Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 05:56

« Poprzedni Następny »


Palestyńskie deklaracje w dniu napaści na Izrael


Z materiałów MEMRI 2023-10-09


Siódmego października 2023 r. Hamas rozpoczął operację Powódź Al-Aksa, niespodziewany atak na Izrael wczesnym rankiem w ważne żydowskie święto. W ramach ataku grupa terrorystyczna z siedzibą w Gazie wystrzeliła tysiące rakiet w kierunku Izraela i wysłała bojowników do izraelskich miast w pobliżu Strefy Gazy. W odpowiedzi izraelski premier Benjamin Netanjahu ogłosił masową mobilizację i podczas telewizyjnego przemówienia na temat rozwoju wydarzeń powiedział „jesteśmy w stanie wojny”.


Poniższy raport zestawia wstępne oświadczenia wydane przez Islamski Ruch Oporu (Hamas), Palestyński Islamski Dżihad (PIJ) i Jaskinię Lwów w sprawie konfliktu.


Po rozpoczęciu operacji Powódź Al-Aksa w dniu 7 października 2023 r. Hamas wydał kilka oświadczeń dotyczących przebiegu konfliktu i jego zamierzonych celów.


Oświadczenie dowódcy Brygad Al-Kassam


7 października Mohammed Al-Daif, dowódca generalny zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygady Męczenników Izz Al-Din Al-Kassam, opublikował na stronie internetowej grupy oświadczenie ogłaszające rozpoczęcie operacji.


W oświadczeniu, które skupiało się na niedawnych napięciach z wiernymi w Al-Aksa i oskarżało Izrael o planowanie zburzenia meczetu, żeby na jego miejscu odbudować świątynię, ogłaszano początek operacji i jej kryptonim, mówiąc: „Postanowiliśmy położyć kres temu wszystkiemu, z pomocą Allaha, by wróg zrozumiał, że dla niego czas hulanek bez odpowiedzialności dobiegł końca. Ogłaszamy rozpoczęcie operacji Powódź Al-Aksa. Ogłaszamy również, że pierwszy atak, którego celem były pozycje wroga, lotniska i fortyfikacje wojskowe przekroczył 5000 rakiet i pocisków”.

 

Oświadczenie skrzydła politycznego Hamasu


Szef polityczny Hamasu Ismail Hanija wydał oficjalne oświadczenie na swojej stronie internetowej, potwierdzając trwające walki i łącząc je z ciągłymi napięciami między Izraelczykami i Palestyńczykami w związku z meczetem Al-Aksa.


Hanija twierdził, że grupa otrzymała informacje wskazujące, że Izrael zamierza przejąć kontrolę nad meczetem Aksa, i dlatego uzasadniał tę operację jako środek zapobiegawczy, mający zapobiec rzekomemu zajęciu świętego miejsca przez władze izraelskie: „Mieliśmy informacje, że to będzie miało miejsce jako preludium do narzucenia suwerenności meczetowi Al-Aksa”.


Po stwierdzeniu, że Allah zapewni Palestyńczykom zwycięstwo, Hanija wezwał muzułmanów na całym świecie, by przyłączyli się do walki, nie wdając się w szczegóły, co to może oznaczać, wzywając „każdego muzułmanina na całym świecie i wszystkich wolnych ludzi na świecie, aby stanęli w tej sprawiedliwej bitwie w obronie Al-Aksa i misji Proroka, aby zrobili wszystko, co w ich mocy, bo to nie jest czas na czekanie i obserwowanie, i nie jest to czas na zwycięstwo jedynie w sercu, ale zwycięstwo w działaniu”.


Zakończył obietnicą kontynuowania walki wszędzie tam, gdzie znajdą się bojownicy grupy, odnosząc się do operacji Powódź Al-Aksa: „Ta powódź rozpoczęła się w Gazie i rozciągnie się na Zachodni Brzeg i za granicę oraz do każdego miejsca, gdzie obecni są nasi ludzie i nasz naród”.

 

Wezwanie do broni, ataków samotnego wilka


Hamas opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym wzywa zwolenników Palestyny na Zachodnim Brzegu do rozpoczęcia ataków na izraelskie obiekty wojskowe i osady na Zachodnim Brzegu: „Och, bohaterowie naszego narodu na Zachodnim Brzegu, nasi ludzie w Jerozolimie, Ramallah i Nablusie, nasza duma w Hebronie i Dżeninie oraz we wszystkich wioskach i ruinach: nadszedł czas na wszechstronną i pilną mobilizację, aby zaangażować się w bitwę Powodzi Al-Aksa i okazać Allahowi, że jesteśmy dobrzy”.


W oświadczeniu wezwano zwolenników do angażowania się w ataki  samotnych wilków na cele izraelskie, gdziekolwiek się znajdują: „Pozwólcie wszystkim udać się, czy to w grupach, czy samotnie, w stronę celów okupanta i osadników we wszystkich lokalizacjach. Szturmujcie osiedla i obiekty wojskowe, wybijcie żołnierzy i osadników wroga oraz przywróćcie prawa męczennikom i świętym miejscom”.


Ponownie powiązano walki z trwającymi napięciami wokół meczetu Al-Aksa, obiecując znieść wszystko, by utrzymać to miejsce w rękach Palestyńczyków: „Niech wróg wie, że meczet Al-Aksa nie pozostanie sam i nie zostanie podzielony, bez względu na wszystkie ofiary i że palestyńska krew nie jest tania. Nadeszła chwila zemsty za naszych męczenników i ci, którzy doznali krzywdy, będą wiedzieli, przeciw której stronie się zwrócić”.


Komunikat wojskowy Brygady Al-Kassam


Później tego samego dnia zbrojne skrzydło Hamasu, Brygada Męczenników Izz Al-Deen Al-Kassam, opublikowało w Telegramie, jak to określiło, swój pierwszy „komunikat wojskowy” opisujący pierwszy dzień walk.


W oświadczeniu potwierdzono ataki powietrzne i naziemne na ponad 50 miejsc w Izraelu: „Pod intensywną osłoną rakietową i celując w systemy dowodzenia i kontroli wroga mudżahedini z Brygady Kassam byli w stanie przekroczyć linię obronną wroga i przeprowadzić jednocześnie skoordynowany atak na ponad 50 miejsc w sektorze Gazy i południowym regionie [izraelskiej] armii okupacyjnej, prowadząc do pokonania umocnień w tym obszarze.”


Brygada twierdziła, że walki nadal toczą się w 25 obszarach, w tym w izraelskiej bazie na wschód od Gazy: „Nasi mudżahedini nadal toczą bohaterskie bitwy w 25 lokalizacjach, w tym w bazie Ra'im, głównej siedzibie sektora Gazy”.


Oświadczenia Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu


Abu Hamza, rzecznik Kompanii Kuds, zbrojnego skrzydła Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ), powiedział w serii oświadczeń opublikowanych w Telegramie w formie plakatów, że grupa bierze udział w trwającej agresji i atakach w Izraelu, których celem jest wysiedlenie Izraelczyków. Powiedział, że „dzięki Allahowi” grupa wzięła do niewoli „kilkunastu żołnierzy syjonistycznych”.


Dalej powiedział: „My, członkowie Kompanii Kuds i [antyizraelskiego] ruchu oporu, odnotowujemy dziś nowy rozdział zwycięstwa i przełamania prestiżu ‘wrogiego tworu’ [Izraela] i jego pokonanej armii, podczas którego nasi bohaterowie sprawili, że wróg był mały i upokorzony, wszędzie czując śmierć. Nasze wezwania wroga i jego osadników do pokojowego opuszczenia naszej ziemi, nie zostały spełnione, więc naszym sposobem zrobienia tego było zabijanie”.


Abu Hamza zapewnił, że wstępne doniesienia o ofiarach i jeńcach w Izraelu dowodzą, że konflikt z Izraelem można wygrać: „Dzięki łasce Allaha my i ruch oporu spowodowaliśmy, poprzez serię operacji za liniami wroga, w ramach operacji Powódź Al-Aksa, głośny, historyczny szok, który ujawnił prawdziwość naszego stwierdzenia, że ten potężny wróg jest iluzją zbudowaną z pyłu, którego można pokonać i złamać”.


Rzecznik PIJ uczcił także pamięć bojowników palestyńskich, którzy zginęli w walkach: „Składamy hołd duszom męczenników, prawych bojowników, a wraz z nimi bohaterów naszego ludu i modlimy się o powrót do zdrowia dla rannych i oby jutro przyszło rychło".


Potwierdził także, że bojownicy PIJ kontynuują ataki, w tym operacje naziemne przeciwko społecznościom izraelskim sąsiadującym ze Strefą Gazy: „Nasze siły w dalszym ciągu toczą walkę rakietami i za pośrednictwem elitarnych sił w ‘kopercie Gazy’, w towarzystwie swoich braci z [Hamasu], Brygad Al-Kassam i z resztą frakcji ruchu oporu, w kontynuacji błogosławionej, bohaterskiej operacji”.


Oświadczenie nie zawierało konkretnych informacji dotyczących ofiar spowodowanych lub poniesionych przez PIJ.

 

Plakat „Pojmanie żołnierzy syjonistycznych”.


Kompanie Kuds opublikowały także w Telegramie plakat zawierający twierdzenia Abu Hamzy, że grupa schwytała „żołnierzy syjonistycznych” w ramach toczących się walk. Zdjęcia przedstawiają grupę palestyńskich cywilów świętujących przed opuszczonym pojazdem wojskowym.Oświadczenie Jaskini Lwów


Jaskinia Lwów, palestyńska grupa bojowników z siedzibą w Nablusie na Zachodnim Brzegu, również wydała oświadczenie w Telegramie, w którym wzywa do wprowadzenia stanu powszechnej mobilizacji wśród wszystkich Palestyńczyków, łącznie z potencjalnymi atakami na cele izraelskie.


W oświadczeniu stwierdzono, że grupa przyłącza się do toczących się walk, wzywając wszystkich bojowników i zwolenników do przyłączenia się do operacji: „Ogłaszamy stan powszechnej mobilizacji i rozpoczynamy natychmiastowy atak z każdej pozycji na siły okupacyjne i ich osadników”.


W oświadczeniu wymieniono także pięć wytycznych, które obejmowały wytyczne dla osób z grupy i spoza niej.


Wzywając do natychmiastowego rozpoczęcia ataków, stwierdzono: „Nasze samotne wilki muszą działać natychmiast i pilnie, teraz i przed wszystkim innym”.


Wezwano także grupy bojowników do rozpoczęcia własnych ataków na Izrael: „Wszyscy bojownicy muszą zewrzeć szeregi i wyruszyć, aby zaatakować okupantów z zasadzek kulami i ładunkami wybuchowymi”.


Kierując swoje polecenia do ludności cywilnej, wezwano do masowych demonstracji poparcia dla palestyńskich grup zbrojnych pośród toczących się walk.


„Wyłącz system monitorowania”


Wezwano także Palestyńczyków do wyłączenia systemów monitorowania, które mogłyby zostać wykorzystane do dostarczania dowodów przeciwko Palestyńczykom uczestniczącym w atakach: „Wszyscy właściciele sklepów i domów znajdujących się w pobliżu okupacyjnych punktów kontrolnych i osiedli muszą natychmiast wycofać swoje urządzenia monitorujące i wyłączyć kamery”.


Na koniec wezwano wszystkich palestyńskich cywilów posiadających broń do powstania i przyłączenia się do ataków, apelując do tradycyjnych interpretacji męskości: „Dla każdego, kto posiada broń, a nie używa jej do obrony religii i kraju, nadszedł czas, abyś wyłonił się jako mężczyzna i wypełnił swój obowiązek honoru i męskości”, obiecując, że każdy napastnik przeleci przez izraelskie osiedla „jak wiatr”.


„Ten czas jest czasem dumy, honoru i zwycięstwa, z pomocą Allaha” – napisano, celebrując przemoc.


W uwagach końcowych w oświadczeniu Jaskini Lwów odnotowano, że walki toczą się w żydowskie święto Rosz ha-Szana, rzucając epitetami powszechnie kojarzonymi z antysemickimi teoriami spiskowymi: „Czy wasz szabat i święto nie pogorszą się, och, potomkowie małp i świń?”

 

MEMRI, Specjalny komunikat Nr 10828

7 października 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1433 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Utrzymywanie olbrzymiego arsenału broni i oczekiwanie, że Zachód nakarmi głodujących Jemeńczyków   Stalinsky   2024-02-28
Jeśli Hamas przyznaje, że zginęło 6000 terrorystów, wiesz, że rzeczywista liczba jest co najmniej dwukrotnie większa     2024-02-27
„Przebudzone” skrzydło HamasuOd Londynu po Nowy Jork młodzi radykałowie stali się żołnierzami nienawiści do Żydów.   O'Neill   2024-02-27
Hamas: Palestyńscy cywile są także terrorystami   Toameh   2024-02-26
Premier Kataru: Nie należy oczekiwać, że Hamas uwolni zakładników za „zawieszenie broni”Negocjacje z terrorystami kończą się tylko w jeden sposób.   Greenfield   2024-02-25
Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk