Prawda

Czwartek, 4 marca 2021 - 00:44

« Poprzedni Następny »


Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst


Liat Collins 2020-03-11

Platforma z kukłą Żyda na karnawale w Aalst w Belgii 23 lutego 2020.(zdjęcie: YVES HERMAN / REUTERS
Platforma z kukłą Żyda na karnawale w Aalst w Belgii 23 lutego 2020.

(zdjęcie: YVES HERMAN / REUTERSW tym tygodniu z dumą demonstrowano antysemityzm. Nie było w tym przemocy, ale z pewnością nie było wstydu. Była to dosłownie ohydna twarz starodawnej nienawiści do Żydów. Karnawał w belgijskim mieście Aalst, około 30 kilometrów na północny zachód od Brukseli, rozpoczął się w niedzielę – jest to doroczna, trzydniowa tradycja, z której miasto jest dumne. „Dobrzy ludzie z Aalst”, którzy brali w tym udział lub przybyli jako widzowie, udzielili poparcia bigoterii i ksenofobii. I zrobili to całkiem świadomie.

W zeszłym roku karnawał w Aalst, urządzany tu od ponad 600 lat, stracił status dziedzictwa kulturowego UNESCO z powodu ”powtarzania rasistowskich i antysemickich przedstawień ”. Zamiast porzucić antysemickie elementy parady, miasto postanowiło zrezygnować ze swojego miejsca na liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.


Odrzucając krytykę, burmistrz podobno powiedział: „Niech Aalst będzie Aalst”.

 

Zatem parada w tym roku zawierała jeszcze więcej, jeszcze gorszych antysemickich wątków niż w przeszłości. A to mówi bardzo dużo.

 

“Jak nisko mogą upaść organizatorzy #aalstcarnival? Okazuje się, że bardzo nisko” – tweetował dyrektor generalny izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Juval Rotem. Ambasador Izraela w Belgii, Emmanuel Nahshon, pojechał na miejsce przestępstwa, by służyć jako naoczny świadek.

 

Zdjęcia z Aalst nie stanowią ładnego obrazu. Byli tam „rabini” z olbrzymimi, sztucznymi nosami, kilku stojących obok fałszywych sztab złota. Żydzi i pieniądze. Jasne? 

 

Byli także mężczyźni ubrani w typowe okrycia ultra-ortodoksyjnych Żydów, ale z doczepionymi nogami mrówek. Była także gra słów na „Ścianę Płaczu” po flamandzku, znanej Żydom jako Ściana Zachodnia lub Kotel. Na jednej z platform z obrazem „Ściany Płaczu” był napis: „No cóż, też byś narzekał, gdyby przycięli ci członka”. Część uczestników była ubrana w nazistowskie mundury jako protest przeciwko decyzji UNESCO.  

 

Innymi słowy, te stereotypy i wątki były całkowicie zamierzone. Jeśli jakoś można było przypisać ignorancji lub niezrozumieniu przekazu kukieł z zeszłego roku, które przedstawiały Żydów z worami pieniędzy i szczurami na ramionach, w tym roku nawet ta wymówka zniknęła. Burmistrz Christoph D’Haese, członek nacjonalistycznej partii Nowy Sojusz Flamandzki, próbował zachować pozory, że jest to uprawniona wolność wyrazu i że duchem karnawału jest szyderstwo i satyra z bieżących wydarzeń. Na przykład, była także karykatura brytyjskiego Borisa Johnson, który doprowadził do Brexitu.

 

Tyle zabawy, ale nie tak niewinnej. Jeśli ktoś umrze, to nie ze śmiechu.

 

Niestety, Aalst nie jest samotnym miastem. Inne europejskie miasta uważają, że demonizowanie Żydów jest ich prawem i kulturowym dziedzictwem. W zeszłym roku informowano, że polskie władze otworzyły śledztwo w sprawie Wielkanocnego rytuału w małym mieście Pruchnik, w którym mieszkańcy – włącznie z dziećmi – biją i palą kukłę Judasza przedstawionego w formie stereotypowego Żyda z zakrzywionym nosem, czarnym kapeluszem i pejsami.  

 

W tym tygodniu na karnawale Campo de Criptana w hiszpańskim regionie Castilla-La Mancha, uczestnicy przebrani za nazistów i grupa kobiet owiniętych izraelskimi flagami towarzyszyli platformie wiozącej menorę i dwa kominy krematoryjne. Stowarzyszenie Kulturalne El Chaparral, które wystawiło ten oparty o Szoah spektakl, podobno miała na myśli złożenie hołdu sześciu milionom Żydów zabitych w Holocauście. Co też uchodziło z dymem przez te kominy?  

 

Demonizacja Żydów jest niebezpieczna; trywializacja Holokaustu jest jej częścią.  

 

Podczas gdy karnawał w Aalst jawnie pokazywały antyżydowskie nastroje, coś być może jeszcze bardziej niszczącego można było znaleźć w miejscu, gdzie człowiek by się tego najmniej spodziewał – w podręcznikach dla brytyjskich liceów. Jak informował w zeszły piątek Jeremy Sharon z „Jerusalem Post”, podręcznik Understanding History: Key Stage 3, opublikowany przez Hodder Education, ma dział o historii izraelsko-palestyńskiego konfliktu i Wojny o Niepodległość, w którym uczniowie mają „rozważyć” pytanie: „Jak można by przedstawić argument, że stworzenie Izraela było długoterminową przyczyną ataków 9/11?”  

 

A może lepszym pytaniem byłoby: „Jak można by przedstawić argument, że antyizraelskie teorie spiskowe są długoterminową przyczyną antysemickich ataków?” Krótka odpowiedź? Bardzo łatwo. 

 

Po skargach, kiedy, między innymi, grupa monitorująca edukację, Impact-SE, ujawniła sprawę, wydawca napisał tweet: „Rozumiemy, że sformułowanie tego pytania nie jest tak precyzyjne, jak mogłoby być i bardzo nam przykro z powodu wszelkiej obrazy, jaką mogło to spowodować”. Hodder Education powiedział, że usunął książkę ze sprzedaży, przejrzy zawartość i „opublikuje poprawione wydanie”. Nie mogę się doczekać, żeby je zobaczyć. Niemal nic mnie już nie dziwi. Pozostaje pytanie: czy antysemityzm – w postaci antyizraelskiego jadu – szerzy się z palestyńskich podręczników do brytyjskich i europejskich podręczników, czy odwrotnie?  

 

Belgijska premier, Sophie Wilmès, była wśród tych, którzy ostro potępili prezentacje i kostiumy na paradzie w Aaalst. Ale stosunki Belgii z Izraelem są trudne. Ten mały, podzielony kraj, jest siedzibą instytucji Unii Europejskiej. Jest także obecnie członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, której przewodniczył w lutym. Napięcia między Izraelem a UE wzrosły pod koniec ubiegłego roku, kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wiążącą interpretację reguł UE w sprawie oznakowania pochodzenia produktów. Jako jedyne wybrał oznakowania firm działających za Zieloną Linią, których właścicielami są Żydzi, dostarczając tym samym czarną listę potencjalnym bojkotującym klientom i możliwości odstraszania międzynarodowych firm, które tam działają. Mający swój urząd w Genewie Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, poszedł w ślady Trybunału i dwa tygodnie temu podjął podobne dyskryminujące działania.   

 

Europejskie poparcie i finansowanie organizacji, które delegitymizują Izrael, włącznie z organizacjami, która mają związki z terroryzmem, nadal powoduje niepokój Izraela. W niedawnej dyplomatycznej sprzeczce w Belgią Jerozolima zganiła zastępcę ambasadora po tym, jak Belgowie zaprosili doradcę NGO związanego z Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny (uznanym za organizację terrorystyczną) do przemawiania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wówczas Belgia wezwała ambasadora Nahshona, żeby zaprotestować przeciwko protestowi. W końcu jednak Belgia anulowała zaproszenie dla Brada Parkera, starszego doradcy strategii i promocji organizacji Defense for Children International – Palestine. Tym razem antysemicki/antyizraelski spektakl nie odbył się. 

 

Belgia utrzymuje, że troszczy się o dobro dzieci na świecie, ale to najwyraźniej nie obejmuje izraelskich dzieci – także tych mieszkających poza Zieloną Linią. Podczas gdy Aalst pielęgnuje swoją antysemicką tradycję, Palestyński Islamski Dżihad utrzymuje swoją: PIJ wystrzelił ponad 100 rakiet i pocisków moździerzowych na południowy Izrael w niedzielę i poniedziałek. Centrum Medyczne Barzilai w Aszkelonie opublikowało zdjęcia maleńkich niemowląt z oddziału wcześniaków, pospiesznie przewożonych do zabezpieczonego przed rakietami pomieszczenia w szpitalu, walcząc o ich życie na wszystkich frontach. Jak burza rozeszło się wideo matki klęczącej nad swoimi dziećmi na chodniku, chroniącej je własnym ciałem podczas wycia syreny alarmowej.  

 

Jest bezpośredni związek między galą w Aalst a atakami na Izrael. Przez stulecia w całej Europie oskarżano Żydów o zatruwanie studni i zabijanie chrześcijańskich dzieci, żeby używać ich krwi na macę. Dzisiaj to oszczerstwo o rytuale krwi trwa, zatruwając umysły – szczególnie dzieci – przeciwko Żydom.

 

Czy niepokoję się? Oczywiście. Nie tylko z podręczników w stylu Hodder Education nauczyłam się, że 75 lat po wyzwoleniu Auschwitz zbyt wielu zbywa, trywializuje lub wypacza historię nie do poznania.  

 

Z drugiej strony, za mniej niż dwa tygodnie Żydzi będą świętować Purym – obchody przetrwania narodu żydowskiego, jak zapisane jest w Księdze Estery, kiedy perski król planował zabicie wszystkich Żydów w swoim imperium. To był czwarty wiek p.n.e. Dzisiaj nadal obchodzone wydarzenie przez, między innymi, dawanie darów ubogim i specjalne parady w wymyślnych kostiumach.

 

Aalst może być dumne ze swojej 600-letniej tradycji, ale Żydzi istnieli dużo, dużo dłużej. Nasze obchody nie muszą zawstydzać uczestników  parad w Aalas: to oni przynoszą wstyd sobie samym.

 

Keeping antisemitism afloat at the Aalst carnival

Jerusalem Post, 28 lutego 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 831 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat krytykuje Izrael za brak szczepień Palestyńczyków, chociaż dostarczają szczepionki mimo, że nie są do tego zobowiązani   Coyne   2021-03-03
Iran: dążenie mułłów do zdobycia broni jądrowej   Rafizadeh   2021-03-01
Pokolenie oszukanych, którzy popierają BDS   Kemp   2021-02-27
Czy Joe zapomniał Józefa?   Rosenthal   2021-02-18
Gwałcone i mordowane: chrześcijańskie dziewczęta w Pakistanie   Ibrahim   2021-02-16
Rola Iranu w Jemenie: chwiejność USA i UE   Rafizadeh   2021-02-11
Ludobójczy antyizraelizm: tykająca bomba zegarowaJak i dlaczego Zachód zasnął, kiedy islamizm rozprzestrzenił się 20 lat temu   i Richard Landes   2021-02-09
Amerykański pisarz ogląda Europę   Koraszewski   2021-02-04
Nie, to nie jest paranoja   Rosenthal   2021-02-04
“Szczepionkowy Apartheid” – jawne oszczerstwo, ale zbyt dobre, by mu się oprzeć   Pickles   2021-01-31
Religijna transformacja francuskich szkół   Meotti   2021-01-30
Przemilczana ale rozpowszechniona inwersja Holokaustu     2021-01-28
Walka B’Tselem o zdobycie jakiegoś znaczenia trwa, by zakończyć się porażką   Amos   2021-01-27
BDS jest zagrożeniem dla całego wolnego świata   Landes   2021-01-23
Media: Izrael musi być oczerniany za swój bijący światowy rekord program szczepień   Kemp   2021-01-20
Ataki mediów na Izrael są dobrane do potrzeb chwili   Amos   2021-01-19
Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk