Prawda

Niedziela, 25 sierpnia 2019 - 17:33

« Poprzedni Następny »


Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu


Liat Collins 2019-01-27

Pomnik masowych morderstw z II Wojny Światowej na brzegach Dunaju w Budapeszcie, 11 lutego 2014. Główna organizacja żydowska na Węgrzech postanowiła ostatnio zbojkotować tegoroczną oficjalną ceremonię upamiętnienia Holocaustu, jeśli nie pokaże się wyraźnie roli miejscowych obywateli w nazistowskich deportacjach (zdjęcie: REUTERS/BERNADETT SZABO)
Pomnik masowych morderstw z II Wojny Światowej na brzegach Dunaju w Budapeszcie, 11 lutego 2014. Główna organizacja żydowska na Węgrzech postanowiła ostatnio zbojkotować tegoroczną oficjalną ceremonię upamiętnienia Holocaustu, jeśli nie pokaże się wyraźnie roli miejscowych obywateli w nazistowskich deportacjach (zdjęcie: REUTERS/BERNADETT SZABO)

Był okres, kiedy modna była wiara, że istnienie telewizji zapobiegłoby Holocaustowi. Gdyby ludzie widzieli dokonywane potworności, podjęliby działania, by je zatrzymać, argumentowano. Widząc jednak wszystkie potworności ostatnich dziesięcioleci, które naruszały komfort naszych salonów zdjęciami z miejsc tak odległych jak Ruanda, Kambodża, Serbia, Syria i Jemen, podejrzewam, że większość świata siedziałaby, w najlepszym wypadku kręcąc głowami z dezaprobatą i po prostu oglądała widowisko. 


Z nastaniem mediów społecznościowych sytuacja pogorszyła się. Platformy mediów społecznościowych nie tylko nie zapobiegają dziejącym się horrorom, ale służą do polaryzowania populacji i podsycania płomieni. Istnieje powód, dla którego o klipach filmowych, które zdobywają globalny sukces, mówi się, że rozprzestrzeniają się jak „wirus”. Szybko szerzą przesłanie – słuszne lub niesłuszne. Protokoły mędrców Syjonu, fałszerstwo składające się z kłamstw o żydowskiej, globalnej dominacji, opublikowane najpierw w Rosji w 1905 roku , nie musi już być drukowane, by przetrwać. Media społecznościowe używają chwytliwych memów, by skutecznie serwować truciznę po kilka bitów na raz.

 

W niedzielę 27 stycznia znaczna część świata będzie obchodzić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holocauście. Będą wzruszające ceremonie, uspokajające przemówienia i uniwersalne przesłanie o „wyciągnięciu lekcji” i „Nigdy więcej!”. ONZ wybrała tę datę, ponieważ był to dzień wyzwolenia Auschwitz- Birkenau.

 

Niedawne sondaże pokazują jednak, że dzisiejsza młodzież nie rozpoznaje nazw obozów koncentracyjnych, nie mówiąc już o wiedzy o tym, co tam się działo i co symbolizują.  

 

W tym tygodniu Conference on Jewish Material Claims Against Germany (Claims Conference) i Azrieli Foundation wspólnie ogłosiły wyniki wszechstronnego badania wiedzy i świadomości o Holocauście wśród dorosłych w Kanadzie. Wśród niepokojących wyników jest to, że: “52% millennialsów nie potrafi nazwać ani jednego obozu koncentracyjnego lub getta, a 62% millenialsów nie wie, że 6 milionów Żydów zostało zabitych w Holocauście”.  

 

Jeszcze gorzej, “22% millennialsów nie słyszało lub nie jest pewna czy słyszało o Holocauście”. Te wyniki są podobne do wyników badania przeprowadzonego w kwietniu w USA.  

 

Nie jest tak, że antysemityzm jest czymś nowym. Zapewne istniał od czasów biblijnych. Z pewnością podniósł swój ohydny łeb w epoce rzymskiej; pojawił się podczas krucjat, oszczerstwie o rytuale krwi w Średniowieczu, w czasach Inkwizycji, włoskich gettach i europejskich pogromach i prześladowaniach. Zanim Trzecia Rzesza Hitlera sformułowała swoje Ostateczne Rozwiązanie, by wyeliminować ze świata wszystkich Żydów do ostatniego i wymazać każdą resztkę żydowskiej kultury i religii, grunt był już żyzny i dobrze przesiąknięty żydowską krwią.

 

Stworzenie państwa Izrael nie położyło kresu nienawiści do Żydów, a tylko dało jej nową postać: antysyjonizm stał się następcą tradycyjnego antysemityzmu. W swojej najbardziej chorej postaci zrównuje syjonizm z nazizmem, co jest sposobem zarówno demonizowania Izraela, jak i zdjęcia odpowiedzialności za wydarzenia Holocaustu. Żydzi nie są już ofiarami – są sprawcami. Jest to podwójny grzech: zrównywanie Żydów z nazistami łączy trywializowanie z perwersją prawdy. Doskonale pasuje do jaskini ech cyberprzestrzeni. 

 

Z populacją liczącą na całym świecie mniej niż 15 milionów, Żydzi są mniejszością wszędzie, gdzie żyją, poza Izraelem, który swoim domem nazywa około 6,5 miliona Żydów. Antysemityzm można jednak znaleźć także w krajach, w których w ogóle nie ma Żydów.

 

Kiedy premier Malezji, Mahathir bin Mohamad odmawia pozwolenia izraelskiemu zespołowi pływackiemu paraolimpijczyków na udział w zawodach, oznacza to wywieszenie napisu ”Żydom wstęp wzbroniony!” Ci, którzy tego nie potępiają, są współwinni. Kraj, który nie chce gościć izraelskiego zespołu na wydarzeniu sportowym, najwyraźniej nie popiera ducha sportowego. Inne kraje powinny odmówić uczestniczenia, jak długo Izrael – uznany za suwerenne państwo przez Organizację Narodów Zjednoczonych ponad 70 lat temu -  nie będzie miał równej szansy uczestniczenia w zawodach.

 

Kiedy Islamska Republika Iranu otwarcie ogłasza, że jej celem jest wymazanie Izraela z mapy, odpowiedzią nie jest pozwolenie jej na rozwinięcie broni zdolnej do przenoszenia jądrowych głowic ani pęd, by wzmocnić jej gospodarkę dla obłaskawienia jej.

 

Wojna przeciwko Żydom nie ogranicza się do cyberprzestrzeni. Dzieje się w rzeczywistym świecie z każdą rakietą wystrzeloną na Izrael z Gazy lub Syrii, z każdym atakiem na Żydów i ich zwolenników na całym świecie i z każdym oświadczeniem o delegitymizacji.

 

Antysemityzm obiera Żydów za cel ataków. Jedynym sposobem uniknięcia widzenia tego jako pogwałcenia praw człowieka jest zaprzeczanie, że Żydzi (lub Izraelczycy) są ludźmi.

 

W zbyt wielu miejscach Żydzi mają powody by obawiać się otwartego noszenia oznak swojej religijnej tożsamości – jarmułek lub gwiazdy Dawida. Żydowskie szkoły, ośrodki kultury i synagogi muszą mieć wiele warstw zabezpieczeń. Żydzi w Europie nie potrzebują przypomnienia, że antysemityzm jest zabójczy.

lscreenUp Next

W ostatnich latach były śmiertelne ataki na Żydów we Francji,  Belgii i Danii. Tymczasem kule wystrzelone przez zwolennika białej supremacji, Roberta Bowersa w Pittsburgh w Pensylwanii w październiku 2018 r. zabiły 11 ludzi, raniły wielu innych i dokonały wyłomu w poczuciu bezpieczeństwa społeczności żydowskich w innych miejscach na świecie.

 

Czasami ma się wrażenie, że jedyną rzeczą, która jednoczy skrajną prawicę i skrajną lewicę, jest nienawiść do Żydów. Oskarżenie, że Żydzi – lub syjoniści – kontrolują świat przez banki i media, może przychodzić i przychodzi, z obu tych stron.  

 

W Charlottesville w 2017 roku biali nacjonaliści krzyczeli: ”Żydzi nas nie zastąpią!” W imię intersekcjonalności członkowie Black Lives Matter przyjęli antyizraelską platformę, poparli ruch BDS, a przywódczynie Marszu Kobiet, który odbył się w zeszłym tygodniu w Waszyngtonie, są dumne ze swojego antyizraelskiego stanowiska i popierają Louisa Farrakhana, którego retoryka obejmuje mowę o „szatańskim Żydzie”.  

 

Radykalna lewica absurdalnie uchyliła kołdry, by pozwolić islamistom i dżihadystom na wskoczenie do jej łoża, żeby mieli ciepło. Widok przywódcy brytyjskiej Labour Party, Jeremy’ego Corbyna, kładącego wieniec na grobach arabskich terrorystów zamieszanych w masakrę na Olimpiadzie w Monachium, w której zamordowano 11 izraelskich sportowców, jest oczywistym, oburzającym przykładem.  

 

Sytuacja stała się tak poważna, że we wrześniu 2018 roku były rabin naczelny Wielkiej Brytanii, Lord Jonathan Sacks, zabrał głos w debacie w Izbie Lordów na temat antysemityzmu i odszedł od swojej tradycyjnej powściągliwości, mówiąc:  

“Antysemityzm jest najtrudniejszą do pokonania ze wszystkich nienawiści, ponieważ, podobnie jak wirus, podlega mutacji, ale jedna rzecz pozostaje ta sama. Żydów, czy to jako religię, jako rasę, czy jako państwo Izrael czyni się kozłem ofiarnym z powodu problemów, za które odpowiedzialne są wszystkie strony. Tak rozpoczyna się droga do tragedii.

 

Antysemityzm lub każda inna nienawiść stają się niebezpieczne, kiedy zdarzają się trzy rzeczy.

 

Pierwsza: kiedy przechodzi z marginesów polityki do partii głównego nurtu i jej kierownictwa. Druga: kiedy ta partia widzi, że nie szkodzi to jej popularności. I trzecia: kiedy ci, którzy protestują przeciwko temu, są oczerniani i nękani za swój sprzeciw. Wszystkie te trzy czynniki istnieją dzisiaj w Wielkiej Brytanii. Nigdy nie myślałem, że zobaczę to za mojego życia. Dlatego nie mogę milczeć. Bowiem nie tylko Żydzi są zagrożeni. Zagrożone jest również nasze człowieczeństwo”.

To przemówienie zyskało szeroki rozgłos, ale słowa nie wystarczają.

 

Niezależnie od tego, jak wiele razy powtarza się słowa ”Nigdy więcej!” podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holocauście, nie będą one niczego znaczyły, jeśli mówcy na tych imprezach nie przyznają, że ofiarami byli Żydzi.

 

Jeśli ONZ poświęca jeden dzień w roku na kazania przeciwko horrorowi nienawiści do Żydów, ale nadal wyłącznie Izrael wybiera do potępienia przez wszystkie pozostałe dni w roku, nie osiąga niczego.

 

To jest lekcja, która należy wyciągnąć. Odmawianie Izraelowi prawa do istnienia – lub do samoobrony – jest tylko nowoczesną wersją tego, co nazywa się „najstarszą nienawiścią”.

 

“Nigdy więcej” musi zacząć się teraz. I nie może trwać tylko przez jeden dzień.


Holocaust Reminders, Memories and Commemorations

Jerusalem Post, 25 stycznia 2019

Tłumaczenie: Malgorzata KoraszewskaLiat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.

 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Właściciele pamięci Marek Eyal 2019-01-27


Brunatna fala

Znalezionych 669 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Kto mówi, że przestępstwo nie popłaca?   Bedein   2019-08-23
Pięć nagłówków pokazuje antysemickie incydenty na całym świecie - analiza   Frantzman   2019-08-22
Proirańska, antyizraelska polityka zagraniczna Niemiec   Kern   2019-08-14
Palestyńczycy w potrzebie lustra?   Tawil   2019-08-11
Powody, dla których pokojowe rozwiązania konfliktu arabsko-izraelskiego zawsze zawodzą   Hamid   2019-08-10
BDS, Omar Shakir i eliminacjonizm wobec izraela   Steinberg   2019-08-04
Plan Hamasu i Iranu na zlikwidowanie Izraela   Tawil   2019-07-29
Walka z BDS. Część I   Rosenthal   2019-07-27
Hamas maszeruje, by zniszczyć Izrael   Toameh   2019-07-26
Antyizraelskie prawa zaproponowane przez Dublin: złe dla Irlandii, gorsze dla Palestyńczyków, straszne dla wszystkich   Franklin   2019-07-13
Nihil novi   Lewin   2019-07-11
Tak, antysyjonizm jest tylko najnowszą odmianą antysemityzmu     2019-07-04
Palestyńscy ”umiarkowani”: karabiny, granaty i terroryzm    Tawil   2019-06-29
Dlaczego neonaziści tak bardzo kochają ruch BDS?     Marquardt-Bigman   2019-06-26
Haniebny wzrost antysemityzmu a antysemicki tweet znanego aktora   Frantzman   2019-06-25
Zatajany los palestyńskich chrześcijan   Ibrahim   2019-06-24
Mułłowie obiecują ”koniec” Izraela i amerykańskiej cywilizacji   Rafizadeh   2019-06-22
Rewelacje o Hezbollahu w Wielkiej Brytanii częścią niepokojącego trendu obłaskawiania Iranu   Frantzman   2019-06-19
Normalizacja islamskiego antysemityzmu   Wójcik   2019-06-06
Ludobójstwo chrześcijan weszło na ”alarmujący etap”   Ibrahim   2019-05-29
Na początku był Arab z nożem. 180 lat wykrętów (wersja 2)   Collier   2019-05-21
Bliskowschodni ruch antypokojowy   Toameh   2019-05-20
Radziecki antysyjonizm i współczesny antysemityzm lewicy   Tabarovsky   2019-05-18
Między Eurowizją a tańcem z Hamasem   Collins   2019-05-12
Ilhan Omar – ignorancja i bigoteria w sprawie rakiet z Gazy   Dershowitz   2019-05-09
Jak palestyńscy przywódcy zachęcają do terroryzmu   Tawil   2019-05-08
Nie, to nie jest o „rasie”   Rosenthal   2019-05-06
Unia Europejska: pielęgnowanie niestabilności i terroryzmu na Bliskim Wschodzie   Kahn   2019-05-05
Facebook walczy z Fake News stronniczym wideo z Gazy   Miller   2019-05-04
Abbas chce kryzysu humanitarnego   Bergman   2019-05-01
Dlaczego główny nurt polityki jest winny szerzenia się antysemityzmu   Collier   2019-04-29
Grecja: „Strefa zakazana” w Atenach?   Polizoidou   2019-04-27
Iran: nowe słownictwo lalki brzuchomówcy   Taheri   2019-04-26
Co dzieje się z Palestyńczykami, którzy żądają lepszego życia?   Toameh   2019-04-23
Uczciwość Hamasu i umowa stulecia   Toameh   2019-04-20
Współczujący wszystkich krajów łączą się   Koraszewski   2019-04-17
Tak, palestyńska tożsamość jest pomyślana tylko jako broń przeciwko Izraelowi     2019-04-15
Co się kryje za sprzeciwem wobec pokoju z Izraelem?   Tawil   2019-04-07
Wielka Brytania: Radykalni muzułmanie mile widziani, prześladowani  chrześcijanie wręcz przeciwnie   Ibrahim   2019-04-06
Konflikt świata z Izraelem w liczbach. Izraelsko-arabski konflikt w kontekście – jakiego nigdy nie widzieliście   Collier   2019-04-03
Między Gazą a Wzgórzami Golan   Collins   2019-03-31
Iran krok za krokiem zbliża się do swojego celu:  "wymazania Izraela z mapy"   Rafizadeh   2019-03-27
CODE PINK przekracza czerwoną linię w Iranie   Collins   2019-03-24
Iran: egzekucje dzieci, amputacje, chłosty   Rafizadeh   2019-03-22
Uratowani Jazydzi stoją przed ponurą przyszłością po powrocie do Iraku   Frantzman   2019-03-21
Zbrodnie wojenne Hamasu przeciwko Izraelowi i Palestyńczykom   Tawil   2019-03-20
Obalanie oskarżenia o użycie „nieproporcjonalnej siły”   Plosker   2019-03-18
Palestyńczycy: Abbas staje przed „sądem” pod zarzutem zdrady   Toameh   2019-03-17
Nie wiatr niesie odpowiedź na ”balonowy terror”   Collins   2019-03-14
Palestyńczycy: Nie dla pokoju i pojednania z „niewiernymi”   Toameh   2019-03-13
Kolorowe pranie czy pranie mózgów - uwagi o Eurowizji w Izraelu?   Benson   2019-03-08
Palestyńczycy: "Nie ma miejsca na twór syjonistyczny w Palestynie”   Tawil   2019-03-07
Iran: narastające prześladowania chrześcijan   Rafizadeh   2019-03-05
Dzwon alarmowy – powrót antysemityzmu   Collins   2019-02-28
Zbrodnie wojenne Hamasu i Islamskiego Dżihadu wobec dzieci i kobiet   Tawil   2019-02-23
“Nowy Bliski Wschód” – może za 500 lat?   Rosenthal   2019-02-22
Dlaczego brytyjska lewica nie zacznie czepiać się kogoś innego?    MacEoin   2019-02-19
Do ludzi z Gazy: kupcie sobie własne cholerne szpitale   Rose   2019-02-16
Skąd się bierze gwałtowny wzrost antysemityzmu na świecie?   Dershowitz   2019-02-15
Tragedia wschodnich chrześcijan i na czym polega żydostwo   Lewin   2019-02-14
Irańska rewolucja i uprzedzenia establishmentu   Glick   2019-02-03
Przypomnienia, wspomnienia i upamiętnienia Holocaustu   Collins   2019-01-27
”Guardian” delegitymizuje Izrael w kłamliwym artykule redakcyjnym   Plosker   2019-01-26
Naziści w przebraniu. Antyizraelskie przesłanie jest skrajnie prawicową retoryką   Collier   2019-01-24
Co mają wspólnego Mahmoud Abbas i handlarze narkotykami   Amos   2019-01-21
Kiedy skrajnie prawicowi żydożercy zgadzają się ze skrajnie lewicowymi żydożercami   Marquardt-Bigman   2019-01-14
Palestyńczycy: Prawdziwe ”zbrodnie”   Tawil   2019-01-12
Pallywood znowu podnosi swój ohydny łeb   Lieberman   2019-01-08
Palestyna: Co byłoby, gdyby nie było wojny sześciodniowej?   Sherman   2019-01-06
Gaza: sześć kłamstw i jedna prawda   Maroun   2019-01-04
Erdoğan nie jest dobrotliwym sułtanem z przeszłości, jest potworem, którego trzeba powstrzymać   Yemini   2019-01-03
Dżihadystyczny psychopata: czaruje nas, uwodzi i pożera   Chesler   2018-12-31
Rasowa polityka antysemityzmu i islamofobii   Frantzman   2018-12-30
Sił dżihadu nie można oswoić ani obłaskawić   Yemini   2018-12-28
Żadnych Żydów w Europie i żadnego państwa żydowskiego na Bliskim Wschodzie   Meotti   2018-12-27
Zwolennicy ISIS grożą zamachami terrorystycznymi podczas Świąt     2018-12-23
Co złego to Żydzi   Rosenthal   2018-12-18
Antysemityzm drogą do kariery w Turcji   Bulut   2018-12-17
11 w Pittsburghu i niemowlę w Ofra     2018-12-14
Walcz z antysemityzmem w swoim domu, a nie u sąsiada   Maroun   2018-12-11
Brytyjski profesor – fan Hamasu i jego ”poezja”     2018-12-05
Brendan O’Neill o obsesji potępiania Izraela przez lewicę   Coyne   2018-11-28
Jak wyrwać się z łap osobliwie pojmowanej empatii?   Koraszewski   2018-11-24
Dlaczego wznowione sankcje wobec Iranu są dobre dla Palestyńczyków   Toameh   2018-11-23
Tykająca bomba zegarowa islamskiej nienawiści do Żydów w USA   Bergman   2018-11-21
Jak ”New York Times” usprawiedliwia antysemityzm   Chesler   2018-11-18
Rzeź chrześcijan, brak reakcji egipskich władz   Ibrahim   2018-11-13
Żydzi a rządy prawa w Europie   Gerstenfeld   2018-11-12
Asia Bibi: Pakistańska zdrada sprawiedliwości   Meotti   2018-11-07
W Nowym Jorku są setki antyżydowskich przestępstw nienawiści – i ANI JEDEN schwytany sprawca nie był ze skrajnej prawicy      2018-11-03
Masakra w synagodze w Pittsburghu: pobudka dla antysemitów?   Maroun   2018-11-02
Ukryci zakładnicy w wojnie Hamasu w Gazie   Collins   2018-10-20
Nowoczesne ”ostateczne rozwiązanie” jest bardzo podobne do starego   Maroun   2018-10-18
Jak Iran planuje przejęcie Gazy   Toameh   2018-10-17
Jak Palestyńczycy kłamią Europejczykom   Tawil   2018-10-13
Cel Iranu - zlikwidowanie Izraela     2018-09-29
Islamskich antysemitów chroni niemieckie państwo prawa   Tibi   2018-09-26
Turcja: tortury, wykorzystywanie seksualne szaleją w więzieniach   Bulut   2018-09-21
Krytyka czy patologiczna nienawiść?   Rosenthal   2018-09-19
Lewicowy nacjonalizm i bolszewicka prawica   Koraszewski   2018-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk