Prawda

Wtorek, 20 lutego 2018 - 12:30

« Poprzedni Następny »


Hamas zacieśnia stosunki z Iranem


Z materiałów MEMRI 2017-10-25

Delegacja Hamasu w Iranie z irańskimi przedstawicielami (zdjęcie: alresalah.ps, 22 października 2017)
Delegacja Hamasu w Iranie z irańskimi przedstawicielami (zdjęcie: alresalah.ps, 22 października 2017)


Dwunastego października 2017 r. Fatah i Hamas podpisali w Kairze porozumienie o pojednaniu. Według tego porozumienia Autonomia Palestyńska (AP) ma przejąć pełną kontrolę nad Gazą, włącznie z przejściami granicznymi. Złożone sprawy, takie jak broń Hamasu, odroczono na później.  

 

Równocześnie z dążeniem do pojednania przywódcy Hamasu głosili, że dżihad i opór przeciwko Izraelowi będą trwały zarówno w Gazie, jak na Zachodnim Brzegu i że Hamas nie rozbroi się w ramach porozumienia z Fatahem. Szef biura politycznego Hamasu, Jahja Sinwar, powiedział także wyraźnie, że celem jego ruchu jest “wymazanie Izraela z mapy”. 

 

Ponadto, 20 października 2017 r. delegacja Hamasu o wysokiej randze przybyła do Iranu z trzydniową wizytą. Podczas tej wizyty oficjele Hamasu podkreślali, że ruch ma zamiar kontynuować opór i wzmocnić stosunki z Iranem, który Sinwar nazwał „głównym popierającym Brygady Izz Al-Din Al-Kassam [militarne skrzydło Hamasu]”.

 

Poniżej podajemy wybór niedawnych wypowiedzi oficjeli Hamasu:


Jahya Sinwar, szef biura politycznego Hamasu w Gazie, powiedział 19 października 2017 r. na spotkaniu z gazańskimi nastolatkami: "Era mówienia o uznaniu Izraela przez Hamas minęła i nikt nie może dłużej dyskutować o uznaniu Izraela, bo naszym celem jest wymazanie go z mapy"[1]. Dodał, że dowódca Brygad Al-Kassam, Muhammad Deif, powiedział mu kiedyś, że “jeśli wróg chce zrobić głupi czyn przeciwko naszemu ludowi i naszym miejscom świętym, zmiażdżymy jego armię tak, że dłużej nie będzie istniała”. Sinwar powiedział, że “jeśli [Deif] to powiedział, to wiedział, co mówi"[2].


Podobne groźby wypowiadał przywódca Hamasu za granicą, Maher Salah, na konferencji w Stambule 20 października 2017 r.: "Mówię do Netanjahu, nie wysilaj się, twoje państwo przestanie istnieć. Twoje królestwo zostanie zniszczone i obiecuję ci, że nie będziesz obchodził stulecia jego założenia… Opieramy się syjonistycznemu przedsięwzięciu w dzień i w nocy, prowadząc szeroki i wszechstronny opór od wewnątrz i od zewnątrz kraju. Ruch oporu w Gazie podwoił swój potencjał od końca wojny w 2014 r. Przygotowuje się na nową rundę walk, jakie może rozpocząć okupant i damy mu bolesną nauczkę. Zachodni Brzeg budzi się teraz i będzie opierał się okupacji całą swoją siłą, mimo ubóstwa zasobów. Zaskakuje nas codziennie pomysłowymi, nowymi sposobami oporu…”


Sala dodał: “Mówię wam, że niektórzy spośród obecnych tutaj będą świadkami zdobycia Jerozolimy i wyzwolenia Al-Aksy i będą może także modlić się tam... Palestyna, Jerozolima i Al-Aksa jednoczą naród i jest obowiązkiem narodu wyzwolenie ich. Jesteśmy na czele błogosławionego programu dżihadu… Ktokolwiek myśli, że Hamas i lud palestyński zrezygnują z oporu, łudzi się… Opór jest częścią nazwy Hamasu… Jak długo istnieje okupacja, musi istnieć opór i dżihad – aż osiągniemy zwycięstwo, wyzwolenie i powrót do ojczyzny"[3].


Maher Salah przemawia w Stambule (zdjęcie: Palinfo.com, 21 października 2017)
Maher Salah przemawia w Stambule (zdjęcie: Palinfo.com, 21 października 2017)

Przywódcy Hamasu podkreślili, że kwestia rozbrojenia Hamasu nie będzie omawiana jako część pojednania z Fatahem i że jego broń ma być użyta przeciwko Izraelowi. Podczas spotkania z nastolatkami w Gazie Sinwar powiedział: „Rozbrojenie Hamasu jest fałszywą nadzieją, tak jak Szatan marzy o wejściu do raju. Nabieramy siły i gromadzimy broń dzień i noc. Jeśli prezydent Abbas chce polegać na naszej sile militarnej w swoich negocjacjach z Izraelem, jesteśmy gotowi go poprzeć. W ten sposób osiągniemy znacznie więcej i pozycja sprawy palestyńskiej będzie optymalna"[4].


Salah Al-'Arouri, zastępca szefa biura politycznego, powiedział po spotkaniu z przedstawicielami Iranu w Teheranie: „Hamas nie zrezygnuje z opcji obrony ludu palestyńskiego. Pojednanie z Fatahem nie wpłynie na broń palestyńskiego ruchu oporu… Mamy własne pozycje. Wierzymy, że musimy odłożyć na bok nasze różnice z Fatahem, ale nie zrezygnujemy z naszych pozycji, które są za oporem przeciwko tworowi syjonistycznemu… Nie ulega wątpliwości, że ruch oporu zawsze zatrzymuje swoją broń i nigdy jej nie składa"[5].


Oficjel Hamasu, Moussa Abu Marzouk, powiedział w wywiadzie dla wychodzącej w Londynie gazety, “Al-Arabi Al-Jadid”, że kwestia broni Hamasu nie była i nie będzie dyskutowana: „Opór wobec okupacji jest legalnym prawem ludu palestyńskiego i Hamas nigdy nie zrezygnuje z tej opcji, w żadnych okolicznościach. Jak długo istnieje okupacja, tak długo musi istnieć opór… Żadna siła na świecie nie powstrzyma ludu palestyńskiego od oporu wobec okupacji i od wyboru tej opcji, aż odzyska on wszystkie swoje prawa"[6].


Członek biura politycznego Hamasu, Rawhi Musztaha, przeprowadził rozróżnienie między funkcją broni Hamasu, a funkcją broni AP: “Jak długo istnieje okupacja, broń ruchu oporu jest wyraźnie uprawniona i nikt nie powinien tego kwestionować, także instytucje międzynarodowe. Broń ruchu oporu jest święta i szlachetna, i będzie użyta przeciwko wrogowi… Broń AP jest przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa, życia i własności ludzi, tak jak w każdym społeczeństwie i nie ma sprzeczności między tymi dwoma rodzajami broni. Kiedy będzie niepodległe państwo palestyńskie, naturalnie będziemy mieć jeden rząd, jedną administrację i jedną siłę militarną… Wszyscy wiedzą, że lud palestyński ma prawo użycia broni przeciwko wrogowi"[7].


Ekstremistycznym wypowiedziom przywódców Hamasu z pochwałami dla zbrojnego oporu przeciwko Izraelowi towarzyszyły wypowiedzi popierające przywrócenie więzi ruchu z Iranem. Sinwar powiedział w tym kontekście: „Ktokolwiek myśli, że zerwiemy nasze więzi z jakimkolwiek innym krajem, łudzi się, bo Iran jest największym popierającym Brygady Izz Al-Din Al-Kassam"[8]. Zbliżenie między tymi dwiema stronami odzwierciedlała wizyta delegacji Hamasu w Iranie 20 października. Na czele delegacji stał Salah Al-'Arouri i obejmowała ona przedstawicieli Hamasu takich jak 'Izzat Al-Riszk, Muhammad Nasser, Zaher Dżabarin, Osama Hamdan, Sami Abu Zuhri i Chaled Al-Kaddoumi. Delegaci spotkali się z przewodniczącym irańskiego Madżlisu, Ali Laridżanim i z doradcą ds. zagranicznych najwyższego przywódcy Chameneiego, Alim Akbar Velajatim[9].


Salah Al-'Arouri (po lewej) z Alim Akbar Velajatim w Teheranie (zdjęcie: alalam.ir, 21 października 2017)
Salah Al-'Arouri (po lewej) z Alim Akbar Velajatim w Teheranie (zdjęcie: alalam.ir, 21 października 2017)

Mówiąc o celu wizyty, przewodniczący delegacji Hamasu, Salah Al-'Arouri opisał ją jako "praktyczną odpowiedź na żądanie, by Hamas zerwał swoje stosunki z Iranem"[10]. Inny członek delegacji, Sami Abu Zuhri, powiedział: "Różnice zdań między Hamasem i Iranem są sprawą przeszłości i stosunki między nimi są z powrotem na właściwej drodze… Wizyta w Iranie wyraża pragnienie ruchu do utrzymywania stosunków z tym krajem i wzmocnienia programu oporu"[11]. Członek Hamasu, Taher Al-Nounou powiedział: "Hamas chce ścisłych stosunków z Iranem i nigdy nie zrezygnuje ze swoich przyjaciół i sojuszników. Przeszliśmy daleką drogę we wzmacnianiu naszych strategicznych stosunków z Iranem"[12].


Iran, ze swej strony, wyraził uznanie dla oddania Hamasu wobec zbrojnego oporu. Doradca Chameniego, Velajati, powiedział: „Gratulujemy wam waszego zadeklarowanego stanowiska odmowy oddania waszej broni, co jest dla was czerwoną linią. Problem palestyński jest najważniejszą sprawą narodu muzułmańskiego i chociaż minęło wiele czasu i niektórzy przywódcy w regionie poczynili kompromisy, wy pozostajecie oddani zasadzie opierania się syjonistom i mimo wszystkich nacisków nadal trzymacie się tej zasady. Opór palestyński w końcu zatriumfuje"[13]. Dodał: “Podejmujemy każdą okazję do spotkania z naszymi towarzyszami w obozie oporu, a szczególnie z Hamasem, i chwalimy stanowisko tego ruchu, który odmawia rezygnacji ze swojej broni i oporu”[14].

 


[1] Amad.ps, October 19, 2017.

[2] Amad.ps, October 19, 2017.

[3] Palinfo.com, October 21, 2017.

[4] Amad.ps, October 19, 2017.

[5] Palinfo.com, October 21, 2017.

[6] Al-Arabi Al-Jadid (London), October 19, 2017.

[7] Al-Masri Al-Yawm (Egypt), October 15, 2017.

[8] Amad.ps, October 19, 2017.

[9] Palinfo.com, October 21, 2017.

[10] Samanews.ps, October 21, 2017.

[11] Almayadeen.net, October 21, 2017.

[12] Almanar.com, October 21, 2017.

[13] Palinfo.com, October 21, 2017.

[14] Amad.ps, October 21, 2017.

 

Poniżej boży człowiek mówi kim są źli ludzie i co Allah im uczyni. Były minister Hamasu d/s religijnych Ismail Radhwan wygłosił kazanie piątkowe przekazane 13 poaździernika 2017 przez libańską Al-Quds TV, w którym mówił m.in., że ludzie, którzy współpracują z Izraelem i mówią o noramalizacji spotkają się w ogniu piekielnym z małpami i świniami. To są źli ludzie, o których mówił Mahomed. Ziemia ich wypluje, ogień piekielny ich spali.  

 

 

MEMRI: Specjalny komunikat Nr 7144, 23 października 2017                                                   

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 513 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14
Gdzie się podziali antyfaszyści?   Koraszewski   2017-05-13
Witamy w czterech stolicach antysemityzmu Europy   Meotti   2017-05-01
Strajk głodowy głodnego władzy i spragnionego krwi   Collins   2017-04-30
Dlaczego należy obejrzeć film o ludobójstwie Ormian – “The Promise”   Bulut   2017-04-24
Tureckie nadzieje na konfrontację z Zachodem     2017-04-01
Prawdziwy Hamas: przykro mi, moi drodzy!   Tawil   2017-03-26
Antagonizmy i sojusze “międzynarodowej lewicy”   Herf   2017-03-25
Dlaczego antysemici nazywają ludzi “nazistami”?   Frantzman   2017-03-24
Polowanie na czarownice, zastraszanie i antysemityzm   Collier   2017-03-20
Transformacyjna moc narracji palestyńskiej   Rosenthal   2017-03-13
Nowi przywódcy Hamasu w Gazie i co to oznacza dla edukacji ku coraz gorszej przyszłości   Roth   2017-03-03
Skandynawia: Cytadela antysemityzmu Zachodu   Meotti   2017-02-28
W czym Iran jest dobry   Roth   2017-02-27
Wiecie, to Palestyńczycy zbudowali Jerozolimę     2017-02-05
Chrześcijanie karzą obrońcę chrześcijan na Bliskim Wschodzie   Maroun   2017-01-09
Czy Mahmoud Abbas będzie wypłacał pensje podpalaczom?   Marcus   2016-12-12
Intifada USA: Szalejące płomienie kłamstw na kampusach USA   Chesler   2016-12-08
Iran, Hamas i danse macabre   Toameh   2016-11-30
“Allahu, zabij odrażających chrześcijan”Muzułmańskie prześladowania chrześcijan, sierpień 2016   Ibrahim   2016-11-29
Cicha wojna Agence France Presse przeciw Izraelowi   Mamou   2016-11-23
Gwiazda Dawida staje się w Niemczech swastyką   Meotti   2016-11-20
Strzeż się pełzającego religijnego faszyzmu w Azji   Frantzman   2016-11-16
Palestyńczycy: Fatah przygotowuje się do wojny z Izraelem   Toameh   2016-11-03
Palestyńczycy: "Jesteśmy z ciebie dumni.  Zabiłeś Żydów!"   Tawil   2016-10-30
Europa eksportowała dżihadyzm tak jak kiedyś eksportowała nazizm   Fratzman   2016-10-29
Kiedy profesorowie zmieniają się w durni   Apfel   2016-10-28
Kulturowy Szoah przeciwko Żydom   Meotti   2016-10-27
Mutujący wirus antysemityzmu   Sacks   2016-10-26
Prawo do szydzenia z religii   Murray   2016-10-21
Prezydent Abbas – „ten Żyd"   Toameh   2016-10-20
Palestyńscy mordercy i ich zachodni pomagierzy   Milliere   2016-10-18
Drogi aktywisto antyizraelski   Basker   2016-10-06
"Cnotliwi" nowi naziści   Meotti   2016-09-26
Zachodni wydawcy poddają się islamowi   Meotti   2016-09-21
Pięćdziesiąt rzekomo rasistowskich praw   Levick   2016-09-19
Islam i antysemityzm w Malezji     2016-09-13
Droga Lindo Sarsour: co jest postępowego w Palestynie?   Marquardt-Bigman   2016-09-07
Oficjalny “koktajl terroru” Turcji   Bekdil   2016-09-05
Czy Żydzi, którzy odmawiają wyrzeczenia się Izraela, są wykluczeni z grup “postępowych”?   Dershowitz   2016-09-02
Czy USA wspierają współpracę UNRWA-Hamas?   Bedein   2016-08-30
Duchowni, którzy grożą reformatorom i wychwalają morderców   Murray   2016-08-27
"Nie ma miejsca dla tworu syjonistycznego w regionie"   Toameh   2016-08-23
Kiedy „barbarzyńca” jest zbyt uprzejmym słowem na palestyńskiego terrorystę   Flatow   2016-08-13
Wizja świata, czyli świętość przerywana   Koraszewski   2016-08-11
Żydowski problem w Black Lives Matter jest także problemem czarnych   Valdary   2016-08-10
Kaszmir: Nowe Państwo Islamskie popierane przez „New York Times” i BBC   Uniyal   2016-08-08
Przewodnik po leksykonie palestyńskim   Toameh   2016-08-07
Dobre wiadomości, złe wiadomości   Bekdil   2016-08-05
Orędownik ludobójstwa żydowskich „niemowląt” i „staruszek”   Dershowitz   2016-08-04
Dżihadyści: kogo obierają za cel?   Murray   2016-08-01
Wyjdź za mąż za swojego gwałciciela   Bekdil   2016-07-31
“Żydzi są naszym nieszczęściem” – wydanie XXI wieku   Marquardt-Bigman   2016-07-28
ISIS, nazizm i zniszczenie Iraku   Frantzman   2016-07-27
Państwo Islamskie zmienia strategię   Spyer   2016-07-26
Irański obłęd antysemityzmu     2016-07-23
Turcja: Świat wstrzymał oddech   Koraszewski   2016-07-19
Kogo bigoci obwiniają za strzelaninę w Ameryce? Oczywiście, Izrael!   Dershowitz   2016-07-19
Zabicie dwojga Żydów otrzymało owację na stojąco od UE   Meotti   2016-07-16
Masowa czystka etniczna Żydów jest prawdziwym dziedzictwem XX wieku   Frentzman   2016-07-13
Przerwać finansowanie palestyńskiego terroru   Greenfield   2016-07-11
Antysyjonizm: XXI-wieczne wcielenie najdłuższej nienawiści   Landes   2016-07-06
Walka o pokój trwa   Koraszewski   2016-06-27
Skąd pochodzą pieniądze na trwające dziesięciolecia nieszczęście pod nazwą UNRWA?     2016-06-11
Bangladesz: O nienawiści do Izraela   Bustle   2016-06-08
68 lat arabskiego obwiniania Izraela za swoje nieszczęścia trafiło na żyłę złota we Francji     2016-06-06
Decydenci, pedagodzy i dysydenci   Koraszewski   2016-06-02
Szczęśliwe dzieciństwo w Gazie   Dżihad   2016-06-01
Światowa Organizacja Zdrowia w oparach zbrodniczego absurdu     2016-05-28
Czy Rada Praw Człowieka ONZ stała się potworem Frankensteina?   Neuer   2016-05-27
Wizyta w starych i nowych piekłach Europy dostarcza przypomnienia o ważności Izraela   Dershowitz   2016-05-26
Jezus – Palestyńczyk i świat w rękach Chazarów   Koraszewski   2016-05-24
Antysemityzm Iranu   Rafizadeh   2016-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk