Prawda

Wtorek, 24 listopada 2020 - 04:59

« Poprzedni Następny »


Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?


Dov Lipman 2020-01-08


“Gdyby Izrael po prostu przestał budować osiedla, to Palestyńczycy przestaliby walczyć przeciwko Izraelowi”.


To twierdzenie powtarza się raz za razem – w ONZ, w parlamentach na całym świecie i na kampusach uniwersyteckich. Założeniem w nim jest, że izraelsko-palestyński konflikt istnieje z powodu izraelskich osiedli na Zachodnim Brzegu.


Ta teoria ma jedną wielką wadę: Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP), która obecnie ma postać Autonomii Palestyńskiej, została założona zanim istniały jakiekolwiek osiedla. Izrael rozpoczął budowę osiedli na Zachodnim Brzegu [w Judei i Samarii]  po Wojnie Sześciodniowej w 1967roku. OWP założono w 1964 roku – trzy lata zanim były jakiekolwiek osiedla. Najwyraźniej, problem, jaki kierownictwo palestyńskie ma z Izraelem, jest głębszy niż kwestia osiedli.
OWP służyła jako organizacja parasolowa dla wielu grup terrorystycznych, które sprzeciwiają się istnieniu Izraela. Te grupy, często opisywane jako ”frakcje”, obejmowały  Fatah, Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny (LFWP) i Demokratyczny Front Wyzwolenia Palestyny (DFWP) i inne.


Została zaprojektowana jako „rząd na wygnaniu” i miała 740-osobowy parlament o nazwie Palestyńska Rada Narodowa (PRN) „wybierana” przez ludzi oraz 18-osobowy rząd wykonawczy, wybierany przez parlament. OWP stworzyła Palestyńską Kartę Narodową która opisuje jej ideologię oraz konstytucję zwaną „Prawem podstawowym”.

 

Ahmad Szukeiri był przewodniczacym Komitetu Wykonawczego OWP od 1964 do 1967 roku, Jahia Hammuda przejął to stanowisko w 1967 roku, a Jaser Arafat zajmował to stanowisko od 1969 roku do swojej śmierci w 2004 roku.

 

Następca Arafata, Mahmoud Abbas, jest nie tylko przewodniczącym OWP, ale także prezydentem Autonomii Palestyńskiej, jak również przewodniczącym partii Fatahu, największej frakcji OWP.  


Dlaczego więc OWP została założona i co właściwie robi?


OWP zadeklarowało jako swoją misję „wyzwolenie Palestyny”. Nie Zachodniego Brzegu. Nie Gazy.  Ale Palestyny, co w owym czasie znaczyło Izrael. Poniższe urywki z Karty OWP pokazują to bardzo wyraźnie:

 • Artykuł 2: ”Palestyna z granicami, jakie miała podczas brytyjskiego mandatu, jest niepodzielną jednostką terytorialną". (To jest inny sposób powiedzenia, że nie może istnieć państwo żydowskie w granicach Ziemi Świętej.)
 • Artykuł 3: “Lud palestyńskich Arabów ma legalne prawo do swojej ojczyzny i ma prawo decydowania o swoim losie po osiągnięciu wyzwolenia swojego kraju zgodnie z jego pragnieniami i całkowicie z własnej inicjatywy i woli”.
 • Artykuł 4 odnosi się do „syjonistycznej okupacji”. Nie do okupacji Zachodniego Brzegu, ale do okupacji jakiegokolwiek obszaru Ziemi Świętej.  
 • Artykuł 7: Wszyscy Arabowie palestyńscy ”muszą być przygotowani do walki zbrojnej i gotowi do poświęcenia swojego majątku i swojego życia w celu zdobycia z powrotem swojej ojczyzny i doprowadzenia do jej wyzwolenia”.  
 • Artykuł 9: “Walka zbrojna jest jedynym sposobem wyzwolenia Palestyny. To jest ogólna strategia, nie zaś jedynie taktyczny etap. Lud palestyńskich Arabów zatwierdza swoją absolutną determinację i twarde zdecydowanie kontynuowania walki zbrojnej i pracy na rzecz zbrojnej, powszechnej rewolucji dla wyzwolenia swojego kraju i powrotu do niego".  Artykuł 10: “Działania komandosów stanowią jądro palestyńskiej powszechnej wojny wyzwoleńczej. To wymaga ich eskalacji, wszechstronności i mobilizacji wszystkich palestyńskich ludowych i edukacyjnych wysiłków i ich organizacji oraz zaangażowania w zbrojną rewolucję palestyńską”.  
 • Artykuł 15: “Wyzwolenie Palestyny, z arabskiego punktu widzenia, jest narodowym (qawmi) obowiązkiem i próbuje odeprzeć syjonistyczną i imperialistyczną agresję przeciwko arabskiej ojczyźnie, a celem jest likwidacja syjonizmu w Palestynie”.  
 • Artykuł 19: “Podział Palestyny w 1947 roku i założenie państwa Izrael jest całkowicie nielegalne, niezależnie od upływu czasu”.
 • Artykuł 20: „Deklaracja Balfoura, Mandat dla Palestyny i wszystko co opiera się na nich, uważa się za nieposiadające mocy prawnej. Twierdzenia o historycznych i religijnych związkach Żydów z Palestyna są niezgodne z faktami historii i prawdziwym pojęciem tego, co stanowi państwowość. Ani też Żydzi nie są jednym narodem z własną tożsamością; są obywatelami państw, do których należą”.
 • Artykuł 21: “Lud Arabów palestyńskich, wyrażając się w zbrojnej rewolucji palestyńskiej, odrzuca wszystkie rozwiązania, które są namiastkami całkowitego wyzwolenia Palestyny”.


Organizacja terrorystyczna


OWP rozpętała walkę zbrojną przeciwko Izraelowi przez atak na centralny wodociąg Izraela w 1965 roku i nieustanne zamachy na Izraelczyków z ich baz w Jordanii, Libanie, Egipcie i Syrii.


Po Wojnie Sześciodniowej ofensywa OWP przeciwko Izraelowi nasiliła się wraz z serią koszmarnych ataków terrorystycznych na izraelskich obywateli. OWP wydalono z Jordanii w lipcu 1971 roku i zaczęła funkcjonować z Damaszku w Syrii i Bejrutu w Libanie, skąd nadal przypuszczała ataki terrorystyczne na Izrael. Obecnie OWP składa się z szeregu palestyńskich frakcji i partii, włącznie z Fatahem, Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny (LFWP) i Demokratycznym Frontem Wyzwolenia Palestyny (DFWP). Tak więc OWP działa jako organizacja parasolowa dla swoich terrorystycznych członków, którzy są odpowiedzialni za wiele ataków włącznie z następującymi:

 • Atak na autobus szkolny w Awiwim, podczas którego zabili dziewięcioro dzieci, trzech dorosłych i poważnie ranili 19 osób;
 • Masakra 11 izraelskich sportowców na Olimpiadzie w Monachium w 1972 roku;
 • Masakra 26 uczniów i dorosłych oraz ranienie 70 innych w ataku z 1974 roku na szkołę w Ma’alot;
 • Zabicie 8 zakładników w hotelu Savoy w 1975 roku;
 • Masakra 37 Izraelczyków i ranienie 76 innych w tym, co stało się znane jako „masakra na drodze nadbrzeżnej” w 1978 roku;
 • Liczne porwania samolotów w latach 1960. i 1970.  


Liga Arabska uznaje Organizację Wyzwolenia Palestyny za „jedyne prawomocne przedstawicielstwo ludu palestyńskiego”, a Organizacja Narodów Zjednoczonych za „reprezentanta ludu palestyńskiego”. Mimo jej działalności terrorystycznej większość świata traktowała OWP w podobny sposób, chociaż Izrael i Stany Zjednoczone określiły ją jako „organizację terrorystyczną”.   

 

Izrael w końcu uznał przedstawicielski status OWP w 1993 roku, co doprowadziło do podpisania Umów z Oslo.


Podczas negocjacji o Umowach z Oslo w latach 1990. Autonomia Palestyńska stała się rządzącą władzą na Zachodnim Brzegu w imieniu OWP i kierownictwo OWP oficjalnie oznajmiło, że wyrzeka się swojego wezwania do zniszczenia  Izraela i zobowiązało do usunięcia ze swojej Karty elementów odmawiających Izraelowi prawa do istnienia. W praktyce jednak to się nie zdarzyło. Po pierwsze, Artykuł 33 Karty stanowi: “Ta Karta nie będzie poprawiana bez [głosu] dwóch trzecich wszystkich członków Kongresu Narodowego Organizacji Wyzwolenia Palestyny na specjalnej sesji zwołanej w tym celu”. A tego kroku OWP nigdy nie podjęła.


Po drugie, co ważniejsze, Autonomia Palestyńska nadal uczy swoje dzieci, że któregoś dnia powrócą do całego Izraela i daje im mapy, które pokazują cały Izrael jako „Palestynę”. Zachęca również, a także płaci ludziom, by popełniali zamachy terrorystyczne na niewinnych Izraelczyków – dokładnie wykonując to, do czego została założona OWP.

 

To wskazuje, że palestyńskie kierownictwo nie porzuciło swoich pierwotnych korzeni w OWP, które nie mają nic wspólnego z Zachodnim Brzegiem lub Gazą, ale wszystko wspólne z celem zniszczenia państwa żydowskiego.


Palestine Liberation Organization. What is the PLO?

Honest Reporting, 15 września 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Dov Lipman

Izraelski polityk. Urodzony w Stanach Zjednoczonych, w 2004 przeniósł się z rodziną do Izraela. Jest członkiem Knesetu z ramienia partii Yesh Atid. Często komentuje w radiu, pisze cotygodniowe felietony w „Jerusalem Post”.  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 800 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk