Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 05:20

« Poprzedni Następny »


Kim są cywile Gazy?


Mitchell Bard 2023-10-26

Palestyńscy zwolennicy Hamasu rozdają słodycze w Rafah w południowej Strefie Gazy, 17 marca 2019 r., po ataku terrorystycznym, w którym Palestyńczyk zabił 19-letniego żołnierza Sił Obronnych Izraela, ukradł jego broń i zastrzelił dwóch innych w pobliżu Ariel na Zachodnim Brzegu. Zdjęcie: Abed Rahim Khatib/Flash90.
Palestyńscy zwolennicy Hamasu rozdają słodycze w Rafah w południowej Strefie Gazy, 17 marca 2019 r., po ataku terrorystycznym, w którym Palestyńczyk zabił 19-letniego żołnierza Sił Obronnych Izraela, ukradł jego broń i zastrzelił dwóch innych w pobliżu Ariel na Zachodnim Brzegu. Zdjęcie: Abed Rahim Khatib/Flash90.

Ustalmy kilka rzeczy na wstępie.

  • Wielu Palestyńczyków sprzeciwia się Hamasowi i przemocy.
  • Należy podjąć wszelkie możliwe wysiłki, aby chronić ludność cywilną w Strefie Gazy.
  • Nikt mieszkający w Gazie nie byłby w niebezpieczeństwie, gdyby Hamas nie wystrzelił rakiet w kierunku Izraela i nie dokonał masakry Żydów, jakiej nie widziano od czasu Holokaustu.

Co jeszcze wiemy o mieszkańcach Gazy?


Jako dzieci mają kontakt z antyizraelskimi podręcznikami i obozami szkoleniowymi dla terrorystów. Jako dorośli pozwalają Hamasowi wykorzystywać swoje szkoły, meczety i szpitale na arsenały i miejsca wyrzutni rakiet.


Ludzie wybrali Hamas w ostatnich wyborach, jakie odbyły się w Autonomii Palestyńskiej [w 2006 r.], a sondaże konsekwentnie wykazują, że przywódca Hamasu Ismail Hanija cieszy się większą popularnością niż szef AP Mahmoud Abbas (58% do 37%  według sondażu z września 2023). Abbas to człowiek, który według Zachodu powinien być pokojowym partnerem Izraela, mimo że jest wściekłym antysemitą i kleptokratą, i 78% społeczeństwa twierdzi, że powinien podać się do dymisji.


Czy można wątpić, że Gazańczycy wiedzą, na kogo i na co głosują? Mogą przeczytać Kartę Hamasu, która zawiera fragment często spotykany w podręcznikach i kazaniach:


Prorok Allaha, błogosław go i daj mu zbawienie, powiedział: „Dzień Sądu nie nadejdzie, dopóki muzułmanie nie będą walczyć z Żydami (zabijając Żydów), kiedy Żyd będzie ukrywał się za kamieniami i drzewami. Kamienie i drzewa powiedzą: ‘O muzułmanie, Abdullahu, za mną jest Żyd, przyjdź i zabij go’”.


Karta mówi: „Nie ma rozwiązania kwestii Palestyny inaczej niż poprzez dżihad. Inicjatywy, propozycje i konferencje międzynarodowe są stratą czasu i daremnymi wysiłkami. Palestyna jest ziemią islamską.”


Biorąc pod uwagę dyktatorskie rządy Hamasu, które tłumią każdy sprzeciw, trudno powiedzieć, ilu Palestyńczyków sprzeciwia się ich rządom. Wiemy, że protesty, które zdarzają się rzadko, (jak na początku tego roku), nie dotyczyły terroryzmu Hamasu, ale dostaw energii elektrycznej i gazu. Sprzeciwiają się także przekierowaniu milionów dolarów katarskich pieniędzy przeznaczonych na pomoc humanitarną, które Hamas przeznacza na swoje cele. Hamas potrąca około 15% katarskich pieniędzy przeznaczonych dla biednych.


Czy miały miejsce jakieś protesty, gdy terroryści wystrzelili którąkolwiek z tysięcy rakiet w kierunku Izraela, mimo że mieszkańcy Gazy wiedzieli, że ataki te sprowokują izraelskie naloty, które pogorszą ich życie? Czy którakolwiek lamentująca matka potępiła Hamas za wymordowanie izraelskich dzieci 7 października? Ilu z nich dba o to, aby ich dzieci pozostały w domu, zamiast przyłączać się do terrorystów? Ilu chwali swoje dzieci, gdy mordują Żydów?


Czy pamiętasz jakąkolwiek pokojową demonstrację w Gazie? Pamiętam wiece tłumów wiwatujących dla terrorystów z 11 września 2001r..


Palestyńczycy i ich zwolennicy usprawiedliwiają terroryzm Hamasu jako opór wobec „okupacji”. Tyle że Izrael nie okupuje ani centymetra Gazy. I dlaczego chrześcijanie żyjący w takich samych okolicznościach w Gazie i na Zachodnim Brzegu nigdy nie angażują się w terror?


Wszyscy mordercy z Hamasu byli kiedyś dziećmi. Jak zamienili się w potwory? Czy mogło to wynikać z ciągłej diety opartej na antysemickiej indoktrynacji, którą otrzymywali od imamów w meczetach, od nauczycieli i podręczników w szkołach UNRWA oraz na letnich obozach szkoleniowych?


Weźmy imama powiązanego z Hamasem, który powiedział: „Nasza doktryna walki z wami [Żydami] jest taka, że całkowicie was wytępimy. Nie pozostawimy ani jednego z was przy życiu, gdyż jesteście obcymi uzurpatorami ziemi i od wieków jesteście wyrachowani”.


Według najnowszego raportu UN Watch and IMPACT-se, szkoły UNRWA „regularnie nawołują do mordowania Żydów i tworzą materiały dydaktyczne, które gloryfikują terroryzm, zachęcają do męczeństwa, demonizują Izraelczyków i nawołują do antysemityzmu” .


Rodzice z Gazy wysyłają swoje dzieci na letnie obozy, których tegorocznym tematem przewodnim była „Tarcza Jerozolimy”. Palestyński badacz Bassam Tawil poinformował, że obozowicze w Gazie przechodzą szkolenie wojskowe, „takie jak ćwiczenia z nożami i bronią palną, walka wręcz oraz ćwiczenia marszowe i piesze. Dzieci wystawiają także sztuki teatralne i odgrywają sceny walki i pojmania izraelskich żołnierzy lub ostrzeliwania rakietami Izraela”. Uczą się składać i rozkładać broń, deptać izraelskie flagi i postrzegają zdjęcia terrorystów, którzy zamordowali Izraelczyków, jako przykłady godne naśladowania.


Biorąc pod uwagę takie wychowanie, co dzieci Gazy zrobiłyby Żydom, gdyby miały taką możliwość? Nie musimy zgadywać, dzięki jednemu filmowi Hamasu przedstawiającym palestyńskie dzieci terroryzujące porwane izraelskie dziecko.


Izrael stara się unikać ofiar cywilnych, ale co robią Gazańczycy? Wielu ucieka, gdy Izrael mści się za atak, ale do dziś pozwalają Hamasowi pozostać przy władzy. Pozwalają Hamasowi wykorzystywać swoje szkoły, meczety i szpitale na kwatery główne, arsenały i miejsca wyrzutni rakiet.


Paradoksalnie reakcja w Gazie na rakietę Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, która spadła we wtorek na szpital i zabiła wiele ludzi, najlepiej ilustruje ich współudział. Zamiast obwiniać terrorystów za to okrucieństwo, natychmiast wskazują na Izrael. Nie potrzebowali żadnej zaawansowanej technologii ani radarów, aby wiedzieć, że Izrael nie jest za to odpowiedzialny, ponieważ na własne oczy widzieli, że nie ma izraelskich odrzutowców ani dronów, które mogłyby zrzucić bombę. Wiedzą też z doświadczenia, że izraelskie naloty są precyzyjne i że siły powietrzne nie zbombardowałyby parkingu, a tym bardziej parkingu obok szpitala, bez ostrzeżenia i bez terrorystów w pobliżu.


Telewizja pokazuje lekarzy i personel szpitali w Gazie i informacje o warunkach, w jakich pracują, oraz o ich obawach. Reporterzy ignorują fakt, że Hamas często korzysta ze szpitali i karetek pogotowia, co czyni je legalnymi celami w świetle prawa międzynarodowego. Choć donosiło o tym niewiele zachodnich mediów, dobrze było wiadomo, że podczas „ Operacji Protective Edge” w 2014 roku Hamas wykorzystał szpital Shifa w Gazie jako bazę operacyjną/bunkier. Szpital w dalszym ciągu przyjmował pacjentów, podczas gdy bandyci Hamasu gromadzili się w bunkrze pod nim. Fińska reporterka relacjonowała ze szpitala, kiedy była  świadkiem wystrzelenia rakiety z parkingu. Mimo to Izrael nie zbombardował tego szpitala.


Szpital ten przez wiele lat był siedzibą Hamasu, a w 2006 roku PBS wyemitowała film dokumentalny przedstawiający terrorystów przechadzających się po korytarzach i biurach szpitala. W przeszłości palestyńskie Ministerstwo Zdrowia (w odróżnieniu od kierowanego przez Hamas Ministerstwa Zdrowia Gazy) oskarżało Hamas o przejęcie kontroli nad obszarami szpitala Shifa i wykorzystywanie pomieszczeń do przesłuchań, tortur i więzienia.


Nikt, a już zwłaszcza Izraelczycy, nie chce, aby osoby nie biorące udziału w walce doznały krzywdy, ale nie popełniajmy błędu, uważając wszystkich mieszkańców Gazy za „niewinnych”.


Link do oryginału: https://www.jns.org/who-are-the-gaza-civilians/

JNS, 18 października 2023r.


Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library. 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1433 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Utrzymywanie olbrzymiego arsenału broni i oczekiwanie, że Zachód nakarmi głodujących Jemeńczyków   Stalinsky   2024-02-28
Jeśli Hamas przyznaje, że zginęło 6000 terrorystów, wiesz, że rzeczywista liczba jest co najmniej dwukrotnie większa     2024-02-27
„Przebudzone” skrzydło HamasuOd Londynu po Nowy Jork młodzi radykałowie stali się żołnierzami nienawiści do Żydów.   O'Neill   2024-02-27
Hamas: Palestyńscy cywile są także terrorystami   Toameh   2024-02-26
Premier Kataru: Nie należy oczekiwać, że Hamas uwolni zakładników za „zawieszenie broni”Negocjacje z terrorystami kończą się tylko w jeden sposób.   Greenfield   2024-02-25
Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk