Prawda

Niedziela, 12 lipca 2020 - 11:18

« Poprzedni Następny »


Parkland i antysemityzm


Qanta Ahmed 2018-03-30

Uczniowie z Marjory Stoneman Douglas High School i Westglades Middle School zebrali się pod pomnikami w parku, gdzie maszerowali w ramach krajowego marszu szkół dla uczczenia pamięci 17 uczniów i nauczycieli zabitych w liceum w Parkland na Florydzie. (zdjęcie: REUTERS)
Uczniowie z Marjory Stoneman Douglas High School i Westglades Middle School zebrali się pod pomnikami w parku, gdzie maszerowali w ramach krajowego marszu szkół dla uczczenia pamięci 17 uczniów i nauczycieli zabitych w liceum w Parkland na Florydzie. (zdjęcie: REUTERS)

Masakra w Marjory Stoneman Douglas High School w Parkland na Florydzie w zeszłym miesiącu nie tylko była masowym morderstwem, ale antysemickim atakiem. W wiadomościach ujawniono, że na magazynkach amunicji mordercy były wyryte swastyki.  


Podczas gdy Amerykanie borykają się z następstwami masakry i na nowo rozgorzała debata o broni, antysemityzm strzelającego nie przyciągnął uwagi.

Być może profil jest zbyt znajomy? Nikolas Cruz, jak podaje miejscowy rabin z Chabad, jest zwolennikiem białej supremacji. Był jawnym antysemitą, jak pokazują jego posty w mediach społecznościowych i wybrał za cel swoją byłą szkołę, gdzie 40 procent dzieci jest Żydami.


Grupa białych nacjonalistów, Republic of Florida Militia, przyznaje, że Cruz był jej członkiem.

Cruz podobno wyrażał antysemickie uczucia wobec swojej biologicznej matki (o której wiedział, że jest Żydówką) i otwarcie deklarował nienawiść do Żydów w mediach społecznościowych. Natalie Lifson opisując w “Haaretz” antysemityzm Cruza, wskazuje, że pięcioro z 17 zabitych przez niego ludzi było Żydami.

 

Kiedy morderca opróżniał magazynki swojego AR-15, strzelając do swoich byłych kolegów klasowych, inni uczniowie w Stoneman Douglas High School byli na lekcji historii Holocaustu.

Konkretnie, analizowali Olimpiadę 1936 r. według programu i-Witness na materiałach stworzonych przez USC Shoah Foundation i koncentrujących się na świadectwach ocalałych z Holocaustu. Uczyli się o empatii i tolerancji poprzez wspomnienia ocalałych ze świata przesiąkniętego nienawiścią.

Przed końcem lekcji dwoje z uczniów biorących w niej udział straciło życie, także jako ofiary antysemityzmu.

Plaga antysemityzmu powróciła i szerzy się w USA. Jawny antysemita, Arthur Jones, ubiega się o miejsce w Kongresie we wstępnych wyborach republikańskich jako “narodowy socjalista”.   

W pełnym jadu wystąpieniu w telewizji Jones twierdził, że “dwupartyjny, żydopartyjny system panuje w Stanami Zjednoczonych”. Dodał: „Tak, zaprzeczam Holocaustowi. To jest  wymuszanie pieniędzy... Nic poza międzynarodowym wymuszaniem pieniędzy przez Żydów... by wciągnąć nas w jedną wojnę po drugiej na Bliskim Wschodzie”.

Jeszcze bardziej szokujące jest to, że Jones nie jest sam; co najmniej czterech innych Amerykanów związanych ze zwolennikami białej supremacji startuje w wyborach w Stanach Zjednoczonych.

Anti-Defamation League informuje o największym wzroście antysemityzmu w 2017 r. od czasu, kiedy zaczęto prowadzić badania 40 lat temu.

Wzrastające obawy w wielu grupach w Ameryce, szczególnie wśród amerykańskich Żydów, nieustannie nasilają się od wyboru prezydenta Donalda Trumpa.

Minęło sześć miesięcy od wiecu Unite the Right w Charlottesville w Virginii, gdzie neonaziści maszerowali skandując “Żydzi nas nie zastąpią” i “Krew i ziemia” i szokującej reakcji Trumpa.   

Powrót antysemityzmu jest wyjątkowo przerażający. Choć wiele narodów jest przedmiotem ksenofobii i prześladowań, antysemityzm różni się tym, że inspiruje ludobójstwo na bezprecedensową skalę. 

Miliony zginęły w Holocauście. Masowe rozstrzeliwania, zagłodzenie, śmierć przez przymusowe prace, marsze śmierci, komory gazowe i krematoria, eutanazja chorych i zdrowych ludzi, także dzieci i palenie w budynkach włącznie z synagogami – te i niezliczone inne potworności złożyły się na ludobójstwo sześciu milionów Żydów, niemal w całości wyniszczając Żydów europejskich.

Po siedemdziesięciu latach mamy uzasadnione podstawy do ponownego strachu. Wyraźny wzrost liczby krajów, w których Żydzi są nękani, stał się niezaprzeczalny.

Badanie Pew Forum ujawniło, że nękanie Żydów – przez państwo lub pozapaństwowe organizacje albo osoby – występowało w 77 krajach czyli w 39% państw. To był szczyt w ciągu siedmiu lat. Według Pew poszczególne osoby lub grypy obywatelskie nękały Żydów znacznie częściej niż organy państwowe.

Media społecznościowe odzwierciedlają to odrodzenie antysemityzmu w języku najczęściej używanym do uwłaczania Żydom w mediach społecznościowych: „Żydzi, Holocaust, Hitler, naziści, Holohoax, gaz”.

“Patrzcie, kto wrócił”, satyryczny film niemiecki z 2015 r. przedstawia wizję Adolfa Hitlera, powracającego do Niemiec w XXI wieku. Na równi komiczny, jak niepokojący, ujawnia niezwykły odzew współczesnych Niemiec na nazistowski antysemityzm – i ma paralele w USA.

Kiedy kraj jest w żałobie po zabitych na Florydzie i zmaga się z strategiami zapobieżenia powtórce tego, niezbędne jest zrozumienie antysemickiej natury tego ataku.

Pilne jest zrozumienie czynników, które ośmielają zwolenników białej supremacji i antysemitów.

Ta nienawiść naraża na niebezpieczeństwo jedną z najbardziej narażonych mniejszości Ameryki. Przy liczebności zaledwie 4,2 miliona w Stanach Zjednoczonych Żydzi amerykańscy stanowią mniej niż 1,8% populacji USA, niemniej ponoszą olbrzymie brzemię   56,8% wszystkich przestępstw nienawiści, według danych FBI z 2014 r. o atakach antyżydowskich.

Choć często możemy czuć się bezsilni w obliczu takiej nienawiści, możemy pójść w ślady dzieci z Stoneman Douglas High School, które studiowały historię Holocaustu, kiedy zbliżał się morderca.  

Uczniowie rozpoczęli ruch #Nigdywięcej, powtarzając temat United States Holocaust Memorial Museum i zwrot używany od II Wojny Światowej.

Razem możemy ogłosić moc tych dwóch słów i mieć nadzieję, że staną się prawdą.

 

Parkland and Antisemitism

Jerusalem Post, 15 marca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaQanta Ahmed

Profesor medycyny, zatrudniona w State University of New York (Stony Brook). Autorka słynnej książki 'In the Land of Invisible Women' (Sourcebooks 2008), przez kilka lat pracowała w Arabii Saudyjskiej, od 2009 roku prowadzi swój blog przy Huffington Post gdzie zajmuje się głównie politycznym islamem, Bliskim Wschodem i terroryzmem. Jest i pierwszym lekarzem, i pierwszą Muzułmanką, która została zaproszona do programu Fundacji Templetona dla dziennikarzy. Badania mają na celu wzbudzenie publicznej dyskusji dotyczącej relacji między nauką i religią. Pochodzi z Pakistanu.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 778 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22
Co przyjaciele Iranu robią w Gazie   Toameh   2019-10-20
Jak Erdogan planował tę czystkę etniczną   Lowe   2019-10-17
Solidarność z Palestyńczykami – obsesyjna odskocznia do antysemityzmu   Collier   2019-10-04
Zamienione w broń palestyńskie dzieci   Roth   2019-09-28
Chrześcijanie masakrowani, media odwracają wzrok   Meotti   2019-09-27
Szminkowanie trupa z Oslo   Koraszewski   2019-09-21
Boko Haram: krwawy terror, końca nie widać   Bulut   2019-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk