Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:35

« Poprzedni Następny »


Model ajatollahów dla świata


Amir Taheri 2022-07-19

Na zdjęciu: ajatollah Ahmad Alam al-Hoda, starszy duchowny w Mash'had, uważany za możliwego następcę obecnego irańskiego „Najwyższego przewodnika” ajatollaha Alego Chameneiego. (Źródło: Wikimedia Commons/Fars News/CC BY 4.0)
Na zdjęciu: ajatollah Ahmad Alam al-Hoda, starszy duchowny w Mash'had, uważany za możliwego następcę obecnego irańskiego „Najwyższego przewodnika” ajatollaha Alego Chameneiego. (Źródło: Wikimedia Commons/Fars News/CC BY 4.0)

Podczas gdy rosyjski prezydent Władimir Putin i jego chiński odpowiednik Xi Jinping reklamują swoje autorytarne zasady jako alternatywę dla „konającego” zachodniego systemu demokratycznego, mułłowie chomeiniści w Teheranie również rzucają na ring swój kapelusz, przepraszam, turban, jako pretendenci do przewodzenia Nowemu Porządkowi Świata.


Wczesna wersja oferty mułłów pojawiła się prawie 30 lat temu, kiedy Hojat al-Islam Muhammad Chatami zasugerował, że oddzielając religię od polityki, renesans i oświecenie w Europie stworzyły porządek światowy, który podżegał do wojen, niewolnictwa i kolonializmu. Drogą do zbawienia było przywrócenie religijnej kontroli nad polityką poprzez przyznanie teologom roli we władzach.


Nową wersję proponuje ajatollah Ahmad Alam al-Hoda, starszy duchowny w Masz'hadzie i jedna z czterech lub pięciu głów w turbanach uważanych za możliwych następców obecnego irańskiego „Najwyższego przewodnika” ajatollaha Alego Chameneiego.


Teść irańskiego prezydenta ajatollaha Ebrahima Raisi, Alam al-Hoda, ma również bliskie relacje z wojskowym aparatem bezpieczeństwa często określanym jako Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.


Próbując zaprezentować się jako ideolog reżimu, Alam al-Hoda przedstawił swoją wizję świata w długim kazaniu w „świętym mieście”. Według niego era modernizmu, która rozpoczęła się wraz z traktatami westfalskimi, amerykańską niepodległością, rewolucją francuską i rewolucją przemysłową, kończy się wraz z wejściem do postmodernistycznego świata.


„Świat zniewolony przez nowoczesność rozpada się – powiedział. - Na horyzoncie jest postmodernistyczny świat; taki, któremu może przewodzić tylko islamski Iran”.


Alam al-Hoda twierdzi, że Stany Zjednoczone rozpadają się z niektórymi stanami, zwłaszcza Teksasem, dążącymi do secesji, i że Izraelczycy uciekają ze swojej „ziemi obiecanej” w coraz większych liczbach.


Ale dlaczego Iran miałby wyłonić się jako nowy światowy przywódca?


Odpowiedź Alama al-Hody jest prosta: dziś Islamska Republika Iranu jest jedynym chorążym prawdziwego islamu Mahometa.


Spośród 57 krajów z populacją o muzułmańskiej większości Iran jest „jedynym krajem, który ma rząd islamski w prawdziwym tego słowa znaczeniu”.


Inne narody nie muszą przechodzić na islam, aby czerpać korzyści z „modelu islamskiego”. W rzeczywistości niektóre narody niemuzułmańskie, zwłaszcza Wenezuela, już to zrobiły.


Mohsen Szaterzadeh, były ambasador Iranu w Wenezueli, mówi, że boliwariańska rewolucja Hugo Cháveza była „inspirowana naukami Imama Chomeiniego”. Chavez, który odbył kilka podróży do Iranu, nauczył się sprawiedliwego rządzenia narodem.


„Chávez w końcu uwierzył w Ukrytego Imama i był głęboko oddany Najwyższemu Przewodnikowi Imamowi Chameneiemu” – mówi Szaterzadeh.


Irański „model islamski” zdobył także „masowych zwolenników” w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie, gdzie ruch na rzecz ustanowienia „prawdziwie mahometańskiego systemu” nadal się rozwija.


Ta iluzja mułłów „jesteśmy najpiękniejsi” może być odrzucona jako ostra forma zauroczenia. Problem polega na tym, że uniemożliwia Iranowi uzyskanie realistycznego obrazu samego siebie, który nie byłby widziany w fałszującym zwierciadle fanatycznej fantazji.


Prawdziwy obraz Iranu pod rządami Republiki Islamskiej może wzbudzić sympatię dla cierpienia narodu przetrzymywanego jako zakładnika na pozbawionym steru statku na wzburzonym morzu.


Jeśli myślałeś, że to wybuch poetyckiej zarozumiałości, posłuchaj, co inny ajatollah, Ahmad Dżannati, powiedział zaledwie w zeszłym tygodniu:

„Ludzie mówią, że z powodu inflacji nie mogą sobie pozwolić na więcej niż jeden posiłek dziennie. Co w tym złego? Jeden posiłek to błogosławieństwo, ponieważ są ludzie, którzy nawet tego nie mogą mieć. W islamie zasadą jest znosić wszelkie trudy, aby chronić tych, którzy chronią wiarę przed wrogami”.

Innymi słowy, „postmodernistyczny model islamski” Alama al-Hody to „rządzenie przez zagłodzenie”.


Głód nie jest jedynym „błogosławieństwem”, jakie oferuje Republika Islamska.


Iran odpowiada za 50% wszystkich egzekucji na świecie, chociaż kraj ten reprezentuje tylko 1,1% światowej populacji. Ponad 40% wszystkich więźniów politycznych i więźniów sumienia jest w Iranie.


Każdego roku średnio 150 000 wysoko wykształconych Irańczyków, w tym 3500 lekarzy medycyny, opuszcza kraj, aby dołączyć do szacowanych 8 milionów (prawie 10% populacji) już na wygnaniu.


Według Transparency International Republika Islamska jest również w światowej czołówce korupcji. Według oficjalnych raportów Teheranu w latach 2016-2020 malwersacje i łapówkarstwo wzrosły o 300%. Tylko w zeszłym miesiącu zgłoszono przypadek defraudacji o wartości 400 milionów dolarów wśród 85 innych przypadków „wielkiej korupcji” będących przedmiotem dochodzenia.


Oficjalne raporty pokazują, że około 80 nienazwanych, ale przypuszczalnie potężnych postaci, jest winnych niesłychanie wysokie sumy bankom państwowym przyznane jako pożyczki na podstawie nieistniejącego zabezpieczenia.


Szacuje się, że ucieczka kapitału wynosi od 22 do 30 miliardów dolarów rocznie. W sytuacji, gdy waluta Iranu staje się praktycznie bezwartościowa, a giełda w Teheranie spadła do rangi legowiska złodziei, nawet drobni oszczędzający starają się jak najszybciej zabrać wszelkie posiadane pieniądze.


Według oficjalnych szacunków ponad 1,5 miliona Irańczyków kupiło nieruchomości w Turcji, a kolejne 1,2 miliona zainwestowało w nieruchomości w Gruzji, Armenii i Serbii.


Jednocześnie, znowu według oficjalnych szacunków, jedna czwarta Irańczyków mieszka w kiepskich warunkach mieszkaniowych, w tym 13 milionów jest uwięzionych w slumsach.


Kilka tygodni temu w wyniku zawalenia się wysokiego budynku w południowo-zachodnim Iranie zginęło co najmniej 80 osób. Władze przyznają, że pozwolenia potrzebne do budowy wieżowca uzyskano dzięki przekupstwu. Co gorsza, burmistrz Teheranu ostrzega, że w stolicy jest prawie 500 zaniedbanych wieżowców, których nie można zburzyć, prawdopodobnie dlatego, że należą one do potężnych postaci reżimu.


Pozycja Iranu na globalnym wykresie oczekiwanej długości życia spadła na 49. miejsce w porównaniu z 38. w 1977 r.


Iran również stoi w obliczu spadkowej krzywej demograficznej, gdzie znaczna liczba młodych ludzi nie może zawrzeć małżeństwa i założyć rodzin.


W 2021 roku ówczesny rząd prezydenta Hassana Rouhaniego oszacował, że 25% Irańczyków żyło poniżej granicy ubóstwa, a kolejne 30% miało „dobre życie”. Pozostali ludzie „ledwo dawali sobie radę” i byli na skraju ubóstwa.


Dodajmy do tego wyzwania, z jakimi mierzą się przeciętni Irańczycy w sferach społecznych, kulturowych i politycznych, a „islamski model” Alama al-Hody raczej nie znajdzie dużego rynku na całym świecie.


Ci, którzy rzekomo kochają ten model w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie po prostu otrzymują pieniądze za śpiewanie jego pochwał.


Według byłego irańskiego ministra spraw zagranicznych Muhammad-Dżavada Zarifa, Teheran wydawał około 35 miliardów dolarów rocznie na wyżywienie swoich zwolenników w Bagdadzie, Damaszku, Bejrucie i Sanie, czterech arabskich stolicach kontrolowanych przez Iran, jak powiedział ajatollaha Ali Junesi.


Alam al-Hoda i jemu podobni cierpią na syndrom Waltera Mitty'ego, jak w filmie Danny'ego Kaye, w którym zwykły człowiek wyobraża sobie siebie w serii heroicznych ról.


The Ayatollah’s Model for the World

Gatestone Institute, 4 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Kraszewska

 Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1428 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12
Ideologia masowego morderstwa   Herf   2023-10-11
„Umiarkowana” Autonomia Palestyńska stoi zdecydowanie po stronie masowych morderców i gwałcicieli     2023-10-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk