Prawda

Wtorek, 7 lutego 2023 - 16:53

« Poprzedni Następny »


Jak media “równoważąc” próbują ukryć prawdę


Judean Rose 2022-08-12

Niebo nad Izraelem. Ponad 20 procent palestyńskich rakiet spada na ludność Gazy.
Niebo nad Izraelem. Ponad 20 procent palestyńskich rakiet spada na ludność Gazy.

Materiał filmowy, w którym rakieta Islamskiego Dżihadu zawróciła i spadła na Dżabaliję, był jak z filmu Cecila B. DeMille'a. Tyle że to było prawdziwe. Rakieta rozpoczyna swoją podróż; jej celem są izraelscy cywile. Potem nagle z świstem rakieta zmienia kierunek, tak jakby ręka samego Boga prowadziła ją z dala od narodu żydowskiego (a może naśladując bumerang). W tle słyszymy z głośników upiorne wezwanie muezina do modlitwy. Wydaje się, że jest to rodzaj osądu, moment biblijny, ale dla mediów powinna być ważna informacja o faktach.


Publicysta Daled Amos twierdzi, że Izrael wykonał świetną robotę, przekazując mediom prawdę o historii w Dżabaliji. W rezultacie, jak pisze: „Izrael był w stanie nie tylko przedstawić swoją sprawę, że nie był odpowiedzialny, ale także skłonić media do publikowania wyważonych doniesień, które przedstawiały twierdzenie Izraela, że eksplozja była wynikiem niewłaściwie odpalonej rakiety Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu”.


Daled Amos ma rację. Raz dla odmiany Izrael wyprzedził machinę propagandową. Tym razem państwo żydowskie szybko dostarczyło weryfikowalne fakty i materiał filmowy, aby pokazać prawdę o tym, co się wydarzyło: rakieta Islamskiego Dżihadu, wystrzelona w kierunku Izraela z zamiarem zamordowania jak największej liczby żydowskich cywilów, poleciała w niewłaściwym kierunku i zamordowała siedmioro mieszkańców Gazy, w tym czworo dzieci. Innymi słowy, terroryści Islamskiego Dżihadu próbowali zabijać Żydów, ale zamiast tego mordowali własnych mieszkańców.Daled Amos ma również rację stwierdzając, że w wyniku szybkiej reakcji Izraela media przedstawiły bardziej wyważoną relację. Ale być może równowaga nie była tutaj potrzebna. Kiedy istnieją możliwe do zweryfikowania fakty i nagrania, nie chodzi o to, co on powiedział, czy co ona powiedziała, ale o udokumentowanie tego, co się faktycznie stało.

Wiemy, co wydarzyło się w D-Day, w Pearl Harbor, w Gettysburgu. Niektóre rzeczy po prostu nie podlegają dyskusji. Takim wydarzeniem jest atak rakietowy na Dżabalija, coś, co powinno zostać zapisane jako historia wojskowości. Jednak CNN, na przykład, podaje, że palestyńskie Ministerstwo Zdrowia mówi jedno, a Izrael mówi coś innego (podkreślenie dodane):

W jednym z wypadków, w sobotę, czworo dzieci było wśród siedmiu osób zabitych w eksplozji w Dżabaliji. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia początkowo twierdziło, że wybuch został spowodowany izraelskim nalotem. Izrael odrzucił to twierdzenie i powiedział, że było to wynikiem zabłąkanej rakiety palestyńskiej i opublikował wideo pokazujące, że rakieta Islamskiego Dżihadu gwałtownie zmienia kurs w powietrzu i uderza w budynek.

Zamiast tego wyważonego doniesienia, dlaczego nie przedstawić rzeczowej informacji o tym, co wydarzyło się 6 sierpnia ? „Dzisiaj w Gazie rakieta Islamskiego Dżihadu zabiła siedem osób w Dżabaliji, w tym czworo dzieci”.


To byłaby niepolukrowana prawda. Ale naga prawda najwyraźniej nie jest wartością dla CNNCNN woli zabezpieczyć się, przedstawiając wydarzenie jako przypadek konkurencyjnych narracji pod pretekstem „zrównoważenia”. Zmuszona przez fakty do uniewinnienia Izraela, CNN zamiast tego postanawia pozostawić sprawy niejasne, pozwalające czytelnikowi na myślenie: „Kto wie, co naprawdę się wydarzyło? Ale prawdopodobnie znowu ten &*$@*%^ Izrael”.

 

Innymi słowy, zrównoważenie nie jest zrównoważeniem, ale wyrachowanym kłamstwem, tak że nawet jeśli znasz fakty, zaczynasz je kwestionować. Celem tego kłamstwa jest oczywiście zminimalizowanie wszystkiego, co sprawia, że Islamski Dżihad wygląda źle: „Tak, oni są terrorystami, ale są NASZYMI terrorystami”.

Dlaczego? Bo Gaza jest ulubieńcem „przebudzonych”, podczas gdy Izrael jest obiektem ich nienawiści. Więc minimalizuj, minimalizuj i minimalizuj szkody i znajdź sposób na „zrównoważenie”.To oczywiście nie tylko CNN. Daled Amos zacytował wiele podobnych raportów, w tym ten z „New York Timesa” (podkreślenie dodane):

W sobotę zginęło również troje dzieci, choć nie było od razu jasne, czy zostały trafione przez izraelski pocisk, czy też przez niesprawną palestyńską rakietę. Izraelskie wojsko powiedziało, że zostali zabici przez zły start rakiety Islamskiego Dżihadu.

Zamiast opisać historię w takiej postaci, w jakiej jest, „New York Times” mówi swoim czytelnikom, że nie jest jasne, kto zabił siedem osób, Izrael czy arabscy terroryści z Islamskiego Dżihadu. Ale to JEST zupełnie jasne. Dziś wszystko jest weryfikowalne. Ludzie mają telefony. Uwielbiają nagrywać ataki rakietowe i udostępniać klipy w serwisach społecznościowych. 

Izraelskie wojsko nie „powiedziało”, że było to wadliwe wystrzelenie rakiety Islamskiego Dżihadu. Udowodnili to. Ale nie tak „New York Times” zdecydował się opisać tę historię. Po co uniewinniać Izrael, skoro można pozostawić historię rozmytą, dojrzałą do interpretacji i jako pożywkę dla antyizraelskiej machiny propagandowej?


AP
, cytowana przez Daleda Amosa, zaczyna się tą samą „zrównoważoną” narracją (podkreślenie dodane) : 


Izraelskie wojsko poinformowało, że zbłąkana rakieta wystrzelona przez bojowników palestyńskich zabiła cywilów w nocy, w tym dzieci, w mieście Dżabalija w północnej Gazie. Wojsko stwierdziło, że zbadało incydent i stwierdziło „bez wątpienia”, że był on spowodowany błędem ze strony Islamskiego Dżihadu. Nie było oficjalnego komentarza Palestyńczyków na temat incydentu.

Dla AP okazało się to jednak za mało dwuznaczne. Więc zrobili zwrot (podobnie jak ta rakieta Islamskiego Dżihadu) w kolejnym raporcie, który nie zawierał  żadnych zarzutów ani doniesień o wadliwym odpaleniu. Zamiast tego nowy raport wspomina o „ofensywie izraelskiej”, pozostawiając wrażenie, że Izrael jest w jakiś sposób odpowiedzialny za śmierć mieszkańców w Dżabalija (podkreślenie dodane):

Dwóch innych bojowników i pięciu cywilów również zginęło w ataku, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych Palestyńczyków do 31 od początku izraelskiej ofensywy w piątek. Wśród zabitych było sześcioro dzieci i cztery kobiety. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od piątku rannych zostało ponad 250 osób.

Łatwo jest zracjonalizować te „wyważone” relacje o Izraelu. Można by pomyśleć, że równowaga jest o wiele lepsza niż bezwstydne kłamstwa Al Dżaziry:


[Emily Schrader<br />Al-Dżazira zwyczajnie kłamie. „Masakra” była rezultatem wadliwej palestyńskiej rakiety terrorystów, którzy zabili WŁASNYCH obywateli, w tym dzieci.AJArabic<br />Zdjęcie z masakry popełnionej przez siły okupacyjne po bombardowaniu obozu Dżabalija na północ od …, którego skutkiem była śmierć 6 Palestyńczyków, włącznie z 4 dziećmi, i dziesiątkami rannych.]

[Emily Schrader
Al-Dżazira zwyczajnie kłamie. „Masakra” była rezultatem wadliwej palestyńskiej rakiety terrorystów, którzy zabili WŁASNYCH obywateli, w tym dzieci.

AJArabic
Zdjęcie z masakry popełnionej przez siły okupacyjne po bombardowaniu obozu Dżabalija na północ od …, którego skutkiem była śmierć 6 Palestyńczyków, włącznie z 4 dziećmi, i dziesiątkami rannych.]Ale kłamstwa Al Dżaziry nie są gorsze, tylko inne. Kłamstwa mogą być rażące lub zamaskowane jako „zrównoważenie”. W końcu kłamstwa są kłamstwami.


Dlaczego media miałyby kłamać? W przypadku Dżabaliji, informowanie o faktach pokazuje terrorystów w złym świetle. Jak jednak dobrze wiedzą media, odrobina „zrównoważenia” może sprawić, że wydaje się inaczej. 

 

Jabaliya: How the Media Uses “Balance” to Obfuscate the Truth

Elder of Ziyon, 10 sierpnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Judean Rose
(Varda Meyers Epstein) - znana izraelska blogerka. 


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1191 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Antyizraelska narracja, która definiuje ostatnie starcia izraelsko-palestyńskie   Frantzman   2023-02-05
Najbardziej postępowi, liberalni, zachodni Palestyńczycy popierają mordowanie Żydów     2023-02-04
Praca doktorska Mahmouda Abbasa   Tabarovsky   2023-02-03
Po masakrze w jerozolimskiej synagodze Palestyńczycy muszą stawić czoła przemocy w naszej kulturze   Eid   2023-02-01
Nie, panie prezydencie Biden, atak na synagogę nie był skierowany przeciwko „cywilizowanemu światu”   Suissa   2023-01-31
Kilka myśli o ataku terrorystycznym w Jerozolimie   Frantzman   2023-01-30
Turcja: otwarte drzwi dla Putina do szkodzenia zachodnim interesom   Bekdil   2023-01-30
O palestyńskich podręcznikach i nazistowskich swastykach   Pandavar   2023-01-28
Jak Facebook dławi byłych muzułmanów w Norwegii   Bower   2023-01-26
Palestyńczycy rekrutują nieletnich, a potem potępiają Izrael za strzelanie do “niewinnych dzieci”   Tawil   2023-01-26
Nienawiść do Żydów na amerykańskich uniwersytetach   Kemp   2023-01-23
Afrykański region Sahelu: wkracza rosyjska Grupa Wagnera, by pogorszyć sytuację   Franklin   2023-01-21
Konferencja w Damaszku w sprawie upadku Izraela     2023-01-16
Dlaczego Palestyńczycy chcą mordować modlących się Żydów?   Tawil   2023-01-15
Kurdowie – naród bez praw   Koraszewski   2023-01-14
Co zabiło rozwiązanie w postaci dwóch państw? Aplauz i pieniądze dla terrorystów   Tobin   2023-01-14
Tureckie “zbrodnie przeciwko ludzkości i nielegalna okupacja Cypru   Bulut   2023-01-13
ONZ wzmacnia terrorystyów   Tawil   2023-01-12
Jeśli antysyjonizm nie jest antysemityzmem, dlaczego Arabowie werbowali nazistów w 1948 roku?     2023-01-10
Młodzi palestyńscy arabscy terroryści nie są niewinnymi dziećmi   Flatow   2023-01-08
Nie, umowa nuklearna Iranu nie jest jeszcze martwa a Rosja pomaga Iranowi, by stał się mocarstwem nuklearnym   Rafizadeh   2023-01-07
Odgórne ataki na wizytę na Wzgórzu   Collins   2023-01-07
Jak twittersfera szerzy antysemitizm   Collier   2023-01-05
Gazańczyk oszukuje antysyjonistów – antysemityzm ogłupia ludzi   Collier   2023-01-02
Jezus palestyński terrorysta i jego 72 ciemnookie dziewice   Hirsch   2023-01-01
Głupota ujawnia się w działaniu, część II: „zrównywanie”   Bard   2022-12-28
Śmierć masowego mordercy, Nassera Abu Hmeida     2022-12-27
Zbliża się trudne Boże Narodzenie w Karabachu   Fernandez   2022-12-27
Palestyńscy rodzice zaniepokojeni rekrutacją ich nieletnich dzieci na „męczenników”   Fitzgerald   2022-12-26
Administracja Bidena i urojenie dwóch państw   Tawil   2022-12-25
Palestyńczyk uderza się w palec, USA żądają śledztwa   Flatow   2022-12-24
Podczas gdy świat milczy, AP nadal bluzga antysemityzmem   Hirsch   2022-12-21
Oszczerstwo apartheidu, by zniszczyć Izrael   Toameh   2022-12-19
Nauka terroru dla maluchów – ponowna ocena porozumień z Oslo   Marcus   2022-12-18
Czy to Europa popiera? Al-Haq mówi światu, aby zdemontował Izrael     2022-12-17
Pan Trump jest bardzo urażony   Koraszewski   2022-12-14
Żydowskie życie jest tanie. Spójrzcie tylko, jak traktują je media   Rindsberg   2022-12-13
ONZ: kiepskie żarty, sztuczki i katastrofy   Collins   2022-12-10
Kulturowe zawłaszczenie i Żydzi   Glick   2022-12-09
Teheran znowu wymachuje “opcją Samsona”   Taheri   2022-12-06
Zainspirowany fikcyjnymi wydarzeniami artykuł „Guardiana” o „izraelskiej masakrze”   Levick   2022-12-06
Szczyt groteski: antyizraelskie grupy próbują skłonić organizacje LGBTQ i feministyczne do popierania palestyńskich prześladowców gejów i mizoginistów     2022-12-05
Co stało się z planem podziału ONZ z 1947 roku?   Hirsch   2022-12-04
Palestyńczycy mieli wspaniałe Święto Dziękczynienia, Izrael mniej   Bryen   2022-12-03
Barbarzyńcy u bram Kijowa   Koraszewski   2022-12-03
Iran i Turcja mają wspólny interes w atakowaniu Kurdów   Frantzman   2022-12-01
75 lat temu: arabskie wypowiedzenie wojny Żydom. Nie syjonistom - Żydom     2022-11-30
Jak brytyjscy politycy stają po stronie terrorystów   Collier   2022-11-29
BDS jest wściekły, bo Izrael i Jordania zgadzają się na rekultywację granicznej rzeki   Fitzgerald   2022-11-28
Podwójna gra Kataru z islamistami na boisku   Toameh   2022-11-27
Przebudzony antysemityzm, książka Davida Bernsteina   Levick   2022-11-25
Opowieść o dwóch terrorach   Hirsch   2022-11-24
Ostrzeżenie dla czytelnika książki   Landes   2022-11-23
Syjonistyczne dziki napadają na Palestyńczyków     2022-11-22
Jeśli chodzi o Izrael, propaganda triumfuje nad faktami   Yemini   2022-11-21
Izraelożercy kłamią statystyką     2022-11-18
Palestyńskie odrzucenie prawa Izraela do istnienia   Hirsch   2022-11-16
Palestyński antysemityzm nie ma ukrytej filozofii – to po prostu czysta nienawiść do Żydów     2022-11-15
Kłamstwa i bezkompromisowy antysemityzm ze strony „Komisji Śledczej” ONZ   Bayefsky   2022-11-12
Palestyńczycy: dlaczego ignoruje się ataki na chrześcijan?   Toameh   2022-11-09
Hidżab, fizyka i ”śmierć Ameryce”   Koraszewski   2022-11-06
Pionki Putina w Sojuszu NATO? Jak Zachód ośmiela Erdoğana   Bekdil   2022-11-05
Raport specjalnej sprawozdawczyni ONZ, Franceski Albanese to antysyjonistyczna propaganda w sowieckim stylu     2022-11-03
Twitter ucisza mnie, stając po stronie antysemitów   Collier   2022-11-02
Jak Amerykanie i Europejczycy ośmielają palestyński terroryzm   Tawil   2022-11-01
Izrael zaoferował pokój w 2000 roku, a jego obywatele do dziś giną   Levick   2022-10-31
Ohydne, antysemickie oszczerstwo z 1969 roku rzucane przez aktywistów Fatahu i ludzi lewicy: „Szalom & Napalm”     2022-10-27
ONZ daje mistrzowski pokaz antysemityzmu   Bayefsky   2022-10-26
Terroryści ISIS grasują w Turcji nadal niewoląc porwane kobiety   Bulut   2022-10-25
Przypisy Komisji Śledczej ONZ zdradzają jej kłamstwa     2022-10-24
Co się dzieje, gdy oferujesz Palestyńczykom państwo?   Flatow   2022-10-23
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ, absurdalnie udaje, że jest obiektywna     2022-10-20
Oddajcie jej kurdyjskie imię: Jina Amini   Mahjar-Barducci   2022-10-19
“Stan wyjątkowy” Cypru: Turcja używa masowej nielegalnej imigracji jako broni   Bulut   2022-10-17
Amerykańska lewica i prawica oskarżają się wzajem o antysemityzm, chowając pod dywan swój własny   Tobin   2022-10-16
Kardynał Wielkiej Brytanii mówi Liz Truss, by nie przenosiła ambasady Wielkiej Brytanii do Jerozolimy   Fitzgerald   2022-10-15
Czy palestyński dziennikarz @HosanSalemG jest antypalestyńskim rasistą, kiedy mówi, że wszyscy palestyńscy dziennikarze popierają terror?     2022-10-13
Abbas domaga się od ONZ cofnięcia wskazówek zegara   Hirsch   2022-10-10
Co złego to Żydzi, czyli świat w coraz szybszym tempie wraca w stare koleiny   Koraszewski   2022-10-06
“Partner pokoju” Izraela morduje Izraelczyków   Toameh   2022-10-04
Palestyńczycy przymilają się do Arabów, którzy zabijają Palestyńczyków   Toameh   2022-09-28
Niemcy, obudźcie się! Czy wiecie, że finansujecie zaprzeczanie Holokaustowi?   Marcus   2022-09-27
Prześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”   Ibrahim   2022-09-23
Zachodnia reakcja na przywódców Iranu zaprzeczających Holocaustowi   Frantzman   2022-09-21
Palestynizm: ideologia i tożsamość   Rosenthal   2022-09-20
Dla niego pokój oznacza zabijanie Żydów   Tawil   2022-09-19
Jak “Le Monde”, “gazeta, którą wszyscy czytają”, omawia Izrael i Palestyńczyków   Fitzgerald   2022-09-16
Powiedziałem prawdę o “Palestynie” – i oto, co się zdarzyło   Collier   2022-09-11
Kiedy nie masz historii, to ją sobie wymyśl   Hirsch   2022-09-10
Żydowscy antysyjonisci próbują legitymizować antysemityzm   Tobin   2022-09-09
Palestyńczycy są  gotowi na wojnę naziemną     2022-09-07
“Tam w nich uderzymy”: Masakra w Monachium i jej następstwa   Kemp   2022-09-05
Nietolerowanie prawdy w ONZ   Bard   2022-09-04
Teheran debatuje o bombie   Taheri   2022-09-03
Zmiana klimatu: najnowsze usprawiedliwienie mordowania chrześcijan   Ibrahim   2022-08-31
Masakra w Monachium 50 lat później   Jacoby   2022-08-31
Zapomnij o wolności słowa: fatwa przeciwko Rushdiemu zwycięża   Meotti   2022-08-27
Iran przygotowuje się do wyeliminowania Izraela – zaraz po podpisaniu umowy z Iranem   Toameh   2022-08-26
Administracja Bidena i Iran atakujący Rushdiego   Toameh   2022-08-24
Walki w Gazie nie zmieniają niczego w walce o wizerunek Izraela   Tobin   2022-08-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk