Prawda

Niedziela, 9 sierpnia 2020 - 04:33

« Poprzedni Następny »


Judith Butler i nasza wola przetrwania


Chloe Valdary 2014-02-25


Judith Butler [1], osławiona antysemitka, której moralnie zbankrutowane pojęcia sprawiedliwości obejmują pochwały dla Hamasu i Hezbollahu jako organizacji “postępowych”, została zaproszona jako mówca do Muzeum Żydowskiego w Nowym Jorku.

Judith Butler [1], osławiona antysemitka, której moralnie zbankrutowane pojęcia sprawiedliwości obejmują pochwały dla Hamasu i Hezbollahu jako organizacji “postępowych”, została zaproszona jako mówca do Muzeum Żydowskiego w Nowym Jorku. Fakt, że antysyjonistka  - która z definicji opowiada się za anulowaniem prawa Żydów do samostanowienia w ich historycznej ojczyźnie – jest zaproszona do przemawiania w muzeum żydowskim (miejscu, które jak by się wydawało, będzie orędownikiem sprawy własnych praw obywatelskich) jest tragedią samą w sobie. Kierownictwo Muzeum twierdziło, że jej poglądy polityczne „nie były czynnikiem”, ale że „spory wokół jej poglądów politycznych zakłóciły spokój”. Według takich standardów żydowskie centrum kulinarne mogłoby z czystym sumieniem zaprosić pseudo-intelektualistę, który uważa Hitlera za „postępowego”, ale równocześnie niesłychanie umiejętnie przyrządza lody o różnych smakach. Jego poglądy polityczne nie miałyby znaczenia.

 

Bardziej jednak niepokojący jest paradygmat, przez który Butler patrzy na świat. W odniesieniu do syjonizmu i konfliktu arabsko-izraelskiego jej twierdzenia są pedantyczne, bezmyślne, pełne sprzeczności i fabrykacji i wskazują na jej gotowość zrezygnowania z prawdy, aby dowieść samej sobie tego, w co już wierzy.

W wywiadzie dla “Open Democracy” Butler mówi, że wezwanie Hamasu do zepchnięcia Żydów do morza dla większości polityków palestyńskich “oczywiście… nie jest tym, czego chcą”. Nie jest jasne, o których politykach mówi Butler; tych, którzy inwestują miliardy dolarów w programy telewizyjne dla dzieci, które podżegają do judeofobii, czy tych, którzy strzelają rakietami z Gazy? Tych, którzy uchwalili „prawo”, że sprzedaż ziemi Żydowi karana jest śmiercią, czy tyrańskiego starca, który twierdził, że Holocaust nigdy się nie zdarzył i wiwatował ze złośliwą satysfakcją, kiedy mordercy, którzy zadźgali nożami lub zarąbali siekierami Żydów, zostali zwolnieni z więzienia? Właściwie, gdyby Butler mogła wskazać, czego chcą te elity, kiedy znęcają się nad własnymi ludźmi, ucząc ich, że najwspanialszą rzeczą, jaką mogą zrobić w życiu, to zabić się, bylibyśmy bardzo wdzięczni.

Należy wspomnieć, że mimo tej nieistniejącej dobrej woli wobec Izraela ze strony polityków palestyńskich, Butler istotnie przyznaje, że wezwanie Hamasu do eksterminacji Żydów jest “szkodliwe”. Cudownie; cieszę się, że dotarła do tak oświeconego wniosku.

Zapytana, jakie ma rozwiązanie dla tego konfliktu, Butler mówi o koncepcji “współżycia” w państwie dwunarodowym (tj. o końcu państwa żydowskiego), które, jak mówi “może być nieszczęśliwe, nędzne, pełne antagonizmów… ale bez możliwości uciekania się do wygnania lub ludobójstwa. I że jest naszym obowiązkiem pozostanie w sferze każdej morderczej wściekłości, jaką mamy, bez realizowania jej”. „Pozostania w sferze” z ludźmi, którzy skandują „śmierć Izraelowi”. „Pozostania w sferze” z ludźmi, którzy negują Szoa i wzywają do następnego. „Pozostania w sferze” z osobami, które nazywają ulice imionami zamachowców samobójców. Innymi słowy, Butler nie chce uznać faktu, że a) wielu Arabów, którzy żyli obok Żydów, odczuwało morderczą wściekłość i podejmowało działania dyktowane tą wściekłością i dlatego b) konsekwencje jej propozycji prawdopodobnie doprowadzą do tego właśnie, czego nienawidzi: do wygnania i ludobójstwa.

Mamy więc tutaj poważny przypadek ambiwalencji moralnej, czy Butler wie o tym, czy nie, promuje ona czystkę etniczną zarówno na poziomie filozoficznym, jak dosłownym. Filozoficznie, ponieważ zdaniem Butler poczucie tożsamości jest czymś, co powinno zostać odrzucone. Mówi, że dwunarodowość „czyni pośmiewisko z tożsamości” i stanowi „decentralizację etosu narodowego”. Rozróżnienie, odgraniczanie, tożsamość, wszystko to są dla Butler formy dyskryminacji i dlatego sprzeczne ze współżyciem. Logicznie wynika z tego, że państwo żydowskie – zdefiniowane w kontraście do tego, co Butler definiuje jako „żydowskość” – jest dowodem na dyskryminację i dlatego musi zostać rozwiązane.

Butler twierdzi, że autentyczna żydowskość jest “sama w sobie projektem anty-tożsamościowym…” Ma czelność utrzymywać, że może mówić w imieniu światowego żydostwa i definiować coś, o czym sama twierdzi, że nie posiada definicji. Jej zdaniem grupa etniczna jest jedynie niewyraźną kluchą pozbawioną wszelkiej tożsamości.

Jest skrajną ironią, że utrzymywanie, iż tożsamość ludzi jest bezsensowna i odrażająca, samo w sobie jest wyrazem dyskryminacji wobec ludzi. Jest to w zasadzie powiedzenie, że jako odrębny lud, nie liczą się. Samo to, że próbowała przemawiać w muzeum, które określa się jako „żydowskie” jest sprzeczne z główną przesłanką jej dzieła.

Dlatego w dosłownym sensie, Butler rzeczywiście propaguje czystkę etniczną. Jest to ekstrapolacja jej doktryny do jej logicznego wniosku. Współżycie jest dla niej najwyższym porządkiem moralnym. Nawet jeśli ludzie, z którymi współżyjesz, chcą cię zabić. Współżycie jest celem. Ignorowanie faktów, odmawianie ludziom prawa do tożsamości, a więc dyskryminowanie ludzi i kłamanie o społeczności palestyńskiej, są środkami do celu. W sposób nieunikniony prowadzi to do ludobójstwa i morderstw, a więc do czystki etnicznej, w całkowitej sprzeczności z tym, czego Butler, jak twierdzi, pragnie.

My jednak, którzy żyjemy w rzeczywistym świecie wypełnionym tyranami i dyktatorami, którzy pragną mordować i ścierać populacje z powierzchni ziemi, nie dajemy nabrać się na te pseudointelektualne wywody zdezorientowanej profesor, która zaprzecza sama sobie na każdym kroku. Nie stać nas na to, by przekonały nas jej rozważania. Nie przyjmiemy jej niedorzecznych argumentów błędnego koła kosztem życia naszych dzieci. Rozpoznajemy antysemityzm, kiedy go widzimy, i jest on nie mniej odrażający, kiedy pochodzi od znanych postaci akademickich.

Tak więc w tym dążeniu do moralności i sprawiedliwości my, dumna społeczność syjonistów Ameryki, powstaliśmy. Rozgrzaliśmy linie telefoniczne do Muzeum Żydowskiego w Nowym Jorku i żądaliśmy, by ta impreza została odwołana. Zorganizowaliśmy media społecznościowe, wysyłaliśmy e-maile, protestowaliśmy. My, naród z historią, credo, kulturą i sprawą, którą zamierzamy uwiecznić całym naszym jestestwem, powstaliśmy i spowodowaliśmy pozytywną i sensowną zmianę. I mamy zamiar kontynuować walkę o prawo do bycia wolnym.


Judith Butler our will to survive

Times of Israel, 21 lutego 2014

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

[1] Judith Butler – amerykańska filozofka feministyczna, profesor literatury porównawczej i retoryki University of California w amerykańskim Berkeley, zajmuje się teoriami władzy, tożsamości i płci.Chloé Valdary


Studentka na wydziale Stosunków Międzynarodowych University of New Orleans. Pisze o sobie:


„Mam na imię Chloe i jestem chrześcijanką. Odczuwałam uczucie przerażenia w minionym roku, grozę, której większość świata nie zauważa. Rośnie czarna chmura niechęci do jednego z narodów. W pokoju międzynarodowych stosunków od dawna jest słoń, którego nikt nie widzi”.    


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. domniemania co do przyszlosci spoleczenstwa europejskiego Milena 2014-12-01


Brunatna fala

Znalezionych 785 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22
Ciekawe czasy   Lewin   2020-01-16
Zmiana reżimu w Iranie powinna stać się międzynarodowym celem   Rosenthal   2020-01-13
Dekapitacja chrześcijan w prezencie na Boże Narodzenie, Zachód ziewa   Meotti   2020-01-10
Organizacja Wyzwolenia Palestyny: czym jest OWP?   Lipman   2020-01-08
Bernard-Henri Levy o masakrze chrześcijan w Nigerii     2020-01-04
Czy dać państwo Czarnym Hebrajskim Izraelitom?   Flatow   2020-01-03
Nie dawaj fałszywego świadectwa, chyba, że…   Koraszewski   2020-01-02
Hamas, trzydzieści dwa lata później   Toameh   2019-12-29
Bój na śmierć i życie w Tell Tamer   Fernandez   2019-12-21
Angela Merkel finansuje zarówno Muzeum Auschwitz, jak i terroryzm     2019-12-14
Dlaczego nie ma pokoju między muzułmanami a Izraelem   Bulut   2019-12-12
”Israel Denial” odsłania akademickie próby delegitymizacji Izraela   Steinberg   2019-12-10
Iran strzela do protestujących, Europa spiskuje, by wzbogacić morderców   Tobin   2019-12-05
Inwersja antysemityzmu     2019-12-03
Trzeba zakończyć prześladowania ludzi przez radykałów   Franklin   2019-11-29
Były terrorysta wypomina Warren i Sandersowi popieranie palestyńskich terrorystów.   Greenfield   2019-11-25
Uniwersyteckie przyzwolenie dla szerzenia nienawiści   Tobin   2019-11-21
Prawdziwa twarz sprawy palestyńskiej   Collier   2019-11-20
Palestynizm i zasada ”przede wszystkim zaszkodzić”   Rosenthal   2019-11-16
Prawo do samoobrony dla wszystkich poza Izraelem   Tobin   2019-11-15
Jestem imigrantem z Indii. Zaczepiono mnie w Bonn w Niemczech, bo wzięto mnie za Żyda.   Uniyal   2019-11-13
Czego boją się palestyńscy przywódcy?   Toameh   2019-11-12
UE popiera Iran – czołowego kata dzieci na świecie   Rafizadeh   2019-11-06
Otwartość ONZ na turecki plan dla północnej Syrii, podczas gdy 300 tysięcy Kurdów musi uciekać   Frantzman   2019-11-04
Dlaczego Hamas popiera wojnę Erdogana   Toameh   2019-10-31
Terroryści wzywają do zabijania Żydów – z siedziby ONZ w Gazie   Tawil   2019-10-29
Zapowiedź wielkiej wojny?   Koraszewski   2019-10-28
Nowi „baszybuzucy” Turcji: Wolna Armia Syrii   Bekdil   2019-10-27
"Antynormalizacja" z Izraelem: prawdziwy cel   Tawil   2019-10-24
Dwa oblicza antysemityzmu   Yemini   2019-10-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk