Prawda

Sobota, 4 lipca 2020 - 07:04

« Poprzedni Następny »


Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu


Liat Collins 2019-01-27

Pomnik masowych morderstw z II Wojny Światowej na brzegach Dunaju w Budapeszcie, 11 lutego 2014. Główna organizacja żydowska na Węgrzech postanowiła ostatnio zbojkotować tegoroczną oficjalną ceremonię upamiętnienia Holocaustu, jeśli nie pokaże się wyraźnie roli miejscowych obywateli w nazistowskich deportacjach (zdjęcie: REUTERS/BERNADETT SZABO)
Pomnik masowych morderstw z II Wojny Światowej na brzegach Dunaju w Budapeszcie, 11 lutego 2014. Główna organizacja żydowska na Węgrzech postanowiła ostatnio zbojkotować tegoroczną oficjalną ceremonię upamiętnienia Holocaustu, jeśli nie pokaże się wyraźnie roli miejscowych obywateli w nazistowskich deportacjach (zdjęcie: REUTERS/BERNADETT SZABO)

Był okres, kiedy modna była wiara, że istnienie telewizji zapobiegłoby Holocaustowi. Gdyby ludzie widzieli dokonywane potworności, podjęliby działania, by je zatrzymać, argumentowano. Widząc jednak wszystkie potworności ostatnich dziesięcioleci, które naruszały komfort naszych salonów zdjęciami z miejsc tak odległych jak Ruanda, Kambodża, Serbia, Syria i Jemen, podejrzewam, że większość świata siedziałaby, w najlepszym wypadku kręcąc głowami z dezaprobatą i po prostu oglądała widowisko. 


Z nastaniem mediów społecznościowych sytuacja pogorszyła się. Platformy mediów społecznościowych nie tylko nie zapobiegają dziejącym się horrorom, ale służą do polaryzowania populacji i podsycania płomieni. Istnieje powód, dla którego o klipach filmowych, które zdobywają globalny sukces, mówi się, że rozprzestrzeniają się jak „wirus”. Szybko szerzą przesłanie – słuszne lub niesłuszne. Protokoły mędrców Syjonu, fałszerstwo składające się z kłamstw o żydowskiej, globalnej dominacji, opublikowane najpierw w Rosji w 1905 roku , nie musi już być drukowane, by przetrwać. Media społecznościowe używają chwytliwych memów, by skutecznie serwować truciznę po kilka bitów na raz.

 

W niedzielę 27 stycznia znaczna część świata będzie obchodzić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście. Będą wzruszające ceremonie, uspokajające przemówienia i uniwersalne przesłanie o „wyciągnięciu lekcji” i „Nigdy więcej!”. ONZ wybrała tę datę, ponieważ był to dzień wyzwolenia Auschwitz- Birkenau.

 

Niedawne sondaże pokazują jednak, że dzisiejsza młodzież nie rozpoznaje nazw obozów koncentracyjnych, nie mówiąc już o wiedzy o tym, co tam się działo i co symbolizują.  

 

W tym tygodniu Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) i Azrieli Foundation wspólnie ogłosiły wyniki wszechstronnego badania wiedzy i świadomości o Holocauście wśród dorosłych w Kanadzie. Wśród niepokojących wyników jest to, że: “52% millennialsów nie potrafi nazwać ani jednego obozu koncentracyjnego lub getta, a 62% millenialsów nie wie, że 6 milionów Żydów zostało zabitych w Holocauście”.  

 

Jeszcze gorzej, “22% millennialsów nie słyszało lub nie jest pewna czy słyszało o Holocauście”. Te wyniki są podobne do wyników badania przeprowadzonego w kwietniu w USA.  

 

Nie jest tak, że antysemityzm jest czymś nowym. Zapewne istniał od czasów biblijnych. Z pewnością podniósł swój ohydny łeb w epoce rzymskiej; pojawił się podczas krucjat, oszczerstwie o rytuale krwi w Średniowieczu, w czasach Inkwizycji, włoskich gettach i europejskich pogromach i prześladowaniach. Zanim Trzecia Rzesza Hitlera sformułowała swoje Ostateczne Rozwiązanie, by wyeliminować ze świata wszystkich Żydów do ostatniego i wymazać każdą resztkę żydowskiej kultury i religii, grunt był już żyzny i dobrze przesiąknięty żydowską krwią.

 

Stworzenie państwa Izrael nie położyło kresu nienawiści do Żydów, a tylko dało jej nową postać: antysyjonizm stał się następcą tradycyjnego antysemityzmu. W swojej najbardziej chorej postaci zrównuje syjonizm z nazizmem, co jest sposobem zarówno demonizowania Izraela, jak i zdjęcia odpowiedzialności za wydarzenia Holocaustu. Żydzi nie są już ofiarami – są sprawcami. Jest to podwójny grzech: zrównywanie Żydów z nazistami łączy trywializowanie z perwersją prawdy. Doskonale pasuje do jaskini ech cyberprzestrzeni. 

 

Z populacją liczącą na całym świecie mniej niż 15 milionów, Żydzi są mniejszością wszędzie, gdzie żyją, poza Izraelem, który swoim domem nazywa około 6,5 miliona Żydów. Antysemityzm można jednak znaleźć także w krajach, w których w ogóle nie ma Żydów.

 

Kiedy premier Malezji, Mahathir bin Mohamad odmawia pozwolenia izraelskiemu zespołowi pływackiemu paraolimpijczyków na udział w zawodach, oznacza to wywieszenie napisu ”Żydom wstęp wzbroniony!” Ci, którzy tego nie potępiają, są współwinni. Kraj, który nie chce gościć izraelskiego zespołu na wydarzeniu sportowym, najwyraźniej nie popiera ducha sportowego. Inne kraje powinny odmówić uczestniczenia, jak długo Izrael – uznany za suwerenne państwo przez Organizację Narodów Zjednoczonych ponad 70 lat temu -  nie będzie miał równej szansy uczestniczenia w zawodach.

 

Kiedy Islamska Republika Iranu otwarcie ogłasza, że jej celem jest wymazanie Izraela z mapy, odpowiedzią nie jest pozwolenie jej na rozwinięcie broni zdolnej do przenoszenia jądrowych głowic ani pęd, by wzmocnić jej gospodarkę dla obłaskawienia jej.

 

Wojna przeciwko Żydom nie ogranicza się do cyberprzestrzeni. Dzieje się w rzeczywistym świecie z każdą rakietą wystrzeloną na Izrael z Gazy lub Syrii, z każdym atakiem na Żydów i ich zwolenników na całym świecie i z każdym oświadczeniem o delegitymizacji.

 

Antysemityzm obiera Żydów za cel ataków. Jedynym sposobem uniknięcia widzenia tego jako pogwałcenia praw człowieka jest zaprzeczanie, że Żydzi (lub Izraelczycy) są ludźmi.

 

W zbyt wielu miejscach Żydzi mają powody by obawiać się otwartego noszenia oznak swojej religijnej tożsamości – jarmułek lub gwiazdy Dawida. Żydowskie szkoły, ośrodki kultury i synagogi muszą mieć wiele warstw zabezpieczeń. Żydzi w Europie nie potrzebują przypomnienia, że antysemityzm jest zabójczy.

lscreenUp Next

W ostatnich latach były śmiertelne ataki na Żydów we Francji,  Belgii i Danii. Tymczasem kule wystrzelone przez zwolennika białej supremacji, Roberta Bowersa w Pittsburgh w Pensylwanii w październiku 2018 r. zabiły 11 ludzi, raniły wielu innych i dokonały wyłomu w poczuciu bezpieczeństwa społeczności żydowskich w innych miejscach na świecie.

 

Czasami ma się wrażenie, że jedyną rzeczą, która jednoczy skrajną prawicę i skrajną lewicę, jest nienawiść do Żydów. Oskarżenie, że Żydzi – lub syjoniści – kontrolują świat przez banki i media, może przychodzić i przychodzi, z obu tych stron.  

 

W Charlottesville w 2017 roku biali nacjonaliści krzyczeli: ”Żydzi nas nie zastąpią!” W imię intersekcjonalności członkowie Black Lives Matter przyjęli antyizraelską platformę, poparli ruch BDS, a przywódczynie Marszu Kobiet, który odbył się w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie, są dumne ze swojego antyizraelskiego stanowiska i popierają Louisa Farrakhana, którego retoryka obejmuje mowę o „szatańskim Żydzie”.  

 

Radykalna lewica absurdalnie uchyliła kołdry, by pozwolić islamistom i dżihadystom na wskoczenie do jej łoża, żeby mieli ciepło. Widok przywódcy brytyjskiej Labour Party, Jeremy’ego Corbyna, kładącego wieniec na grobach arabskich terrorystów zamieszanych w masakrę na Olimpiadzie w Monachium, w której zamordowano 11 izraelskich sportowców, jest oczywistym, oburzającym przykładem.  

 

Sytuacja stała się tak poważna, że we wrześniu 2018 roku były rabin naczelny Wielkiej Brytanii, Lord Jonathan Sacks, zabrał głos w debacie w Izbie Lordów na temat antysemityzmu i odszedł od swojej tradycyjnej powściągliwości, mówiąc:  

“Antysemityzm jest najtrudniejszą do pokonania ze wszystkich nienawiści, ponieważ, podobnie jak wirus, podlega mutacji, ale jedna rzecz pozostaje ta sama. Żydów, czy to jako religię, jako rasę, czy jako państwo Izrael czyni się kozłem ofiarnym z powodu problemów, za które odpowiedzialne są wszystkie strony. Tak rozpoczyna się droga do tragedii.

 

Antysemityzm lub każda inna nienawiść stają się niebezpieczne, kiedy zdarzają się trzy rzeczy.

 

Pierwsza: kiedy przechodzi z marginesów polityki do partii głównego nurtu i jej kierownictwa. Druga: kiedy ta partia widzi, że nie szkodzi to jej popularności. I trzecia: kiedy ci, którzy protestują przeciwko temu, są oczerniani i nękani za swój sprzeciw. Wszystkie te trzy czynniki istnieją dzisiaj w Wielkiej Brytanii. Nigdy nie myślałem, że zobaczę to za mojego życia. Dlatego nie mogę milczeć. Bowiem nie tylko Żydzi są zagrożeni. Zagrożone jest również nasze człowieczeństwo”.

To przemówienie zyskało szeroki rozgłos, ale słowa nie wystarczają.

 

Niezależnie od tego, jak wiele razy powtarza się słowa ”Nigdy więcej!” podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holocauście, nie będą one niczego znaczyły, jeśli mówcy na tych imprezach nie przyznają, że ofiarami byli Żydzi.

 

Jeśli ONZ poświęca jeden dzień w roku na kazania przeciwko horrorowi nienawiści do Żydów, ale nadal wyłącznie Izrael wybiera do potępienia przez wszystkie pozostałe dni w roku, nie osiąga niczego.

 

To jest lekcja, która należy wyciągnąć. Odmawianie Izraelowi prawa do istnienia – lub do samoobrony – jest tylko nowoczesną wersją tego, co nazywa się „najstarszą nienawiścią”.

 

“Nigdy więcej” musi zacząć się teraz. I nie może trwać tylko przez jeden dzień.


Holocaust Reminders, Memories and Commemorations

Jerusalem Post, 25 stycznia 2019

Tłumaczenie: Malgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Właściciele pamięci Marek Eyal 2019-01-27


Brunatna fala

Znalezionych 774 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18
Dorastaliśmy nienawidząc i przeklinając Żydów   Koraszewski   2019-09-15
Iran jest gotowy do ”wymazania syjonistycznego reżimu z mapy”   Rafizadeh   2019-09-14
Ewoluująca ideologia białej supremacji i jej protagoniści   i Yigal Carmon   2019-09-13
Wojna, pokój, podżegacze i podżegani   Koraszewski   2019-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk