Prawda

Środa, 21 listopada 2018 - 14:56

« Poprzedni Następny »


Hamas zacieśnia stosunki z Iranem


Z materiałów MEMRI 2017-10-25

Delegacja Hamasu w Iranie z irańskimi przedstawicielami (zdjęcie: alresalah.ps, 22 października 2017)
Delegacja Hamasu w Iranie z irańskimi przedstawicielami (zdjęcie: alresalah.ps, 22 października 2017)


Dwunastego października 2017 r. Fatah i Hamas podpisali w Kairze porozumienie o pojednaniu. Według tego porozumienia Autonomia Palestyńska (AP) ma przejąć pełną kontrolę nad Gazą, włącznie z przejściami granicznymi. Złożone sprawy, takie jak broń Hamasu, odroczono na później.  

 

Równocześnie z dążeniem do pojednania przywódcy Hamasu głosili, że dżihad i opór przeciwko Izraelowi będą trwały zarówno w Gazie, jak na Zachodnim Brzegu i że Hamas nie rozbroi się w ramach porozumienia z Fatahem. Szef biura politycznego Hamasu, Jahja Sinwar, powiedział także wyraźnie, że celem jego ruchu jest “wymazanie Izraela z mapy”. 

 

Ponadto, 20 października 2017 r. delegacja Hamasu o wysokiej randze przybyła do Iranu z trzydniową wizytą. Podczas tej wizyty oficjele Hamasu podkreślali, że ruch ma zamiar kontynuować opór i wzmocnić stosunki z Iranem, który Sinwar nazwał „głównym popierającym Brygady Izz Al-Din Al-Kassam [militarne skrzydło Hamasu]”.

 

Poniżej podajemy wybór niedawnych wypowiedzi oficjeli Hamasu:


Jahya Sinwar, szef biura politycznego Hamasu w Gazie, powiedział 19 października 2017 r. na spotkaniu z gazańskimi nastolatkami: "Era mówienia o uznaniu Izraela przez Hamas minęła i nikt nie może dłużej dyskutować o uznaniu Izraela, bo naszym celem jest wymazanie go z mapy"[1]. Dodał, że dowódca Brygad Al-Kassam, Muhammad Deif, powiedział mu kiedyś, że “jeśli wróg chce zrobić głupi czyn przeciwko naszemu ludowi i naszym miejscom świętym, zmiażdżymy jego armię tak, że dłużej nie będzie istniała”. Sinwar powiedział, że “jeśli [Deif] to powiedział, to wiedział, co mówi"[2].


Podobne groźby wypowiadał przywódca Hamasu za granicą, Maher Salah, na konferencji w Stambule 20 października 2017 r.: "Mówię do Netanjahu, nie wysilaj się, twoje państwo przestanie istnieć. Twoje królestwo zostanie zniszczone i obiecuję ci, że nie będziesz obchodził stulecia jego założenia… Opieramy się syjonistycznemu przedsięwzięciu w dzień i w nocy, prowadząc szeroki i wszechstronny opór od wewnątrz i od zewnątrz kraju. Ruch oporu w Gazie podwoił swój potencjał od końca wojny w 2014 r. Przygotowuje się na nową rundę walk, jakie może rozpocząć okupant i damy mu bolesną nauczkę. Zachodni Brzeg budzi się teraz i będzie opierał się okupacji całą swoją siłą, mimo ubóstwa zasobów. Zaskakuje nas codziennie pomysłowymi, nowymi sposobami oporu…”


Sala dodał: “Mówię wam, że niektórzy spośród obecnych tutaj będą świadkami zdobycia Jerozolimy i wyzwolenia Al-Aksy i będą może także modlić się tam... Palestyna, Jerozolima i Al-Aksa jednoczą naród i jest obowiązkiem narodu wyzwolenie ich. Jesteśmy na czele błogosławionego programu dżihadu… Ktokolwiek myśli, że Hamas i lud palestyński zrezygnują z oporu, łudzi się… Opór jest częścią nazwy Hamasu… Jak długo istnieje okupacja, musi istnieć opór i dżihad – aż osiągniemy zwycięstwo, wyzwolenie i powrót do ojczyzny"[3].


Maher Salah przemawia w Stambule (zdjęcie: Palinfo.com, 21 października 2017)
Maher Salah przemawia w Stambule (zdjęcie: Palinfo.com, 21 października 2017)

Przywódcy Hamasu podkreślili, że kwestia rozbrojenia Hamasu nie będzie omawiana jako część pojednania z Fatahem i że jego broń ma być użyta przeciwko Izraelowi. Podczas spotkania z nastolatkami w Gazie Sinwar powiedział: „Rozbrojenie Hamasu jest fałszywą nadzieją, tak jak Szatan marzy o wejściu do raju. Nabieramy siły i gromadzimy broń dzień i noc. Jeśli prezydent Abbas chce polegać na naszej sile militarnej w swoich negocjacjach z Izraelem, jesteśmy gotowi go poprzeć. W ten sposób osiągniemy znacznie więcej i pozycja sprawy palestyńskiej będzie optymalna"[4].


Salah Al-'Arouri, zastępca szefa biura politycznego, powiedział po spotkaniu z przedstawicielami Iranu w Teheranie: „Hamas nie zrezygnuje z opcji obrony ludu palestyńskiego. Pojednanie z Fatahem nie wpłynie na broń palestyńskiego ruchu oporu… Mamy własne pozycje. Wierzymy, że musimy odłożyć na bok nasze różnice z Fatahem, ale nie zrezygnujemy z naszych pozycji, które są za oporem przeciwko tworowi syjonistycznemu… Nie ulega wątpliwości, że ruch oporu zawsze zatrzymuje swoją broń i nigdy jej nie składa"[5].


Oficjel Hamasu, Moussa Abu Marzouk, powiedział w wywiadzie dla wychodzącej w Londynie gazety, “Al-Arabi Al-Jadid”, że kwestia broni Hamasu nie była i nie będzie dyskutowana: „Opór wobec okupacji jest legalnym prawem ludu palestyńskiego i Hamas nigdy nie zrezygnuje z tej opcji, w żadnych okolicznościach. Jak długo istnieje okupacja, tak długo musi istnieć opór… Żadna siła na świecie nie powstrzyma ludu palestyńskiego od oporu wobec okupacji i od wyboru tej opcji, aż odzyska on wszystkie swoje prawa"[6].


Członek biura politycznego Hamasu, Rawhi Musztaha, przeprowadził rozróżnienie między funkcją broni Hamasu, a funkcją broni AP: “Jak długo istnieje okupacja, broń ruchu oporu jest wyraźnie uprawniona i nikt nie powinien tego kwestionować, także instytucje międzynarodowe. Broń ruchu oporu jest święta i szlachetna, i będzie użyta przeciwko wrogowi… Broń AP jest przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa, życia i własności ludzi, tak jak w każdym społeczeństwie i nie ma sprzeczności między tymi dwoma rodzajami broni. Kiedy będzie niepodległe państwo palestyńskie, naturalnie będziemy mieć jeden rząd, jedną administrację i jedną siłę militarną… Wszyscy wiedzą, że lud palestyński ma prawo użycia broni przeciwko wrogowi"[7].


Ekstremistycznym wypowiedziom przywódców Hamasu z pochwałami dla zbrojnego oporu przeciwko Izraelowi towarzyszyły wypowiedzi popierające przywrócenie więzi ruchu z Iranem. Sinwar powiedział w tym kontekście: „Ktokolwiek myśli, że zerwiemy nasze więzi z jakimkolwiek innym krajem, łudzi się, bo Iran jest największym popierającym Brygady Izz Al-Din Al-Kassam"[8]. Zbliżenie między tymi dwiema stronami odzwierciedlała wizyta delegacji Hamasu w Iranie 20 października. Na czele delegacji stał Salah Al-'Arouri i obejmowała ona przedstawicieli Hamasu takich jak 'Izzat Al-Riszk, Muhammad Nasser, Zaher Dżabarin, Osama Hamdan, Sami Abu Zuhri i Chaled Al-Kaddoumi. Delegaci spotkali się z przewodniczącym irańskiego Madżlisu, Ali Laridżanim i z doradcą ds. zagranicznych najwyższego przywódcy Chameneiego, Alim Akbar Velajatim[9].


Salah Al-'Arouri (po lewej) z Alim Akbar Velajatim w Teheranie (zdjęcie: alalam.ir, 21 października 2017)
Salah Al-'Arouri (po lewej) z Alim Akbar Velajatim w Teheranie (zdjęcie: alalam.ir, 21 października 2017)

Mówiąc o celu wizyty, przewodniczący delegacji Hamasu, Salah Al-'Arouri opisał ją jako "praktyczną odpowiedź na żądanie, by Hamas zerwał swoje stosunki z Iranem"[10]. Inny członek delegacji, Sami Abu Zuhri, powiedział: "Różnice zdań między Hamasem i Iranem są sprawą przeszłości i stosunki między nimi są z powrotem na właściwej drodze… Wizyta w Iranie wyraża pragnienie ruchu do utrzymywania stosunków z tym krajem i wzmocnienia programu oporu"[11]. Członek Hamasu, Taher Al-Nounou powiedział: "Hamas chce ścisłych stosunków z Iranem i nigdy nie zrezygnuje ze swoich przyjaciół i sojuszników. Przeszliśmy daleką drogę we wzmacnianiu naszych strategicznych stosunków z Iranem"[12].


Iran, ze swej strony, wyraził uznanie dla oddania Hamasu wobec zbrojnego oporu. Doradca Chameniego, Velajati, powiedział: „Gratulujemy wam waszego zadeklarowanego stanowiska odmowy oddania waszej broni, co jest dla was czerwoną linią. Problem palestyński jest najważniejszą sprawą narodu muzułmańskiego i chociaż minęło wiele czasu i niektórzy przywódcy w regionie poczynili kompromisy, wy pozostajecie oddani zasadzie opierania się syjonistom i mimo wszystkich nacisków nadal trzymacie się tej zasady. Opór palestyński w końcu zatriumfuje"[13]. Dodał: “Podejmujemy każdą okazję do spotkania z naszymi towarzyszami w obozie oporu, a szczególnie z Hamasem, i chwalimy stanowisko tego ruchu, który odmawia rezygnacji ze swojej broni i oporu”[14].

 


[1] Amad.ps, October 19, 2017.

[2] Amad.ps, October 19, 2017.

[3] Palinfo.com, October 21, 2017.

[4] Amad.ps, October 19, 2017.

[5] Palinfo.com, October 21, 2017.

[6] Al-Arabi Al-Jadid (London), October 19, 2017.

[7] Al-Masri Al-Yawm (Egypt), October 15, 2017.

[8] Amad.ps, October 19, 2017.

[9] Palinfo.com, October 21, 2017.

[10] Samanews.ps, October 21, 2017.

[11] Almayadeen.net, October 21, 2017.

[12] Almanar.com, October 21, 2017.

[13] Palinfo.com, October 21, 2017.

[14] Amad.ps, October 21, 2017.

 

Poniżej boży człowiek mówi kim są źli ludzie i co Allah im uczyni. Były minister Hamasu d/s religijnych Ismail Radhwan wygłosił kazanie piątkowe przekazane 13 poaździernika 2017 przez libańską Al-Quds TV, w którym mówił m.in., że ludzie, którzy współpracują z Izraelem i mówią o noramalizacji spotkają się w ogniu piekielnym z małpami i świniami. To są źli ludzie, o których mówił Mahomed. Ziemia ich wypluje, ogień piekielny ich spali.  

 

 

MEMRI: Specjalny komunikat Nr 7144, 23 października 2017                                                   

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 585 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18
Nienawiść Corbyna do Izraela nie jest żadną niespodzianką   Bergman   2018-09-13
Ku czemu zmierza antysyjonizm?   Koraszewski   2018-09-09
Ankara oskarża dziennikarza z okupowanego Cypru   Bulut   2018-09-08
Za co nienawidzą Żydów   Lewinskaja   2018-09-03
Żydowski exodus, który Corbyn ignoruje   Julius   2018-08-30
Pani biskup i jej fałszywe świadectwo   Landes   2018-08-28
Odpowiedzialność Abbasa za kryzys w Gazie   Tawil   2018-08-26
Nasze dzieci mogą wybrać demokrację zamiast islamu     2018-08-24
Przykro mi, liberałowie – antysyjonizm jest antysemityzmem   Marquardt-Bigman   2018-08-19
Niewolnictwo Jazydów, handel dziećmi, groźby śmierci wobec dziennikarzy: czy Turcja powinna pozostać w NATO?   Bulut   2018-08-16
Mordercza nienawiść do Żydów znowu szerzy się jak ogień   Meotti   2018-08-15
Czy Corbyn jest antysemitą?   Tsalic   2018-08-13
Muzułmański program: Dżihad, islamski kalifat, zlikwidowanie Izraela     2018-08-11
Powracająca (brunatna) fala   Koraszewski   2018-08-10
Ujawnianie zbrodni ISIS jest terroryzmem   Bulut   2018-07-30
Demonstracja przeciwko Trumpowi szerzy truciznę na ulicach Londynu   Collier   2018-07-29
Dlaczego Iran wspiera palestyńskie grupy terroru?   Toameh   2018-07-28
Najnowsza fatwa muftiego Jerozolimy   Tawil   2018-07-26
„Ogniste sokoly” i dylemat - walczyć czy uciekać   Collins   2018-07-21
"Zasiłek dżihadysty": poglądy na pracę na Bliskim Wschodzie   Darwish   2018-07-17
Międzynarodowa społeczność ignoruje ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2018-07-14
KADISZ – modlitwa żałobników   Kłys   2018-07-12
Co jest z nami nie tak?   Rosenthal   2018-07-11
Iran: „Tworzymy potęgę w Libanie – bo chcemy stamtąd walczyć z wrogiem z całą naszą siłą”     2018-07-07
Co jest siłą napędową antyizraelskiej polityki?   Rosenthal   2018-07-05
Human Rights Watch i Rada Praw Człowieka: naturalni wspólnicy przeciwko Izraelowi   Amos   2018-07-03
Turcja: „Święta wojna” Erdogana   Bekdil   2018-06-28
Turcja: gloryfikacja morderstwa, męczeństwa i dzieci-żołnierzy   Bulut   2018-06-26
Piromani z Gazy   Bergman   2018-06-12
Radykalizm: prawdziwym szokiem była reakcja Amerykanów...   Rafizadeh   2018-05-29
Czy będzie międzynarodowe dochodzenie dla Afrin   Frantzman   2018-05-27
Zachodnia Nakba: nienawiść do Izraela   Meotti   2018-05-24
Gaza: raz jeszcze o pokojowych Marszach Powrotu     2018-05-20
Nasi ludzie zdjęli mundury i dołączyli do marszów     2018-05-19
Gaza, Hamas i dlaczego nie będę dzisiaj krytykował Izraela   Colier   2018-05-18
Gazańczycy są ofiarami ideologii i nienawiści   Yemini   2018-05-15
Antysemityzm, tym razem w islamistycznej odmianie, znowu dręczy Francję   Ahmed   2018-05-07
Ateista jest robakiem w ciele muzułmanów…     2018-05-05
Hitler zawarł umowę z Żydami     2018-05-04
Ludobójstwo w Nigerii   Ibrahim   2018-05-03
“Biuro prasowe” Hamasu: prawda przychodzi na metę ostatnia   Tawil   2018-05-02
Kiedy globalne media ignorują latawce ze swastyką, Hamas wygrywa wojnę propagandową   Yemini   2018-04-30
Jaka jest cena życia palestyńskich cywilów?   Maroun   2018-04-22
Gdzie Alt-Right gubi się w sprawie Żydów   i Nathan Cofnas   2018-04-02
Nowy palestyński dżihad dla unicestwienia Izraela   Tawil   2018-03-31
Parkland i antysemityzm   Ahmed   2018-03-30
U.S.A.: Nasilają się muzułmańskie nawoływania do mordów   Bergman   2018-03-26
Podręczniki UNRWA nadal wypełnione są niekończącym się podżeganiem   Bedein   2018-03-20
Ukarany za nie skandowanie “Śmierć Ameryce, Izraelowi, Brytanii”   Rafizadeh   2018-03-19
Wylęgarnie lubieżnych sympatyków totalitarnych idei    Koraszewski   2018-03-16
Spojrzenie na muzułmańską logikę i zachodnią naiwność   Ibrahim   2018-03-15
Izrael jest jednym wielkim osiedlem   Tawil   2018-03-14
Dlaczego Turcja chce najechać greckie wyspy?   Bulut   2018-03-12
Armia Mahometa powraca   Koraszewski   2018-03-10
Turcja grozi inwazją na Grecję   Bulut   2018-02-28
Droga Sarah Silverman: Amnesty kłamie o rodzinie Tamimich   Marquardt-Bigman   2018-02-22
Palestyńczycy: Wojna Hamas-ISIS, skorumpowani przywódcy   Tawil   2018-02-20
Życie w Pakistanie jest piekłem dla nie-muzułmanów   Austin   2018-02-15
Arabowie niosą sztandar nazistowskiego antysemityzmu   Julius   2018-02-10
Wracając z wystawy albo antysemityzm lewicy   Lewin   2018-02-08
Aby Turcja znowu czuła się imperialna   Bekdil   2018-02-06
5 kłamstw patriarchy w “Guardiana”     Levick   2018-01-18
Czy dzieciobójcy dzielą się wodą?   Koraszewski   2018-01-17
Palestyńskie świętowanie morderstwa i terroru   Tawil   2018-01-14
Turecki Twitter eksploduje ludobójcza nienawiścią do Żydów   Bulut   2018-01-11
Hezbollah wzywa do wojny z Izraelem     2018-01-10
Ludobójstwo, którego nie było   Koraszewski   2018-01-09
Jeżeli się nie obudzimy, to skończy się tragicznie - wersja uzupełniona    Sommer   2018-01-08
Mały trybik w machinie podłości   Koraszewski   2018-01-04
Ciekawy problem z tym konfliktem   Bellerose   2018-01-01
Antysemicki antysyjonizm i rasistowska lewica   Lumish   2017-12-30
Bangladesz: prześladowania hindusów przez muzułmanów   Habib   2017-12-29
W wojnie psychologicznej słowa i obrazy zabijają   Collins   2017-12-27
Hamas zacieśnia stosunki z Iranem     2017-10-25
Izraelskie “mury apartheidu” i północnoirlandzkie “mury pokoju”: przyczynek do badania podwójnych standardów w mediach   White   2017-06-28
Iran w setną rocznicę Rewolucji Październikowej   Koraszewski   2017-06-23
Prawdziwa twarz rzekomo współczujących   Koraszewski   2017-06-22
Krokodyle łzy i terroryzm   Tawil   2017-06-21
Skrajnie prawicowy islamizm jest nowym nazizmem Europy   Frentzman   2017-06-18
Jak dobry biskup uprawia nieantysemityzm   MacEoin   2017-06-17
Francusko-niemiecka telewizja publiczna odmawia pokazania filmu dokumentalnego o europejskim antysemityzmie – film jest zbyt uczciwy     2017-06-15
Od Ilana do Sary Halimi: francuska hańba   Landes   2017-06-10
Trwa wojna między XXI a XV wiekiem   Frantzman   2017-05-27
Szwedzi namiętnie krytykują Izrael   Frantzman   2017-05-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk