoranda z szeregiem pytań o to, czy rozważano charakter naszych powiązań z Moazzamem Beggiem i jego organizacją, Cageprisoners. Nie dostałam żadnej odpowiedzi na moje pytania. W ramach Amnesty było wiele głosów, że niewłaściwe jest nawiązywanie partnerstwa z Beggiem. Amnesty stworzyła wrażenie, że Begg jest nie tylko ofiarą pogwałcenia praw człowieka, ale także obrońcą praw człowieka. Mówiło to wielu moich bardzo szanowanych kolegów, każdy z wielką wiedzą w swojej dziedzinie ekspertyzy. Wszystkie te głosy zostały zlekceważone.


W wyniku mojej rozmowy z „Sunday Times" Amnesty International oznajmiła, że rozpoczęła dochodzenie wewnętrzne. Przyszedł czas na domaganie się publicznych odpowiedzi i pokazania, że istnieje społeczne żądanie, obejmujące także członków Amnesty International, przywrócenia prawości tej organizacji i przypomnienia jej o jej fundamentalnych zasadach.


Od ponad trzech dziesięcioleci prowadzę kampanię na rzecz praw człowieka, bronię praw kobiet i mniejszości etnicznych, bronię swobody religijnej i praw ofiar tortur i prowadzę kampanie przeciwko nielegalnym zatrzymaniom i represjom państwowym. Sprawę związku Amnesty International z grupami takimi jak grupa Begga systematycznie poruszałam w ramach organizacji. Obecnie zawieszono mnie w pracy za próbę wykonywania moich zadań i wierność misji ochrony i obrony praw człowieka. (Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska)


To było ponad cztery lata temu, przez te cztery lata, Amnesty International raz za razem dawała dowody, że nie ma już nic wspólnego z organizacją zainicjowaną słynnym artykułem Petera Benensona z 28 maja 1961 roku.


(W lutym 2014 roku Begg został aresztowany w Wielkiej Brytanii pod zarzutem zbierania i przekazywania funduszy na działalność terrorystyczną, zarzuca mu się również przekazywania pisemnych instrukcji oraz szkolenie osób z wiedzą, że te instrukcje mają prowadzić do zdobycia umiejętności związanych z przygotowaniem aktów terrorystycznych. Proces sądowy planowany jest na październik 2014r.


Sam Begg, przedstawiający się jako pisarz, poeta i obrońca praw człowieka, odwiedził w 2012 roku obozy treningowe w Syrii, a po powrocie do Wielkiej Brytanii pisał o braku jakiegokolwiek zagrożenia ze strony brytyjskich uczestników wojny domowej w Syrii.)        


Żyjemy w świecie, w którym autorytet prawdziwych obrońców praw człowieka (podobnie jak autorytet ONZ) jest perwersyjnie wykorzystywany dla udzielenia poparcia ludziom wzywającym do ludobójstwa i łamiącym prawa człowieka w najbardziej brutalny sposób.


Obecny przewodniczący HRW wysłał niedawno pełen zdziwienia i oburzenia tweet głoszący, że: ‘ludzie uważają, że nasze raporty są rzetelne, ale kiedy dochodzi do Izraela okazuje się, że jest inaczej”.


Kenneth Roth zapewne naprawdę wierzy, że pretensje założyciela Human Rights Watch, Roberta L. Bernsteina są pozbawione podstaw, pewnie dlatego nigdy nie wspomina jego nazwiska. (W wikiedii pod hasłem Human Rights Watch nazwisko jej założyciela wspomniane jest dwa razy: w spisie byłych i obecnych członków kierownictwa oraz wśród postaci krytykujących politykę tej organizacji. Amnesty International nie ma takich problemów, Peter J. H. S. Benenson zmarł w 2005 roku, na wszelki wypadek sam nigdy nie został członkiem Amnesty International.)


Czy daje się zrozumieć dlaczego świat postanowił opowiedzieć się po stronie nowej totalitarnej ideologii, która pod płaszczykiem udawanego bronienia Palestyńczyków prowadzi wojnę religijną, w której Żydzi (podobnie jak w nazizmie) są tylko symbolem znienawidzonej przez tę ideologię demokracji?


Każdy dzień przynosi nam nowe zdumiewające dowody globalnego obłędu.  Ktoś może uznać, że przekazuję opowieści satyryków jako prawdziwe wiadomości. Naczelna strażniczka praw człowieka z ramienia ONZ, pani Navi Pillay, domaga się udostępnienia Żelaznej Kopuły władzom Gazy (Hamasowi). Human Rights Commissioner (taki jest oficjalny tytuł stanowiska piastowanego przez Navi Pillay) mówi, że broniąc się przed ostrzałem rakietowym, Izrael mógł pogwałcić międzynarodowe prawo w stopniu wskazującym na zbrodnię wojenną.    


Wśród zachodnich “humanistów” pojawił się nowy mem, który głosi, że Izrael nie ma prawa do używania armii na terenach okupowanych. Fakt, że Gaza nie jest okupowana, jest tu mniej istotny, niż oburzenie z powodu tego, że Żydzi bronią swojego życia, co jest ich zdaniem, naruszeniem międzynarodowych norm przyzwoitości.


Najnowszy przykład czegoś co byłoby kabaretem, gdyby nie było tragedią, to doniesienie z Szwecji, gdzie  czołowy polityk socjaldemokratów i przywódca parlamentarnej opozycji, Stefan Löfven, napisał na Facebooku, że Izrael ma prawo do obrony, a dokładniej, że musi respektować prawo międzynarodowe, ale ma prawo się bronić. W ciągu minut jego strona została zalana krytycznymi komentarzami w stylu: „Izrael właśnie zabija palestyńskie dzieci każdego dnia, Czy to jest samoobrona?” Cóż, ktokolwiek zna szwedzki i przegląda najważniejsze szwedzkie gazety, nie może winić ludzi mających takie opinie. W późniejszych komentarzach prasowych wyrażano zdumienie, że czołowy polityk socjaldemokratów wyraża opinię sprzeczną z oficjalnym stanowiskiem partii, która przecież jednoznacznie potępia Izrael.


„Humaniści” wszystkich krajów świata wydają się być połączeni, chwilami mają drobne problemy. Dotychczas przewodniczący Human Rights Watch Kenneth Roth posłusznie wykonywał ujawnioną instrukcję Hamasu, żeby wszystkie ofiary izraelskie nazywać cywilami. Ponieważ jednak trudno mu było całkowicie zignorować arabskie informacje o płci i strukturze wieku zabitych, przesłał światu tweeta informującego, iż nie można wykluczyć, że żołnierze izraelscy celowo strzelają do młodych mężczyzn.      
Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dewaluacja MEF 2014-08-16


Brunatna fala

Znalezionych 830 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk