Prawda

Czwartek, 16 lipca 2020 - 18:25

« Poprzedni Następny »


Hamas zacieśnia stosunki z Iranem


Z materiałów MEMRI 2017-10-25

Delegacja Hamasu w Iranie z irańskimi przedstawicielami (zdjęcie: alresalah.ps, 22 października 2017)
Delegacja Hamasu w Iranie z irańskimi przedstawicielami (zdjęcie: alresalah.ps, 22 października 2017)


Dwunastego października 2017 r. Fatah i Hamas podpisali w Kairze porozumienie o pojednaniu. Według tego porozumienia Autonomia Palestyńska (AP) ma przejąć pełną kontrolę nad Gazą, włącznie z przejściami granicznymi. Złożone sprawy, takie jak broń Hamasu, odroczono na później.  

 

Równocześnie z dążeniem do pojednania przywódcy Hamasu głosili, że dżihad i opór przeciwko Izraelowi będą trwały zarówno w Gazie, jak na Zachodnim Brzegu i że Hamas nie rozbroi się w ramach porozumienia z Fatahem. Szef biura politycznego Hamasu, Jahja Sinwar, powiedział także wyraźnie, że celem jego ruchu jest “wymazanie Izraela z mapy”. 

 

Ponadto, 20 października 2017 r. delegacja Hamasu o wysokiej randze przybyła do Iranu z trzydniową wizytą. Podczas tej wizyty oficjele Hamasu podkreślali, że ruch ma zamiar kontynuować opór i wzmocnić stosunki z Iranem, który Sinwar nazwał „głównym popierającym Brygady Izz Al-Din Al-Kassam [militarne skrzydło Hamasu]”.

 

Poniżej podajemy wybór niedawnych wypowiedzi oficjeli Hamasu:


Jahya Sinwar, szef biura politycznego Hamasu w Gazie, powiedział 19 października 2017 r. na spotkaniu z gazańskimi nastolatkami: "Era mówienia o uznaniu Izraela przez Hamas minęła i nikt nie może dłużej dyskutować o uznaniu Izraela, bo naszym celem jest wymazanie go z mapy"[1]. Dodał, że dowódca Brygad Al-Kassam, Muhammad Deif, powiedział mu kiedyś, że “jeśli wróg chce zrobić głupi czyn przeciwko naszemu ludowi i naszym miejscom świętym, zmiażdżymy jego armię tak, że dłużej nie będzie istniała”. Sinwar powiedział, że “jeśli [Deif] to powiedział, to wiedział, co mówi"[2].


Podobne groźby wypowiadał przywódca Hamasu za granicą, Maher Salah, na konferencji w Stambule 20 października 2017 r.: "Mówię do Netanjahu, nie wysilaj się, twoje państwo przestanie istnieć. Twoje królestwo zostanie zniszczone i obiecuję ci, że nie będziesz obchodził stulecia jego założenia… Opieramy się syjonistycznemu przedsięwzięciu w dzień i w nocy, prowadząc szeroki i wszechstronny opór od wewnątrz i od zewnątrz kraju. Ruch oporu w Gazie podwoił swój potencjał od końca wojny w 2014 r. Przygotowuje się na nową rundę walk, jakie może rozpocząć okupant i damy mu bolesną nauczkę. Zachodni Brzeg budzi się teraz i będzie opierał się okupacji całą swoją siłą, mimo ubóstwa zasobów. Zaskakuje nas codziennie pomysłowymi, nowymi sposobami oporu…”


Sala dodał: “Mówię wam, że niektórzy spośród obecnych tutaj będą świadkami zdobycia Jerozolimy i wyzwolenia Al-Aksy i będą może także modlić się tam... Palestyna, Jerozolima i Al-Aksa jednoczą naród i jest obowiązkiem narodu wyzwolenie ich. Jesteśmy na czele błogosławionego programu dżihadu… Ktokolwiek myśli, że Hamas i lud palestyński zrezygnują z oporu, łudzi się… Opór jest częścią nazwy Hamasu… Jak długo istnieje okupacja, musi istnieć opór i dżihad – aż osiągniemy zwycięstwo, wyzwolenie i powrót do ojczyzny"[3].


Maher Salah przemawia w Stambule (zdjęcie: Palinfo.com, 21 października 2017)
Maher Salah przemawia w Stambule (zdjęcie: Palinfo.com, 21 października 2017)

Przywódcy Hamasu podkreślili, że kwestia rozbrojenia Hamasu nie będzie omawiana jako część pojednania z Fatahem i że jego broń ma być użyta przeciwko Izraelowi. Podczas spotkania z nastolatkami w Gazie Sinwar powiedział: „Rozbrojenie Hamasu jest fałszywą nadzieją, tak jak Szatan marzy o wejściu do raju. Nabieramy siły i gromadzimy broń dzień i noc. Jeśli prezydent Abbas chce polegać na naszej sile militarnej w swoich negocjacjach z Izraelem, jesteśmy gotowi go poprzeć. W ten sposób osiągniemy znacznie więcej i pozycja sprawy palestyńskiej będzie optymalna"[4].


Salah Al-'Arouri, zastępca szefa biura politycznego, powiedział po spotkaniu z przedstawicielami Iranu w Teheranie: „Hamas nie zrezygnuje z opcji obrony ludu palestyńskiego. Pojednanie z Fatahem nie wpłynie na broń palestyńskiego ruchu oporu… Mamy własne pozycje. Wierzymy, że musimy odłożyć na bok nasze różnice z Fatahem, ale nie zrezygnujemy z naszych pozycji, które są za oporem przeciwko tworowi syjonistycznemu… Nie ulega wątpliwości, że ruch oporu zawsze zatrzymuje swoją broń i nigdy jej nie składa"[5].


Oficjel Hamasu, Moussa Abu Marzouk, powiedział w wywiadzie dla wychodzącej w Londynie gazety, “Al-Arabi Al-Jadid”, że kwestia broni Hamasu nie była i nie będzie dyskutowana: „Opór wobec okupacji jest legalnym prawem ludu palestyńskiego i Hamas nigdy nie zrezygnuje z tej opcji, w żadnych okolicznościach. Jak długo istnieje okupacja, tak długo musi istnieć opór… Żadna siła na świecie nie powstrzyma ludu palestyńskiego od oporu wobec okupacji i od wyboru tej opcji, aż odzyska on wszystkie swoje prawa"[6].


Członek biura politycznego Hamasu, Rawhi Musztaha, przeprowadził rozróżnienie między funkcją broni Hamasu, a funkcją broni AP: “Jak długo istnieje okupacja, broń ruchu oporu jest wyraźnie uprawniona i nikt nie powinien tego kwestionować, także instytucje międzynarodowe. Broń ruchu oporu jest święta i szlachetna, i będzie użyta przeciwko wrogowi… Broń AP jest przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa, życia i własności ludzi, tak jak w każdym społeczeństwie i nie ma sprzeczności między tymi dwoma rodzajami broni. Kiedy będzie niepodległe państwo palestyńskie, naturalnie będziemy mieć jeden rząd, jedną administrację i jedną siłę militarną… Wszyscy wiedzą, że lud palestyński ma prawo użycia broni przeciwko wrogowi"[7].


Ekstremistycznym wypowiedziom przywódców Hamasu z pochwałami dla zbrojnego oporu przeciwko Izraelowi towarzyszyły wypowiedzi popierające przywrócenie więzi ruchu z Iranem. Sinwar powiedział w tym kontekście: „Ktokolwiek myśli, że zerwiemy nasze więzi z jakimkolwiek innym krajem, łudzi się, bo Iran jest największym popierającym Brygady Izz Al-Din Al-Kassam"[8]. Zbliżenie między tymi dwiema stronami odzwierciedlała wizyta delegacji Hamasu w Iranie 20 października. Na czele delegacji stał Salah Al-'Arouri i obejmowała ona przedstawicieli Hamasu takich jak 'Izzat Al-Riszk, Muhammad Nasser, Zaher Dżabarin, Osama Hamdan, Sami Abu Zuhri i Chaled Al-Kaddoumi. Delegaci spotkali się z przewodniczącym irańskiego Madżlisu, Ali Laridżanim i z doradcą ds. zagranicznych najwyższego przywódcy Chameneiego, Alim Akbar Velajatim[9].


Salah Al-'Arouri (po lewej) z Alim Akbar Velajatim w Teheranie (zdjęcie: alalam.ir, 21 października 2017)
Salah Al-'Arouri (po lewej) z Alim Akbar Velajatim w Teheranie (zdjęcie: alalam.ir, 21 października 2017)

Mówiąc o celu wizyty, przewodniczący delegacji Hamasu, Salah Al-'Arouri opisał ją jako "praktyczną odpowiedź na żądanie, by Hamas zerwał swoje stosunki z Iranem"[10]. Inny członek delegacji, Sami Abu Zuhri, powiedział: "Różnice zdań między Hamasem i Iranem są sprawą przeszłości i stosunki między nimi są z powrotem na właściwej drodze… Wizyta w Iranie wyraża pragnienie ruchu do utrzymywania stosunków z tym krajem i wzmocnienia programu oporu"[11]. Członek Hamasu, Taher Al-Nounou powiedział: "Hamas chce ścisłych stosunków z Iranem i nigdy nie zrezygnuje ze swoich przyjaciół i sojuszników. Przeszliśmy daleką drogę we wzmacnianiu naszych strategicznych stosunków z Iranem"[12].


Iran, ze swej strony, wyraził uznanie dla oddania Hamasu wobec zbrojnego oporu. Doradca Chameniego, Velajati, powiedział: „Gratulujemy wam waszego zadeklarowanego stanowiska odmowy oddania waszej broni, co jest dla was czerwoną linią. Problem palestyński jest najważniejszą sprawą narodu muzułmańskiego i chociaż minęło wiele czasu i niektórzy przywódcy w regionie poczynili kompromisy, wy pozostajecie oddani zasadzie opierania się syjonistom i mimo wszystkich nacisków nadal trzymacie się tej zasady. Opór palestyński w końcu zatriumfuje"[13]. Dodał: “Podejmujemy każdą okazję do spotkania z naszymi towarzyszami w obozie oporu, a szczególnie z Hamasem, i chwalimy stanowisko tego ruchu, który odmawia rezygnacji ze swojej broni i oporu”[14].

 


[1] Amad.ps, October 19, 2017.

[2] Amad.ps, October 19, 2017.

[3] Palinfo.com, October 21, 2017.

[4] Amad.ps, October 19, 2017.

[5] Palinfo.com, October 21, 2017.

[6] Al-Arabi Al-Jadid (London), October 19, 2017.

[7] Al-Masri Al-Yawm (Egypt), October 15, 2017.

[8] Amad.ps, October 19, 2017.

[9] Palinfo.com, October 21, 2017.

[10] Samanews.ps, October 21, 2017.

[11] Almayadeen.net, October 21, 2017.

[12] Almanar.com, October 21, 2017.

[13] Palinfo.com, October 21, 2017.

[14] Amad.ps, October 21, 2017.

 

Poniżej boży człowiek mówi kim są źli ludzie i co Allah im uczyni. Były minister Hamasu d/s religijnych Ismail Radhwan wygłosił kazanie piątkowe przekazane 13 poaździernika 2017 przez libańską Al-Quds TV, w którym mówił m.in., że ludzie, którzy współpracują z Izraelem i mówią o noramalizacji spotkają się w ogniu piekielnym z małpami i świniami. To są źli ludzie, o których mówił Mahomed. Ziemia ich wypluje, ogień piekielny ich spali.  

 

 

MEMRI: Specjalny komunikat Nr 7144, 23 października 2017                                                   

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 779 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk