Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 20:16

« Poprzedni Następny »


Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi


Khaled Abu Toameh 2021-11-06

Podczas gdy uwaga mediów skupia się na Palestyńczykach w izraelskich więzieniach, nie ma niemal żadnych wzmianek o więźniach i internowanych przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (AP). Na zdjęciu: Nizar Banat zatłuczony na śmierć w czerwcu 2021 przez agentów służb bezpieczeństwa PA krytyk kierownictwa Autonomii Palestyńskiej.
Podczas gdy uwaga mediów skupia się na Palestyńczykach w izraelskich więzieniach, nie ma niemal żadnych wzmianek o więźniach i internowanych przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (AP). Na zdjęciu: Nizar Banat zatłuczony na śmierć w czerwcu 2021 przez agentów służb bezpieczeństwa PA krytyk kierownictwa Autonomii Palestyńskiej.

Niedawny strajk głodowy więźniów Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) w Izraelu ściągnął uwagę wielu dziennikarzy i mediów. Informacje o tej głodówce pojawiły się w gazetach na całym świecie i były w doniesieniach głównych agencji informacyjnych.


Więźniowie PIJ, którzy byli skazani za terroryzm przeciwko Izraelowi, budzili tak wielkie zainteresowanie, ponieważ są trzymani w izraelskich więzieniach. Międzynarodowe media i Autonomia Palestyńska (AP) odmawiają jednak nazywania tych więźniów terrorystami. Wolą  nazywać ich "bojownikami" lub "politycznymi więźniami".


Podczas gdy uwaga mediów pozostaje skupiona na Palestyńczykach w izraelskich więzieniach, nie ma niemal żadnych wzmianek o więźniach i internowanych przez siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej (AP) na Zachodnim Brzegu.


Międzynarodowe media i większość organizacji praw człowieka nie interesują się nimi, ponieważ są aresztowani i uwięzieni przez Palestyńczyków, a nie przez Izrael. Ponadto, nikogo nie wydają się obchodzić Palestyńczycy, którzy gniją w palestyńskich więzieniach i ośrodkach internowania, kiedy oni rozpoczynają głodówki.


Dla zachodnich mediów głównego nurtu i międzynarodowych obrońców praw człowieka strajk głodowy prowadzony w proteście przeciwko AP lub Hamasowi ma zupełnie inną – i nieskończenie niższą – pozycję niż głodówka wymierzona w Izrael.


Palestyńczyk, który rozpoczyna głodówkę w palestyńskim więzieniu, może tylko marzyć o tym, że zauważy go jakiś zagraniczny dziennikarz lub organizacja praw człowieka w USA lub w Europie. Natomiast Palestyńczyk, który ogłasza głodówkę w izraelskim więzieniu, nie musi się niczego obawiać. Wie doskonale, że w ciągu kilku minut cały świat dowie się o jego czy jej “skargach”.


Praktycznie nie ma dnia bez potępienia przez palestyńskich przywódców Izraela za trzymanie w więzieniach skazanych w procesach terrorystów. Ta sama Autonomia Palestyńska trzyma w więzieniach wielu Palestyńczyków bez wyroków sądowych i odmawia im podstawowych praw, takich jak spotkanie z adwokatem lub członkami rodziny.


Wielu z tych, których siły bezpieczeństwa AP aresztują niemal codziennie, jest podejrzanych o związki z rywalizującymi grupami, takimi jak Hamas i PIJ. W zasadzie dobrze, że AP rozprawia się z terrorystami z Hamasu i PIJ. Gorzej jednak, kiedy AP potępia Izrael za robienie tego samego.  


Większości zatrzymanych przez AP członków Hamsu i PIJ nigdy nie przedstawiono  formalnego oskarżenia i nie zostają postawieni przed sądem. Wielu Palestyńczyków mówi, że są to “polityczne aresztowania”.


Niedawno palestyńscy aktywiści rozpoczęli kampanię na platformach mediów społecznościowych, by protestować przeciwko „politycznym aresztowaniom” prowadzonym przez palestyńskie siły bezpieczeństwa.  


Kampania, zatytułowana "Polityczne aresztowania są przestępstwem", jest reakcją na niedawny wzrost liczby aresztowań dokonywanych przez palestyńskie siły bezpieczeństwa.  


Wśród wybranych za cel ataków palestyńskiej służby bezpieczeństwa są studenci, byli więźniowie, którzy odsiadywali wyroki w izraelskich więzieniach i aktywiści związani z rozmaitymi palestyńskimi frakcjami.


Raport Komitetu Rodzin Politycznych Więźniów ujawnił, że tylko we wrześniu palestyńskie służby bezpieczeństwa popełniły 217 “naruszeń prawa” wobec Palestyńczyków.


Te “naruszenia”, jak podaje Komitet, obejmują 52 aresztowania, 62 wezwania na przesłuchanie i pięć wypadków fizycznej napaści i pobicia. Komitet ponowił wezwanie o uwolnienie internowanych przetrzymywanych przez Autonomię Palestyńską.


W innym raporcie Komitet podał nazwiska niektórych ludzi, którzy zostali uwięzieni przez Autonomię Palestyńską bez żadnego procesu sądowego.


Raed Halajka, Nour al-Kadi i Jahja al-Kadi zostali zaaresztowani w Hebronie; Izzat al-Aktasz i Mu'tasem Ramadan w Nablus; Mohammed al-Azmi w Dzanin; Salam Manasreh w Tulkarem i Mahmoud al-Zaghloul w Kalkilja.


19 października palestyńska grupa praw człowieka powiedziała, że ostatnio nasiliły się działania służb bezpieczeństwa, które ograniczają prawa i swobody, szczególnie po zabiciu działacza przeciwko korupcji, Nizara Banata, którego w czerwcu pobili na śmierć agenci palestyńskiej służby bezpieczeństwa.


Grupa o nazwie Ośrodek na rzecz Demokracji i Praw powiedziała, że takimi praktykami palestyńskie siły bezpieczeństwa „próbują narzucić dyktatorską rzeczywistość na Palestyńczyków” i dodała:

"... łamanie praw człowieka przez organy Autonomii Palestyńskiej szkodzi sytuacji praw człowieka i stanowi zagrożenie życia obywateli i ich praw gwarantowanych w palestyńskim Prawie Podstawowym i porozumieniach dotyczących poprawy sytuacji praw człowieka”.

Według palestyńskiej grupy Prawnicy na rzecz Sprawiedliwości, 17 palestyńskich aktywistów politycznych oczekuje obecnie na proces, Są oskarżeni o uczestnictwo w protestach po zabiciu Nizara Banata.


Prezydent AP Mahmoud Abbas nigdy nie pomija okazji, by chwalić wszystkich więźniów trzymanych przez Izrael, włącznie z tymi, którzy są związani z Hamasem i PIJ. Wielokrotnie określał tych więźniów jako “bohaterów” i “bojowników o wolność”, chociaż wielu z nich brało udział w zamachach terrorystycznych, w których zabito lub zraniono tysiące cywilów. Ponadto Abbas powiedział wyraźnie, że nigdy nie podpisze umowy pokojowej z Izraelem, dopóki wszyscy palestyńscy więźniowie nie zostaną zwolnieni z izraelskich więzień.  


Można by zapytać: skoro Abbas tak bardzo troszczy się o więźniów z Hamasu i PIJ, dlaczego rozkazuje swojej służbie bezpieczeństwa aresztować i bić Palestyńczyków za związki z tymi dwiema grupami? Jeśli uważa, że ci więźniowie powinni zostać zwolnieni z izraelskich więzień, dlaczego najpierw nie uwolni tych, którzy siedzą w palestyńskich więzieniach?   


Ostatnie, obciążające pytanie: dlaczego palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztują i przesłuchują więźniów wkrótce po ich zwolnieniu z izraelskich więzień? Jak może AP potępiać Izrael za aresztowanie tych ludzi, ale potem aresztować ich za przynależność do Hamasu i PIJ?


Publicznie Abbas żąda, by Izrael uwolnił wszystkich więźniów; ale kiedy Izrael robi to, pospiesznie aresztuje ich z “powodów bezpieczeństwa”. Palestyńscy więźniowie mieli szczęście, kiedy byli w izraelskich więzieniach: ściągali uwagę organizacji praw człowieka  i dziennikarzy na całym świecie. Ci, którzy siedzą obecnie w palestyńskich więzieniach, niewątpliwie życzą sobie, by mogli być odesłani z powrotem do izraelskich więzień, gdzie byliby lepiej traktowani i zdobyliby międzynarodowe współczucie.


Palestinian Prisoners No One Talks About

Gatestone Institute, 25 października 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Korszewska

 

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1006 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk