Prawda

Wtorek, 11 sierpnia 2020 - 11:26

« Poprzedni Następny »


Na obraz Boga


Noru Tsalic 2014-02-06

Jak udało się przekonać co najmniej jedną trzecią ludności Niemiec? A w rzeczywistości znacznie więcej: bardzo niewielu Niemców przeciwstawiało się nazistom; niewielu próbowało zapobiec straszliwym zbrodniom dokonywanym na ich żydowskich sąsiadach; niewielu choćby wypowiadało się przeciwko temu. Niemal w całości naród niemiecki był wspólnikiem ludobójstwa – jeśli nie przez aktywne uczestnictwo, to przez milczenie i obojętność.


Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.
(Księga Rodzaju 1:27)

 

Sześćdziesiąt lat po zakończeniu Holocaustu Organizacja Narodów Zjednoczonych postanowiła wreszcie wyznaczyć Międzynarodowy Dzień Pamięci w celu upamiętnienia ofiar najbardziej planowego ludobójstwa w historii. Po pewnych przetargach politycznych w kulisach ONZ wybrano 27 stycznia – dzień, w którym armia radziecka dotarła do Auschwitz-Birkenau.


W jakikolwiek sposób ta decyzja została podjęta, jest to okazja do powrotu pamięcią w czasie i do kilku refleksji.


Wszystko zaczęło się po I wojnie światowej, kiedy urodzony w Austrii były kapral założył ruch ekstremistyczny z zamiarem zemsty za upokarzające warunki narzucone pokonanym Niemcom. W 1921 r. ruch miał około 3 tysiące członków i był na ogół lekceważony jako banda nic nie znaczących oszołomów.


Mistrzowsko jednak wykorzystując swobody gwarantowane przez demokrację, którą głęboko pogardzał, w 1928 r. Adolfowi Hitlerowi – wybranemu na Najwyższego Przywódcę/ Führera ruchu przez swoje 3 tysiące akolitów – udało się dostać do Reichstagu – parlamentu Niemiec. Pod koniec 1932 r. jego partia narodowych socjalistów (Nazi) była największą partią w kraju, zdobywając 33% głosów w wyborach.

Reszta jest oczywiście dobrze znana. Hitler nie marnował czasu i pozbył się tej demokracji, która wyniosła go do władzy. Zabrało mu tylko kilka lat, by pogrążyć swój kraj i cały świat w olbrzymiej pożodze. Równolegle naziści prowadzili ludobójstwo przeciwko „odwiecznym kozłom ofiarnym” – Żydom. Pod koniec wojny dwie trzecie Żydów Europy zostały unicestwione. Większości nie zbito w ferworze walki – byli masakrowani umyślnie, systematycznie, metodycznie z mrożącą krew w żyłach przemysłową skutecznością.


Niemieckie dziewczęta witają Hitlera
Niemieckie dziewczęta witają Hitlera

Rozumiem, że grupa ekstremistycznych oszołomów może mieć najbardziej szalone, obłędne pomysły. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jak jednak udało im się przekonać co najmniej jedną trzecią ludności Niemiec? A w rzeczywistości znacznie więcej: bardzo niewielu Niemców przeciwstawiało się nazistom; niewielu próbowało zapobiec straszliwym zbrodniom dokonywanym na ich żydowskich sąsiadach; niewielu choćby wypowiadało się przeciwko temu. Niemal w całości naród niemiecki był wspólnikiem ludobójstwa – jeśli nie przez aktywne uczestnictwo, to przez milczenie i obojętność.


Przedmiot uwielbienia: Niemcy wiwatują na cześć Hitlera
Przedmiot uwielbienia: Niemcy wiwatują na cześć Hitlera

Jak było to możliwe? W owym czasie Niemcy były jednym z najbardziej kulturalnych, wykształconych i – tak – liberalnych narodów. Jak mogli dokonać tak niewyobrażalnej zbrodni?


Odpowiedź brzmi: dehumanizacja. Gdyby naziści mówili o zamordowaniu 6 milionów ludzi, zwykli Niemcy byliby przerażeni. Ale nie robili tego; mówili o Żydach – podludziach, demonicznych potworach. Odebranie życia człowiekowi jest morderstwem; ale jeśli Żydzi nie są ludźmi, można ich „eksterminować” – określenie używane wobec robactwa.


Było to tak niezwykłe, że po zakończeniu wojny rządy brytyjski i amerykański uznały za stosowne przeprowadzenie programu masowej reedukacji. Program „denazyfikacji” (Entnazifizierung) miał na celu nauczenie Niemców, że Żydzi w rzeczywistości są istotami ludzkimi.


Wydaje mi się, że jeśli jest jakaś nauka do wyciągnięcia z Holocaustu, to nie mówi ona tylko o działaniach skrajnych grup marginesu – ani o tym, jak wkradają się one do głównego nurtu; jest także o tym, jak całym narodom, niezależnie od tego, jak są “cywilizowane”, można wyprać mózgi, by patrzyły na ludzi „stworzonych na obraz Boga” – i widziały potwory.


Przeskoczmy szybko do przodu o kilka dziesięcioleci.


Mniej więcej 200 rodzin żydowskich mieszka w osiedlu Itamar. Mieści się ono na Obszarze C Zachodniego Brzegu (który, zgodnie z Porozumieniami z Oslo, znajduje się pod administracją izraelską), niemniej jest położone poza barierą bezpieczeństwa. Zamiast tego otoczone jest mniej skutecznym płotem bezpieczeństwa.


Wiosennej nocy w 2011 r. Amdżad Mahmad Awad (18 lat) i Hakim Mazen Awad (17 lat) – dwóch chłopców z pobliskiej wsi palestyńskiej Awarta – przeskoczyło ten płot i weszli do domu jednej z rodzin w Itamarze, rodziny Foglów. Najpierw znaleźli 11-letniego Joawa i poderżnęli mu gardło. Czteroletni Elad spał w swoim pokoju, kiedy ci dwaj udusili go i wbili nóż w klatkę piersiową. Następnie weszli do sypialni rodziców. Foglowie zbudzili się i próbowali walczyć, ale chłopcy zabili ich nożami. Mordercy mieli już wyjść, kiedy 3-miesięczna Hadas zaczęła płakać w sąsiednim pokoju. Wrócili i poderznęli jej gardziołko. Dwunastoletnia Tamar, która była z przyjaciółmi poza domem, wróciła godzinę później i znalazła zwłoki.  


Jak dotąd, koszmarne. Potworne. Ale… no cóż, na świecie niestety istnieją zbrodniarze. Także zbrodniarze gotowi mordować niemowlęta.


Teraz jednak mamy prawdziwy szok: sondaż opinii publicznej przeprowadzony tydzień później (przez Harry S. Truman Research Institute for the Advancement of Peace oraz Palestinian Center for Policy and Survey Research) ujawnił, że jedna trzecia Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, Wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy… popiera te morderstwa!


Jak to możliwe??  Palestyńczycy są, według wszystkich danych, najlepiej wykształconą grupą narodu arabskiego. Jak mogą setki tysięcy cywilizowanych ludzi w dzisiejszych czasach popierać umyślne zamordowanie z zimną krwią małych dzieci śpiących w swoich łóżkach?


Aktywności na obozie letnim dla dziewczynek palestyńskich w Gazie (zdjęcie AP)
Aktywności na obozie letnim dla dziewczynek palestyńskich w Gazie (zdjęcie AP)

Odpowiedź brzmi: dehumanizacja. Nie jest to morderstwo istot ludzkich “stworzonych na obraz Boga”, które popierają Palestyńczycy – ale „eksterminacja” nieludzkich potworów. Ci dwaj chłopcy nie zabili Foglów w zajadłej walce; nigdy ich przedtem nie spotkali – to nie było nic osobistego. Wybrali się „eksterminować” Żydów.


Jak jednak można przekonać myślących ludzi, że śpiące dzieci są diabelskim pomiotem? No cóż, Holocaust dowiódł, że można. Po prostu wykorzystaj grunt nasączony mrocznymi przesądami średniowiecznymi i intensywnie wysiewaj ziarna nienawiści.


W 2006 roku 45% of Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, Wschodniej Jerozolimie i Strefie Gazy głosowało na Hamas, którego dokument założycielski zawiera nakaz koraniczny:

 

"Dzień Sądu Ostatecznego nie nadejdzie, że muzułmanie będę zwalczać Żydów (zabijać Żydów), kiedy Żyd będzie chował się za kamieniami i drzewami. Kamienie i drzewa powiedzą: O muzułmaninie, o sługo Allaha, za mną jest Żyd, przyjdź i zabij go”.

 

Nie, nie jest to wina tej świętej książki. Wiele jest rzeczy w Koranie; jedne propagują przemoc, inne współczucie i dobroć. Nie, to nie ta stara książka ani VII-wieczny prorok; to banda dwudziestowiecznych mężczyzn (oczywiście nie ma żadnych kobiet wśród autorów tego dokumentu), którzy wybrali ten cytat, apelując do mrocznych impulsów innej epoki – żeby usprawiedliwić morderstwa tu i teraz.


Żyd jako potwór.<br /> Opublikowane w “Filastin” (Gaza), 3 maja 2013
Żyd jako potwór.
Opublikowane w “Filastin” (Gaza), 3 maja 2013


Ci mężczyźni nie działali też instynktownie, bezmyślnie. Nie, wiedzieli bardzo dobrze, co robią. W rzeczywistości, w tym samym dokumencie Hamasu, opisali składniki programu prania mózgów:

 

“W obliczu uzurpacji Palestyny przez Żydów, podniesienie sztandaru Dżihadu jest obowiązkowe. Zrobienie tego wymaga rozszerzenia świadomości islamskiej wśród mas, zarówno na poziomie regionalnym, arabskim, jak islamskim. Niezbędne jest wpojenie ducha Dżihadu w serce narodu, żeby przeciwstawili się wrogom i wstąpili w szeregi wojowników.

 

Jest niezbędne, by naukowcy, wychowawcy i nauczyciele, ludzie informacji i mediów, jak również wykształcone masy, szczególnie młodzież i szejkowie ruchów islamskich, byli częścią operacji przebudzenia (mas). Ważne jest dokonanie podstawowych zmian w programach szkolnych, żeby oczyścić je ze śladów inwazji ideologicznej, która na nie wpłynęła w wyniku działań orientalistów i misjonarzy, którzy przeniknęli do naszego regionu […] Jest niezbędne wpojenie w umysły pokoleń muzułmańskich, że problem palestyński jest problemem religijnym i powinno się nim zajmować na tej podstawie.

[…]

 

Kobieta w domu walczącej rodziny, czy jest matka, czy siostrą […] musi nauczyć ich wykonywania obowiązków religijnych w przygotowaniu do walki, jaka ich czeka. Dlatego jest niezbędne zwracanie wielkiej uwagi na szkoły i programy szkolne, edukujące dziewczęta muzułmańskie, aby wyrosły na dobre matki, świadome swojej roli w bitwie o wyzwolenie. […]  

 

Książka, artykuł, biuletyn, kazanie, rozprawa, popularny wiersz, piosenka, sztuka i inne […] są wśród wymogów mobilizacji ideologicznej…”

 


Żyd jako potwór.<br /> Opublikowane w “Al-Ahram” (Egipt), 12 marca 2013
Żyd jako potwór.
Opublikowane w “Al-Ahram” (Egipt), 12 marca 2013


Niestety, nie jest to tylko Hamas. Na kontrolowanym przez OWP Zachodnim Brzegu, jak również w całym świecie arabskim, ludzie mają intensywnie prane mózgi do dehumanizacji i demonizacji Żydów. Program Hamasu w żadnym razie nie jest pod tym względem oryginalny: przesłanie dehumanizacji jest istotnie szerzone „wśród mas, zarówno na poziomie regionalnym, arabskim, jak islamskim”. Ten proces zaczyna się z małymi dziećmi, których umysły nie są w stanie kwestionować otrzymywanego przesłania.


Żydzi jako zwierzęta: rekin.<br /> “Al-Rai” (Jordania), 30 maja 2013
Żydzi jako zwierzęta: rekin.
“Al-Rai” (Jordania), 30 maja 2013


Jak pisała Ayaan Hirsi Ali:

 

“W Arabii Saudyjskiej wszystko złe było winą Żydów. Kiedy psuła się klimatyzacja, albo woda nagle przestawała ciec z kranu, kobiety saudyjskie z sąsiedztwa mówiły, że zrobili to Żydzi. Dzieci z sąsiedztwa uczono, by modliły się o zdrowie swoich rodziców i o zniszczenie Żydów. Później, kiedy poszliśmy do szkoły, nasi nauczyciele lamentowali nieustannie z powodu wszystkich nikczemnych rzeczy, jakie Żydzi zrobili i planowali zrobić muzułmanom. Plotkujące kobiety w sąsiedztwie mówiły: „Ona jest brzydka, nieposłuszna, jest kurwą – śpi z Żydem”. Uznałam, że Żydzi są jak demony. Nigdy nie spotkałam Żyda. (I nie spotkali go ci Saudyjczycy.)


Żydzi jako zwierzęta: wąż<br /> „Al-Ayyam” (Zachodni Brzeg), 13 lutego 2013
Żydzi jako zwierzęta: wąż
„Al-Ayyam” (Zachodni Brzeg), 13 lutego 2013


Nigdzie jednak demonizacja nie jest tak jawna i nieustanna jak wśród Arabów palestyńskich. 3 lipca 2013 r. “umiarkowana” Autonomia Palestyńska pokazała na oficjalnym kanale telewizyjnym 7-8 letnią dziewczynkę, recytująca następujący wiersz:

 

“Jerozolima jest moimi dniami i najdzikszymi marzeniami.
O, wy, którzy zamordowaliście pobożnych proroków Allaha (tj. Żydzi w tradycji islamskiej)
O, wy, których wychowano na rozlewie krwi
Zostaliście skazani na poniżenie i trudy.
O synowie Syjonu, o najbardziej nikczemne ze stworzeń
O barbarzyńskie małpy, żałosne świnie…"


Więcej potworów...<br /> „Al-Raya” (Katar), 2 czerwca 2013
Więcej potworów...
„Al-Raya” (Katar), 2 czerwca 2013


Przed zachwyconymi oczyma reportera druga dziewczynka dorzuciła:

 

"Jerozolima nie jest waszą meliną
Jerozolima sprzeciwia się waszym tłumom
Jerozolima rzyga od środka z waszej nieczystości
Bo Jerozolima, wy nieczyści, jest pobożna, nieskalana
I Jerozolima, wy, którzy jesteście brudem, jest czysta i nieskazitelna”.


Żydzi jako zwierzęta: wilki<br /> „Tishrin” (Syria), 29 stycznia 2013
Żydzi jako zwierzęta: wilki
„Tishrin” (Syria), 29 stycznia 2013


Skoro marginalna grupa potrafiła wyprać ludziom mózgi w Republice Weimarskiej, o ile łatwiej jest zrobić to niedemokratycznym reżimom, które kontrolują wszystkie instrumenty edukacji i propagandy. Cały aparat państwowy – szkoły, uniwersytety, meczety, media, reżimowa „nauka” i „sztuka” – jest zmobilizowany do tego zadania.

 

Egipski poeta Heszam El-Gakh, został uhonorowany przez ministra kultury Autonomii Palestyńskiej specjalną plakietką za napisanie i wyrecytowanie następującego wiersza:


"Kiedy byłem młody, nauczono mnie, że arabskość jest moim honorem…
i że nasze ziemie rozciągają się od jednego krańca do drugiego,
i że nasze wojny toczyły się o meczet Al-Aksa,
i że nasz wróg, Syjon, jest Szatanem z ogonem
i że armie naszego narodu są znakomite".


Żydzi jako demony<br /> „Al-Ittihad” (Zjednoczone Emiraty Arabskie), 23 stycznia 2013
Żydzi jako demony
„Al-Ittihad” (Zjednoczone Emiraty Arabskie), 23 stycznia 2013


30 września 2013 r., inna dziewczynka palestyńska (tym razem może 12-letnia) wystąpiła w telewizji Autonomii Palestyńskiej z deklamacją wiersza El-Gakha, „Szatan z ogonem”. Zachwycona prezenterka programu poprosiła publiczność o głośne oklaski…  


Od programów telewizyjnych dla przedszkolaków do podręczników szkolnych, od kazań w meczetach do wykładów na uniwersytecie, od porannych gazet do wieczornych sztuk telewizyjnych, Palestyńczycy (i ogólnie Arabowie) są bombardowani tą samą mantrą – choć powtarzaną w nieco innych formach: Żydzi nie są ludźmi – są potworami, demonami „Szatanami z ogonem”.


Zamiast zwalczać dehumanizującą propagandę arabską niektórzy “użyteczni idioci” na Zachodzie małpują ją.<br /> „Sunday Times: (Wielka Brytania), 27 stycznia 2013
Zamiast zwalczać dehumanizującą propagandę arabską niektórzy “użyteczni idioci” na Zachodzie małpują ją.
„Sunday Times: (Wielka Brytania), 27 stycznia 2013


Co gorsza, wiele z tego jest pośrednio finansowane przez podatników europejskich, których rządy z zapałem wspierają finansowo „edukację” młodych Palestyńczyków. Między 1994 a 2009 r. UE poprzez różne kanały darowała Autonomii Palestyńskiej 4,26 miliardów euro – a to bez wliczenia datków indywidualnych państw członkowskich UE i bez brania pod uwagę funduszy przychodzących ze źródeł pozarządowych. Jako członek UE i dobry „obywatel globalny” Wielka Brytania należy oczywiście do największych darczyńców. Możemy się więc zastanawiać, ile funtów podatników brytyjskich użyto na finansowanie programów, w których małe dziewczynki recytują „poezję” nienawiści?


“Al-Quds Al-Arabi” (gazeta arabska publikowana w Londynie),<br /> 13 maja 2013
“Al-Quds Al-Arabi” (gazeta arabska publikowana w Londynie),
13 maja 2013


Są ludzie, którzy myślą, że wszystko to zniknie w sposób „naturalny”, kiedy zostanie podpisane porozumienie pokojowe. Jest to jednak głupota stawiania wozu przed koniem; Holocaust rozpoczął się zanim rozpoczęła się wojna; i nie „pokój”, ale denazyfikacja spowodowała, że Niemcy znowu zobaczyli Żydów jako istoty ludzkie. Jak można podpisywać pokój, już nie mówiąc o jego zaprowadzeniu, zanim nastąpi wielki odwrót od przesłania o dehumanizacji?

 

Można bowiem zawrzeć pokój nawet z najgorszymi wrogami – pod warunkiem, że są to ludzie - “stworzeni na obraz Boga”. Ale nie zawiera się pokoju z demonami – zabija się je. „Eksterminuje” się je…

 

 

In God’s own image

1 lutego 2014

Tłumaczenie M.K.___

Noru Tsalic

Izraelski bloger, obecnie pracuje w Wielkiej Brytanii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 786 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk