Prawda

Niedziela, 17 listopada 2019 - 09:36

« Poprzedni Następny »


Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie


Liat Collins 2018-10-20

Uszkodzony dom w Beer Szewie, w który uderzyła rakieta w środę 17 października 2018 r. (zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM)
Uszkodzony dom w Beer Szewie, w który uderzyła rakieta w środę 17 października 2018 r. (zdjęcie: MARC ISRAEL SELLEM)

Hamas codziennie popełnia zbrodnie wojenne, podczas gdy udaje mu się zrzucać winę na ofiarę – Izrael.

Hamas ma dużo więcej zakładników niż się na ogół uznaje. Przetrzymuje zwłoki dwóch żołnierzy IDF porwanych podczas Operacji Ochronny Brzeg w 2014 r.: Hadara Goldina i Orona Shaula. Nie dopuszcza również do jakichkolwiek kontaktów z rodzinami i ze światem zewnętrznym dwóch izraelskich obywateli – Avera Mengistu i Hiszama al-Sajeda. Poza tym jednak Hamas trzyma miliony ludzi jako zakładników: zarówno Gazańczyków, jak Izraelczyków. Używanie ludzkich tarczy jest mocną stroną Hamasu.   

Izrael stoi przed dylematem „cokolwiek zrobisz, to źle” – ostre potępienie za każde działanie, które może spowodować cywilne ofiary w Gazie, lub utrata elementu odstraszania i zaskoczenia, jeśli nie zareaguje na nieustanne ataki. Hamas zaś jest w sytuacji, w której nie może przegrać: ponieważ każdy martwy Palestyńczyk jest uważany za „męczennika” i dostarcza więcej sympatii świata, Hamasowi wszystko jedno, kto zginie – Izraelczycy czy Palestyńczycy.  


Ta bezlitosność powoduje, że jest to wyjątkowo okrutny wróg i trudno z nim walczyć.  


Miri Tamano na dźwięk alarmu wyciągnęła swoich trzech synów z łóżek i zbiegła do schronu. W chwilę później jej dom był stertą gruzu.
Miri Tamano na dźwięk alarmu wyciągnęła swoich trzech synów z łóżek i zbiegła do schronu. W chwilę później jej dom był stertą gruzu.

Rakieta, która zburzyła dom izraelskiej rodziny w Beer Szewie nad ranem 17 października, powodując lekkie rany matki, która ściągała pospiesznie swoje dzieci do schronu, nie miała specjalnego adresu. Hamasowi wszystko jedno, kogo zabije lub okaleczy. Druga rakieta wylądowała w morzu na południe od Tel Awiwu.  


Gdyby rakieta spowodowała utratę życia, Izrael nie miałby wyboru i musiał zaryzykować eskalację sytuacji (narażając się na międzynarodowe potępienie). Pytaniem jest, czy unikanie poważnej odpowiedzi militarnej nie zachęca do dalszych ataków.

Stała dyskusja w mojej rodzinie podczas piątkowego posiłku wieczorem kręci się wokół tego, czy można było zapobiec eskalacji tak zwanego ”Wielkiego Marszu Powrotu” na granicy Izraela z Gazą i setkom ataków z użyciem urządzeń podpalających, przez eliminację terrorystów, którzy wypuszczali latające bomby zapalające i próbowali przedrzeć się przez granicę. Czy też tego typu akcja wciągnęłaby tylko Izrael w kolejną wojnę z Hamasem z potencjalną utratą życia izraelskich obywateli i żołnierzy (jak również Palestyńczyków w Gazie)?  

Czy powściągliwość pokazuje moralną siłę Izraela, czy naraża sam Izrael przez niszczenie jego elementu odstraszania?   


To nie jest retoryczne pytanie – i powinno być interesujące poza granicami Izraela. Tak samo jak islamistyczne wysadzanie bombami autobusów i pociągów, jak terror pojazdami i ataki nożownicze samotnych wilków były uważane za problem Izraela, aż rozprzestrzeniły się do wielkich miast na całym świecie, metaforyczny zły wiatr prawdopodobnie poniesie ogniowe latawce i wybuchające balony na nowe pastwiska dalej na świecie.

Izraelowi wielokrotnie mówiono, że Hamas nie jest zainteresowany wojną, niemniej ataki trwają dzień za dniem. Dopiero co, w zeszłym tygodniu IDF znalazła i zniszczyła tunel terroru Hamasu, który sięgał 200 metrów w głąb suwerennego terytorium izraelskiego, a jest to 15. tunel odkryty w tym roku. To już jest wojna – wojna pozycyjna.

Jeśli Hamas naprawdę chce pokoju i spokoju, pokazuje to w bardzo dziwny sposób. Ale ludzie o czułych serduszkach dają się nabrać. Orędują za zniesieniem „izraelskiej blokady” na Strefę Gazy, na pozwolenie Gazańczykom na wjazd i pracę w Izraelu, a może także za zbudowaniem nowego portu lub lotniska, twierdząc, że to zatrzymałoby ataki. 

Ignoruje się fakt, że jeśli Hamas osiągnie to wszystko bez złożenia broni – i co bardziej istotne, bez zniszczenia swojego arsenału rakiet, infrastruktury terroru i indoktrynacji do nienawiści – nie będzie miał absolutnie żadnego powodu do zaprzestania ataków na „żydowski twór”. Wręcz przeciwnie.

Oczywiście Egipt bardzo ściśle pilnuje szczelności swojej granicy z Gazą z tego samego powodu: doświadcza islamistycznego terroryzmu, który emanuje z Synaju i Gazy. Gdyby Egipcjanie otworzyli przejście Rafah, nie byłoby żadnej blokady. 

Wysyłanie zapalających balonów i palenie opon nie są sposobem rozładowania napięć wśród lokalnej populacji bez użycia przemocy. Są podgrzewaniem sytuacji.   

Zamieszane są tu inne czynniki: Hamas przypuszczalnie woli, by jego zubożała i sfrustrowana populacja wyładowywała agresję na Izraelu zamiast na reżimie, który rządzi Gazą żelazną pięścią i prawem szariatu od kiedy pozbył się kontroli Fatahu z Autonomii Palestyńskiej w 2007 r. Również dyktator AP, Mahmoud Abbas, jest zadowolony, że obwinia się Izrael, podczas gdy on umyślnie zatrzymał wypłacanie pensji i dostawy paliwa i elektryczności dla Palestyńczyków w Gazie.   

W niezwykłym posunięciu Hamas, być może obawiając się, że wreszcie mogą go dopaść konsekwencje jego działań, twierdził, że ta rakieta wysłana w tym tygodniu nie była jego. Albo jednak Hamas panuje w Gazie, albo nie. Jeśli panuje w Strefie Gazy, to musi przyjąć odpowiedzialność za to, co się tam dzieje jeśli nie może powstrzymać innych grup islamistycznych, jak Izrael może ufać, że Hamas powstrzyma więcej ataków, kiedy jego żądania zostaną spełnione?  

Tymczasem Hezbollah, marionetka Iranu w Libanie, niewątpliwie patrzy i uczy się z tego, co jego koszmarny terrorystyczny bliźniak, Hamas, robi przy pomocy Iranu.

Izrael jest dosłownie palony za jednostronne wycofanie się z Gazy w 2005 r., po którym nastąpiły tysiące ataków rakietowych i moździerzowych. Przypomina to sytuację, kiedy w następstwie Porozumienia z Oslo 25 lat temu wybuchła fala zamachów - wysadzonych w powietrze autobusów i zamachów samobójczych, które zabiły ponad tysiąc Izraelczyków. Przy takich precedensach, niezależnie od tego, co mówią lewicowi politycy i mędrcy, większość społeczeństwa izraelskiego nie jest gotowa ryzykować więcej ustępstw terytorialnych za obietnice pokoju bez żadnych gwarancji.

Hamas roztrwonił miliony dolarów pomocy międzynarodowej, woląc budować tunele terroru i arsenał rakietowy niż domy, miejsca pracy, infrastrukturę, szpitale i szkoły. Także teraz jest wątpliwe, czy tony zaopatrzenia, które codziennie wlewają się do Gazy przez izraelskie przejścia, docierają do ubogich mieszkańców, dla których są przeznaczone.  

Międzynarodowy Trybunał Karny wysłał własny strzał ostrzegawczy w kierunku Izraela 17 października, kiedy rodzina w Beer Szewie nadal dusiła się pyłem ruin, które były przedtem ich domem. W wypowiedzi wyraźnie skierowanej do kierownictwa Izraela, główna prokurator, Fatou Bensouda, powiedziała: ”Nadal pilnie przyglądam się rozwojowi sytuacji w terenie i nie zawaham się przed podjęciem właściwego działania w ramach niezależnego i bezstronnego wykonywania mojego mandatu według Statutu Rzymskiego, z pełnym poszanowaniem zasady komplementarności”.

Chciałabym przypomnieć pani głównej prokurator, że każda rakieta i kula moździerzowa wystrzelona z Gazy na Izrael jest zbrodnią wojenną. Każde urządzenie zapalające, palące izraelskie pola, farmy, lasy i rezerwaty przyrody, jest aktem środowiskowego terroryzmu. To, że izraelscy rodzice muszą ostrzegać swoje dzieci, by nie dotykały balonów, bo mogą wybuchnąć, nie może być uważane za normalne lub akceptowalne. Hamas codziennie popełnia zbrodnie wojenne, podczas gdy udaje mu się zrzucać winę na ofiarę – Izrael.

Podczas spotkania oceniającego bezpieczeństwo w kwaterze głównej dywizji Gazy IDF, 17 października, premier Benjamin Netanjahu powtórzył ostrzeżenie: “... jeśli te ataki nie ustaną, my je zatrzymamy”.

Ostre słowa, za którymi jednak nie idą ostre działania, tworzą tylko gorącą atmosferę, która wysoko unosi balony terroru i ogniste latawce.

 
Konflikt o niewielkim natężeniu nie może pozostać niewielki, kiedy w powietrzu latają rakiety. Jeśli Hamas nie chce zatrzymać intifady rakiet i ognia, powinien spotkać się ze stanowczą odpowiedzią.  


Hidden hostages in Hamass war in Gaza

Jerusalem Post, 18 października 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 697 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12
Palestyńczycy: Dlaczego fakty miałyby nam wchodzić w drogę?   Tawil   2019-09-11
Bal tchórzy, opętanych i szubrawców   Koraszewski   2019-09-05
Do europejskich przywódców: żydowskie życie jest tanie   Milliere   2019-09-03
Hamas, Islamski Dżihad: "Krąg ognia rozszerza się"   Toameh   2019-08-31
Wehikuł czasu Mahmouda Abbasa skazuje pokój (raz jeszcze)   Tobin   2019-08-30
Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk