Prawda

Sobota, 1 października 2022 - 11:15

« Poprzedni Następny »


Model ajatollahów dla świata


Amir Taheri 2022-07-19

Na zdjęciu: ajatollah Ahmad Alam al-Hoda, starszy duchowny w Mash'had, uważany za możliwego następcę obecnego irańskiego „Najwyższego przewodnika” ajatollaha Alego Chameneiego. (Źródło: Wikimedia Commons/Fars News/CC BY 4.0)
Na zdjęciu: ajatollah Ahmad Alam al-Hoda, starszy duchowny w Mash'had, uważany za możliwego następcę obecnego irańskiego „Najwyższego przewodnika” ajatollaha Alego Chameneiego. (Źródło: Wikimedia Commons/Fars News/CC BY 4.0)

Podczas gdy rosyjski prezydent Władimir Putin i jego chiński odpowiednik Xi Jinping reklamują swoje autorytarne zasady jako alternatywę dla „konającego” zachodniego systemu demokratycznego, mułłowie chomeiniści w Teheranie również rzucają na ring swój kapelusz, przepraszam, turban, jako pretendenci do przewodzenia Nowemu Porządkowi Świata.


Wczesna wersja oferty mułłów pojawiła się prawie 30 lat temu, kiedy Hojat al-Islam Muhammad Chatami zasugerował, że oddzielając religię od polityki, renesans i oświecenie w Europie stworzyły porządek światowy, który podżegał do wojen, niewolnictwa i kolonializmu. Drogą do zbawienia było przywrócenie religijnej kontroli nad polityką poprzez przyznanie teologom roli we władzach.


Nową wersję proponuje ajatollah Ahmad Alam al-Hoda, starszy duchowny w Masz'hadzie i jedna z czterech lub pięciu głów w turbanach uważanych za możliwych następców obecnego irańskiego „Najwyższego przewodnika” ajatollaha Alego Chameneiego.


Teść irańskiego prezydenta ajatollaha Ebrahima Raisi, Alam al-Hoda, ma również bliskie relacje z wojskowym aparatem bezpieczeństwa często określanym jako Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.


Próbując zaprezentować się jako ideolog reżimu, Alam al-Hoda przedstawił swoją wizję świata w długim kazaniu w „świętym mieście”. Według niego era modernizmu, która rozpoczęła się wraz z traktatami westfalskimi, amerykańską niepodległością, rewolucją francuską i rewolucją przemysłową, kończy się wraz z wejściem do postmodernistycznego świata.


„Świat zniewolony przez nowoczesność rozpada się – powiedział. - Na horyzoncie jest postmodernistyczny świat; taki, któremu może przewodzić tylko islamski Iran”.


Alam al-Hoda twierdzi, że Stany Zjednoczone rozpadają się z niektórymi stanami, zwłaszcza Teksasem, dążącymi do secesji, i że Izraelczycy uciekają ze swojej „ziemi obiecanej” w coraz większych liczbach.


Ale dlaczego Iran miałby wyłonić się jako nowy światowy przywódca?


Odpowiedź Alama al-Hody jest prosta: dziś Islamska Republika Iranu jest jedynym chorążym prawdziwego islamu Mahometa.


Spośród 57 krajów z populacją o muzułmańskiej większości Iran jest „jedynym krajem, który ma rząd islamski w prawdziwym tego słowa znaczeniu”.


Inne narody nie muszą przechodzić na islam, aby czerpać korzyści z „modelu islamskiego”. W rzeczywistości niektóre narody niemuzułmańskie, zwłaszcza Wenezuela, już to zrobiły.


Mohsen Szaterzadeh, były ambasador Iranu w Wenezueli, mówi, że boliwariańska rewolucja Hugo Cháveza była „inspirowana naukami Imama Chomeiniego”. Chavez, który odbył kilka podróży do Iranu, nauczył się sprawiedliwego rządzenia narodem.


„Chávez w końcu uwierzył w Ukrytego Imama i był głęboko oddany Najwyższemu Przewodnikowi Imamowi Chameneiemu” – mówi Szaterzadeh.


Irański „model islamski” zdobył także „masowych zwolenników” w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie, gdzie ruch na rzecz ustanowienia „prawdziwie mahometańskiego systemu” nadal się rozwija.


Ta iluzja mułłów „jesteśmy najpiękniejsi” może być odrzucona jako ostra forma zauroczenia. Problem polega na tym, że uniemożliwia Iranowi uzyskanie realistycznego obrazu samego siebie, który nie byłby widziany w fałszującym zwierciadle fanatycznej fantazji.


Prawdziwy obraz Iranu pod rządami Republiki Islamskiej może wzbudzić sympatię dla cierpienia narodu przetrzymywanego jako zakładnika na pozbawionym steru statku na wzburzonym morzu.


Jeśli myślałeś, że to wybuch poetyckiej zarozumiałości, posłuchaj, co inny ajatollah, Ahmad Dżannati, powiedział zaledwie w zeszłym tygodniu:

„Ludzie mówią, że z powodu inflacji nie mogą sobie pozwolić na więcej niż jeden posiłek dziennie. Co w tym złego? Jeden posiłek to błogosławieństwo, ponieważ są ludzie, którzy nawet tego nie mogą mieć. W islamie zasadą jest znosić wszelkie trudy, aby chronić tych, którzy chronią wiarę przed wrogami”.

Innymi słowy, „postmodernistyczny model islamski” Alama al-Hody to „rządzenie przez zagłodzenie”.


Głód nie jest jedynym „błogosławieństwem”, jakie oferuje Republika Islamska.


Iran odpowiada za 50% wszystkich egzekucji na świecie, chociaż kraj ten reprezentuje tylko 1,1% światowej populacji. Ponad 40% wszystkich więźniów politycznych i więźniów sumienia jest w Iranie.


Każdego roku średnio 150 000 wysoko wykształconych Irańczyków, w tym 3500 lekarzy medycyny, opuszcza kraj, aby dołączyć do szacowanych 8 milionów (prawie 10% populacji) już na wygnaniu.


Według Transparency International Republika Islamska jest również w światowej czołówce korupcji. Według oficjalnych raportów Teheranu w latach 2016-2020 malwersacje i łapówkarstwo wzrosły o 300%. Tylko w zeszłym miesiącu zgłoszono przypadek defraudacji o wartości 400 milionów dolarów wśród 85 innych przypadków „wielkiej korupcji” będących przedmiotem dochodzenia.


Oficjalne raporty pokazują, że około 80 nienazwanych, ale przypuszczalnie potężnych postaci, jest winnych niesłychanie wysokie sumy bankom państwowym przyznane jako pożyczki na podstawie nieistniejącego zabezpieczenia.


Szacuje się, że ucieczka kapitału wynosi od 22 do 30 miliardów dolarów rocznie. W sytuacji, gdy waluta Iranu staje się praktycznie bezwartościowa, a giełda w Teheranie spadła do rangi legowiska złodziei, nawet drobni oszczędzający starają się jak najszybciej zabrać wszelkie posiadane pieniądze.


Według oficjalnych szacunków ponad 1,5 miliona Irańczyków kupiło nieruchomości w Turcji, a kolejne 1,2 miliona zainwestowało w nieruchomości w Gruzji, Armenii i Serbii.


Jednocześnie, znowu według oficjalnych szacunków, jedna czwarta Irańczyków mieszka w kiepskich warunkach mieszkaniowych, w tym 13 milionów jest uwięzionych w slumsach.


Kilka tygodni temu w wyniku zawalenia się wysokiego budynku w południowo-zachodnim Iranie zginęło co najmniej 80 osób. Władze przyznają, że pozwolenia potrzebne do budowy wieżowca uzyskano dzięki przekupstwu. Co gorsza, burmistrz Teheranu ostrzega, że w stolicy jest prawie 500 zaniedbanych wieżowców, których nie można zburzyć, prawdopodobnie dlatego, że należą one do potężnych postaci reżimu.


Pozycja Iranu na globalnym wykresie oczekiwanej długości życia spadła na 49. miejsce w porównaniu z 38. w 1977 r.


Iran również stoi w obliczu spadkowej krzywej demograficznej, gdzie znaczna liczba młodych ludzi nie może zawrzeć małżeństwa i założyć rodzin.


W 2021 roku ówczesny rząd prezydenta Hassana Rouhaniego oszacował, że 25% Irańczyków żyło poniżej granicy ubóstwa, a kolejne 30% miało „dobre życie”. Pozostali ludzie „ledwo dawali sobie radę” i byli na skraju ubóstwa.


Dodajmy do tego wyzwania, z jakimi mierzą się przeciętni Irańczycy w sferach społecznych, kulturowych i politycznych, a „islamski model” Alama al-Hody raczej nie znajdzie dużego rynku na całym świecie.


Ci, którzy rzekomo kochają ten model w Iraku, Syrii, Libanie i Jemenie po prostu otrzymują pieniądze za śpiewanie jego pochwał.


Według byłego irańskiego ministra spraw zagranicznych Muhammad-Dżavada Zarifa, Teheran wydawał około 35 miliardów dolarów rocznie na wyżywienie swoich zwolenników w Bagdadzie, Damaszku, Bejrucie i Sanie, czterech arabskich stolicach kontrolowanych przez Iran, jak powiedział ajatollaha Ali Junesi.


Alam al-Hoda i jemu podobni cierpią na syndrom Waltera Mitty'ego, jak w filmie Danny'ego Kaye, w którym zwykły człowiek wyobraża sobie siebie w serii heroicznych ról.


The Ayatollah’s Model for the World

Gatestone Institute, 4 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Kraszewska

 Amir Taheri

Pochodzący z Iranu dziennikarz amerykański, znany publicysta, którego artykuły publikowane są często w ”International Herald Tribune”, ”New York Times”, ”Washington Post”, komentuje w CNN, wielokrotnie  przeprowadzał wywiady z głowami państw (Nixon, Frod, Clinton, Gorbaczow, Sadat, Kohl i inni)  jest również  prezesem Gatestone Institute).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1111 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21
Dlaczego świat nie będzie przejmował się kłamstwem Abbasa o holokauście   Tobin   2022-08-19
Ziemia uderzyła nas w nos   Koraszewski   2022-08-15
Dlaczego Hillary Clinton nazwała to „palestyńskim znęcaniem się nad dziećmi”   Flatow   2022-08-14
Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę     2022-08-12
Antysemicki „śledczy” Rady Praw Człowieka ONZ mówi głośno to, co przemilczane   Tobin   2022-08-11
Gaza: Ci co zawsze, potępiają Izrael   Kemp   2022-08-08
Komisja Śledcza twierdzi, że podstawą prawną istnienia Izraela jest Rezolucja 181 Zgromadzenia Ogólnego ONZ. To nie jest prawdą. (Ale kłamią, bo są przeciwko Izraelowi)     2022-08-06
Pierwsza połowa 2022 r.: arabscy terroryści dokonali ponad 3700 ataków na Izraelczyków   Savir   2022-08-05
Mohammed El-Kurd, reporter narodu  “Palestyny”   Fitzgerald   2022-08-01
Film “Pamiętaj Bagdad” (2017)   Julius   2022-07-30
Anne Frank zdradzona raz jeszcze   Collier   2022-07-28
Palestyńskie kłamstwa (zbudowane na żydowskiej krwi)   Collier   2022-07-26
Czy Palestyńczycy zamierzają pozwać Ligę Narodów lub ONZ do sądu?   Hirsch   2022-07-25
Świadoma ślepota Europy w sprawie palestyńskiej   Blum   2022-07-22
Narastająca obsesja antysemitów   Collier   2022-07-21
Model ajatollahów dla świata   Taheri   2022-07-19
Przesłanie Autonomii Palestyńskiej do dzieci: „Palestyna należy do Palestyńczyków od rzeki do morza”   Zilberdik   2022-07-15
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw”, w celu zniszczenia Izraela   Toameh   2022-07-13
Nazistowskie korzenie islamistycznej nienawiści   Herf   2022-07-12
Dlaczego Izrael nie powinien rozmawiać z AP   Rosenthal   2022-07-11
Turcja: Dżihad przeciwko Cyprowi   Bulut   2022-07-09
PA świętuje „polityczne zwycięstwo” nad UE   Marcus   2022-07-08
Komisja śledcza ONZ o “Okupowanych terytoriach palestyńskich” działa jak inkwizycja   Bayefsky   2022-07-04
Irański plan udaremnienia izraelsko-arabskiej normalizacji stosunków oraz dalszego rozszerzania rewolucji   Toameh   2022-07-03
Co kryje się za kłamstwem o izraelskim ‘apartheidzie’   Collier   2022-07-02
Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk