Prawda

Piątek, 22 wrzesnia 2023 - 16:36

« Poprzedni Następny »


Jesień Oświecenia


Andrzej Koraszewski 2020-03-19

Mirosław Tryczyk, autor książki „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” (Zrzut z ekranu z wideo).
Mirosław Tryczyk, autor książki „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” (Zrzut z ekranu z wideo).

Drzazgę źle się czyta, wytrzyma człowiek kilka stron i musi odłożyć, wraca i znów odkłada. Koszmarna lektura. Czy Spowiedź Perechodnika jest jeszcze gorsza? Trudno powiedzieć. Mam wrażenie, że najdłużej czytałem Mordechaja Canina, Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskichDrzazga jest świeża, ma podtytuł Kłamstwa silniejsze niż śmierć. Napisał ją młody człowiek, który dotarł do historii rodzinnej. Jesteśmy potomkami morderców. Nie my jedni. To są książki o naturze człowieka, ilustrowane historią najnowszą z bliskiego otoczenia. Manifest komunistyczny zaczyna się od słów: „Widmo krąży po Europie - widmo komunizmu”. W drugim akapicie czytamy: „Historia wszelkiego społeczeństwa dotychczasowego jest historią walk klasowych”. Widmo komunizmu miało niebawem ujawnić swoją ohydną gębę, twierdzenie o tym, że historia społeczeństw jest historią walk klasowych, jest tylko po części prawdziwe, bowiem jest to również histora walk plemiennych, religijnych, wędrówek ludów połączonych z rabunkami i mordami, królewskich ambicji i sąsiedzkich podpaleń.

Równie dobrze moglibyśmy dziś powiedzieć, że po świecie krąży dziś (ponownie) widmo antysemityzmu, a historia morderczej nienawiści, ta z naszego narodowego podwórka, to tylko powtórka historii Europy, którą starannie ukryto przed uczniami w szkole. Kiedy czytam o mordowaniu Żydów w Jedwabnem, czy w Grajewie, mogę przywołać York, Strasburg i setki innych miejsc w Europie, gdzie miały miejsce podobne sceny w przeszłości i gdzie nadal kłamstwo jest silniejsze niż śmierć, a odległe o stulecia zdarzenia wpływają na postawy współczesnych.


Historia ludzkości jest również historią atawistycznej nienawiści, przesądów usprawiedliwiających okrucieństwo i dających iluzję racjonalności. Leo Igwe, przyjaciel zajmujący się w Nigerii ratowaniem dzieci oskarżonych o czary, dobrze wie, że nie wygra tej walki, że może tylko złagodzić skutki bestialstwa popełnianego przez głęboko wierzących. Tak głęboko wierzących, że gotowych wypędzać z domu, a nawet zabijać własne dzieci. Tę wiarę w czary podtrzymują szamani, chrześcijańscy kapłani i muzułmańscy duchowni. Ta wiara siedzi w ludziach głębiej niż się komukolwiek zdaje, a duchowni li tylko ją wykorzystują dla swoich celów, politycy powstrzymują się od zdecydowanych działań czasem dlatego, że sami podzielają wiarę w czary, czasem dlatego, że tak im podpowiada arytmetyka wyborcza. Co ma afrykańska wiara w czary wspólnego z antysemityzmem? Bazuje na tej samej potrzebie szukania winnych naszych nieszczęść i zaufania do wiary przodków. Jeśli przez tysiąclecia wszyscy nienawidzą Żydów, to przecież coś w tym musi być (słyszałem to dziesiątki razy).


Saudyjski publicysta Abdallah bin Bakhit, na marginesie pandemii koronawirusa, w rządowej gazecie rozpacza nad stanem umysłów w muzułmańskim świecie.

„Zarazy nie są niczym nowym. Nie są również efektem spisków, ani metafizycznych iluzji. Szalały po świecie zanim nauczyliśmy się produkować broń biologiczną w laboratoriach, nie było w historii okresu wolnego od nich..


Kiedy wyliczasz kraje, które wkroczyły do wyścigu walki z wirusem i próbują wynaleźć szczepionkę, nie znajdziesz między nimi ani jednego muzułmańskiego kraju.”

Saudyjski publicysta pisze, że Arabowie są częścią problemu, ale rozwiązań oczekują od innych. Jest jednak znacznie gorzej, w świadomości społecznej dominują teoriie spiskowe i średniowieczne idee, że zaraza jest boskim gniewem. Jedni opowiadają głupstwa, że wirus był efektem eksperymentów naukowców, inni dają wiarę jeszcze bardziej poronionym ideom.


Z dziesiątków stron powtarzają się głosy, że tę zarazę stworzyli Żydzi. Czasem ktoś zapewnia, że to nie Żydzi tylko syjoniści. (Istotna różnica, żeby nikt przypadkiem nie pomyślał, że za takimi zarzutami kryje się jakiś antysemityzm). Przewodniczący tureckiej partii politycznej Refah, Fatih Erbakan, nie ma wątpliwości:

„Chociaż nie mamy niezbitych dowodów, ten wirus służy celom syjonizmu zmniejszenia liczby ludzi i zapobieżenia jej zwiększaniu się, i pokazują to ważne badania. Syjonizm jest mającą pięć tysięcy lat bakterią, która powoduje cierpienia ludzi'."

Turecka prasa główngo nurtu pełna jest takich wypowiedzi. Trudno powiedzieć, czy jest ich więcej w prasie tureckiej, czy irańskiej. W połowie marca 2020 tytuły irańskiej prasy „informowały”, że syjoniści wyprodukowali szczególnie śmiercionośną odmianę wirusa przeciwko Iranowi.


Reakcje na zarazę bez trudu wpadają w średniowieczne koleiny – winni Żydzi, ale Bóg nas chroni, więc nadzieja w modlitwie, a w świątyniach nic nam nie grozi.        


Amerykański bloger ze zdumieniem powtarza słowa polskiego arcybiskupa, żeby bez wahania sięgać po wodę święconą, bo Chrystus nie roznosi zarazków ani wirusów. 


Tymczasem Amerykanie w obawie przed załamaniem się systemu bezpieczeństwa masowo kupują broń. Już dziś najlepiej jest w nią zaopatrzona skrajna prawica, która masowo powiela na swoich forach absurdalne teorie spiskowe, obwinając za zarazę Żydów i nie tylko. Na lewym skrzydle bodaj najbardziej zdumiewającym przypadkiem jest Ali Rizvi, kanadyjski lekarz, eksmuzułmanin, liberalny ateista, który na twitterze napisał, że jeśli zaraziłeś się koronawirusem idź natychmiast na wiec zwolenników Trumpa. W reakcji na falę oburzenia poinformował, że to był tylko żart. Był to jednak żart zadziwiająco podobny do tysięcy innych, w podobnym duchu. Często były to wręcz żarliwe apele, żeby skorzystać z okazji i wykorzystać tę biologiczną broń w walce z śmiertelnym wrogiem. 


Prawdę mówiąc, ciekaw jestem, czy jakiś nauczyciel uczący (zdalnie) w czasach zarazy odważy się sięgnąć do Konrada Wallenroda i jego odrażającą balladę o zarazie w Grenadzie i „bohaterskim” Almanzorze.


Religijni przywódcy nie potrafią powstrzymać się przed powtarzaniem odwiecznych głupstw o woli bożej i bożym gniewie. Jeszcze w lutym jeden z czołowych kaznodziei palestyńskich mówił w kazaniu przekazywanym przez palestyńską telewizję, że koronawirus to „żołnierze wszechmogącego Allaha, karzący grzeszniów”. 


Izraelski ultraortodoksyjny rabin, Meir Mazuz, orzekł, że pandemia koronawirusa spowodowana jest przez aktywność społeczności LGBTQ i parady gejów. Oczywiście nie był  osamotniony w swoich poglądach. Naczelny Rabin Safedu, Shmuel Eliyahu, reagując na liczne pytania wiernych, odpowiedział na YouTube, dlaczego Bóg zesłał na ludzi pandemię. Otóż, okazuje się, że Bóg po głębokim zastanowieniu się (a pewnie i po kilku głębszych) doszedł do wniosku, że trzeba przyspieszyć powrót Mesjasza i że dzięki koronawirusowi będziemy się mocniej trzymali słów Boga.


Izraelski rabin powołał się nawet na autorytet katolickiego papieża, który ponoć powiedział, że ludzie będą teraz bardziej przestrzegać dzień święty i dał ludzkości Żydów za wzór przestrzegających szabatu. (Pomyślałem, że rozumiem, ale nie była to cała prawda.)


Myśl oświeceniowa cofała się od dawna, a przecież nigdy nie wdarła się zbyt głęboko i nigdy nie zalała obszarów ludzkich przesądów.


Czy lektura Drzazgi jest dobra na czas zarazy? To ciekawe pytanie. Kłamstwa silniejsze niż śmierć z głuchego milczenia przeszły w fazę demonstracyjnej niechęci, otwartej wrogości i nienawiści. Irracjonalizm odważniej broni swojego honoru. Zaraza dopiero się zaczyna. Jesień Oświecenia nie zaczęła się od zarazy, zaraza może ją umocnić, ale nie musi.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj

Kawa +
Hili: Czy tę kawę robisz sobie z mlekiem, czy ze śmietanką? 
Ja: Dlaczego pytasz?
Hili: Wolę śmietankę.  
(Zdjęcie S.L.)

Więcej

Poranne refleksje
mieszkańca Polski
Andrzej Koraszewski

Tablica pamiątkowa na ścianie budynku Biblioteki Miejskiej w Bydgoszczy.

Żyjemy w kraju, w którym tworzył Comenius i Korczak, a oświatą przez stulecia rządzą różne Czarnki.

 

Żyjemy w kraju, w którym ojcem narodu panów niewolników był humanista, Jan Zamojski, ale na kilka tygodni przed wyborami nieodmiennie bardzo interesujemy się losem chłopów.

 

Żyjemy w kraju, w którym nasi oświeceni pionierzy walki o demokrację wprowadzili zasadę liberum veto, doprowadzając na stulecia do całkowitego paraliżu władzy ustawodawczej i wykonawczej, ale nasi oświeceni są niezmiernie krytyczni wobec izraelskiej reformy sądownictwa.

Więcej

Arabscy Izraelczycy
przeprowadzają się do Strefy C
Elder of Ziyon 

(Źródło: Palestine Remix)

Palestyńska witryna Safa donosi:

 

"W ciągu ostatnich pięciu lat wzrosło zapotrzebowanie Palestyńczyków z okupowanego obszaru na zakup gruntów i nieruchomości na okupowanym Zachodnim Brzegu.

 

Zachodnie miasta Ramallah, niektóre wioski Salfit, miasto Rawabi i Jerycho były świadkami wielkiego popytu ze strony wewnętrznych Palestyńczyków na zakup gruntów, posiadanie domów i mieszkań oraz zamieszkiwanie na nich.

 

Palestyńscy obywatele z głębi kraju powiedzieli Agencji Safa, że uciekali się do zakupu ziemi na Zachodnim Brzegu ze względu na szaleńczy wzrost cen gruntów w środku, gdy cena jednego dunamu wzrosła do miliona dolarów, co jest równoznaczne z zakupem 30 dunamów na niektórych obszarach Zachodniego Brzegu. 


Omawialiśmy 
już wcześniej to, że izraelscy Arabowie kupują domy na terenach administrowanych przez Autonomię Palestyńską oraz o hipokryzji społeczności „praw człowieka”, która potępia jedynie żydowskich Izraelczyków za kupowanie nieruchomości na Zachodnim Brzegu, ale nie izraelskich Arabów."

Więcej
Blue line

Donald Tusk, „człowiek
Euroislamu” w Unii Europejskiej
Grzegorz Lindenberg


Wielokrotnie w czasie kryzysu imigracyjnego 2015-2016 byliśmy krytykowani w mediach za nasze antyimigracyjne stanowisko. Wygląda jednak na to, że mieliśmy całkowitą rację, a potwierdzają to słowa samego Donalda Tuska. W czasie kryzysu imigracyjnego w 2015-2016 roku stanowisko Stowarzyszenia Europa Przyszłości (wydawcy portalu Euroislam.pl) było jednoznaczne: uważaliśmy, że masową imigrację, która jest zagrożeniem dla spokoju społecznego, ładu politycznego i bezpieczeństwa krajów unijnych, trzeba powstrzymać. 

Więcej

Jerycho NIE jest miejscem
palestyńskiego dziedzictwa
Robert Williams

<span>Głęboko skorumpowana, wysoce upolityczniona Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO) będzie wkrótce głosować nad uznaniem Jerycha, starożytnego miasta żydowskiego, za „miejsce światowego dziedzictwa kulturowego w Palestynie”. Na zdjęciu: Widok na Jerycho. (Zdjęcie: Wikipedia)</span>

Siedemnastego września 2023r. Komitet Dziedzictawa UNSCO na posiedzeniu w stolcy Arabii Saudyjskiej podjął decyzję o Izrael ostro skrytykował tę decyzję, która, jak stwierdził, została podjęta „pomimo wielu i szczerych wysiłków Sekretarza Generalnego UNESCO Audrey Azoulay, aby zrównoważyć tę decyzję. Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uważa podjętą w niedzielę decyzję za kolejny przejaw cynicznego wykorzystywania UNESCO przez Palestyńczyków i upolitycznienia tej organizacji.  

 

Więcej
Blue line

Dlaczego film Holland
jest zły
Jan Wójcik

Kadr z zajawki filmu \

Film Agnieszki Holland „Zielona granica” to chyba pierwszy polski film, który zebrał tyle recenzji i ocen od tych, którzy go jeszcze nie widzieli. Autor poniższego tekstu, wbrew radom gorących zwolenników obrazu, uznał, że jest mimo wszystko sens odnieść się do sprawy nawet przed jego obejrzeniem.

Więcej

Zwykła kobieta
na wojnie
Michael Oren


Od lat siedemdziesiątych XX wieku u wejść do wielu amerykańskich instytucji żydowskich można zobaczyć popiersie. Nie jest to Teodor Herzl, założyciel ruchu syjonistycznego, ani wybitny przywódca Izraela, David Ben-Gurion, ani nawet żaden znany amerykański Żyd – sędzia Louis Brandeis lub rabin Abraham Joshua Heschel. To popiersie Goldy Meir. 

Więcej

YouTube  
i polscy neonaziści
Z marteriałów MEMRI


YouTube, popularna platforma udostępniania plików wideo, jest używana przez ekstremistów od czasu jej uruchomienia w 2005 r. Chociaż w ostatnich latach znacznie poprawiły się starania jej kierownictwa, jeśli chodzi o usuwanie z platformy nienawiści i ekstremizmu, starania te skupiały się głównie na treściach w języku angielskim. Tak więc, podczas gdy brytyjscy, australijscy, amerykańscy i nowozelandzcy neonaziści oraz zwolennicy białej supremacji zostali w dużej mierze usunięci z You Tube, ekstremiści, których treści są w innych językach, zwłaszcza polskim, węgierskim, rumuńskim i francuskim, mogą w dalszym ciągu szerzyć na YouTube antysemityzm, rasizm, homofobię i nienawiść.

Więcej

ARABSKA gazeta w Londynie
i jej karykatury 
Camera UK


Wychodząca w Londynie, katarska gazeta prowadzona przez Palestyńczyków, „Al-Quds al-Arabi” opublikowała nową antysemicką karykaturę.


Narysowana przez syryjskiego karykaturzystę, Fahda al-Bahady'ego, przedstawia izraelskiego żołnierza w kształcie komara żywiącego się kałużą krwi (prawdopodobnie umierającego lub martwego) Palestyńczyka. Tytuł brzmi: „Izraelska okupacja sięga po palestyńską krew”:

Powszechny kontrargument kwestionujący antysemicki charakter tej karykatury i jej podobnych często skupiałby się na fakcie, że przedstawiane w nich złe owady, ośmiornice, wirusy, bestie, gady i lalkarze nie mają „zwykłego” żydowskiego lub izraelskiego wizerunku.

Więcej

Śmierć
byłego nauczyciela historii
Marcin Kruk


Pracuj, pracuj, mróweczko - powiedział kierownik Malinowski bez złych intencji, dodając po chwili, że można by nawet powiedzieć: zapierdalaj mróweczko, bo widzisz, w pewnych kontekstach można używać takich słów, a to mógłby nawet być tytuł książki. Świata nie zmienimy – mówił dalej - a na chleb i dach nad głową trzeba zarobić. I na rachunki – dodał, jakby nagle przypomniał sobie o czymś ważnym. Co ja ci powiem, mróweczko, też myślałem, że życie będzie dla mnie łaskawsze, ale nie chciało, a może nie mogło, czy ja wiem. Tej Biedronki nie kocham, ale Biedronka mnie karmi, a inni nie chcieli.
Miałam właśnie towary na półce z serami uzupełnić i dżemy sprawdzić, kiedy kierownik Malinowski skorzystał z okazji, że byliśmy sami, żeby wyrazić współczucie. Nie pierwszy raz kierownik Malinowski korzystał z okazji. Trochę mnie śmieszyła ta jego „mróweczka”, długi taki, niezręczny, podbiegał jak któraś z nas podnosiła ciężką pakę i pomagał, czasem nawet bardziej przeszkadzał niż pomagał, ale widać było, że chciał dobrze.

Więcej

Pierwszy Sekretarz Wszystkich
Narodów Świata przemówił
Andrzej Koraszewski 

Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata (Wikipedia)

Czytam w „Gazecie Wyborczej”, że gdy syn Beaty Szydło zrzucił sutannę, Obajtek załatwił mu pracę. Długaśny artykuł napisało dwóch, jeden Jarosław, a drugi Paweł. Gdzieś w środku dowiaduję się, że syn Beaty zajmuje się dystrybucją worków foliowych. Jarosław i Paweł nie piszą, czy Tymoteusz zarabia więcej niż biskup, bo to mógłby być temat na felieton. Miliony Polaków ma pracę z czyjejś rekomendacji, mnie, kiedy straciłem pracę w 1968 roku, nową robotę pomógł znaleźć Jan Strzelecki. Gdyby grzechy Obajtka ograniczały się do pomożenia byłemu księdzu w znalezieniu pracy, uznałbym go za sympatycznego faceta. Nie dowiedziałem się, ile zarabia były ksiądz zajmujący się dystrybucją worków foliowych z rekomendacji Obajtka. Magiel zwany czwartą władzą rządzi się swoimi prawami.

Więcej
Blue line

Błądzenie
- ludzka rzecz
Lucjan Ferus


Kiedy poznaje się historię wielu odkryć naukowych, łatwo odnieść wrażenie, iż jest to w dużym stopniu historia błądzenia myśli ludzkiej. Błądzenie umysłu, poszukującego niemalże po omacku prawdy o naszym świecie i o nas samych, zmagającego się z uwarunkowaniami narzuconymi przez naszą ułomną naturę, jak i kulturę w jakiej żyjemy i religię którą wyznajemy. I tak na dobrą sprawę nie do końca wiadomo, co bardziej przeszkadza nam podczas tej „drogi” w dochodzeniu do prawdy: biologiczne ograniczenia naszego umysłu i percepcji, czy raczej nasze nabyte (zazwyczaj już w dzieciństwie, przez proces indoktrynacji) wzorce kulturowe, narzucające nam sztywne stereotypy myślowe. Jakie są tego efekty, najlepiej pokazują poniższe przykłady, wybrane z długiej listy im podobnych.ma wiedza”.

Więcej

Celem procesu pokojowego
było zwiększenie terroryzmu
Itamar Marcus

PRZEWODNICZĄCY OWP Jaser Arafat podaje rękę premierowi Icchakowi Rabinowi, do czego zachęca go prezydent USA Bill Clinton, po podpisaniu Deklaracji Zasad w Białym Domu, 13 września 1993 r. (Zdjęcie: Wikipedia)

Od czasu podpisania, 30 lat temu, Porozumień z Oslo między Izraelem a OWP, okrzykniętych przez izraelskich i światowych przywódców jako przełom i początek procesu pokojowego, ponad 2000 Izraelczyków zostało zamordowanych w palestyńskich atakach terrorystycznych. 


Porozumienia z Oslo doprowadziły do 30 lat ciągłego, przerażającego terroru palestyńskiego pod przywództwem nowo utworzonej Autonomii Palestyńskiej. Porozumienia umożliwiły samobójcze zamachy bombowe, strzelaniny, zamachy nożownicze, taranowanie samochodami i inne ataki terrorystyczne. Wielu opłakuje utracony pokój, który miał być tuż tuż, i zastanawia się, co spowodowało niepowodzenie procesu pokojowego w Oslo.

Więcej
Blue line

Erdoğan: ochoczy zakładnik
antyzachodniej doktryny Putina
Burak Bekdil

<span>Na zdjęciu: Erdoğan z Putinem i prezydentem Islamskiej Republiki Iranu Rouhanim. Wrzesień 2018. (Wikipedia)</span>

Co skłoniło prezydentów Turcji i Rosji do zawarcia sojuszu? Częścią tego był ich geopolityczny oportunizm, ale przede wszystkim to wrodzona ideologiczna nienawiść do cywilizacji zachodniej ostatecznie uczyniła tureckiego prezydenta użytecznym narzędziem w wściekłej kampanii rosyjskiego prezydenta szkodzenia interesom Zachodu.  Erdoğan wydał 2,5 miliarda dolarów z pieniędzy tureckich podatników na zakup wyprodukowanych w Rosji rakiet ziemia-powietrze S-400 tylko po to, by trzymać je nierozpakowane w jakimś tajnym magazynie wojskowym w obawie, że w przypadku aktywacji systemu amerykańskie sankcje będą kontynuowane.

Więcej

Modlitwa
za rok 5784
Caroline B. Glick

Założyciel Izraela i pierwszy premier David Ben-Gurion ogłasza niepodległość 14 maja 1948 r. pod dużym portretem Theodora Herzla, założyciela nowoczesnego syjonizmu, w Muzeum Tel Awiwu, obecnie Sala Niepodległości. Zdjęcie: Zoltan Kluger/GPO.

Amerykański portal „Politico” poinformował, że Trident DMG, wiodąca firma public relations w Waszyngtonie, prowadzi w Stanach Zjednoczonych kampanię PR na rzecz wojny politycznej izraelskiej lewicy przeciwko rządowi Netanjahu i jego wyborcom. Zatrudniła tę firmę izraelska organizacja pozarządowa, Niebieskobiała Przyszłość, prowadzona przez kumpli byłego izraelskiego premiera Ehuda Baraka, miliardera Orniego Petruschkę, Gilada Shera i Erana Schwartza. Ta organizacja pozarządowa pełni funkcję Politbiura i bankiera lewicowej kampanii demonizacyjnej wartej miliardy szekli.

Więcej

Początki XIV-wiecznej
Czarnej Śmierci?
Ricki Lewis


Rzadko zdarza się, aby fascynujące wskazówki zbiegły się, by rzucić światło na długoletnią tajemnicę medyczną: pochodzenie Czarnej Śmierci, dżumy, która prawie siedem wieków temu zabiła w Europie około 25 milionów ludzi. Nagrobki w pobliżu gór Tienszan w Kirgistanie, na których widnieją daty, słowo „zaraza” i DNA bakterii dżumy w szkieletach znajdujących się pod nimi, obecnie wskazują na wydarzenie w 1338 roku, które mogło wywołać zarazę 8 lat później.
„Podobnie jak Covid, Czarna Śmierć była nowo pojawiającą się chorobą i początkiem ogromnej pandemii, która trwała około 500 lat”.

Więcej

Syjonizm jest wzorem
dla rdzennej ludności
Sheree Trotter

Sheree Trotter  W zeszłym miesiącu autorka uczestniczyła w programie stypendialnym ISGAP w Pembroke College w Oksfordzie.(źródło zdjęcia: Perry Trotter Photography) 

 „Zapomnij na chwilę o Żydach i skup się na własnym podwórku”.


Ta nieproszona rada zdumiała mnie. Właśnie spędziłam dwa tygodnie w Oksfordzie, uczestnicząc w kursie na temat współczesnego krytycznego antysemityzmu prowadzonym przez Instytut Badań nad Globalnym Antysemityzmem i Polityką. Taka nagana dała mi powód do refleksji. Dlaczego rdzenny mieszkaniec odległej 
Nowej Zelandii miałby przejmować się tym, co dzieje się z Żydami na Bliskim Wschodzie i gdzie indziej?

Więcej

Do jakiego stopnia pary
mają wspólne cechy?
Steven Novella


Czy ciągnie swój do swego, czy też przeciwieństwa się przyciągają? Obydwa są powszechnymi  aforyzmami, co oznacza, że są powszechnie przedstawiane jako prawdy ogólnie przyjęte, ale też mogą być błędne. Ludzie lubią zwięzłe frazesy, więc rozprzestrzeniają się one obficie, ale to nie znaczy, że zawierają jakąkolwiek prawdę. Co więcej, nasze naturalne instynkty nie wystarczają, by właściwie ocenić, czy są one prawdziwe, czy nie.

Więcej

Abbas musi ponieść
konsekwencje 
Stephen M. Flatow

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ściska dłoń przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmudowi Abbasowi w Ramallah w styczniu 2023r. (Zdjęcie: Wikipedia)

Protestując przeciwko najnowszemu antysemickiemu przemówieniu Mahmuda Abbasa burmistrz Paryża cofnęła medal, który miasto przyznało kiedyś przewodniczącemu Autonomii Palestyńskiej. Ale jednocześnie podkreśliła, że Paryż utrzyma „partnerskie” stosunki z miastami kontrolowanymi przez AP, takimi jak Dżenin, cieszącym się złą sławą raju dla terrorystów.

Gesty, takie jak odebranie medalu, mają swoją wartość. Ale rzeczywiste konsekwencje są dużo ważniejsze. 
Niestety, jeśli chodzi o antysemityzm palestyńskich Arabów, społeczność międzynarodowa zazwyczaj reaguje symbolicznymi gestami – lub całkowitym milczeniem – zamiast rzeczywistymi konsekwencjami. I powinno już być jasne, że symboliczne gesty nie mają wpływu na Abbasa i jego towarzyszy.

Więcej

Irańska strategia brania
zachodnich zakładników
A. Savyon

Johan Floderus (Źródło: EU Careers, Sweden)

Czwartego września 2023 r. „New York Times” ujawnił, że urzędnik Unii Europejskiej, obywatel Szwecji Johan Floderus, jest przetrzymywany w Iranie od czasu jego aresztowania w tym kraju w kwietniu 2022 r. podczas wakacji. Według Teheranu był on zaangażowany w szpiegostwo. Przebywa w więzieniu Evin w Teheranie. Należy zauważyć, że w lipcu 2022 r. Szwecja skazała irańskiego „dyplomatę” Hamida Nouriego vel Hamida Abassiego na dożywocie za zbrodnie przeciwko ludzkości. Nouri, były irański pracownik sądu, brał udział w masowych egzekucjach przeprowadzonych latem 1988 r. na rozkaz reżimu na więźniach politycznych sprzeciwiających się reżimowi. 

Więcej

Jak zostać stypendystą
podoktoranckim w Columbii?
Elder of Ziyon


Ali H. Musleh

Centrum Studiów Palestyńskich Uniwersytetu Columbia wita nowego stypendystę podoktoranckiego!


"Ali H. Musleh będzie pracował nad swoim pierwszym projektem książkowym pod tytułem: To What Abyss Does This Robot Take the Earth? [W jaką przepaść ten robot wciąga Ziemię?] Wykorzystując swoje podwójne doświadczenie w projektowaniu i teorii politycznej, koncentruje się na izraelskim projektowaniu, rozwoju i rozmieszczaniu dronów, broni autonomicznej i sztucznej inteligencji, traktując je jako procesy technologiczne zarządzania i różnicowania form życia."

Więcej
Blue line

Jeśli mam
zacząć od nowa…
Andrzej Korasazewski

„Społeczeństwo obywatelskie, które powszechnie utożsamia się z klasą średnią, jest jedną z częściej używanych i zarazem jedną z najmniej zrozumiałych kategorii odnoszących się do życia publicznego” – pisze Artur Kościański, socjolog IFIS PAN (Rysunek zapożyczony z artykułu Arturta Kościańskiego w tygodniku „Wszystko co Najważniejsze”.)

Czy da się (wreszcie) zbudować w Polsce społeczeństwo obywatelskie?
Dawno, dawno temu, szedłem zamyślony warszawską ulicą, kiedy z otwartego okna na parterze dobiegł mnie płynący z radiowego odbiornika namaszczony głos poety, recytującego słowa: ”jeśli mam zacząć od nowa, zacznę z wysiłkiem nie mniejszym…”. Szedłem dalej, ale moje myśli gwałtownie zmieniły tor, uświadamiając mi, jak często na ulicach tego miasta walczono z wysiłkiem nie mniejszym i rezultatem skromnym. Klęski naszych dziadów powtarzały się w regularnych odstępach, z pokolenia na pokolenie.
Straciliśmy niepodległość na skutek umiłowanego niewolenia większości przez mniejszość i głębokiego przekonania, że patriotyzm wymaga, żeby maluczcy nas słuchali i robili, co im każemy.

 Zaprzyjaźniona nauczycielka opowiadała mi kilka lat temu o trudnościach wyjaśnienia młodzieży w małym miasteczku samej koncepcji społeczeństwa obywatelskiego. Barierą była niewiara we własną sprawczość i święte przekonanie, że wszystko ma być organizowane i dostarczane przez państwo, a aktywność obywatelska ogranicza się do wyrażania niezadowolenia.

Więcej

Dżihadyści czekają
na kolejną szansę
Steven Stalinsky

Strona tytułowa magazynu Al-Kaidy Ummah Wahidah („Jeden naród”) z 10 września 2022 r.,<br />przedstawiająca następstwa ataku na Pentagon z 11 września.

Ujawnienie z końca sierpnia, że siatka przemytników migrantów powiązana z ISIS pomogła kilkunastu osobom przedostać się z Meksyku do Stanów Zjednoczonych, należy rozumieć jako przypomnienie, że ponieważ dzisiaj przypada 22. rocznica ataków z 11 września, grupy terrorystyczne nie porzuciły nadziei na przeprowadzenie kolejnych ataków na USA. Niewiele wiadomo na temat miejsca pobytu tych ludzi i należy spodziewać się najgorszego. Jednocześnie to odkrycie doprowadziło do licznych rozmów dżihadystów w Internecie na temat jeszcze bardziej konkretnych sposobów przedostania się do USA zarówno z Meksyku, jak i Kanady.

Więcej

Kłopot z filmami idealizującymi
amerykańskich komunistów
Jonathan S. Tobin


Epicki hit „Oppenheimer” i nowy dokument „A Compassionate Spy” ilustrują moralną ślepotę traktowania stalinizmu jako rozsądnego wyboru.

 

Jeśli lubisz filmy, nie możesz przegapić okazji obejrzenia nowego, genialnego filmu Christophera Nolana „Oppenheimer”. 

Więcej

Dziennikarka BBC
zakłada pelerynę aktywistki
Hadar Sela


Nietrudno zauważyć, kiedy doniesienie jerozolimskiego biura BBC jest częścią politycznej kampanii na konkretny temat, a nie zwykłą informacją o wydarzeniach. Takie doniesienia są zazwyczaj częściej eksponowane na różnych platformach niż zwykłe wiadomości i dość często przegląd innych mediów pokazuje podobne doniesienia z mniej więcej tego samego okresu, oparte na tych samych źródłach, którymi często są polityczne organizacje pozarządowe (NGO).

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Bardzo nieelegancka
hipoteza Boga II
Lucjan Ferus

Jak palestyńskie dziecko
zostaje terrorystą?
Stephen M. Flatow

Osiem gwiazdek na grobie,
Dawkins i moje miasteczko
Andrzej Koraszewski

Przemówienie Abbasa
ilustruje szerszą historię
Caroline Glick

Kenia daje zielone światło
58 projektom GMO
Godfrey Ombogo

Abbas: Hitler walczył
z europejskimi Żydami
Z materiałów MEMRI

Elekcja posłów
polskich
Andrzej Koraszewski
 

Dokument prawny ONZ
opiera się na kłamstwach
Elder of Ziyon

Ostentacyjna hipokryzja
wobec Czarnych Afrykanów
Paul Trewhela 

Udział nieletnich
w palestyńskim terroryzmie
NGO Monitor

Oskarżenie
o islamofobię
Richard Dawkins

Kiedy USA odmawiają
powiedzenia słowa „palestyński”?
Stephen Flatow

Kiedy Havel
spotkał Bidena
Oscar Clarke

Spadkobiercy nazistów 
i ich instytut badań 
Elder of Ziyon

Bardzo nieelegancka
hipoteza Boga
Lucjan Ferus

Blue line
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk