Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 02:42

« Poprzedni Następny »


Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem


Sheri Oz 2021-12-22

Zrzut z ekranu z wideo wyprodukowanego przez South Hebron Hills Watch.
Zrzut z ekranu z wideo wyprodukowanego przez South Hebron Hills Watch.

South Hebron Hills Watch na swojej stronie Facebooka informuje, że jest “grupą amerykańskich wolontariuszy, która ujawnia wydarzenia na południowych wzgórzach Hebronu… by informować Amerykanów o codziennych skutkach Okupacji”.

 

Region południowych wzgórz Hebronu Judei i Samarii (nazwanych przez Jordanię Zachodnim Brzegiem) pojawiał się w wiadomościach przez ostatnich kilka miesięcy z powodu nasilenia przemocy na tych terenach. Jako uzasadnienie twierdzenia, że Izrael popełnia zbrodnie wobec Arabów w tym regionie, ta grupa zamieściła na swojej stronie wideo, które jednak przy bliższym oglądzie pokazuje odwrotność tego, co próbują dowieść.


 Na Facebooku członkowie piszą:

Izrael nasilił niszczenie (blokowanie) polnych dróg używanych przez palestyńskich wieśniaków, by dotrzeć do swoich pól w celu nawodnienia i zbiorów. Umyślne nękanie, które niszczy życie i powoduje straty ekonomiczne. Wypychanie Palestyńczyków z ich ziemi.

Wideo daje wskazówkę, dlaczego te drogi muszą być „zniszczone”” (zablokowane). Choć zniszczenie jest znacznie ostrzejszym słowem niż zablokowanie, prawdopodobnie woleliby dla celów propagandowych móc napisać tylko o zniszczeniu, ale wideo pokazuje, że droga jest tylko zablokowana. Jest to zbyt oczywiste, by dało się twierdzić, że jest inaczej, ale jest możliwe, że słowo „zniszczone” pozostanie w umysłach widzów.

 

Oskarżają Izrael o umyślne nękanie – z pewnością ludzie na całym świecie, którzy chcą sobie dobudować dodatkowy pokój lub garaż do swoich domów bez pozwolenia, budują płot wokół swojego podwórka, który przypadkiem obejmuje także 100 metrów przyległego parku publicznego, itd. wszyscy uważają, że władze nękają ich, kiedy nalegają, by powstrzymali się od takich działań lub zburzyli to, co już zbudowali. I sądzą, ż władze nękają ich umyślnie. Z pewnością nie jest wygodnie, kiedy trzeba się podporządkować lokalnemu planowaniu i prawom budowlanym.


Czy Izrael wypycha Palestyńczyków z ich ziemi? Nie, a ta odpowiedź wymaga pewnych wyjaśnień. Południowe Wzgórza Hebronu znajdują się na Obszarze C, który ma być pod pełną izraelską administracją. Kontrakt, który to ustalił został podpisany przez byłego przywódcę OWP, Jasera Arafata w imieniu palestyńskich Arabów żyjących w Judei i Samarii. Ten kontrakt znany jest pod nazwą Porozumień z Oslo.


Obszar C jest kłopotem zarówno dla Izraela, jak dla Autonomii Palestyńskiej, ponieważ wewnątrz tego obszaru są wysepki Obszaru B, który jest pod wspólną administracją Izraela i AP. Te wysepki Obszaru B są wsiami, dla których AP dostarcza miejskich i socjalnych usług, takich jak edukacja i opieka zdrowotna. Natomiast AP i Izrael dzielą odpowiedzialność za sprawy bezpieczeństwa.


Obszar A jest pod wyłącznym panowaniem AP.


Poza granicami tych wsi jest Obszar C, gdzie każda budowla, którą chcą tam stworzyć Arabowie, wymaga pozwolenia izraelskich władz. Istotnie, trudno je uzyskać. Jednak pouczająca mapa zagospodarowania ziemi pokazuje, że arabskie budowy na Obszarze C pokrywają 10 procent dostępnej ziemi, podczas gdy żydowskie budynki pokrywają tylko 7 procent. Na Obszarach A i B, gdzie AP jest odpowiedzialna za wydawanie zezwoleń, 63 procent ziemi jest dostępna do użytku. Dlatego argument, że budowanie na Obszarze C jest jedynym sposobem dostarczenia miejsca dla rosnącej arabskiej populacji po prostu jest nieprawdą.  

 

W rzeczywistości, zarówno sama wieś, jak polna droga pokazana na tym wideo, są nielegalne. Każdy, kto próbuje budować drogę bez pozwolenia w jakimkolwiek innym kraju, będzie ją miał zablokowaną, a najbardziej prawdopodobne jest, że rzeczywiście zostanie zniszczona.


Wieś Kawawis pokazana na tym wideo, jest nielegalna, została założona przez dzikich osadników. Potwierdza to ich twierdzenie (zresztą nieprawdziwe), że cysterny z wodą nie mogą do niej dojechać. Gdyby była to legalna miejscowość, byłaby tam kompletna infrastruktura dostarczająca wodę, elektryczność, komunikację i transport. Ponadto w artykule jest potępienie zburzenia domu w Kawawis w 2018 roku z wyraźną informacją, że rodzina nigdy nie złożyła podania o pozwolenie na budowę, a godne zaufania źródło, które chce zachować anonimowość, twierdzi, że cała wieś jest nielegalną zabudową. Być może South Hebron Hills Watch rozważy zrobienie wideo z ujawnieniem, dlaczego izraelska administracja nie likwiduje nielegalnych wsi na Obszarze C, nawet kiedy izraelski Sąd Najwyższy wydał orzeczenia, że są one nielegalne i mają zostać zlikwidowane.

 

Co zabawne, zdjęcia w tym wideo są sprzeczne z jego tekstem. Mamy gołosłowne twierdzenie, że blokada drogi (czerwone X) nie dopuszcza farmerów z wsi Kawawis (niebieskie kółko) do ich pól (obrysowanych na zielono). Jednak X pojawia się w miejscu, gdzie polna droga zbiega się z szosą 317 i wyraźnie ani nie blokuje dostępu do wsi, ani do pól.


Scena na filmie pokazuje to właśnie – zablokowanie drogi tam, gdzie spotyka się ona z szosą. Niemniej w tekście mamy dalsze podkreślenia tego, jak blokuje to dostęp wieśniaków do ich pól, zmuszając Arabów do porzucenia pól, żeby Izrael mógł budować więcej osiedli na ich ziemi.


Kolejne zdjęcia mają pokazać, jak farmerzy nie mogą dostać się ze wsi do pól, ale zdjęcie jest zrobione w miejscu, w którym polna droga styka się z szosą – tj. gdzie jest czerwone X na  zrzucie z ekranu powyżej. W rzeczywistości polna droga wiedzie od gaju oliwnego bez przeszkód aż do wsi widocznej na horyzoncie. Dlatego twierdzenie, że utrzymanie się wieśniaków z pracy na roli “jest zakłócone tym jednym posunięciem” jest jawnie fałszywe.  

 

Tekst towarzyszący wideo twierdzi, że Palestyńczycy nie mogą posiadać ciężkich maszyn i z tego powodu “budowanie dróg jest długie i mozolne”. Ponieważ region jest pod pełną władzą administracyjną Izraela, tylko administracja Izraela może autoryzować budowanie nowych dróg, a potem budować je. W każdym razie, mimo blokady na skrzyżowaniu tej drogi z szosą 317, cysterny z wodą i ambulanse mogą dojechać do wsi innymi drogami.


Końcowy tekst na wideo brzmi: “Jeden dzień okupacji. Dwie drogi zablokowane. Życie setek ludzi zakłócone”. Widzom nie pokazuje się drugiej drogi. Może jest to jeden ze szlaków kurierskich wytyczonych między południowymi wzgórzami Hebronu a obszarem  Arad, jak informuje „The Jewish Press”:

Nielegalny szlak o długości około pięciu kilometrów przebiega w całości na ziemi państwowej i pozwala na stosunkowo wygodny przejazd samochodem osobowym. Koszt budowy ocenia się na ponad 850 tysięcy dolarów.

Unia Europejska dostarcza tych funduszy, a budowa tej drogi zadaje kłam temu, że palestyńscy Arabowie nie mogą budować (nielegalnych) dróg w inny sposób niż przez “długi i mozolny” proces. Zakłócone życie setek ludzi, jak powiada wideo, można było z pewnością całkiem dobrze wesprzeć, gdyby te 850 tysięcy dolarów skierowano na poprawę warunków życia w legalnych wsiach zamiast cynicznie używać Arabów jako pionki w aktywizmie, którego celem jest delegitymizacja Izraela.Konsumenci materiałów propagandowych, takich jak to wideo, powinni uważnie im się przyglądać i sprawdzać, czy tekst argumentów zgadza się z tym, co pokazują obrazy. Jest możliwe, że – jak w tym wypadku – materiały propagandowe dowodzą czegoś odwrotnego od tego, co organizatorzy chcieliby ludziom wmówić.  


When an anti-Zionist Facebook group proves its own propaganda wrong

JNS Org., 13 grudnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSheri Oz


Urodzona w Kanadzie w 1951 roku, w wieku 26 lat wyemigrowała do Izraela, gdzie studiowała rolnictwo, po studiach wróciła do Kanady, studiowała psychologię. W 1986 wróciła do Izraela zajmując się psychoterapią rodzin. Autorka książki  Overcoming Childhood Sexual Trauma: A Guide to Breaking Through the Wall of Fear for Practitioners and Survivors


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1059 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28
Łajdackie porwanie “praw człowieka” leży u samego sedna kontrowersji wokół NGO   Tobin   2021-10-27
Protest, bo terrorystce odmówiono platformy   Fitzgerald   2021-10-26
Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk